PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT rerlouw beraadt zich )p lijsttrekkerschap *33 Extra-bezuiniging van 4,5 miljard VROUW VERMOORD, MAN NEEMT VERGIF GROOT VAKANTEEDRUKTE OP GANG ~a£s ïïbébtr-a&aétek' 1RINGENDBEROEP VAN TOP D'66 Echtelijk drama in Hulst w '82 UITKERINGEN-VOLKSGEZONDHEID-SALARISSEN ■^fonnig DfDog weer en flinke perioden met zon. dagtemperatuur van 19 graden jr. zee tot 23 graden in Brabant en Iitnirg. Automobielbedrijf 25e jaargang no. 165 iterdag 17 juli 1982 5-7 U«>C Go»S Telrloon 01100-16810 D[BERGEN - Het begin van de bouwvak-vakantie en de schoolvakanties in en Noord-Nederland heeft gisteren niet geleid tot grote verkeersdrukte, (iwas in de avond zelfs rustiger dan normaal op vrijdag", aldus een woord- 'vier van de Algemene Verkeersdienst in Driebergen. „De grote drukte komt daag- Vanaf 7 uur in de ochtend tot in de avond zal het zeer druk worden op de een, Daar komt nog bij dat door de gunstige weersvooruitzichten veel dagjes- uen erop uit zullen trekken Ook in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen zijn de schoolvakanties giste ren begonnen. Naar verwachting zal dat druk verkeer opleveren op de Duitse noord-zuid-verbindingen, en dan met name op de zuidelijke routes. Bij de grens overgangen tussen West-Duitsland en ons land zal men vandaag veel verkeer te verwerken krijgen. Knelpunten daarbij zijn de overgangen A-12 Bergh-autoweg) de A-67 IVenloen de A-76 (Heerlen). Hel verkeer naar België en Frankrijk zal naar verwachting minder druk zijn. (Van onze parlementaire redactie MERSFOORT - D'66-leider Jan Terlouw zal vanmorgen om 10 uur bekendmaken of hij kandi- latwil zijn voor het lijsttrekkerschap van zijn partij bij de Tweede-Kamerverkiezingen van 8 ptember. Donderdag werd bekend dat de D'66-leden Terlouw op de vierde plaats hebben gezet an de kandidatenlijst. een spoedvergadering deden hoofd- stunr, fractieleden en bewindslieden a D'66 unaniem een dringend beroep Terlouw om zich toch kandidaat te Een. Dat gebeurde in Amersfoort, ar het D'66-congres vandaag de lijst eer moet kiezen. Terlouw trok zich terug voor beraad. Hij heeft de fcslag van de schriftelijke kandidaat- Ding bijzonder hoog opgenomen en ernstig overwegen zich terug te ien. dezelfde vergadering werd unaniem teld dat - indien Terlouw toch he it voor het lijsttrekkerschap - itssecretaris Ineke Lambers-Ha- quebard en de economisch specialist van D'66 Maarten Engwirda de aange wezen kandidaten voor het lijsttrekker schap zijn. Lambers is door de D'66-leden in de schriftelijke stemming op de eerste plaats gezet, voor fractieleider Laurens Jan Brinkhorst. Engwirda en Terlouw. Brinkhorst liet vrijdagavond in Amers foort weten niet beschikbaar te zijn voor het lijsttrekkerschap. Stemming Het hoofdbestuur maakte bekend dat bij de schriftelijke stemming Terlouw door 1150 mensen (van de 3278 die aan de stemming deelnamen) op de eerste plaats is gezet. Ineke Lambers kreeg slechts 433 eerste plaatsen, Brinkhorst 398 ern Engwirda 172. Dat Terlouw toch op de vierde plaats terecht kwam, komt omdat de andere drie meer op tweede, derde en vierde plaatsen werden genoemd. Omdat een eerste plaats 40 punten opleverde, en een tweede 39, enzovoorts, kon Ineke Lambers toch meer stemmen krijgen dan Terlouw. Uit de gedetaillerde stemuitslag bleek voorts dat Ineke Lambers op 200 stem biljetten méér voorkwam dan Jan Ter louw. Op 540 stembiljetten werd de naam van Jan Terlouw helemaal niet ingevuld. Lambers kreeg 104.655 pun ten, Brinkhorst 103.957, Engwirda 99.354 en Terlouw slechts 97.302. Opvallend is ook dat Lambers voor de eerste vier plaatsen ongeveer evenveel genoemd werd, terwijl Terlouw nauwe lijks op een tweede, derde of vierde plaats werd genoemd. Dat Brinkhorst onomstreden tweede man van D'66 is. blijkt uit het grote aantal keren (806) dat hij op een tweede