Van Eeghenhuis vraagt ontslag voor personeel Dow wil snel lager tarief warmte-krachtkoppeüng Gemeenteraad Veere achter zwemverbod 'Titaantjes' in Voorkeur PvdAZeeland voor Jaap van der Doef ORGANISATIES INTERN VERDEELD Protestvlot verplaatst in Middelburg NU NOG GEEN PROFIJT VAN REGELING DONDERDAG 15 JULI 1982 GOES - Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid heeft de oud-staatsse cretaris van verkeer en waterstaat Jaap van der Doef (woonachtig in Middel burg) na lijstaanvoerder Joop den Uyl op de tweede plaats van de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer gezet. Van der Doef kreeg met 60 tegen 38 stemmen voorrang boven het huidige (Zeeuwse) kamerlid Bert Broekhuis uit Vlissingen. Met name dc afdelingen uit de grotere plaatsen hadden een voorkeur voor Van der Doef. De ex-bewindsman werd met zijn Zeeuwse voorkeur als eerste gelukge wenst door Broekhuis. Eén en ander gebeurde woensdag tijdens een korte ge westelijke vergadering In Goes. In een reactie op zijn plaatsing toonde Van der Doef zich verheugd over de steun vanuit Zeeland. Hij liet weten zich voorde volle honderd procent in te zullen zetten als parlementariër en daarbij naast zijn 'specialisaties' op het gebied van sociale zaken en verkeer en waterstaat ook in het bijzonder de Zeeuwse aangelegenheden te zullen behartigen. Een nieuw optreden als lid van de regering wilde Van der Doef op voorhand niet uitsluiten, "maar ik denk dat de kansen daarop met erg groot zijn". De oud- staatssecretaris kondigde aan zich in de komende periode in 't Zeeuwse zo uitvoe rig mogelijk te presenteren. Kamerlid Broeckhuis - die als de kiezers het laten afweten vrijwel zeker op een zijspoor komt - was blij met de Zeeuwse socialistische steun aan Van der Doef. „We hebben altijd goed kunnen samenwerken Er zijn al gesprekken geweest over de wijze waarop de PvdA de Zeeuwse zaken het beste kunnen behartigen", aldus Broekhuis Hij tekende aan dat Van der Doef met zijn takenpakket erg goed aansluit op de Zeeuwse zaken Erg belangrijk vond Broekhuis het feit dat de kandidaatstelling in goede harmonie verliep Hij meldde zich in de komende periode actief te blijven opstellen als belangenbehartiger namens de PvdA. De gewestelijke vergadering had. op de kandidaatstelling voor de tweede plaats na, weinig om het lijf. Waarnemend voorzitter D. J. Bruiuooge kon de afgevaar digden na één uur alweer naar huis sturen. AARDENBURG - Woensdagmiddag is collectief ontslag aangevraagd voor de 25 personeelsleden van de stichting 'Vormingscentrum Van Eeghenhuis' in Aardenburg. Zoals gemeld wil minister H. de Boer (CRM) de subsidie aan het centrum stopzetten met ingang van het volgend jaar. De ontslagaanvraag, namens het bestuur van de stichting ingediend bij het arbeidsbureau in Oost burg door coördinatrice Netty Verhage, moest nu al de deur uit omdat het personeel opzegtermij nen heeft van vier tot zes maanden. wordt De Boer aangeraden om andere financieringsbronnen te vinden voor de vormingscentra in internaatsver- Het bestuur van het 'Van Eeghenhuis' heeft overigens dc hoop op 'redding' nog niet opgegeven. De tien centra, die met sluiting worden bedreigd, hebben woensdag ieder afzonderlijk een AROB-procedure aangespannen tegen de beschikking van de minister. De raad van state in Den Haag moet zich nu buigen over de vraag, of de beschik king, wat de procedure betreft, wel cor rect is geweest. De tien getroffen centra kregen volkomen onverwacht een brief van de minister in de bus, waarin het stopzetten van de subsidie werd aange kondigd. Dat gebeurde zonder enige vorm van overleg met de centra, de Tweede Kamer of de vaste kamercom missie. Met de AROB-zaak i Administratieve