PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ISRAEL VERWERPT ARAFAT-DOCUMENT Vietnamees 'beleg' van camping vredig verlopen Werkloosheid stijgt zeer snel VS-voorwaarden niet vervuld Snuffelt U ook al kissen de Kleintjes? Orka jaagt zwemmers stuipen op het lijf POLITIEKE A CTIE IN HENGSTDIJK Van Agt: combinatie fiincties geen bezwaar Rellen op Kruiskade Rotterdam Zonnige perioden Zonnige perioden en droog. Mid- dagtemperatuur omstreeks 19 gra den. Matige noorden wind, wind- 225e jaargang no. 173 Dinsdag 27 juli 1982 NTSOOG {ANP) - De reddingsbrigade te Caüantsoog heeft maandagmïd- tgvoor de kust bij CaUantsoog een groot beest gesignaleerd, waarvan aangeno- •n wordt dat het een orka moet zijn geweest. Het beest was ongeveer zes meter ig, zwom langs de kust en begaf zich tussen de zwemmers. \Het dier, dat volgens de reddingsbrigade wat traag bewoog, is later ondergedo ken. Omdat de reddingsbrigade rekening hield met de mogelijkheid met een wal vis of haai van doen te hebben, werden de badgasten vanaf het strand verzocht uit zee te komen. Het dolfinarium te Harderwijk heeft een medewerker naar CaUant soog gestuurd. De orka heeft zich echter niet meer laten zien. Orka's worden normaal aangetroffen bij IJsland en Canada. De beesten wegen zo'n 2,5 ton. (Van onze correspondent Inez Polak JERUZALEM - Israel heeft het idee, dat PLO-leider Y assir Arafat het bestaansrecht van Israel zou hebben erkend, totaal verworpen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Jitshak Shamir noemde het een propagandastunt en bedrog met het doel tijd te rekken. In Jeruzalem beschuldig de men de Amerikaanse Congresleden ervan zich expres door Arafat om de tuin te hebben laten leiden om druk uit te oefenen op het Witte Huis de PLO als onderhandelinspartner te aanvaarden. De ene regel, door Arafat ondertekend, gelijk. 2» stelden zij. omdat de Palestij- dat hij alle VN-resoluties die betrek- nen daar slechts als vluchtelingen ge noemd worden en niet als een volk dat recht heeft op een eigen staat. m king hebben op het Palestijnse vraag stuk aanvaardt, houdt geen erkenning van het bestaansrecht van Israel in, al dus ambtenaren van buitenlandse za ken in Jeruzalem, die daaraan toevoeg dat het niet duidelijk is of Arafat sells maar resolutie 242 van de Veilig heidsraad heeft aanvaard. Israel kreeg in deze totale afwijzing steun uit onverwachte hoek. Zowel de •afgevaardigde by de Verenigde :s als de PLO-vertegenwoordiger Jenève riepen slechts enkele uren na ;endmaking van het document dat tt hiermee het bestaansrecht van helemaal niet had erkend. Een arden van resolutie 242 is onrno- - marteling Volgens de Franse predikant Jacques Maury, die deel uitmaakte van een de legatie van de Wereldraad van Kerken die dit weekeinde terugkeerde van een speciale missie naar Libanon, staat de blokkade van West-Beiroet gelijk met de psychische marteling van honderd duizenden mensen. De delegatie bracht maandag verslag uit van het bezoek aan het centrale comité van de Wereldraad van Kerken, dat in Genè- ve bijeen is voor zijn jaarlijkse verga dering. Het centrale comité van de Wereld raad vergaderde maandag over moge lijke stappen in de kwestie-Libanon. 