DE HULPVERLENERS de politie Iik denk heus \ietdat ik in vliegen vandaag nacht over alicante 'Nacht over Alicante', satiri sche roman van S. Montag in de letterkundige kroniek van Hans Warren. Pagina 14. groene olie Boeren in Frankrijk. Neder landers emigreren naar een land waar de 'groene olie' nog aanzien geniet. Rudolph Bakker schrijft op pagina 15 over de haken en ogen aan een nieuw landbou wersleven. tourbaas Jacques Goddet is een van de grote mannen achter de Ron de van Frankrijk. De bemin nelijke oude tourbaas isiwars van commercie en heeft hart voor de wielersport. Peter Heer kens op pagina 16. qanaaq 'Laat ons niet de dupe wor den van de jacht op baby zee honden in Canada'. 'Help ons in de strijd tegen de plannen van de oliemaatschappij Pe- tro-Can. Deze noodkreten klinken in Qanaaq, het noor delijkste stadje ter wereld. Hemmo Muntingh op pagina 17 nipkow-schijf In deze PZC-zaterdagbijlage uitgebreid aandacht voor ra dio en televisie en een kennis making met programmama ker Kees Boomkens, winnaar van de Nipkow-schijf. Pagina's 18 en 19. ien steeds groter wordend aantal mensen weet iets, of denkt 1/iets te weten, over drugverslaving. Er worden verhalen ver dof boeken geschreven over dat probleem. Er is er maar één «exact weet wat verslaafd zijn betekent en wat dat is. Dat is de uiker zelf. De 21-jarige Marcel uit Vlissingen is verslaafd, overhaal: ebrulk nu al vyf jaar drugs, alleen olne. Eigenlijk ben lk een vreemde omdat lk goed werk heb, jn vrouw heeft goed werk dus we heb- aeen goed inkomen. Ik heb ook nog agoed buisje, zodat lk niet achter een lasappelkistje hoef te rennen om te T men zitten. Ik denk ook niet dat er gebruikers zijn zoals lk. Het gebrui- ls begonnen nadat lk ln een afkick- werkte. Dat centrum gtngfail- op een zeker moment was er niet geld meer om de poezen eten te Daar zat nog één patiënt, maar in niet wat we er mee aan moes- Dus die heb lk toen in huls geno- Toen gebruikte lk zelf nog niets, die patiënt is van lieverlee weer gebruiken en op den duur zelfs dealen (handelen !n drugs) bij mij Zo ben ik eigenlijk in dat we- terecht gekomen. Op een gege- moment ben je dan een paar jaar en dan komen de afkick-ver- als je een poosje niets ge- Om die verschijnselen te bestrij- ben ik naar de mensen gegaan die Ihadon verstrekken. Ik wissel nu pheroine af met methadon. De laat- ÖJd spuit ik ook niet meer omdat i armen nu een beetje genezen zijn. als de heroïne te duur wordt ga spuiten. Als je spuit, komt het Ier aan, dan werkt het sneller, blow ik (te vergelijken met ro- lof snulven) mijn heroïne. Als ik nu eerlijk moet zijn voel ik me nog niet verslaafd, terwijl ik me don- goed moet realiseren dat ik wel fd ben. Merken dat je verslaafd toe willen geven datje verslaafd nt, dat zijn eigenlijk twee dingen. Je nooit toegeven dat je verslaafd at Pas na twee jaar ging ik zeggen: n Marcel nu moetje niet zo achterlijk je bent gewoon verslaafd. Dat Je je eigen ook echt wel goed in je p prenten. Je moet jezelf dan flink op donder geven, zo van Marcel, nou ben rerslaafd jongen en denk daar nou ar eens goed over na. Daar gaat echt leen tijdje overheen. Het is namelijk dat Je steeds blijft denken, wat ik bruik dat valt nog best mee". het risico datje in Zeeland loopt alles hier veel duurder. De politie is ■ook veel strenger. In Rotterdam, r het meeste vandaan komt, wordt net een gram heroïne gepakt en krijg «en paar weken. Hier wordt je met s gram gepakt en je krijgt negen Tanden, omdat je dan dealer bent. gram heb je hier in Vlissingen voor od de 450 gulden en in Rotterdam be ll Je daar 