plaats werd gezet. Overigens werd er vrijdag door de D'66- top op gewezen dat niet de stemming in de partij beslissend is voor het lijsttrek kerschap, maar het besluit van het con gres. Terlouw zou zijn besluit bekend maken voordat het congres vandaag begint aan de discussie over de verkie zingsstrategie. Daarin moet beslist worden over een resolutie van het hoofdbestuur waarin duidelijk voorkeur wordt uitgesproken voor een kabinet met PvdA en CDA of een met WD en PvdA, maar waarin een kabinet met CDA en WD niet uitdruk- (Slot pagina 8 kolom 4) Delraanse invasie in Irak stuit op on- rcrwacht fel verzet. De Iraakse pers ns gisteren in een overwinningsroes Inn zou zware verliezen lijden. De Amerikaanse Inlichtingendienst voor een grote Iraanse aanval op de inakse oliehaven Basra. ?AGINA 7 sociaal-cultureel werk Gedeputeerde staten van Zeeland nsrechuwen de instellingen voor so ciaal-cultureel werk. dat wanneer de dJIcsbijdrage volgend jaar opnieuw la ter uitvalt dan verwacht, de provincia le subsidies ook omlaag gaan. PAGINA 10 goederentrein De Nederlandse Spoorwegen gaan het toederenvervoer drastisch reorganise ren. Vooral het vervoer van kleine la dingen wordt beperkt. Van de 5000 mensen die in deze sector werken zul- 192 ander werk krijgen PAGINA 11 strbod prijsafspraak Eet dagelij ks bestuur van de Europese Gemeenschap legt de Nederlandse si- prettenfabrikanten een boete op van li miljoen gulden wegens het maken nn "verboden' prijsafspraken PAGINA 19 coup mislukt Op weg naar Pla d'Adet zag Johan van de Velde zijn kans. De kopman ran de ploeg van Peter Post volgde 'de Zwitser Beat Breu in de beslis sende ontsnap ping tijdens de laatste klim. Breu daagde In zijn po ting, maar Van de Velde bekocht bin aanval op Hi- aault met een in flating. stratenloop Rj verstek van de Zeeuwse topatleten, maakten de lange afstandslopers van de Belgische club Sgola de dienst uit h de stratenloop van Domburg. Luc Waegeman greep de zege. Peter Ha- mecteman was de beste Zeeuw. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 HULST - Een rechercheur neemt het moordwapen mee, voor nader onderzoek. Mevrouw Lambers-Haquebard in gesprek met fractievoorzitter Brinkhorst van D'66. In de partij woedt een felle strijd over het lijsttrekkersschap: een stemming onder ruim 3000 partijleden leverde voor Terlouw slechts een vierde plaats op. HULST - Een 37-jarige inwoon ster van Hulst is vrijdag vlak voor de middag in haar woning vermoord. Het slachtoffer, me vrouw J. G. van Grinsven, werd getroffen door één of meer geweerschoten. Haar 61- jarige echtgenoot C. P. van Grinsven, die hoogstwaar schijnlijk het dodelijke schot heeft afgevuurd stierf ruim vier uur later nadat hij had ge probeerd zichzelf met behulp van vergif van het leven te be roven. Het kabinet heeft vrijdag overeen stemming bereikt over een wijziging van de gemeentewet, waardoor incou rant onroerend goed (waterzuiverings installaties, molens, legerplaatsen, scholen en ziekenhuizeni niet langer wordt uitgesloten van het heffen van onroerend-goedbelasting. Het kabinet zegt hiertoe gedwongen te zijn omdat als gevolg van een uitspraak van de Hoge Raad dit soort goederen niet meer belast kon worden. Het drama speelde zich af in de woning van het echtpaar aan de Poorterslaan in Hulst Toen twee surveillerende agenten omstreeks twaalf uur in de wo ning arriveerden troffen zij het reeds overleden slachtoffer in de slaapkamer aan. Haar man werd elders in de woning in zeer kritieke toestand aangetroffen. Hij werd ijlings naar het Sint-Liduina- ziekenhuis overgebracht, waar hij later overleed. Volgens de politie lag aan de moord en zelfmoord een familiedrama tem grond slag, waarbij de onmin tussen de echte lieden een belangrijke rol heeft ge speeld. Een woordvoerder vond dat een dusdanig precaire aangelegenheid dat hij niets over