PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JAN TERLOUW TOCH LIJSTTREKKER D' 66 PZC Normaal beeld vakantiepiek Twee mensen verdronken in afgelopen weekeinde Man bekent wurgen meisje Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? I Der Spiegel: ministers in omkoopschandaal CLUB BRUGGE NIKI LAUDA TEMPOBEUL RUITERTOP leen formele blokkade CDA en VVD vandaag BRAAKMAN EN SINT-ANNALAND KIES lonmg Ujnnig met middagtemperaturen van graden aan zee tot 25 graden in het 'htnnenland. ft matig toenemende noordoosten- tWi- I25e jaargang no. 166 laandag 19 juli 1982 (J gBURG (DPA)-In de zaak van de illegale partijfondsen in de Bondsrepubliek fide justitie volgens het weekblad Der Spiegel in Hamburg papieren gevonden iie ministers Lambsdorff (economische zakeruliberaal), Lahnstein (fmanciènJ en Matthofer (pttlsocialist) ogenschijnlijk in een uitermate kwalijk dag- ;tl 'Spiegel bericht m zijn jongste nummer dat in een kluis van een filiaal van de adner Bank in Dusseldorf notities van de vroegere hoofdboekhouder van het Flick-concem zijn gevonden. Daarin staat nauwkeurig opgetekend welke som men geld uit de kas genomen moeten worden om te worden toegeschoven aan politici van alle vier politieke partijen in de bondsdag. Daarbij is men gestoten op de genoemde namen. Het openbaar ministerie in Bonn heeft een zaak tegen deze en andere politici aangespannen omdat hel hen ervan verdenkt in ruil voor belastingfaciliteiten ter hoogte van ongeveer 800 miljoen mark, zichzelf of hun partij douceurtjes te hebben laten toestoppen. (Van onze parlementaire redactie MERSFOORT - Na lang aarzelen en een aanvankelijke weigering is Jan Terlouw zaterdag door [ledenvergadering van D'66 voor de derde achtereenvolgende keer gekozen tot lijsttrekker van %6. Verder besloot het congres geen formele blokkade op te werpen tegen regeringssamenwer- ing met CDA en WD. Wel kan een dergelijke coalitie pas tot stand komen nadat de Tweede unerfractie een buitengewone ledenvergadering heeft gehoord. [ledenvergadering moest zaterdag «deze twee belangrijke zaken beslis- b nadat vrijdagavond al het verkie- igsprogramma was vastgesteld. De - (Weden waren voor deze vergade- Eg massaal naar Amersfoort geko- jtn. Er waren ruim tweeduizend con- ragangers, een unieke gebeurtenis oor een D'66-congres. Mouw werd uiteindelijk tot lijsttrek- gekozen met 966 van de in totaal B4uitgebrachte stemmen. Zijn tegen- indldaat, het kamerlid Gerrit Mik, die linkervleugel in de partij vertegen- iwrdigt, kreeg 476 stemmen. iD'66-voorman was in zijn partij in KlUlkheden gekomen door zijn uitge- msselseizoen De Zeeuwse vereniging voor visserij- belangen Zevlbel uit scherpe kritiek op de overheid inzake het uitblijven ui de aanleg van proefpercelen voor mosselen in de Oosterschelde. Zevibel- voorzltter J. van den Bos vroeg zich tijdens een reünie van de mosselsector in Bmlnlsse af, of men in Den Haag wel voldoende doordrongen is van de be- ier.grijkheid van deze zaak. Van den Bos verwacht dit seizoen een ruime oogst van mosselen van uitstekende kwaliteit. PAGINA 3 britse stakingen Na twee weken staken hebben de Brit se treinbestuurders hun actie tegen het Invoeren van een meer flexibel wer kroos ter zonder succes beëindigd. Het einde van de staking is een duide lijke overwinning voor werkgever Bri tish Rail. Vandaag begint een drie daagse staking in de Britse gezond heidszorg. De 60.000 betrokken werk- cemers eisen een loonsverhoging van twaalfporcent Vakbonden van haven- cbelders openbare diensten en mijn werkers hebben solidariteitsacties ungekondlgd. PAGINA 4 plo Syrië blijkt (toch) bereid de Palestijn se commando's op te nemen. Over de voorwaarden wordt in Washington ge sproken record sproken wens geen blokkade te willen tegen samenwerking met CDA en WD, zoals bij de vorige kamerverkiezingen. Deze stellige uitspraak werd hem in de partij niet in dank afgenomen. Vorige week werd bekend dat