Rechtspraak tegen Overheidsbeslissin- gen) willen de centra in de eerste plaats uitstel van de subsidiestop bereiken. De drie landelijke koepelorganisaties van het vomungswerk in Nederland en de tien 'getroffen' vormingscentra heb ben deze week intensief overlegd over een alternatief bezuinigingsplan. De minister had de centra tot vandaag - donderdag - twaalf uur de tijd gegeven om met voorstellen te komen. Die zijn verwerkt in een brief, die vandaag bij De Boer arriveert. Zowel de argumen ten. die de minister hanteert om de cen tra te sluiten als het 'puntensysteem', dat hij daarbij ais leidraad gebruikte, worden in de brief scherp veroordeeld. Ook de korte termijn van de subsidies- top wordt gehekeld. Concrete bezuini gingsvoorstellen met bedragen worden in de brief niet genoemd. Wèl worden enkele suggesties gedaan. Aanbod De drie overkoepelende organisaties hebben aangeboden zelf eens te beki j- MIDDELBURG Het vlot van de actie groep 'Stop Borssele,' dat sinds zater dag in het water van de Nieuwe Haven in Middelburg lag, is woensdagavond 'verscheept' naar de gracht in Middel burg ter hoogte van Het Trefcenter. Het vlot is uitgerust met nieuwe drij vers. nadat er enige problemen waren ontstaan met de stabiliteit van het vlot. Het is de bedoeling van de actiegroep dat er telkens nieuwe mededelingen op het vlot worden geplaatst. De actie groep wil op deze wijze protesteren te gen kernenergie en tegen een atoom bunker in Zeeland. Eén van de redenen waarom er gebruik gemaakt wordt van een vlot is het voorkomen, dat er leden van d^igroep 'Stop Borssele' worden aangehouden bij het verspreiden van affiches. Geslaagd Aan de academie 'De Laan' te 's-Gra- venhage, aideling hoger beroepsonder wijs, behaalde Marjan Timmerman uit Kattendijke het diploma diëtetiek. Dr. mr. H. P. Schaap in Zierikzee overleden ZIERIKZEF. - In Zierikzee is overleden dr mr H. P. Schaap (87), die in deze plaats gevestigd was als procureur. De heer Schaap was gepensioneerd als majoor van speciale diensten bij de ge nerale staf van de koninklijke land macht. De heer Schaap, die werd geboren in Groningen, maakte na zijn rechtenstu die aanvankelijk een carrière als advo caat en later als griffier in achtereenvol gens Brielle en Assen. Tijdens de zoge heten politionele acties in het toenmali ge Nederlands-Indiè was de heer Schaap lid van de krijgsraad te velde. Hij kreeg het Oorlogs- en Verzetskruis met Gesp. en enkele andere militaire onderscheidingen. In 1963 vestigde de heer Schaap zich in Zierikzee. Een jaar tevoren had hij zich als procureur laten Inschrijven in het arrondissement Middelburg. De heer Schaap verwierf bekendheid door zijn historische verhandelingen en zjjn aktiviteiten voor de bevordering van de Nederlandse cultuur in België De crematie Is vandaag - donderdag - om elf uur in het crematorium in Mid delburg. ken wat er intern bezuinigd kan wor den. bijvoorbeeld door fusering of ver dergaande samenwerking. Daarnaast WOLPHAARTSDIJK - „Een prachtexemplaar. Ik sta er gewoon versteld van". De heer W. Sandee van de hoeve 'Even Buiten' in Wolphaartsdijk is buitengewoon trots op de stokroos in zijn achtertuin, die een lengte van 3,60 meter bereikt heeft. En dat nog heel toevallig, want de plant is spon taan in de tuin van Sandee opgekomen. „Ik wist eerst niet eens wat het precies was. Ik kende stokrozen helemaal niet. Maar ik ben blij dat ik de plant heb laten groeien", vertelt Sandee. Inmiddels heeft hij de stokroos van enige steun voorzien, om te voorkomen dat een té krachtige wind de plant omverwaait. „Ik heb er echt m'n aardigheid in", zegt Sandee. Hij maakt duidelijk dat niet alleen de lengte van de stokroos opvalt, maar