NCIALE ZEEUWSE COURANT RA HERVAT BOMTERREUR PLO is bereid staat Israel te erkennen Overheid steunt Arenka-project Weer Tour-demonstratie icht militairen in Londen gedood Mewa wfiajuvtm, MaM: dtrm u/e pta gDES Aanslag op Palestijns kamp H2 NIEUWE VOORSTELLEN IN WASHINGTON Grote vakantiedrukte op wegen verwacht MET 235 MILJOEN GULDEN Reagan wil verdrag kernproeven herzien inhoudend droog en zonnig, maar ook enkele wol- M]felden. Middagtemperatuur van 20 J naden op de Waddeneilanden tot 26 naden in Limburg. Matige noordoos- j 25e jaargang no. 168 loensdag 21 juli 1982 ihavendijk 148 4463 AE goes 011C (Van onze correspondent ONDEN - Bij twee bomexplosies in Londen zijn dinsdag acht lilitairen gedood en zeker vijftig mensen gewond. De eerste ?e> oiploffing vond plaats in Hyde Park, de tweede bom was ge- laatst onder een muziektent in Regent's Park. Het verboden jseRepublikeinse Leger, de IRA, heeft gezegd beide aanslagen thebben gepleegd en daarmee haar bommencampagne op het ritse vasteland te hebben hervat. opgeroepen waakzaam te zijn en ver dachte zaken bij de politie te rapporte ren. Laffe dood Park ontplofte een in een ge rtêerde auto verborgen spijkerborr itblj de kazerne van de Household ards. De explosie kwam op het mo st dat een afdeling van dit keur- rps op hun paarden voorbij reed op ignaar de aflossing van de wacht vooi S nabijgelegen Buckingham Palace. «leden van dit in vredestijd als lijf- Kht van de koningin fungerende regi- at werden gedood. Onder de toe- touwers vielen 23 gewonden. Zeven arden moesten ter plekke worden af- saakt. tütie en ambulances arriveerden bin- s enkele minuten en sloten het ge ld hermetisch af uit angst voor ver re explosies. Volgens Scotland Yard wr ijieraanwijzingen dat de bom vaneen tot ontploffing gebracht werd wriemand die de stoet gadesloeg. luziektent [ree our later ontplofte een tweede onder een muziektent in Regent's irk waar honderd mensen luisterden het militaire muziekkorps van de till Green Jackets. Zes militairen nrden door de bom die onder de mu- mlproblemen Europa gaat een uiterste poging doen destaalcrisis met de Verenigde Staten «doorbreken alvorens deze uitloopt Ineen regelrechte handelsoorlog. Een aantal Europese landen zal nog deze week afzonderlijke onderhandelingen beginnen met de Amerikaanse rege ling om de staalproblemen op te los- kernenergie De'Karavaan tegen Kernenergie' doet vrijdag 30, zaterdag 31 Juli en zondag 1 iugustus Cadzand-Bad aan. Het Is de enige plek In Zeeland waar dit lande lijk evenement is te zien. Mede-organi- lator ls de werkgroep kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderpn uit Sint-Jan- uitverkoop Elk jaar begint de uitverkoop in de veek waarin de vijftiende juli valt. Drie weken lang kan het koopjesbelus- te publiek dan z'n slag slaan. Er zijn nogal wat winkeliers die al voor de offl- KSc start beginnen. Linke soep soms. PAGINA 11 mvallen De monden van de toeschouwers vie- «i open. Joop Zoetemelk als aanval ler De 35-jarige coureur demarreerde psteren onverwacht aan de voet van de veertien kilometer lange, steile weg war het ski-oord Alpe d'Huez. „Alleen voor de etappezege", verklaarde hij e 'oprisping' „Echt niet om een aan- nl te doen op de eerste plaats PAGINA 12 revanche Stchts een dag en een wedstrijd heeft &Axelse amateurwielrenner Adrie de Kaesschalck nodig gehad om op spor- Uere wijze revanche te nemen voor de overwinning met een bittere bijsmaak, maandag in Philippine, toen hij een combine vormde met zijn plaatsge- MotWlm de Waal. PAGINA 13 onderzoek ik rijkspolitie te water gaat een onder- wk Instellen naar de valse melding «w een gezonken jacht maandag avond. Dat heeft de landrost Han lemmers van de Zuidelijke Ussel- mwrpolders dinsdag gezegd ln reactie op de valse