PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Honderden zitten uren vast in kabelbaan VS heropenen overleg met Arabische landen 'VRIJE BENZINEPRIJS' KAN TOT PRIJSSLAG LEIDEN IRA DREIGT MET NIEUWE AANSLAGEN Solo Van Hou welingen Snuffelt U ook al bussen de Kleintjes? DEFECTE ATTRACTIE BEEKSE BERGEN vandaag NIEUWE ISRAËLISCHE AANVALLEN Met ingang van 1 augustus 225e jaargang no. 170 Vrijdag 23 juli 1982 Weinig verandering Droog weer en wolkenvelden. Middag- lemperatuur van 18 graden aan zee tot 12 graden in het zuidoosten van het Matige noorden wind. BELFAST (AFP) - Het verboden Ierse Republikeinse Leger IRA heeft laten J1'® heeft opgelost" Hij verklaarde dat „een bom in Londen een grotere schok «reten dat het nieuwe bomaanslagen kan plegen in Groot-Brittanniê. teweeg brengt dan honderd bommen in Belfast" In 'Republican News' betuigt de IRA zijn spijt over de ongeveer 20 gewonden die Ineen interview dat donderdag verscheen in het republikeinse Ierse blad 'Repu- afgelopen dinsdag zijn gevallen onder de burgers bij de bomaanslagen in Hyde Scan News' zegt een woordvoerder van de IRA dat zijn organisatie „van nu af de "ev «1 ^tomnlen waren bedoeld voor militairen aldus de woordvoerder. ..Er waren maatregelen genomen om de risico s voor de burgers zo siorme logistieke problemen voor het uitvoeren van operaties in Groot-Brittan- klein mogelijk te maken" H1LVARENBEEK - De Tilburgse brandweer heeft donderdagavond rond negen uur de laatste passagiers uit de vastgelopen kabelbaan in het recreatiepark De Beekse Bergen bevrijd. Dat was acht uur nadat de kabelbaan was stilgevallen. Omstreeks één uur donderdagmiddag begaf de hoofdmotor van de 2800 meter lange baan met zijn !15 gondels het door breuk in een twaalftal bouten. Het defect was van een dermate grote omvang dat ook de reservemotor niet meer ingeschakeld kon worden. Bijna alle gondels waren bezet naardoor 430 mensen op tien meter hoogte boven de Beekse Bergen zweefden. ïutct werden de passagiers door per- staleerde lier de laatste bemande gon- jjneel van het park per megafoon op de dels boven het water weggetrokken xogte gesteld van de situatie. Er brak waarna de passagiers via de ladder naar oen paniek uit. Met hoogwerkers van ----- ie brandweer en de energiebedrijven ïl Tilburg. Breda en Eindhoven werd iegonnen de mensen uit de gondels te balen. De dagjesmensen die in de gon- iels boven het water waren blijven ste- Itn, werden via een soort reddingslijn uit hun benarde positie bevrijd. Ora deze actie veilig te laten verlopen soest een personeelslid van de Beekse Bergen halsbrekende toeren uithalen ude kabelbaan, 's Avonds werden met (endoor de Tilburgse brandweer gein- PAGINA 2 gegevens De Stichting welzijn buitenlandse werknemers Zeeland wil. dat de ge meente persoonsgegevens mogen ver strekken over namen en adressen van buitenlanders. PAGINA 3 opnameduur De ziekenfondsen willen vaste lande lijke termijnen gaan stellen voor de pe riode dat patiënten in het ziekenhuis liggen na bepaalde medische ingre pen. Het gaat daarbij om zestig tot ze ventig voornamelijk rouUnematige medische ingrepen, waarbij het moge lijk is een gemiddelde opnameduur vast te stellen. PAGINA 7 weinig samen Burgemeester mr W Blanken van Goes vindt dat er sprake is van een opvallend gebrek aan 'regionale soli dariteit'. Hij heeft met teleurstelling geconstateerd dat de gemeentebestu ren op de Bevelanden bitter weinig sa men optrekken, „en dat, terwijl er zo ontzettend veel zaken zijn die grens overschrijdend zjjn". PAGINA 9 schandaal In de Verenigde Staten dreigt de arres tatie van de voormalige