Noodweer veroorzaakt op veel plaatsen wateroverlast Felle brand verwoest boerderij Ossenisse Goede oogst verwacht In 't fruit geen topoogst almanak Duinbrand snel geblust GROOTSTE PROBLEMEN IN VLISSINGEN VERMOEDELIJK BLIKSEMINSLA G OONDERDAG 15 JULI 1982 Morgen markt te Sluis, Vlissingen en Terneuzen. Toeristenmarkt te Yerseke 19 juli jaarmarkt te Breskens. 20 juli standwerkersconcours te Sas van Gent. 21 juli veefokmarkt te Oostburg. ZEEUWSE Weer Een praatje over het weer be schouwt die kleine kruidenier - ze zijn er nog - in dat Zeeuwse dorp nog altijd als de ideale gespreks stof om zijn klanten in gemoedelij ke sfeer te bejegenen. Vfeer of geen weer, je kunt er alle kanten mee op. Z'n vaste klanten zijn er aan ge wend bij de aanschaf van grutters waren van de leverancier enkele meteorologische bespiegelingen mee te krijgen. Maar vorige week kwam er een nieuwkomer in z'n winkeltje. Die hoorde het twee dagen aan. De derde dag kwam ie wéér. En plaatste z'n bestelling: „Een küo suiker, zonder mooi weer graag". OSSENISSE - Een fel uitslaande brand heeft woensdagavond de land- bouwschuur van H. P. M. Hiel op de Hooglandsedijk in Ossenisse met een oppervlakte van ruim 250 vierkante meter, na vermoedelijk blikseminslag, in de as gelegd. Dat gebeurde tijdens een hevig onweer waarbij de regen met grote hoeveelheden naar beneden kwam. Sprak een woordvoerder van de groe, Hontenisse van de rijkspolitie van „een vermoedelijke bliksemin slag", men wil eerst het rapport van de technische recherche afwachten om de definitieve oorzaak te noemen, vol gens eigenaar H. P. M. Hiel bestaat er geen enkele twijfel over de bliksemin slag. „Ik zat samen met mijn vrouw in de kamer toen we een ontzettend harde klap hoorden. Ik rende naar buiten, maar zag toen nog niets. Toen ik weer binnen was en me omdraaide om de deur dicht te doen. sloegen de vlammen al door het dak. Voor mij zijn er dan geen twijfels meer wat de oorzaak aan gaat." aldus eigenaar Hiel. In een tijdsbestek van enkele minuten waren op het erf van landbouwer Hiel verscheidene buren gearriveerd, waar na men met vereende krachten nog een groot aantal landbouwmachines, voor al die machines die verrijdbaar waren, uit de vuurzee wist te redden. Kort daarna stond de schuur in lichter laaie. zodat er niets meer te redden viel. Ook de inmiddels gearriveerde vrijwilli ge brandweer uit Hontenisse kon daar weinig meer aan veranderen. „Toen we aan kwamen was het een grote vuurzee. Er was gewoon niets meer te redden. Voor de in de buurt staande varkens hokken was op dat moment nog enige paniek. We hebben daar onmiddellijk een waterscherm rondgelegd om die hokken te sparen. Dat was ook nodig omdat zich in die stallen jonge biggen van een dag bevonden. Die beestjes kun je gewoon niet buiten laten lopen want dan zijn ze enkele uren later dood," al dus postcommandant Jan Bogaert van de brandweer uit Hontenisse. Voor dat waterscherm zorgde de eerste zes man met een hogedrukspuit uit Hontenisse. die later assistentie kreeg van de tweede wagen en een wagen uit Vogelwaarde. Een probleem was hier opnieuw de watertoevoer over een af stand van zo'n 500 meter. Daarvoor zorgde het korps uit Vogelwaarde in sa menwerking met een groep uit Honte nisse, die later ook de nablussingswerk- zaamheden voor hun rekening namen. Ruim een uur na de melding kon het sein brand meester worden gegeven. Buiten de muren, die overeind bleven staan, brandde de schuur verder hele maal uit. Verloren gingen verder ook een aantal kleine landbouwLouwmate- rialen en de in de schuur aanwezige koelcellen, die echter leeg waren, voor de opslag van uien en aardappels. Eige naar H. P. M. Hiel is tegen brand verze kerd. Hoeveel de totale schade is was woensdagavond nog niet bekend. De technische recherche stelt vandaag een onderzoek in naar de juiste oorzaak. [PZC7 provincie GOES - De Zeeuwse boeren kunnen handenwrijvend