Terlouw op de D'66-kandidatenlijst was gezakt van de eerste naar de vierde plaats. Hoewel de volledige partijtop het be lang van deze interne verkiezingsproce dure probeerde te bagatelliseren, zag Terlouw er een signaal in dat de partij en hij van elkaar vervreemd waren. Brief In een vrijdag al geschreven brief aan de partijvoorzitter verklaarde Ter louw dat hij zich niet meer beschik baar stelde voor het lijsttrekkerschap, omdat zijn geloofwaardigheid door de interne verkiezingen zou zijn aange tast. Terlouw reageerde hiermee nega tief op de dringende oproep, die de par tijtop vrijdagavond nog op hem deed. Na een chaotisch proceduredebat be sloot het congres over de brief van Ter louw te discussiëren na de vaststelling van de strategieresolutie. Na het strategiedebat deed oud-partij- voorzitter en minister van verkeer en waterstaat, Henk Zeevalking. namens alle D'66-bewindslieden en fractievoor zitter Laurens Jan Brinkhorst een be roep op Terlouw om op zijn beslissing terug te komen. Toen dat verzoek door het congres massaal werd ondersteund, stelde Terlouw zich alsnog beschik baar. Na afloop van het congres verklaarde de kersverse lijsttrekker dat een beroep van de partijtop alléén hem niet over de streep getrokken zou hebben. Door slaggevend was voor hem de zeer grote opkomst van D'66'ers en de stemming op het congres. Terlouw zag in de houding van het con gres een bewijs dat de partij de kandi- datenverkiezing niet zo had bedoeld. Hij verklaarde voorts in geen geval op zijn beslissing te zijn teruggekomen, als het congres tot een formele blokkade had besloten. Strategie Daarom was de discussie over de stra tegie bepalend voor de koers van de partij en de keuze van een lijsttrekker. De resolutie van het hoofdbestuur sluit samenwerking met CDA en WD na de verkiezingen niet nadrukkelijk uit. Wel staat in het bestuursvoorstel dat de kans op een coalitie van CDA, WD en D'66 „zeer gering" is. Er waren op het bestuursvoorstel tal van wijzigingsvoorstellen ingediend. Voorstellen, die de deur naar samen werking met de twee gewraakte partij en geheel open zou zetten, maar ook voorstellen, die opnieuw een formele blokkade zouden betekenen. De derde groep voorstellen was een compromis hiertussen: geen formele blokadde, maar de plicht een buitenge wone ledenvergadering bijeen te roe pen voordat D'66 tot een dergelijke coa litie toetreedt. Belangrijkste woordvoerder van de partijleden die wél een blokkade wil den, was de Amsterdamse wethouder Gerrit Jan Wolffensperger. Volgens hem zou het een „moordende politieke onduidelijkheid" zijn als D'66 niet net als in voorgaande jaren samenwerking in een conservatief kabinet zou uitslui ten. Ook volgens Euro-parlementariér De Goede behoort D'66 niet bij CDA en WD. „Als jullie alle deuren openzetten (Slot zie pagina 4 kolom 2) tweede plaats van de Nederlander Jan van Houwelin- gen Gerrie Knetemann was ditmaal van slag en kon Hinault geen tegenspel geven in deze tijdrit. Opmerke lijk is ook dat 'veteraan' Joop Zoetemelk nog slechts negen seconden achterstand heeft op de Australiër Phil Anderson, die op de tweede plaats staat. Het is dan ook vrijwel zeker, dat Zoetemelk in de Alpen voor de zoveel ste maal de tweede plaats in de Tour de France voor zich zal opeisen. Zaterdagavond speelde Club Brugge in Bruinisse tegen Bruse Boys zijn eerste oefenwedstrijd van dit seizoen. Dat het 7-0 werd voor de Belgische profs was niet zo verrassend. Opvallend was wel de mededeling van Georg Kesslerde nieuwe trainer van Club Brugge, dat hij in het komende seizoen met deze Belgische formatie tenminste op de vierde plaats van de ranglijst beslag moet leggen. Nog geen twee maanden geleden was datzelfde Club Brugge nog in heftig degradatiegevaar. Op het circuit van Brans Hatch vierde de Oostenrijker Niki Lauda dit weekeinde zijn tnomf sinds zijn come back. Lauda won de Grote Prijs van Engeland vóór de Fransman Didier