Israëlische luchtaanvallen Palestijnse kampen Traag verloop vrijlating Poolse geïnterneerden Gesprek over redding bedreigd Schokbeton florladeè Crisis in het westen uitdaging voor kerken SCHUTTERSVELD WORDT ONTBONDEN Stuntrijder in de dop het weer CONTACT ISRAEL- VS OP NULPUNT Zoons in arrest na dood vader AANTAL WEIGERT TE VERTREKKEN Verdronken na achtervolging Belgisch verbod op sterke drank opgeheven WERELDRAAD OVER ZENDING: Weersvooruitzichten van het KNMI voor zon dag tot en met woensdag: Wolkenvelden en zondag of maandag moge lijk wat regen. Middag temperatuur ca. 20 paden. Deltagebied Dat de aanwezigheid van een hoge- drukgebied niet altijd het weerbeeld brengt wat toe graag zien, werd de afge lopen dagen bewezen. Al enkele dagen ligt ten westen van Schotland een hoge- drukgebied van 1025 millibar. Het cen trum hiervan vertoont nauwelijks te ken van beweging en blijft té ver verwij derd om echt zomers weer in te doen zetten. Koele luchtmassa's worden via de Noordzee aangevoerd en in deze si tuatie komt gedurende het weekeinde geen verandering. De middagtemperatuur blijft net onder de 20 graden. Op de weerkaarten wa ren gisteren uitgestrekte wolkenvelden om de Noordzee te zien, die in de rich ting van ons land trokken. Veel zon zal er daarom vandaag niet zijn. Hooguit kan deze middag en ook morgenmid dag kortstondig opklaren. De wind blijft in de noordhoek met een matige kracht en daar komt morgen helaas nog geen verandering in. De computer prognoses laten voor de langere ter mijn een vrijwel ongewijzigd beeld zien. Hogedruk ten westen van de Britse ei landen en groeiende lagedruksystemen boven Midden-Europa. De regio blijft daardoor voorlopig in de noorderlijke aanvoer van koele lucht. Maandag kan er zelfs een kleine regenstoring passé- Nautisch bericht De wind: noord overwegend 4 Bft. Zicht: goed. Temperatuur kustwater: ruim 19 graden Celcius. Afwijking wa terstanden: geen afwijking van beteke nis. Maximum golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoogwater iets méér dan een halve meter zeegang ZON EN MAAN zon op 05.50 onder 21.41 maan op 11.36 onder --- ZON EN MAAN 26 juli zon op 05.52 onder 21.40 maan op 12.50 onder 00.17 I Hoor water uur rm uur cm Zaterdag, 24 juli VUsslngen 05.13 250 17 40 239 Temeuzen 05.42 273 18.07 265 Zlerikzee 07.00 180 18.28 166 Hansweert 06.35 280 18J51 268 Wemeldinge 07.12 214 19.31 194 Kreekrak 07.11 250 19.31 227 Bmlnlsse 07.40 216 10.07 196 uur cm Zondag. 25 juli VUsslngen 06.02 234 18.27 221 Temeuzen 06.31 250 18.55 246 Zlerikzee 07.45 171 19.18 159 Hansweert 07.23 266 19.35 254 Wemeldinge 07.58 203 20.12 185 Kreekrak 07.57 237 20.12 216 Bmlnlsse 08.32 205 20.50 186 Maandag, 26 juli VUsslngen 06.49 210 19.12 200 Temeuzen 07.17 232 19.39 223 Zlerikzee 08.25 159 20.10 147 Hansweert 08.05 244 20.17 233 Wemeldinge 08.39 187 20.51 172 Kreekrak 08.39 218 20.51 202 Bruinlsse 09.18 190 21.28 172 Laag water Zaterdag 24 juli VUsslngen Temeuzen Ziertkzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinlsse Zondag 25 juli VUsslngen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinlsse Maandag 26 juli VUsslngen Temeuzen Zlerikzee Wemeldinge Kreekrak Bruinlsse (Van onze correspondent) JERUZALEM De Israëlische luchtmacht heeft vrijdagmiddag opnieuw de zuidwestelijke wij ken van Beiroet gebombardeerd. De Israëlische luchtaanval was voornamelijk gericht op de Palestijnse vluchtelingenkampen nabij het vliegveld van Beiroet. In Oost-Libanon bleef het de gehele dag rustig na de hevige beschietingen van afgelopen donderdag. In Jeruzalem merkte men tevreden op dat de Syriërs de Israëlische boodschap hadden begrepen en er nu wel voor zouden passen het bestand opnieuw te schenden. Toch groeit in Israèl steeds meer het besef dat ondanks het staakt-het-vuren in