melding en de daarop vol- Stnde reddingsoperatie op het WdeUJk deel van het IJsselmeer, Nieuws uit Zeeland: 2,6,6, 1 en 9 Binnen- -en buitenland: 3 en 13 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 11 en 12 Financieel: 14 Radio en televisie: 15 ziekstand geplaatst was gedood. On der de orkestleden en toehoorders vie len 25 gewonden. De kracht van de ont ploffing blies leden van het orkest me tershoog de lucht in. Ooggetuigen be schreven gruwelijke taferelen van le dematen en instrumenten die over het grasveld verspreid lagen. In de medische verzorging van de vele gewonden ontstond enige vertraging omdat het verplegend personeel van de ziekenhuizen in staking is voor een sa larisverhoging. Deze actie werd al snel spontaan opgegeven, waarna eerste hulp kon worden verleend en noodope raties konden worden verricht. In een telefoongesprek met de BBC in Belfast eiste de IRA de verantwoorde lijkheid op voor beide aanslagen. Scot land Yard begon onmiddellijk aan een grootscheepse opsporingsactie en heeft iedereen opgeroepen die in of rond Lon den onder „verdachte omstandighe den" kamers verhuurd heeft aan Ieren, zich te melden. Voorts is het publiek BEIROET (UPI) - Bij een explosie van een 'autobom' zijn dinsdag minstens 20 doden en gewonden gevallen in het Pa lestijnse vluchtelingenkamp Bedawi dat noordelijk van de Noordlibanese stad Tripoli ligt. Dit is in kringen van Libanese veiligheidstroepen verno- In het Lagerhuis werden de aanslagen in de meest krachtige bewoordingen veroordeeld. Premier Thatcher noem de het een laffe daad die „het werk was van wrede, hardvochtige mensen" en beloofde de parlementsleden niet te rusten voordat de daders voor het ge rechtshof gedaagd zouden worden. Roy Hattersley van de oppositionele Labourpartij noemde de aanslagen weerzinwekkend en meende dat Enge land zich voor moest bereiden op meer aanslagen. De minister voor Noordierse zaken, Ja mes Prior, die op dit moment een be zoek brengt aan de VS, zei er nog hevi ger bij president Reagan op aan te zul len dringen het werk van Ierse republi keinse groepen zoals Noraid, te staken. Noraid is al jaren een doom in het oog van de Britse regering omdat de organi satie ervan verdacht wordt niet alleen in de VS geld in te zamelen voor d? fami lieleden van republikeinse gevangenen in Noord-Ierland. maar tevens de IRA van geld en wapens te voorzien. In een verklaring aan de pers in Dublin, zei de IRA zich te beroepen op artikel 51 van het handvest van de VN. Zij eiste daarmee van premier Thatcher haar mooie woorden over zelfbeschikkings recht zoals ze die bezigde inzake de be woners van de Falklandeilanden, nu op Ierland toe te passen. „Het Ierse volk heeft nationale en souvereine rechten die geen enkele interventie of bezetting teniet kan doen", adus de verklaring. De laatste IRA-bommencampagne in Engeland vond plaats vorig jaar okto ber en november. Waarnemers menen dat de IRA met de aanslagen van dins dag de republikeinse hongerstakers die vorig jaar in de Maze-gevangenis overleden, wil wreken. Het tijdstip van de aanslagen valt samen met het bezoek van Prior aan de VS en met de gevangenisstraf die Gerard Tuite vori ge week in Dublin kreeg opgelegd. Tui te was de eerste IRA-verdachte die in de Ierse republiek terecht stond. Het slagveld in Londen De lichamen van de paarden die werden gedood bij de bomexplosie bij Hyde Park. Op het moment dat een detachement van de Queens Household Cavalry, de lijfwacht van de Engelse koningin, voorbij kwam werd de bom tot ontploffing gebracht. et Ierse Republikeinse Leger (de IRAi heeft gis teren weer eens hardhandig toegeslagen. Het hart van Iwrüj Londen bood urenlang het beeld van een slagveld 9 do den en 48 gewonden in Hyde Park en Regents Park was de trieste balans