Nieuwe regeling zielzorg ziekenhuis in Oostburg Beroepsvaart: plankzeilen in Zeeland nog geen plaag Broekhuis: teleurstellende VN-top 47 vierdaagsen PZC/ U KLACHTEN VAN PATIËNTEN EN PERSONEEL Diefstal van tuinmeubels in Vlissingen ZEER WEINIG MELDINGEN VAN ONGELUKKEN UW protesteert tegen sluiten Van Eeghenhuis SPECIAAL ADVISEUR ONTWAPENINGSCONFERENTIE TERUG Auto's vernield bij aanrijding in Vlissingen IS OENSDAG 14 JULI 1 provincie I0STBURG - Het Sïnt-Antoniusziekenhuis in Oostburg gaat een beter systeem opzetten voor het istorale werk onder de patiënten. jegenen die absoluut geen behoefte hebben aan het bezoek van een pastor of dominee aan hun jekbed, kunnen dat voortaan bekendmaken als ze worden opgenomen. Die namen komen in een gartenbakje terecht dat bij de ingang geraadpleegd dient te worden door de geestelijken. De astors en dominees mogen daarna pas aan het ziekbed verschijnen na overleg met de (hoofd)- jjrpleegkundige. Die maatregelen zijn deze week in een gesprek met het West-Zeeuws-Vlaamse gstoresconvent genomen om het pastorale werk in het ziekenhuis beter te reguleren en de uivacy van de patiënten te beschermen. o! op heden werd het aan de geestelij- legt Vogels uit. „Zoals een geestelijke Bovergelaten hoe de patiënten wer- die opriep tot een 'gezamenlijk' gebed. Bbenaderd. Dat heeft geleid tot wre- ji bij sommigen en klachten bij het fienhuispersoneel. Vorige week Buide het ziekenhuisbestuur dan ook brief aan alle West-Zeeuws-Vlaam- jelzorgers. Daarin werden de nieuwe flthjnen bekendgemaakt. De brief tp nogal wat weerstand op onder de gus. Deze week had het pastorescon- uteen gesprek met het ziekenhuisbe- Bur. ..De brief heeft tot misverstan es geleid", zei economisch directeur k Vogels van St.-Antonius dinsdag. Be! was bedoeld als circulaire, maar od op naam verstuurd zodat de sstelijken zich persoonlijk aange kken voelden. Zo was dat niet be leid." De misverstanden zijn nu uit de ertld geholpen. Het gesprek met de de vertegenwoordigers van het pasto- Kconvent verliep volgens Vogels in Be vriendelijkheid'. iel beter reguleren, van het pastorale trk was nodig omdat het optreden in sommige zielzorgers tot klachten ld geleid. ,jnkele patiënten hadden wrevels over waarop ze waren benaderd", r het bezoek bij was. En bovendien is er sprake van een kleine groep patién- Mortiergranaat bij Cadzand-Bad CADZAND-BAD - Strandbezoekers vonden dinsdag een mortiergranaat op het strand bij Cadzand-Bad. De gra naat heeft een lengte van dertig centi meter en een doorsnede van tien centi meter. De explosieven opruimingsdienst is in t kennis gesteld. ten die beslist geen prijs stelt op contac ten met een geestelijke Het is een klei ne minderheid", zegt Vogels, „maar ik heb de indruk dat die groep groeit. Het is volgens hem niet de bedoeling om het pastorale werk in het ziekenhuis aan banden te leggen. „De wensen van de patiënten staan voorop", benadrukt hij. „Als je ergens komt eist de beleefd heid dat je je even introduceert en vraagt of het bezoek wel gelegen komt. De hoofdverpleegkundige, of als die er niet is. een andere verpleegkundige, kent de toestand van de patient, dus die kan daar wel iets over zeggen. Het is niet de bedoeling dat de verpleegkundi gen toestemming moeten geven, maar er dient wel een vorm van overleg te zijn. Misschien heeft de patiënt net wel een zware operatie achter de rug..." Gros „Het gros van de geestelijken heeft het altijd goed gedaan", benadrukt de eco nomisch directeur. „Maar een enkeling misschien niet altijd." Sommige zielzorgers reageerden vorige week erg gepikeerd op de brief. Vogels: „Dat was gebaseerd op een misver stand. Over die kwestie is niet meer ge praat. We wilden het gewoon beter rege len, maar misschien is dat verkeerd overgekomen." luitse granaat bij het Goese Sas onschadelijk gemaakt 5ÖES - De explosieven opruimings- Benst (EOD). afdeling Vlissingen, wft dinsdag bij het Goese Sas