PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikanen vrezen bloedbad Beiroet Ziekenfonds Spaarneland financieel aan de grond Twintig partijen doen mee aan verkiezingen Wassenaar ziet orka Brand in Londens warenhuis kleintjes DODE EN GEWONDEN OP RODEKRUISSCHIP iririfLEM UITBETALING MEDEWERKERS VERTRAAGD 225e jaargang no. 174 Woensdag 28 juli 1982 Meer zon Droog en zonnig Middagtemperatuur van 18 graden op de Waddeneilanden tot 23 graden in het binnenland. Mati ge Noordoosten wind, aan de kust af en toe krachtig. kunt u Irlflonlvh opgeven. Hrl VlLViingen 01184 15144 I T.rneuzrn 01I50-944.VT I Middelburg 01180 27651 Huls'. 01 MU-J4if.M Goes 01100 16140 1 Ztcrikzce 01110- 58351 Schokeffect 'bacterievuur' JERUZALEM, BEIROET, NEW YORK (UPI, AFP, RTR) - De Amerikaanse speciale afgezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, heeft de Israëlische premier Begin dinsdag op de hoogte gesteld van de pogingen een regeling via onderhandelingen te bereiken over de aftocht van de guerrilla strijders van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO uit westelijk Beiroet. Verscheidene leden van het Amerikaanse congres hebben zich dinsdag na overleg met Israëlische leiders somber uitgelaten over de ontwikkeling. Paul McCloskey, de afgevaardigde uit Californië, zei dat spoedig een ramp Beiroet kan treffen. Hij verwacht een bloedbad wanneer de missie van Habib niet slaagt. jbanon heeft bij de Verenigde Naties ïprotesteerd tegen 'het opvoeren van ie vijandelijkheden door Israël'. Dins- jagmiddag heeft de Israëlische lucht macht. een flatgebouw van zeven ver diepingen in Beiroet gebombardeerd, raardoor zeker 84 mensen het leven rerloren en er 142 werden gewond. Voor ie bombardementen geeft het Israëli- die leger niet meer als rechtvaardi- jng, dat ze dienen als vergelding voor iet schenden van bestandsovereen- omsten door de Palestijnse Bevrij- lingsorganisatie (PLO). In totaal vielen finsdag in Beiroet 111 doden. noemde de aanval het ergste incident van zijn soort sinds de Tweede Wereld oorlog. De woordvoerder meldde dat de ruim duizend ton metende, in Bremen gere gistreerde 'Flora', door 12 15 raketten werd geraakt en niet meer zeewaardig is. Hij zei dat het schip duidelijke kente kenen vertoonde en niet te kunnen ge loven dat de aanval per ongeluk was legin is volgens McCloskey van me ling dat hij het recht heeft Beiroet tot en ruïne te reduceren. [ïjdens de luchtaanvallen van dins dagmiddag moest de Libanese premier fhefic Wazzan in de schuilkelder van djn woning vluchten. Wazzan woont net zijn gezin aan de kust langs West- leiroet, waar ook PLO-functionaris- tn wonen en hun kantoren hebben, en schip van het Westduitse Rode [ruis werd door raketten geraakt, hurbij is een opvarende omgekomen zijn verscheidene mensen gewond. Een woordvoerder van het Rode Kruis uitgevoerd. De kapitein van het schip ondervraagt getuigen om erachter te komen wie voor de aanval verantwoor delijk is. In een verklaring van het Rode Kruis wordt het incident een schending van de conventie van Genève genoemd en een belediging van de Rode Kruis-vlag. Gezegd werd dat het de eerste keer sinds de Tweede Wereldoorlog is dat mensen die voor liefdadigheid werken gedood of gewond zijn. De 'Flora' had juist ambulances, jeeps en 180 ton voedsel en medicamenten afgeleverd voor burgerslachtoffers van het conflict en zou naar Cyprus varen om nieuwe voorraden te halen. De Amerikaanse president Reagan heeft het een week oude verbod op de levering van spijkerbommen aan Is raël voor onbepaalde tijd verlengd. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. De EG-commissie in Brussel heeft be sloten ruim een miljoen gulden ter be schikking te stellen voor hulpverlening aan de bevolking van Libanon Oproep Wereldraad De Wereldraad van Kerken heeft in een verklaring inzake Libanon geëist dat de Israëlische blokkade van West-Bei- roet onmiddellijk wordt opgeheven. Het hoogste bestuursorgaan van de Wereldraad, het Centrale Comitë dat in Genève bijeen is. sprak uit dat alle buitenlandse strijdkrachten zich moe ten terugtrekken van Libanees grond gebied. De Wereldraad veroordeelt de Israëlische invasie in Libanon en steunt de VN-resoIuties terzake. BEIROET - Israëlische bombardementen op woonwijken in West-Beiroet hebben gisteren 111 doden en honderden gewonden gekost. Uit deze verwoeste flat werden 84 lichamen geborgen. rust in hengstdijk De laatste Vietnamezen zijn uit Hengstdijk. Dinsdagmiddag vertrok ken de laatsten uit de groep van vijftig, die door een groot aantal andersgezin- de landgenoten werd bedreigd van camping De Vogel. De rust is weerge keerd. PAGINA 3 aardgas steund door de Nederlandse toezeg ging dat de aardgasvoorziening in be ginsel gegarandeerd is indien Belgie en de Sowjet Unie geen overeenstem ming bereiken. Nederland zal de Rus sen binnenkort laten weten geen be langstelling te hebben voor hun gas I PAGINA 7 bouw ziekenhuizen Gedeputeerde staten van Zeeland vin den dat de bouw van de streekzieken huizen in de Kanaalzone en op Wal cheren respectievelijk in 1983 en in 1985 moet beginnen. Gs vinden dat in 1983 begonnen moet worden met het centrumziekenhuis in de Kanaalzone. Dit zal 280 bedden gaan tellen en als vervanging dienen van de ziekenhuizen ln Temeuzen en Sluiskil. PAGINA 9 niet te vaak vis De Consumentenbond adviseert niet te vaak en te veel vis te eten. De consu mentenorganisatie is verontrust over de hoeveelheden giftige zware metalen die ln vis kunnen zitten. De resultaten van een onderzoek van de bond naar de kwaliteit, van in het bijzonder ka beljauw vindt het Produktschap voor vis niet alarmerend. PAGINA 11 wereldklasse David Moorcroft heeft dinsdagavond ln Hengelo laten zien dat hij ook op de 1500 meter tot de absolute wereldklas se behoort. De Brit zorgde met een tijd van 3 minuten en 33.79 seconden voor de beste prestatie van de Fanny Blan- kers-Koen-games, de internationale atletiekwedstrijden op het kunststof van het stadion Veldwijk. PAGINA 13 surséance De technische groothandel Viham- Buttinger heeft surséance van beta ling aangevraagd. De directie beoogt een afslanking van het bedrijf, waarbij het. aantal personeelsleden ongeveer gehalveerd zal worden Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 11 Radio en televisie: 12 Financiën en economie: 13 BIEZELINGE - Minister drs J. de Ko ning van landbouw en visserij bekeek het perevuur gisteren van dichtbij tij dens zijn werkbezoek aan Zeeland. Hij was in deze provincie op uitnodiging van de drie Zeeuwse landbouworgani saties. De minister zei onder meer dat de bestrijding van planteziekten in de toekomst financieel veiliggesteld moet worden. Volgens de bewindsman, die zei onder de indruk te zijn van de problemen waarmee de fruittelers hebben te kam pen, mag de actie tegen bacterievuur in ieder geval niet wegens geldgebrek ko men stil te liggen (Zie pagina 2) WASSENAAR (ANP) - De politie in Wassenaar heeft dinsdag voor haar kust een surf- en zwemverbod inge steld, nadat twee agenten van de strandbrigade 's middags in de Noord zee een 'beest' met een lengte van vijf a zes meter zagen zwemmen dat moge lijk een orka is. Een orka of zwaard walvis kan, afhankelijk van zijn toe stand, gevaarlijk zijn voor mensen. De agenten zagen, aldus een woord voerder van de Wassenaarse politie, rond kwart over twaalf vijfenzeventig meter uit de kust 'een groot beest', zwart van kleur en met een rugvin van een meter' zwemmen. De agenten na men contact op met een deskundige van het Dolfinarium in Harderwijk, die uit de beschrijving van de agenten con cludeerde dat het mogelijk gaat