VIERDAAGSE W\]i maanden voor reeks liefstallen Middelburger Opvallend gebrek aan regionale solidariteit gemeentebesturen bcrco alle deelnemers van wsv't zand zijn nog in de strijd Bungalow in anderhalve dag water-en winddicht gebouwd )P WALCHEREN EN ZUID-BEVELAND CfCO ruimt op PZC/provincie op zn zomers 23 JULI 1982 I1DDELBURG - Voor een serie diefstallen op Walcheren en Zuid-Beveland en een geval van Ishandeling is donderdag een 40-jarige man uit Middelburg door de politierechter vijfmaanden iarde gevangenis verwezen. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. Bij de inbraken in permarkten had de man (telkens met anderen, die al eerder werden veroordeeld) het vooral (orzien op rookwaren. ste inbraak dateerde van no- 1979, tot de supermarkt in de dJrfdstraat in Ovezand er aan moest nen. Hier bestond uit de buit met waarde van ongeveer vijfhonderd iif Politierechter lelig voor kvalling van dvocate IDDELBURG-Politierechter mr. 3 G. H. Nomes heeft donderdagmor- 'dispensatie' verleend aan de Middelburgse advocaat mr. K. flos, toen die telefonisch één uur fistel vroeg voor de behandeling 12 »n een zaak, waarin hij een paisgenoot zou verdedigen. Het XT20ek hield verbcind met een be- w xding. Mevrouw mr. B. Flos-Wit- IJJ 'ts, eveneens advocate te Middel- pirg, schonk omstreeks die tijd aiï het leven aan een zoon. De ge lik HMge vader liet zich vervangen I w bot zijn confrère mr. C. J. de Wit, etïi ie zich in korte tijd in dè zaak had wdiept en stipt na het toegestane tlstel van één uur op de zitting ver- SWt iïeen om de cliënt van mr. Flos te ■JK itrdedigen. gulden uit sigaretten, shag, aanstekers, vleeswaren en kaas. In april 1980 was de buit in de sporthal 'De Kruitmolen' in Middelburg iets groter. Hier werd voor ongeveer achthonderd meegenomen aan dezelfde artikelen. Verder werden er twee speelautomaten opengebroken. In april 1980 volgde een inbraak in het winkelcentrum Dauwendaele, waarbij zowel de winkelier Van 't Westende als de voetbalvereniging Dauwendaele werden benadeeld. De buit bestond uit 765 pakjes sigaretten, ruim tweehon derd aanstekers en lotto- en totozegels Uit een particuliere woning in Oostka- pelle werd in juli 1981 televisie- en ge luidsapparatuur gestolen met een waarde van ongeveer vijfduizend gul den. Men wist toen binnen te dringen in de woning van A de V aan de Azalea laan. Tegenover politierechter mr. G. H. No- mes gaf P. gistermorgen alles toe. Na dat officier van justitie mr J. van Ma rion zijn eis van vijf maanden had gefor muleerd bracht advocaat mr. C. J. de Wit voor P. naar voren, dat alcoholpro blemen de achtergronden vormden en dat er thans bij zijn cliént de wil aanwe zig is om andere wegen in te slaan. De raadsman zag perspectief voor een her stel op langere termijn. Tot zes maanden gevangenisstraf werd - conform de eis- de Middelburger A S. veroordeeld voor een reeks van kleine inbraken en diefstalletjes. Daarvan wa ren er hem drie tenlastegelegd, die alle maal in Middelburg waren gepleegd. Op 2 maart van dit jaar stal hij uit een woning aan de Herenstraat een zilveren tabaksdoos en een fototoestel, uit een auto een koffer met kleding en voorts stichtte hij die dag brand in een tuin achter een huis aan de Turfkaai. Hij stak toen een schommelstoel in brand. Litanie Alles was gebeurd na teveel drankge bruik. wat ook het geval was toen de uwmcSetiuv Gees, Middelburg Vllstingen Middelburg Vlltwngen jongeman met hulp van P. van H. uit Middelburg in mei uit het Abdijrestau rant in Middelburg twee verzilverde schalen wegnam. In deze zaak sprak de officier