'zwart' kamperen Het gemeentebestuur van Wissenker- ke heeft een overloopterrein aangewe zen voor de opvang van illegale kam peerders. Het terrein ligt aan het ka naal van het Veeree Meer naar de dorpskern van Kamperland. Het be sluit volgde op problemen rond de camping de Schotsman, waar een groot aantal mensen moeite had met het gedrag van Illegale kampeerders, die in de buurt hun tenten hadden op geslagen en gebruik maakten van de voorzieningen op De Schotsman. ontvoerd Ontvoerd worden ln het oerwoud van Zimbabwe. Die onverwachte reiserva ring genoot de uit Middelburg afkom stige Petra Trimpe. Het relaas van een korte gijzeling. PAGINA 8 timman onderuit Jan Timman zal niet kunnen deelne men aan het kandidatentoernooi voor de strijd om de wereldtitel schaken. Timman verloor maandag van de laag geklasseerde Zweed Lars Karlsson en is nu kansloos. kelderbier Heineken schakelt op grote schaal over van fusten en koolzuurcllinders naar kelderbierinstallaties. Na een proef bij honderd horecabedrijven be sloten de brouwers dat de voorraad bier van bedrijven met een grote om zet voortaan rechtstreeks uit de tank wagens in grote tanks ln de kelder zal verdwijnen. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7 Binnen en buitenland: 3 en 9 Sport: 8 Radio en televisie: 10 Financiën, economie: 11 Voorwaarden VS Ook vanuit Amerika werd de aanvan kelijke lezing over een erkenning van Israel aanzienlijk verzwakt. Arafat heeft in het verleden al meerdere ma len mondeling dergelijke uitspraken gedaan. Hij voldoet hiermee niet aan de Amerikaanse voorwaarden tot er kenning als gesprekspartner. Oie voor waarden zijn in het verleden door de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger vastge legd, en houden in dat de PLO resolutie 242 en het bestaansrecht van Israel moet erkennen. President Reagan heeft daar bovendien nog de eis aan toegevoegd dat de PLO alle terreurda den staakt. Ondanks het feit dat politieke waarne mers menen dat er geen sprake is van een omwenteling, kan het nieuwe Ara fat-document niet zonder meer als on belangrijk afgedaan worden. Zowel de ontmoeting tussen Arafat en de Israëli sche journalist Uri Avnery en de ge sprekken die een van de PLO-leiders vorige week in Washington heeft gehou den. wyzen erop dat de PLO zy n politie ke voelhorens heeft uitgestoken in een poging erkend te worden als politieke factor. Juist het feit dat de PLO militair door het beleg van West-Beiroet in een on- mogeiyke situatie verkeert, versterkt de noodzaak van de kant van de PLO een politieke uitweg te zoeken. Al zyn het behalve Israel juist de verschillende extreme groeperingen binnen de PLO die zullen trachten die weg onbegaan baar te maken. Die politieke oplossing kan alleen ge vonden worden in een toenadering tot de Verenigde Staten, de enige grootr macht die nog enige invloed op de strij dende pariajen kan uitoefenen. Boven dien hebben de PLO en het Witte Huis met elkaar gemeeri dat zy beiden een Israëlische inval in Beiroet willen voor komen. Het is daarom niet uitgesloten (Slot zie pagina 6 kolom 4) GELDERMALSEN (ANP) - In Geldermalsen is maandagmorgen de Tour de Frats, eenjeugd-wielerronde door Neder land, van start gegaan. Ongeveer 80 jongens en meisjes uit het gehele land nemen aan dit wielerfestijn deel. De 'Tour de Frats' duurt 10 dagen. Verschillende etappeplaatsen zullen worden aangedaan. Vandaag staat Tilburg op het programma (Van onze Haagse redactie l DEN HAAG - Minister van buitenlandse zaken Van Agt is er zeker van dat het plotseling afzeggen van een bezoek aan Brazilië, Venezuela en de Ne derlandse Antillen deze maand, de Nederlandse belangen niet heeft ge schaad. De minister schrijft dit in antwoord op vragen van tweede kamer lid Patijn (PvdA) over de driedubbele functie van Van Agt. Volgens Van Agt zijn de functies van CDA-lijsttrekker, premier en minister van buiten landse zaken mogelijk zonder de buitenlandse betrekkingen te schaden. Hoewel in Brazilië met grote teleur stelling op het afzeggen van het be zoek is gereageerd, hebben de be trokken landen volgens de minister „met begrip" gereageerd. Van