de achtergronden van het drama wilde loslaten. De politie wilde evenmin kwijt of op het slachtoffer één of meer schoten zijn afgevuurd. Volgens buurtbewoners leidde het echtpaar een stil en teruggetrokken le ven. (Zie pagina 2.) NEW YORK (DPA/RTR) - Sun Myung Moon, de Koreaanse leider van de 'Vereni gingskerk' is vrijdag in New York wegens ontduiking van de belasting veroor deeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden en een boete van 25.000 dollar. Rechter Gerard Goettel verklaarde dat hij bij zijn vonniswijzing rekening ivilde houden met het dat de 62-jarige Moon geen strafblad had en een toegewijd gezins hoofd was (zijn vrouw schonk onlangs het leven aan hun dertiende kindi. De sekteleider was op 18 mei door een gerechtelijke jury schuldig bevonden aan belastingontduiking in de periode tussen 1973 en 1975. Hij had een vermogen van 1,6 miljoen dollar op bankrekeningen op zijn naam niet opgegeven. Moon vertrok geen spier toen in de volle rechtszaal het vonnis werd voorgelezen. De Vereni gingskerk maakte onmiddellijk bekend dat zij in hoger beroep ging. TOUR Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. financiën, economie: 10. Zaterdagkrant: 15, 16, 17 en 18. Sport: 19 en 21. Varia: 23. Radio en telvisie: 24 en 25. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet wil volgend jaar nog eens f 4,5 miljard bezuinigen op de uitkeringen, de ambtenarensala rissen en de volksgezondheid. Hiertoe is besloten tijdens het beraad over de begroting voor 1983, dat donderdag avond werd afgerond. Het overleg wordt half augustus voortgezet, waar bij dan ook de verdeling van het be drag over de verschillende posten aan de orde komt. Premier Van Agt zei dit vrijdag na afloop van de wekelijkse ministerraad. In de Voorjaarsnota was al besloten in 1983 f8 miljard om te buigen. Daarmee komen de totale be zuinigingen volgend jaar uit op f 12,5 miljard. Van Agt legde er de nadruk op dat nog niet beslist is op welke wijze het kabinet de f 4,5 miljard denkt te vinden. Ook is nog niet besloten of de bestaande kop pelingen tussen lonen, uitkeringen en ambtenarensalarissen gehandhaafd dan wel verbroken dienen te worden. De premier liet weten geen moeite te hebben met dit besluit, om nu nog geen beslissing te nemen over de koppelin gen. Hy had er niet mee ingestemd in dien het kabinet had vastgelegd dat de koppelingen niet aangetast mochten worden. Gat Tn ieder geval bestaat binnen het kabi net overeenstemming dat geprobeerd moet worden het „gat" tussen lonen en uitkeringen zo klein mogelijk te hou den. De afgelopen weken hebben de De mocraten in het kabinet geprobeerd de koppelingen buiten schot te laten. Vanuit de kamerfractie werd zelfs ge dreigd met een kabinetscrisis. De op schorting van het besluit lijkt de lucht nu te hebben opgeklaard. De maatregelen van het kabinet zullen overigens niet of nauwelijks leiden tot een verlaging van het overheidstekort, dat dit jaar uitkomt op een recordhoog te van 10 procent van het nationale in komen. Zonder de nu genomen beslis singen zou het tekort in 1983 gestegen zijn naar 11 procent, of mogelijk nog iets erboven, aldus Van Agt. „Handha ving van het huidige niveau is al een gigantische opgave", zei hij. Bij het vaststellen van de hoofdlijnen van de rijksbegroting dienden de ver schillende ministers nieuwe voorstel len in, die totaal f3,2 miljard zouden kosten. Deze zijn door de ministerraad vrijwel alle van tafel geveegd. Hier door heeft het kabinet weten te berei ken dat de begroting 1983 terecht zal komen op het niveau dat voorspeld wordt in de meerjarenraming voor ko mend jaar. Alleen een post van f 200 miljoen ter be strijding van de jeugdwerkloosheid bleef over. Dit bedrag komt bovenop de reeds toegezegde f 375 miljoen voor de bestrijding van jeugdwerkloosheid. Ook moest het kabinet „enkele tiental len