PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Leger van Iran dringt Joor op Iraaks gebied Bierbliksemactie bij gevangenis 'DE KNEET' PAKT HINAULT RIT AF Invasiemacht bezet Somalische steden EHERAN NEGEERT VEILIGHEIDSRAAD Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Kabinet nog niet uit bezuinigingsproblemen ETHIOPIE RUKT OP Ontvoering en verkrachting op klaarlichte dag finder warm i-jsvooruitzichten van het KNMI wr vrijdag tot en met maandag: risstlend bewolkt en enkele buien. !5e jaargang no. 163 mderdag 15 juli 1982 PZC 1SBU - Tijdens een bliksemactie hebben twee Arnhemse ex-gedetineerden I(morgen voor een aangename verrassing gezorgd voor de gedetineerden in Arnhemse Huis van Bewaring, de Koepel Ze slingerden bij een temperatuur ijocen de 25 graden 24 blikjes bier over de gevangenismuur, terwijl de gedeti- rien op de binnenplaats werden gelucht. hebben eerst op de galerij van een flatgebouw gekeken, wanneer ze naar buiten zouden komen", zei een van de initiatiefnemers. „We weten zelf hoe verve lend het is, als je tijdens het luchten daar op dat bankje zit We hebben zelf ook wel eens gedacht, wanneer doet iemand van buiten nou eens iets met die hitte Van daar de pils". Het is overigens niet gebruikelijk dat in het Huis van Bewanng alcohol wordt geserveerd. 1GDAD (RTR/DPA) - De Iraanse strijdkrachten zijn de sinds dagen aangekondigde aanval op iaks grondgebied begonnen. De Iraanse invasiemacht is de strategische Iraakse havenplaats sratot op 15 km genaderd, aldus radio Teheran woensdagavond. Irak meldde woensdag dat het 0tegenaanval is begonnen. In kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken as te horen dat het Iraakse verzet niet zo taai is als uit de militaire communiqués zou kunnen orden afgeleid. nistische Saddam-bewind en de weg vrij te maken voor de bevrijding van Jeruzalem". In een militair communiqué stond dat de Iraakse troepen in de meeste geval len op de vlucht sloegen bij het naderen van het Iraanse leger. Bovendien berichtte het communiqué dat Iran vier Iraakse gevechtsvliegtui gen had neergeschoten in de olierijke provincie Choezestan. sra, de tweede grootste stad van Irak de voornaamste uitvoerhaven naar Bolf lijkt het directe doel van Irans Itaire campagne. Iraanse troepen iden al 32 kilometer in Irak zijn door- Irongen. aldus deze bronnen, leider van de Islamitische revolutie, itollah Roehollah Khomeiny, riep in door radio-Teheran verspreidde odschap de Iraakse bevolking op tegen het regime van Saddam esseln te keren en zich met de 'Mos- se Iraanse broeders' te verenigin- In een in het Arabisch uitgezonden Icht tot het Iraakse volk heette het hetlraanse leger kwam om Jullie te njjden van de slavernij van het zio- Het Iraakse persbureau INA maakte bekend dat Irak twaalf uur na het be gin van het Iraanse offensief een tegen aanval was begonnen. De Iraakse troepen hebben het grootste deel van de Iraanse eenheden die heb ben geprobeerd de grens te overschrij den vernietigd, zo staat in het commu niqué van het Iraakse oppercomman do Gezegd wordt verder dat de Iraakse luchtmacht bombardementen heeft oogst De gewassen op de Zeeuwse akkers staan er prima bij. De boeren verwach ten een goede oogst. Het seizoen ls tot nu toe tamelijk droog geweest, maar toch verwacht men een herhaling van de goede resultaten In 1981. De fruitte- lersspreken ook niet van een topoogst, maar ook in die sector ziet het er niet slecht uit. PAGINA 3 kruisraketten Debezwaren van tien CDA-kandidaat- tweede-kamerleden tegen de