PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede man PLO in Parijs vermoord Schorpioenweer vlot SPOEDBERAAD EG-MINISTERS OVER STAALCRISIS MET VS Post voorgewondpaard ISRAEL ONTKENT ELKE VERANTWOORDELIJKHEID Overeenkomst concentratie ketelbouw Washington wijst aanbod Europa af Vangst van walvissen vanaf 1985 verboden Weinig verandering Droog weer en wolkenvelden. Middag- temperatuur van 18 graden vlak aan zee tot 22 graden in het binnenland. Ma tige noordelijke wind. 225e jaargang no. 171 Zaterdag 24 juli 1982 (Van onze correspondent) SRUSSEL - Net als Groot-Brittanniè heeft ook België een ongewenste paleisgast. Een onbekende heeft de afgelopen tgd tot driemaal geprobeerd het Belvedère, de verblijfplaats ton de Belgische prins Albert en zijn vrouw prinses Paola, te Smssel binnen te dringen. De Belgische rijkswachters waren wat waakzamer of had den wat meer geluk dan hun Britse collega's. Alle drie de keren werd de man reeds in de tuinen gepakt. Hij zei een boodschap te hebben voor prins Albert, maar wat precies wilde hij niet meedelen. De eerste keer dat de man bij prins Albert op bezoek probeerde te gaan was, overigens al voor de ontdekking van de ongewenste gast in de slaapkamer van de Britse koningin. PARIJS (AFP/RTR/UPI) - Een functionaris van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO is vrijdagochtend om half negen jedood toen zijn auto in Parijs ontplofte. Fadel El-Dani, de twee de man van het PLO-kantoor in de Franse hoofdstad was op weg naar zijn werk toen zijn auto explodeerde. Ibrahim Souss, het hoofd van het PLO-kantoor in Parijs, zei dat hij de Israëlische jehieme diensten verantwoordelijk achtte voor de aanslag. De ambassade van Israël in Parijs beeft elke verantwoordelijkheid van Israël voor de moord op de PLO-man ont kend. „wy wijzen de uitlatingen van Ibrahim Souss categorisch van de h»nd", zo zei de woordvoerder van de Israëlische ambassade. De Parijse poli tie vertelde verslaggevers dat drie man nen met een blauwe Talbot langs de fiat 124 van Dani kwamen rijden in r juidoost Parijs en een bom in zijn auto 1 €l€jOOfltjES ontkomen, zo zei de politiewoordvoer der. Fadel Dani was 38 jaar en was sinds twee jaar plaatsvervangend hoofd van het PLO-kantoor in Parijs Hij woonde in de Franse hoofdstad met zyn Franse vriendin en zUn dochtertje. joolden. Dani kwam om het leven door de explosie en de brand die daarop rolgde. Brandweerlieden vonden slechts de verkoolde resten van het ilachtoffer. De daders waren te voet vol De provincie Zeeland herbergt op het ogenblik een record aantal kampeer ders, zo'n 125.000. De Zeeuwse kam peerterreinen zitten zo goed als vol. al leen op twee campings op Tholen kun nen nog enkele mensen terecht. „Maar dat kan morgen ook weer veranderd al)n", aldus de heer J. de Regt direc teur van de provinciale VW PAGINA 3 Een onbekende belde een nieuws agentschap met de mededeling dat Da ni 'geëxecuteerd' was als wraak voor de moord op een Libanese Palestijn in Parijs in januari 1980. Hij zei dat Dani bemoeienis had gehad met de moord op de 26-jarige Youssef Moebarak, en dat hij daarom als verrader was ver oordeeld. Het Franse persbureau AFP ontving een telefoontje van iemand die zei tot de Joods Defensie Liga te beho ren en dat zijn organisatie de verant woordelijkheid opeiste voor de aan slag. De politie zei echter te twijfelen aan de juistheid van de boodschap. Fadl Dani. het slachtoffer van de jong ste aanslag, werd in 1945 in Gaza gebo ren. Het was toen nog Palestijns gebied dat na de eerste wereldoorlog als man daatgebied bestuurd werd door Groot- Brittannië. Tijdens de eerste Israëlisch- Palestynse oorlog van 1947 werd hy ge dwongen uit Palestina te vluchten naar een van de Arabische landen. Na de ju- ni-oorlog van 1967, toen het Palestyns nationalisme zich militanter ging mani festeren, sloot Fadl Dani zich aan by het verzet. Al tijdens zyn