een granaat uit de Tweede Wereld oorlog door een ontploffing onschade lijk gemaakt. De granaat, afmetingen 40 bij 15 centi meter, was aangetroffen door enkele jongens. Drie jachten bij aanvaring zandschip beschadigd in kanaal Goes-Oosterschelde - öp het kanaal Goes-Ooster- schelde zijn maandag drie jachten in aanvaring gekomen met een zandschip van de firma F. uit Goes. De oorzaak van het incident - waarbij overigens alleen grote materiële schade aan de pleziervaartuigen ontstond - staat nog niet met zekerheid vast. De rijkspolitie Ie water heeft de zaak nog in onder- Aangenomen wordt, zo deelde ten woordvoerder van de waterpolitie dinsdag desgevraagd mee, dat het undschip, de Paula F., in een bocht van het nauwe kanaal te hard heeft ge varen, De Paula F. was ongeladen vanaf de Oosterschelde, via de sluis bij het Goe se Sas, op weg naar thuishaven Goes, met als doel een revisie van de motoren. Op het moment dat het schip in een kanaalbocht vlak voor Wilhelminadorp (terhoogte van de zogeheten 'kweekoe- W) voer, passeerden uit tegenoverge stelde (Goese) richting vijf jachten. Ver moedelijk door de té hoge snelheid van het zandschip (overigens noodzakelijk, om het ongeladen vaaruig manoeu- vreerbaar door de bocht te krijgen) rcrd aan stuurboordzijde (rechts) van het kanaal veel water weggezogen. De Ikhten werden daardoor tegen het ta bid van het kanaal gesmeten en zwalk ten vervolgens tegen de Paula F. aan. ftee van de vijf jachten waren net ge- «aseerd en kwamen er zonder kleer Verscheuren af. Drie jachten raakten beschadigd, respectievelijk aan de Kiroef, de verstaging en de achterste ren. b de museumsluis bij het Goese Sas hitven de beschadigde pleziervaartui- jm wachten op de bijstand van de njfcpolitie te water. De thuishavens «nde boten zijn Hellevoetsluis en twee Engelse havenplaatsen. In het kanaal plat, aldus de politiewoordvoerder, W snelheidsbeperking. VLISSINGEN - Een bewoner van een woning aan de President Roosevelt- laan in Vlissingen kwam dinsdag tot de ontdekking dat zijn tuinmeubels waren gestolen, die hij de vorige nacht buiten had laten staan. De waarde van de vier stoeien en een tafel wordt ge schat op 2000 gulden. Uit een schuurtje aan de Jan van Goyenlaan in Vhssingen is ln de nacht van maandag op dinsdag een nog tame lijk nieuwe bromfiets gestolen De in brekers kwamen het schuurtje binnen door het forceren van de deurklink. KAMPERLAND - Ongeveer driehonderd waterspor ters hebben zich dinsdag uitgeleefd op een windsurffes- tival in Kamperland. Dat gebeurde op het Veerse Meer bij het recreatiecentrum de Schotsman. De deelnemers - veelal jongeren van 14 jaar en ouder- waren verdeeld in twee groepen. De eerste groep van 90 inschrijvers opende het festival met een recreatie-zeskamp. Ongeveer dne uur lang be streden zij elkaar op de meest uiteenlopende wijzen. On der meer met skippyballen. Uiteraard vond alles plaats op surfplanken. In de middaguren zochten de wat vaar diger surfers afkoeling op het water. Tijdens een recrea tiewedstrijd legden 200 plankzeilers anderhalve kilome ter op het Veerse Meer af. Na afloop van de wedstrijden werd een demonstratie para-sailing gegeven. Een parachutist was met een lijn aan een motorboot bekoppeld, die hem als een vlieger de lucht introk. Op 100 meter hoogte maakte hij zich los van de lijn en dwarrelde vervolgens weer aan zijn parachute naar beneden. Een zelfde windsurffestival is morgen (donderdag) bij het recreatiecentrum Aquadelta in Bruinisse. HAAMSTEDE - „Lopen is goed voor alles. Daar krijg je geen hernia van". Mies Klaver zit bepaald niet bij de pakken neer. Afgelopen winter werd ze zwaar geteisterd door een ernstige hernia. Maar dat weerhoudt haar niet om voor de 47e maal aan te treden voor de Nijmeegse vierdaagse. „Ik ga er komende dinsdag weer met volle moed tegenaan. Mijn accu laden", zegt de 74-jarige befaamde wandelaarster uit Haamstede. „Ik durf het weer