plaat- slag van kruisraketten In Nederland zijn 'geaccepteerd' door het bestuur van de christen-democratische partij. De tien lieten weten in geen geval ak koord te gaan met een besluit tot plaatsing. PAGINA 7 VAN DER STEE TEGENOVER D'66 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De problemen van de begroting-1983 zijn binnen het kabinet nog niet opgelost. Zowel dinsdag als woensdag heeft het kabinet de gehele dag over dc begrotingsproblemen vergaderd, zonder dat echter een oplossing in zicht is gekomen. Nog steeds staan de meningen van minister Van der Stee (financiën) en de bewindslieden van D'66 tegenover elkaar over de wijze waarop de noodzake lijke bezuinigingen doorgevoerd moeten worden. Het kabinet is voornemens vanmiddag het akkoord over de Voorjaarsnota van om twee uur de beraadslagingen te her- g april al een ontkoppeling was afge- uitgevoerd op Ham. Bachataran en het eiland Khar dj, dit als antwoord op bombardementen door de Iraniérs van Bassorah. Aboel-Khacib, Qarana en Fao. Irak heeft woensdag de oliemaat schappijen gewaarschuwd niet in de buurt te komen van het eiland Khar dj, omdat dit 'permanent doelwit' wordt voor de Iraakse luchtmacht. Op het ei land ligt een belangrijke Iraanse olie- terminal. Irak heeft volgens het eigen communi qué twee vliegtuigen verloren. Veiligheidsraad De Iraanse invasie volgde kort nadat Teheran een oproep van de Veilig heidsraad naast zich neer had gelegd om de Golfoorlog, die op 22 september 1980 begon, vreedzaam te beëindigen. De Iraanse premier, Mir Hossein Moe- savi, noemde de resolutie een poging het Baath-bewind van Saddam Hoes sein te redden. „Wij zullen onze eisen niet laten vallen, al neemt de Veilig heidsraad nog tien resoluties aan. Sad dams regime moet ons grondgebied on voorwaardelijk ontruimen, schadever goeding betalen en worden veroor deeld. Alleen dan zal de oorlog worden beëindigd", aldus de Iraanse eerste mi nister. De Verenigde Staten hebben woensdag 'diepe bezorgdheid' uitgesproken over de Iraanse inval in Irak. vatten. sproken. Minister Van der Stee houdt nog steeds in het kabinet is door de D'66'ers nu vast aan zijn eis om ongeveer 6 miljard voorgesteld de Centrale Economische extra te bezuinigen (boven de al afge- commissie, een groep van topambtena- sproken 8 miljard) via bevriezing van de ren Van sociale zaken, economische za- ambtenarensalarissen en verlaging van ken en financiën, eerst een aantal bezui- de sociale uitkeringen met 3 procent. nigingsvarianten te laten doorrekenen. De bewindslieden van D'66 blijven op Maar minister Van der Stee zou daar hun beurt de voorkeur geven aan een weinig voor voelen, omdat volgens hem algehele bevriezing van alle inkomens, het eindbedrag vaststaat, gepaard gaande met belastingverlich ting. Van der Stee vindt dat hij al heel toe- Minister Van der Stee kreeg dinsdag geeflijk is geweest door genoegen te voor zijn standpunt openlijke steun van nemen met „slechts" 6 miljard aan be- premier Van Agt. Deze wees erop dat in zuinigingen. Britse spoorwegen stellen ultimatum LONDEN (UPLDPA AFP) - De Britse staatsspoorwegen British Rail (BR) sluiten volgende week woensdag het gehele Britse net van spoorwegen ten zij de treinmachinisten hun werk voor die dag in groten getale hervatten. Dit heeft de leiding van British Rail woensdag meegedeeld. De leiding van het staatsbedrijf heeft aangekondigd dat het al het personeel dat doorgaat met de staking zal ont slaan. De besluiten werden bekendge maakt na het mislukken van een uiter ste