PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EG wil overleg met ematigde Arabieren Staflid Veenhuizen vier uur gegijzeld Besprekingen met VS over handelsgeschil gestrand -REAGAN VERHEVIGT ETHER-OORLOG Op de bres voor de walvis VS verlagen disconto Smitfeit U ook al tussen de Kleintjes? I OPLOSSING PALESTIJNSE VRAAGSTUK Evacuatie buitenlanders uit Basra PROTEST TURK TEGEN UITLEVERING VAN AGT: SOMBERE TOESTAND Jan Raas stapt af Jacht zinkt- zoekactie naar 9 man lonnige perioden OHM weer met zonnige perioden. Mid- temperatuur van 20 graden op de laddeneilanden tot 25 graden in Lim- jgrg. Matige noordoostenwind, in de "tïiddag aan de kust vrij krachtig i,™ 15e jaargang no. 167 insdag 20 juli 1982 UJ iSHINGTON (RTRi-De Verenigde Staten zullen de apparatuur van hun radio- ken, is oud en zal worden verbeterd Hons die uitzendingen in onder meer Oost-Europa verzorgen, moderniseren. Aldus kondigde president Reagan maandag aan in een verder scherpe aanval op J® opparatuur die Voice of America, Radio Free Europe en Radio Liberty gebrui- de Sowjet-Unie. (Van onze correspondent) lUSSEL- De Europese Gemeenschap wil met gematigde Arabische landen overleg gaan voeren er de problemen in Libanon en de oplossing van het Palestijnse vraagstuk. De Europese linisters van buitenlandse zaken hebben maandag in Brussel besloten tot dit 'probeersel', zoals linister Van Agt van buitenlandse zaken het noemde. ambtenaren uit de EG-lidstaten Op aandrang vanuit de gematigde Ara- nu gaan bekijken hoe deze dia- bische landen zal Europa ook proberen het Amerikaanse beleid in Libanon te beinvloeden. „We moeten de Verenigde Staten er verder van overtuigen dat het Palestijnse probleem niet kan worden genegeerd, tot dusver gebeurde dat wel", aldus Van Agt. Volgens hem be staat in Europa sterke vrees dat zonder politieke oplossing voor de Palestijnen - „een thuisland dus"- de Palestijnen zich verder tot terrorisme zullen wen den als middel om hun doelen te berei ken. met de gematigde Arabische we- precies moet worden aangepakt, ministers zelf zullen dan op 9 sep- in him volgende vergadering in kader van de Europese politieke sa- mwerking een definitief besluit ne- Westduit.se minister van buiten- ise zaken Genscher had een Euro- 5 Initiatief in deze zin voorgesteld lat hem bij recente bezoeken aan en Egypte was gebleken dat landen behoefte hebben aan meer ileg met Europa. Premier Van Agt it bij zijn bezoek aan Cairo dezelfde aring opgedaan, zo zei hij gisteren. Ijens Van Agt komt de behoefte van 'Arabische landen aan overleg met ia voort uit een groeiende anti- ikaanse gezindheid. Volgens Van Agt is het overigens niet de bedoeling dat Europa zich als be middelaar tussen de Arabische wereld en de Verenigde Staten gaat opstellen. Het is nog niet uitgemaakt welke lan den Europa precies wil benaderen in het Midden-Oosten. In ieder geval zul len daar Egypte. Jordanië en Saoedi- Arabië by zijn Als het aan de fruitkwekers ligt zal er het najaar geen enkele mei doornstruik meer op Zuid-Beveland, Walcheren en Schouwen-Duiveland staan Maandag begon in de buurt van Kapelle een actie van de drie standsor- pnlsatlcs in de landbouw. ZLM. CBTB en NCB. de Nederlandse Fruit telers Organisatie en de plantenkundi- ït dienst, voor de bestrijding van het bacterie- of perevuur. PAGINA 3 uitwijzing De Nederlandse staat probeert te be- «erkstelligen dat Slobodan Mitric, ook bekend als Karate Bob. de schrij- tende ex-geheim agent en moorde naar voor de Joegoslavische geheime dienst KOS, mag emigreren naar de Verenigde Staten of elk ander land dat bereid is de man toe te laten. PAGINA 7 minder De betere en de middenklasse-restau rants in Zeeland draaien ondanks de economische recessie nog vrij redelijk, ook zelfs als men de seizoendrukte bui len beschouwing laat. Maar restau rants met een naar verhouding grote Belgische klantenkring hebben hun «nzetten zien dalen. PAGINA 10 ongelijk Kees en Lies de Ridder uit Amemui- den zijn volledig in het ongeil) k gesteld 6 hun conflict met de