feite een uitputtingsoorlog aan de gang is. Zelfs in het gebied dat geheel onder Israëlische controle staat, slagen Palestijnse guerrillastrijders er van tijd tot tijd in acties te ondernemen. In de kuststad Sidon werd donderdagnacht het gebouw van de Israëlische militaire gouverneur onder vuur genomen. De Is raëlische autoriteiten reageerden met een uitgaansverbod. Het Palestijnse persbureau WAFA zei dat bij de aanvallen van vrijdag 56 do den of gewonden waren gevallen. Hoofdzakelijk burgers. Doelwitten wa ren onder meer de vluchtelingenkam pen Sabra en Bouri Barajneh alsmede de wijk van de Arabische universiteit, een gebied waar veel belangrijke bu reaus van de PLO zijn gevestigd. Politiek zyn er de afgelopen dagen geen Alarmcentrale Nederland: Hr. W. van der Kuijl uit Voorburg, motorboot 'De vróuw Ven- ne'. Zuiden: Fam. H. Zijlstra uit Den Haag. motorkruiser. Zeeland/N'ieuwvliet: Hr. P. Klijs uit Boxmeer, beige Renault 20. GV-74-GK. Nederland of Frankrijk: Hr. J. N. Ver meulen uit Utrecht, oranje VW-bus, 70- BB-94. België: Blankenberge: Mevr. A. W. E. Gamaat uit Koudekerke, zeiljacht 'La dy Linda'. België of Frankrijk: Fam. W. Vlas uit Sneek, cremekl. Renault bus, 15-JP-92. vorderingen gemaakt. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Sha mir herhaalde in een vraaggesprek voor de Israëlische televisie dat hij zo zijn twijfels heeft over de kans van slagen van de Amerikaanse bemiddelaar Phi lip Habib, die momenteel in het Mid den-Oosten rondreist, op zoek naar een oplossing voor de Palesüjnen van West- Beiroet ROOSENDAAL (ANP) - De Roosen- daalse politie heeft in verband met de moord op de 47-jarige Mohammed Bel Hajey twee zoons van het slachtoffer aangehouden. Het zijn de 22-jarige A. W. uit Capelle aan den Ussel en de 14- jarige A. H., die nog thuis woont. Mohammed Bel Hajey werd woensdag ochtend dood aangetroffen op de bin nenplaats achter zijn woning in Roo sendaal. Hij bleek om het leven te zijn gekomen door slagen en steekwonden. De man was om het leven gebracht in de nacht van dinsdag op woensdag, toen zijn vrouw en vijf nog thuiswonen de kinderen de nacht doorbrachten bij een getrouwde dochter. Toen de vrouw en de kinderen in hun woning terug keerden, troffen zij het slachtoffer aan. De twee nu aangehouden zoons, zijn donderdag, net als de andere familiele den van de vermoorde ihan, als getui gen gehoord. Bij dat verhoor rees ver denking tegen de zoons, aldus de politie vrijdagmiddag. Hoe slecht de verstandhouding tussen de Amerikaanse bemiddelaar en de Is raëlische momenteel is. blijkt uit de verhalen over de ontmoeting tussen Habib en de Israëlische minister van defensie Ariel Sharon, in Beiroet verle den week. Habib zou medische hulp no- De Bruynzeel Werknemers Organi satie BWO, die de 1400 werknemers bij de Bruynzeelvestiging in Suriname ver tegenwoordigt, heeft tegen de Bruyn- zeel-organisatie een kort geding aange spannen dat op maandag 26 juli om 1415 dient voor de president van de rechtbank in Haarlem. De BWO eist in het kort geding dat Bruynzeel een BWO-delegatie ontvangt en onderhandelingen gaat voeren over een pensioenvoorziening voor de werk nemers in Suriname. (ADVERTENTIE) ENSCHEDE (ANP) - De banken hebben vrijdag een beperkt boedelkrediet gege ven aan Gebr. Van Heek Schuttersveld, het Enschedese textielconcern dat deze week uitstel van betaling heeft gekregen. Dit krediet maakt het volgens de bewindvoerder, mr. H. W. Kesler, mogelijk 'de onderneming binnen twee weken op een ordentelijke wijze te ontbinden'. Zo ontvangen personeelsleden loon tot ze hun ontslag krijgen. De bewindvoerder sluit niet uit dat een paar levensvatbare onderdelen van het concern (zoals bont tex) kunnen worden gered. Hierdoor zouden hooguit enkele tientallen van de 645 personeelsleden werk houden. Van een overlevingsplan voor het hele bedrijf kan naar het oordeel van mr. Kesler geen sprake zijn. Daarvoor is de schuld van Schuttersveld (49 miljoen gulden) te groot. Bovendien voelt de rijksoverheid er niets over de onderneming in stand te houden met financiële steun. De reden hiervoor is dat er geen vooruitzichten zijn op rendementsherstel. MET DE UFT 64 METER OMHOOG EN DAN: WAT EEN UITZICHT OP DIE UITKIJKTOREN JE ZIET ZELFS PAMPUS LIGGEN EÉN VAN DIE SUPERATTRACTIES OP DE TOEGANGSPRIJS F10 - TOT 4 JAAR GRATIS VAN 4-14 JAAR F 5.