omende jaren meer geld odig voor bodemsanering Wageningen wil meer gaan doen aan ontwikkelingsprojecten Sluiting ziekenhuizen wellicht voor rechter Frankrijk vierde 14 juli Unieke Silver Ghost te kijk Molukkers twijfelen aan gijzelingsplan Overleg over visumplicht Marokkanen IAATSSECRETARIS: RAMINGEN TE LAAG ZIEKENHUISRAAD BESLIST VRIJDAG ONDERHANDELINGEN OVER FINANCIERING laai jjHAAG (ANP) - De bedragen, die de regering tot nu toe heeft gereserveerd voor de bodemsane- j.zijn onvoldoende om de verontreinigde grond overal te zuiveren. Daarom heeft staatssecre- edf, jsinevr. Lambers-Hacquebard van volksgezondheid en milieuhygiëne in de gesprekken over begroting voor 1983 voorgesteld, meer geld voor dit doel beschikbaar te stellen. In de meerja- ?ee famingen voor de daaropvolgende jaren zal eveneens meer geld moeten worden gereserveerd. Èj snota betreffende het ontwerp 'in- pret bodemsanering', dat de ^secretaris aan de tweede kamer »QQ pangeboden. zegt zij nog geen ree- eva jjatting van de kosten van de bo- paenng te kunnen maken. Dit ^Tnder meer, omdat nog steeds gevallen van bodemverontrei- zoals de Merwedepolder in Dor- .p|y zich voordoen. Het eerderge- t n ode bedrag van een miljard gulden jnf desanering van de ongeveer 350 jt ernstige gevallen, zou volgens 3e; ibers wel eens te laag kunnen zijn jat nci De kosten van de bodemsanering ko men ten laste van de verschillende overheden. De bijdrage van de rijks overheid aan het opruimen van het che mische afval in de grond is voor de ko mende jaren begroot op vijftig miljoen Hinder" meer, omdat nog steeds gulden per jaar. Dit is naar de mening van de staatssecretaris te weinig. De re gering zal veel meer geld voor de bo demsanering moeten uittrekken. Mevr. De ministers van economische za ken, van landbouw en van sociale za ken hebben het bedrijfsvergunningen- besluit industrieel broodbakkerijbe- drijf, dat 15 juli zou aflopen, met ander halfjaar verlengd. Daarna, geven ze in een toelichting bij hun verlengingsbe- sluit te kennen, met het echter definitief afgelopen zijn. jnmond: snelle jeling opruimen emisch afval Lambers overweegt het bedrijfsleven mee te laten betalen aan de verwijde ring van de storpplaatsen. Alvorens een beslissing te nemen over het al dan niet instellen van heffingen is de bewinds vrouw samen met de minister van eco nomische zaken in overleg getreden met de betrokken bedrijfstakken over een eventuele bijdrage van onderne mingen. Wijziging In de nota schrijft de staatssecretaris dat een wijziging in het wetsontwerp is aangebracht. Zij wil dat de kosten van sanering van een geval van bo demverontreiniging kunnen worden verhaald op degene die de bodem op onrechtmatige wijze heeft verontrei nigd. t ADVERTENTIE) ITERDAM (ANP) - Het openbaar Rijnmond is een juridisch of- igna jefbegonnen tegen de nieuwe eige- nsci r vin het ernstig vervuilde EMK- ?olö einin Krimpen, Stormpolder Vast- 1BV, die het terrein gekocht heeft jt jarenlange eigenaar, de Capelse chad itmer Van Hoorn. Stormpolder is Xfin augustus de tijd gegeven om Btlijk te maken op welke wijze en ■neer het bovengrondse opgeslagen nisch afval zal worden verwij- j. zo heeft Rijnmond woensdag gedeeld. juridisch ambtenaar van Rijn- nd heeft weinig illusies dat bij Bnpolder veel geld te halen zal zijn. Is Rijnmond duidelijk dat Storm ier Vastgoed een soort van 'lege BV' t door de vorige eigenaar is opge- 1 om zich van schadeclaims, zoals luidlge, te vrijwaren. Van Hoorn is de enige aandeelhouders in ■pnnpolder Vastgoed BV. woordvoerder van Stormpolder tlgoed ontkent dat het bedrijf ver- inlnghouder is voor de hinderwet, thalve is Rijnmond dan ook aan het 22 teerde