wielervereni- pngTheo Middelkamp. Gistermorgen dredmr J. H. Mulder, fungerend presi dent van de Middelburgse rechtbank, uitspraak in het kort geding, dat het echtpaar De Ridder had aangespan nen tegen Middelkamp. PAGINA 11 ti duur Het is uitgesloten dat ons land zelf standig wetenschappelijk onderzoek pat verrichten in het Zuidpoolgebied. De inrichting van een eigen vast be mand waarnemingsstation is volgens de Nederlandse Raad voor Zeeonder- Kek en het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee te duur. Hoofd universiteit in Beiroet ontvoerd BEIROET (AFP/UPI) - Onbekenden hebben maandagavond het waarne mend hoofd van de Amerikaanse uni versiteit in Beiroet, David Dodge, ont voerd. Volgens een bron binnen de po litie hebben drie gewapende mannen Dodge op het universiteitsterrein overvallen en meegenomen. Een van de mannen sloeg de Ameri kaan met een pistool bewusteloos aldus de bron, waarna ze hem in een auto gooiden en wegreden. Israël heeft maandag zijn blokkades van West-Bei- roet enigszins versoepeld. Het Rode Kruis kreeg voor het eerst sinds de af kondiging van de blokkade 16 dagen geleden toestemming 145 ton meel te brengen naar het door de Palestijnen beheerste deel van de stad. LONDEN (UPI) - De evacuatie van bui tenlanders uit de Iraakse stad Basra, die wordt bedreigd door een Iraans of fensief, is maandag begonnen. De Brit se en Zwitserse ministeries van buiten landse zaken hebben de Britten en Zwitsers geadviseerd de havenstad te verlaten. Uit diplomatieke bronnen in Londen is vernomen dat ook personen uit Japan, de Sowjet-Unie en Zuid-Korea dit ad vies hebben gekregen. De Iraakse luchtmacht heeft maandag aanvallen uitgevoerd op Iraanse troe penconcentraties in de buurt van Bas- ra. In een militair communiqué dat in Badgad werd uitgegeven staat dat Iraakse vliegtuigen ook "economische doelen' hebben beschoten in Chorram- bad en Ilam, twee steden in het zuid westen van Iran. Volgens het communi qué hebben de Iraniërs maandag 15 tanks verloren bij aanvallen van Iraak se helikopters met boordgeschut. Iran verklaarde dat Iraanse guerrilla-eenhe den Iraakse stellingen hebben geïnfil treerd en daarby 70 Irakezen hebben gedood. Palestijnen Volgens de Israëlische minister van buitenlandse zaken Yitzhak Shamir kan diplomatieke activiteit nog leiden tot het vertrek van de ca. 6000 Pale stijnse strijders uit W'est-Beiroel, maar is het lot van deze „terroristen" bezegeld. Shamir zei maandag in het parlement dat het Israëlische offensief in Libanon zijn laatste fase is inge gaan. De niet-gebonden landen willen sanc ties van de Verenigde-Naties tegen Is raël als dat land de Libanon-resolutie van de volkerenorganisatie niet ge hoorzaamt. Dit werd bepaald op een vergadering van de ministers van bui tenlandse zaken van de niet-gebonden landen in Nicosia die maandag na drie dagen eindigde. Ook werd besloten een delegatie onder leiding van de Cubaanse minister naar Beiroet te sturen om met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en de Libanese regering te spreken Dat bezoek kan echter nog met doorgaan omdat Liba non de veiligheid van de delegatie niet kan waarborgen. President Reagan heeft de levering van fragmentatiebommen aan Israël opge schort. Dat heeft het Witte Huis maan dag bekendgemaakt. Volgens Washington is er geen sprake van dat de Palestijnse functionaris Khaled el Hassan tijdens zijn bezoek aan Washinton wordt ontvangen door een Amerikaanse functionaris. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken maandag laten weten. „Wij ont moeten geen leden van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) zolang die niet het bestaansrecht van Israël erkent en de voor haar relevante reso luties van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aanvaardt", aldus woordvoerder Dean Fischer. Jordanië heeft voorstellen voor opna me van Palestijnen afgewezen. „Het be staan van de staat Israël is geen pro bleem meer. Het zijn de daden van dat land. zijn houding, eigenschappen en vijandigheid" die een probleem vormen voor het hele Midden-Oosten, zei ko ning Hoessein van Jordanië In een in terview met het Amerikaanse week blad Time Magazine. In het interview verklaart Hoessein dat Israël de akkoorden van Camp Da vid heeft geschonden met zijn inval in Libanon. Volgens de koning is het Is raëlische plan om in Jordanië een Pale stijnse staat te vestigen „waanzin". BRIGHTON - In de Britse badplaats Brighton is maandag geprotesteerd tegen de walvisvaart. Het technisch comité van de Internationale Walvisvaartcommissie heeft maandag in Brigthon een aanbeveling om met ingang van 1985 een eind te maken aan de commerciële vangst van walvissen goedgekeurd. Negentien landen waren voor het verbod, zes tegen en negen onthielden zich van stemming. Verrassend was de houding van Mexico en West-Duitsland die zich van stemming onthielden, hoewel dit laatste land alle invoer van walvisprodukten heeft verboden GRONINGEN - Met het gijzelen van de adjunct-directeur van de strafinrich ting Esserheem in Veenhuizen, de 32- jarige H. H. Kranendonk uit Assen, en van de tolk Turks, mevrouw Nilgun Drewes (35) uit Muntendam heeft de 50-jarige Turk B. maandag geprobeerd te voorkomen dat hij wordt uitgele verd aan West-Duitsland. Om kwart over twee begon hij zijn actie in het kantoor van Kranendonk. Vier uur la ter kwam in het centrum van Amster dam een einde aan het avontuur. B. had een gesprek aangevraagd met de heer Kranendonk. Daarbij waren ook aanwezig een maatschappelijk werk ster en de tolk. Tijdens het gesprek haalde de Turk een mes te voorschijn en zette dat de directeur op de keel. Hij vroeg daarop om zijn paspoort, waarop de maatschappelijk werkster werd weg gestuurd om het te halen. Even later werd het paspoort door een bewaarder binnengebracht. Daarop verlieten B., BEIROET-Libanon heeft nieuwe kampen binnen zijn grenzen gekregen. Het zijn de gevangenenkampen waann de Israeli's hun Palestijnse tegenstanders hebben opgelosten, zoals hier in Nabatiyeh. Israel zegt 6000 Palestijnen achter prikkeldraad te hebben gezet. problemen Het textielbedrijf Gebr. Van Heek Schuttersveld in Enschede - waar 645 Wnsen werken - verkeert volgens CNV-bestuurder B. Doeve in acute Problemen. Als er binnen enkele we- cen geen uitzicht komt op continuï teit, dan is de onderneming ten dode opgeschreven, zo vreest Doeve Nieuws uit Zeeland: 2,4,5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en ll Sport: 9 en 10 Radio en televisie: 12 Financieel: 13 Van onze correspondenti BRUSSEL - „Een sombere toestand", zo omschreef minister Van Agt van buitenlandse zaken maandag in Brus sel de huidige handelsrelaties tussen Europa en de Verenigde Staten. De Eu ropese ministers van buitenlandse za ken zullen zich dinsdag in Brussel be raden over mogelijke verdere actie nu eerdere pogingen om met de Amerika nen tot een vergelijk te komen over de liggende handelsproblemen zijn mis lukt. De Europese commissarissen Hafer kamp (buitenlandse betrekkingen) en Davignon (industriebeleid) kwamen het afgelopen weekend met lege han den uit Washington terug. Zij hadden in langdurige besprekingen met de Ame rikaanse minister van handel Baldrid- ge geen enkele vooruitgang geboekt. Volgens Haferkamp was tijdens de be sprekingen gebleken dat de Ameri kaanse regering in feite geen samen hangend beleid ten aanzien van Europa voert en alle problemen afzonderlijk be handelt. Die problemen betreffen de Europese staalexport. de medewerking aan de omstreden gaspijplyn van de Sowjet-Unie naar West-Europa en de Europese import van citrusfruit. De Europese ministers moeten van daag beslissen of Europa door duidelij ke economische tegenmaatregelen de Verenigde Staten onder druk zullen zet ten om wat meer inschikkelijkheid te tonen, dan wel door verdere besprekin gen zullen proberen de meningsver schillen toch met zachte hand weg te masseren. Binnen de Europese ge meenschap groeit de neiging om de Amerikanen maar eens flink lik op stuk te geven. Daarvoor wil men het Ameri kaanse zogenaamde Disc-systeem aan pakken dat jaarlijks