PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT abinet bezuinigt ïog vier miljard Leden D'66 geven Terlouw de bons Üchtscheidingsgolf door WK voetbal Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? MOORD OVER BEGROTING 1983 WRAAKACTIE LEIDT TOT ONTSLAGEN Hof: kraakpand Amsterdam moet ontruimd worden VOORKEUR VOOR INEKE LAMBERS STANKGOLF NA EXPLOSIE Regenachtig iselend bewolkt en een enkele bui. dagtemperatuur van 19 graden lnjizee tot 24 graden in het zuidoosten jflfi het land Matige zuidwestenwind g jaargang no. 164 ag 16 juli 1982 ÏJNCHEN-Het Westduitse gezinsleven heeft hevig te lijden ad van het wereldkampioenschap voetbal in Spanje. On er duizend echtparen hebben in die vier woelige weken ding aangevraagd. De klassieke ruzie tussen de ui, die voetbal wil zien, en de niet geïnteresseerde echt- i, die het televisie-apparaat op een ander kanaal il, was de voornaamste oorzaak. B;advocaat gaf een aantal voorbeelden van onverkwikke- n door een voetbalwedstrijd. Een man gaat bij vrienden de wedstrijd Duitsland-Frank- rijk bekijken. De volgende dag weet hij de uitslag niet. Een andere Duitse voetbalfan zegt tegen zijn vrouw de finale met zijn voetbalmaten te willen bekijken. Zijn vrouw volgt hem stiekem en ziet manlief bij zijn vriendin binnen gaan. Nog een geval: na het Westduitse verlies in de finale tegen Italië zet vrouwlief op maandag haar man een pan spaghetti voor zijn neus. De getergde echtgenoot ontsteekt in toom en slaat zijn vrouw met de opscheplepel voor vier dagen het ziekenhuis in. De advocaat kan aan het werk. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Het kabinet is het donderdag eens geworden over 'hoofdlijnen van de rijksbegroting voor 1983. De eis van minis- rVan der Stee (financiën), dat volgend jaar nog eens 6 miljard tra bezuinigd moet worden, is niet gehonoreerd. Volgens kabi- nz?tlskrmgen wordt nu bijna vier miljard extra bezuinigd. j>bezuinigingen komen dan bovenop op de sociale uitkeringen en de ambte narensalarissen en eventuele belasting maatregelen volgen pas in augustus. Volgens kabinetskringen is wel duide lijk dat er vooralsnog geen loskoppe ling komt van de sociale uitkeringen en het minimumloon, en evenmin zou den de ambtenarensalarissen worden losgekoppeld van de lonen in het be drijfsleven. Dat zou wijzen op een overwinning van D'66 in het kabinet. Minister Van der Stee had in zijn bezuinigingsvoorstel >ral£ 8 miljard, waarover het kabinet het inde Voorjaarsnota eens was gewor- u. overigens heeft het kabinet de omvang van de extra bezui- vastgesteld, de invulling er- ■a geschiedt pas in augustus, uister Van der Stee verklaarde don- n [dagavond na het kabinetsberaad de ministers het nu eens zijn gewor- over de hoogte van de diverse be- Üngshoofdstukken. De besluiten K b het loonbeleid, de bezuinigingen Minister Deetman van onderwijs en rctenschappen gaat functiewaarde- ifog Invoeren voor onderwijzers en le raren ln het voortgezet onderwijs, Per 1 augustus 1984 tellen omvang en ge richt van diploma's niet meer mee. Het huidige systeem met bijna twee- twderd schalen is te Ingewikkeld ge worden, De onderwijsvakorganisaties hebben het plan van de minister afge keurd. imntenoverschot Teel Trookgroenten' moeten worden doorgedraaid. Uit het grote zomerse unbod kiest de consument hoofdza kelijk de zogenaamde frisse groenten: tomaten, komkommers en sla. De teders betalen de tol van het warme telly wint Westerschelde B V: MIDDELBURG - Het Stuwadoors- bedrijf Westerschelde BV zegt in ernstige moeilijkheden te zijn ge komen door een 'wraakactie' van concurrent Stuwadoorsbedrijf Vlissingen-Oest (SVO). Bij Wester schelde werken 45 mensen, van wie er zeker tien moeten worden ontslagen. Gevreesd wordt, dat ook de overigen zullen