CIA-agent Ed win Wilson te leiden tot een schandaal, dat volgens Wilsons advokaat niet al leen de CIA op zijn grondvesten zal doen schudden, maar „misschien zelfs de regering zelf'. PAGINA 11 experiment In de wielerploeg Capri Sonne waar- vin Peter Winnen en Theo de Rooy deel uitmaken, wordt geexperimen- teerd met een apparaat dat de energie In het lichaam van de renners op ni veau moet houden. Het systeem laat Och vergelijken met het opladen van een accu PAGINA 17 kbb De aangekondigde plannen van Ko ninklijke Bijenkorf Beheer om 1500 ba nen af te stoten, ztJn mogelijk niet vol doende om het warenhuisconcern uit de financiële problemen te halen. Er zullen dan dieper ingrijpende maatre gelen moeten worden genomen bij de KBB. In een brief aan de ruim twinUg- duizend personeelsleden schrijft de mad van bestuur letterlijk dat „be- itaande herstelplannen ontoereikend kunnen blijken te zijn". Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 11 en 13 Radio en televisie: 14 Varia: 15 Financieel: 17 beneden konden. Op een 71-jarige vrouw na die wegens hartklachten be handeld moest worden, heeft geen der kabelbaanpassagiers lichamelijk letsel opgelopen. Een uitgebreid onderzoek zal aan het licht moeten brengen hoe het defect is kunnen ontstaan. Wat een dagje pret in het recreatiepark de Beekse Bergen had moeten worden, liep voor 430 mensen uit op een ervaring waar ze met gemengde gevoelens op te rug zullen kijken. Omstreeks een uur donderdagmiddag viel de 2800 meter lange kabelbaan van het park waarin zij getweeën in gondeltje.s zaten door een breuk in een twaalftal bouten in de hoofdmotor stil. Het onheil geschiedde op een plaats waar ook de reservemotor geen uit komst meer kon bieden. Daar hingen ze dan, tien meter boven de Beekse Ber gen onder een halfbewolkte hemel iri een aangenaam temperatuurtje. Een fors aantal gondels hing boven het wa ter dat in het park in ruime mate aan wezig is. Direct rukten personeelsle den van het pretpark uit om in de lucht zwevende vaders, moeders, kinderen en bejaarden op de hoogte te stellen van de situatie en hen moed in te spre ken. Niemand raakte in paniek en spoedig verschenen de eerste hoogwer kers en ladderwagens van de brand weer uit Tilburg, Breda en Eindhoven ten tonele. Stelselmatig werd gondel na gondel leeg gehaald, een operatie die vele uren in beslag nam. Met trillende knieën en wat wit om de neus zocht de een na de ander vaste voet onder de grond. In het restaurant van het park kwamen ze on der het genot van een drankje en een hapje weer wat op verhaal. De redding van een 71-jarige mevrouw van wie be kend was dat zij hartpatiënte is verliep minder vlot. Ze durfde aanvankelijk niet vanuit de gondel op de brandweer- ladder. maar na enkele bemoedigende woorden ging ze toch langzamerhand stapje voor stapje richting aarde. Op de grond aangekomen werd ze opge vangen door de bemanning van een am bulance die na een onderzoek van de hartslag constateerde dat ze het avon tuur redelijk goed doorstaan had. Voortdurend bleef het personeel rond rijden met de megafoon om de „hoge gasten" moed in te spreken. Veel moeilijker was de bevrijding van de passagiers in de gondels die boven het water hingen. Daarvoor werd de Slot zie pagina 8 kolom 1) HILVARENBEEK - Een Tilburgse brandweerman draagt een jongetje via de ladder van een hoogwerker naar beneden. Door een breuk in de hoofdaandrijfmo- tor van de kabelbaan in het recreatiepark 'De Beekse Bergen' moesten honderden inzittenden uit de gondels van de 2800 meter lange kabelbaan worden bevrijd. 