-. 65-ERS F 7.-. Iffïïmmm Weersvooruitzichten voor de vakantielan den, medegedeeld door het KNMI, geldig voor zondag en maandag. Noorwegen: Vrij veel bewolking met af en toe regen, 15 graden. In de omgeving van Oslo en Kristian- sand flinke perioden met zon en ruim 20 gra den- Zweden en Finland: Wisselend bewolkt en 15 graden. Zuid-Zweden: FUnke perioden met zon en 20 graden. Denemarken: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon: 15 tot 20 graden. Britse Eilanden: Droog en perioden met zon. Middagtempera tuur 20 graden, maar In Ierland 25 graden. Duitsland: Perioden met zon met vooral ln het zuiden onweersbuien. Middagtemperatuur van 20 ln 81eeswijk tot 30 graden in Zuld-Duitsland. Alpengebied: Warm en nu en dan onweersbuien: 25 tot 30 graden. Frankrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 20 langs het Engel se kanaal tot 30 graden ln Zuid-Frankrijk. Portugal en Spanje: ln het algemeen zonnig. Middagtemperatuur langs de Atlantische kust 20 tot 25 graden, elders 27 tot 35 graden. Itallt en de Balkan: Zonnig en warm, 28 tot 35 graden, maar voor al ln het noorden en ln de Apenijnen ook on weersbuien. DRONTEN - Het Franse stuntteam van Maurice Bataille. voor de eerste keer in Nederland - gaf vrijdagmiddag in Dronten een demonstratie. Op de foto laat het 10-jarige zoontje van Maurice Bataille zien, dat hij met een trekker duidelijk in de voetsporen van z'n vader treedt. dig hebben gehad na zijn gesprek met de Israëlische minister, die fel van leer was getrokken tegen de Amerikaan. Volgens berichten uit Washington zou Habib bijna een hartaanval hebben ge had nadat Sharon hem op brute en agressieve wijze ervan beschuldigd had niet genoeg rekening te houden met het Israëlische standpunt. Drie leden van de nationalistische Te- bi ja-partij zijn toegetreden tot de rege ringscoalitie van premier Begin. Deze heeft daardoor nu een meerderheid van 64 zetels in de 120 leden tellende Knesset. Juval Neeman. Geoela Cohen en Hannan Porat hebben voor toetre ding laten vastleggen dat zij de ak koorden van Camp David afwijzen. In ruil zei Begin bereid te zijn 10.000 kolo nisten meer toe tc laten tot de bezette gebieden. Bovendien wordt Neeman, een kernfysicus, minister van weten schap en ontwikkeling. Enkele geïnterneerden bij het vertalen van kamp Bialoleka bij Warschau. (Van onze speciale verslaggever WARSCHAU - Van de 1227 geinter- neerden die volgens toezeggingen van de Poolse militaire leider generaal Ja- ruzelski binnen enkele dagen zouden worden vrijgelaten, heeft zich tot vrij dag niemand gemeld die op grond van het regeringsdecreet is vrijgelaten. De genen die voor donderdag werden vrij gelaten uit interneringskampen als Bialalenko in de buurt van Warschau, zijn voor zover bekend op de vingers van een hand te tellen. Er is niemand bekend die een familielid of bekende heeft afgehaald omdat tevo ren niet bekend wordt gemaakt wie wordt vrijgelaten. Bovendien schijnt een aantal geïnterneerden eenvoudig weg te weigeren de interneringskam pen te verlaten omdat zy voor hun vrij lating een document moeten onderte kenen waarin zij zich verplichten zich in de toekomst niet meer met politieke aangelegenheden bezig te houden. Fa milie of vrienden die proberen