etrec Metals sluit 3 augustus definitief Nieuwe stal voor schaapherder Boom Kanttekeningen bij een hoogzomerse dag HOOR' ZIETi j$*l dviesbureau sloutelande BV lilliet $OG GEEN WERK VOOR TWINTIG MAN I Conflict over \mampjes Cadzand-bad geregeld IN AUGUSTUS BEGIN BOUW IN EMMAHAVEN 't V op zn zomers IDEItDAG 15 J JDELBURG - De poorten van het Middelburgse metaalbedrijf Metrec Metals bv zijn vanaf g 23 augustus definitief gesloten. Vanaf die dag zal het bedrijf namelijk ondergebracht Linde hoofdvestiging in Maarssen. Van de 82 personeelsleden hebben er daar 32 een baan ren. Van de overige vijftig staan er uiteindelijk twintig op straat. Dit werd woensdagmid- tmeegedeeld door directeur H. Radius in Middelburg. Bjemde het spijtig dat toch nog mensen haanloos worden ten- van het vertrek van het bedrijf, litotien van hen was ontslag niet 'nodig omdat zij in Maarssen werk Kragen maar daar van af zagen. Radius toonde woensdag niet- ibegrip voor de sociale problemen in vertrek zo ver buiten de provin- ertionden kunnen zijn. Voor de an- res bleek er werkelijk geen werk ■te zijn. Onder hen zijn vier part- jopig zal het 2,5 hectare grote be- ~W feterrein in Middelburg er doods bij liggen. Volgens directeur Ra- njn er reeds vele belangstellenden resultaten kwamen die contacten ierniet. Op het ogenblik zijn er nog seneuze gegadigden in de markt. 06 Neem is echter dat zij geen van alle ^ar4 voor aankoop van het gehele plex maar slechts geïnteresseerd bi gedeelten. vestiging in Groningen (ongeveer usoneelsleden) van Metrec is over- door een Westduitse onder neming. Dit met inbegrip van de werk nemers. Voor het filiaal in het Gelderse Dieren (ook tien personeelsleden) wordt nog naar een koper gezocht. Zo lang die er nog niet is blijft de zaak daar doordraaien. De vestiging van Metree in het Belgische Vilvoorde blijft beslaan. Zoals bekend is tot slui ting van de zaak in Middelburg beslo ten omdat de ligging te excentrisch was ten opzichte van Maarssen en Vil voorde en daardoor sterk verliesge vend. De totale verhuisoperatie gaat Metrec (onderdeel Billiton) minstens drie mil joen gulden kosten. Daaronder zijn dan de lasten die aan het sociaal contract verbonden zijn. In dit stuk is onder meer het verhuizen van de werknemers die naar Maarssen overgaan geregeld Ook het aanvullen van WW- en WWV- uitkeringen van mensen boven de vijf envijftigjaar tot aan hun pensionering. Het sociaal contract is in overleg met de dienstenbonden CNV en FNV en de Unie BLHP opgesteld. Desgevraagd deelde directeur H. Ra dius woensdag mee dat absoluut niet gevreesd behoeft te worden voor ster ke bodemvero.treiniging op het ter rein dat men nu gaat verlaten. „Er zit niks. Dat komt door het beton en de bestrating tot een diepte van een halve meter in de grond. Bovendien hebben wij nooit met zware metalen zoals bij voorbeeld kwik gewerkt" aldus de di recteur. iSlNGEN - De rechtbank in Mid- mrg heeft woensdag het faillisse- iluilgesproken over het adviesbu- i Zoutelande bv te Zoutelande. Het rijf was een dochteronderneming Concrcta Beheer bv te Tilburg, moederbedrijf, dat de produktie betonnen platen voor de bouw al 1 gestaakt, is vorige week vrijdag liet verklaard door de rechtbank Breda, samen met twee andere tblerondernemingen uit Tilburg, curator van Concreta en de drie can toondememingen, waaronder het Ligdl lesbureau Zoutelande, is benoemd },J. A. M. Molkenboer uit Tilburg, (preekt over de afwerking van een ibba peren geschiedenis'. Zouteland bv dej, itóach oorspronkelijk bezig met het Ijgj,, ra van adviezen, met name over structies voor de bouw. Later is er :nsmr Molkenboer een 'fiscale een- gekomen tussen het adviesbu- Concreta Beheer en haar twee iterondememingen in Tilburg en Amro-bank. De betonnen platen den gemaakt in Tilburg, maar de iuküe is al enige tijd gestaakt. Het "tJJJ torten van de bouwmarkt is volgens "itorde belangrijkste oorzaak van iciële problemen, waarin het be ten zijn dochters zijn geraakt. ik op mm »tva fill into ,t WJ llianci{ IADZAND-BAD - Het conflict ftt| tussen middenstanders aan de finkelgalerij langs Boulevard De lielingen in Cadzand-Bad en de ra pmeente Oostburg over de plaat- liug van kraampjes is - voorlopig - opgelost. Dinsdagavond