miljoenen" vrijmaken voor de bouw van de nieuwe Stopera in Amsterdam. Deze extra uitgaven worden gefinan cierd door bezuinigingen elders op de rijksbegroting Woningboug Als gevolg van het door het kabinet genomen besluit om de stijging van de uitgaven per departement te beper ken, zal ook de woningbouw in het ge drang komen. Besloten is om de f 2 mil jard die dit departement op de kapi taalmarkt zou lenen voor de bouw van huizen, weer onder te brengen op de DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag besloten de groep van de 'echte' minima opnieuw een eenmalige uitkering te verstrekken. De uitkering ineens zal variëren van f300 tot f450 gulden. Voor het eerst zullen ook kleine zelfstandigen kunnen rekenen op een tegemoetkoming om het verlies aan koopkracht enigszins te beperken. In totaal is een bedrag van rond de f 150 miljoen beschikbaar voor de koopkracht- maatregel. Het is nog onduidelijk of de uitkeringen weer net als vorig jaar door de betrokkenen moeten worden aangevraagd via een formulier dat op het postkantoor verkrijgbaar was. Te gen deze regeling is door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verzet aangetekend, omdat de verwerking van de formulieren veel mankracht vergde. Volgens Van Agt is nog geen besluit genomen over de wijze waarop de uitkering dit jaar verstrekt wordt. begroting. Van Agt bevestigde dat deze maatregel betekent dat de woning bouw niet op het huidige peil gehand haafd zal kunnen worden. Minister Van der Stee heeft ingestemd met deze verschuiving, omdat de druk op de kapitaalmarkt hierdoor niet ver groot zal worden. Wel dreigt het over heidstekort hierdoor iets te stijgen. De bewindsman ging echter toch akkoord, omdat het geld nu niet meer direct op de kapitaalmarkt gevonden dient te worden. Deze ontlasting van de kapi taalmarkt is een van de doelstellingen van het kabinet, zei Van Agt. Minister Terlouw heeft het kabinet vrij dag verzekerd dat er geen sprake van is dat hij van plan Is de export van Neder lands aardgas te verhogen. Terlouw dis- tancieerde zich hiermee van uitlatin gen deze weck van ccn van zijn hoge ambtenaren, de directeur-generaal van de energievoorziening Tieleman, dat Nederland wel denkt aan een drasti sche verhoging van de aardgasexport. De overheidstarieven mogen volgend jaar maximaal met 4 procent verhoogd worden. De basistarieven voor elektri citeit mogen met ten hoogste 3 procent stijgen, zo heeft het kabinet besloten. Minister Rood van binnenlandse za ken zal hierover binnenkort een circu laire sturen naar dc provincies en ge meenten. D'66-congres in verwarring *111/ a Is een partij in complete VaVry verwarring houdt D'66 dit RWW weekeinde in Amersfoort IgiggU haar verkiezingscongres- 1982. Verwarring over het ei- gen beleid van het afgelopen jaar in twee elkaar opvolgende kabinet- ten-Van Agt (mèt en zonder de PvdA) Verwarring over het leiderschap met het oog op de kamerverkiezingen van 8 september aanstaande Verwarring ook over de politieke koers van straks. Daags vóór de algemene ledenvergade ring, waarop D'66 zichzelf de spiegel voorhoudt, werd bovenop al die interne verdeeldheid nog een stuk onthutsende duidelijkheid gestapeld: de leden van de partij hebben hun leider Jan Ter louw van de eerste plaats op de kandi datenlijst voor de Tweede-Kamerver kiezingen verdreven. Het 'wonderkind' uit de Nederlandse politiek wordt dus niet langer meer als de 'geboren leider" van D'66 beschouwd. Of hij tenslotte alsnog lijsttrekker wordt hangt meer af van een aantal toevalligheden op het congres in Amersfoort dan van een on dubbelzinnige voorkeur. En met dat al les is pas goed zichtbaar hoe ernstig D'66 in de versukkeling is geraakt. Ter louw was het namelijk die D'66 in het jaar 1976 uit het bijna-niets omhoog heeft getrokken. Terlouw was het die fungeerde als 'het gezicht' van D'66 naar