dicht bij de interneringskampen te komen in de hoop dat iemand uit him kring wordt vrijgelaten, worden door de militia meedogenloos weggestuurd. Niemand uit de top van ..Solidariteit" of adviseurs van deze verboden vrije vakcentrale is voor zover bekend tot nu toe vrijgelaten. De enkele geïnterneer den die tot nu toe in groepjes van twee of drie op vrije voeten zijn gesteld, zijn HAARLEM - Een 25-jarige Haarlem mer is vrijdagmorgen in het Zijkanaal C bij Spaarnwoude verdronken na een achtervolging door de politie. De man was mede-inzittende van een enkele dagen geleden in IJmuiden gestolen auto die bestuurd werd door een 17- jarige Haarlemmer. De auto ging bij een T-kruising rechtdoor en belandde twintig meter uit de kant in het water. De beide inzittenden slaagden erin de auto te verlaten en probeerden zwem mend de kant te bereiken. De 25-jarige man bleek de zwemkunst niet machtig en verdronk. De 17-jarige is later aange houden. Bij de achtervolging door heel Haarlem zijn twee politieauto's bescha digd. geen van allen tot een gesprek bereid uit angst dat zij opnieuw opgepakt wor den. Het document dat iedere vrijgela tene moet ondertekenen bepaalt verder dat zij geen enkel contact mogen heb ben met buitenlandse corresponden ten. Elke overtreding betekent terug keer achter de hoge omheiningen die geen uitzicht naar buiten bieden. Buitenland Het Poolse partij orgaan Trybuna Ludu heeft vrijdag een ongewoon scherpe aanval gedaan op de Amerikaanse pre sident Ronald Reagan. Onder de kop 'Diplomaten van de Haat' levert het blad kritiek op de afgelopen maandag door Reagan uitgeroepen 'Week van Landen m Gevangenschap'. Onmldde- BRUSSEL - De Belgische café's zullen met speciale vergunning sterke drank mogen gaan verkopen. Het verbod daarop wordt opgeheven, zo heeft de Belgische regering vrijdag besloten. Het verbod dateert van 1921 en was bedoeld om de bevolking tegen de ge varen van de sterke drank te bescher men. Deze wet werd echter de laatste jaren op ruime schaal ontdoken. „Iedereen weet dat het ccn hypocriete toestand is", zei de Belgische minister van financiën De Clerck vrijdag na af loop van het kabinetsberaad. Het toe staan van sterke drank heeft voor de financiële problemen van de Belgische regering een aantrekkelijke kant. De bedrijven die een vergunning willen hebben, moeten daarvoor betalen. De staat verwacht zo'n 25 miljoen gulden in het laatje te krijgen als de sterke drank rykebjk gaat vloeien. De Italiaanse bankier Roberto Calvi, president van de Banco Ambrosiano, heeft door ophanging zelfmoord ge pleegd. Dit heeft een Britse deskundige vrijdag verklaard tijdens het gerechte lijk onderzoek naar de omstandighe den van de dood van de Italiaan. Calvi werd op 18 juni aangetroffen hangend aan een brug in londen. lijk boven het artikel staat een verta ling van de aanval die eerder in het Rus sische partijorgaan Pravda is versche nen. In het uiterst scherpe commentaar wordt de Amerikaanse president be schuldigd van confrontatiepolitiek en van het meewerken aan volkerenmoord in El Salvador, Hoduras en onder de Palestijnen. De aanval is in zoverre ongewoon om dat Jaruzelski in zijn redevoering van woensdag, twee dagen na Reagans af kondiging. elke uitspraak op buiten lands gebied zorgvuldig heeft verme den. Ondanks de nog bestaande econo mische sancties probeert Polen zijn be trekkingen met de Verenigde Staten in stand te houden. De Poolse overheid heeft vrijdag de te lefoonverbindingen van en naar Polen voor particuliere personen weer vrijge geven. Ze waren na de instelling van de staat van beleg op 13 december 1981 verbroken. De herstelde verbindingen zijn evenwel niet automatisch en moeten lopen via de centrale. Het automatische verkeer blijft opgeschort. Van de Poolse voetbalsupporters, die naar