250 gulden voor. Die prijs rit ook opgefokt door de handel. Je Kt het zo zien: er komt een partij van Ikllo by een dealer in Rotterdam te- die betaalt daar dan een zacht voor. Nou die gaat dat dan weer niemand onder hem verkopen. Maar hij wil er wel wat aan verdienen, dus gooit er voor mijn part een kilo sui- doorheen. Maar voordat het einde- by meneer de gebruiker is, dan «bben er toch wel honderd man tussen aten. En iedereen wil er wat aan ver- «ofn. Ik denk dat die grote handela- a voor één kilo 1000 of 2000 gulden dalen, terwyi die op de zwarte markt een miljoen kost. En daar komt igbij dat de gebruiker dan niet eens ircre heroïne krygt. Als je geluk hebt, tol» maar 25 procent van je pakje ech- «heroïne. Daarom lossen we het by het puiten ook vaak op in azyn. Die azyn (Walleen de opium op en de troep biyft Sgen. Dan spuit je tenminste niet al Se troep in je donder". hier 2rritten hier in Vlissingen echt dea- ndie zijn zo keihard, dat is niet nor- ui. Die verkopen hele dagen aan osen en dan komt zo'n klant die tor 125 gulden wil kopen. Als hij dan lur 124,75 heeft, dan doet die dealer niet. Dan moet eerst dat laatste totje op tafel komen. Dat doen ze Woon om te treiteren. Dan genieten van hun machtspositie, daar wor- taze dan gewoon hitsig van. Geluk- "X zijn zc niet allemaal zo. Maar er ty«n er bij die zuigen je helemaal uit". praten nu wel steeds over junkies, to eigenhjk ken ik geen junkies. Ik ■Been mens met problemen en die lk een gebruiker, want een junk *d lk een rotwoord. De ene die zuipt to eigen rot en de ander loopt weer keer in de week naar de apotheek «Moetje kyken wat ze allemaal slik- omdat ze zo zenuwachtig zyn. En kt Is allemaal toegelaten. Myn moeder Lichamelijk loopt ze dan nog, - geesteiyk is ze helemaal weg. Ze kkt iets van 16 pillen per dag. Allemaal "doktersvoorschrift. Ik zelf moet duur betalen hoor, om stoned te worden. Maar als je dat mens ziet zitten, Jongen die is knetterstoned, dat meen ik echt Die zit gewoon stoned naar televisie te kyken. Allemaal op doktersvoorschrift. En voor zoiets moet ik mezelf blauw be talen. Dan vraag ik me wel eens af. men sen waar zyn we mee bezig". „Ik zou er zelf misschien ook wel vanaf willen. Maar aan de andere kant weet ik het ook gewoon niet. Ik gebruik nu wel 5 jaar, maar ik weet donders goed wat ik doe. Als ik op een zeker moment zeg, ik heb er balen van, dan stop ik er mee. En dan doe ik dat echt. Als je alle gebruikers die bij het Zeeuws consul tatiebureau voor alcohol en drugs (ZCAD) of Stichting huiskamerproject voor druggebruikers (HKPD) zijn, zou vragen, dan zijn ze allemaal uit eigen beweging aan het afkicken. Daar heeft het HKPD niet aan gehol pen en het ZCAD niet. Nou en iedere gebruiker kan die beslissing voor zich zelf nemen. Want de mensen denken wel eens dat een gebruiker helemaal ge stoord wordt, maar zo is het niet Om schrijven wat een gebruiker voelt kan ik eigenhjk niet. Dan zou je zelf een paar blowtjes moeten pakken. Ik ben in ie der geval niet aan het zweven of zo. Ik functioneer nog helemaal en zit niet op een vliegend tapyt. Er is niks met mij aan de hand, alleen zit ik dan by voor beeld veel meer ontspannen tv te ky ken. Lekker onderuit en dan voel lk me heel ontspannen- Ik ga niet tsjilpen of denken dat ik een vogel ben en ik spring ook niet van het balkon af. Het is niet wat de meeste mensen denken" hulpverlener „Wat de gebruikers in Zeeland nodig hebben is dat het HKPD en vooral het ZCAD hun programma's eens wat meer op elkaar afstemmen. Ik ben wel eens op die vergaderingen geweest en dan praten ze maar