studie in Alge rije was hy actief voor de PLO en later heeft hy veel buitenlandse missies voor de Palestynse bevrijdingsbeweging uit gevoerd. Nadat hy zijn rechtengraad had gebaald en een tijd leraar Arabi sche talen was geweest, werd hy in 1979 benoemd tot waarnemend hoofd van de Palestynse vertegenwoordiging in Frankrijk. Condoleance De Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, heeft in een condoleanceboodschap aan de leider van de politieke afdeling van de PLO, Farouk Kaddoumi, 'de laffe moordaan slag' op Fadl Dani veroordeeld. Cheys son gaf tevens de verzekering dat 'de Franse regering niets zal nalaten om de daders van de aanslag op te sporen". Duidelijk is te zien, hoe de Schorpioen muurvast in de doorvaartopening van de Wiegbrug zit. Een gedeelte van de bovenbouw, de zogenaamde 'zonnetent'zal moetenworden verwijderd om doorvaart langs een geheel andere route mogelijk te maken. UREN VAST ONDER AMSTERDAMSE WIEGBRUG AMSTERDAM - Het ramschip de 'Schorpioen' - op weg van Den Helder naar Vlissingen - is kort na half een in de nacht van vrijdag op zaterdag door vier slepers vlotgetrokken uit zijn be klemming bij de Wiegbrug over de Kostverlorenvaart in Amsterdam. Be halve de twee slepers die het schip een nacht eerder klemtrokken. hielpen bij het vlottrekken twee boten van de re derij Goedkoop uit de hoofdstad. Vol gens een woordvoerder van de sluis-. vrijlating Van de 1227 geïnterneerden die vol gens toezeggingen van de Poolse mili taire leider generaal Jaruzelskl binnen enkele dagen zouden worden vrijgela ten. heeft zich tot vrijdag niemand ge meld die op grond van het regeringsde creet ls vrijgelaten. PAGINA 7 informatie Er zou ln Zeeland plaats kunnen zijn voor een algemeen Informatief project over de Deltawerken, over de ramp van 1953 en haar gevolgen, over de kustlijn van vroeger, over de vogels en vissen. Maar ook over de activiteiten van de waterstaat Het zou tegemoet komen aan de wensen van veel men sen, die ook ln hun vakantie niet alleen sportlef, maar ook educatief bezig wil len zijn. PAGINA 9 prestatieloon Ongeveer negentig procent van de le den van de FNV vindt dat aanzienlijke verschillen ln prestatie tot uiting moe ten komen in aanmerkelijk hogere lo nen. PAGINA 10 LONDEN IAP) - De dierenarts van de Household Cavalry majoor Noel Carding, leidt het 19-jange cavalenepaard Sefton terug naar zijn stal. Sefton werd gewond bij de IRAbomaanslag m Hyde Park. De kaarten links op de foto zijn beterschaps- wetisen van paarden liefhebbers brug- en havengelddienst, die de actie coördineerde, was de gebundelde kracht van de vier slepers zo groot, dat de operatie 'behoorlijk meeviel'. De brug zelf bleek nog prima te functio neren, zodat het scheepvaartverkeer door de vaart onmiddellijk na het lo strekken van de 'Schorpioen' op gang kon komen. Het ramschip zelf wordt naar de Sumatrakade in het IJ ge sleept. Daar zal de bovenbouw ge deeltelijk gesloopt worden om het schip op de zogenaamde Rijnhoogte te brengen (dat is 8.75 meter). Het kan dan via het Amsterdam-Rijnkanaal, de Lek en de Noord alsnog naar Vlissingen worden gebracht, waar het na restau ratie een museumschip zou moeten worden. DEN HAAG - Het RSV-concern en het VMF-concern hebben iu beginsel over eenstemming bereikt over de toekom stige centrale ketelbouw, aldus het mi nisterie van economische zaken. De omzetting van het VMF-bedrijf Stork- Kab Hengelo in de maatschappij tot exploitatie van Stork-Ketelbouw (MESK) zal naar verwachting in de tweede helft van augustus zijn beslag hebben gekregen. By de MESK. waarin een deel van de ketelbouwactiviteit van de Koninkiy ke Maatschappij De Schelde in Vlissingen (onderdeel van het RSV-concem) wordt ondergebracht, zal de grote ketelbouw worden geconcentreerd. By de opstelling van een concept-inten tieverklaring is ook de SEP, waarin de elektriciteitsproduktiebedrijven zyn verenigd, betrokken