Arafat vraagt regering van Syrië de PLO op te nemen pzefi Van der Louw tweede man op PvdA-lijst Rotterdam Brandweer: meer beveiliging had Dennendalramp kunnen voorkomen Tien CDA-ers tegen kruisraketten het weer LIJK VAN VERMIST MEISJE GEVONDEN Vrou wen-fiets-record Falend alarmsysteem Buckingham Palace REORGANISATIE FNV KOST VIJFTIG BANEN IMPASSE IN ONDERHANDELINGEN GROTE VERSCHILLEN PER GEWEST jUDERDAG 15 JULI 1982 PZC/binnen-buitenland enkele regen- of onweersbui, ook Ljoe zon. Middagtemperatuur on- ter24 graden. Matige wind uit zuid aidicest. deltagebied fieren in de namiddag begon de over ig naar een koeler weertype, wat uitkomende dagen zal voortzetten iagerüang lag het onweerslagedruk- [wd boven Frankrijk. Maar de op- in mar het noorden liet -op zich thten. De afgelopen nacht échter is g storing over het Deltagebied ge iten en vandaag zal het weer bij ons ook minder zomers zijn mil het zuiden is de bewolking toe tomen en er moet rekening worden [ouden met enkele opkomende buien mithetzuiden. De buien kunnen ver teld gaan met onweer. De windrich- güzuid tot zuidwest. De maximum iperatuur valt wat lager uit dan we afgelopen dagen gewend zijn, name en 23 graden. entüzichten voor vrijdag: Koeler en in winderig vanuit het zuidwesten, ^houdende kans op buien en maxi- i m tets meer dan 20 graden. Sautisch bericht nd:zuid tot zuidwest, 4 Bft, in een bui rtstondig 5 Bft. Het zicht: matig. Tem- tatuur kustwater: ruim 19 graden Idus; Veerse Meer en Grevelingen: ra 22 graden Celcius. Afwijking wa slanden: geen afwijking a van bete- rö. Maximale golfhoogte monding heides: minder dan een halve meter. ZON EN MAAN juli zon op 05.39 onder 21.53 maan op 02.03 onder 17.03 ven; Stli Mderdag 15 juli uur cm uur cm teingen sneuzen 09.20 09.45 169 193 21 44 22.07 166 190 ecu nikzee 10.39 137 22.44 128 de insweert 10.19 208 22.41 203 era Hieldmge 10.52 162 23.09 152 itekrak 10.51 192 23.08 180 ulnisse 11.26 164 23.41 153 /oil rijdag 16 juli ■da- lstngen 10.31 171 22.54 171 be- neuzen 10.53 195 23.15 197 tökzee 11.44 137 23.50 133 usweert 11.26 210 23.50 210 teldinge 11.56 163 00.18 158 aai wkrak 11.55 192 00.17 187 tell is nünlsse 12,31 164 00.50 159 ge- laag water og", goderdag 15 juli „ur .m uu, cm Isslngen 03.18 186 15.43 156 neuzen 03.44 198 16.05 167 eikzee 04.02 165 16.27 131 insweert 04.04 215 16.23 187 raieldinge 04.15 183 16.41 148 teekrak 04.32 210 17.00 171 ulnisse 04.25 183 16.58 149 we r de rijdag 16 juli aingen 04.24 182 16.53 161 gei. neuzen 04.48 193 17 16 173 3rd- mkzee 05.06 160 17.37 136 insweert 05.08 211 17.35 192 imeldlnge 05.16 178 17.50 153 telt as- reekrak 05.33 205 18.08 176 ulnisse 05.30 178 18.09 154 DEN HAAG - Tien kandidaat-Tweede-Kamerleden voor het CDA hebben het CDA-bestuur laten weten dat zij onder geen beding zullen instemmen met de plaatsing van kruisraketten in Nederland. Dit bezwaar tegen het CDA-verkie- zingsprogramma is door het CDA-bestuur geaccepteerd. In dat programma staat dat het CDA thans nog geen standpunt inneemt over de plaatsing, maar eerst de onderhandelingen in Genève wil afwachten. Omdat de tien plaatsing hoe dan ook afwijzen in hun stellingname in strijd met dat CDA- programma. Het CDA kent echter zogenaamde ..gravamen", ernstige principiële bezwaren tegen een onderdeel van het CDA-programma. Mensen van wie zo'n gravamen erkend wordt hoeven zich op dat punt niet aan het CDA-programma gebonden te voelen. Het CDA-bestuur heeft besloten de tien