de komende oogst tegemoet zien. De groeiomstandigheden voor de gewassen waren in de afge lopen periode, gemiddeld genomen, prima. Op de akkers valt duidelijk waar te nemen tot welke gunstige resultaten dat in de hele provincie geleid heeft. Overigens is het wel zo dat de gewassen - na vele dagen erg warm weer - enige regen best kunnen gebruiken, ook na de onweersbui van woensdag avond. Dat klemt temeer, bij het ontbreken van voldoende zoet water om de landerijen te beregenen of te bevloeien. Van een zorgwekkende droogte is echter nog geen sprake. Sociaal-economisch voorlichter W. de Wolf van de christelijke boeren- en tuindersbond West-Nederland (CBTB) heeft als algemene indruk dat er 'een behoorlijk goede oogst zal zijn van de meeste gewassen'. Hij constateert dat het totale beeld ze ker niet ongunstig te noemen is, 'on danks het feit dat het tijdens de groei af en toe nogal droog is geweest'. De Wolf vindt het wat voorbarig om op voorhand al op een topoogst te reke nen. Hij wijst erop dat de onvoorspel bare weersomstandigheden nog al tijd roet in het eten kunnen gooien. Maar normaal gesproken ziet het er naar uit dat het gunstige boerenjaar 1981 (ook wat de prijsvorming van met name de aardappelen betreft) een herhaling zal beleven. Intussen zijn de eerste oogstmachines al uit de schuren gehaald. De oogst van gras zaad (veldbeemt en rood zwenk) is vrijwel achter de rug en de resultaten zijn weliswaar geen record, maar wel goed. Ook het binnenhalen van plan- tuien is begonnen. Opvallend daarbij is dat er veel zaadschieters tussen zit ten. „Mogelijk dat het wat in de win- terbehandeling gemankeerd heeft", veronderstelt voorlichter De Wolf. Getoetst aan de situatie in de prak tijk, zijn de bevindingen voor de ove rige meest belangrijke gewassen als volgt: aardappelen: na een aan vankelijk wat trage groei is er bij de consumptieaardappelen door de re gen en warmte een sterke loofontwik- keling ontstaan: afhankelijk van de vochtvooraiening is er hier en daar kans op doorwas; bij het pootgoed waren er weinig luizen en virusziek ten en is er een goede, gezonde oogst te verwachten; suikerbieten: er zijn wat percelen met een dunne stand, door droogte bij de opkomst; de algemene stand is vrij goed; op percelen met van nature een mindere vochtrijkdom is regen uien: de zaaiuien staan er in het algemeen goed bij; wel is de opkomst in sommige percelen wat dun; tarwe: aan verscheidene tarwe- percelen is te zien dat het een natte winter was: er is daar een ongelijke opkomst; gemiddeld staat de tarwe er goed voor; Het was een overmachtssituatie". „Wij weten wel, dat er bepaalde stadsdelen zijn waar de riolering misschien niet he lemaal optimaal is. Wij blijven grote aandacht besteden aan de vervanging van de oude riolering, maar dat kan al leen heel geleidelijk. Daar zijn ontzag lijke investeringen voor nodig. Hij be vestigde, dat de wateroverlast zich met name voordoet in de straten, waar de riolering nodig moet worden vervangen en niet in de buurten waar de riolering is vernieuwd. De nieuwe gemeenteraad moet volgens hem echter beslissen, waar de riolering vervolgens moet wor den vernieuwd, als het na de bouwvak vakantie te beginnen werk in de Ver- kuyl Quakkelaarstraat gereed is. Dat kan volgens hem de Paardenstraat en omgeving zijn, maar daar is volgens wethouder Smit wel sprake van een bij komend probleem, omdat er ook een nieuw transportgemaal moet worden gemaakt, dat het rioolwater kan afvoe ren naar de watertoren. „Wij zullen dat project volgend jaar weer indienen bij gedeputeerde staten van Zeeland, voor subsidie. Die kan echter andere priori teiten stellen en heeft dat ook al een paar jaar gedaan", vertelt de heer Smit. Middelburg H H HOp niet minder dan tien plaatsen in de stad Middelburg werden bomen ontworteld. Voornamelijk in de zuidelijke wijken (Zuid en Magistraat- wijk) en rond de Kaaienroute in de bin