om een verdwaalde orka (orka's horen thuis in de noordelijke wateren). Maandag ontstond er wat ongerustheid rond een onbekend zwemmend beest voor de kust van Callantsoog. dat vol gens een woordvoerder van het Dolfina rium bij nadere inspectie een voor men sen ongevaarlijke witsnuitdolfijn bleek te zijn. Dinsdagmiddag bezocht een witsnuitdolfijn omstreek één uur het strand van Texel. De dolfijn werd ge vangen door medewerkers van het na- tuurrecreatiecentrum Texel en samen met mariniers van het oefenkamp op het eiland in het Marsdiep gezet, HAARLEM (ANP) - Het zieken fonds Spaarneland in Haarlem zit financieel zo krap, dat het declaraties van medewerkers (artsen, apothekers en ande ren) en van ziekenhuizen van andere instellingen langer moet laten liggen dan het tot voor kort gewend was. De ver traging in de betalingen be loopt nu gemiddeld nog maar ongeveer een weck, maar de di recteur van het fonds, J. A. A. de Roode, vreest dat het er in de komende tijd niet beter op zal worden. HU heeft in een bnef aan alle medewer kers en inrichtingen m zyn werkgebied uitgelegd wat de oorzaken zijn van de problemen: de regio is een 'duur' gebied dat vooral bfi de vrijwillige verzekering grote problemen veroorzaakt, de tUd die er verstrijkt tussen het moment waarop het ziekenfonds geld over maakt en het moment waarop het op de rekening van de betrokkenen wordt bij geschreven. en de krappere 'bevoor- schotting' door de ziekenfondsraad uit de algemene kas van de verplichte (werknemers-)verze kering Weinig begrip Die brief is overigens door de mede werkers niet met erg veel begrip ont vangen. Of om met De Roode te spre ken: „Ze hebben ongenuanceerd gerea geerd". Voor wat de betalingen betreft verwijzen ze naar de bestaande over eenkomsten, maar een oproep van De Roode om „nog meer terughoudend heid te betrachten" bij het voorschrij ven van geneesmiddelen, het verwij zen, het (laten) doen van onderzoekin gen en bij ziekenhuisopnemingen, is hun kennelijk in het verkeerde keelgat geschoten. HU heeft tenminste van de afdeling Haarlem van de artsenorganisatie KNMG. mede namens de organisaties van huisartsen en tandartsen, een bnel teruggekregen waarin zU hem er van be schuldigen dat hij bij hen „kwade trouw" suggereert. Daar is volgens De Roode geen sprake van. Overigens is het wel zo, dat het ziekenfonds in het eerste kwartaal van dit jaar 25 procent meer kwUt was aan geneesmiddelen voor zijn verzekerden dan vorig jaar. Dat ligt ver boven het landelijk gemiddelde Dat geldt ook voor de ziekenhuiskosten Het 'duurste' ziekenhuis in de regio berekent alleen voor de verpleegkosten (derde klasse) 514 gulden per datg. Verplicht verzekerden betalen allemaal hetzelfde percentage van hun salaris aan ziekenfondspremie. Bij de vrijwilli ge verzekering (zelfstandigen, wedu wen, gescheiden vrouwen enz.) moeten de kosten echter per regio door de pre mie-opbrengsten worden gedekt. Om te grote verschillen te voorkomen is er een vereveningsfonds waaraan 45 zieken fondsen in het westen en zuiden van het land deelnemen. De fondsen in de 'goedkope' gebieden vragen wat meer premie dan ze nodig hebben en ze dra gen het te veel af aan de fondsen in de duurdere gebieden die hun premie daardoor wat lager kunnen houden. Voor Spaarneland betekent dit, dat zijn vrijwillig verzekerden per maand viertiende gulden minder betalen dan ze - gemiddeld - kosten. De 'v ning' gebeurt echter maar drie keer per jaar, zodat het Haarlemse fonds eerst meer moet uitgeven dan het binnen krijgt voordat de premiederving (dit jaar tot nu ruim drie miljoen guldenl via de verevening weer wordt goedge maakt. Volgens De Roode was het te kort van het vereveningsfonds tot eind 1981 rond 61 miljoen gulden. Zoals al eerder gemeld voorzien de zie kenfondsen voor 1982 een tekort van 1,3 