bemiddelingspoging door Michael Foot, leider van de labourpartij. Tan de 82 werknemers van de Middel burgse vestiging van Metrec Metals komen er uiteindelijk 20 op straat te Kaan. Het bedrijf sluit op 23 augustus definitief de poorten en verhuist naar de hoofdvestiging In Maarssen PAGINA 9 'Jekenhuisbedden De ziekenhuizen, verenigd in de NaUo- aileZiekenhuisraad, willen de rechter een oordeel laten vellen over het be drit van minister Gardeniers om 25 hekenhuizen te sluiten. De wet op de hetahulsvoorzlenlngen zou de minis- iernlet de vereiste bevoegdheid verle- loting AJax ontmoet in het eerste duel om de haopacup voor landskampioenen Celtic De Amsterdammers zijn met ersblij met deze loting De overige Ne derlandse clubs die optreden in de 8r(jd om de Europese bekers loten he idijk gunsUg. PAGINA 17 giganten We oliemaatschappijen, die van Koe weit, Mexico en Brazilië, hebben zich JSWhaard bij de giganten, de lijst van de twintig grootste ondernemingen Wten de Verenigde Staten. De Ko- ™*H)ke 8hell blijft lijstaanvoerder Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: U en 13. Radio en televisie: 15. ElUmr.iÉn n VLISSINGEN - Onweersbuien, die gepaard gingen met wolkbreuken en hevige windstoten, hebben op veel plaatsen in Zeeland voor overlast gezorgd. Met name in Vlissingen, waar bijna 40 millimeter regen viel in ruim een uur. liepen enkele stralen onder, omdat de riolering het regenwater niet kon verwerken. De bewoners van de Paardenstraat en de Palingstraat maakten daardoor binnen enkele weken twee keer een overstroming van hun huizen mee (Zie verder pagina 2) VALENCE D'AGEN - Voor de start van de Ronde van Frankrijk zei Gerrie Knetemann: ,fils ik de proloog van de Tour niet win, pak ik Hinault een grote tijdrit af." Knetemann heeft die belofte gestand gedaan. Hij reed een perfecte race, startte rustig en reed zich in het tweede deel van de 57,3 kilometer lange parkoers rond het hete Valence d'Agen total loss. Hij kreeg er Hinault, de ongenaakbaar geachte favorier, mee op de kinieën. Een topprestatie van Knetemann. die gisteren de tiende tour-etappe in zijn carrière igon. Verschillende klassementsrijders uit de 69e Ronde van Fran- krij hebben jaloers uit hun ooghoeken naar de winnende tijd van Knete mann gekeken. Alleen de 35-jarige Joop Zoetemelk ontkwam aan het pak slaag Joop werd fraai vijfde op 2.10 minuten van Hinault. (zie pagina 11) NAIROBI (RTR) - Een invasiemacht van Ethiopische militairen en Somalische tegenstanders van het regime-Barre beheerst na zware gevechten gedurende de afgelopen twee dagen twee ste den aan de Somalische kant van de grens. Dit hebben westerse diplomaten in de Somalische hoofdstad Mogadisjoe woensdag telefonisch meegedeeld. Zij zeiden over bewijzen te beschikken dat een troepenmacht van 6.000 a 9.000 Ethiopiërs, aangevuld met enkele tien tallen ontevreden Somaliérs, Galdogob en BaUanbale in het gebied Mudug in Centraal-Somalié in zijn macht heeft. Dinsdagnacht zouden 60 Ehiopische soldaten gedood zijn in gevechten die woensdag nog doorgingen. Aan Somali sche zijde sneuvelden drie soldaten en raakten er ongeveer tien gewond. Ethiopië heeft dinsdag tegengesproken dat het bij de aanvallen betrokken is ze zouden enkel en alleen het werk zijn van opstandige Somaliërs die de re ge- DEN HAAG (ANP) - De 38-jarige E. R. uit Zoetermeer heeft tegenover de po litie bekend afgelopen maandag een vijftienjarig meisje uit dezelfde plaats te hebben verkracht in de Rat van zijn vriendin. De man had zijn slachtoffer op