ook de Vele witte en rode bloemen, die eraan hangen. Een woordvoerder van de afdeling beplantingen van de gemeente Goes laat weten dat de hoogte van 3,60 meter een bijzon derheid genoemd kan worden. „Als een stokroos gunstig staat en er voedza me grond is, dan willen ze nog wel eens doorgroeien", meldt hij. De woord voerder merkt op dat stokrozen meestal tot manshoogte groeien. band. Nu komt dat uit één pot van CRM. Volgens de Woodbrookersgroep en de vereniging van Volkshogescho len. die de brief hebben ondertekend, kan er ook uil andere bronnen geld worden geput, wat nu al bij andere vormen van welzijnswerk gebeurt. De grootste overkoepelende organisa tie voor vormingswerk, de Nederlandse Federatie van Vormingscentra, heeft de brief niet ondertekend. Ze is het wèl eens met de kritiek op de korte termijn, die de centra hebben gekregen om met andere voorstellen te komen. Maar de rest van de inhoud laat de Federatie voor rekening van de Woodbrookers groep - waar het 'Van Eeghenhuis' deel van uitmaakt - en de vereniging van Volkshogescholen. Ook het vormingscentrum 'Kerk en Wereld', een van de tien die met slui ting worden bedreigd, kan zich niet vinden in de inhoud van het schrijven aan de minister. Dit centrum heeft dan ook een 'eigen' advocaat in de arm ge nomen om met een AROB-procedure de sluiting tegen te gaan. ZIERIKZEE - Woensdag zijn voor de KRO in Zierikzee opnamen gemaakt voor het televisiespel 'Titaantjes', gebaseerd op 'De Uitvreter' en 'Titaantjes' van de schrijver Nescio, (Jan Hendrik Frederik Grönloh. 1882- 1961). Het optreden van een camaraploeg van de Neder landse Omroepstichting was in het zonovergoten Oos- terscheldestadje een voortzetting van reeds op buiten- lokatie gemaakte buitenopnamen in Abcoude, Amster dam, Uitdam en Schellingwoude. Hevig onweer en regenbuien maakten tegen zessen een eind aan het filmen bij het Zierikzeese vrijpoortje. Van daag (donderdag) vormt Veere achtergrond voor het te levisiespel, waarvoor op 4 augustus opnieuw Zierikzee centraal staat. Ondanks de hitte is er woensdag volgens schema ge werkt. Producent Piet van Hest maakt in Zierikzee dui delijk, tevreden te zijn over het verloop van het gebeu ren Het televisiespel Titaantjes is samengesteld door Hugo Heinen. De regie voert Jan Keja. Voor de opnamen figureerden twintig leden van de Goe- se volksdansvereniging Vodago. die ook vandaag in Vee- re in klederdracht hun medewerking weer verlenen. De shots op de Zierikzeese kaden en aan het Bolwerk betrof fen voornamelijk twee van de acht medewerkers aan het spel, de acteurs Johan Leijsen en Anne Buurma: in "iv laantjes' achtereenvolgens Bavink, de kunstenaar, en! Japi, z'n boezemvriend, die in Nescio's kleine drama de hoofdrol speelt. Rob Bindels wijst er in de serie 'grote ontmoetingen' (1978) op dat Japi de figuur is met wie Nescio zich mis schien wel het allermeest heeft geïdentificeerd. „Zo uit het leven gegrepen is geen andere personage in zijn werk, zelfs Bavink niet: de stakker die het schilderen toch niet kon laten. En in tal van verhalen komt de herinnering" aan de onvergetelijke Japi - waar Bavink mee kwam aanzetten toen hij uit Veere terug kwam - weer boven aldus Bindels. De uitzending van 'Titaantjes' vindt komend najaar met name plaats naar aanleiding van de dit jaar ICOste ge boortedag van Grönloh, die in 1911 met De Uitvreter debuteerde in het literaire tijdschrift De Gids. TERNEUZEN - Dow Chemical Nederland, dat enkele maanden geleden in een opvallende advertentiecampagne aandacht vroeg voor de hoge energieprijzen van een aantal grootverbruikers, profiteert op dit moment niet van de korting op de elektriciteitstarieven voor deze groep, die dinsdag