4 f* |p ft SAINT-PRIEST - Na de laatste bergetappe van de Ronde van Frankrijk in Morzine belde Adrie van Houwelingen naar zijn vrouw Ans in Zaltbommel. „Morgen win ik de etappe", meldde de oudste van de twee fietsende broers in de telefoon. „Ik voel me nog prima in conditie. Als het moest had ik de rit over al die cols direct terug kunnen rijden. Zo fris was ik aan de eindstreep". Een uur voor het vertrek van de 18e etappe gaf Van Houwelingen zijn mecanicien opdracht om een tandwiel met de twaalf te monteren. „Iedereen is vandaag ziek. Ik ga aanvallen en ik heb een zware versnelling nodig om in de afdalinkjes extra vaart te maken". Adrie van Houwelingen zette een lange ontsnapping op touw en zegevierde tenslotte met meer dan 10 minuten voorsprong op het pelotondat hem nauwelijks achterna gezeten had. Meer op pagina 11. i Van onze correspondenteni WASHINGTON - JERUZALEM - Phi lip Habib, de Amerikaanse onderhan delaar in de Lihane.se crisis, onder neemt een nieuwe poging om de pat stelling bij Beiroet op te lossen. Dit werd donderdag in Washington be kend gemaakt door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Na het bezoek van de Saoedische en Syrische ministers van buitenlandse zaken probeert Was hington vaart in de onderhandelingen te houden. Habib zal overleggen met vertegen woordigers van Syne. Saoedi-Arabië, Egypte en Jordanië. De PLO komt nog steeds niet op het lijstje voor. Maar ach ter de schermen proberen de Amerika nen indirect met PLO-vertegenwoordi- gers over de voorwaarden tot erkenning van deze organisatie te onderhandelen. Officieel is er geen contact tussen de VS en de PLO, maar het komt er dichtbij. De positie van de PLO is het meest om streden. Onderhandeld wordt nu over officiële aanvaarding van de Veilig heidsraad-resolutie 242 door de PLO. Die resolutie erkent Israel officieel en vat de kwestie van de Palestijnen op als een vluchtelingenprobleem. Omdat PLO-leider Yasser Arafat dat niet kan verteren, moet die erkenning van de re solutie met een verklaring van de Pale stijnse rechten gepaard gaan. Via Franse en Arabische tussenperso nen proberen PLO-vertegenwoordigers het met de Amerikanen op een ak koordje te gooien. Voor het eerst hebben de Syriërs laten doorschemeren dat ze bereid zijn om enkele, maar lang met alle PLO-ers on derdak te verlenen Het zou dan vooral gaan om overname van de officiële PLO-bureaus die nu in Beiroet zijn gele gen. De Amerikanen hopen dat Egypte en Jordanië ook gastvrijheid zullen ver lenen. Volgens de Arabische minister Saud zijn Algerije en Irak ook bereid om Palestijnse strijders op te nemen. De Arabische minister van buitenland se zaken vroeg steun' van Amerikaanse troepen bij de evacuatie van de Pale stijnen om hen tegen de Israëli's te be schermen. Amerika heeft nog niet offi cieel geantwoord. Het Israëlische leger heeft donderdag Syrische en Palestijnse stellingen langs de gehele bestandslijn in de Be- kaa-vallei in Oost-Libanon aangeval len. Israëlische tanks rukten naar het oosten op en trokken door Syrische troepen beheerst gebied binnen. Daar bij vonden hevige Iuchtbombarde- Van onze redactie economie) DEN HAAG - Benzine zal op korte ter mijn niet onbelangrijk goedkoper wor den nu minister van economische za ken Terlouw besloten heeft de prijzen met ingang van 1 augustus vrij te la ten. Er wordt stuntwerk verwacht dat de automobilist duidelijk voordeel kan gaan opleveren. In kringen van de consumentenorgani saties leeft echter de vrees dat de prij zenoorlog slechts tijdelijk zal zijn. Het Konsumenten Konkakt ziet de 'vrij heid-blijheid-filosofie van Terlouw' op den duur slechts leiden tot prijsverho