PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Polen laat deel van geïnterneerden vrij Mislukte moordaanslag op Turkse consul Rotterdam Stijging werkloosheid zet door kleintjes mUZELSKI VERSOEPELT NOODTOESTAND Winnen en Van der Velde beheersen Alpenrit POLITIEPAKTEEN VAN DE VIER DADERS Zoekactie naar surfer, man was al terecht EERSTE KWARTAAL: 7 PCT TWEEDE KWARTAAL: RUIM 11 PCT lisselend bewolkt gelend bewolkt en droog weer. Mid- {agtemperatuur van 19 graden in het Waddengebied tot 24 graden in Lim- $rj. Matige wind uit richtingen tussen jwrd en noordoost. jaargang no. 169 inderdag 22 juli 1982 kunl u telefonisch opgeven. Bel Vlissingen 01184-15144 I Terneuzen 01450 9 Middelburg 01180-27651 Hulst. 01140-1 Goes 01 HJfl 16140 I Ztenk7.ee 01110- £NHAAG (ANP) - Minister de Graaf van sociale zaken gaat akkoord met het dries over de spreiding van bedrijfsvakanties voor volgend jaar. dat de Stich- van de Arbeid hem heeft gegeven. Het bedrijfsleven wordt gevraagd zich nu Ie passen aan het schema van de zomervakanties voor de scholen, dat er als olgt uil «iet: iZeeland, Noord-Brabant en Limburg gaan de kleuter- en lagere scholen van 25 juni tot en met 7 augustus met vakantie en de scholen in het voortgezet onderwijs van 2 juli tot en met 14 augustus. In Noord- en Zuid-Holland en de woonkern Almere valt de zomervakantie voor het kleuter- en lager onderwijs in de periode 23 juli tot en met 4 september en voor het voortgezet onderwijs in de periode 16 juli tot en met 28 augustus. In de rest van het land vieren kleuter-, lager en voortgezet onderwijs vakantie van 9 juli tot en met 21 augustus. (Van ome speciale verslaggever IfARSCHAU - De komende dagen zullen in Polen 1227 geintemeerden, onder wie alle vrouwen, worden vrijgelaten. Dit heeft de Poolsè militaire leider en minister-president generaal Jaruzelski ïoensdag gezegd. Volgens officiële cijfers zijn er na de vrijlating van de 1227 nog 637 mannen eintemeerd onder de in december afgekondigde noodtoestand. Alle leidende figuren van de verboden vrije onafkankelijke vakcentrale „Solidariteit" blijven opgesloten zonder enige vorm proces. 5e op handen zijnde vrijlating werd tor Jaruzelski bekend gemaakt tij een persconferentie in Warschau. Kort daarvoor had hij hetzelfde gezegd tijdens een bijzondere zitting van de Sejm, het Poolse parlement. Daar sprak hij de kortste rede uit die hij ooit öft gehouden. Duur: drie kwartier. In ijjn toespraak voor het parlement kon digde de generaal verdere concessies an met betrekking tot de beperkingen, üeonder de huidige nog bestaande oor- )jgstoestand gelden. De aankondiging van de vrijlating van hebben voor de voorbereidingen" Over de geintemeerden is in Warschau met de nog steeds bestaande staat van oor- de nodige scepsis ontvangen. Vooral log in het land zei de generaal dat deze omdat gebleken is dat na de eerste mei naar hij hoopte dat het aan het einde van dit jaar, toen generaal Jaruzelski de van het jaar kan worden opgeheven. Daar vrijlating van duizend geintemeerden Wanneer dat gebeurt, zaj de macht over eerst nader overleg met de bondgeno ten. Jaruzelski kondigde in het parlement gisteren enkele ministersbenoemin gen aan. Stefan Olszowski, de vorige week uit zijn functie ontheven secreta ris van het centrale comité, wordt mi nister van buitenlandse zaken en volgt als zodanig Jozef Czyrek op die een par- tijpost krijgt. Andrzej Ornat, voorzit ter van de Poolse padvindersbewe ging, wordt minister zonder porte feuille belast met jeugdzaken. Peter Winnen gaat juichend als eerste over de eindstreep in Morzine MORZINE - In de laatste bergetap pe van de Ronde van Frankrijk heeft de Nederlandse wielersport nieuwe impulsen gekregen. Peter Winnen bevestigde zijn, internationaal, als uitschieter beschouwde overwin ning op Hinault in L'Alpe-d'Huez van vorig jaar met een even schitte rende triomf in Morzine. Johan van der Velde, die afgeschreven leek als klimmer, vocht een schitterend duel uit met Winnen. Hij verloor, maar deed dat met ere. In een levensgevaarlijke afdaling mocht Van der Velde blijven hopen op de etappezege. Winnen nam ech ter dezelfde risico's. Joop Zoetemelk verdedigde in de buurt van de onaan tastbare Bernard Hinault keurig zijn tweede plaats tegen de Zwitserse klimgeit Beat Breu. Dat alles had tot resultaat dat Nederland