van twee bomaanslagen met ongemeen wrede uitwerking In een cynische te- lexboodschap stelde de organisatie achter de terroristen zich verantwoor delijk voor de slachting, duidelijk ge richt tegen het Britse leger. De wisse ling van de wacht van de bereden garde, een van de beroemdste toeristische at tracties. en een militaire kapel in een muziektent waren het doelwit van de gruweldaden. En rauw werden de Brit ten zich na enkele maanden van be drieglijke rust weer bewust van het nog steeds onoplosbare Noordierse pro bleem, dat op de meest onverwachte momenten en plaatsen bloedbaden achterlaat. De schrik zit er weer goed in in Londen, waar afschuw over het ge beurde en angst voor een nieuwe, zo veelste golf van geweld elkaar afwisse len. Sinds de stukgelopen actie van de hongerstakers had de IRA zich tame lijk rustig gehouden. In Noord-Ierland zelf deden zich zo nu en dan wel enkele aanslagen van minder kaliber voor. Bij de eerste 'verjaardag' van de dood van hongerstaker Bobby Sands was er een terreurexplosie. Maar verder leek het erop dat de verboden organisatie IRA een soort van 'staakt het vuren' had in gevoerd. Des te harder kwam gisteren in een zomers Londen de klap aan. BEIROET/WASHINGTON (AFP/DPA/ UPI/ANP) - De Palestijnse bevrijdings beweging PLO is bereid een herschre ven versie van resolutie 242 van de VN- Veiligheidsraad te accepteren waar mee ze te kennen geeft Israëls be staansrecht te willen erkennen. Naar een PLO-functionaris in Beiroet dins dag meedeelde heeft Khaled el Hassan, een naaste medewerker van PLO-lei- der Arafat, dit via de ministers van buitenlandse zaken van Syrië en Saoe- di-Arabié aan de Verenigde Staten la ten weten. Hassan en de ministers zijn op het moment in de VS. Een Amerikaanse woordvoerder zei gis teravond dat de door de twee ministers, prins Saud el Feisal en Abdel Halim Chaddam aangedragen ideeën de Liba nese zaak in een nieuwe richting zullen sturen. Bijzonderheden werden in Was hington niet bekendgemaakt. De Ara bische ministers willen eerst de Arabi sche Liga op de hoogte brengen van hun gesprek met Reagan, vice-presi dent Bush, minister van buitenlandse zaken Shultz, veiligheidsadviseur Clark en Midden-Oostenspecialist Ni cholas Veliotes. Het gesprek duurde een half uur langer dan was voorgeno- Het voorstel van de PLO betekent dat de kwestie of resolutie 242 een oplos sing biedt voor de crisis in Libanon op nieuw op tafel komt. Maar "als 242 wordt gewijzigd of herschreven zullen er drie dingen in moeten staan - erken ning van het Palestijnse zelfbeschik kingsrecht. het Palestijnse recht op een zelfstandige staat en het recht van de Palestijnen om terug te keren". Als aan die voorwaarden is voldaan, zullen we de resolutie aanvaarden, aldus de PLO'er. De Veiligheidsraad van de VN nam in 1967 resolutie 242 aan waarin Israëls be staansrecht binnen internationaal er kende en veilige grenzen wordt erkend. De PLO heeft de resolutie nimmer aan vaard omdat ze daarmee impliciet Is raëls bestaansrecht zou erkennen. De Russische president Brezjnev steunt voorstellen voor een leger van de Verenigde Naties om de aftocht van de 6000 Palestijnse strijders uit West- Beiroet te controleren. Maar hij is, zo blijkt uit een vraaggesprek met hem in partijblad Pravda, onvoorwaardelijk tegen Amerikaanse deelname aan zo'n leger. De Russische president noemt de Israë lische actie in Libanon volkerenmoord en hij pleit voor steun van de Arabische landen voor een oplossing van het con flict. Martelingen Noorwegen heeft Israël gevraagd om opheldering over martelingen van Pa lestijnse gevangenen door Israëlische soldaten in Libanon. Dat heeft de Noor se pers dinsdag gemeld. Noorwegen baseerde zich daarbij op verklaringen van Noorse artsen. Nederland Het