gingen Bij de bond van garagehouders (Bovag) is men ook niet gerust op de toekomst. Daar verwacht men uit concurrentie- overwegingen zodanig dalende prijzen dat met name middelgrote benzinesta tions over de kop zullen gaan. Het zou een groot verlies aan arbeidsplaatsen opleveren. Minister Terlouw had de prijzen van de benzine (en van andere aardoliepro- dukten) oorspronkelijk al op 1 juli vrij willen laten. Op aandrang van de Twee- de-kamercommissie voor economische zaken stelde hij zijn beslissing uit voor nader overleg met allerhand organisa ties. Dat overleg heeft hem echter niet verder geholpen. Prijsmelding Terlouw heeft nu de knoop doorge hakt. Hij zal niet langer eens per vee tien dagen de verschillende maxi mumprijzen vaststellen. Wel verlangt hij van de betrokken be drijven dat ze de prijzen die ze vragen, bij het ministerie melden. De minister wil zich daarmee een mogelijkheid ver schaffen om de prijsontwikkeling in de gaten te houden Aan de hand van de prijsmeldingen zal de minister voor het einde van het jaar besluiten of de vrije prijsvorming vol- genajaar Kan worden voortgezet, Bij de benzinemaatschappijen is men aller minst gelukkig met de beperking die Terlouw daarmee aan het vnj laten van de prijzen verbindt. Men verwijt de minister een hypocriet gedrag. Zo lang de prijzen zakken, zal de minister mets doen. maar hij laat voor zichzelf de mogelijk heid open om de maatschappijen toch weer aan banden te leggen, wanneer de prijzen opnieuw zouden gaan stijgen De Nederlandse Organisatie van Olie- en Kolenhandelaren .Novoki heeft al eerder aangekondigd dat zij voortaan adviesprijzen zal gaan opstellen Met de bekendmaking dat hij de prijzen voortaan vrij zal laten, heeft de minister het betrokken bedrijfsleven er nog maals op gewezen dat de individuele verticale prijsbinding op zo kort moge lijke termijn dient te worden opgehe ven. Dat betekent dat de benzinemaat schappijen niet meer aan de pomphou ders mogen voorschrijven welke prijs zij voor een liter benzine (of ander olie- produkt) moeten vragen. De Consumentenbond vindt dat over enige tijd zeer goed moet worden beke ken wat de gevolgen zijn van Terlouws besluit. De bond verwacht dat het vrij laten van de prijzen wel zal werken in gebieden waar veel pompen, vooral 'witte', zijn. „In de steden zullen de prijzen wel da len, maar we zien met angst in het hart wat er gaat gebeuren langs de snelwe gen. Daar staan dfe tankstations door net concessiebeleid van Rijkswater staat ver uit elkaar, waardoor de con currentie beperkt is". De bond wil daar om dat bij elk station de prijzen duide lijk staan aangegeven. Konsumenten Kontakt heeft laten we ten samen met de Industriebond FNV een landelijk netwerk te zullen opzet ten waarmee de benzineprijzen van honderden pompen in de gaten zullen worden gehouden. inenten, tankslagen en artilleriebe schietingen plaats. Tegelijkertijd laai de ook de strijd in Beiroet op. Het westelijk stadsdeel, waaronder het vliegveld, het stadion en de hoofd kwartieren van de PLO werden door de Israëlische strijdkrachten gebom bardeerd. In Jeruzalem gaven legerautoriteiten een communiqué uit waarin zij stelden dat het leger met deze aanval op de Sy rische stellingen een regeringsbesluit van gisterochtend had uitgevoerd. De aanval zou opgevat moeten worden als een boodschap aan Syrië dat Israël geen activiteiten vanuit door Syrische gecontroleerd gebied zal dulden. De af gelopen dagen hebben Palestijnse gue- rillastrijders meerdere malen vanuit Oost-Libanon acties tegen Israëlische eenheden ondernomen. Woensdag nacht kwamen daarbij vier Israëlische