over hun programma's. Ik heb toen gezegd: je bent niet met programma's bezig maar met mensen. „Ja maar", was toen het antwoord van zo'n dokter, „die mensen moeten we toch begeleiden". Nou dat begeleiden betekent dat zo iemand een paar keer per week een babbeltje komt maken. Ik heb zelf ook van die babbel tjes gemaakt Zodra dat over is ga ik naar buiten, ik stap in m'n auto en kom een vriend tegen die zegt: hé zullen we wat gaan scoren (gebruiken) en dan ben ik die hele maatschappeiyk werker van dat ZCAD vergeten. Toen zeiden ze: zo zie jy de gebruiker toch niet, want dan weet jy niet wat een gebruiker is. Nou als ik na 5 jaar gebruiken nog niet weet wat het is! Toen ben ik maar opgestapt uit die vergadering, want dan kun je me niet giftiger krijgen. Nu gaan het HKPD en het ZCAD allebei hun eigen gang en de gebruiker zit er tussen. Ik heb het meegemaakt dat een jongen het HKPD binnenkwam om methadon. Die kon geen methadon krijgen vanwege een clièntenstop, maar hy was wel door het ZCAD gestuurd. Dus hy weer terug naar het ZCAD, maar hy paste niet in dat zogenaamde middendrempellge programma. Zo wordt zo'n jongen een dag of vier heen en weer gestuurd. In tussen is hy wel ziek en zo moet hy gaan stelen om aan zyn 'smack' te komen. Allemaal door die akelige kut-program- ma's. Ze moeten iemand die meer me thadon wil niet altyd meteen naar de dokter sturen. In de tussentyd gaat hy misschien wel jatten. Geef hem gewoon zyn portie methadon, zodat hy op dat moment te dom is om te stelen. Er zit ten maatschappeiyk werkers op die projecten, die weten donders goed wie ze wel wat meer kunnen geven, Er zyn mensen by wie je dat gewoon moet doen. omdat ze anders toch de fout in gaan. Natuuriyk moet er wel controle zyn. Vrye verstrekking zie ik ook niet zitten. Dan wordt het een rotzooitje en het roept een hoop weerstand by de mensen op. Ze zouden het eigenlijk gewoon in de apotheek moeten verkopen voor een paar tientjes. Dat moet de gebruiker er nog wel moeite voor doen en dan kan het rijk er ook nog wat aan verdienen. Als het vrij is dan gaat het te gemakke lijk. Dan is gelijk het probleem van de handelaren en het stelen opgelost. Trouwens het komt er op een zeker mo ment toch door. Het kan nog 5 jaar, of 10 jaar of 20 jaar duren, maar die vrije verstrekking komt er. Het probleem wordt nu steeds groter. En op ccn gege ven moment kunnen ze het niet meer in de hand houden. Dan zijn we hier net zo ver als in Amerika en vallen er dage lijks tien doden door heroïne. Nou wat moet je dan. De politie weet zich nu al geen raad meer". rené schrier Als een drugverslaafde wil afkicken, dan vergt dat een grote investering van zo ie mand. Een verslaafde moet niet alleen lichame lijk afkicken, maar juist ook geestelijk en dat wordt nogal eens onderschat. We horen bij het ZCAD nogal eens dat ze geen behoefte hebben aan een gesprek, maar dal ze wel willen afkic ken". De ervaring van A. J. M. van den Hemel, coördinator van het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs (ZCAD) in Middelburg. Het ZCAD houdt zich samen met het HKPD (stich ting huiskamerproject voor druggebruikers Vlissingen) bezig met de opvang en behandeling van verslaafden. Er is echter sprake van een ver schil in benadering. Het ZCAD werkt met een zogenaamd midden- drempelig methadonprogramma. Volgens een omschry ving van het ZCAD houdt dat het volgen de in; ..clienten ontmoetentegemoetkomen in hun leefwereld, byvoorbeeld in het lagerdrempe- lig programma, waaraan zy deelnemen, met handhaving van de in beginsel verschillende be naderingswijzen. Cliënten