PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Arafat ondertekent erkenning Israël' leidt tot Gijzeling spanning Zimbabwe Onderzoek Franse hulp Argentijnen kleintjes VNGRESDELEGA TIE IN BEIROET: Leeuwen verscheuren man GLORIE Honderden doden door overstromingen Japan JAN TIMMAN ELS EN RINA AANVAL OP LUCHTMACHTBASIS Dali als markies If en toe zon $ftot zwaar bewolkt en vrijwel over- i droog. Middagtemperatuur onge- ter 19 graden. Tot matig toenemende nordwestelijke wind. 25e jaargang no. 172 aandag 26 juli 1982 lAMSTEDE - Een van de twee opvarenden van het zeiljacht 'Flipper' heeft in [acht van zaterdag op zondag enkele angstige uren beleefd, toen het jacht, dat isamen met een medewerker voor een opdrachtgever van IJmuiden naar ithaven Den Osse moest varen, ter hoogte van de vuurtoren van Haamstede ten zandbank liep. danks het feit dat er vuurpijlen aan boord waren, besloot de man, G. Vlaspoel Serooskerke (Schouwen) overboord te springen en zwemmend om hulp te in. Zijn scheepsmaat en plaatsgenoot N. den Heeten bleef aan boord. Vlaspoel had buiten de ebstroom gerekend en dreef een heel eind met de stroom mee, van de kust af. Het kostte hem anderhalf uur om met behulp van het inmiddels gekeerde getij aan wal te komen, zeer tot ontsteltenis van een zeehengelaar, die de zwemmer naar de kustwachtpost bij de Haamsteedse vuurtoren bracht. Daar werd de onfortuinlijke zeeman met sterke koffie en een hete douche weer wat op verhaal gebracht en later per auto naar huis gebracht. De reddingboot Dolfijn uit Burghsluis had daarna weinig moeite om het jacht vlot te trekken en naar de haven van Burghsluis te slepen. IIROET (UPI, AFP, RTR) - De leider van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO, Yasser Irafat, heeft zondag een verklaring ondertekend waarin alle VN-resoluties over Palestijnse vesties worden erkend, zo heeft de PLO bekendgemaakt. Een van de resoluties is resolutie 242, iaarin onder meer Israels bestaanrecht binnen internationaal erkende en veilige grenzen wordt anvaard. Israël heeft het nieuws uit Beiroet als een 'propagandatruc' van de hand gewezen. Irafat ondertekende de verklaring rond 17.00 uur (Nederlandse tijd) tijdens een bijeenkomst met en delegatie van het Amerikaanse congres onder leiding van Paul McCloskey jr.aldus PLO- roordvoerder. De Amerikaanse tv-omroep CBS bevestigde dat Arafat zijn handtekening onder len dergelijke verklaring heeft gezet. Irafats organisatie heeft tot dusver de PLO afgewezen zolang de organisatie it 1967 daterende resolutie 242 niet niet de staat Israël erkende. Maar de nllen aanvaarden zolang er alleen laatste weken zocht de in West-Beiroet in het nauw zittende PLO toenadering tot Washington. Een hoge PLO-functio- naris zei vorige week nog dat de PLO de resoluties wel wilde accepteren mits „het Palestijnse recht op zelfbeschik king, het recht op een thuisland en het rerd gesproken van het vluchtelingen- rebleem zonder vermelding van het toord Palestijn. Ie Verenigde Staten hebben steeds Mhtstreekse besprekingen met de Propaganda De Israëlische tv zei zondag in gezag hebbende regeringsbron te hebben vernomen dat het .slechts om een nieuwe propagandatruc gaat van de talrijke taktieken die de PLO gebruikt jan rot Een songschrijver op weg naar zijn driehonderdste produkt en een nieuwe toemee. Jan Rot opnieuw in de be langstelling PERTH (UPD- Een 42-jarige man uit de Australische stad Perth is zaterdag door RldcHt 15 hongerige leeuwen verscheurd toen hij in een safaripark uit zijn auto stapte. Volgens de politie negeerde de man de waarschuwingsborden en liep naar de leeuwen en leeuwinnen toe. die wachtten om te worden gevoerd. De beheerder van