en woensdag praat- de gemeente met de midden- 1 standers over hun klachten. Die tomen hoofdzakelijk neer op het Talies van parkeerruimte. Daar wordt deze week nog iets aan ge daan. Een groot poffertjeskraam, die nu vijf parkeerplaatsen voor legalerij inneemt, wordt een stuk- weggesleept. de middenstanders vooral leekt, is het feit dat de grote pof- 'ieskraam er zonder overleg is gekomen. Ze wisten van niets. Een Tbsltl5i£raam'die 31 enkele jaren op rij bij de galerij staat, levert minder j e ifroblemen op. Die staat op voet- ju jangersgebied en neemt dus geen s£ Parkeerplaats in. Of het probleem «ze zomer uit de wereld is gehol- w. is nog de vraag. „Het echte probleem is pas opgelost als de pof- "j. j fcrtjeskraam is opgekrast", zei een Ksman van de Cadzandse mld- denstanders woensdag. „Die Wemt vijf parkeerplaatsen in. Wij Welen dat als een soort broodroof. Bet zit de middenstanders erg dwam dat de gemeenge de vergun ning van het kraam heeft afgege- "ro zonder voorafgaand overleg Bovendien komt de exploitant niet PZeeuwsch-Vlaanderen. en ook dit speelt blijkbaar een rol. Het col lege van b. en w. heeft donderdag - randaag - het laatste woord over ?etplan om de poffertjeswagen een «tukje weg te slepen. B. en w. heb- ben de middenstanders beloofd dat er voor het volgende- toeristensei- «oen in ieder geval een gesprek zal %metde middenstanders over de haag welke kraampjes bij de gale- fl mogen komen, en welke niet Baarbij wordt ook gelet op mogelij ke concurrentie voor de midden standers. Het metaal-recyclingbedrijf Metrec Metals in Middelburg sluit de poorten EMMAHAVEN - De schaapherder Jan Doom uit Emmahaven kan begin aus- tus beginnen met de bouw van een nieuwe stal voor de schapen. De ver gunning voor de bouw van dc 'eerste fase' is binnen. De bouw van de stal valt in drie delen uiteen: het construe ren van een gedeelte van de stal, fase twee is de bouw van een berging voor wintervoer en een afgerond gedeelte van de stal en de laatste fase bestaat uit uitbreiding, dan wel verlenging van het nieuw te bouwen onderkomen voor de schapen. Er is echter een tegen valler. Verwacht werd dat de vergun ning voor de bouw van fase twee voor de winter binnen zou zijn. Boom ver wacht dat dat niet het geval zal zijn en daardoor zit hij nu omhoog met de op slag van wintervoer. Hiermee hangt samen dat uitbreiding van de kudde van de nu bijna driehon derd schapen er niet Inzit. Boom is ver der tevreden over de ontwikkelingen. Voor de rest zyn er weinig problemen. In de loop van '80 kwam de pacht vrij van een grott deel van het Verdronken Land van Saeftinghe ten gunste van de stichting het Zeeuwse Landschap, aan wie het beheer van dit natuurreservaat is toevertrouwd. Daarmee kon een be gin worden gemaakt met de organisatie van de bij het beheer gewenste bewei ding Het Zeeuwse Landschap over woog daarbij de mogelijkheid van de ontwikkeling van een modern schapen- bedrijf. Dat is nu gebeurd. Opbouw „De opbouw van het bedrijf nieuwe vorm is in gang gezet", vertelt Boom. „Alleen zal de tweede fase van de bouw van de nieuwe stal waarschijnlijk niet gerealiseerd kunnen worden, zodat me weer een primitieve winter staat te wachten", zegt hij. Boom legt uit dat de oude stal met ge schikt is voor de berging; er is nauwe lijks plaats daarvoor. De ruimte voor het wintervoer gaat en koste van de ruimte voor de schapen, zodat Boom zich niet kan veroorloven teveel scha pen in huis te hebben. Daarom zit een uitbreiding van de kudde er niet in. Dat betekent dat Boom de volgende zomer financieel wat krap zal komen te zitten. Hij neemt dat op de koop toe, want wat de afgelopen winter is gebeurd wil hij niet nog eens meemaken. „Het is toen een 'bijna-ramp' geworden", vertelt hij. „Het was afschuwelijk, want niemand kon vermoeden dat half december de winter zo streng zou invallen. Daardoor was er ineens geen voer meer op het schor, zodat ik half februari al door het wintervoer heen was Het was een ver keerde gok, want ik was met teveel die ren de winter ingegaan. Dat overkomt met niet meer. Dan liever wat krap in de zomer. Ik moet nu zeker weten dat ik in de komende winter de schapen goed kan verzorgen. Na februari heb ik veel extra wintervoer moeten