gravamen te erkennen De tien zijn de staatssecretarssen Jan van Houwelingen (defensie) en Hans de Boer (crm). en de huidige Tweede-Kamerleden Sytze Faber, Willem de Kwaadsteniet. Henk Cou- prie. Jan Buikema. Jan Nico Scholten, Fred Borgman. Froukje Laning-Boersema en Stef Dijkman. BEIROET (RTR/ANP/DPA) - PLO-Ieider Yasser Arafat heeft de regering van Syriè formeel meege deeld dat de PLO naar Syrië wil komen als er een overeenkomst wordt bereikt over de evacuatie van de guerrillastrijders uit Beiroet. Dit is woensdag in goed ingelichte kringen in Beiroet vernomen. Naar verluidt is de stap onderdeel van de pogingen van Arafat de impasse in de onderhandelingen in Beiroet te doorbreken. In Palestijnse kringen werd vernomen dat Syrië waarschijnlijk bereid is tot onderhandelen. In politieke kringen verluidde het dat de regering in Damas cus de PLO-strijders wellicht toegang zal verschaffen in ruil voor concessies inzake een voortgezette Syrische mili taire aanwezigheid in oostelijk Libanon en belangrijke financiële steun van Sa- oedi-Arabië. „De Palestijnse bevrijdingsorganisa tie zal zich nooit onderwerpen aan een Israëlisch of Amerikaans dictaat." Dat heeft het hoofd van het departement van politieke zaken van de PLO, Fa- rouk Kaddoumi, woensdag in Brussel verklaard. Kaddoumi sprak met Belgische en Eu ropese parlementsleden en met de pers. Hij is van mening dat de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon de enige oplossing voor de huidige cri sis in dat land is. Kaddoumi heeft in Brussel ook nog ge wezen op de grote rol die Europa naar de opvatting van de PLO kan spelen. Kaddoumi is woensdag ook ontvangen door de Belgische minister van buiten- Bij de tweede kamer is de ontwerp- kadasterwet ingediend. Deze wet moet een nieuwe wettelijke basis geven aan de dienst van het kadaster en de open bare registers, aldus is woensdag geble ken uit een toelichting van de ministers Nypels (volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening) en De Ruiter (justitie). BEMMEL-ARNHEM - Tussen Eist en Bemmel is woensdag het stoffelijk over schot gevonden van de sinds maandagochtend vermiste Ingrid Kamminga (15) uit Arnhem. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is er sprake van een PLO - VS misdrijf. Het ontzielde en vrijwel naakte lichaam van het meisje werd door een voorbijganger gevonden nabij een droge greppel. Een buurtonderzoek in het dunbevolkte gebied, leverde tot nu toe slechts vier tips op die worden nagetrokken. De fiets waarop het meisje richting Bemmel vertrok, is nog niet terecht. landse zaken, Leo Tindemans. Volgens een woordvoerder van het ministerie heeft Kaddoumi in zijn gesprek met Tindemans er de nadruk op gelegd dat de PLO per se een politieke en militaire presentie in Libanon wil behouden, zelfs als Beiroet zou vallen. Dood spoor De onderhandelingen tussen Libanese leiders en de Amerikaanse speciale af gezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, over de toestand rond Beiroet lijken op dood spoor te zijn beland. Is raël bestudeert militaire alternatie ven voor een grootscheepse aanval op de Libanese hoofdstad. De onderhandelingen om de guerrilla strijders van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO ertoe over te halen uit Beiroet te vertrekken lijken weer op het uitgangspunt te zijn beland. Dit is woensdag van Israëlische functionaris sen en in kringen rond de Amerikaanse president vernomen. Israëlische vliegtuigen