Politiebonden dreigen Rood met kort geding Lagere uitkeringen zijn onvermijdelijk Habib: binnen 2 dagen doorbraak in Beiroet f Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? VERSTERKING KORPSEN GAA T NIET DOOR Geen vergaande gevolgen voor Zeeuwse politie Beambten in Polen hielden veel post achter VOORSTELLEN VAN DE GRAAF: <Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De gemeentelijke politiekorpsen krijgen met de eerder toegezegde versterkingen extra toelagen. Dit heeft minister Rood van binnenlandse zaken laten weten. De Algemeen Christelijke Politiebond dreigt een kort geding aan te spannen tegen minister Rood als deze zijn brief over de bevriezing van de polities terkte niet intrekt. De Nederlandse Politiebond heeft zich bij deze eis aangesloten en steunt de ACP. De bonden vinden dat de minister eerst overleg had moeten voeren. Minister Rood zei echter woensdag dat het nooit een ge woonte is geweest dat over pro blemen met de sterkte van de gemeentepolitie overleg wordt gevoerd met de bonden. Er valt volgens de bewindsman niet te praten over intrekken van de maatregel. De brief van minister Rood aan de Ne derlandse burgemeesters kondigt een aantal bezuinigingen op de gemeente politie aan. De vergoedingen, die de ge meenten van het rijk krijgen voor ma teriaalkosten. worden verminderd en de sterkte van de korpsen wordt bevro ren. De korpsen moeten in 1983 even groot zijn als dit jaar. Bovendien mo gen politiekorpsen de vacatures van politieagenten die met pensioen gaan, pas vervullen op het moment van ver trek, in plaats van twee jaar eerder. Dit geldt ook voor de vier grote steden, PAGINA 2 zomervakantie 'S3 Gedeputeerde staten stellen school hoofden en schoolbesturen voor de zo mervakanties van het kleuter- lager- en voortgezet onderwijs te houden van 4 juli tot en met 12 augustus 1983. Gs willen de vakanties van alle scholen zoveel mogelijk gelijk laten lopen spraakverwarring De VN-conferentie over de vergrijzing van de wereldbevolking komt uiterst moeizaam op gang. Twee vrijwel iden tieke ontwerp-aktieprogramma's heb ben voor een babylonische spraakver warring gezorgd Moeilijkheden met de tolken betekenden nog een onge mak. PAGINA 9 voor niets matigen De hoge rente doet het voordeel dat de bedrijven hebben van loonmatiging teniet. De banken en verzekerings maatschappijen Inden vorig Jaar vijf tien miljard meer aan rente-inkom sten. PAGINA 11 acht van chaam Johan van de Velde heeft de Acht van Chaam gewonnen. De Rijsbergenaar versloeg in de eindsprint zijn Tour-ri vaal Peter Winnen PAGINA 13 edisons Margriet Eshuys en Theo Loevendi be horen dit jaar tot de 26 artiesten die zijn onderscheiden met een Edison. Eshuys krijgtde prijs voorde lp 'Right on time' van de Margriet Eshuys Band in de populaire sector en Theo Loeven di voor 'de Nachtegaal/Ensemble M' in de klassieke sector PAGINA 15 jaarrekeningen De Stichting Onderzoek Bedrijfsinfor matie tSOBI) wil strafvervolging tegen mensen, die sinds juli 1979 in de hoofd directie van de Rabobank hebben ge zeten. Volgens SOBI hebben de direc teuren en ex-directeuren van de bank sinds 1979 deelgenomen aan het ple gen van vier economische delicten door jaarrekeningen van een dochter van de Rabobank niet te publiceren Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7 Binnen en buitenland: 3 en 9 Opinie: 4 Sport: 11 Radio en televisie: 13 Financiën, economie: 15 ondanks de eerdere toezegging van de vorige minister van binnenlandse za ken Van Thijn. Deze wilde de vier grote steden toestaan, dat zij de komende vier jaar 500 man personeel erbij zou den krijgen. Dat