het safaripark, dat ongeveer 50 kilometer van Perth afligt, veijoeg de leeuwen met geweerschoten. Hij kwam echter te laat. om dc internationale opinie te bedrie gen". Arafat heeft alleen de VN-resolu- ties over de Palestijnen erkend en hij heeft „op geen enkel moment Israël ge noemd". Deze taktiek moet in elk geval niet serieus worden genomen, aldus de tv. Volgens CBS maakte McCloskey, repu bliekeins lid van het huis van afgevaar digden, het nieuws bekend tijdens een persconferentie in Beiroet. McCloskey zei dat Arafat tegenover hem met zo veel woorden had gezegd dat de PLO nu „het bestaan van de staat Israël" er kent. De PLO-leider stond naast McCloskey. De Amerikaanse politicus zou van plan zijn onmiddellijk naar Washington te rug te keren en minister van buiten landse zaken Shultz te adviseren ogen blikkelijk te gaan onderhandelen met de PLO. In de zwarte inkt geschreven verklaring staat het volgende: voorzitter Arafat stemt in met alle VN-resoluties die be trekking hebben op de Palestijnse zaak. Ondertekend door Y. Arafat. In het hartje van Parijs heeft Bernard Hinault zijn vierde Tourzege nog een beetje extra glans gegeven door in een massaspurt op de Champs Elysées de laatste étappe te winnen. Al weken lang stond de eindoverwinning van Hinault als een paal boven water. Zijn sponsor had zelfs zoveel vertrouwen in hem dat de uitnodiging om een borreltje op het succes te komen drinken al een week voor het einde in Parijs werd uitgedeeld. Hoewel Nederland de Tourwinnaar dus niet leverde, werd het voor ons land toch een historische Rondehwant Nederlanders legden beslag op de plaatsen twee, drie en vier. Joop Zoetemelk werd voor de zesde keer in zijn loopbaan tweede (hij startte in twaalf Rondes van Frankrijk). Johan van der Velde beklom min of meer verrassend het derde trapje op het Parijse erepodium en Peter Winnen maakte het Nederlandse feest compleet met een vierde plaats. De Tourtoekomst lijkt voor de Nederlandse wielersport t ramschip Het ramschip'De Schorpioen'ligt aan de Sumatrakade in het U. Twee vilt- stlftstrepen op de scheepshuid geven aan waar het schip, over een lengte van 2,5 meter, ongeveer tweeentwintig j uur lang in de Wiegbrug heeft vastge zeten. Alleen deze viltstiftstrepen en enkele schaafplekken op de huid van het ramschip herinneren aan het ge- beuren. PAGINA 3 wapens De Verenigde Staten zullen met on middellijke ingang wapens en militair materieel aan Somalië leveren voor zijn strijd tegen de Ethiopische 'inva siemacht' aan de grens met de omstre den ogaden, zo heeft het Somalische ministerie van buitenlandse zaken in Mogadiscio zaterdag meegedeeld. Om hoeveel wapens het gaat werd er niet bii gezegd. mavo weg Een conceptnota van de minister van onderwijs voorziet in afschafllng van examens en het verdwijnen van de Ma- TOKIO (DPA) - De overstromingen bij de Japanse havenstad Nagasaki hebben aan vermoedelijk 359 mensen bet leven gekost. Na zware regenval boven het Zuidjapanse eiland Kyushu ontstonden aardverschuivingen en werden wegen en bruggen weggeslagen. Zondag waren in het gebied bij Nagasaki 152 slachtof fers geborgen. Er worden nog 198 personen vermist. Volgens de politie moet worden gevreesd dat ook de vermiste^ om het leven zijn gekomen. In het district Nagasaki werden alleen al 116 doden geteld. Daar viel in enkele uren bijna 600 millimeter water. De ver woesting in de stad is enorm. De rivie ren de Uragami en de Nakashima waren tot vernietigende stromen aangezwol len en sleurden honderden houten hui zen met zich mee. Meer dan 37.000 wo ningen werden overspoeld. De helft van de inwoners van Nagasaki zat zonder leidingwater en voor het overgrote deel ook zonder elektriciteit. Het trein- en luchtverkeer moest worden gestaakt, terwijl ook het autoverkeer bijna volle dig onmogelijk was. In 1957 werd Nagasaki door een soort gelijke ramp getroffen. Toen verloren 856 personen het leven. vakantie Echt Idl ls het niet. maar de badgast trekt zijn jas weer aan. „Ze zeiden dat het vanmiddag beter zou worden". „Ja, dat zeggen ze al de hele week". Vakantie In Nederland mag. Het is niet meer noodzakelijk je stand op te hou den in Spanje of Frankrijk. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Varia: 6 Radio en televisie: 7 Libanon heeft een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in verband met hernieuwde Is raëlische luchtaanvallen op West-Bei- roet. Er waren het afgelopen weekeinde ook hevige artillerie- en tankgevechten. Za terdag viel Israël Syrische rakettenstel- lingen op de Bekaa-vlakte aan en vol gens Jeruzalem werden drie batterijen met luchtafweerraketten van het mo derne Russische type SAM-8 vernie tigd. Voor het eerst sinds de Israëlische inva sie in Libanon werd een Israëlisch vlieg tuig daarbij door Syrische grondtroe pen neergeschoten. Volgens Syrië werd een piloot gedood, de andere zou gevan gen zijn genomen. In Israël werd echter gezegd dat beide piloten zich in Syri sche gevangenschap bevonden. In het weekeinde waren er weinig aan wijzingen dat de diplomatieke vredes pogingen succes hadden. De Ameri kaanse bemiddelaar Philip Habib vloog zondag onverwacht naar Londen om daar met de Jordaanse koning Hoessein te overleggen. Daarvoor had Habib in Cairo twee uur met president Mubarak gesproken. Zaterdag had Ha bib een onderhoud met de Saoedische koning Fahd. Bij Habibs besprekingen gaat het vooral om de evacuering van de ca. 6.000 in West-Beiroet ingesloten Palestijnse strijders. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft donderdag de voorstellen van president Reagan voor de hervatting van de produktie van chemische wapens afgewezen. Nu het huis dit plan afwijst moet een compro mis worden uitgewerkt. rooskleurig. Op de foto wordt Bernard Hinault geflan keerd door Joop Zoetemelk (rechts) en Johan van der Velde. Mevrouw Hinault geniet zichtbaar van het succes van haar man. Eindelijk heeft Jan Timman in het tnterzonetoemooi in Las Palmas weer gewonnen. Maar alleen de schakers, die op ee van de eerste twee plaatsen beslag leggen, mogen verder gaan in de strijd om de wereldtitel. Voor Jan Timman lijkt die kans uiterst klein. Twee Zeeuwse sportvrouwen vestigden in het afgelopen weekeinde de aandacht op zich. In België flitste de Vlis- singse sprintster naar een tjjd van 11 seconden rond op de honderd meter. Zo pijlsnel was ze nog nooit Toch kan die tijd van Els Vader niet als nationaal record worden erkend, omdat het een handgeklokte tijd is. Rina Lazon- der-Van der Hage, die overigens al jaren niet meer in Zeeland woont, was met haar 41 jaar nog altijd een klas se apart in het tennistoernooi in Middelburg. Ze veegde alle jongere tegenstandsters van de baan. nadat ze pas hersteldhwas van een rugblessure. PZC-sport op pagina 9,10,11.12,13,14 (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Twee afzonderlijke gebeurtenissen met verregaande gevol gen hebben de regering van Robert Mugabe in Zimbabwe in ernstige moeilijkhe den gebracht. Zaterdag in de namiddag ontvoerden ZIPR A-dissidenten op onge veer 75 km afstand van Bulawayo zes Engelse, Amerikaanse en Australische toeristen, die op weg waren naar Johannesburg. Zij hadden van tevoren de Victoria-watervallen en het bekende Wankie Nationaal Park bezocht. aan de autoriteiten te overhandigen. De vroegere medestrijders van de ZA- PU-leider Joshua Nkomo openden het vuur op