helemaal aan, al weet ik natuurlijk niet wat het worden zal. Het zal er vooral op aan komen m'n koppie te gebruiken". Mies noemt zichzelf zonder voorbehoud een 'jeugdige bejaarde' en 'een unicum' als het op tippelen aankomt. „Als vierdaagse loopster ben ik tenslotte recordhoud ster van de hele wereld". In maart strompelde ze nog met een stok door de Schouwse duinen. Toch ging het toen al weer een stuk beter want in december en januari was ze door een verlamd linkerbeen tengevolge van hernia totaal uitgeschakeld. „Ik was een wrak en totaal uitgelopen". Dezer dagen prijst Mies Klaver zich intens gelukkig geheel hersteld te zijn, zonder operatief ingrijpen, en uitsluitend door rust, vijf weken ziekenhuisverpleging, medicijnen en therapie. En ze geeft hoog op van de geweldige inzet van haar specialist, therapeut en huisarts. „Ik heb m'n medisch goedkeuringsbewijs voor Nijmegen weer op zak, en ben ontzettend blij ook dit jaar weer van de partij te kunnen zijn. Ik sta er pal voor m'n persoonlijk wandelrecord voor Zeeland te behouden. Want naar mijn idee wordt er op sportgebied al genoeg op de Zeeuwen afgegeven". VLISSINGEN - De beroepsvaart op de Zeeuwse wateren heeft wel last van de plankzeilers. „Maar het is hier nog niet zo erg als in Friesland. In Zeeland zou ik nog niet van een plaag willen spre ken". Dat zegt de heer W. de Meijer te Terneuzen, hoofdbestuurslid van de Koninklijke Schippersvereniging 'Schuttevaer'. Volgens de secretaris- plankzeilen van het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond, de heer J. W. S. Romme, zouden de meeste zeilers de surfers het liefst zien verdwijnen van het water: „maar wij krijgen noch- thans zeer weinig meldingen over on gelukken met surfers binnen. En dat geldt ook voor Zeeland", aldus deze KNWV-functionaris. Naar zijn oordeel zijn beginnende sur fers degenen die zeilers en zwemmers en beroepsvaart de meeste last veroorza ken. „Wij zijn echter druk bezig de sur fers een goede opleiding te laten geven. Er staan bij ons al 57 surfscholen op de lijst om erkend te worden" Het grootste probleem dat de plankzei lers veroorzaken is het plotseling val len, waardoor het zeil op het water komt te liggen. Zo'n surfer is dan vanaf een hoger gelegen beroepsvaartuig niet meer te zien. „Het Veerse Meer is nog het vaarwater met de meeste proble men voor de beroepsvaart, omdat daar ook wel de meeste surfers voorkomen", zegt de heer De Meijer van 'Schutte vaer'. Maïir op het Veerse Meer gelden schriften voor kleine vaartuigen' moet regelingen, die het plankzeilen toch gaan regelen in bespreking. Het rijk binnen de perken houden. heeft advies gevraagd van 'Schutte- Er is nu een ontwerp-circulaire van vaer', het KNVW en de ANWB. Deze rijkswaterstaat, die de nadere voor- zaak is nog niet rond. Er wordt gedacht MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Stichting Unie Van Vrijwilligers (UW) heeft bij minister H. A. de Boer van CRM protest aangetekend tegen de voorgenomen subsidiestop per 1 januari 1983 van het vormingscentrum Van Eeghenhuis in Aardenburg. DE UW heeft dit per brief gedaan. In het schrijven wordt gezegd dat de UW- Zeeland (500 medewerkers) al jarenlang gebruik maakt van de diensten van het centrum. „Het beroep dat op het vrijwilligerswerk wordt gedaan, de verandering van motivering en daardoor grotere inzet en verantwoordelijkheid van de vrijwilli ger, het werken op basis van gelijkwaardigheid tussen hulpvrager en hulpverlener en daarnaast de decentralisatie die naast het doel van de organisatie aandacht vraagt maken vorming en training en deskundigheidsbevordering noodzakelijk" aldus UW-Zeeland in één adem. Gesteld wordt verder in de brief dat het Van Eeghenhuis zich gespecialisserd heeft in het werken met vrijwilligers. „De inzet waarmee en de manier waarop dit geschiedt komt ons vrijwilligerswerk zeer ten goede. Door sluiting van het Van Eeghenhuis zou een jarenlange