klaarlichte dag ontvoerd op het cen traal station in Den Haag. Dit beeft de Haagse politie woensdag meegedeeld. De ontvoering op het station, waarbij enkele klappen vielen, heeft volgens de politie ondanks het tijdstip van de dag (twaalf uuri tot geen enkele aangifte of zelfs maar reactie van omstanders ge leid. De man zag kans het meisje met geweld en later met bedreiging van een mes in de trein naar Zoetermeer te lood sen. In Zoetermeer aangekomen nam hij het meisje mee naar de flat van zijn vrien din die zelf niet thuis was Daar ver krachtte hij haar in een tijdsbestek van drie uur verschillende malen. Om vier uur liet hij haar naar huis gaan. waarop de moeder van het meisje de politie in schakelde. Die wist de man de volgende morgen aan te houden ring van president Mohamed Siad Bar re ten val willen brengen. Volgens de diplomaten in Mogadisjoe beschikken de binnengevallen troepen over moderne tanks en MIG-gevechts- vliegtuigen. Ze zeiden dat er geen be wijs is voor de beschuldiging van de Somalische regering dat Cubaanse. Li bische of Oostduitse eenheden deel uit maken van het invasieleger. President Daniël Arap Moi van Kenia, die voorzitter is van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (ODE) heeft opge roepen tot een onmiddellijk staakt-het- vuren tussen Ethiopië en Somalië voor dat de twee landen 'de hele regio in een regelrechte oorlog storten'. Het democratisch front tot redding van Somalië (SDSF), dat de steun heeft van Ethiopië, heeft verklaard dat zijn manschappen de aanval hebben ge pleegd op de streek die grenst aan de Ogaden, een deel van zuidoost-Ethio- piè om het bezit waarvan Somalië en Ehtiopiè in 1977 en 1978 zwaar voch ten. Irans heilige oorlog Eei hi Guerillastrijders hebben woensdag een serie bomaanslagen gepleegd en minstens dertien personen in een hin derlaag gedood, aldus een mededeling van militaire autoriteiten m El Salva dor. len nieuw, groot conflict in i het Midden-Oosten dreigt UüMJI het 10011 wankele even- jg^gü wicht in deze regio te versto- PwimI ren. Een op revanche belust Iran is gisteren buurland Irak binnengetrokken, waardoor het nu ai- weer bijna twee jaar durende conflict tussen Irak en Iran in een stroomver snelling is terecht gekomen. Bijna twee jaar geleden waren de rollen precies omgekeerd: toen viel Irak het aan de rand van een bankroet staande Iran binnen. Het intern verscheurde Iran leek een gemakkelijke prooi te zullen worden voor het regime in Bagdad, maar al na enkele weken kwam vast te staan, dat de revolutionaire wachters van ayatollah Khomeiny en wat er nog van het reguliere leger restte militair en moreel tegen de de invallers waren op gewassen Nu is Iran de aanvaller, na dat Irak de afgelopen weken zijn laatste troepen van Iraans grondgebied heeft teruggetrokken in een uiterste poging de leiders in Teheran gunstig te stem men. Iran kent echter geen pardon met het regime van Saddam Hoessein in Bagdad. De in de ogen van de regeer ders in Teheran verraderlijke Hoessein moet ten val worden gebracht en als het even kan worden berecht. Iran eist voorts het gigantische bedrag van vier honderd miljard gulden aan herstelbe talingen. Toen zeven weken geleden de Irakezen hun laatste bolwerk in Iran - de stad Chorramsjahr - hadden verlo ren, was het al duidelijk, dat de Iraanse leiders niet zouden rusten voordat Irak definitief zou zijn uitgeschakeld als machtsfactor in en rond het Golfge- bied. Er is niet veel fantasie voor nodig om een totale ineenstorting van Irak te voorspellen. De