nenstad. Het buis van bewaring aan de Kousteensedijk kwam een boom op een auto terecht. Het voertuig stond op dat moment onbeheerd en liep zware schade op. H In de Zeeuwse hoofdstad moest de politie bij vijf banken en andere instel lingen het alarm uit gaan zetten. In alle gevallen was de bliksem er de oorzaak van dat deze installaties in werking wa ren getreden. De uit Ridderkerk afkomstige vakan tieganger de heer J. Schumacher kwam op de Roosjesweg bij Domburg met zijn voertuig op een riooldeksel terecht, wat door de waterdruk omhoog was geko men. Zijn echtgenote, die ook in de per sonenauto zat, klaagde over rugklach ten. Het voertuig liep zware beschadi gingen op, doordat onder meer de achteras er afliep. Tenslotte waren hier en daar op Walcheren nog verspreide meldingen over ondergelopen kelders. In Koudekerke werd de provinciale weg enige tijd voor het verkeer afgesloten. De riolering ter plaatse kon de hevige regenval niet aan en het water stond tot de gevels van de huizen. Ook op andere plaatsen in Koudekerke stonden stra ten geruime tijd blank, onder meer de Naereboutstraat. Burgemeester Franc- ke van Valkenisse:„We hebben vorig jaar nog voorzieningen getroffen, maar tegen deze regenval is geen kruid ge wassen". De Hulster vrijwillige brandweer kreeg een brandmelding binnen voor het in ternaat 'Boudeloo' aan de Grote Markt in Hulst. Het korps uit Hulst rukte on middellijk met groot materieel uit, maar het bleek achteraf allemaal nog al mcc te vallen. Een brandmelder in het internaat, dat is aangesloten op een au tomatisch meldingssysteem, was de oorzaak van de loze melding. De tv-mast aan de Koolstraat in Hulst werd omstreeks half zeven ook geraakt door de bliksem, zodat de aangeslote nen op de kabel de verdere avond ver stoken bleven van beelden. In Ossenisse sloeg de bliksem in op een boerenschuur die helemaal afbrandde. Woensdagmiddag moest de brandweer uit Hulst voor de tweede keer binnen een week uitrukken naar een leegstaan de schuur op de Hoge Weg in Hulst. Na dat die zaterdagavond geheel uitbrand de hadden wat restanten van stro en hooi opnieuw vuur gevat. De Hulster brandweer had het vuurtje vlug onder controle. Tijdens de hevige onweersbui woensdagavond liepen ook verschillen de kelders onder water, maar de brand weer moest daarvoor niet in actie ko men. gerst: er is een redelijke stand; om- A dat gerst nogal eens gezaaid wordt op economische niet geheel 'zekert' percelen, zijn er wat de stand betreft wel verschillen; erwten: er rijn meer erwten dan voorgaande jaren gezaaid; de peul- ,h zetting lijkt vrij goed; opvallend Is dat er veel verschillende rassen zijn gebruikt; bruine bonen: dit gewas, vooral in ,u Zeeuwsch-Vlaanderen veel gezaaid, 1 heeft een uitstekende tijd; de bonen hebben niet zoveel vocht nodig en wel warmte; ze staan er veelbelovend voor; blauwmaanzaad: er zijn in dit ge was vroege en late bloeiers en da; kan bij de oogst problemen gevet een voorspelling over de opbrengstn E dan ook niet te geven; maïs: staat er goed bij; het is ee r. sterk warmteminnende plant en 4 c groei is door de aangename temper» turen snel gegaan. ui Volgens CBTB-voorJichter De Wol! hebben ook de veeboeren niet te kl» gen over de grasgroei. Het gras be gon dit jaar erg Iaat te groeien en daardoor was de eerste snee voor in- |e kuilen in het algemeen klein. Daar staat tegenover dat de kwaliteit hu door het goede oogstweer hoog is „Wat regen is voor de weilanden ge wenst, want het wordt knap droog", aldus De Wolf. KAPELLE - Na het diepe dal van een nieuwe fruitteelt- cricis zijn de fruittelers er, vooral dankzij goede resulta ten over het seizoen 1981)82, weer wat bovenop aan het krabbelen. Voorzitter W. de Jager van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO), kring Zeeland/West-Bra bant, is voor het oogstjaar 1982/83 ook niet somber ge stemd. Een topoogst is overigens niet te verwachten