geweest. Thans dienen de vakbonden, de onderne mingsraden van de bedrijven en de raad van commissarissen van de SEP in het overleg te worden betrokken. Nadat de Amsterdamse havenautori teiten donderdag metingen hadden verricht aan het schip en de bouwteke ningen waren bestudeerd (hetgeen ook al een vertraging van een dag oplever de) volgde de tegenslag in de Wiegbrug. die over de Kostverlorenvaart aan de Admiraal De Ruyterweg in de Amster damse wyk Overdorpseveld ligt. h h Het schip bleek te breed voor de door gang van de Wiegbrug, waardoor er geen beweging meer in te krijgen was. Een woordvoerder van de Amsterdam se sluis-, brug- en havengelddienst kon vrijdag nog niet met honderd procent zekerheid zeggen, wat de oorzaak van het klem varen is geweest. De stichting "Ramschip Schorpioen Vlissingen', die het schip heeft gekocht, geeft als breed te van 'De Schorpioen' 11,40 meter op, terwyl de Wiegbrug volgens de woord voerder op het smalste punt 11,53 meter is. Hij zei dat het moeihjk is een brug pre cies te meten en dat bovendien de mo gelijkheid bestaat dat de brug in de loop der jaren iets is ingezakt, waardoor hy smaller geworden kan zyn. ..Het lykt me echter onwaarschynlyk dat dat. een verschil van meer dan dertig centime ter heeft opgeleverd", aldus de woord voerder. Ook scheef invaren kan volgens hem de oorzaak niet geweest zyn, omdat het (Slot zie pagina 5 kolom. 6) erepodium Peter Winnen had er niet meer op gere kend. Na de bergetappes stond hy der de ln het algemeen klassement en hy twyfelde er niet aan of hy zou zondag ln Parijs om die reden op het erepo dium worden geroepen. Johan van der Velde verstoorde die droom door een van zyn beste tijdritten uit zyn carriè re te ryden en Winnen met 5 sec te passeren PAGINA 21 aardgas Onder druk van de economische te ruggang ln met name Belgie en Frank rijk ls de uitvoer van Nederlands aard gas het afgelopen half Jaar (opnieuw) Merk gedaald. Tothen met Juni heeft de Nederlandse Gasunie 3,8 miljard m3 minder gas naar het buitenland ver kocht dan het eerste halfjaar van 1981 Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 10 en 11 Zaterdagkrant: 13, 14, 15, 16 en 17 Radio en televisie: 18 en 19 Financieel: 21 (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Europese ministerraad vergadert vanmiddag (zaterdagmid dag) in spoedzitting over de zich ver diepende Europees-Amerikaanse staalcrisis, nu Washington het laatste Europese aanbod voor een vergelijk van de hand heeft gewezen. De Europe se Gemeenschap staat daarbij niet al leen voor dc vraag hoe te voorkomen dat de strafheffingen die de Verenigde Staten op een deel van de Europese staalexport heeft gelegd, definitief worden. Evenzeer zullen de ministers rekening moeten houden met dc moge lijkheid dat de groeiende Amerikaans- Europese handelsspanningen in een werkelijke politieke crisis binnen het westelijke bondgenootschap ontaar den. Het was in Brussel vrijdag niet erg dui- deüjk wat Europa nog zou kunnen doen om de Amerikanen op andere gedach ten te brengen. Voor middernacht zal er een vergelyk met de Amerikanen ge troffen moeten worden om te voorko men dat strafheffingen die de Ameri kaanse regering op een deel van de Eu ropese staalexport heeft gelegd, defini tief worden. Consequenties In de Brusselse wandelgangen bestaat de hoop dat president Reagan en diens meuwe minister van buitenlandse za ken Shultz zich eindelyk actief met de staalcrisis zullen gaan bemoeien we gens de dreigende internationaal poli tieke consequenties. Tot nu toe heeft, zo meent men in Brussel, de Ameri kaanse minister van handel Baldridge teveel de vrye hand gekregen om de staalproblemen met Europa te bespre ken zonder dat deze zich veel van de politieke context van deze crisis zou hebben aangetrokken. De staalcrisis ontstond door klachten van de Amerikaanse staalindustrie dat Europese staalproducenten een te groot