miljard gulden. In verband daar mee heeft de ziekenfondsraad de mi nister van volksgezondheid een pre mieverhoging geadviseerd. LONDEN (AP) - Een felle brand heeft dinsdag een van de grootste warenhuizen van Londen zwaar bescha digd. De brand, die waarschijnlijk werd aangestoken, ging gepaard met een aantal explosies in het gebouw. Volgens de autoriteiten zijn twee brandweerlieden licht gewond geraakt tijdens de bluswerkzaamheden. De zwarte rookwolken waren kilometers buiten het centrum van Londen te zien. Ongeveer 130 spuitgasten hadden zeven uur nodig om de brand in The Civil Service Store aan de Strand onder controle te krijgen. De brand brak 's morgens om zes uur uit en zorgde voor een verkeerschaos tijdens de ochtend spits. De brandweerleiden werden ernstig gehinderd door het exploderen van minstens acht gascilinders, die waren gebruikt tijdens verbouwingswerkzaamheden. De scha de aan het gebouw loopt in de müjoenen. M?ó rinister De Koning (land- JLbouw) is gisteren bU zUn E4P2CI bezoek aan Zeeland het bac- piaöW terievuur na aan de schenen M»0?—gelegd De bewindsman kwam hier om zich persoon- Ujk op de hoogte te stellen van de om vang. die de wild om zich heen grijpen de planteziekte heeft aangenomen, hoe de bestrijding ervan wordt aangepakt en welke de gevolgen zijn voor de fruit teelt. Het epidemische karakter van het bacterievuur heeft veel onrust en zorg gewekt in de agrarische wereld, waar met name de fruitteelt zich bedreigd voelt. Op het ogenblik richt de aan dacht zich vooral op indamming van de besmettelijke planteziekte. De finan ciering van de grootscheepse actie om aangetaste bomen en struiken uit te roeien is al een probleem op zich. Minis ter De Koning kon gisteren nog niet bU benadering vaststellen om welke be dragen het daarbU gaat. Toezeggingen doen tot hoever de rijksoverheid gedu peerde ondernemers en hun organisa ties in de kosten tegemoet kan komen, kon hU evenmin. Uitvoerig overleg daarover is nog nodig, de financiële grenzen waarmee de bewindsman op zUn begroting heeft te rekenen zullen uiteindelijk bepalend zijn. Van meer be lang overigens is de vraag hoe het bac terievuur in de toekomst onder contro le kan worden gehouden. Niet alleen de fruitteelt is namefijk de dupe van deze 'plaag'. Ook het landschap heeft er ge ducht onder te fijden. Want een rigou reuze bestrijding van de ziekte, zoals nu wordt toegepast, betekent tegelUk een stuk kaalslag waarmee natuurbescher mers vooral het behoorfijk moelfijk hebben. Tussen beide groeperingen (georga niseerde land- en tuinbouw èn na tuurbescherming) is de laatste weken een diepe controverse ontstaan over de verantwoordelijkheid voor de bacterie- vuurexplosie. Daarbij kwam het zover dat fruittelers een directe aanval op na tuurbeschermers inzetten en hen nala tigheid verweten. Er zou niet geluisterd zyn naar waarschuwingen dat met na me de aanplant van grote hoeveelhe den meidooms een sluipend gevaar voor een bedrijfstak als de fruitteelt en eveneens voor het landschap beteken de. Minister De Koning bracht gisteren na zUn bezoek aan Zeeland dit oorlogje over de schuldvraag tot minder emotio nele proporties terug Achterstand in onderhoud van bossen en natuurterrei nen, ontstaan door gebrek aan midde len. bestempelde hij als de hoofdoor zaak van de nu ontstane situatie. Voor de naaste toekomst voorspelde de mi nister nog knellender financiële gren zen. zodat 'pUnfijke keuzes' zullen moe ten worden gemaakt. Keuzes, die er op zullen neerkomen dat uitsluitend tot aankoop van natuurgebieden kan wor den besloten wanneer vaststaat dat het onderhoud van die terreinen is veilig gesteld. Overigens is dat ook de beleids richting die gedeputeerde staten van Zeeland hebben uitgezet in hun nog niet zo lang geleden aangeboden na tuurbeschermingsnota. Een