van justitie over een 'litanie van diefstalletjes' waarvan er maar enkele waren tenlastegelegd en gezien de recidive kon de officier niet uit on der de eis van de maximum voor de politierechter te eisen zes maanden ge vangenis. Helper Van H. werd bij ver stek conform de eis veroordeeld tot een boete van 150,-. In de zaak van de Vlissinger J. P., wilde de politierechter rekening houden met allerlei achtergronden. De man werd voor verduistering in dienstbetrekking van enkele kisten met vis veroordeeld tot een geheel voorwaardelijke boete van vijfhonderd gulden. De kisten met in totaal tachtig kilogram tong, afkom stig van de vissersschepen VL 7 en VL 14 wist P. door te verkopen aan een vis handelaar voor zestienhonderd gulden. De officier van justitie merkte in deze zaak op, dat de man al flink was gestraft omdat hij was ontslagen. Een inwoner van Zierikzee, M. de Z., werd voor vernieling veroordeeld tot een boete van honderd gulden. Zowel de officier als de politierechter achtten bewezen, dat De Z. in maart een steen had gegooid waardoor aan een brom fiets voor 169.- schade was aangericht. In de omgeving van zijn woning waren jongens aan het voetballen De bal raakte zijn ruiten en zijn auto en op een gegeven moment werd het voor De Z teveel. Hij had de bal kapotgesneden, daarna vormde zich een oploop bij zijn woning en smeet De Z. met de steen. De Zierikzeeënaar ontkende dat, maar drie getuigen hadden aan de politie ver klaard. dat dit wel degelijk zo gebeurd S 'omfietser gewond S i overrijden haas NDZANDE - Bij een ongeval don- W tdaftnorgen vroeg omstreeks half wis de 17-jarige bromfietser P. L. S. w'j iGroede gewond geraakt. Hij werd i! schaafwonden en vermoedelijk baasde of gebroken ribben per am- iuce overgebracht naar het Sint fa Kmiusziekenhuis te Oostburg. m im Md met zijn bromfiets op de Slik- urgseweg. Hij verloor de macht het stuur toen hij over een haas IV LI aiuto in greppel [Haamstede SAMSTEDE - In Haamstede is in de van woensdag op donderdag ora- ts 0.45 uur een personenauto van Kaireweg geraakt en in een greppel dud. Er deden zich geen persoonlij- ongelukken voor. it ongeval werd veroorzaakt doordat liutomobilist J. H. M. B. uit Goorle nog onbekende oorzaak met zijn itoeen hek ramdeh van de weg raakte ïvervolgens een aantal meters verder «n greppel terechtkwam, het voer- ijliep slechts blikschade op. lopie Minnaard mseert in mchcafé Goes iOES - Gedurende de maand augus- juposeert Jopie Minnaard uit Hein- saand kunstwerken in de hal van «lnnchcafé Stadhuis te Goes. De rttn die daar zullen hangen zijn parellen en tekeningen. De aquarel- hebben als onderwerp bloemen en tekeningen stellen speelgoed pop ivoor. nier exposeert Jopie Minnaard mdkleden die als thema 'moeder en td' en fantasieën hebben. Het is de wde tentoonstelling van deze Hein- nszandse kunstenares. In de maand Omber was ze te zien in het ontmoe- JSscentrum 'De Stenge' in Heinkens- td De expositie in Goes is geopend E9.00 tot 18.00 uur van maandag tot set zaterdag. - BURGEMEESTER W. BLANKEN VAN GOES: Even zwaaien naar het thuisfront kon er donderdagmiddag bij de meet in Nijmegen best vanaf. BURGH - Aan de Hoge Hilleweg bij Burgh op Schouwen verrees in ander halve dag 'water- en winddicht' een nieuwe bungalow. Deze voor perma nente bewoning geschikte woning werd geplaatst volgens een industriële bouwmethode van het Bureau voor Verkoop en Bouwbegeleiding Bram van Haarst uit Enschede. Het betreft de eerste, naar het 'prefab'-systeem Van Haarst in de provincie Zeeland ge bouwde bungalow, en de 55ste in het land. De bungalow