moeten worden ontslagen. SVO werd op 28 juni getroffen door een blokkade door personeel van onder meer Westerschelde bv en heeft nu via een deurwaarder be slag laten leggen op het machine park van SVO en een vordering van bijna een half miljoen gulden inge diend. Donderdag diende voor de presi dent van de rechtbank in Middel burg een kort geding van SVO. dat zich gestoten heeft aan de 'laster campagne' van de Vervoersbond- FNV tegen dit bedrijf. (Zie ook pagina 2). (dat 6 miljard gulden groot was) beide loskoppelingen voorgesteld. Van der Stee wilde de ambtenarensalarissen be vriezen, en de uitkeringen met 3 pro cent verlagen. De D'66-bewindslieden verzetten zich daar hevig tegen. De Democraten wil den dat alle inkomens, dus niet alleen uitkeringen en ambtenarensalarissen, zouden inleveren. Welke vorm het inko mensbeleid nu gaat krijgen is nog on duidelijk. In dit kader speelt ook de he le discussie over de herziening van het stelsel van sociale zekerheid. Mocht minister De Graaf (sociale za ken) er niet in slagen die herziening voor 1 januari rond te krijgen, dan valt op grond van het Voorjaarsnota-ak koord aan een algehele verlaging van de uitkeringen toch niet te ontkomen, zo verklaarde premier Van Agt nog deze week. Vice-premier Terlouw (D'66) zei dat stevige maatregelen genomen zijn en zullen worden. Van der Stee zei „dat de minister van financiën tevreden is om dat de doelen die wij vóór de vakantie wilden bereiken zijn bereikt". DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft donderdag bepaald, dat het kraakpand de Lucky Luijk in de Jan Luijkenstraat in Amsterdam ontruimd moet worden. Daarmee heeft het hof het vonnis in kort geding van dep president van de rechtbank in Den Haag van 4 december van het vorig jaar bekrachtigd. De bewoners van Lucky Luijk hebben in een reactie op het arres meegedeeld dat zij hun villa nooit vrijwillig zullen verlaten. De kapitale luxe villa Lucky Luijk, voormalig eigendom van de ex-notaris Josje S. S. herbergt op het ogenblik ze ven illegale bewoners. Versterkingen zijn echter in aantocht om te helpen het pand tegen ontrui ming te verdedigen, aldus de krakers. Het pand is nog steeds zwaar gebarri cadeerd. Dï sterke Ierse sprinter Sean Kelly rolgde de klimmers ln de eerste Pyre- I ■Wënrltlnde Ronde van Frankrijk en moeite beloond. In de eind- was hij duidelijk de snelste loop Zoetemelk rukt op naar de derde Plaats ln het algemeen klassement. |«Jn achterstand op leider Bernard Hi- pltbedraagt meer dan vier minuten. PAGINA 13 eentonigheid 'Eentonigheid kenmerkte de wielerron de van Brulnisse. Gebrek aan nieuw tent en strijdlust zorgen voor een "«koersverloop. Alleen premies krij sende renners nog uit het zadel. Krijn «ntnicolaas uit Dordrecht won. Hij 'w een van de twintig coureurs die de eindstreep haalden uit een startveld <aa tachtig. Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 11 en 13. Varia: 14. Kunst en cultuur: 15. Kadio en televisie: 17. [financiën, economie: 19 LEEK/NIJMEGEN (ANP) - Een wind hoos heeft donderdagavond in het Gro ningse Leek eveneens voor enorme ra vage gezorgd. Door de hevige wind werden naar schatting veertig bomen van hun wortels gerukt, waardoor we gen en straten ontoegankelijk werden. In de omgeving van Leek werden enke le huizen en auto's door omvallende bo men geraakt. Voor zover bij de politie bekend raakte niemand gewond. Brandweer en gemeentewerken werden ingezet om de bomen en takken van de wegen te verwijderen. In Nijmegen heeft een windhoos don derdagavond de tent van het circus TNT omgehaald. In de tent. die plaats biedt aan tweeduizend bezoekers, was op dat moment een popgroep aan het oefenen voor een optreden later op de avond. Volgens Hans Vnj van het circus is het doek volledig