PvdA-tweede-kamerlid Harry van den Bergh heeft de regering schriftelijk gevraagd de tweede kamer te raadple gen, ondanks het lopende zomerreces, als de regering van plan zou zijn Neder landse troepen te laten deelnemen aan een vredesmacht in Libanon. Van den Bergh, tevens voorzitter van de vaste kamercommissie voor defen sie, herinnert premier Van Agt (buiten landse zaken) en minister Van Mierlo (defensie) aan een toezegging van de regering dat uitzendingen van Neder landse troepen buiten het gebied van de NAVO alleen met voorafgaande toe stemming van de tweede kamer ge beurt. ALPE d'HUEZ- Nadat twee weken eerder voor het eerst in de geschiedenis van de Ronde van Frankrijk een etappe moest worden afgelast, wegens een blokkade van demon strerende arbeiders, ondervond de Ronde van Frankrijk gisteren opnieuw hinder van een „harde actie". Een halve kilometer voor het officiële vertrek in Pont du Fosse (het peloton reed „geneutraliseerd" vanuit Orcieres-Merlette naar het vliegend vertrek) was de weg met tractoren ver sperd. Landbouwers maakten er hun ongenoegen kenbaar over het EG-prijzenbeleid. Het oponthoud duurde 55 minuten. De Tour-directie. Felix Levi tan en Jacques Goddet. sprak met de actievoerders en ook Bernard Hinault hoorde hun grieven aan. Darna werd besloten de blokkade op te heffen en konden de renners, die zich in de berm lagen te koesteren in de zon, weer opstappen voor de 121 kilometer korte rit naar Alpe d'Huez DEN HAAG DRIEBERGEN (ANP) - Het komende weekeinde wordt hel druk op de Nederlandse wegen, aldus een voorspelling dinsdag van de ANWB-verkeersinformatiedienst en de poiitieverkeerscentrale in Drie bergen. Zij verwachten vooral vertragingen bij de grensovergangen van en naar West-Duitsland bij Bergh (A12), Venlo (A67) en Heerlen (A76), op de N50, Amhem-Apeldoom, de autosnelwegen in de omgeving van Eindhoven en Breda, de Zeelandroute en de veerboot Den Helder-Texel. Volgens het na tionaal bureau voor toerisme zullen de vakantiebestemmingen in ons land na dit weekeinde nagenoeg volledig bezet zy n. Het verkeer op België moet er rekening mee houden dat in dat land belangrijke toeristische verplaatsin gen worden verwacht op vrijdag tussen 16.00 en 20.00 uur en zaterdag en zondag tussen 10.00 en 12.00 uur. Druk verkeer derhalve op de snelwegen Brussel-Antwerpen (E5). Antwerpen-Gent (E3), en de E40 Brussel-Namen- Ardennen. Dit weekeinde beginnen in West-Duitsland de vakanties in de deelstaten Rheinland-Pfalz en Saarland. Het kan op het Duitse wegennet vooral in zuidelijke richting, maar plaatselijk ook in noordelijke richting zeer druk worden. Op de Franse wegen wordt het niet drukker dan tijdens een nor maal weekeinde, aldus de politie en de ANSB. 'Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft beslo ten 235 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe vezelfabriek van Akzo in Emmen. Daarnaast zal de Noordelijke Ontwik kelingsmaatschappij (NOM) voor 50 procent deelnemen in het aandelenka pitaal van de nieuwe fabriek. De maxi male investering van de NOM be draagt f 65 miljoen. In de nieuwe fabriek van Akzo wil het bedrijf nieuwe hoogwaardige kunstve zels fabriceren, die tot nu toe alleen nog maar in de Verenigde Staten worden geproduceerd Akzo verwacht dat het bedrijf in Emmen werk voor 180 perso nen zal verschaffen. In Delfzijl, waar de grondstof voor de nieuwe Arenka-vezel zal worden geproduceerd, komen nog eens 200 nieuwe banen Voorts zal de bouw van de nieuwe fabrieken in Em men en Delfzijl 3300 manjaren werk op leveren. Minister Terlouw (economische zakem. die het kabinetsbesluit dinsdag bekend maakte, liet weten dat de subsidie van de rijksoverheid wordt verstrekt onder de termen van het regionaal stimule ringsbeleid. Het gaat nierbij om een „wezenlijke verbetering van de indus triële structuur" in het noorden. De bijdrage van f235 miljoen van de rijksoverheid bestaat uit drie elemen ten De subsidie wordt verstrekt in de vorm van een regionale investerings premie. een premie via de Wet Investe- ringsrekemng. alsmede een achterge stelde lening van de Nationale Investe ringsbank. De NOM zal daarnaast deel nemer in het project worden. Volgens Terlouw beschikt de syntheti sche vezel, die na langdurig onderzoek door Enka werd ontwikkeld, over ei genschappen te vergelijken met staal- koord. Als toepassingsmogelijkheden zijn al bekend autobanden, hoge druk- slangen, optische kabels, vliegtuigen, alsmede militaire toepassingen. Veel rust wordt de Britten niet ge gund. Nauwelijks bekomen van de oorlog om de Falkland-eilanden zitten ze weer midden in de Noordierse kwes tie. die bloedig de aandacht voor zich opeist. Regering en parlement reageer den onmiddellijk met scherpe veroor delingen van deze - zoals premier Mar garet Thatcher ze omschreef - „niets ontziende en laffe misdaden, begaan door slechte en wrede mensen die mets afweten van democratie". De Britse re geringsleidster kondigde in het Lager huis aan dat de regering tegenover de daders van deze aanslagen eenzelfde opstelling zal kiezen als ze vorig jaar deed tegenover de hongerstakers in de gevangenissen: een harde vervolging en een berechting. Alleen gaat het in dit geval om een vrij machteloze uiting van ingehouden woede: de IRA-terroristen pleegden hun aanslagen op afstand Overigens is deze dubbele bomontplof fing in het centrum van Londen zeker te beschouwen als een waarschuwing dat het voortetterende Noordierse vraag stuk de Britten steeds opnieuw zal blij ven achtervolgen. En zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan lijkt een werkelijke oplossing nog even veraf als toen de geweldspiraal jaren geleden om zich heen begon te grijpen. Het lugubere toneel van de twee bomaanslagen gisteren was in de ogen van de IRA bedoeld als een vinger wijzing aan de Britse regering, waarin een rechtstreeks verband werd gelegd met de Falkland-oorlog In de bood schap die later aan de Britse pers werd toegespeeld beriep het verboden Ierse republikeinse leger zich op artikel 51 van het handvest van de Verenigde Na ties. „Nu is het onze beurt om alle mooie frasen van Thatcher te citeren over de rechten van een volk op zelfbeschik king. Het Ierse volk heeft soevereine en nationale rechten die geen enkele inter ventie of bezetting teniet kan doen", al dus de tekst van de verklaring. Het was de zoveelste met bloed geschreven boodschap van de zinloosheid in een kwestie die maar geen eind wil krijgen en waarvoor langzamerhand geen Brit meer veilig is. En dit keer was juist het schokeffect van de aanslagen zo groot omdat ze in hevigheid en gruwelijkheid eerdere terreurdaden ver overtroffen Een slagveld is soms onverwacht om de hoek van de straat. Geen bemoedigend teken voor Londen. vdM WASHINGTON (RTR)-President Rea gan wil de Sowjet-Unie vragen op nieuw te onderhandelen over verdra gen uit 1974 en 1976 die kernproeven beperken. Volgens Amerikaanse functionarissen wil hij door verscherping van bepaalde controlemaatregelen voorkomen dat schending niet wordt opgemerkt De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben dinsdag ln Genève besloten tot een opschorting tot 30 september van de kennelijk in een impasse geraakte onderhandelingen over het verminde ren van in Europa gestationeerde kern wapens voor de middellange afstand De Russische politie heeft dinsdag weer een lid van een onafhankelijke vredesbeiceging aangehouden en zijn woning in Moskou doorzocht. Dit heb ben vrienden van de arrestant, Valery Godyak, gemeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1