de autobus van de toeristen- groep, die behalve uit een gids, uit drie vrouwelijke en zes mannelijke toeristen bestond. De guerillas overhandigden aan de reisleider Bruce Watkins een handgeschreven brief, waarin zij de vrij lating van verschillende politieke ge vangenen eisten. De vrouwen van de toeristengroep, waaronder zich de Nederlandse Petro- nelle Trimpe, een Oostenrijkse en een Australische vrouw bevinden, werden met de reisleider vrijgelaten en ver zocht, de eisen van de ZIPR A-guerillas De dissidenten dreigden nog dat zij al le toeristen zullen neerschieten als aan hun eisen niet wordt voldaan. Volgens de politie in Bulawayo mar cheerden de dissidenten met hun ge vangenen de hele nacht door om ergens in de vrij ontoegangelijke bossen rond om de Victoria-watervallen onder te duiken. Een elite-parachutistenbatal jon onder het bevel van blanke officie ren, werd inmiddels naar Wankie over geplaatst om de zoek- en bevrijdingsac tie daar ter hand te nemen. De minister voor huishoudelijke zaken, dr. Herbert Ushewokunze. werd door de regering- Mugabe naar Bulawayo gestuurd om de organisatie daar persoonlijk ter hand te nemen. Luchtmachtbasis Zondagochtend omstreeks drie uur kon een groep dissidenten de lucht machtbasis Thornehill bij Gewelo bin nendringen, Door een reeks van ont ploffingen werden tenminste zeven Hunter-straalvliegtuigen, vier New- (Slot zie pagina 4 kolom 7) PARIJS (UPI, AFP) - Frankrijk gaat onderzoeken wat er waar is van een bericht dat Franse technici de Argentijnse luchtmacht hebben geholpen bij het vliegklaar maken van exocet-raketten tijdens dc Falklandoorlog. Dat heeft het ministerie van defensie in Parijs zondag bekendgemaakt. De Londense Sunday Times meldde dat negen technici het Franse verbod op hulp aan Argentinië schonden. Met de exocet-raketten, die van Franse makelij zijn, bracht Argen tinië twee Britse schepen tot zinken. De 'Sunday Times publiceerde een vraaggesprek met Herve Colen, technisch deskundige van de Dassault-fabrieken. de producent van de Super Etendard jagers die de exocet-raket ten afvuren. De raketten waren Argentimè's belangrijkste wapen tijdens het tien weken durende conflict. De 'Sunday Times' meldde dat een negen man tellende Frans technische ploeg tijdens het conflict, in Argentinië ver bleef en hielp de onlangs aangeschafte Etendards en exocet- raketten vluchtklaar te houden en te testen. De Franse tech nici ontdekten drie fouten aan de toestellen, die zij herstel den, verklaarde Colen. De krant zegt dat Londen ervan uitging dat de jagers geen bedreiging zouden vormen omdat de Franse president Mit terrand technici van Dassault's fabriek Aerospatiale had verboden naar Argentinië te gaan om het testprogramma af te werken. Maar Colen en anderen deden gewoon hun werk, aldus de 'Sunday Times'. „Het contract voor technische bijstand begon in november en we maken het af', zei Colen. Volgens de krant spraken zowel het Franse ministerie van defensie als Dassault tegen dat technische hulp aan Argen tinië is gegeven tijdens het conflict rond de Falkland-eilan- den. Maar Colen zegt dat noch de Franse regering noch de fabrikant opdracht gaf Argentinië te verlaten. MADRID (RTR) - De 78-jarige Spaanse schilder Salvador Dali mag zich vanaf september markies noemen. In knngen rond het Spaanse koninklijk paleis werd zondag gezegd dat koning Juan Carlos hem de titel markies Dali van Pubol wil verlenen. Pubol ls de naam van Dali's kasteel in Catalo- niè. Zijn vrouw Gala, die vorige maand overleed, werd daar begra ven. Momenteel wordt in het casino van Oostende een grote overzichts tentoonstelling van Dali gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1