samenwerking en een deskundigheid ten opzichte van begeleiding en van vrijwilligers teniet worden gedaan" aldus UW-Zeeland. Minister De Boer wordt tenslotte gevraagd zijn medewerking te verlenen bij het zoeken naar een oplossing om het voortbestaan van het vormingscentrum in Aardenburg te waarborgen. (ADVERTENTIE) *DUBBELE GRAANJENEVER i Van ome Haagse redacteur DEN HAAG - Met in z'n binnenzak een respect afdwingende hoeveel heid visite-kaartjes, variërend van die van topfunctionarissen van het Amerikaanse 'state-department' -buitenlandse zaken dus- tot dat van John O'Mara, burgemeester van het kleine plaatsje De Ruyter. is het PvdA-Tweede Kamerlid Bert Broekhuis uit Vlissingen begin deze week in Nederland teruggekeerd. Als enig Nederlands parlementariër heeft hij vijf weken lang de ontwa- penings-conferentie van de Verenig de Naties gevolgd, als speciaal advi seur van de Hollandse ambtelijke delegatie. Een teleurstellende conferentie ove rigens, wanneer naar de uitkomsten wordt gekeken, zoals ook VN-secre- taris-generaal Perez de Cuellar heeft gezegd Waardevoller in ieder geval zijn volgens Broekhuis de contacten geweest die hij op uiteenlopende ni veaus heeft gehad en over uiteenlo pende onderwerpen: ontwapening, vanzelfsprekend, maar ook de wat gewoner gesprekken met mensen uit De Ruyter. in 't kader van de twee honderd jaar bestaande diplomatie ke betrekkingen tussen de VS en Ne derland ontdekt en naar Vlissingen -waar anders?- gehaald Broekhuis heeft in ieder geval één ding haarscherp kunnen conclude ren: het vertekend perspectief waar mee aan beide zijden van de Atlanti sche Oceaan naar de andere zijde wordt gekeken. „Ik heb het idee dat de Anerikaanse ambassade negatie ve berichten uit Nederland sterk ac centueert". zegt Broekhuis. En aan Nederlandse zijde is er onbegrip of op z'n minst onverschilligheid over za ken die de Amerikanen heilig zijn: de vlag, de constitutie, het volkslied. Dat botst, zeker wanneer het Ameri kaanse consulaat wordt aangeval len, iets dat Broekhuis betreurt. En aan de andere kant: „De Amerikanen op hun beurt leggen weer niet de link tussen die gebeurtenissen en de woe de over wat er in El Salvador ge beurt". Enige communicatiestoornis is er blijkbaar, tussen de bondgeno- Ontwapening en nucleaire dreiging zijn de rode lijnen geweest die Broekhuis' activiteitein in de afge lopen weken hebben beheered. Hij heeft bijvoorbeeld, samen met Son- ia van der Gaast, PvdA-Iid maar in New York de Nederlandse vrouwen bewegingen vertegenwoordigend, meegelopen in de massale vredesbe- toging in New York die met één mil joen mensen z'n slot vond in Central Park. Bezorgdheid Gesprekken met vooral de mensen in De Ruyter en anderen die buiten de politieke en diplomatieke 'circuits' vallen, hebben hem geleerd dat er ook in de Verenigde Staten grote be- zorgheid is over de toenemende kern bewapening en de dreiging die daar van uitgaat. De woorden van de rege ring var. president-Reagen en de standpunten van grote delen van het Amerikaanse volk sporen dan ook vaak met. is Broekhuis duidelijk ge worden, Politiek gezien lykt de Ame rikaanse vredesbeweging, die grote steun ondervindt op het platteland en vanuit de 'middle-class', aan in vloed te winnen: Edward Kennedy bijvoorbeeld heeft het 'item' opge pikt. zodat het er volgens Broekhuis op lijkt dat dit thema een rol zal aan spelen bij de nieuwe presidentsver kiezingen. Nagasaki Het PvdA-tiveede kamerlid Bert Broekhuis uit Vlissingen. Het Vlissings kamerlid heeft, zoals gezegd, veel mensen ontmoet: bij hen was Hitoshi Motoshima. burge meester van het Japandse Nagasaki. Hij en zijn collega van Hiroshima hielden volgens Broekhuis een „zeer indringend en indrukwekkend be toog over de gevolgen van kernex plosies". Broekhuis heeft van de Ja panner een speciale documentatie meegekregen voor burgemeester tt'oltere van Nagasaki's zusterstad Middelburg. De Ruyter, een klein Amerikaans