in de gelegenheid stel len om uiteindeiyk zonder gebruikmaking van middelen tot een voor henzelf en hun omgeving bevredigende en zinvolle wyze van leven te ko men. zulks door deelname aan een gestructureerd behandelingsprogramma van individuele en groepsgerichte activiteiten". Het HKPD werkt met een zogenaamd laagdrempelig methadon programma; „doorbreking van de psychische druk van de verslaving en het verslavingsgedrag en verbetering van de lichameUjke. psychische en sociale toestand van de cliënt, door middel van zorg. aandacht en praktische hulpverlening. Het toewerken naar een motivatie om drugvry te le ven en het begeleiden naar - en ten dele in - een hogerdrempelig programma, met handhaving van de in beginsel verschillende benaderingswij zen", zoals de voormalig voorzitter van het huis kamerproject. E. Pulster, het omschreef Het ZCAD heeft vestigingen in Middelburg, Goes en Temeuzen waar methadon wordt verstrekt Dit alles onder strenge controle van medici en verpleegkundigen. Wie zich niet aan de regels van het programma houdt, wordt er uit gezet. Het HKPD heefteen vestiging in Vlissingen waar me thadon wordt verstrekt, eveneens na een medisch onderzoek Het verschil van deze twee instituten zit hem enerzyds in di- wyze van benadering, andendjds in de doelgroep By het HKPD is die groep: „Cliën ten voor wie het bieden van deze vorm van hulp verlening belangrijker is dan de uiteindeiyke re sultaten ervan en die niet of nog niet kunnen deel nemen aan een behandelingsprogramma" Het ZCAD mikt op ..cliënten die via een afbouwdosis methadon kunnen ontwennen, die in hun eigen omgeving tot gedragsverandering kunnen komen en die bereid en in staat zijn deel te nemen aan de verschillende onderdelen van het programma By het ZCAD kan men. evenals de politie, niet erg exact zyn over het aantal gebruikers van hard drugs in Zeeland. In het jaarverslag over 1981 wor den wel aantallen genoemd van de mensen die in behandeling zyn of zyn geweest Dat waren er in Goes. Terneuzen en Walcheren in totaal 121, van wie verschillende zich na een mislukte behande ling opnieuw hebben aangemeld. Het HKPD heeft m 1981, zo meldt het jaarverslag, 134 cliënten voor dagelykse medicatie binnen ge had Van dat aantal waren er 17 cliënten op tyde- lyke basis, zoals gebruikers die op vakantie wa ren. Van het totaal is 26 procent verwezen naar andere hulpverleningscentra, meestal om af te kicken idrug-vnj te raken i. Het huiskamerproject is gevestigd ln een woning aan de Coosje Buskenstraat te Vlissingen gezonder Volgens de directeur van het ZCAD, J. van den Broek, valt de verslavingsproblematiek in Zee land nog wel mee, temeer daar er toch wel een grote zuigkracht uitgaat van de grote steden als Rotterdam en Amsterdam. Hij is ook van mening dat de Zeeuwse verslaafde over het algemeen gezonder is. wat zijn of haar lichamelijke toe stand betreft. Omdat veel geld gebruikt wordt voor het kopen van drugs, schiet de voeding er vaak by in. Dat is een beeld dat vooral landelyk te zien is. In Zee land valt dat wel mee. Ook het vitaminegebrek is in dit gewest niet zo erg by verslaafden, als op andere plaatsen in Nederland. Naar de mening van Van den Broek komt dat vooral door de socia le controle die in Zeeland bestaat. Niet alleen van de mensen die by verslaafde In de straat wonen, maar ook van de mensen waarmee de verslaafde dagelyks omgaat. Het is vaak een kleine kring en men staat minder op zichzelf dan in de grote ste- den. Ook met de hulpverlening is het in Zeeland veel beter geregeld, vindt Van den Broek. „Alles klopt hier gewoon