werd aangekondigd door minister Terlouw van economische zaken Doordat het chemiebedrijf zélf energie opwekt via een systeem van warmtekrachtkoppeling en slechts 2 tot 3 procent van de jaarlijkse behoefte inkoopt bij de PZEM is de korting van ruim 4 cent per kWh voor Dow niet van toepassing. Manager energievoorziening Ch. van de noodsituaties of onderhoudsbeurten Vijver gaat ervan uit. dat het ministerie wordt de PZEM ingeschakeld. van economische zaken op korte ter mijn met een identieke kortingsrege ling komt voor gebruikers van warmte krachtkoppeling. Terlouw heeft dat in middels toegezegd Het systeem is bij Dow vergaand geper fectioneerd en met een capaciteit van 70 megawatt per jaar toereikend voor de eigen energiebehoefte. Alleen bij Forellenkweker Breskens voor AVRO-radio BRESKENS - Vandaag, donderdag zal in het programma de AVRO-klok van de AVRO aandacht worden besteed aan de forellenfarm van Bressiaander Jo Walhout. Dit in de rubriek toeristi sche tips. Walhout zal in het program ma wat vertellen over zijn forellen- farm, die ligt in de haven van Bres kens. Het programma wordt uitgezonden tussen twaalf en veertien uur op Hilver sum 2. Uitzonderlijk „In Nederland is dat een uitzonderlijke zaak," zegt Van de Vijver. „De meeste bedrijven combineren warmtekracht koppeling met inkoop bij energiebe drijven." Hij noemt de kortingsregeling van Ter louw „een goede zaak", maar vindt dat de maatregel niet ver genoeg gaat wan neer de tarieven worden vergeleken met die in de Bondsrepubliek. Dow Chemical acht een daling van de energieprijzen van groot belang bij het aantrekken van kapitaal binnen het concern voor het ontwikkelen van nieu we projecten in Nederland. In '79 viel de Dow-vestiging in de Botlek af als kandidaat voor de bouw van een fabriek van 'specialties' (nieuwe chemi sche produkten met een hoge toege voegde waarde) ten gunste van Frank rijk. Het nadelige verschil In produW kosten kwam voor 30 procent voondi ning van de energieprijzen. Recents derzcek toonde aan, dat die afstand: 111 middels is opgelopen tot 50 procent a Dow heeft in het verleden steeds n pleit voor een verlaging van de iri gasprijs voor warmtekrachtcentnkP1 met 8 cent per kubieke meter. (ADVERTENTIE) VANDAAG zomer/winteropruiming Restanten zomerhalve prijs Restanten winter halve prijs Modehuis Bobbcexclusieve damesmode Coosje Buskenstraat 1-19-151 Missingen iel 01184-12660 VEERE - Met ingang van donderdag (vandaag) mag er niet meer gezwom men worden in de door pleziervaartui gen zeer druk bezochte voormalige stadshaven van Veere. Ook mag het niet bij het havenhoofd bij de Camp- v verse toren. De gemeenteraad van Veere besloot woensdagavond met al gemene syemmen de algemene politie verordening (apv) zo te wijzigen dat een zwemverbod mogelijk werd. B en w van Veere hadden de gemeente raad voor deze kwestie speciaal In spoedzitting bijeen geroepen. De afge lopen weken regende het namelijk over klachten. Steeds betrof het daarbij mensen die bij voorkeur bij nadering van bootjes het water insprongen en daarna begonnen te treiteren door bij voorbeeld de jachten tegen te houden of af te duwen. Hierdoor ontstonden in toenemende mate irritaties bij bootbe- zitters en de afgelopen dagen kon vol gens b en w enkele malen een ernstig handgemeen nauwelijks voorkomen worden. Het raadslid A. P Poppe(WD) was het allerduidelijkst in het toejuichen van maatregelen. „Je maakt je er duivels over wanneer ze bij voorkeur net in het water duiken als je langskomt. Vooral leuk las bijvoorbeeld een vrouw voorop zit, met d'r permanentje nog maar net droog is" aldus de liberaal. Het voorstel van b en w aan de raad kwam hierop neer dat het college by openbare