adres, aldus deze woordvoer- «S Volgens hem berust de hinderwet- pning nog steeds bij EMK, dat ju ich nog zou bestaan, dan wel bij iet-dochter RTM, dat eind 1980 fail- lli verklaard. Stormpolder voert te- lEMK en tegen Cindu (eigenaar van llttrein voor de jaren zeventig) mo rtal procedures om schadevergoe- l aldus de woordvoerder, ijens hem heeft Van Hoorn Storm- Vastgoed inderdaad opgericht ib(t eigen aannemingsbedrijf (enke onderden werknemers) te vrijwaren eventuele schadeclaims ten gevol- tande verontreiniging op het EMK- p. to Hoorn noch Stormpolder kunnen miljoenen die nodig zijn om de bo- ipondse opslag te verwijderen be- a aldus deze woordvoerder. De centrale raad voor de milieuhygiëne had mevrouw Lambers geadviseerd het bedrijfsleven mee te laten betalen aan de opruiming van al het gestorte afval. Hiervoor zou een fonds moeten worden ingesteld. Een deel van de raad. bestaande uit ver tegenwoordigers van de werkgevers, de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en de gewesten, is echter van me ning dat de financiering uit de algeme ne middelen moet geschieden. Alleen als er sprake is van het illegaal storten van ongewenste stoffen, zouden de sa- neringskosten op de betrokkene moe ten worden verhaald Een andere wijzi ging betreft de mogelijkheid die de re gering wordt gegeven de medewerking van de eigenaar van een naast de stort plaats gelegen perceel af te dwingen, als hij deze niet vrijwillig verleent. Met de nota is het wetsontwerp thans voor behandeling in de tweede kamer gereed. Het ligt in de bedoeling het ont werp eind augustus te behandelen. De interimwet bodemsanering is bedoeld om die gevallen van bodemverontreini ging aan te kunnen pakken, die een ern stig gevaard zijn voor de volksgezond heid en het milieu. Te zijner tijd zal de noodwet opgaan in de al eerder bij het parlement ingediende wet bodemsane ring. De behandeling en invulling van dit wetsontwerp kan nog enige tijd du ren. Het opruimen van een aantal chemi sche stortplaatsen duldt volgens de re gering echter geen langer uitstel. Zelfs vooruitlopend op de aan te nemen noodwet heeft de overheid al maatre gelen genomen op plaatsen waar dit beslist noodzakelijk was, zoals Lek- kerkerk. Krimpen aan de Lfssel, Utrecht enz. Tegen het ambtelijk advies in heb ben b. en w. van Enschede besloten het oud-strijders legioen OSLin het ge meentelijk informatiecentrum ruimte te geven voor het etaleren van propa gandamateriaal. De afdeling voorlich ting van de gemeente is hierop tegen omdat het OSL als 'rechts extremisti sche beweging fascistoïde verschijnse len oproept die een bedreiging voor de democratische samenleving kunnen zijn'. B. en w. delen die vrees niet. Naar hun mening moet de democratie tegen de propaganda van het OSL bestand zijn. PARIJS (UPI) - Op de 193-e verjaardag van de bestor ming van de Bastille, het begin van de Franse revolutie die een einde maakte aan de monarchiei, heeft president Francois Mitterrand verklaard dat de Franse onafhanke lijke nucleaire afschrikkingsmacht zal worden uitge buit. De president loofde de 'grootsheid en de kracht' van het Franse leger. Mitterrand begon zijn tweede nationale feestdag sinds zijn verkiezing vorig jaar met een vlucht per helikopter naar de haven van Toulon, waar hij dertig oorlogsschepen en onderzeeërs met kemaandrijving inspecteerde. Scheepskanonnen vuurden salvo's af en 13 straaljagers vlogen langs de kustlijn van de Middellandse Zee. Later keerde Mitterrand in de versierde Franse hoofdstad terug, waar hij gastheer was op een receptie in het presidentiële paleis en een parade gadesloeg die leidde van de Champs- Elycsées, naar de Place de la Concorde. DEN