voerden woens dagochtend verkenningsvluchten op geringe hoogte uit boven West-Beiroet. Er kwam geen luchtaanval. Artillerie en luchtafweergeschut van Palestijnen en hun linkse bondgenoten vuurden in beperkte mate. gen tussen de Verenigde Staten en zijn organisatie uitgesproken. Hij deed dit in het linkse dagblad Tageszeitung' uit West-Berlijn. De regering van Libanon heeft opgeroe pen tot terugtrekking van alle Israëli sche, Palestijnse en Syrische troepen uit het land en de installatie van een multinationale troepenmacht om een Palestijnse evacuatie te begeleiden. Het is de eerste officiële Libanese op roep voor een Palestijnse terugtrek king. Argov Shlomo Argov, de 52-jarige Israëlische ambassadeur die vorig maand bij een Londens hotel werd neergeschoten, is weer bij bewustzijn en in staat te spre ken. Argov werd op 3 juni in het hoofd ge schoten. Drie arabieren zijn beschul digd van de aanslag. De dag na het voorval vielen Israëlische gevechts vliegtuigen Palestijnse stellingen bij Beiroet aan. Op 6 juni viel Israël Liba non binnen. NEW YORK - Susan Notorangelo zwaait met een bos bloemen voor het stadhuis in New York, nadat zij het transcontinentale vrouwenfietsrecord had gebroken door vanaf het stadhuis in Santa Monica in slechts elf dagen naar het stadhuis in New York te fietsen. De 28-jarige fietster uit St.-Louis zal na haar tocht van 4800 kilometer twee dagen in New York blijven om wat uit te blazen. De leider van de PLO, Yasser Arafat, heeft zich voor directe onderhandelin- Vakantielanden eenvooruitzichlen voor de vakantieda- B,meegedeeld door het KNMI, geldig voor en zaterdag. 'mdtnavié en Finland: Zonnige perioden, ibet noorden en langs de Noorse kust 15-20 raden, elders 20-25 graden in het zuiden aatselijk tot 30 graden. Zaterdag in Zuid- wwegen en Zuid-Zweden plaatselijk on eer en afkoeling tot 20-25 graden. «marken: Plaatselijk regen- of onweers- at Temperatuur 20-24 graden «xl-Brtt'.annte en Ierland: Wisselend be ukten enkele buien. In het zuiden van En- rknd mogelijk met onweer. Temperatuur M graden. kneltu, Noord-Frankrijk. Centraal-Euro- Perioden met zon en plaatselijk enkele kien. mogelijk met onweer. Temperatuur MS graden. (dien-en Zuid-Frankrijk: Overwegens zon- fc Middagtemperatuur rond 25 graden in K midden, rond 30 graden in het zuidoosten het land. I&eagebied Eerst enkele buien, mogelijk Kt onweer, overigens zonnige perioden en cperatuur 22-26 graden. fadeji rond de Middellandse Zee: Zonnig en nnn. In Noord-Italië en Noord-Joegoslavlë Mselijk onweer. Temperatuur 27-33 gra- fataigs de Atlantische kust van Spanje en «riigïl 20-25 graden. Haringvliet of IJsselmeer: familie J. Much nit Son met een zeilboot; Veerse Heer: de heer P. C. Snellens uit Lepel- trut met een vlet motorjacht 'Dirks- ke' Deze personen worden verzocht Mnlact op te nemen met de ANWB Humcentrale in Den Haag, tel. 070- !W26. De importeurs van geneesmiddelen Koben het kort geding dat zij om de Vijsbeschikking registergeneesmidde- •ri hadden aangespannen in eerste Meteff verloren. Dit blijkt uit het vonnis tot de president van de Haagse recht bank mr. Wijnholt, woensdag heeft ge- Kien. De vraag of en in hoeverre de maatre- Minstrijd is met het Europese recht. Keil de president aan het Europese hof 'w justitie voorgelegd. ^P^sbeschikkwg schrijft voor dat de wportprijs van de geneesmiddelen niet jojer mag zijn dan de prijs die de groot- taa# W ^et exP0Tterende land be- LONDEN (RTR'DPA/UPI) - Het 