en zelfs een 100% 'normale oogst' zal volgens De Jager niet gehaald worden. Maar door het goede, warme weer zul len kwaliteit, smaak en grootte van het fruit overwe gend uitstekend zijn. Aanvankelijk werd voor de appels, gezien de bloembezet- ting, een grote oogst verwacht. Daar zal het, aldus De Jager, niet van komen. Vooral het ras Golden Delicious (nog altijd in Zeeland het belangrijkste appelras) valt tegen. „De zetting was niet optimaal. Er is teveel afge gaan in de rui. Dat heeft meestal te maken met de bestui ving", zegt de NOF-kringvoorritter. Met de zomerrassen bij de appels (die in augustus/september geplukt worden) rit het in het algemeen goed. Rassen als bijvoorbeeld Benoni en James Grieve staan er niet overdreven goed bij, maar zeker redelijk. Ook de Cox doet het stukken beter dan de Golden Delicious. „Alles bijeen ritten we tussen de 75 en 80% van een normale oogst, met voorde Golden een afwijking naar beneden", betoogde De Jager Hagelschade is er vrijwel niet in Zeeland (wel in de Noord oostpolder en oostelijk Betuwe). Voor de peren rekent De Jager op een oogst die rond 70% van het gemiddelde zal liggen. „Er mist nogal wat", stelt de NFO-kringvoorritter. De reden waarom sommige ras sen het niet zo goed doen, is hem niet duidelijk. De prui men daarentegen staan er goed bij. „Na vele jaren is er bijna een volle oogst", vertelt De Jager. Minder tevreden is hij over de ontwikkeling in het zachte fruit (aardbeien, bessen, frambozen). De prijs die de teler voor deze produkten ontvangt, is naar de mening van De Jager onvoldoende om de kosten redelijk eruit te krijgen. Hij constateert dat het zachte fruit vrijwel alleen nog voor de verse markt bestemd is; de conservenindustrie koopt massaal in Oostbloklan den in. De NFO-voorman merkt op dat de produktie van zacht fruit nog steeds achteruitgaat. VLISSINGEN - Een onweersbui, gepaard gaande met hevige regenval, hagel en krachtige wind stoten, heeft woensdag aan het eind van de middag op tal van plaatsen in Zeeland voor schade en overlast gezorgd. In Ossenisse sloeg de bliksem in, waardoor een grote schuur volledig afbrandde. In Vlissingen en Koudekerke ontstond ernstige wateroverlast, op verschillende plaatsen stond er meer dan een halve meter water. In Middelburg liepen op verschillende plaatsen kelders onderwater, er woeien tien bomen om - waarvan er één op een auto terecht kwam - en op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in, waardoor onder meer een schoorsteen van hotel Sonnevanck aan de Blauwedijk werd vernield. Het KNMI in Vlissingen meldde, dat in een tijdsbestek van zeventig minuten er niet minder dan 38 millimeter regen viel. Het criterium voor een wolkbreuk is 25 millimeter in één bui. De buien, die In grillige lijnen over Zeeland trokken, gingen plaatselijk gepaard met hagel. Er kwamen windstoten voor tot 39 kno pen (bijna windkracht 9). De tempera tuur daalde van 29,3 graden voor de bui tot 20 kort erna. Op veel andere plaatr sen werden ook hoeveelheden regen ge meten, die de bui de betiteling 'wolk breuk' konden meegeven. In Middel burg mat een amateur 32 mm, in Dom burg 39 mm, in Veere kwam men niet verder dan 18 mm, in Aagtekerke gaf de regenmeter 25 mm aan, terwijl de hoog ste stand in de buurt van Der Boede tussen Vlissingen en Koudekerke in, werd gemeld: 48 mm. In andere plaat sen bleef men daar verder onder. In Haamstede bleef de regenval beperkt tot 11 mm en ook op de Bevelanden viel er niet veel regen. In de Kraaijertpolder bij Lewedorp slechts 2 mm, en in de Quarlespolder 9 mm. In Zeeuwsch- Vlaanderen viel in Biervliet niet minder dan 27 mm, waarvan 21 mm binnen een kwartier, in andere plaatsen zoals Groede en Breskens bleef de regenval zeer beperkt. Emoties men, en had zyn meest kostbare werken op een hogere plaats gezet. Het rioolwater stroomde ook in het ma gazijn van de firma Luitwieler in de Pa lingstraat, waar