vernield, waardoor de komende optredens met allerlei pop groepen in het gehele land op losse schroeven zijn komen te staan. In enke le plaatsen in Noord-Brabant kon gedu rende enkele uren niet worden getelefo neerd, omdat een centrale door de blik sem was getroffen. PIETERBUREN (ANP) - Assistentes Karen (li en Greetje (r) van het zeehondenopvangcentrum van Lenie t Hart, druk bezig met één van de 5 dagelijkse voedingen. Het centrum kreeg er de laatste week maar liefst 12 baby's bij. Tijdens een harde storm met een windkracht van zeker 9zijn de diertjes van hun moeder weggeslagen en in deplorabele toestand aangespoeld. In september zullen de beesten weer op het Wad worden losgelaten l Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De leden van D'66 hebben partijleider Jan Terlouw een enorme dreun verkocht door hem slechts op de vierde plaats te zetten van de kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkie zingen. De D'66-leden plaatsten staatssecretaris van milieuhy giëne Ineke Lambers-Haquebard als eerste op de lijst. Waarvoor alle ledenstembiljet konden insturen. Dit wil overigens nog niet zeggen dat kandidaat die door een lid op de eerste Jan Terlouw geen lijsttrekker van D'( wordt. Daarover beslist de algemene ledenvergadering van de Democraten, zaterdag in Amersfoort. Wel lijkt dui delijk dat de meerderheid van de D'66'ers Terlouw liever niet als lijst trekker ziet. Tweede op de kandidatenlijst is fractie leider Laurens Jan Brinkhorst, derde de vice-fractieleider Maarten Engwir da. Lambers. Brinkhorst en Engwirda gaven donderdagavond een gezamen lijke verklaring uit. waarin zij zeggen het nog steeds ..het meest voor de hand liggend te vinden dat Jan Terlouw lijst trekker wordt". Volgens de drie bevestigt de keuze door de D'66-leden van de eerste vier „het vertrouwen dat de D'66-leden hebben in het gevoerde beleid van zowel de fractie als de bewindslieden in het kabi net". Uit de stemming blijkt echter zon neklaar dat de D'66-leden de politieke koers van Jan Terlouw afwijzen. De uitslag van de stemming, waaraan 3270 van dc 17.000 D'66-leden hebben meegedaan, houdt in dat de meerder heid van de Democraten D'66-deelna- me aan een kabinet met CDA en WD afwijst. Jan Terlouw heeft die moge lijkheid steeds nadrukkelijk willen openhouden, en kondigde eerder aan geen lijsttrekker te willen zijn wan neer D'66 een blokkade opwerpt voor zo'n combinatie. Van Ineke Lambers-Haquebard is be kend dat zij een grote voorkeur heeft voor een kabinet waaraan ook de PvdA meedoet. Enkele maanden geleden zei zij voor de VARA-radio nog dat zij geen zitting zou nemen in een kabinet waar aan ook WD en CDA meedoen. plaats (lijsttrekker dus) gezet werd 40 punten kreeg, de nummer twee 39 pun ten enzovoorts. ZALTBOMMEL (ANP) - Een explosie in de chemische fabriek Zaltbommel heeft donderdagavond omstreeks tien uur een stankgolf in de omgeving ver oorzaakt, tot op 20 kilometer afstand. Volgens mededelingen van de rijkspoli tie is de deksel van een ketel gespron gen. Uit die ketel is vervolgens een gas vormige stof ontsnapt, tri-methyl- amin-hydrochloride. Slechts in hoge concentraties kan deze naar katte-uri- ne stinkende stof prikkelend werken op de ogen en slijmvliezen. Maar volgens burgemeester Wilmink van Zaltbom mel is donderdagavond slechts een zeer lage concentratie ontsnapt. De stof wordt gebruikt als toeveogsel aan zet meel. dat daardoor beter geschikt wordt voor met name de papierindus trie. De oorzaak van de explosie was don derdag rond middernacht nog niet be kend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Er was geen sprake van brand. Ineke Lambers-Haquebard kreeg van de leden 104.000 punten, Laurens Jan Brinkhorst 103.000. Maarten Engwirda 99.000 en Jan Terlouw