aandeel van de Amerikaanse staalmarkt hebben veroverd door te la ge prijzen. Deze lagere prijzen zouden volgens de Amerikanen het gevolg zyn van onjuiste overheidssubsidies aan de Europese staalindustrie. Europa be twist dit. maar was wel bereid tot een compromis en bood daarom een beper king van de Europese staalexport aan van 10 procent vergeleken met de uit voer van 1981 Het definitief besluit over deze strafhef fingen valt op 25 augustus van dit jaar Maar op 25 juli moet de Amerikaanse regering reeds een standpunt bepalen teneinde de Amerikaanse industrie in de gelegenheid te stellen daarop nog te reageren. De Amerikaanse handelsmi- ruster Baldridge vond het aanbod van tien procent Europese zelfbeperking onvoldoende. Hy wees erop dat de nu bestreden Europese export in de jaren 1980-1981 met zo'n 30 procent was ge stegen. In reactie op de Amerikaanse beslis sing noemt de Europese Commissie de redenen van de Amerikaanse weige ring „onnauwkeurig en betwistbaar". Volgens de commissie is hel op z'n minst „verbazingwekkend" dat Bal dridge de produktièdaling van de Amerikaanse staalindustrie van 80 naar 43 procent capaciteit aan de Euro pese concurrentie wijt, terwijl deze concurrentie slechts een aandeel in de staalmarkt had van zes procent. Die teruggang in de staalproduktie in Amerika is volgens de commissie vol ledig te wijten aan de slechte Ameri kaanse economie. BRIGHTON (UPI) - De tegenstan ders van de commerciële walvis vangst hebben een belangrijke overwinning geboekt na elf jaar van strijd. De uit 39 landen be staande Internationale Walvis commissie heeft met 25 stemmen voor besloten de vangst de komen de 2,5 jaar te beperken. Vanaf 1985 is de vangst van walvis sen voor commerciële doeleinden verboden. Er is wel het voorbehoud gemaakt dat het besluit, op zyn laatst in 1990 kan worden herzien. Er waren zeven stemmen tegen en vijf onthoudingen. Nederland stemde voor het vangstverbod. Twee landen waren op de vergade ring van de commissie afwezig. Voordat de commissie tot stem ming overging, liet de afgevaardig de van Japan weten dat een verbod ln strijd is met de Internationale Walvisvaartconventie van 1949. Als de commissie voor de walvis vaart uiteenvalt door het besluit de vangst te verbieden, dan is Japan daarvoor in elk geval niet verant- woordeiyk. aldus de Japanse verte genwoordiger Japan en de Sowjet-Unie, de enige twee landen die nog op grote schaal de walvisvangst beoefenen, heb ben. zodra het duidelyk werd dat er over een verbod zou worden ge stemd. druk uitgeoefend op de klei nere commissieleden om toch maar tegen te stemmen. Dat is dus niet gelukt Modderen met vakantiespreiding yJJLÈJ -pve absolute piek van de zo- JL'mervakantie-1982 wordt dit weekeinde bereikt en dat Eslflj leidt ertoe dat in de zogehe- tESS ten populaire toeristische ge- bieden i langs de kust, het IJs- selmeer en de Hollandse en Zeeuwse wateren) op veel plaatsen weer de bord jes 'vol' verschynen. De laatste scholen hebben hun deuren gesloten en ook de toeristen-invasie vanuit Duitsland is op volle toeren. Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) heeft - mede dank zy het fraaie weer - een opvallende toe name van vakantie-houden in eigen land vastgesteld. De verwachting by dit bureau in Den Haag is dat er de ko mende twee weken vooral op kampeer terreinen wel eens aanzienlijke 'ruimte problemen' kunnen ontstaan. Na 9 au gustus üjkt de piekdmkte af te nemen omdat dan inmiddels de eerste scholen alweer gaan beginnen. Ieder jaar op nieuw komt tydens de topdrukte de vraag omhoog of intussen het besef is doorgedrongen dat er nu eindelyk van de spreiding van de vakanties eens se rieus werk zou moeten worden ge maakt. En ieder jaar opnieuw moet het antwoord ontkennend zyn. Nederland heeft op het gebied van vakantiesprei ding een lange traditie van modderen op zyn naam. Bovendien üjkt het erop dat daaraan