wordt door de brief van minister Rood ongedaan gemaakt. Afspraken De brief is een gevolg van de afspraken die het kabinet twee weken geleden heeft gemaakt over de bezuingingen voor de begroting voor 1983. Volgens Rood moet er nu eenmaal bezuinigd worden en daarom zijn de sterkte-uit breidingen die aangekondigd waren ge schrapt Hoeveel de bezuinigingsmaat regel zal opbrengen, is nog onbekend. Minister Rood zei woensdag voor de ra dio dat het een fictie is dat de veiligheid kan worden gegarandeerd door steeds meer politieagenten in dienst te nemen. Hij wees op de rapporten van de politie zelf. die voorstellen bevatten voor een betere werkwijze. Onaanvaardbaar De Algemeen Christelijke Politiebond vindt de bezuiniging op het politieper soneel onaanvaardbaar. „We laten het niet over onze kant gaan", aldus voor zitter Teeuwen van de ACP. Hij vreest dat vooral de hulpverlening door de politie zal afnemen. Verder verwacht hij dat door de verlaagde vergoeding de politie nog krapper in het jasje zal komen te zitten dan nu al het geval is. De ACP constateert in een telex aan de minister dat over de maatregel geen overleg is geweest met de betrokken partijen. Volgens de bond is dit in „fla grante" strijd met de regeling georgani seerd politieoverleg. De christelijke po litiebond dreigt een kort geding tegen VLISSÏNGEN - De door minister Rood van binnenlandse zaken aange kondigde nieuwe bezuinigingsoperatie voor de gemeentelijke politie korpsen lijkt voor de vier Zeeuwse korpsen (Middelburg, Goes, Vlissin- gen en Terneuzen) geen vergaande consequenties te hebben. Niettemin klonken woensdag vanuit deze korpsen zorgelijke geluiden door over een verdere achteruitgang van de dienstverlening aan het publiek die van deze nieuwe bezuiningsronde het gevolg zou kunnen zijn. Een van de nieuwe maatregelen couega. Voor korpsen die te maken houdt in dat voortaan in de 24 maanden- voorafgaand aan het functioneel leeftijdsontslag (flo) van collega's geen personeel meer boven de sterkte in de rang van po litieagent mag worden aangetrok ken. Volgens de Goese korpschef J.L. de Rave is er bij een 'normaal' dienstverloop, zoals in zijn korps, niets aan de hand. Die normale gang van zaken houdt in dat het korps een jaar voordat een korpslid met fun ctioneel leeftijdsontslag gaat, een aspirant mag aantrek ken. Het gaat dan dus om een agent in opleiding die pas na het curus- jaar op de politieschool in de korps sterkte wordt opgenomen, in de plaats van de ver trekkende oudere hebben met een meer dan normale afvloeiing van personeel was tot nu toe extra toewijzing van man kracht mogelijk en daaraan wordt nu een einde gemaakt, stelt de Goe se politiechef. De heer De Rave noemt de consequenties van de aangekondigde maatregelen voor zijn korps 'nihil'. „Ik sta er nuchter tegenover. Na de afgelopen zeven vette jaren, zullen we in de komende zeven magere ja ren onze dienstverlening normaal kunnen uitvoeren", verwacht hij. Wat minder nuchter reageerde woensdag waarnemend commissa ris J.G. den Rooijen van de Vlis- (Slot zie pagina 5 kolom 1) de minister te zullen aanspannen als de brief niet wordt ingetrokken. Boven dien eist de ACP een bijeenkomst van het georganiseerd overleg op zeer korte termijn om over de bezuinigingen te spreken. Ook de Nederlandse Politiebond neemt het hoog op dat de minister niet de moeite heeft genomen eerst overleg te plegen met de bonden, terwijl er toch een Koninklijk Besluit georganiseerd politie-overleg bestaat. De algemene politiebond heeft woensdag spoedover leg met de christelijke politiebond ge voerd en een kaderbrief aan alle