inslaan". Wat de derde fase van de nieuwbouw be treft, daar ligt Boom niet wakker van. „Het geld daarvoor is er nog niet, maar dat geeft niet. De complete stal is bere kend op zeshonderd dieren en die heb ik voorlopig toch niet". De afgifte van de vergunning voor de tweede fase is ver traagd omdat de bouwplannen in strijd zijn met het daar geldende bestem mingsplan buitengebied. De hoogte van de stal overschrijdt het maximum met bijna drie meter en de stal staat te dicht geprojecteerd bij de erfscheiding. Om die redenen moet er een artikel 19 procedure worden gestart om zo onthef fingen van de bepalingen te krijgen. Dat houdt in dat er een voorbereidings- besluit moet worden genomen door de raad en dat kan pas op z'n vroegst eind augustus. Daarna moet gedeputeerde staten van Zeeland een 'verklaring van geen be zwaar' afgeven en dat gaat wel een maand of twee duren. Volgens de ge meente kan de vergunning dan op z'n vroegst in oktober of november rond zijn. „Als er niets tegenloopt". De schaapherder Jan Boom uit Emmahaven met zijn kudde Op de achtergrond de oude stal. die binnenkort zal worden vervangen door een nieuwe PZC/provincie Geef mij eens een bak friet en neem er zelf ook een, want ik heb medelijden met iemand die met dit weer boven de vette walm moet hangen". Zo reageert een meelevende klant als hij de uitbater van een patatkraam in het zweet des aanschijns zijn dagelijks brood ziet verdienen. Het is mid den op de dag. En ook het heetst. In z zuidelijke landen zouden ze op die tijd en met die temperatuur een paar uur plat gaan. Siësta houden. Maar we zijn hier in Nederland. En daar doen we net weer even anders. was het alleen om de buurvrouw die in Zuid-Frankrijk zit, straks te kun nen laten zien, dat ze beter thuis Toch vallen de mussen bijna van het dak van de hitte. Of op z'n minst voe len ze zich beroerd. Traag stappend verplaatsen mensen zich door de stad. Op een bankje is een bejaarde man ingedut. Voorbijgangers glimla chen om dat vredige tafereeltje. Een enkeling blijft peinzend staan Je ziet 'rn denken. Slaapt-ie nou of is er wat met 'm. Kan toch nietwaar. Niet goed geworden van het warme weer mis schien. Bevangen heet dat. Niks be vangen. De bejaarde heer knapt ge woon een uiltje. Zoals het eigenlijk hoort onder die tropische omstandig heden. %e hoofdingang van Miniatuur Wal cheren in Middelburg oogt alsof er zojuist een luchtalarm-signaal heeft geklonken. Geen kip te bekennen. Toch staat daar een Franse bus. Er moet dus enig volk in de buurt zijn. Dan maakt zich uit het schaduwrijke lommer een klein gezelschapje los. Dominerende figuur daarin is een hoogzwangere vrouw Goed voor een tweeling, zo te zien. Moeizaam hijst zij zich in de touringcar. Die is voorlo pig nog niet thuis. Zwangere vrouwen, bejaarden en he le jonge kinderen: ze hebben het niet erg breed in deze dagen. Bejaarden, die er gevoelig voor zijn, krijgen het al gauw benauwd. En het hele jonge kroost dal nog niet zo n beste tempe ratuurregeling heeft, lijdt er ook on der. En dan die aanstaande moeders, die 'op alledag lopen'. Zoals Janna bijvoorbeeld. Zij heeft nog een paar weken te gaan, maar ze ziet al aardig af met die hitte. „In de ze conditie verkerend komt er al niet veel meer uit je handen, maar met dat warme weer kun je bijna niks meer doenJe kimt wel onder de dou che blijven staan, zo transpireer je. Dat komt natuurlijk omdat je een stuk zwaar-er bent, het bloed is dun ner en je hebt ook meer bloed. Nee, laat mij maar rustig in een koel hoek je zitten. Gelukkig houdt de kleine zich nogal koest Dat is opvallend met dit weer. Anders voel je dat ge trappel en vliegt het heen en weer. Ik denk dat die het daar binnen nu ook erg warm heeft". Janna m een koel hoekje. Onder andere omstandighe den is het een grote zonaanbidster. Maar nu mag het van haar meteen gaan waaien en stormen hadden kunnen blijven. Maar omdat je het met dat Neder landse weer nooit weet, willen de meesten in anderhalve dag bruin zijn. Mevrouwvan der Have ziet soms de ellende al van een afstandje aan komen. Zo af en toe spreekt ze een strandbezoeker nog wel eens waar schuwend toe, wanneer die een knal- rooie rug heeft. Oh. maar ik voel niks, hoor. wordt er dan vaak gereageerd. En