soldaten om het leven. Het dodental aan beide zijden na de aanvallen van donderdag was gisteravond laat nog niet bekend. Het oplaaien van de strijd in Beiroet, deze keer duidelijk op inititiaf van Is raël, moet ook gezien worden als een beperkte militaire poging de politieke impasse te doorbreken. In dit verband heeft de minister van defensie Ariel Sharon enkele opmerkelijke uitspra ken gedaan. Sharon stelde dat de Pale stijnse vluchtelingenkampen in Zuid- Beiroet niet een integraal deel vormen van het door Libanese moslims be woonde westelijke stadsdeel. Met an dere woorden: een militaire aanval op de vluchtelingenkampen is niet het zelfde als een Israëlische invasie van West-Beiroet. De Israëlische aanvallen concentreer den zich gisteren dan ook op deze vluchtelingenkampen. Onderzoek verband zomertijd en verkeersveiligheid (Van onze parlementaire reaactïëi DEN HAAG - Minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) wil dat er een onderzoek wordt ingesteld naar een mogelijk verband tussen de verkeers veiligheid en de zomertijd. Volgens de minister bereiken hem steeds meer be richten dat er meer ongelukken gebeu ren doordat de spits in de ochtendmist plaatsvindt. Zeevalking deelde dit donderdag mee na afloop van de ministerraad. Hij was tijdelijk voorzitter van de ministerraad bij afwezigheid van zowel premier Van Agt als vice-premier Terlouw De minis terraad heeft donderdag een besluit ge nomen over de zomertijd voor 1983, on danks de kanttekening van Zeevalking. De zomertijd zal ingaan op zondag 27 maart en loopt tot 25 september 1983. Voorts heeft de ministerraad inge stemd met een wetsontwerp tot verlen ging van de bevoegdheid opcenten op de motorrijtuigenbelasting te heffen voor het rijkswegenfonds Herkent de kerk de eigen stem? WE begint en eindigt de invloed van de stem van tSOTJ de kerken in de harde werkelijkheid van de wereld *2» van alledag? En herkennen *=2^^ de kerken hun eigen stem ei genlijk wel9 Die twee vragen zijn op het ogenblik aan de orde in Genève, waar het centrale comité (het hoogste be stuursorgaan) van de Wereldraad van Kerken zijn jaarlijkse vergadering houdt. In het zogeheten oecumenisch centrum daar houden de afgevaardig den zich voornamelijk bezig met de voorbereiding van de assemblee van de Wereldraad, die in de zomer van 1983 duizenden deelnemers van protestant se en orthodoxe kerken en waarnemers van onder meer de rooms-katholieke kerk en van met-christelijke godsdien sten naar het Canadese Vancouver zal trekken. Op die assemblee wordt een periode van zeven jaar afgesloten. Een tijdvak, waarin dit platform van 300 aangesloten kerken, verspreid over de hele aardbol, veel politieke, ideologi sche en economische vraagstukken, veel kwesties van oorlog en vrede op zich heeft zien afkomen. Vaak heeft de Wereldraad gepoogd stelling te nemen, omdat dat nu eenmaal mocht worden verwacht. Maar even zo vaak bleek het uiterst moeilijk om eensgezind en effec tief tot een standpunt te komen. Dood eenvoudig omdat de eenheid in optre den wel een symboolwaarde aan de top van de Wereldraad had. maar naar de deelnemende kerken soms erg moeilijk te 'vertalen' viel. Hoe hoog tijd het wordt om juist naarstig zelfonderzoek te verrich ten naar de oorzaken van de interne conflicten en de moeilijke contacten tussen - wat deze week in Genève werd genoemd - 'de voorhoede en de kerkelij ke achterban' benadrukte de secreta ris-generaal van de Wereldraad, dr Phi lip Potter in een felle toespraak. Hij stelde zich teweer tegen het verschijn sel dat de kerken in de Wereldraad met zichzelf in conflict komen