leden gestuurd. Plaatsvervangend voorzitter Ben Franke acht het niet uitgesloten dat de Nederlandse Politiebond de christelijke bond zal steunen wanneer deze een kort geding tegen de minister aanspant. In een brief aan de minister wijst de Nederlandse Politiebond de maatregel volstrekt van de hand. „Deze aankondi ging betekent dat onder de Nederland se politie de zaak nog meer op de spits wordt gedreven. De minister begrijpt niet wat er allemaal speelt bij de Neder landse politie. Zo'n aankondiging kan niet anders dan tot een explosie lei den". Volgens Franke is het duidelijk dat de politie op deze manier steeds meer het vertrouwen in de politiek zul len verliezen. Rauw De „ingrijpende voorstellen" van mi nister Rood zal de politie „rauw op het lijf gevallen zijn", zegt CDA-kamerlid Sytze Faber. Hij heeft vooral bezwaar tegen het zigzag-beleid van het kabi net. Premier Van Agt heeft immers twee weken geleden voor de televisie verklaard dat niet meer bezuinigd kan worden op de politie, terwijl Rood nu toch met bezuinigingsvoorstellen komt. „De politie mag geen speelbal van de bezuinigingsperikelen wor den", aldus Faber. Hij zal vandaag vragen stellen aan de premier, minister Rood en minister De Ruiter (justitie) hoe de verschillende uitspraken met elkaar te rijmen zijn. Verder wil hij van De Ruiter weten of ook van hem een zelfde bnef valt te ver wachten wat betreft de rijkspolitie. Tenslotte wil Faber weten hoeveel de bezuingingen zullen opleveren. WD-fractieleider Nijpels noemt de maatregel van Rood „onaanvaard baar". Volgens hem mag er noch op het personeelsbestand, noch op het mate rieel van de politie worden bezuinigd. Hij kondigt aan dat als de WD bij de komende kabinetsformatie zal worden betrokken één van de eisen van de libe ralen zal zijn, dat de maatregel wordt ingetrokken. De D'66'er Kohnstamm was wat voor zichtiger in zijn oordeel over de maat regel van Rood, die tenslotte een par tijgenoot is. Hij vindt het een „betreu renswaardige, maar gezien de toe stand van de schatkist begrijpelijke" maatregel. LONDEN (AP)-Lord. Snowdon, de zwager vanprins Charles, maakte deze foto van prinses Diana en prins Charles met hun pas geboren zoon William, ter gelegenheid van de eerste verjaardag van hun huwelijk. WARSCHAU/VATICAAN STAD (DPA/UPI) - Beambten van de Poolse posterijen heb ben in 1980 en 1981 grote hoe veelheden brieven en pakjes uit het buitenland achterge houden, zo heeft een krant in Warschau woensdag gemeld. De paus heeft in het Vaticaan verklaard „dankbaar" te zijn voor de maatregelen die de militaire autoriteiten in War schau hebben genomen. Hij liet echter weten dat hij meer van ze verwacht. Het dagblad 'Zycie Warszawy' meldde dat in 1980 23.000 pakeiten en brieven zijn gestolen en in 1981 30.000. Een woordvoerder van de politie zei dat het stelen van poststukken na de afkondi ging van de uitzonderingstoestand in december vorig jaar wat was teruggelo pen, maar dat het nog vaak genoeg voorkwam om bezorgdheid te wekken. Als voorbeeld noemde de krant een vrouw die in Jelenia Gora, in Zuid-Po len, werkte op een centrum waar bui tenlandse post wordt gesorteerd. Bij het doorzoeken van haar appartement vond de politie zeven kilo post uit het buitenland alsmede veel opengemaak te post uit december en januari. Prins Benhard is woensdagmorgen uit het Academisch Ziekenhuis te Utrecht ontslagen. Hij werd daar vori ge week donderdag op de afdeling uro logie opgenomen voor een operatie. De operatie is naar volle tevredenheid ver lopen. DEN HAAG (ANP) - Minister De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid ziet vooralsnog een te gering maatschappelijk draagvlak voor een nieuw stelsel van sociale zekerheid met een basisuitkering op het minimumniveau en uitkeringen boven het minimum (het zogenaamde tweetrajectensysteem). Hij wil nu eerst gaan bekijken hoe een ander systeem, waarbij het eerder ver diende loon het eerste uitgangspunt is, uitwerkt. Op voorhand is volgens hem echter duidelijk dat, wil men de sociale zekerheid niet duurder laten worden of zelfs kosten besparen, onder meer niet te ontkomen is aan lagere uitkerings percentages. Dat staat in een brief aan de tweede kamercommissie voor sociale zaken die daarover begin deze maand met de mi nister heeft gesproken. Dat gesprek wordt op 25 augustus voortgezet. De Graaf wil dat de kamerleden in die ver- gadéring een aantal keuzes doen op grond waarvan verder kan worden ge studeerd. Werkgevers en vakbeweging hechten meer aan een structuur van de sociale zekerheid die op loonderving is geba seerd en die onder hun eerste verant woordelijkheid valt dan aan een twee trajectensysteem, aldus De Graaf. Ook heeft de emancipatiebeweging erop ge- Gedelegeerden van 22.000 Britse treinbestuurders hebben dinsdag in Londen voor een rooster van variabele werktijden gestemd. Uit protest tegen dit rooster werd dit jaar in totaal 31 dagen gestaakt. PARTIJEN KOMEN A CHTSTE BESTAND O VEREEN (Van ome correspondent) JERUZALEM - Premier Begin van Israël heeft de Amerikaan se bemiddelaar Philip Habib geen tijdlimiet gesteld in diens pogingen een oplossing voor Beiroet te vinden. De Israëli sche premier heeft echter wel de belofte van Habib gekregen dat deze binnen twee dagen een verklaring van de PLO-lei- ders los zal krijgen waarin zij stellen bereid te zijn uit Bei roet te vertrekken. Aan deze eis blijft Israël onverminderd vasthouden. PLO-leider Arafat heeft de Libanese re gering op diens verzoek enige tijd gele den schriftelijk beloofd uit Beiroet te zullen vertrekken „wanneer aan be paalde voorwaarden is voldaan" Dit heeft de Amerikaanse onderminister Libanese vrouwen verlaten met schamele bezittingen het door Israel zwaar gebombardeerde Wesl-Beiroet Ook woensdag iverd de stad onder vuur genomen, onder meer met op de Pale- stijnen buit gemaakte Stalinorgels van Russische makelij. van buitenlandse zaken belast met het Midden-Oosten, Nicholas Veliotis, woensdag bekend gemaakt tijdens een vergadering van de buitenland-com missie van het Huis van Afgevaardig den. Veliotis zei geen verdere bijzonder heden bekend te kunnen maken, maar dat Arafat ongeveer gelijktijdig met het begin van de Israëlische blokkade van Beiroet de verklaring had ondertekend. Het Amerikaanse ministene van bui tenlandse zaken veroordeelde gisteren de Israëlische aanvallen in krachtige bewoordingen en eiste een eind van het bloedvergieten. Veliotis zei dat de Amerikaanse rege ring ervan uitgaat dat het gedurende 30 dagen nodig zal zijn troepen te sturen om de PLO een veilige aftocht uit Bei roet te kunnen garanderen. Hij zei dat Frankrijk daarbij de helft van deze sol daten zal leveren. Mogelijk zullen ook andere landen troepen of materieel in zetten. Veliotis ging niet in op Israëli sche beschuldigingen dat de Saoedi's de PLO van Amerikaanse wapens zou den voorzien. Bestand De voornaamste inspanningen van Ha bib in zijn besprekingen in Jeruzalem waren gericht op het herstellen van het staakt-het-vuren-bestand. waar de afgelopen week geen spoor van te ken nen was door de haast onophoudelijke Israëlische luchtbombardementen. Habib kwam gistermiddag met de PLO een staakt-het-vuren overeen, het ze vende sinds de oorlog in Beiroet