met achter eenvolgens Zoetemelk, Winnen en Van der Velde de drie posities achter de viervoudige winnaar Hinault be zetten. In Morzine bleek de Nederlandse wie lersport er uitstekend voor te staan. Veel beter tenminste dan de Belgi sche. De Belgen leden aan ernstige buikloop, verschillenden stapten af. anderen zetten ontredderd hun tocht voort. Kansloos op alle fronten. (Zie ook pag. 9). loodgehalte Het loodgehalte in het Zeeuwse drink water zit ruim aan de veilige kant. Re cent landelijk onderzoek toonde aan dat in veel plaatsen in het land het loodgehalte boven de Europese norm van 50 microgram per liter uitkomt. Eigen onderzoek toonde aan dat het drinkwater In Zeeland een loodgehalte heeftdat beneden de 50 microgram per liter ligt. PAGINA 3 topless De president van de rechtbank ln Maastricht, zal vrijdag uitspraak doen ln het kort geding over het weigeren van een vergunning voor modderwor- stelen.door vrouwen in een dancing in Valkenburg en het laten optreden van musicerende topless-dames. PAGINA 7 bekend maakte, er in wezen maar 271 op vrije voeten werden gesteld. Telefoneren Later op de dag werd bekend dat ook de mogelijkheid van telefoneren met het buitenland zou worden hersteld. De gesprekken zullen lopen via de cen trale van de Poolse PTT. Direct draai en, zoals voor het afkondigen van de oorlogstoestand, is onmogelijk. Ook zou het volgens officiële mededelingen weer mogelijk worden gemaakt telex berichten en telegrammen naar het buitenland te sturen. Deze moeten zijn gesteld in het Pools, Frans, Engels, Spaans of Russisch. Verder wordt het volgens een officiële woordvoerder van de regering binnen kort mogelijk gemaakt een aanvraag in te dienen voor een paspoort. De aanvra ger moet daarbij kunnen aantonen dat hij door familie of vrienden in het bui tenland, met- name in het Westen, is uit genodigd. Studenten die een deel van hun studie buiten Polen moeten afina ken, krijgen weer de mogelijkheid naar het buitenland te reizen. Voorts zijn er bepaalde beperkingen voor het scheep vaartverkeer opgeheven. Generaal Jaruszelski heeft bovendien aangekondigd dat de reis van paus Jo hannes Paulus II moet worden verscho ven naar het volgend jaar om „tijd te het land worden overgedragen aan een ministerraad met speciale bevoegdhe den. De rede van Jaruzelski, die meer een overzicht was van de afgelopen zeven maanden oorlogstoestand en geen con crete informatie gaf over het toekomsti ge economische beleid, was na alle ver wachtingen en geruchten van de laat ste tijd voor veel Polen teleurstellend. Feestdag Vandaag (donderdag) vieren de Polen hun nationale feestdag, de verjaardag van de stichting van de Poolse Commu nistische Partij. De Polen zijn echter niet in feeststemming. Er wordt druk gespeculeerd over mogelijke demon straties op het Victoriaplein in het cen trum van Warschau. Daar bevindt zich het monument voor de onbekende sol daat en wordt traditioneel een feestelij ke militaire parade gehouden. Reactie Amerika acht de aankondigde maatre gelen onvoldoende voor een wijziging van het beleid ten opzichte van Polen Dat blijkt uit de reactie dat eerst over leg zal worden gevoerd met de Europe se bondgenoten. Ook Den Haag wil ROTTERDAM (ANP) - De Turkse con sul-generaal in Rotterdam, K. Demi- rer, heeft woensdagochtend een moordaanslag overleefd. Volgens de Rotterdamse politie zijn drie daders voortvluchtig. Een vierde werd tij dens zijn vlucht door de politie neerge schoten. Hij ligt gewond in een zieken huis. De Turkse ambassade in Den Haag is zeer te spreken over het optre den van de Rotterdamse-politic. De verantwoordelijkheid voor dc aanslag is in Beiroet opgeëist door een onbe kende Armeense organisatie. De auto van de consul, een gepantserde door de politie beschikbaar gestelde Peugeot, werd rond negen uur op de Westersingel, vlakbij hetconsulaat, door twee mannen onder vuur geno men. De autoruiten raakten zwaar be schadigd, maar de consul zelf bleef on gedeerd. Een rechercheur, die de auto bestuurde, reed met grote snelheid naar het hoofdbureau van politie, waar de consul op adem kon komen. De politie zegt, dat na de mislukte aan slag in totaal vier mannen in een auto wegvluchtten. Twee rechercheurs, die de Turkse consul bewaakten, zetten daarop met hun wagen de achtervol ging in. Het vluchtende viertal sprong na een