Pironi, de leider in de strijd om het wereldkampioenschap. Lauda heeft zich inmiddels op gewerkt tot de derde plaats in de strijd om de wereldtitel en wordt nu al getipt als degene die een serieuze bedrei ging voor Pironi moet gaan vormen. Eindelijk heeft Bernard Hinault glans gegeven aan zijn leiderspositie in de Ronde van Frankrijk. Weliswaar reed hij al enige tijd met de gele trui rond de schouders, maar met uitzondering van een zege in de proloog had de favoriete Fransman het nog niet tot een werkelijk indrukwekkende étappe-overwinning gebracht. Dat gebeurde gisteren. Overtuigend reed hij Jan en alleman in de tijdrit op grote achterstand. Uiterst verrassend was de uitstekende Bijna acht jaar lang probeerde de Brabantse springrui ter Piet Raymakers uit Moergestel de hoofdprijs te win nen in het concours-hippique van Serooskerke. Zondag tijdens de officieuze landenontmoeting tussen de Ne derlandse en de Belgische ruitertop op het terrein van de manege de Eendracht in het Walchcrse dorp slaagde de natiomale toprniter eindelijk in zijn opzet. Aan het eind van de 'ruitertweedaagse' won Raymakers de 'gro te prijs' van Zeeland. PZC-sport op pagina 9,10,11,12,13 en 14 Dt zevende uitgave van het North Sea lm. Festival sloeg alle records. Meer 30.000 betalende bezoekers voor feest waarin Benny Goodman een «ooWrol mocht spelen. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3 en 4. Radio en televisie: 7 VLISSINGEN - In Zeeland zijn dit weekeinde twee mensen door verdrinking om het leven gekomen. In de Braakman bij Terneu- zen verdronk zondagmiddag de 57-jarige A. de Laat uit Oost- West-Middelbeers. In Sint-Annaland verdronk eveneens zon dagmiddag de 19-jarige K. H. Kuijvenhoven uit Sint-Maartens dijk. De kogel is door de kerk: Ineke Lambers-Hacquebard feliciteert Jan Terlouw. Links Brinkhorst Het ongeluk in de Braakman gebeurde omstreeks halfvier in de buurt van de Braakmanweg ter hoogte van het bos pad. De heer De Laat was gaan wande len met de mededeling dat „hij even Man doodgeschoten ANGERLO - Een al lang slepende vete tussen twee woonwagenfamilies heeft in de nacht van zaterdag op zondag een dramatisch hoogtepunt bereikt bij bet woonwagenkampje aan de Didamse- weg in Angerlo. De 35-jarige Stefan Smeitink uit Arnhem werd bij de mid dernachtelijke wraakactie door twee kogels, afgevuurd met een jachtge weer en een flobertgeweer, dodelijk in zijn hoofd en in de arm getroffen. De man was op slag dood. Het slachtofTer is overgebracht naar het Sint Josefzie- kenhuis in Doetinchem. waar patho loog-anatoom dr. J. Zeldenrust sectie zal verrichten. De rijkspolitie district Nijmegen heeft in samenwerking met de gemeentepoli tie Ede zondagmiddag in het woonwa genkamp langs de Apeldoomseweg in Otterlo twee personen aangehouden. Het is een 22-jange man uit Angerlo en diens 25-jarige zwager uit Otterlo. naar het water" ging. Een watersporter trof het slachtoffer later drijvend in de Braakman aan. Aan de wal kon een arts slechts de dood constateren De Laat was met zijn gezin op vakantie in Bier vliet. DEN HAAG (ANP) - De duizenden Nederlanders die dit weekein de, tijdens de tweede vakantiepiek, naar hun vakantieadres in het buitenland of eigen land zijn vertrokken hebben met name op zaterdag voor nogal wat drukte gezorgd op de Nederlandse wegen. Een uitschieter was zaterdag de tien kilometer lange file bij Oude Tonge op de weg Rotterdam-Zierikzee. maar ook op andere plaatsen was zaterdag sprake van files, zij het van een geringere lengte. Bijvoorbeeld bij de grensposten naar Duitsland in Bergh, Heerlen en Verüo. En verder troffen die mensen het niet. die met hun auto op de boot van Den Helder naar Texel wilden. Daar liepen de wachttijden zaterdag op tot acht uur. Zondag viel het met de drukte mee Er was vooral tegen dc avond drukte op de wegen met name op de wegen van en naar de kust. vooral veroorzaakt door mensen die vanwege het warme weer er de