begon. Van de kant van Israël kreeg hij later de belofte dat dit land vanaf negen uur woensdagavond een bestand zou ne men. Dit bestand werd niet gehand haafd en om elf uurgevolgd door het achtste. Woensdag vielen opnieuw veel slachtoffers onder de burgerbe volking. De volgende zet zal het vertrek van de Palestijnen uit Beiroet moeten inhou den, waarschijnlijk naar Tripoli in Noord-Libanon. Ter afsluiting zullen zowel de Palestijnen als de andere bui tenlandse strijdkrachten, Syrië en Is raël. uit Libanon moeten verdwijnen. Hoewel niet formeel bevestigd, schijnt Israël geen ernstige bezwaren te heb ben tegen zo'n geleidelijke oplossing. Habib zelf vertrok woensdag vol opti misme over de kans van slagen ui t Jeru zalem, via Cyprus naar Beiroet, waar intussen de militaire strijd voortduur de Opnieuw bombardeerde voor de ze vende achtereenvolgende dag, de Israë lische luchtmacht de hoofdkwartieren van de Palestijnse organisaties en von den er vuurgevechten plaats tussen Pa lestijnse en Israëlische strijdkrachten wezen dat dat laatste systeem elemen ten bevat die een grotere deelneming van vrouwen aan het arbeidsproces te genwerken. Verder hebben ook een aantal kamerfracties een andere voor keur getoond. Vangnetsysteem Het systeem dat De Graaf nu wil laten uitwerken luistert naar de naam vang netsysteem. Een uitkering op grond van de minimumbehoefte komt in dat systeem pas aan de orde als op grond van maatstaven van loonderving geen uitkeringsrechten bestaan. De uitke ringsduur is verstreken of bet uitke ringsniveau onder het sociale mini mum ligt. Uitkeringen op grond van de minimumbehoefte vormen als het wa re het vangnet, aldus De Graaf. De minimumbehoefte-uitkering zou op twee situaties van toepassing zijn: bij het ontbreken van voldoende inkomen om te voorzien in individuele behoeften en als er onvoldoende inkomen is om te voorzien in de behoeften van de partner die ten laste komt van de uitkeringsge rechtigde (en van kinderen bij eenou dergezinnen) In beide gevallen zou de algemene bijstandswet als vangnet kunnen fungeren. In het laatste geval is daarnaast een afzonderlijke wet gezin stoeslagen sociale zekerheid een van de mogelijkheden, aldus De Graaf. Om de kosten en inkomenseffecten van een dergelijk systeem te kunnen bere kenen zal de kamercommissie eerst preciezer moeten aangeven welke keu zes zij wil maken. Zoals gezegd valt volgens de minister, wil het systeem niet duurder worden, niet te ontkomen aan lagere uitkeringspercentages. Evenmin is dat het geval voor een be perking van de duur van dc loonmaat- staf en voor enige vorm van inkomen stoetsing voor gezinstoeslagen. Omroepbijdrage fors omhoog VN bijeen De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties begint vanmiddag om vijf uur een zitting over het conflict rond Bei roet en de politieke toekomst van de Palestijnen. DEN HAAG (ANP) - De omroepbij drage. 'het luister- en kijkgeld', wordt met ingang van 1 januari 1983 verhoogd met respectievelijk elf gulden (televisie) en drie gul den (radio) tot achtereenvolgens 153 en 45 gulden. Dat staat in een koninklijk besluit dat minister De Boer (erm) naar de tweede kamer heeft gestuurd. Bij deze verhoging wordt rekening gehouden met een eventuele uit breiding van tv-zendtijd en overhe veling van de ftnanciering van de Wereldomroep uit de algemene middelen naar de omroepbegro ting. De verhoging zal automatisch van kracht worden, tenzij binnen dertig dagen ten minste een rijfde deel van de kamerleden eist dat het voorstel In de vorm van een wet wordt gegoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1