voorlopig nog geen eind is gekomen. Afgelopen week heeft minis ter De Graaf van sociale zaken en werk gelegenheid zijn goedkeuring gehecht aan het advies van de Stichting van de Arbeid over de spreiding van de be- drijfsvakanties voor volgend jaar. 1983. Het bedrijfsleven wordt aangeraden zich aan te passen aan het schema voor de zomervakanties dat het onderwys hanteert. Conclusie daaruit is dat de zesweekse zomervakantie van de scho len door Nederland op te splitsen in drie regiones (in ieder geval voor het kleu ter- en lager onderwys) in totaal over tien weken wordt gespreid. Over het voortgezet onderwijs ontbreekt een dergeüjke kanttekening. Een eenvou dig rekensommetje leert dat dóór de zesweekse zomervakantie over slechts acht weken is gespreid. Van een werkeüjke afroming van de piekdrukte is dus maar weer bitter weinig terecht gekomen. Er zyn kennelyk barrières waar niet doorheen te komen valt Een overzicht - op basis van onder zoek - van het vakantiepatroon in Europa in het blad Economisch Statis tische Berichten (ESB) van deze week levert enkele opvallende conclusies, waar beleidsmakers op het gebied van toerisme en recreatie toch eigenüj k niet omheen kunnen. Zo wordt vastgesteld dat de helft van de 315 miljoen Europea nen met vakantie gaat en wel gemid deld anderhalf keer per jaar. Byna één op de drie vakanties wordt over de grens doorgebracht. Van de in totaal 76 miyoen buitenlandse vakanties van Europeanen komt 30 procent voor reke ning van de Duitsers. West-Duits!and is in Europa veruit de voornaamste leve rancier van vakantiegangers. Staatsse cretaris Van Zeil van economische en sociale zaken (met ln zyn portefeuille onder meer toerisme) rekent in een in terview elders in deze krant voor dat de Nederlandse reisbalans meer en meer naar een evenwicht toegroeit als gevolg van de stygende belangstelling voor vakantie in eigen land. Dit jaar wordt ervan uitgegaan dat 44 tot 45 procent van de bevolking de vakantie binnen de grens doorbrengt; vier jaar geleden was dat nog geen 38 procent Cyfers die op zich al argument genoeg zyn om via een doortastend beleid van vakantiesprei ding te helpen verhinderen dat de piek drukte, zoals die zich de komende we ken zal voordoen, in de komende jaren niet nóg grotere vormen gaat aanne men. Trouwens, ook uit een oogpunt van economisch belang en werkgele genheid is er veel voor te zeggen om. waar mogelyk. slurend op te treden in de jaarüjkse volksverhuizing die vakantie heet. Op het ogenblik is iets meer dan 5 procent van de beroepsbe volking werkzaam in de toeristische sector. Maar de bedrijvigheid daar is nog steeds erg seizoengebonden (en dan vaak nog een uiterst kort seizoen). Om te bereiken dat deze bedrijfstak een veel beter rendement gaat opleveren, en aldus een veel wezenlyker bydrage aan de Nederlandse economie, is er veel aan gelegen om het begrip vakantie spreiding nu eindelyk eens werkeüjke inhoud te geven. Vakantieganger en gastheer/-vrouw (in de ruimste zin van het begrip) zyn daarmee gediend. Met improviseren en halve oplossingen ko men we er nooit uit. Iets om te onthou den, voor nó de piek van de zomer- vakantie-1982 vdM Hogere tarieven uitzendbureaus DEN HAAG (ANP) - De tarieven van uitzendbureaus voor kantoor- en daar mee vergelijkbaar personeel mogen met ingang van vandaag met 4,68 pro cent omhoog, de tarieven van uitzend bureaus voor technisch personeel met 4,2 procent. De ministers Terlouw (eco nomische zaken) en De Graaf (sociale zaken) hebben hiertoe besloten in overleg met de algemene bond van uit zendbureaus. By de verhoging is rekening gehouden met een loonsomstyging van 4,6 pro cent voor kantoor- en daarmee verge- ïykbaar personeel en van 4 procent voor technisch personeel. Dat is inclu sief de wyziging van de sociale verzeke ringspremies en reserveringen voor vakantie en feestdagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1