ook een nieuwe voor raad tweedehands meubelen was opge slagen. HH H De bewoners, die boos zyn over de onvoldoende capaciteit van de riole ring en daar de gemeente aansprakehjk voor stellen, spreken wel met waarde ring over het snelle optreden van de brandweer, die op de kritieke plaatsen blusvoertuigen Inschakelden om het water weg te pompen. Ook hielp de brandweer met het schoonspuiten van de straten, die waren bedekt met een zwarte smurrie, nadat het rioolwater was weggepompt. Tot diep in de nacht was de brandweer bezig met het leeg pompen van kelders. H H De Vlissingse wethouder F. GSmit (PvdA-PPR) van openbare werken zei desgevraagd: „wy hebben eerst geke ken of alle pompgemalen goed functio neerden en dat bleek het geval te zyn. VROUWENPOLDER - Ongeveer zestienhonderd vierkante meter terrein is woensdagmiddag verloren gegaan bij een korte maar hevige brand in het water wingebied bij Vrouwenpolder. De rijkspolitic sluit brandstichting niet uit. Het vuur werd omstreeks half één ontdekt, vlakby de camping De Zandput aan de Vroonweg in Vrouwenpolder. De brandweer van Serooskerke arriveerde binnen tien minuten by de plaats des onheils. Dit korps zette een lagedrukwagen in en kreeg al snel bystand van het korps uit Veere met een gecombineerde hoge- en lagedrukwagen. Ook werd assistentie verkregen van de regionale brandweer die twee wagens van 8000 liter inzette en de capaciteit ervan volledig opmaakte voor het bestrijden van het vuur. Volgens een woordvoerdster van de camping heeft vooral het snelle ingrijpen van de brandweer uit Serooskerke bijgedragen aan het voorkomen van verder onheil. Binnen een half uur konden de bluswerkzaamheden worden gestaakt. Brandweercommandant de heer P. Wattel uit Serooskerke was op zyn beurt biy met de medewerking die gasten toonden by de bestrijding van het vuur. Omdat de brand zich zo dicht by de caravans van De Zandput afspeelde was er volgens de commandant daar even sprake van paniek. Een deel van het terrein werd ook aangetast. Ernstige schade op de camping kon evenwel vermeden worden. De paniek op de camping resulteerde volgens commandant Wattel bijvoorbeeld in het snel in veiligheid brengen van kanaries en het vertrekken uit de caravans. „Het had allemaal veel slechter af kunnen lopen maar erger is voorkomen door snelle en gezamenlyke inzet" aldus de heer WatteL Een boom bij het huis van bewaring in Middelburg kwam op een geparkeerde auto terecht. ADVERTENTIE In Vlissingen kon de riolering de grote hoeveelheid regenwater op verschil lende plaatsen niet verwerken. De pro blemen concentreer den zich met name in de oude binnenstad, zoals Paarden straat en Palingstraat en omgeving, waar vele bewoners twee weken gele den na een hevige regenbui met soort gelijke moeilijkheden te kampen kre gen. Er speelden zich dan ook emotio nele taferelen af. Maar ook in Oost- Souburg en de omgeving van de Paul Krugerstraat en Singel stond het wa ter soms zestig tot zeventig centimeter hoog. De bewoners van de oude binnenstad van Vlissingen waren woedend woens dagavond, van verontwaardiging en machteloosheid. Het rioolwater kolkte weer uit de putten, waarvan de deksel door de druk omhoog was gesprongen, zoals ook twee weken eerder het geval was. Sommige mensen hadden net orde op zaken gesteld, zoals A. Tilkema, uit de Palingstraat. De gordijnen waren net terug gekomen uit de wassery. Woensdagmiddag was er een nieuw vloerkleed gelegd, na de waterschade van enkele weken geleden. Na de on weersbui moeten deze spullen als verlo ren worden beschouwd. De kunstenaar Herman Bisschop zag het water weer in zyn atelier aan de Pa lingstraat stromen, maar heeft in tegen stelling tot vorige keer nu vrijwel geen «chade aan zyn werken opgelopen. Hy bleek zyn voorzorgen te hebben geno- Een weinig voorkomende verkeersdrukte in de Stemerdinglaan in Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2