Agt heeft de landen laten weten zich te zullen inspannen om het bezoek zo spoedig mogeiyk na de vorming van een nieuw kabinet te laten plaatsvinden. Patyn vraagt de minister ook wel ke andere internationale verplich tingen de minister tot aan de ver kiezingen op 8 september en tij- dens de daarna volgende kabinets formatie op zich heeft genomen. Volgens Van Agt zijn dat alleen een toespraak tot de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties eind september en een informele NAVO-ministersbyeenkomst be gin oktober. Verder gaat Van Agt er „niet van uit dat de kabinetsformatie tot ver in oktober zal voortduren. De fï- nancieel-economische situatie in ons land staat dat immers niet toe", aldus Van Agt. In politieke en ambtehjke kringen is de laatste tijd veel kritiek te ho ren geweest op de beperkte tyd die Van Agt beschikbaar heeft voor het departement van buitenlandse za ken. Het uitstel van een bezoek aan Egypte met enkele dagen vanwege een CDA-congres (waarop Van Agt opnieuw tot lijsttrekker zou wor den gekozen) stuitte aanvankelyk in Egypte op grote bezwaren en kri tiek. Vanwege het Egyptische be lang zich nadrukkelyker dan voor heen als leidende Arabische natie te manifesteren, konden toch byna alle afspraken van functionarissen met Van Agt enkele dagen worden verschoven. Ook de vraag of Van Agt als CDA- voorman, als premier of als minis ter spreekt over bijvoorbeeld de betrekkingen met de Verenigde Staten en de stationering van nieuwe kruisraketten in Neder land heeft al tot enige verwarring in binnen- en buitenland geleid. Schelto Patijn was maandag avond echter niet voor commen taar op de antwoorden van Van Agt bereikbaar. HENGSTDIJK-Ruim 120 in Nederland wonende Vietnamezen hebben maandagmiddag camping 'De Vogel' in Hengstdijk belegerd om te protesteren tegen de aanwezigheid van een groep politiek andersdenkende landsgenoten in een kampeerboerderij. Ongeveer dertig agenten van de rijkspo litie uit heel Zeeuws-Vlaanderen en Middelburg werden ingeschakeld om de partijen uit elkaar te houden en een handgemeen te vermijden. Dat lukte. Na urenlange gesprekken van de rijkspolitie en burgemeester M. Somers van Hontenisse met delegaties van de twee groeperingen werd de actie omstreeks 20.45 beëindigd. De 'Nederlandse Vietnamezen vertrok ken toen weer naar huis. De andere groep verliet de camping grotendeels maandagavond. Enkele achterblijvers zullen vandaag (dinsdag) vertrekken. De belegering had een politieke achter grond. De bedreigde groep Vietname zen, woonachtig in België, lid van de 'Union des Vlëtnamiens', die de rege ring in dat land erkent en wordt ge steund door de Viètnamese ambassade in Parijs. De "Nederlandse' Vietnamezen zyn bootvluchtelingen, die enkele jaren ge leden hun vaderland zyn ontvlucht. Via een Vietnamese regeringsgezinde krant, die in het westen wordt ver spreid, waren ze op de hoogte gekomen van het tiendaagse verblijf van de an dere groep in Hengstdijk. Die aanwe zigheid had volgens hen geen recrea tieve, maar louter propagandistische bedoelingen. Daarom eisten ze maan dagmiddag het onmiddellijke vertrek van de 'Belgische' Viètnamezen en kondigden aan te zullen blijven totdat de groep de camping en Zeeuws-Vlaan deren had verlaten. 