daardoor op gang te brengen "gebeurtenissen vormen een ernstige bedreiging van de wereldvre de. Vanuit Iraans standpunt gezien w een heilig moeten geworden. Irak heeft gegokt en verloren; het moet daar de gevolgen van dragen. Niets is erger dan een heilige oorlog. In naam van de Al machtige is, zo vindt degene die een dergelijke oorlog voert, alles veroor loofd. Het fundamentalistische regime in Teheran is niet gevoelig voor verzoe ken of druk van buitenaf. Tevergeefs hebben de Verenigde Naties bij Iran aangedrongen op een gematigde hou ding ten opzichte van Irak. In navol ging van Irak, twee jaar geleden, toont Iran evenmin respect voor de grenzen tussen beide landen. De VN, zo vinden de machthebbers in Teheran, zijn er slechts op uit om het door-en-door ver rotte regime van Saddam Hoessein in stand te houden. De schrik is intussen de leiders van de andere Golfstaten let terlijk in de benen geslagen. Deze met name conservatieve landen weten niet goed raad met hun houding. Khomeiny en de zijnen hebben er nimmer enige twijfel aan laten bestaan hoe zij over landen als Saoedi-Arabië denken. Min achting is in dit verband nog zacht uit gedrukt. Daar komt nog bij, dat de Sa- oedi's, evenals trouwens Saddam Hoes sein, van een andere islamitische ge loofsrichting zijn. Ketters dus in de ogen van Teheran, die zo spoedig moge lijk moeten worden uitgeroeid. Tegen dit soort godsdienstfanatici voelt zich geen enkel Arabisch land opgewassen, hoewel ze er in die landen ook wat van kunnen. De situatie in het Midden-Oosten kan enorme repercussies hebben voor het Westen, dat voor zijn olievoor ziening voor een groot deel afhankelijk is van de landen rond de Perzische Golf. Iedere verstoring van het wankele evenwicht dóór - en momenteel ge beurt er niet anders - kan stagnatie in de olievoorziening tot gevolg hebben. De Verenigde Staten hebben 'nog on langs laten weten dat zij de Golf-regio als een gebied beschouwen, waar geen land vreemde dingen moet uithalen. Voorlopig zeggen de Amerikanen neu traal te zullen blijven in het conflict tus sen beide staten, maar als door het Iraans optreden ook landen als Koe weit, Jordanië en Saoedi-Arabië bij het conflict worden betrokken, zullen de Verenigde Staten hun neutrale hou ding moeten laten varen. Misschien al eerder, want ook de Sowjet-Unie kijkt met Argusogen naar de gebeurtenissen in het Iraks-Iraans grensgebied. De al enige tijd geleden door Iran aangekon digde oorlogsuitbreiding is er mede oor zaak van. dat de Sowjet-Unie in feite zijn vrienden van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO in Beiroet in de steek heeft gelaten. Dit alles maakt de toestand in het Midden-Oosten buiten gewoon ingewikkeld én gevaarlijk. Van de ene dag op de andere kan de situatie totaal wijzigen. Het is - helaas - bijua veertig jaar lang niet anders geweest. Dim WASHINGTON tRTRi - De Amerikaanse kandidaat-minister van buitenlandse zaken. George Shultz, is voorstander van de leverantie van gevechtsvliegtuigen aan Talu an. ondanks scherpe waarschuwingen van Peking. ,JDe beslissing is aan de president, mijn advies is over te gaan tot de leverantiesaldus Shultz op de. tweede dag van de hoorzitting over zijn benoeming voor de senaatscommissie voor buitelandse zaken. Het standpunt van Shultz lijkt een afwijking van de koers van ex-minister Alexan der Haig. die vorige maand plotseling aftrad. De benoeming van Shultz zal moge lijk nog deze week door de senaat worden goedgekeurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1