Nederland steunt België in aardgasonderhandelingen Misnoegen kerkdienst in Londen over Falklandoorlog Kritiek op Japanse geschiedenisboeken pzefi Tien Molukkers bij schieten betrokken Peronisten herdenken Evita PZC/binnen-buitenland het weer DEN HAAG ZAL AFZIEN VAN RUSSISCH GAS WERELDRAAD MILDER INZAKE MULTINATIONALS Maxi-familie-reünie 'OPZETTELIJKE ACTIE VAN PACIFISTISCHE MINDERHEID' NOG GEEN AKKOORD MET AMBTENAREN BUURLANDEN: WAARHEID VERDRAAID WOENSDAG 28 JULI 1982 Weersvooruitzichten van het KNMI voor donderdag t/m zondag: zonnig, maar in het weekeinde mogelijk on weer. Middagtemperatnur ongeveer 26 graden. Deltagebied Het Atlantisch hogedrukgebied dat da genlang ten westen van Ierland vrijwel stil lag, is in beweging gekomen en ver legt zijn centrum naar de Noordzee en trekt morgen naar Scandinavië. Daar door draait de ivind geleidelijk naa r het oosten. Daarbij wordt drogere en war me lucht aangevoerd. Vandaag is de aangevoerde lucht nog niet zo erg veel opgewarmd. De temperatuur die de ko mende dagen tot boven zomerse waar den oploopt, komt vandaag tot 23 gra den. Ook zijn er af en toe nog enkele wolkenvelden. In de loop van het toeek- einde kunnen onweersbuien vanuit Frankrijk ons land binnendrijven. Nautisch bericht Wind: noordoost 2 tot 3, vanmiddag 4, zicht: goed, temperatuur kustwater. 19 a 20 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maxi mum golfhoogte monding Scheldes: on geveer een halve meter bij hoogwater. ZON EN MAAN 29 juli zon op 05.56 onder 21.36 maan op 16.109 onder 01.15 Hoog water Woensdag, 28 juli Vlissingen 08.32 167 20.59 165 Terneuzen 08.58 189 21.22 187 Zierikzee 09 49 134 21.59 130 Hansweert 09 31 203 21.55 202 Wemeldinge 10.06 157 22.24 151 Kreekrak 10.06 186 22.24 179 Bruinisse 10.39 159 22.53 154 Donderdag, 29 juli Vlissingen 09.36 155 22.05 157 Terneuzen 10.01 177 22 28 181 Zierikzee 10.47 127 23.05 128 Hansweert 1029 190 22.59 194 Wemeldinge 11.03 149 23.26 149 Kreekrak 11.03 178 23 26 177 Bruinisse 11.31 150 2352 150 1 Laaf» water Woensdag 28 juli uur cm uur cm Vlissingen 02 36 185 14.57 149 Temeuzen 03.07 196 15.21 159 Zierikzee 03.22 158 15.47 126 Hansweert 03.25 212 15.34 177 Wemeldinge 03.33 177 15.55 142 Kreekrak 03.52 204 16.13 165 Bruinisse 03.49 175 16.13 144 Donderdag 29 juli Vlissingen 03.32 170 16.05 146 Temeuzen 03.59 181 16.26 157 Zierikzee 04.20 150 16.50 128 Hansweert 04.16 199 16.37 174 Wemeldinge 04.29 166 16.59 143 Kreekrak 04 48 182 17.16 166 Bruinisse 04.41 168 17.13 146 Vakantielanden DARMSTADT (UPI) - Een zwak hebben voor het Amerikaanse leger was een 17 jarige Westduitse leerling-bakker niet genoeghij moest en zou er bij zijn. Gestoken in het uniform van een Amerikaanse sergeant, met strepen en al en naamplaatje, wist hij door te dringen tot de Amerikaanse Fritsch-Cambrai-kazer- ne in Darmstadt. Daar stapte hij drie dagen lang op verschillende tijden ongehinderd rond, lol hij aan een van de eerste plichten van een Amerikaanse militair verzaakte en niet salueerde voor een passerende majoor. De bakkersleerling moest op het matje komen en gaf een onverstaanbaar ant woord op de vraag waarom hij niet had gegroet. De 'sergeant' werd vervolgens gevraagd of hij moeilijkheden had en ook het antwoord daarop was onverstaanbaar geweest. Een navraag door de militaire politie bracht de waarheid aan het licht De bakkersleerling werd overgedragen aan de Westduitse politie, die hem onge straft vrijliet omdat hij geen kwaad in de zin had gehad en het uniform had gekocht op de vlooienmarkt. Het positieve effect van het incident is dal in de kazerne meteen een onderzoek werd ingesteld naar de veiligheidssituatie. Omdat geen strafbaar feit is gepleegd is de naam van de jongen niet bekend gemaakt BRUSSEL, DEN HAAG - Nederland geeft België ruggesteun bij de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over aardgasleveranties. Minister Terlouw (economische zaken) heeft de Belgische staatssecretaris voor energie