het wereldkampioenschap in Spanje reisden, is de helft niet in Polen teruggekomen. Het weekblad Polytika publiceerde vrijdag, dat ruim vierhon derd van de 819 Poolse voetbalfans de voetbaltrip naar Spanje hebben aange grepen om in het westen achter te blij ven. GENEVE - Als de kerken in Europa hun zendingsopdracht serieus willen nemen, zullen ze in de eerste plaats de tallozen moeten aanspreken die de kerk geleidelijk de rug hebben toege keerd. Het merendeel van de jeugd die op groeit, leeft zonder de christelijke hoop waarvan het evangelie ons vervult. Met die woorden reageerde ds Marja van der Veen uit Krimpen aan den Ussel op een document van de Wereldraad van kerken over zending en evangelisatie. Mevrouw Van der Veen vertelde het Centrale Comité van de Wereldraad, dat dezer dagen in Genève bijeen is, dat Jaarlijks in Europa 1.6 mihoen mensen de kerk waarin ze zijn opgegroeid verla ten. De kerken zullen zich diepgaand met de crisis in de westerse cultuur moeten Inlaten, willen ze de opgroeien de generaties nog iets te zeggen heb ben. Het werkstuk over zending en evangeli satie werd door het Centraal Comité met enthousiasme begroet als een de gelijke formulering hoe christenen ge tuigend in de wereld dienen te staan. Bij de presentatie zei de Amerikaanse methodiste Lois Miller dat christenen weer herkenbaar zouden moeten zijn aan hun levensstijl. De welvaart in het Westen is een strui kelblok gebleken voor het getuigen van het evangelie als goed nieuws voor armen en ontwrichten. ZWUNDRECHT - De directie van Schokbeton in Zwijndrecht heeft be sprekingen gevoerd met twee banken om een uitweg te vinden voor de „meerdere miljoenen" die Schokbeton te kort komt en waardoor het voortbe staan van het bedrijf ernstig wordt be dreigd. Als de banken, ABN en Pierson, Heldring Pierson, hun medewerking weigeren, staat de werkgelegenheid van 725 medewerkers op het spel. Schokbeton. tot vorig jaar voor 58 pro cent eigendom van Ogem, heeft thans de ENCI als grootste aandeelhouder Bij de overname voegde de ENCI Schokbeton samen met Spanbeton in Koudekerk en het transportbedrijf Tra- mos in Kampen en bezit 72 procent van de aandelen van het nieuwe bedrijf. Hoofd personeelszaken Th. Bakker noemt de recessie in de bouw de oor zaak van de moeilijkheden waann Spanbeton verzeild is geraakt. Drasti sche afslanking is missch ien een uitweg want, aldus de heer Bakker, „onze or derportefeuille is thans goed voor drie maanden werk. Direkt na de bouwvak vakantie kunnen we aan de slag met een groot project", dat hij overigens metnader wilde noemen. Enkele maanden geleden is al gespro ken over vermindering van het aantal werknemers met 200 tot 225 mensen, maar tot uitvoering daarvan is het tot dusver niet gekomen. Deze afslanking dient in de loop van dit jaar te worden voltrokken. Consequentie is mogelijk sluiting van een van de produktiebe- drijven, maar de raad van bestuur heeft tot dusver niet kunnen beslissen waar de maatregelen genomen zouden moeten worden. De raad van bestuur van Schokbeton, aldus de heer Bakker, hoopt dat nog vandaag een oplossing kan worden ge vonden. Directie: K. Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457- Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vri|dag van af 19.00 uur- (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08 00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01184) 63533 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 57,30; franco per post f 68.-; per maand 19,55, losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven; 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'A x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg. r' ,1.1* l** PZC/binnen-buitenland ZATERDAG 24 JULI 1982

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 27