HAAG (ANP) - Nederland overlegt met België en Luxemburg over het invoeren van een visum plicht voor Marokkanen, aldus hett een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Wanneer dit overleg wordt afgerond is nog niet bekend. Tussen de drie Beneluxlanden be staat een paspoortunie. Het gevolg hiervan is dat wanneer een van de partners voor onderdanen van een bepaald land een visumplicht wil invoeren, hij met de twee partner- landen moet overleggen over in voering van deze verplichting in het gehele Beneluxgebled. Het aantal Marokkanen dat in Bel gië woont is aanzienlijk groter dan dat in Nederland, mede als gevolg van het feit dat veel Marokkanen in hun geboorteland Frans hebben geleerd. Het ligt dan ook voor de hand dat het in de Benelux Belgie is dat het sterkst aandringt op het invoeren van een visumplicht voor Marokkanen. JU, KDERDAG 15 JULI 1982 [PZC7 binnen-buitenland UTRECHT - De ziekenhuizen verenigd in de Nationale Zieken huisraad (NZR) willen via de rechter voorkomen dat de plannen van minister Gardeniers van volksgezondheid doorgaan om 25 ziekenhuizen te sluiten. Over deze zaak wordt vrijdag in het bestuur van de NZR een besluit genomen. Voorzitter Van O mme van de sectie zie- kenhuisvoorzieningen niet de bevoegd- kenhuizen binnen de NZR, verklaarde held om dergelijke plannen door te voe- vanochtend desgevraagd dat het „zeer ren. Hij wijst op een aantal procedures waarschijnlijk" is dat de andere secties die niet gevolgd zouden zijn, waaronder binnen het bestuur deze stap zullen on- het betrekken van de provinciale bestu- dersteunen. De sectie ziekenhuizen be- ren bij het saneren van de gezondheids- sloot dinsdag in een besloten vergade- zorg. „De minister heeft de wet met voe ring in Utrecht om binnen de NZR dit ten getreden", zo zegt Van Omme. Hij voorstel te doen voor gerechtelijke voegt eraan toe: „Haar moed is omge- stappen. keerd evenredig met haar wijsheid". Minister Gardeniers van volksgezond- waarbij hij wijst op de presentatie van heid maakte vorige week haar plannen ^e plannen die in de gezondheidszorg is bekend om 25 ziekenhuizen te sluiten betiteld als de wijze waarop een olifant en datzelfde te doen met verschillende over het algemeen door een porselein afdelingen in bijna 100 andere zieken- kast pleegt te lopen, huizen. Het doel van de gehele „opera tie" zou moeten zijn om 8000 zieken- Een woordvoerder van de minister wil- huisbedden minder te krijgen in de Ne- de vanochtend geen commentaar ge- derlandse ziekenhuizen. ven op de te verwachten stappen van de NZR. „Wij wachten rustig af", zo luidde een verklaring. Hij ontkende de bewe- Volgens voorzitter Van Omme heeft ring dat de minister buiten haar boekje Procedures Volgens voorzitter Gardeniers volgens de wet op de zie- was gegaan. ASSEN - In Zuidmolukse kringen in Assen en omgeving wordt sterk getwijfeld aan de plannen die een groep Molukkers zou hebben om koningin Beatrix en minister-president Van Agt te gijzelen. In Zuidmolukse kring heerst de indruk, dat de politie de gijzelingsplannen bewust heeft laten uitlekken om verwarring en tweedracht te zaaien. Mogelijk is het ook gedaan om te kunnen rechtvaardigen dat er zoveel Molukkers zijn aangehouden na de beschieting van een politiewagen in de nacht van 10 op 11 juni. Onder de Molukkers bestaat namelijk het vermoeden, dat de politie zich flink in de vingers heeft gesneden en dat de aangehouden mensen wellicht niets te maken hebben met de schietpartij. Het Moluks Scholingskollektief. dat de gijzelingsplannen zou hebben beraamd, wil officieel niet reageren. Een aantal leden van deze groep heeft de benen geno men omdat gevreesd wordt, dat de politie