rit van twee kilometer in een smalle straat in de wijk het oude westen uit de auto en rende weg. Een van de vier werd toen door politiekogels getrof fen. De anderen ontkwamen. Volgens de politie hebben de daders tijdens de aanslag en de achtervolging in totaal vijftien kogels afgevuurd. De politie schoot vier maal. De neergeschoten verdachte is inmiddels in het Dijkzigt- ziekenhuis aan een schotwond in de buik geopereerd. De politie vond op de achterbank van de vluchtauto diverse machinepistolen. viditel De allergrootste handicap van Viditel Is dat het erg duur Is. De tweede bottle neck ls het feit dat de informatie die erin gegeven wordt, oninteressant is en op tal van andere manieren ook kan worden verkregen. Vele andere zaken spelen verder een rol. Maar zolang de twee belangrijkste problemen niet uit de weg geruimd zijn, is er zeker geen toekomst voor dit medium, PAGINA 10 een hel „Ik wil mijn ervaringen vertellen om mensen ervan te weerhouden dezelfde weg op te gaan. Dne maanden lang is mijn leven een hel geweest. Ik kon al leen maar denken aan het spulten van pervltine". Beroepswielrenner J an van Tilborg uit Bergen op Zoom kan er nu weer rustig over praten. PAGINA II discussie De Unie BLHP, een niet bij FNV of CNV aangesloten bond voor hoger per soneel met 50.000 leden, gaat de prijs compensatie 'serieus' ter discussie stellen. „Dit in het belang van een goe de belangenbehartiging en daarvan vormt de gezondmaking van onze eco nomie een onlosmakelijk deel", aldus de Unie in het Bondsblad. PAGINA 15 fraude Het Japanse concern Mitsui en drie van zijn topmensen worden ervan be schuldigd dat ze door middel van frau- du leuze handelingen staal ln de Ver enigde Staten weten te verkopen te gen onbillijk lage prijzen. Dit is het nieuwste Amerikaanse offensief in de al jarenlang aan de gang zijnde han delsoorlog tussen de twee landen Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 9 en 10. Radio en telvisie; 13. Financieel: 151 ROTTERDAM - Deskundigen van de Rotterdamse politie onderzoeken hier de vluchtauto, i aanslag op de Turkse consul-generaal in Rotterdam trachtten te ontsnappen. e de daders van de VOOR KUST ZOUTELANDE ZOUTELANDE - Eën telefoontje was voldoende geweest om de grootscheepse zoekactie af te ge lasten, die woensdagmiddag tus sen half zes en zes uur bij Zoutelan- de op gang kwam om een als ver mist opgegeven surfer op te spo ren. Verschillende surveillance wagens van de rijkspolitie, een vliegtuig van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie, een schip van de rijkshavendienst en de redding boot 'Javazee' uit Breskens waren al een uur in volle actie, toen om kwart over zeven gisteravond van uit een van de zoekende surveil lance-auto's werd gemeld dat de surfer al sinds vijf uur 's middags terecht was. De betrokkene, J. K. uit Breda was om kwart voor twee met zijn zeil plank tussen Westkapelle en Zou- telande de zee op gegaan. Toen hij om half vijf nog steeds met terug was, sloeg zijn op het strand achter gebleven echtgenote alarm. Via een strandpost van de Schelde-in- formatledienst werd het bericht doorgegeven aan Radio Vlissingen waar men de boodschap doorstuur de naar de meldkamer van de rijks politie in Middelburg. De surveil lance-wagens gingen op pad om vanaf het strand de zee af te zoeken, het vliegtuig steeg op en de twee schepen voeren uit. Toen de be manning van een van de surveillan cewagens het goede nieuws hoorde tijdens haar zoektocht, kon de hele actie acuut worden beëindigd. Het dat noch de 'vermiste' noch zijn echtgenote eraan gedacht had het .nieuws even door te geven aan de strandpost of de rijkspolitie. Een woordvoerder van de rijkspolitie kon geen schatting van de gemaak te kosten maken, maar een klein rekensommetje met de natte vin ger leidt toch tot een bedrag voor alle betrokken instanties samen van tussen de vijftien- en twintig duizend gulden. Er hebben zes rijkspolitiemensen met auto's rondgereden, een vlieguur van het toestel van de rijkspolitie-lucht- vaartdienst kost 1.500, de red dingsboot heeft een volle tank brandstof verbruikt en de Schelde- informatiedienst van Radio Vlis singen is eveneens geruime tijd met de zaak bezig geweest. De Turkse consul stond al enkele maanden onder zware bewaking van een veiligheidseenheid van het bureau opsporing en aanhouding (BOA) van de Rotterdamse politie. Zowel de chauf feur als de begeleidende rechercheurs zijn lid van dit speciale politieteam. Zij dragen kogelvrije vesten en zijn bewa pend met hun normale dienstwapen, de Walther P5, en een karabijn. Een woordvoerder van de Turkse am bassade in Den Haag zei respect te heb ben voor het optreden van de politie. Volgens hem is het uniek in de reeks van aanslagen die de afgelopen acht jaar op Turkse diplomaten en hun fami lieleden zijn gepleegd, dat een dader is gepakt. De verantwoordelijkheid voor de aan slag werd enkele uren na het gebeuren in Beiroet opgeëist door een organisatie die zich "Rode Armeense Leger" noemt. In een telefonische verklaring van het Franse persbureau AFP waar schuwde de organisatie de Nederlandse regering het lid van de organisatie dat is gearresteerd, „geen haar te krenken" Verschillende Armeense organisaties achten de Turkse staat nog steeds ver antwoordelijk voor de deportatie van en massamoord op ongeveer anderhalf miljoen Armeniërs in 1915 tot 1916. DEN HAAG (ANP) - Van enige afzwak king van de werkloosheidstijging is in de eerste twee kwartalen van dit jaar geen sprake geweest, aldus het maandverslag over de arbeidsmarkt in juni van het ministerie van sociale zaken. De toename van de werkloosheid be droeg in het eerste kwartaal 7 procent, in het tweede kwartaal ruim 11 procent. Vooral in de beroepsgroepen metaalbe- iverkend personeel en bouwvakperso- reel was in het tweede kwartaal sprake /an een verhoudingsgewijs ongunstige mtwikkeling. Dit zelfde geldt voor de schoolverlaters in vergelijking met an- lere jeugdige werklozen. Uitgedrukt in jercentages van de afhankelijke be- •oepsbevolking bedroeg eind juni de verkioosheid van mannen li procent, /an vrouwen 14,5 procent en van man- ïen en vrouwen samen 11,9 procent ^aast deze aantallen werklozen ston- ien eind juni bij de arbeidsbureaus 17.970 personen, van wie ruim 77 pro- jent vrouwen, ingeschreven die be schikbaar waren voor een gedeeltelijke Zeelülld dagtaak. Ten opzichte van eind mei is dat een stijging met 1120 personen. Zoals bekend bedroeg de werkloosheid eind juni 521.592. Als wordt uitgegaan van de nieuwe werkloosheidsdefinitie die door de Centrale Commissie van de Statistiek is aanbevolen dan komt het werkloosheidsniveau ongeveer 112.200 hoger te liggen. In Zeeland is het werkloosheidscijfer in juni flink 'opgejaagd' door inschrijving van de schoolverlaters bij de arbeidsbu reaus. In totaal werden in die maand 1241 schoolverlaters als werkzoeken den ingeschreven, waarmee hun aantal is gestegen tot 2092. Dat is tweemaal zoveel als in juni vorig jaar, toen er 1023 waren geregistreerd. Het totaal aantal ingeschreven werk lozen in Zeeland steeg in juni met 13,4 procent. Er staan nu 10.391 werklozen ingeschreven. (zie ook pag. 2(. Duitse bedrijven moeten dumping in zee halveren DEN HAAG (ANP) - Voorzitter Verin- ga van de afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State heeft woensdag in een voorlopige voorzie ning beslist dat de in Duitsland geves tigde bedrijven Kronos Titan en Pig ment Chemie hun dumping van afval- zuren in de Noordzee vanaf 16 augustus tot bijna de helft moeten terugbren gen. Het beroep op de afdeling was gedaan door de milieuorganisaties Werkgroep Noordzee, Greenpeace en de Stichting Natuur en Milieu. Vanaf maart tot maart volgend jaar mochten de bedrij ven van de minister 940.000 ton afvalzu- ren in de Noordzee lozen. VEEL TOMATEN EN KOMKOMMERS DOORGEDRAAID DEN HAAG (ANP) - Op de Nederlandse tuinbouwveilingen zijn de eerste da gen van deze week veel tomaten en komkommers doorgedraaid. Dinsdag zijn naar schatting van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen één miljoen kilo tomaten of 30 a 40 procent van de aanvoer en 250.000 stuks komkommers, tien procent van de aanvoer, onverkocht gebleven. Maandag lagen de doordraaicijfers al in dezelfde orde van grootte. Er draalt ook vrij veel sla door, maar cijfers daarover had het Centraal Bu reau nog niet. Met een ander hoofdpro- dukt, paprika, blijft het daarentegen 'redelijk goed' gaan. Wat aan tomaten en komkommers nog wel verkocht wordt haalt op z'n hoogst een klein beetje meer dan de minimumprijs. Het Centraal Bureau zoekt de oorzaak bij de grote produktie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1