's Middags omstreeks half twee arri veerden de eerste Viètnamese demon stranten in Hengstdyk. Hun aantal groeide tot ongeveer 120. Van de be dreigde groep Vietnamezen was het grootste deel weg: ze maakten dag tochtjes in de provincie. Ongeveer tien Belgische Vietnamezen waren achter gebleven. en werden gedwongen de hele middag binnen te blijven. Buiten de boerderij 'De Mechelman' stond een grote groep demonstranten, voorzien van spandoeken met teksten als "Weg met de Vietnamese Communisten' en "Liever dood dan rood'. Ze werden op een afstandje gehouden door een poli- tiecordon. De communistische-georiënteerde Vietnamezen, die in de loop van de mid dag terugkeerden van him uitstapjes, werden door de politie opgevangen op de toevoerwegen en voorlopig onderge bracht by hotels en restaurants in de omgeving. Het ging om ongeveer dertig volwassenen en twintig kinderen. On der hen waren gevluchten Vietnamezen (Slot zie pagina 2 kolom 5 BRUSSEL (ANP) - Eind juni van dit jaar waren er in de Europese Gemeen schap 10.360.000 ingeschreven werklo zen. Dat blijkt uit cijfers die maandag door de Europese commissie in Brus sel zijn verstrekt. Het aantal werklo zen in de tien EG-landen is in juni ge middeld met 1,5 procent gestegen. Maar in Nederland steeg het met 7.3 procent. Dat is verreweg de sterkste stijging binnen de EG. In Frankrijk (min één procent), Dene marken (min 3,6 procent) en Grieken land (min 10,1 procent) nam de werk loosheid in juni af, terwijl ze in België op hetzelfde peil bleef Ook m die EG-lan den waar de werkloosheid toenam, na mely k in West-Duitsland (plus 0.3 pro cent). Luxemburg (plus 0.8 procent). Italië (plus 2.1 procent), Ierland iplus 2,2 procent) en het Verenigd Koninkrijk (plus 3,1 procent) bleef de stijging aan- zienlyk onder die in Nederland. Nederland staat eind juni in de EG-sta- tistieken te boek voor 521.600 werklo zen tegen 360.100 een jaar eerder. De toename in éen jaar met 44.8 procent is ook al bijna de grootste. In W est-Duits- land steeg het aantal werklozen in een jaar tijd met 46.6 procent en in Luxem burg met 43,1 procent. Maar in de ove rigen EG-landen was de groei veel ge ringer. De gemiddelde stijging in de EG in hetzelfde tijdvak beliep 22,2 pro cent. Volgens de EG-cijfers zit 9,1 procent van de Europese beroepsbevolking zon der werk ook boven dat cijfer komt ons land (met 9.7 procent» uit Het hoogst is het percentage in België (12,6), dan komt Ierland met 12.3 procent, vervol gens het Verenigd Koninkrijk met 11,9 procent en aansluitend Italië met 10,4 procent. Landen met een percentage dat bene den het Nederlandse ligt zijn Frank rijk (8.2), Denemarken lacht), Duits land (6,2) en Luxemburg dal zich geluk kig mag prijzen met een werkloosheid van slechts 1,1 procent van de beroeps bevolking. ROTTERDAM (ANP) - Op de Rot terdamse West-Kruiskade, het he- roinecentrum van de Maasstad, is het maandagmiddag tot ernstige ongeregeldheden gekomen lussen politie en publiek. De moeilijkhe den ontstonden volgens de politie toen enkele politiemannen twee heroïnehandelaren wilden arres teren. Een van de verdachten nam direct de vlucht. De ander ging er. na eerst te zyn aangehouden, ook vandoor. Ongeveer honderd man publiek dat zich rond de politiemensen had verzameld nam, aldus de politie, daarop een dreigende houding aan! Een van de agenten voelde zich zelfs zo in het nauw gedreven dat hij zyn dlenstwapen trok om de me nigte op afstand te houden. De be manning van zeven yilngs opgeroe pen politiewagens heeft het pu bliek uiteindelyk verspreid. Volgens de politie escaleerden even later op de West-Kruiskade de zakeu opnieuw toen de politie dit keer een man wilde staande houden die met een kapmes over straat liep. Het publiek, inmiddels gegroeid tot ongeveer 150 man, keerde zich wederom tegen de po litie en begon met stenen te gooien. De politie voerde daarop met de wapenstok en politiehonden enige charges uit Uiteindelijk werden vier man aangehouden. De man met het kapmes loopt nog vrij rond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1