kennisgeving direct plaatsen aan kan wijzen waar het verboden is te zwemmen of zich in het water te be- gevn. Dit stuitte op grote moeilijkhe den bij het CDA-raadslid W. J Sander- se. Deze was vooral bang dat de raad nu zomaar bevoegdheden uit handen zou geven. B en w zouden in theorie overal verboden in kunnen gaan stellen Na dat de CDA'er verzekerd was dat er achteraf door de raad altijd vragen ge steld konden worden over eventuele zwemverboden was deze nog niet tevre den. Hij wees erop dat, evenals bij ver- keersbesluiten wel kritiek geleverd kan worden op b en w maar dat de beslissin gen dan al genomen zijn. De heer A. J. Pouwer (Gemeentebelan gen) kon zich niet zo vinden in de visie van de heer Sanderse (gedeeld door de SGP'er De Vissen. „We gaan zo langza merhand verzeild raken in een discus sie over staatskunde" aldus Pouwer nadat de beraadslagingen al een half uur duurden. „Ik zie het hele probleem niet waarmee Sanderse worstelt. Is de raad het niet eens met een besluit tot instelling van een zwemverbod dan kan ze het delega tiebesluit (waarmee b en w bevoegdhe den krijgen i intrekken of desnoods het betreffende artikel ln de apv intrekken" aldus de heer Pouwer. Uiteindelijk ging de raad zonder stemming akkoord. Overigens stond in de vorig jaar augus tus nog gewijzigde apv al dat men in het water geen overlast mag bezorgen of ge vaar opleveren. In de praktijk kon er met deze tekst weinig gedaan worden omdat de politie bijvvorbeeld moeilijk kon zien wie van een groepje zwemmers nu tot de boosdoeners isters) behoorde die overlast veroorzaakten. Vandaar nu een totaal zwemverbod. „Zoals ook in andere gevallen moeten de goeden hier onder de kwaden lij den" aldus burgemeester mevrouw W. van Montfrans-Hartman. Tentoonstellingen Energie Anders in Terneuzen, Hulst, Goes en Souburg MIDDELBURG - De werkgroep Jok» (Jongeren Over Kernenergie) houdt o; vier plaatsen in dc provincie tentoo: .p stellingen onder de titel 'Energie A: ders'. Joker is een werkgroep Vinè Zeeuwse Jeugdraad en wil jongeren: formeren over energie. Voor dit doel is een subsidie verk:-:-: van de Stuurgroep Maatschappe# Discussie Energiebeleid Het mfon tieproject is in de maand mei begonrs met de uitgaven van een tweetal 'os jes. De tentoonstelling geeft een compfc verhaal over energie. Ook alternate energiebronnen ontbreken daarbij na Van 12 juli tot en met 30 juli is ze teas in de openbare bibliotheek van Tems zen. Van 2 tot en met 13 augustus f. Goese openbare bibliotheek, Van 16K en met 27 augustus in die van Oost-S» burg terwijl tenslotte van 6 tot en ml 17. september de openbare b van Hulst wordt aangedaan. im ns Gd Zwemmers die bij de ingang van de Veer se jachthaven een frisse duik nemen zijn een doom in het oog van de watersporters Deel Hansweert uur zonder stroom door brand in elektriciteitskast HANSWEERT - Een kortsluiting.? volgd door een brand, in een bouwde elektriciteitskast v PZEM in Hansweer-Oost, was ei oorzaak van dat bewoners aan i Hansweertsestraatweg, waaronfe ook het bejaardentehuis Mariaoort woensdagavond ruim een uur zon® stroom kwamen te zitten. Voorbijgangers zagen rond tien i® vlammen uit de elektriciteitskast,® juist anderhalve dag geleden ln gebrul was genomen, komen en waars* den de brandweer van KruiningenJ brandweer kon in korte tijd met» poederblusser het vuur meester*# den. PZEM-monteurs waren woensdi! avond laat nog bezig de kabels te tak ren Ruim een uur na de brand kom!# de bewoners van de Hanswee* straatweg weer van stroom wort* voorzien. De vermoedelijke oor»1 van de brand, aldus brandweer»* mandant J. Dek, is dat er „iets verte» is aangesloten"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 4