'slaapkamerincident' in Buckingham Pa lace van vorige week vrijdag, toen een 31-jarige man wist door te dringen tot de slaapkamer van koningin Elizabeth, heeft het „ongelooflijke en schrikwekkende falen" van het alarmsysteem van het paleis en blunders van de zijde van de politie aan het licht gebracht, verluidde woensdag in Londen. Toen de man, Michael Fagan, het paleis betrad trad een alarmschei in werking in de ruimte waar de kostbare postzegelverzameling van het koninklijk huis is onderge bracht. Maar de politie schakelde haar uit en volgens John Wheeler, een van de voorzitters van de con servatieve commissie voor binnen landse zaken van het lagerhuis, die minister van binnenlandse zaken Whitelaw aanhaalde, moet de men taliteit daarbij zijn geweest: „Weer die rotbel". De schel was enige tijd daarvoor zonder reden gaan luiden. Een beveiliging met onzichtbare straal bleek ook alleen maar te werken wanneer een inbreker van een muur klom in plaats van. wat doorgaans gebeurt, er af sprong. Whitelaw deelde de commissie mee dat de koningin de telefoon centrale van het paleis had opge beld en had gevraagd om een po litieagent. Maar de politie ging er niet direct op in en wachtte een minuut of tien. Volgens Wheeler, die werd geïnter viewd door de BBC, had Whitelaw gezegd dat hij „ontsteld" was. De indringer, Fagan, heeft de ko ningin bij zijn praatje op de rand van haar bed verteld over zijn zor gen: sinds achttien maanden werk loos en volgens vrouw Christine de laatste weken steeds zwaarmoedi ger. Christine verliet hem af en toe met hun vier kinderen en kampeer de dan in de auto. Toen de koningin opmerkte dat haar zoon Charles ouder was dan Fagan. verlegde het accent op het gesprek zich naar de koninklijke fa milie. Fagan heeft blijkbaar nooit kwaad in de zin gehad, want vol gens zijn familie was hij enthou siast koningsgezind. JULES EISDEN INFORMATEUR OP ANTILLEN WILLEMSTAD (ANP) - De gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. B. M. Leito, heeft de demissionaire minister van arbeid en sociale zaken, Jules Eis- den benoemd tot kabinetsinformateur. Eisden is lid van de Cura^aose partij MAN van premier Don Martina. Eisden heeft van Leito de opdracht ge kregen de mogelijkheid te onderzoeken voor de vorming van een nationaal ka binet. Indien dat niet mogelijk blijkt moet de mogelijkheid worden onder zocht voor de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van ten min ste tweederde van de staten (Antil- liaans parlement). Van Agt later naar Latijns-Amerika DEN HAAG (ANP) - Premier en minis ter van buitenlandse zaken Van Agt heeft besloten de bezoeken die hij van 4 tot 17 augustus aan achtereenvolgens Brazilië, Venezuela en de Nederlandse Antillen zou brengen, tot een later te bepalen datum uit te stellen, aldns heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Gezien de drukke werkzaamheden rond de begroting en de in aantocht zijnde verkiezingen, vindt minister Van Agt het niet verantwoord de bezoeken in die periode te doen plaatsvinden, al dus een woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - Oud-minister Van der Louw van crm is door het PvdA- gewest Rotterdam als eerste achter lijsttrekker Den Uyl op de kandidatenlijst voor de kamerverkiezingen op 8 september geplaatst. Verder verwierven oud-staatssecretaris Kombrink en het zittende kamerlid Moor een verkiesbaare plaats. Als eer ste plaatsvervanger wees het gewest het zittende kamerlid De