Knoops onlangs toegezegd de aardgasvoorziening van België in beginsel te garanderen indien België met de Sowjet-Unie niet tot overeenstemming komt. Een woordvoerder van de Belgische regering in Brussel gaf toe dat deze Nederlandse toezegging voor de Belgen in hun onderhandelingen met de Sowjet-Unie een belangrijk drukmiddel is. De woordvoerder in Brussel benadruk- veranties aan België past overigens te echter dat, in tegenstelling tot ander- wel bij eerdere berichten dat Neder- sluidende berichten, Belgie aan Neder- land veel minder aardgas verbruikt land momenteel nog niet om extra aardgasleveranties heeft gevraagd. Ne derland heeft België ook laten blijken nu niet in staat te zijn een nieuw aard gascontract af te sluiten in aanvulling op het huidige contract dat in 1993 af loopt. Het verhaal over de extra aardgasle- Belgiè voert met de SowjetrUnie mo menteel besprekingen over de hoeveel heid economische compensatieorders in ruil voor de afname van Russisch aardgas via de omstreden aardgaspij plijn van Siberië naar West-Europa. Met eventuele vervangende Nederland se aardgasleveranties achter de hand kan België in deze onderhandelingen met de Russen veel hogere eisen stel len. (Van onze verslaggever GENEVE - Op aandrang van enkele vertegenwoordigers van kerken uit het rijke Westen is de strijdbaarheid van het programma inzake multinationals van de Wereldraad van Kerken afgezwakt. Tijdens de behandeling van het rapport over dit programma in het centrale comité klaagde de Westduitse lutheraan Heinz Joachim Held dat hij het stevig aanpakken van de multinationals in zijn kerk nooit zou kunnen goedpraten. De vermelding dat de Wereldraad „een tegen kracht moet opbouwen tegenover de kwalijke praktijken van multinationals", werd daarop veranderd in „de noodzaak van publieke controle over de activitei ten van deze bedrijven". Het centrale comité sprak niettemin uit dat het niet voldoende is om alleen gedragsregels op te stellen voor multi nationals. In samenwerking met ker ken en werknemersorganisaties moet gewerkt worden aan vormen van na tionaal en internationaal toezicht. Het comité ging akkoord met de plannen voor een centraal adres waar de docu mentatie en informatie over kerkelij ke acties inzake multinationals moet samenkomen. Gevraagd werd om de voortzetting van rechtstreekse contac ten tussen de Wereldraad en afzonder lijke kerken met werknemers en werk gevers van multinationale onderne mingen. dan was voorzien en dat de Nederland se overheid nu naar mogelijkheden zoekt om meer aardgas af te zetten, ten einde de staatskas te spekken. Nederland zal de Russen binnenkort dan ook officieel laten weten dat ons land geen belangstelling meer heeft voor het Russische aardgas. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat Ne derland jaarlijks enige miljoenen ku bieke meters zou afnemen. Het passe ren van de Nederlandse industrie bij de aanleg van de leidingen tussen Siberië en West-Europa, alsmede de verminde rende behoefte aan gas heeft ertoe ge leid dat (ook) Nederland geen Russisch gas meer wil. Niet los daarvan lijkt ook de medede ling te moeten worden gezien dat de Ne derlandse aardgasvoorraden voor veel langere termijn toereikend blijken te zijn dan tot voor kort werd aangeno men. Zeer recent is de bekendmaking van de Gasunie dat Nederland voor ze ker de komende vijftig jaar genoeg aardgas bezit, terwijl er - gezien de hoe veelheden gas die men her en der ver moedt - wellicht voor een nog verdere toekomst voldoende is. Nederland voorzichtig De directeur-generaal voor de energie, Tieleman, heeft onlangs in Brussel ge zegd dat Nederland zijn energiebeleid „gezien de veranderende energiesitua tie in de wereld" zou kunnen herover wegen. Hij sloot daarbij een mogelijke vergroting van de export niet uit. Het ligt in de verwachting dat nog voor het einde van het jaar beslist zal worden over eventuele aanpassing van het Ne derlandse energiebeleid, inclusief even