omdat zij niet spreken vanuit de basis, maar via de elite van kerkelijke leiders, doorgaans de verdedigers van de gevestigde orde. Potter, een predikant afkomstig uit de Dominicaanse Republiek, heeft de af gelopen jaren bij alle uitspraken en standpunten van de Wereldraad steeds de kanttekening gemaakt dat 'het evangelie goed nieuws is voor de armen en dat de kerk met die armen op de wereld - in welk opzicht ook - opperste solidariteit behoort te betrachten. Een Nederlandse afgevaardigde van gere formeerde zijde noemde de toespraak van de secretaris-generaal 'hard maar terecht' en kwalificeerde de functie van de Wereldraad als die van 'een horzel in de nek van de kerken'. Maar juist met die rol hebben veel aangesloten kerken, die zelf in de aanval op onrecht en ar moede lang niet allemaal zo strijdbaar voorop lopen, het maar moeilijk. Van daar ook dat de rede van Potter naast waardering ook veel kritiek te verduren kreeg. In de visie van deze secretaris generaal is de oecumenische beweging - waarover de Wereldraad al zoveel jaren moeizaam praat als het erom gaat er inhoud aan te geven - niet alleen een zaak van christelijke eenheid op zich zelf Potter verwijt de kerken starheid en traagheid wanneer zij niet ook tege lijk uit een gevoel van gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid uitgespro ken stelling nemen tegen kernbewape ning. militairisme. economische en so ciale onderdrukking. En dat heeft hem en de top van de Wereldraad nogal eens de aanklacht opgeleverd dat een po ging wordt ondernomen de kerken te politiseren. De vraag wanneer, onder welke om standigheden en vanuit welke ver antwoordelijkheid de kerk van zich moet laten horen is moeilijk eenduidig te beantwoorden. Veel van de 300 bij de Wereldraad aangesloten kerken treden op vanuit een eigen historie en cultuur patroon. Tussen die van dfe westerse in dustrielanden en de jonge, onafhanke lijke landen in de derde wereld zijn de verschillen vaak bijzonder groot. En die achtergronden zijn doorgaans bepa lend voor de afstand tussen de afzon derlijke kerken en het mondiale plat form dat de Wereldraad voor al die ker ken bedoelt te zijn Als Potter zich dan ook voorneemt de verbindingslijnen tussen de Wereldraad en de aangeslo ten kerken te verbeteren en aldus ver onderstelt 'de boodschap vanuit Genè ve' duidelijker te kunnen overbrengen, dan is dat maar een deel van het pro bleem dat schuilt tussen (zoals hij het zelf noemde) kerkelijke voorhoede en achterban. Waar het om gaat is dat de kerken hun eigen stem in die van de Wereldraad zullen moeten herkennen, willen zij zich met deze internationale organisatie in alle opzichten verbonden voelen. Daarom ligt tussen de haast van Potters voorhoede en de traagheid van de veelkleurige kerkelijke achter ban onvermijdelijk een stap-voor-stap- benadering vanuit de kerken tegenover de grote politieke, sociale en economi sche vraagstukken van de harde werkelijkheid in de wereld van van daag. Het initiatief van begin deze week om een team van vertegenwoordigers van de Wereldraad naar Libanon te zen den is daarvan een voorbeeld. De be doeling van deze missie is om de solida riteit van de kerken met het volk van Libanon tot uitdrukking te brengen en te praten over de rol van de Wereldraad bij de hulpverlening in Libanon. Voor de kerken in de wereld zal het een grote krachtproef zijn om zich uit te spreken over alle aspecten van het gevaarlijk conflict in het Midden-Oosten. En ho meer zij daarbij op één lijn zitten, hoe belangrijker de invloed van die stem kan zijn. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1