voor miljarden gul dens belastingvoordeel biedt aan Ame rikaanse exportfirma s Handelsoorlog Sommige Europese landen. West- Duitsland voorop, waarschuwen echter dat een werkelijke handelsoorlog Euro pa niet alleen grote economische scha de kan berokkenen, maar dat een der gelijk uiteen dry ven van de twee grote westerse partners ook intemationaai- poliuek niet zonder gevolgen kan blij ven De basis van de Atlantische en NA- VO-samenwerking tussen Amerika en Europa zou aangetast kunnen worden, zo waarschuwt West-Duitsland. Gezien de ernst van de situatie zal de dreigende handelsoorlog tussen Ame rika en Europa de komende dagen hoog op de agenda staan bij de bezoe ken aan de Verenigde Staten die de Westduitse Bondskanselier Schmidt en de ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk. Chevsson, Groot- Brittannië, Pym, en Italië. Colombo, dezer dagen achtereenvolgens bren gen. ORCIERES-MERLETTE - Jan Raas wil nog een paar jaar door- fietsen. Hij wil over zes weken ook proberen om in net Engelse Good wood nog eens wereldkampioen te worden. De Zeeuwse wielerprof heeft daar ongetwijfeld aan ge dacht toen hij na 165 kilometer in de vijftiende etappe van de Tour de France maandamiddag in de auto van verzorger Ruud Bakker stapte. Voor Jan Raas was de Ron de van Frankrijk voorbij. Raas kon niet meer. In de eerste rit door de Alpen sjorde hij zien over de drie eerste bergen heen, de steeds heftiger wordende pijn in de rug verbijtend Toen de laatste drie cols van de eerste categorie op doemden besloot Raas 40 kilome ter voor het einde af te stappen. Hij zal nu in verschillende criteriums het wereldkampioenschap mini- tueus gaan voorbereiden. „Ik wilde erg graag in Parys arriveren, maar niet om er mijn loopbaan mee te verkorten", zei Raas toen hij de eer ste teleurstelling had verwerkt. de adjunct en de tolk het kantoor en stapten in de auto van Kranendonk. Stoplicht Direct na het vertrek werd de politie gealarmeerd. Als snel werd de auto ge lokaliseerd en werd toen gevolgd door een auto met vier leden van een spe ciaal arrestatieteam van de rijkspolitie. Via Arnhem en Utrecht kwam het gezel schap in Amsterdam terecht. Toen de auto, bestuurd door Kranendonk, voor een stoplicht aan de Nassaukade moest wachten, zagen de leden van het team hun kans schoon en wisten de Turk zon der veel problemen te overmeesteren B. zat in ons land een straf van driejaar uit in verband met overtreding van de opiumwet. In januari van dit jaar zou hij worden overgeleverd aan West- Duitsland omdat hij daar ook had ge handeld in verdovende middelen. Tot bij de Hoge Raad had de Turk zijn uitle vering aangevochten. De Hoge Raad vond de uitlevering echter toelaatbaar Deze gijzeling is de tweede binnen een korte tijd bij de strafinrichtingen in Veenhuizen. Vorig jaar in november werd de directeur van Norgerhaven onder bedreiging van een steekbijtel gegijzeld door een Spanjaard. Deze dwong de directeur toen naar Amster dam te rijden. Daar werd de directeur in zijn eigen auto vastgebonden, waar op de Spanjaard de vlucht nam. Een paar maanden later kon hij worden aangehouden in Rotterdam. IJMUIDEN (ANP) - Op het Marker meer is maandagavond rond hall twaalf een zoekactie begonnen naar de negen opvarenden van een jacht, dat in de buurt van het gemaal De Block van Kuffeler is gezonken. Bij Scheveningen Radio kwam even voor half twaalf de melding binnen dat de opvarenden overboord waren ge sprongen, nadat het jacht - het zou gaan om de 'Patria' - was lek geslagen Reddingsdiensten kwamen onmiddel lijk met schepen in actie, terwijl de ma rine een helicopter inschakelde oir naar de opvarenden van het jacht tt zoeken. WASHINGTON (RTR) - De Federal Re serve Board, het bestuur van het stel sel van centrale banken in de VS. heeft maandag een verlaging van het discon to van twaalf naar 113 procent be kendgemaakt. De verlaging gaat vanmorgen in. Zij be tekent dat banken die bij het stelsel zijn aangesloten goedkoper geld kunnen le-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1