tuele vergroting van export. De Belgen hebben ook de mededeling gekregen dat zij voordien geen ja of nee van Nederland hoeven te verwachten. Nederland wil de zaak voorzichtig aanpakken om te voorkomen dat met de Belgen eventueel een precedent zou worden geschapen. VIRGINOPOLIS - De honderd-jarige Marina Coelho de Oli- veira uit de Braziliaanse stad Virginopolis poseert in haar rolstoel met een deel van haar 2000 familieleden die haar kwamen opzoeken voor een gigantische familie-reünie. De honderdjarige wordt door haar familie liefdevol Baby-Oma genoemd. Bij de behandeling van het programma tekende zich een scheidslijn af tussen sommige vertegenwoordigers van de Europese en Amerikaanse kerken en sprekers uit de Derde Wereld. De laatr sten prezen zonder uitzondering de in spanningen die de Wereldraad zich sinds zeven jaar getroost om de werk wijze en de macht van de multinatio nals te doorgronden. Westerse kerkleiders stoorden zich er aan dat alle bedrij ven in het verslag van het programma over één kam gescho ren worden. Om aan de kritiek tegemoet te komen, onderstreepte voorzitter Scott dat het rapport over multinationals slechts ge zag heeft als studiemateriaal. Noorden en Midden-Scandinavië en Finland: veranderlijke bewolking, en kele buien. Middagtemperatuur 15 tot 20 graden. Zuid-Scandlnavië en Denemarken: zonnige perioden en meest droog. Tem peraturen 18 tot 24 graden. Britse eilanden: droog weer en zonnige perioden. Temperatuur 18 graden in het noorden tot 25 graden plaatselijk in het zuiden. Benelux, Noord- en Midden-Duitsland en Noord-Frankrijk: wolkenvelden, overwegend droog. Temperatuur 18 tot 23 graden. Zuid-Duitsland, Noord-Italiè, Donau en Noordelijke Balkanlanden: veel be wolking en regen of onweer. Tempera tuur 20 tot 25 graden. Midden- en Zuid-Italië, Zuidoost-Eu ropa: overwegend zonnig en warm. Temperatuur 25 tot 30 graden, hier en daar 35 graden. Portugal, Spanje, Balearen: eerst nog zonnig, later kans op onweer. Tempera tuur 20 tot 25 graden langs de Atlanti sche kust, overigens 30 tot 35 graden. Alarmcentrale Hier volgen de oproepen van de ANWB-centrale van dinsdag: omge ving Zeeuwse wateren: mej. Corric Bo- gaarts uit Ulvenhout aan boord van zeiljacht 'Mangrove'; fam. T. Krabs- huis uit Son en Breugel aan boord van geel-witte zeilboot, type Delanta; langs de Nederlandse of Belgische kust: H. Desseaux uit Oss aan boord van zeilboot 'Boris' type Regent. Bovenstaande personen worden drin gend verzocht contact op te nemen met de ANWB-alanncentrale in Den Haag, telefoon 070-264426. DEN' HAAG - De organisaties van overheidspersoneel zijn nog volop met minister van binnenlandse zaken mr. Rood in de slag over de arbeidsvoor waarden van de ambtenaren. Na het eerste gesprek van vorige week kwa men zij ook gisteren niet tot overeen stemming met de minister. Donder dagavond wordt er verder gepraat. Tot dusver is men het slechts op één punt eens geworden. Op de ambtena rensalarissen zal voortaan een hoger percentage worden ingehouden dan tot dusver. Dat houdt verband met de ho gere sociale premies die in het particu liere bedrijfsleven moeten worden be taald. Met de extra inhouding worden de ambtenaren in gelijke mate getrof fen. Afhankelijk van de hoogte van het sala ris zal het inhoudingspercentage met 0,9 tot 1,9 omhoog gaan, LONDEN (RTR/UPI) - In Londen kon dinsdag misnoegen worden gehoord over de dienst van dankzegging en rouw die maandag is gehouden in de St.