dat klopt op zo'n moment vrij aar dig, want het verfrissende zeewindje houdt de branderigheid nog wat te gen. Maar dan die nacht die erop volgt. „We zeggen het wel eens", ver telt mevrouw Van der Have, „van nacht zult u een waslijntje nodig heb ben, want dan kunt u van het ver branden niet meer liggen, niet zitten en niet staan. Alleen maar een beetje hangen". Bij de politie zitten ze met dat warme weer een versnelling lager. De kleine criminaliteit blijft wat achter. Over dag ligt het potentieel gespuis uitge- vloerd op het strand en na zo'n sto vend dagje hebben ze 's avonds niet zoveel pils meer nodig om al vrij snel onder zeil te gaan. Anderen raken 's avonds, als nawerking van zo'n war me dag. misschien wat eerder geïrri teerd. Door een blèrende radio of tv wellicht, waarvan het geluid nu door de openstaande ramen en deuren wat royaler naar buiten waaiert. Het is drie uur in de middag. Nog steeds knap van de warme. In de pof fertjestent aan de voet van de Lange Jan in Middelburg hangt een stem ming als in een sterfhuis. Mistroostig langs de lege tafeltjes blikkend, zit het bedienend personeel- vier man en een vrouw sterk- bijeen. Bij kwakkel- weer staan ze soms met z'n dertienen. Maar dat hoeft nu niet. Wie komt er immers bij zo'n klimaat nu poffertjes eten. Ook al is het een portie poffer tjes met rum, specialiteit van de zaak. Je kimt nu zelfs op de gloeiend hete luifel een portie klaar maken. Daar is dan waarempel nog een klant 'Stoor ik', informeert deze be leefd. Moeizaam komt een bediende in het geweer. Vijand „De zon is onze ergste vijand", meldt de uitbater, nog steeds triest kij kend. „En wat je dan soms nog in huis krijgt Van de week zat er hier neg eentje: die begon na een paar pilsjes te roepen: duiken, een bom menwerper! Zeker wat last van de hitte". Later die woensdagmiddag veran dert in minder dan geen tijd het weer type, Als een toverbal van kleur, knetterende donderslagen klinken de regen klettert op straat. Dat ruimt snel op op het strand. De aftocht is chaotisch. Zo loom als het publiek die morgen de duinbuit over is ge trokken, zo jachtig, duwend en wrin gend zoeken ze nu snel droge oorden op, Een verfrissing is leuk, maar zo hoeft het nu ook weer niet. Aan het eind van het tv-joumaal meldt Noortje van Oostveen - geluk kig nu eens niet gekleed in die schreeuwerige bloemetjesjurk- die woensdagavond, wat we de komende dagen kunnen verwachten; wisselen de bewolking, enkele buien, minder warm. Hoogzwangere Janna zal wel opge lucht hebben herademd bij het ho ren van dat nieuws. Maar het hu meur van de man in de poffertjes kraam zal er daardoor niet beter op zijn geworden. Voor hem was het woensdag weer een verloren dag! Jacques Cats Gniffelen Twee uur in de middag. Wie zich maar even vrij heeft kunnen maken is in. op. aan of bij het water. Wat een zomertje. En dat alweer zoveel da gen. Helemaal netjes is het niet maar toch zit je op zulke momenten te gniffelen om huur en kennis die zo nodig naar Zuid-Frankrijk moest. Met moeite een gezicht van 'hij lie ver dan wij' verbergend, hebben Wij - vakantievierders in eigen land - ze nog staan uitzwaaien toen ze met een volgepakte auto met doorgezak te achterveren van het overgewicht feestelijk claxonnerend de straat uitreden. De zon tegemoet. Die in het thuisland nog uitbundiger begon te schijnen dan in zuidelijke oorden. Nederland 32 graden juichte de weerkaart gisteren. Zuid-Frank rijk 22 graden Het menselijk gedrag verandert nog al ten tijde van warm zonnig weer We zouden ineens een stuk verdraagza mer zijn.i Mevrouw van der Haven van de strandreddingsbrigade in Westerschouwen praat over een 'fijn publiek Als het minder mooi weer is verandert de zaak Dan melden vakantiegangers zich op de strand- post met een chagrijnig bekje en sla ken kreten als nou is het al pokken- weer en dan krijg ik nog een flinke snee in m'n poot ook. En in de winkel dringen we naar voren, op straat kan het niet vlug genoeg gaan en nemen we voorrang ook al loopt daarmee de hele kluit in elkaar Maar bij mooi weer; geen of nauwelijks klachten. Kleurtje Die stralende zon nodigt wel uit tot het halen van een leuk kleurtje. Al

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7