wordt in heel Nederland, met uitzondering van de Waddeneilan den, gebouwd voor dezelfde basisprijs van 185.000,-. Afwerking en opleve ring vindt plaats binnen vijf weken. Als voornaamste kenmerken noemde bouwbegeleider A. Steffens de goede af werking en isolatie en 'complete stan daard-uitvoering'. De indeling bestaat uit onder meer een hal, woonkamer, keuken en bijkeuken, studeerkamer, drie slaapkamers en een badkamer. De gehele woning is voorzien van isoleren de beglazing. Het aardgasverbruik zou neerkomen op ongeveer 2500 kubieke meter per jaar. De eerste Zeeuwse prefab-bungalow aan de Hoge Hilleweg bij het Schouwse Burgh. ^ES - Burgemeester mr W. Blanken ""Goes vindt dat er sprake is van een tollend gebrek aan 'regionale soli- lulteit'. Hij heeft met teleurstelling Hwnstateerd dat de gemeentebestu- toopde Bevclanden bitter weinig sa- "o optrekken, „en dat, terwijl er zo Kattend veel zaken zijn die grens- |PKhrijdend zijn". Blanken, vanuit vorige gemeente Lopik gewend nauwe samenwerking tussen •iwhtse gemeenten, beklemtoont Wde regio in feite één samenlcvings- Mtd is. Hij meent overigens dat het "^provinciaal aan 'samen optrekken' "inkeert. fcGoese burgemeester heeft er nu zo'n "Wi maanden in de Ganzestad opzït- Daarbij is hij herhaaldelijk in aan- «ta? gekoryen met 'regionale onver- «üllgheld'. Blanken: ..En dan heb ik Inlet over vuurwerkbepalingen en 1 «ant dat doet iedere gemeente toch W*eer wat anders. Maar het is al erg ®Wjk wanneer het overleg beter 61 zitn. Daar moet een mentaliteit in de oorzaken van het gebrek aan sa menwerking. veeleer wil hij zoeken naar wegen om de situatie te verbete ren. „Ik wil graag dat we veel meer elkaar op de hoogte brengen van eikaars proble men. Wethoudersoverleg - dat zou iets normaals moeten zijn. Er moet bij de andere gemeenten meer begrip ont staan voor de moeilijkheden van Goes als centrumgemeente en omgekeerd voor de problemen die plattelandsge meenten hebben", aldus mr Blanken Hij ziet het overleg ais een aanvullend intergemeentelijk beleid, bijvoorbeeld op het gebied van het openbaar ver voer, de infrastructuur en het recreatie gebeuren. „Het hangt allemaal veel meer met elkaar samen, dan wellicht het gemiddelde raadslid vermoedt", be toogt de Goese burgemeester. Hij onderstreept dat de bestuurders be reid moeten zijn overleg te plegen zon der concurrentienijd en het achterste van hun tong moeten laten zien. „er moet meer regionale solidariteit zijn" Mr Blanken stelt dat vergroting van de solidariteit niet alleen voor de Bevc landen moet gelden, maarhvoor heel Zeeland. Zijn indruk is dat de regio's nog teveel als eilandjes opereren, waar eigen winkeltjes worden beheerd. „Ik denk dat Zeeland veel te weinig ge bruik maakt van de positieve sugges tie die er van de provincie uitgaat. Zee land heeft een steengoede naam: open. levenskrachtig, er gebeurt tenminste nog eens wat. Het is een gebied met geweldig veel mogelijkheden. Buiten we die uit? Onvoldoende geloof ik. En waar ligt dat aan? We zitten niet ge noeg op één lijn, we verzuimen vol doende samen te doen", stelt Blanken. Hij voegt eraan toe dat de bestuurders moeten meewerken aan een andere beeldvorming door samenwerking Men zit altijd over nare problemen en men ziet nauwelijks meer dat er positie ve ontwikkelingen aan de gang zijn' aldus de Goese burgemeester Ook hier getuigt alles van profes sionaliteit. Een grote tent doet dienst als ontvangstruimte. Erin een grote serie houten klapstoelen Van links naar rechts John Zegwaard. John de Priester, André Boone en Nico van Tatenhove naderen als