-Paulskathedraal naar aanleiding van de oorlog op de Falklandeilanden. Het kabinet van de eerste minister gaf evenwel een verklaring uit volgens welke mevrouw Thatcher niet zo boos BUENOS AIRES - Aanhangers van de Peronistische beweging in Argentinië hebben maandagnacht voor het eerst sinds zes jaar een legale bijeenkomst gehou den in een sportcentrum in Buenos Aires. De hijeen- komst was ter herdenking van de dood van Evita Peron dertig jaar geleden. De demonstranten riepen leuzen en hadden spandoeken bij zich. Later liep de bijeenkomst uit op een demonstratie tegen de gewapende machten in Argentinië. De opperbevelhebber van het Argentijnse leger, gene raal Cristino Nicolaides, heeft alle officieren, die een rol hebben gespeeld in de strijd om de Falkland-eilanden, van hun functie ontheven. Dit is maandag uit militaire bronnen vernomen. De wijzigingen moeten het mogelijk maken het onderzoek naar de prestaties van het leger in de strijd om de Falkland-eilanden voort te zetten, zonuer de hiërarchie van het leger te verzwakkenaldus de bron nen. De Franse regering heeft stellig ontkend dat Franse technici Argentinië tijdens de oorlog om de Falkland- eilanden hebben geholpen met het monteren van de Exocet-raketten aan de Super-Etandard jagers van Franse makelij. In een gezamenlijke verklaring van de Franse ministe ries van defensie en buitenlandse zaken van dinsdag staat dat uit een onderzoek, waartoe minister Cheysson van defensie opdracht gaf, blijkt dat de 'Franse regering geheel haar verplichtingen die de solidariteit met de bondgenoot Groot-Brittanniè met zich meebrengt, heeft nagekomen". over de dienst zou zijn geweest dat ze 'aan bloed spuwen' toe was geweest. „Ik zie dat niet in het geval van me vrouw Thatcher", zei de woordvoerder van Downing Street 10. Mike Folds. „Er is nogal wat voor nodig om de premier zo boos te maken dat ze in zulk een staat geraakt en zij had er maandag ze ker geen reden toe". „De baas is werkelijk woedend. Ze spuwt bloed", had mevrouw Thatchers echtgenoot Demols na de dienst gezegd tegen le den van het tweede bataljon parachu tisten, volgens de Daily Mail van dins dag. Zelfs circuleerde er een bericht dat ook koningin Elizabeth allesbehalve in genomen zou zijn geweest met de orde van de dienst. Haar zoon prins Andrew diende in de Falklandoorlog. Conserva tieve lagerhuisleden hadden geen moei te met het kritiseren van de dienst en de preek van aartsbisschop van Canterbu ry, dr. Robert Runcie, die volgens parle mentslid Julian Amery, aangehaald in de Daily Telegraph en de Daily Ex press, „zo gehouden had kunnen wor den in Buenos Aires". Runcie zei onder meer; „Oorlog is een teken van mense lijk falen en alles wat wij in deze dienst doen en zeggen moet passen in die sa menhang". Geschokt Amery zei dat de dienst een opzettelij ke actie was geweest van de pacifisti sche minderheid in Engeland tegen de meerderheid, die geschokt was dal men ten oorlog trok en nog meer ge schokt toen men hem won. Edward du Cann, een invloedrijke To- ry-commissievoorzitter, vond het droe vig en teleurstellend dat tijdens de dienst niet was gezegd dat de Falkland- crisis een voorbeeld was geweest van een Engeland dat alleen pal had ge staan voor internationaal recht, vrij heid en democratie. Het katholieke par lementslid sir John Biggs-Davison zei dat het goed was dat was gebeden voor de doden en voor vijanden, maar dat ook dank gebracht had moeten worden voor de bevrijding van het volk van de Falklandeilanden door de overwinning van het Britse leger. Politieke kringen in Londen verklaar den dat Anglicaanse leiders de dienst met opzet een verzoenend karakter hadden gegeven nadat de regering een veto had uitgesproken tegen het denk beeld van een in het Spaans te bidden onze vader tijdens de dienst. „Wat ont brak was het gevoelen dat Groot-Brit tanniè goede strijd gestreden had", schreef de Daily Mail. ASSEN (ANP) - De tien sinds 11 juni aangehouden Molukkers hebben allemaal een aandeel gehad in de beschieting van een politieauto op die dag in Assen. De hoofdofficier van justitie in Assen, mr. L. C. M. Mei jers, leidt dat af uit delen van verklaringen van negen van dc tien verdachten, uit het technisch onderzoek en uit een serieuze verklaring die de tiende gearresteerde heeft afgelegd. Mogelijk twee of drie van de nog inge- die door individuele personen en dus sloten zittende Molukkers hebben met één of meer wapens op hoofd- en zi thoogte van de twee