richting die provinciale staten inmiddels heb ben onderschreven Dat bleek bijvoor beeld onlangs in het debat over de te korten waarmee de stichting 'Het Zeeuws Landschap' kampt. De plotselinge uitbarsting van het bacterievuur in Zeeland en nog een groot aantal andere gebieden in Neder land heeft intussen wel het schokeffect gehad dat duidefijke fouten uit het re cente verleden eigenfijk onvergeeflijk zUn. Minister De Koning erkende dat gisteren bij zfin bezoek aan Zeeland, toen hij vaststelde dat 'we ons in slaap hebben laten sussen doordat de kosten van de bestrijding sinds de explosie in 1972 op Schouwen-Duiveland een klei ne tien jaar erg meegevallen zUn'. Ook de beëindiging van de bestrijding vorig jaar bU gebrek aarvgeld valt onder die lessen voor de toekomst te rekenen. In tussen wordt van verschillende kanten aangedrongen op een aanpak van dit soort kwesties als de bestrijding van bacterievuur in de vorm van een onder houdsbeleid waarin de ministeries van landbouw en van CRM (waaronder na tuurbescherming valt) niet langer ge scheiden optrekken. Er zUn principiële verschillen m benadering, maar in de praktijk komt het vaak neer op man kracht en geld. Minister De Koning liet gisteren blijken dat hU gevoelig is voor meer samenwerking. Maar minister De Boer van CRM was niet meegekomen uit Den Haag. Voor landbouw èn na tuurbescherming is te hopen dat het niet bU woorden blijft. vdM DEN HAAG - Aan de verkiezingen voor de Tweede Kanier. op woensdag 8 september, zullen 20 politieke partijen deelnemen. Van deze twintig zijn er naast de tien partijen die thans in dc Kamer vertegenwoordigd zijn. zes die in alle achttien kieskringen met een lijst uitkomen; vier doen mee in een of meerdere districten. Gisteren was hel de laatste dag dat de politieke partijen zich konden inschrij ven voor de kamerverkiezingen. Die in schrijving vond plaats bU de hoofd stembureaus in de achttien kiesdistric ten, waarin ons land is verdeeld. Twintig partijen is voor Nederlandse begrippen niet veel, maar dat komt on der meer omdat onder de vlag van de RKPN zich acht splinterpartijen heb ben verzameld, zoals Leefbaar Neder land en Binding Rechts. Vergeleken met de kamerverkiezingen van mei '81 zijn er acht lijsten minder ingediend Behalve de partijen die reeds in de Tweede Kamer zitten, doen in alle dis tricten mee: DS'70, EVP. SP. Centrum- partij, RKPN en de RVP, de vroegere Boerenpartij De partij God met Ons komt met een eigen lijst uit in de pro vincies Gelderland. Noord-Brabant en Limburg Bij de verkiezingen krijgt het CDA hjst 1 en de PvdA lUst 2. Lijst 3 is voor de VVD. lijst 4 voor D'66. lijst 5 PSP. hjst 6 CPN. lijst 7 SGP. fijst 8 PPR. lijst 9 RPF en het GPV fijst 10. De Kiesraad gaat vrijdag de ingediende lijsten officieel controleren en vaststel len. De verkiezingscampagne zal naar verwachting over een week of drie be ginnen. D'66-senator Vis wil de visie weten van minister Rood (binnenlandse zaken) weten op de gang van zaken binnen het CDA met volmachten van kandidaten aan die partij bij verkiezingen. Vis wil in schriftefijke kamervragen uit sluitsel van de bewindsman of tussen CDA-bestuur en kiesraad ook een af spraak bestaat inzake het accepteren van volmachten bU de verkiezingen voor de tweede kamer, en zo ja ministe rieel 'commentaar' daarop. Vis herinnert aan eerdere vragen over een dergelijke praktijk binnen het CDA aan Rood's voorganger Van Thfin. Deze oordeelde werken met volmachten aan vaardbaar aangezien de kandidaten niet verplicht zouden zfin een dergelfik schrijven te ondertekenen en deze te al len tijde weer zouden kunnen intrek ken Het eerste-kamcrlid vraagt zich af of dat antwoord inhoudt dat de gang van zaken onaanvaardbaar is wanneer die verplichting er wel is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1