slechts 98.000. In theorie heeft de algemene ledenverga dering van zaterdag de handen vrij om alsnog Terlouw tot lijsttrekker te be noemen. Het is nu echter twijfelachtig geworden of de ledenvergadering de nummer vier van de lijst naar de eerste plaats zal promoveren. Uit de regionale voorver gaderingen is al gebleken dat een groot deel van D'66 wel een blokkade tegen een coalitie met WD en CDA wil. Ineke Lambers heeft tot nog toe niet laten weten of zij ook bereid is lijst trekker te worden. De verklaring van Lambers, Brinkhorst en Engwirda geeft daarover geen uitsluitsel. De kandidaatstelling voor het lijsttrek kerschap sluit zaterdagmiddag om half een, vóórdat de ledenvergadering een lijsttrekker aanwijst, wanneer Lambers zich dan niet als lijst trekker heeft kandidaat gesteld, kan zij dat formeel ook niet meer worden, in dien de ledenvergadering Terlouw niet kiest. Er zijn tot nog toe slechts twee „echte" tegenkandidaten, het Tweede- Kamerlid Gerrit Mik en het Zuidhol landse Statenlid Harry van Woerden. Als Lambers zich wel kandidaat stelt moeten zij als kansloos worden gezien. Alle zittende 17 kamerleden hebben een plaats gevonden onder de eerste twintig op de lijst. In volgorde zijn dat (vanaf de vijfde plaats): Elida Wessel- Tuinstra, (minister) Erwin Nvpels, Louise Groenman, Gerrit Mik (ook kandidaat-lijsttrekker), Jacob Kohn- stamm. Dick Tommei, Chel Mertens, Jan Veldhuizen, Ernst Bakker, Wil Wil- bers, Aad Nuis, Pieter ter Veer, Suzan ne Dekker, Corry Moolhuysen-Fase, Herman Schaper en Grace Cotterell. Lijst Het hoofdbestuur van D'66 maakte donderdag dc 40 namen bekend van de kandidaten voor de Tweede Kamer. Die zijn gekozen in een schriftelijke stemming onder de leden, waarbij een WASHINGTON (DPA/RTRi - De benoeming van George Shultz tot nieuwe Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken is donderdag eenstemmig goedgekeurd door de Amerikaanse senaat. Hij volgt Alexander Haig op. Haig trad op 25junina 17 maanden af wegens meningsverschillen over de koers van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Een minister op het oorlogspad Dv, >e Nationale Commissie voorlichting en bewust wording Ontwikkelingssa- NgjgU menwerking (NCO) is niet meer. Minister Van Dijk (ont- wikkelingssamenwerking) heeft de organisaties die samen de NCO vormden zodanig in hun zelfstandig op treden en bevoegdheden beknot dat zij er deze week in meerderheid de brui aangaven. Van de 28 op de vergadering aanwezige vertegenwoordigers stem den er 20 tegen de ontwerp-subsidiere- geling, die de minister de NCO had voorgelegd voor een nieuwe driejarige periode. De bezwaren golden vooral te gen de voorwaarde van de minister om het jaarplan van de NCO (in feite het overzicht van de projecten die met overheidssubsidie worden gesteund) vooraf ter goedkeuring aan hem voor te leggen. De meerderheid van de NCO- vergadering vindt dat de minister via deze voorwaarde een te grote greep heeft op de commissie als het gaat om de verdeling van de gelden. Bovendien stelde men zich binnen de NCO op het standpunt dat minister Van Dijk verder gaat met zijn reorganisatieplannen dan de ruimte die de tweede kamer hem en kele weken terug had gegeven. Het ge volg van het vastgelopen conflict is ove rigens dat de minister aan het langste eind trekt: hij gaat op zoek naar nieuwe mensen die het NCO kunnen beman nen en heeft daarbij in ieder geval al de medewerking gekregen van oud-NCO- voorzitter Dolf Coppes. de man die alle mogelijke moeite heeft gedaan om de breuk af te wenden. De openlijke botsing tussen minister Van Dijk en de NCO geeft de be windsman de gelegenheid om grote schoonmaak te houden in de samen stelling van de nationale commissie, waarin allerlei kleine organisaties vol gens een toenemend