voorkeur aan hadden gegeven hun dag op het strand door te brengen en weer op huis aangingen Rond negen uur zondagavond stond er bovendien een vier kilometerlange file voor de grenspost m Bergh. waarbij het voornamelijk ging om Duitsers die na een bezoek aan Neder land terugkeerden. AI met al leverde deze tweede vakantiepiek, een woordvoerder van de ANWB- alarmcentrale schatte het aantal Nederlanders dat dit weekeinde is vertrokken naar hun vakantieadres op zo'n driehonderdduizend, een 'normaal' beeld op. Een woordvoerder van de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen zei zondagavond dat het ondanks de vakantiedrukte met de ongevallen op de ver keerswegen dit weekeinde is meegevallen. Hier en daar deden zich kleine onge vallen voor met blikschade. VLISSINGEN - Het zonnige weekeinde gecombineerd met het vakantieseizoen zorgde voor een topdrukte aan de Zeeuwse stranden Overal aan de kust stonden de auto's bumper-aan-bumper her en der geparkeerd, veelal doordat de parkeer terreinen het aanbod niet meer konden verwerken.h De stranden gaven het be kende beeld, opeengepakte mensen, drukbezochte strandtenten en vele baders Volgens een VVV-woordvoerder waren bijna alle hotels en campings aan de kust „vrijwel bezet tot vol" Bijna nergens was er overigens sprake van overvol. De meeste vakantiegangers konden goed worden opgevangen Volgens de rijkspoli tie waren er dit weekeinde weinig problemen met het verkeer en geen meldingen van filevorming of opstoppingen Wel zorgden de vele pleziervaartuigen bij de bruggen voor lange wachttijden voor het ovenge verkeer Datzelfde gold bij de veerdiensten van de PSD. LONDEN (ANP) - Voor het eerst in haar leven is de Britse vorstin Eli zabeth II opgenomen in een zieken huis. In het King Edward VTI-zie- kenhuis heeft de koningin zater dag een lichte ingreep aan een ver standskies ondergaan. Volgens be handelende artsen heeft de Britse vorstin de ingreep prima door staan. De politiebewaking rond het zie kenhuis is sterk opgevoerd nadat een inbreker zich vorige week toe gang tot de slaapkamer van de vor stin in Buckingham Palace wist te verschaffen, ondanks de veilig heidsmaatregelen rond de konink lijke residentie. De 19-jarige Kuijvenhoven verdronk rond 13.00 uur in de haven van Sint- Annaland. De jongeman, die aan epi lepsie leed, raakte bij het losmaken van een motorbootje in het water. Zijn lichaam verkrampte in het water, waardoor hij vrijwel onmiddellijk on der water verdween. Het stoffelijk overschot werd later door een duiker geborgen. BEMMEL-De rijkspolitie van het dis trict Nijmegen heeft zaterdagmiddag een 21-jarige inwoner van Bemmel aangehouden, die heeft bekend de 15- jarige Ingrid Kamminga uit Arnhem te hebben gewurgd. Het meisje werd vo rige week woensdag door een inwoner van Eist dood aangetroffen in een grep pel in Bemmel. Het slachtoffer, dat maandag per fiets op weg was van het zwembad De Pas in Eist naar de kersenboomgaard Klein Baal. belde bij de verdachte aan met het verzoek een fietspomp te mogen le nen voor haar lekke fietsband. De man, die bij zijn vader woont en op dat mo ment alleen thuis was. nam het meisje mee naar binnen en werd handtastelijk. Het kind verzette zich daartegen waar op de Bemmelaar haar met de handen wurgde en vervolgens seksueel mis bruikte. De man heeft het stoffelijk overschot van het meisje bijna twee etmalen in zijn slaapkamer verborgen gehouden. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft hij het ontzielde lichaam op zijn defecte motor naar de greppel getrans porteerd, ongeveer 50 meter van zijn woning vandaan. Daar werd het ver moorde meisje de volgende ochtend door een Elster passant in het hoge gras ontdekt. Het 35 man sterke rechercheteam dat zo'n 200 tips uit de bevolking heeft bin nengekregen, had de 21-jarige Bemme laar, die geen beroep uitoefent, al op (SlOt i 1 pagina 4 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1