eersten de stop by Groesbeek, vlak voorde beruchte Zevenheuvelenweg die voor geen van de Middelburgers problemen van betekenis opleverde. voor zijn en die mis ik; eerlijk gezegd ook in Goes wel". De burgemeester acht het weinig zinvol zich te verdiepen W. Blanken en strandgevallen. Een eindje ver der een bestelbus. Daarin een stret cher. Hier krijgt men op verzoek een extra massage om weer bij te komen of worden er blaren geprikt. In de wagen ook weer een kookstel. Daar op grote pannen, gevuld met groen tesoep. Verder is er koffie, thee, li monade en boterham hartig te ver krijgen. Het is omstreeks kwart over negen. Het wachten is op de eerste wande laars. Samen met begeleider Rob van de Ven gaan we ze tegemoet. Aan de rand van Groesbeek komt het eerste viertal in zicht, bestaande uit André Boone, John de Priester, Nico van Tatenhove en John Zegwaard Allen deelnemers aan de vijftig kilometer. Even na half elf strijken ze neer. Twee minuten later volgen Ronald Wil- lems en Leon Seijbel, die doen mee met de veertig. Weer een kwartier la ter arriveren de heren D. Dekker en W. van Belzen (vijftig kilometer). En dan kort na elven de grote groep die aan de dertig meedoet. Onder hen de 12-jarige Marcel Stroo, de jongste uit het gezelschap. Het is hem best mee gevallen. Van de Werfhorst: „Dje redt zich uitstekend. Nog niks aan hem kwijt gekund, geen blaartje, niks". De andere wandelaars arriveren druppelsgewijs. Met als laatste Co- rien Seijbel. die haar eigen tempo loopt en ook nog geen blaar heeft op gelopen. Met het laatste viel het tot en met gisteren trouwens toch mee onder de leden van 'tZand. Vorig jaar was het anders. Kampioen was toen De achterbanh van de Middelburgse wandelsportvereniging 't Zand kan gerust zijn. Alle vierenderig deelnemers van deze club aan aflevering zesenzestig van de Nijmeegse vierdaagse zijn nog in de strijd. Niet zo'n bijzonderheid trouwens. De vereniging doet al tien jaar mee en heeft nog nooit een uitvaller geboekt. Wel bijzonder wanneer je naar het totale vier- daagsegebeuren gaat kijken. Maandag startten er 21.052 wandelaars(ters). Daarvan gaven er 305 na één dag de strijd al op. Niet minder dan 705 gaven dinsdag de pijp aan Maarten, een record voor bet Nijmeegs wandeifestijn. Waarmee tegelijkertijd de hoop van de organisatoren dat er dit jaar min stens twintigduizend mensen de vier wandeldagen vol zouden maken de grond in werd geboord. Volgens Ad de Priester, secretaris van de club 't Zand. is het hoge aan tal uitvallers voor een belangrijk deel te wijten aan gebrek aan training. „Wij beginnen vanaf de eerste zater dag in maart aan de zaak te werken. Elke week wordt er dan gewandeld. Zodoende hebben de mensen die van ons meedoen er al minstens zeshon derd kilometer opzitten voor ze aan de klus beginnen" WSV 't Zand viert dit jaar wel drie jubilea. Voor de tiende eer meedoen aan de vierdaagse. Verder dit jaar de viering van het vijftienjarig bestaan. Vanwege dit jubileum mochten de Middelburgers maandagavond mee doen aan het défilé in het Nijmeegse Goffertstadion. En tenslotte zitten ze al vijf jaar in de kampeerboerderij van de familie Koers in Ooy. Deze behuizing is zeker geen modem recreatieoord. De slaapvertrekken bevinden zich in de stalruimten. Zo dat het hier gaat om een kampeer boerderij oude stijl. Mede door de goede zorgen van de heer J. van de Werfhorst (voorzitter) en vier andere begeleidingsmensen die niet meelo pen wordt bereikt dat de deelnemers niks te klagen hebben. Tien jaar meedoen brengt de nodige ervaring. Dat blijkt bij een bezoek, afgelopen