Visser aan. Pas de daaropvolgende plaats werd toebedeeld aan oud-staatssecretaris Stuiveling. In het gewest Zuid-Holland kwam het zittende kamerlid Patijn op de plaats na Den Uyl. Aangenomen wordt dat de De Vlaamse socialisten willen dat al le kernwapens verdwijnen uit die Euro pese staten die er zelf geen bezitten. Een voorstel tot het terugtrekken van die wapens zullen ze voorleggen aan de. eerstvolgende bijeenkomst van de so cialistische partijen van de kleine Eu ropese landen (de zogenoemde Scandi- lux-landen). De Westduitse regering heeft ivoens- dag besloten financiële steun te geven aan buitenlandse werknemers die naar hun land van herkomst willen terugke ren. zittende kamerleden Van der Hek, Dol man, De Vries, Jabaay en Veldhoen, die de volgende plaatsen bezetten, op ver kiesbare plaatsen staan. Haarlem handhaafde na Den Uyl de zit tende kamerleden Stoffelen en Van den Bergh. Friesland stelde na de lijsttrek ker de zittende leden Zijlstra en De Pree als kandidaten voor, terwijl in Gronin gen de zittende leden Haas-Berger, Wallage en Spieker op de lijst kwamen. Drente koos de zittende kamerleden Ter Beek en Knol, Brabant-West wees de zittende leden Castricum en Niessen aan. In Utrecht neemt het tweede-ka merlid Hein Roethof een niet-verkies- bare, vierde plaats in. De gewestelijke vergadering koos woensdagavond oud-minister Marcel van Dam als eerste kandidaat achter Den Uyl. na Van Dam gevolgd door het zittende kamerlid Elske ter Veld. In Amsterdam is oud-minister Van Thijn op een tweede plaats terechtge komen en wist het huidige kamerlid mevr. Salomonson alsnog een verkies bare plaats te verwerven. Dat is ten koste gegaan van de positie van me vrouw Nieuwenhoven. Schaapman sinds 1977 tweede-kamer lid. heeft haar verkiesbaar te achten vierde plaats op de Limburgse kandida tenlijst moeten afstaan aan Rein Hum mel. De eerste drie plaatsen op de Limburg se kandidatenlijst worden ingenomen door Joop den Uyl, Woeltgens en Ko- nings. zie gewest Zeeland op pagina 4). UTRECHT (ANP) - De in financiële nood verkerende vakcentrale FNV moet 50 van de 370 werknemers kwijt. Dat zal niet gebeuren via gedwongen ontslagen of gedwongen overplaatsingen. Daarover zijn de onderhandelaars van de FNV en de dienstenbond FNV, de vakbond die de belangen van het vakbondspersoneel behartigt, het woensdag eens geworden. De personeelsinkrimping moet als het even kan nog dit jaar een feit worden en moet de FNV in totaal een besparing van 3f2 miljoen gulden gaan opleveren, aldus een woordvoerder van de dienstenbond. ZEIST (ANP/DPA) - „Het is nakaarten, maar met een optimaal beveiligings systeem had de ramp in Dennendal kunnen worden voorkomen. Het dra ma bewijst dat de beveiliging er niet perfect was. Dat geldt niet alleen voor Dennendal, maar trouwens voor tal van inrichtingen in ons land waar mensen om wat voor reden dan ook op gesloten zitten en bij brand niet weg kunnen komen, eenvoudig omdat er een deur op slot zit". Dat zegt de Zeister brandweercomman dant J. Dogger daags na de grote brand in de zwakzinnigeninrichting Dennen dal in Den Dolder, waarbij zes pupillen van 16 tot 21 jaar om het leven kwamen. Hij voegt daar nadrukkelijk aan toe dat je dat moeilijk het personeel en de di rectie van de Dolderse zwakzinnigenin richting kwalijk kunt nemen. De inrich ting werkt keurig volgens de huidige richtlijnen en verordeningen van de brandweer. Dogger heeft ook niets dan lof voor het personeel dat met