in de auto zittende politiemannen geschoten. De politie functionarissen werden niet geraakt. Volgens de hoofdofficier hebben de an deren op een andere manier medewer king aan de beschieting verleend. Mr. Meijers deelde dit dinsdag mee op een persconferentie in Assen. De Mo lukkers worden verdacht van poging tot moord op twee politiemannen en verboden vuurwapenbezit. Het motief van de gewelddadige actie. niet door Molukse organisaties, is uit gevoerd. is onduidelijk. De vuurwapens zijn nog niet teruggevonden. Voorts liet mr. Meijers weten dat in geen van de verklaringen van de ver dachten enige aanwijzing voorkomt van een overval op koningin Beatrix of op minister-president Van Agt. De zaak kwam aan het rollen door de aanhouding van acht andere Moluk kers, die verdacht werden van andere geweldplegingen en verboden vuur wapenbezit. Na onderzoek zijn dezen weer vrijgelaten. TOKIO (RTR/DPA) - De nieuwe ge schiedenisboeken die op Japanse scho len in gebruik zijn genomen, hebben veel kritiek uitgelokt in Japans buur landen. China. Noord- en Zuid-Korea. Taiwan en Singapore spreken van cen suur over Japans militaire acties van voor en tijdens de tweede wereldoor log. De tu ist is zo hoog opgelopen dat voor de diplomatieke betrekkingen wordt gevreesd. Premier Zenko Suzuki van Japan zei maandag dat een diplomatieke twist moet worden voorkomen. Hij beloofde China dat de ministeries van onderwijs en buitenlandse zaken zullen uitleggen op welke manier m Japan de schoolboe ken worden beoordeeld. China heeft maandag in een officieel protest bij de Japanse ambassade in Peking gespro ken van verdraaiing van de ware ge beurtenissen De Chinese kritiek richt zich op tekst wijzigingen waann de Japanse agres sie' tegen China in 1937 nu de Japanse 'opmars' heet. Ook zou geprobeerd zijn de indertijd gepleegde massamoorden in China goed te praten, Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van onderwijs verklaarde dat alleen in sommige leerboeken voor uni versiteitsstudenten 'agressie' in 'op mars' is veranderd maar in andere schoolboeken is blijven staan. Het lijkt er overigens op dal de twee eerder ge noemde ministeries het oneens zijn Mi nister Sakurauchi van buitenlandse za ken toonde zich gevoelig voor de kritiek terwijl minister Ogawa van onderwijs zei dat er „objectief en eerlijk" was ge handeld. Ogawa zei dat Japan China's 'misvattingen' corrigeert zonder er ver der op in te gaan De kritiek in het Noordkoreaanse par tijblad 'Rodong Sinmun' noemt de be schrijving van de Japanse overheersing in Korea 11910 tot 1945i als een „onver draaglijke belediging van het Koreaan se volk" In Zuid-Korea vond naar aan leiding van de zaak bijzonder kabinets beraad plaats. Op Okinawa zijn ook kritische geluiden gehoord. Het eiland is nu volledig Ja pans maar was tot 1871 semi-onafhan- kelijk met banden met zowel Japan als China. Shinei Kiyan, een parlementa riër uit de oppositie uit Okinawa, wees erop dat alle verwijzingen naar de moord van 800 bewoners van Okinawa door het Japanse keizerlijke leger zijn geschrapt. Met Noord-Korea onderhoudt Japan geen banden. Om diplomatieke moeilijkheden te voorkomen heeft premier Suzuki rege ringsfunctionarissen opgedragen maatregelen uit te werken. Directie: K Scherphuis, W. F de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS. Vlissingen: Walslraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg. Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes- Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraai 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (011501 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08 00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01184)63533 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 57.30; franco per post 68.-; per maand 19,55. losse nummers 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm. minimumprijs per advertentie f 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3