buiten. Terlouw was het die vorig jaar alles op alles zette om de progres sieve lijn van D'66 te 'vertalen' naar een kabinet met PvdA en CDA. Maar de zelfde Terlouw was het die in het poli tieke bedrijf van alledag te midden van de economische malaise van Nederland de binding met de PvdA inruilde voor een steeds nauwere verwantschap met het CDA. En toen Terlouw tenslotte openlijk liet blijken dat hij straks niet opnieuw dezelfde doodlopende weg wenst op te gaan als bij de kabinetsfor matie van 1981 sloeg in D'66 de ontred dering toe. En daaruit weer kwam Ter louw als 'zondebok' te voorschijn Het kan niet anders of de algemene ledenvergadering van D'66, dit weekeinde in Amersfoort, wordt het congres van de identiteitscrisis. De opi niepeilingen voorspellen de democra ten met veel goeds. De hoofdvraag, op het ogenblik binnen D'66 aan de orde, is: welke rol kunnen we nog spelen in de vaderlandse politiek? Terlouw weiger de, en hij liet er geen twijfel over be staan, opnieuw met zodanig gebonden handen op nieuwe verkiezingen af te gaan dat een regeringssamenwerking met CDA en WD op voorhand en onder alle omstandigheden voor D'66 is uitge sloten. Daarmee verklaarde hij de min of meer vanzelfsprekende opstelling van de vorige keer tot het centrale punt voor zelfonderzoek binnen de partij. En hij ging zelfs zover daaraan zijn lot als lijsttrekker te verbinden. In een uitge breid interview met het weekblad 'De Tijd' verklaarde Terlouw een paar da gen geleden nog monter ,,Ik ben er weer helemaal We brengen D'66 er wel weer helemaal bovenop." Maar in Ter- louws visie moet dat toch anders dan de vorige keer. In hetzelfde gesprek viel namelijk ook uit zijn mond te noteren „Ook ik vind de PvdA onze natuurlijke bondgenoot. Maar er is een crisis ge weest en daarbij zijn we wel tegenover elkaar komen te staan." Op de kandida tenlijst hebben 3000 leden van D'66 Ter louw voor het scheppen van afstand tot de PvdA en de mogelijkheid tot een opening naar CDA en WD afgestraft Zijn val naar de vierde plaats, achter mevrouw Lambers-Haquebard, achter Brinkhorst en achter Engwirda is een aanwijzing dat de linkervleugel in de partij bereid is Terlouw te laten vallen. Het beraad van een niet onaanzienlijke club 'verontrusten' binnen D'66. onge veer een maand geleden in Amsterdam, en de tegenkandidatuur van de Gronin ger Mik en de Alphenaar Van Woerden waren al eerder voorboden* van een ta nend vertrouwen bij een deel van de achterban. Toch zal vandaag op het verkiezings congres in Amersfoort duidelijk moeten worden of D'66 het vermogen bezit om een crisis te beheersen en ui terlijk ongeschonden op de stembus van september af te stevenen. De partij top heeft gisteravond uiterst behoed zaam gemanoeuvreerd en Terlouw offi cieel verzocht opnieuw als lijsttrekker op te treden. En in een eerste poging om rondom de te volgen politieke koers de gelederen gesloten te houden is naar formuleringen gezocht om te laten blij ken dat 'de deur op een kier naar de WD' pas in uiterst onwaarschijnlijke omstandigheden wat verder geopend zal kunnen worden. Terlouw zelf is van ochtend aan zet als hij antwoord moet geven aan de partijtop op het verzoek aan hem om de kar van D'66 nog een keer te trekken. D'66 moet door een vrij diepe crisis heen. En die lijkt echt niet eenvoudlgjes op te lossen door de 'na tuurlijke' lijsttrekker een lesje te leren. De brugfunctie die deze partij zich in het afgelopen jaar in de Nederlandse politiek had toebedacht kan alleen voor de toekomst betekenis hebben als er nog werkelijk wat te overbruggen valt. vdM OUD-PRESIDENT ZUID-AFRIKA OVERLEDEN BLOEMFONTEIN. ZUID-AFRIKA (UPI) - Charles Swart, de eerste presi dent van de republiek Zuid-Afrika, is vrijdag op 87-jarige leeftijd in het aca demisch ziekenhuis van Bloemfontein overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1