gevaar voor eigen leven veertien van de twintig pupillen wist te redden. Rookmelders Dogger zegt onomwonden dat het zestal nog in leven zou zijn geweest als het uit 1969 daterende paviljoen de Grashoek waar ze in zaten, voorzien zou zijn geweest van permanente be waking in het paviljoen zelf en van een automatisch rookmeldingssysteem. Bij dat systeem is het mogelijk dat afge sloten deuren automatisch worden ont grendeld zodra er sprake is van rook ontwikkeling die de walm van een sim pele sigaret te boven gaat. Als er een prullebak in de brand staat werkt het al, aldus Dogger. „Het probleem is dat permanente be waking en zo'n rookmelder nogal wat geld kosten en dat de centen op zijn in deze tijden van bezuiniging. Misschien moeten er nog veel meer doden vallen voordat er geld op tafel komt. Dat zeg ik niet als commandant van de Zeister brandweer maar dat geef ik als mijn persoonlijke mening als brandweer man", aldus Dogger. Voor gevangenissen geldt In feite hetr zelfde. Dat ervoer het korps van Dogger nog onlangs op 16 mei bij een brand bij het rijksinstituut voor meisjes De Lin- denhorst' m Zeist. Daar verloor de brandweer onnodig veel tijd (een mi nuut of twintig) met het doorzagen van dikke tralies en dat tijdverlies werd een meisje van zeventien jaar en een groepsleider fataal: zij kwamen in de vlammen om. Dogger: „Ik hoop dat we uit de ramp in Den Dolder allemaal lering trekken. Dat die catastrofe ons allemaal eens aan het denken zet". Technische recherche en medewerkers van het gerechtelijk laboratorium hebben dinsdag de gehele dag gezocht naar de oorzaak van de brand. Enig re sultaat heeft dit minutieuze speur werk evenwel niet opgeleverd. De zes slachtoffers sliepen ln hel pavil joen verspreid over vijf slaapkamers. Tot nu toe is komen vast te staan dat de deuren daarvan op één uitzondering na niet waren afgesloten. Van één pupil die 's nachts altijd erg onrustig was. had men de deur op slot gedaan. Intercom De bewaking van het paviljoen met be hulp van een intercom is naar de me ning van drs. H. van Zwol, inspecteur voorde geestelijke volksgezondheid in de provincie Utrecht, aanvaardbaar te noemen. „Natuurlijk zouden wij liever een wacht in elk gebouw hebben, maar dat laat de minister financieel nou een maal niet toe". Volgens Van Zwol komt het systeem van intercombewaking gecombineerd met half-uurlijkse in spectierondes in veel inrichtingen voor. De goedkeuring van het gebouw door de plaatselijke brandweer is. aldus drs. Van Zwol. voor zijn dienst voldoende. „Het personeel vindt al jaren dat de be zetting te gering is", deelt de heer Th. Visser uit Amsterdam mee, wiens doch ter Hennie (32) in de Grashoek zat en nu naar huis gaat „Ze vinden dat er in ie der gebouw 's nachts iemand behoort te Hij is overigens bijzonder te spreken over de verzorging van zijn kind. „Ook na maandagnacht wil ik daar geen kwaad woord over horen". Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 IK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes? Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overiijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen. per kwartaal 57.30; franco per post 68,-; per maand 19.55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm, minimumprijs per advertentie 17.55; ingezonden mededelingen 2 Vï x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 3^ 93 00, Uitgeverij Provincia le Ze .jwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3