nog meer mensen zal oppakken. Volgens enkele Molukse zegslieden richt het Scholingskollektief zich niet op de situatie in Nederland. Ook stelt het zich niet achter de strijd voor een vrije Republik Maluku Selatan (RMS). De beweging richt zich puur op de klassenstrijd zoals die in Indonesië gevoerd moet worden, aldus deze Molukkers. Het Nationaal Ziekenhuisinstituut heeft vandaag cijfers gepubliceerd waaruit zou moeten blijken dat de zie kenhuizen in het afgelopen jaar en op eigen initiatief hun capaciteit al met bijna 3000 bedden hebben verminderd. Het Nationaal Ziekenhuisinstituut wijst er in een verklaring op dat de minister bij haar bezuinigingsplannen geen rekening heeft gehouden met deze vermindering. Ontslag voor 102 medewerkers vormingscentra DRIEBERGEN/SOF.STERBERG (ANP) - De vormingscentra Kontakt der Kontinenten in Soesterberg en Kerk en Wereld in Driebergen hebben bij het arbeidsbureau in Amersfoort ontslag aangevraagd voor 102 mede werkers. Directeur J. Vuijst van Kerk en Wereld heeft dit woensdag bekendgemaakt. Als minister De Boer van erm de bezui niging van elf miljoen gulden op het vormingswerk in 1983 doorvoert, staan 63 van de 73 medewerkers van Kerk en Wereld en alle 39 medewerkers van Kontakt der Kontinenten op 1 januari op straat. De overige acht vormingscentra in ons land hebben nog geen ontslagaanvraag ingediend In totaal staan 300 arbeids plaatsen bij deze centra op de tocht, aldus Vuijst, die zei dat de hoop nu ge vestigd is op de vaste tweede-kamer commissie voor erm die na het zomerre ces hierover met de minister zal over leggen en aan welke de centra inmid dels alternatieven voor bezuinigingen op het vormingswerk hebben aangebo den. Volgens Vuijst is het ontslag nu al aan gevraagd om een zo goed mogelijke af vloeiingsregeling voor het personeel «mogelijk te maken. leen slachtoffers einongeval Aalter ïeer gevonden NEW YORK - Deze 'Silver GhostRolls-Royce uit 1907, de enige van zijn soort, staat momenteel te kijk in het Newyorkse Central Park ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Central Park's Tavern. De auto rijdt ongeveer 1 op 4 en heeft al 800.000 kilometer op de teller staan. De 'Silver Ghost'heeft overigens al heel wat afstandsrecords op zijn naam staan. De waarde wordt op ruim 2,5 miljoen gulden geschat. De auto wordt 'Silver Ghost' genoemd vanwege zijn kleuren en 'Ghost' vanwege zijn nagenoeg geruisloze motor. De 'Silver Ghost' zal meedoen aan een nationale herdenkingstoer door het land. ll'SSEL (ANP) - Het treinongeval l dinsdagochtend in België heeft utsgevonden heeft vijf doden ge nt, Twintig mensen zijn bij dat onge- Ijewond. Tot die conclusie is men itosdag gekomen, nadat de gehele dit van dinsdag op woensdag en ook misdag zelf nog een onderzoek was IHteld in de warkstukken van de nitlde wagons. 5 parket van Gent heeft woensdag toten dat er een autopsie uitgevoerd «worden op het stoffelijk overschot i de bestuurder van de sneltrein die Aalter achterop de stoptrein is inge- te Hoe het ongeval heeft kunnen huren is nog steeds een raadsel, inlaag begint men met het onder- tovan de 'zwarte doos' van de trein. Xnu toe blijft er slechts een conclusie o, namelijk dat de treinbestuurder ets heeft gedaan om het ongeval te J> «komen. Bij de Belgische spoorwe- sis men ervan overtuigd dat de snel st door drie gele waarschuwingssig- hn en door een rood stopsein is gere- nMaar, aldus de spoorwegen, er zal aminitieus technisch onderzoek no- lïtn om uit te maken of de reminstal- ran de trein intact waren. Aantal weigeringen ernwapenbewaking lot nog toe 44 HAAG (ANP) - Sedert de eerste hipring van een dienstplichtig mili- kernwapens te bewaken - in «1980-hebben tot nu toe 44 dienst rapen geweigerd dergelijke jKhtdiensten te doen. P-fflerendeel van deze weigeraars, na- ®jk 24, is door de militaire rechter ■^tofdeeld tot een onvoorwaardelijke ^Mgenlsstraf van drie weken. Vijf an- kregen straffen die varieerden rfltes weken voorwaardelijke gevan- rasstraf tot twee weken onvoorwaar- I Dat heeft staatssecretaris Van I «iwelingen (defensie) geantwoord op «nlteljjke kamervragen, rechts een geval is de zaak gesepo- wegens een beroep op de wet ge- •Wnsbezwaren. Twaalf zaken zijn mo- rattel nog in behandeling, aldus Van wwelingen. y* zaken zijn geseponeerd wegens wek aan voldoende bewijs. President Mitterrand rechtsen minister van defensie Charles Hemu, aan boord van een Lynx-helicopter. De hoog waardigheidsbekleders moesten reddingsvesten aantrekken, voordat de Lynx-helicopter vertrok van het vliegdek- schip 'Foch'. De hélecoptervlucht luidde het begin van de viering van de 14e juli in. WAGENINGEN - De Landbouwhoge school Wageningen wil het percentage van haar wetenschappelijke capaci teit dat beschikbaar wordt gesteld voor ontwikkelingsprojecten de ko mende vijf jaar verhogen. Op het ogen blik wordt zeven procent van de we tenschappelijke capaciteit voor dit doel aangewend. De Landbouwhogeschool heeft met. het oog op het verhogen van dit percentage een plan opgesteld, dat vooral voorziet in samenwerkingsprojecten met uni versiteiten en agrarische instanties in ontwikkelingslanden waarmee Neder land een actieve relatie onderhoudt. Om dit plan te kunnen uitvoeren zou den veertig a vijftig extra werkjaren ge financierd moeten worden. De hoge school is voor de realisering daarvan, m gesprek met het ministerie van buiten landse zaken. Een en ander staat te lezen in het Ont wikkelingsplan Landbouwhogeschool 1983-1987. Een belangrijk deel van het plan wordt ingenomen door de veran deringen die binnenkort aan alle Neder landse universiteiten en hogescholen zullen worden ingezet: het invoeren van de tweefasenstructuur. De beperking van de cursusduur van de eerste fase met ëën jaar (van vijf naar vier jaar) heeft de landbouwhoge school aangegrepen om zich te bezin nen op de inhoud van haar onderwijs. De vorig jaar gevoerde onderwijsdis- cussie heeft met name geleid tot een verzwaard accent op de matschappe lijke oriëntatie van het onderwijs. Tweede fase Ook de wensen van de landbouwhoge school ten aanzien van de tweede fase zijn op papier gezet. Hoeveel afgestu deerden van de eerste fase zullen kun nen doorstromen naar dit post-doc to raal onderwijs is echter nog onbekend, evenals het aantal tweedefase-opleidin- gen dat Wageningen toegewezen zal knigen Uit hpt ontwikkelingsplan blijkt dat men zich in Wageningen in ieder geval sterk wil maken voor een aantal tweedefase-opleidmgen op die terreinen waarin de hogeschool als eni ge onderwijs verzorgt in Nederland. Zo wil men een speciaal op de landbouw genchte onderzoekersopleiding met een capaciteit van 125 studenten per jaar. Verder wil men in Wageningen een tweedefase-opleiding voor leraren in het landbouw-, biologie- en milieu-on derwijs. Een derde vervolgopleiding die men wil opzetten moet ontwikkelings deskundigen voor de tropen afleveren. De vierde vervolgopleiding richt zich tenslotte op de biotechnologie. De Landbouwhogeschool is aangewezen als ëën van de landelijke centra voor onderwijs en onderzoek in de biotech nologie. De hogeschool meent aan haar jarenlange ervaring op het gebied van de voedseltechnologie en het werken met bacteriën en schimmels een zeker recht te kunnen ontlenen om een twee defase-opleiding hiervoor te mogen ontwikkelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9