De verschillende voorzieningen slui ten goed op elkaar aan en alles is geregeld. Als iemand hier in Zeeland methadon wil, dan moet het toch wel heel gek lopen als hy dat niet binnen één dag heeft. Maar in Rotterdam heb Je wel te maken met wachtlysten". drugs t reel Nederlanders zijn verslaqfd. Aan televisie, aan koffie, aan alcohol of aan v drugs, om maar eens wal te noemen. Juist over die laatste categorie bestaat de meeste onduidelijkheid. Er zijn wel beelden over drugverslaving en verslaafden, maar die zijn niet altijd juist. Alleen een beperkte groep mensen die direct contact heeft met dat probleemheeft enig inzicht. Evenveel onduidelijkheid bestaat er over de aantallen verslaafden. In Nederland wordt dat geschat op twintigduizend. In Zeeland kan dal cijfer volgens de politie op vierhonderd tot vijfhonderd liggen. En dan praten we alleen nog maar over de verslaving aan hard-drugs, zoals cocaïne, heroïne of amfetaminen lpepmiddeleni. „Want", zoals een rechercheur van de Goese gemeentepolitie het omschreef, „de bestrijding van sofl-drugs kun je vergelijken met de actie die we ondernemen tegen achterlichtjes die niet bran- denmd" Opvallend is. dat alle personen die we over drugverslaving hebben gesproken, benadrukten dat de verslaving aan alcohol zeker zo'n probleem is als die aan drugs. Een voorbeeld: 20 procent van de clienten van het ZCAD zijn mensen met drugproblemen en 80 procent met alcoholproblemen. Maar alcohol mag. Overal staan flessen voor het grijpen en zelfs de staat verdient via de accijnzen een goede cent aan de drank. Iedereen is wel bekend met alcoholgebruik. Van de huisvrouw die 's ochtends niet meer zonder haar sherry kan tot de notoire drinker. Door het illegale karakter van het druggebruik zal dit probleem echter altijd door een waas omgeven blijven en zal er onbegrip blijven bestaan, zowel bij de gebruiker als bij de niet-gebruiker. De meeste gebruikers van hard-drugs bevinden zich in de Zeeuwse steden. Daarbij spant Vlissingen de kroon. Een rol die tot voor enkele jaren aan Middelburg was toebedeeld. Weliswaar meldt de politie in de Scheldestad dat de narcotica-afdeling een steeds betere greep krijgt op onder meer de handel in drugs, maar het aantal gebruikers is in die stad - naar Zeeuwse maatstaven - nog steeds het grootst. De Vlisslngse politiecommissaris van Zeeland. „Veel gebruikers biy- L. Schuller vertelt zich ook niet al leen meer op de handelaren te rich ten, maar ook op de gebruikers, al heeft hy de meeste bezwaren tegen die eerste categorie. Zy maken, vol gens hem, de gebruiker steeds ver der afhankelijk, waardoor die steeds meer in de problemen komt. In Goes vertelt recherchechef A. L. Aerts dat het aantal gebruikers ta mely k constant büjft op een aantal van ongeveer 15. Hy heeft ook de indruk dat de Goese politie ze alle maal wel kent. Volgens hem is er in Goes geen echte handelaar (dealer) in hard-drugs, al gaat 'Pietje' wel eens naar Rotterdam om daar wat te kopen en dan neemt hy meteen iets mee voor 'Jantje' en 'Keesje'. Echte plaatsen of lokalen waar vrij veel drugs verhandeld worden of gebruikt worden zyn er nu ook in Goes niet meer. Rechercheur J. L. F. de Kever van de Temeuzense politie is wat min der bekend met het aantal gebrui kers, dan zijn Goese collega. Hij weet wel dat het in Temeuzen om een vaste kern gaat, met daarin en kel gebruikers uit België. Tegen woordig houden zich in die plaats twee rechercheurs bezig met narco tica-zaken Dat betekent dat de po litie met wat meer zaken die als on derwerp drugs hebben, wordt ge confronteerd. Maar dat