woensdagavond. De ver eniging blijkt zelfs over een eigen douche-installatie te beschikken. Deze is maandag by aankomst in een kleine ruimte geplaatst, voorheen als spoelhok in gebruik Maar dat geeft, niks, het werkt allemaal prima Ook bezit de club een eigen massage- scherm waarachter vermoeide wan- delaars(ters) door de heer Van de Werfhorst weer in topvorm worden gekneed. Er moet natuurlijk ook gegeten wor den. Vandaar enkele zeer grote pan nen, eigen kookstellen, etensvoorra den. bestek, borden en ga maar door. Afgelopen woensdag vierde juist me vrouw Van de Werfhorst haar ver jaardag, vandaar een lekkere koek bij de koffie Dat alles in de zeer lan delijke sferen van Ooy. De wandelaars gaan allemaal om ne gen uur, sommigen iets later, de koets in Moet ook wel De lopers van de vijftig kilometer beginnen al om kwart over vier. Dat zijn er zeven. De afstand veertig kilometer wordt door acht leden gelopen. Tenslotte doen er achttien aan de dertig mee. ailen in de leeftijdscategorie van 12-16 jaar. Aan deze ploeg moet dan nog Anita Zegwaard worden toegevoegd. Zy fungeert als verzorgster en doet dat per rijwiel. Een taak die door de orga nisatie van de vierdaagse voliedig er kend wordt. Zelfs is er voor de men sen van de begeleiding per fiets een speciale 'verzorgingsmedaille'. Met het opschrift „Uw toewijding deed anderen volharden" Traditiegetrouw wordt de derde dag de zwaarste genoemd Die viel dus gisteren. Met ontzag wordt dan geke ken naar de Zevenheuvelenweg die net onder Groesbeek begint Net voor het begin ervan, heel strate gisch dus, sloeg de begeleidingsploeg donderdagmorgen het kampement op. De wandelaars konden hier een klein uur de benen strekken en de inwendige mens versterken. Ze heb ben daarna nog twaalf kilometer te gaan, dus het grootste deel zit erop. André Boone met tweeëntwintig ex emplaren De enige die wat problemen van be tekenis had was Jaap Meijndert. Na een extra massage woensdag kon hij de dag daarop het marstempo geluk kig weer goed volgen en verscheen hij opgewekt aan de eindstreep. Intussen proberen allerlei soorten middenstanders een slaatje uit het gebeuren te slaan Langs het hele parcours kom je tenten met hambur gers, hot-dogs. koffie, bier. limonade en andere versnaperingen tegen. Voor sommigen onder de Middelbur gers een toch wat al te beperkt assor timent. Zij schaften zich onderweg dan ook een 'platvink' of 'platluis' aan. Een plat flesje met cognac is dat. Spaarzamelijk drinken ze eruit, en kele slokjes teveel zou immers pre cies een averechts effect veroorza ken. Na de stop gaan ze allemaal op naar Nijmegen waar ze voorin de middag aankomen. De Zeeuwen zitten vrij vooraan, tot vyf uur blijven er wande- laars(ters) binnenstromen. Maar vanmorgen was het voor hen ook al weer vroeg dag. Die van de vijftig zijn om kwart over vier vertrokken, die van de veertig kilometer kwart, over vyf, een uur later dus maar toch nog vrij kort na het eerste hanegekraal De dertigers startten zeven uur van morgen. Ze proberen vanmiddag al len tegelijk te arriveren. Onderweg gaat het uniform van de vereniging aan. Drie vlaggen worden er meege voerd. Allereerst die van Zeeland, verder die van de organiserende Ko ninklijke Nederlandse Bond Licha melijke Oefening en tenslotte de vlag van de club zelf. Onvoorziene om standigheden daargelaten hoeft er niet aan getwijfeld te worden dat het hele peloton van drieëndertig wande laars en één fietsende verzorgster weer compleet is. Iets waar de WSV 't Zand steeds trots op is. Willem Staat i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7