aantal critici veel te veel te zeggen hadden gekregen. De voorlichting en het - in ieder geval fi nancieel - gestuurde proces van be wustwording over de verhouding tus sen Nederland en de Derde Wereld be woog zich volgens deze kritiek teveel in linkse, marxistisch-leninistische rich ting. De onvrede over de gang van za ken binnen de NCO is niet van vandaag of gisteren. Tien jaar lang houdt deze in de wereld overigens unieke club zich bezig met de verdeling van overheids gelden, bedoeld om het brede terrein van ontwikkelingssamenwerking be- treedbaar te maken voor ieder die zich bij de vraagstukken daar betrokken voelt. Maar tien jaar is er nu ook al groot ongenoegen over de lijn die de NCO volgt, overigens zonder dat daarop we zenlijk actie is ondernomen. De angst om betuttelend op te treden en de schijn te wekken dat groepen die het Nederlandse overheidsbeleid bestrij den buiten de deur worden gehouden, heeft daarbij steeds een hoofdrol ge speeld. Intussen het NCO-gezelschap wel verstard tot een moeilijk werkbaar geheel dat ook langzamerhand de nodi ge moeite met zichzelf begon te krijgen. Nadat zijn voorgangers de nogal ne telige zaak duidelijk hadden laten liggen en de verschillen van inzicht rondom het functioneren van de NCO steeds hadden gesust heeft minister Van Dijk de confrontatie opgezocht. Dat hem daarbij het hanteren van de botte bijl zou worden verweten lag voor de hand. Zeker bij (wat wordt genoemd) de Derde-Wereldbeweging heeft Van Dijk als minister van ontwikkelingssa menwerking geen overmaat aan ver trouwen weten te verzamelen. Zijn op stelling in het verleden tegenover de apartheidskwestie ln Zuid-Afrika (waarvan hij bij zijn aantreden als be windsman vorig jaar overigens zeer na drukkelijk afstand heeft, genomen) speelt hem ontegenzeglijk parten. Ook de tweede kamer heeft minister Van Dijk kort geleden Qink moeten afrem men. toen hij daar met plannen op tafel kwam om de NCO min of meer onder curatele te stellen. Maar de bewinds man is vast van plan om zijn grote schoonmaak door te zetten. Hij vindt dat het subsidiemodel van het NCO uit de hoek van de eenzijdigheid moet wor den gehaald, dat er op tot nu toe al te veel verwaarloosde gebieden ook aan informatie en bewustwording moet worden gedaan, kortom dat hobbyisme moet worden uitgebannen. Durf kan deze bewindsman op ontwikkelingssa menwerking in deze gevoelige zaak in ieder geval niet worden ontzegdHij on derneemt een poging om de NCO om te vormen tot een beter aanvaardbare club dan waartoe zij zich de afgelopen jaren zelf liet rekenen, Dat óók de mi nister op zijn oorlogspad nauwlettend moet worden gevolgd ligt voor de hand. Want als hij niet verder komt dan voor gesloten deuren heeft hij natuurlijk evenmin wat bereikt. vdM n Leek. waar een windhoos bomen ontwortelde DEN HAAG - De werkgelegenheid in de bouw is in 1981 met 9 tot 10 procent gedaald. Dat is een spectaculaire ontwikkeling die zich nog nooit eerder heeft voorgedaan. Minister Nypcls (volkshuisvesting) schrijft dat deze week aan de Tweede Kamer in een rapport over de ontwikkelingen in de bouwnijverheid. De daling van de werkgelegenheid is hoofdzakelijk veroorzaakt doordat er vorig jaar minder kon worden gebouwd, maar bovendien is er een stijging van de ar- beidsproduktiviteit (meer produktie door minder mensen). Binnen de woning bouw heeft er een voortgaande verschuiving plaatsgevonden naar de goedkopere categorieën woningen, waar minder arbeid wordt verbruikt dan bijvoorbeeld in de vr(je sector De werkloosheid onder bouwvakkers is vorig jaar met 32.000 man toegenomen. Daarnaast zijn 8000 bouwinstallateurs werkloos geworden, zodat de werkgelegen- heidsdaling vorig jaar 40.000 bedraagt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1