wil volgens De Kever nog niet meteen zeggen dat er ook een uitbreiding van het druggebruik in Temeuzen is. „Tot uitwassen heeft het drugge bruik in Temeuzen nog niet geleid, vertelt hy. Het is nog niet zo, aldus de Temeuzense politieman, dat je 's avonds bang moet zyn op straat. In alle plaatsen waar in Zeeland geen gemeentepolitie gevestigd is. houdt de rijkspolitie zich bezig met de bestrijding van drugs. Dat ge beurt onder meer in goed overleg met de collega's van de gemeente politie, vertelt het hoofd van de af deling recherchezaken van de rijks politie te Middelburg, H. M. van Gelder. Hy houdt het aantal drugverslaafden op 400 tot 500, maar moet dan een grote slag om de arm houden, zyn enige richtiy- nen zyn de jaarverslagen van het ZCAD en het HKPD en daarnaast de mensen die worden opgepakt omdat ze betrapt zyn in de zoge naamde kleine criminaliteit. Van Gelder: „Er zyn gebruikers by, die geld nodig hebben voor drugs. Vaak hebben druggebruikers geen werk en komen ze na verloop van tyd zonder geld te zitten. Dan moe ten ze hun toevlucht nemen tot misdry ven". Van het aantal gebrui kers dat hy noemt zitten er volgens Van Gelder 200 of300 op Walcheren en nog eens 100 tot 200 in de rest ven onbekend, als ze niet in aanra king komen met de politie", licht hy toe. De rijkspolitie in Zeeland heeft in de zomermaanden nogal eens te maken met een migratie van mensen vanuit de randstad. Een van de werkgebieden van de rijkspolitie is dan Schouwen-Dui- veland en met name de westhoek daarvan. Plaatsen als Renesse en Haamstede zyn nogal in trek by randstedelingen die meteen hun ei gen gewoonten en gebruiken mee nemen Toch heeft Van Gelder niet de indruk dat veel hard-drugge- bruikers op vakantie naar Zeeland komen, in tegenstelling tot soft- druggebruikers. .Soft-drugs zyn redelyk goedkoop en op veel plaatsen verkrijgbaar Dat ligt anders met hard-drugs. Een verslaafde zal, als hy zich al vakantie kan veroorloven, liever op zyn stekje biyven omdat hy of zij dan weet waar hy aan toe is. Ze we ten adressen waar ze voor handel terecht kunnen en ln een vreemde plaats moeten ze dat maar weer gaan zoeken". Daar komt nog by dat in de meeste horeca-gelegenhe- den handel en gebruik verboden is. Dat noemt Van Gelder echter hy pocriet: „Dat verbieden ze terecht wel. maar aan de andere kant gie ten ze minderjarigen weer vol met alcohol". Daar valt voor die onder nemers nu eenmaal wat aan te ver dienen. Schouwen-Duiveland is voor de rijkspolitie ook een van de plaatsen waar de rechercheurs re gelmatig op bezoek gaan. Daar wordt op een 'agressieve' manier een oogje in het zeil gehouden. Dat wil zeggen, aldus de recherche chef, dat de politie niet wacht tot het kwaad is geschied. Wat de aanvoer van hard-drugs be treft, gelooft Van Gelder niet in een zogenaamde lijn tussen bij voorbeeld Rotterdam en Zeeland. Als er drugs naar Zeeland komen dan betreft het individuele partij en of partijtjes. Als de rijkspolitie Iemand oppakt en hy of zy moet wat langer in hech tenis blyven dan wordt een dokter gewaarschuwd, als het om een ver slaafde gaat. Ook het ZCAD of HKPD krijgt dan een seintje. Ove rigens heeft de politie voorschriften die vertellen hoe gehandeld moet worden by het oppakken van ver slaafden. Van Gelder voegt er aan toe dat het vaak bekende gezichten zyn die overnachten in de cellen van de politie. Volgens hem kan de politie zich alleen' bezig houden met symptoombestrijding en ligt de oplossing van het probleem in het land van herkomst van de ver dovende middelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 13