plaatsje in de staat Ned York. heeft hem een borstbeeld als aandenken gegeven. De banden met Vlissingen zijn, zeker in 't kader van de 'bicen tennial" voor wat de diplomatieke contacten met de VS betreft, nauw aangehaald Pikant detail De Ruy ter is vernoemd naar een gelijknamig Nederlands marineschip Pas later kwam men er achter dat ook een ad miraal met dezelfde naam gezegend was. Het Kamerlid heeft nog wat goed te maken, over De Ruyter ge sproken: burgemeester O'Mara is zo druk bezig geweest met de contacten met Nederlanddat hij z'n baan in het Amerikaanse bedrijfsleven is kwijt geraakt. Bert Broekhuis: „Ik zal daarover contact opnemen met de Amerikaanse ambassade, want dit kunnen we niet zo maar laten lo pen... Broekhuis is er ook op gewezen dat op toeristisch gebied de contacten beter zoude kunnen worden. De be drijvers van 'Holland Promotion' in de Verenigde Staten hebben tot nu toe nog weinig aandacht aan Zeeland besteed Daar liggen volgens hem kansen Broekhuis wil dan ook bin nenkort met verschillende Zeeuwse bestuurders overleggen over het sti muleren van Amerikaans bezoek aan Zeeland zeker nu de sterke Ameri kaanse dollar bezoek uit de VS aan trekkelijker maakt. De Deltawerken vormen een trekpleister bij uitstek, en hebben bijvoorbeeld al veel aan dacht van Amerikaanse journalisten gehad. Er zijn echter meer. en uiteenlopende mogelijkheden om nauwere banden te smeden. Broekhuis: „Er is mij bij voorbeeld gebleken dat er in New- York veel mogelijkheden zouden zijn voor Zeeuwse kunstenaar om te ex poseren. Die kansen zijn er, en moe ten naar mijn idee gegrepen wor den". Mensen Teruggekeerd uit New York werd Broekhuis geconfronteerd met eni ge onvrede in het gewest Zeeland van de PvdA. Hij was er immers niet juist in een tijd dat de kandidaat stelling voor de nieuwe Kamerver kiezingen werd geregeld en verzeil de tijdens z'n afwezigheid ongewild in een nog niet beeindigde strijd met mede-kamerkandidaat Van der Doef om de enig verkiesbare plaats die Zeeland de PvdA te bieden heeft. Kritiek op z'n afwezigheid vindt hij niet helemaal terecht: „Dit werk is nu eenmaal m'n job. Ik ben door de fractie aangewezen om in New York de ontwapenings-conferentie bij te wonen. Ik heb het idee dat afwezig heid wordt uitgelegd als desinteres se. maar dat is onzin. Weggaan hield een zeker risico in. dat wist ik, maar dit is m'n werk -daar sta ik voor..." Hij heeft in dit verband één punt van kritiek: „De zorgvuldigheid, waar mee de PvdA met mensen omgaat.." de rijkswateren in vier categorieën in te delen, naar gelang van de daar aanwezi ge mogelijkheden voor gevaren. In Zee land zijn vooralsnog de Westerschelde, de kanalen Gent-Temeuzen en dat van Zuid-Beveland en de Schelde-Rijn-ver- binding in categorie 1 opgenomen. Verbod Plankzeilen is verboden op het Schel- de-Rijnkanaal en op de hoofdvaargeul van de Westerschelde. Op de kanalen van Terneuzen en dat door Zuid-Beve land is nog geen algemeen geldend ver bod, maar op grond van de Algemene Politieverordening Rijksrivieren kan daar de individuele planksurfer een verbod worden opgelegd als redelijk te veronderstellen is dat hij de overige scheepvaart in gevaar brengt. Grevelingen, de Oosterschelde en Veer se Meer zijn in principe in de vierde ca tegorie ondergebracht. Dat betekent dat daar vooralsnog voor kleine vaar tuigen geen specifieke voorschriften nodig worden geacht. Veerse Meer Maar de gemeenten rond het Veerse Meer hebben samen met het recreatie schap van die naam een verordening opgesteld, die het varen met surfplan ken op dat meer regelt. Zo mag er niet 's nachts gesorfd worden. Men mag ook niet plankzeilen in de speciale banen voor 'speed-boten', en niet voor de in gang van jachthavens. Voorts moet men zich met zijn zeilplank bij nade ring van beroepsvaart zo spoedig mo gelijk uit de daarvoor bestemde vaar geul verwijderen. „Wij zijn ons er van bewust dat het Veerse Meer een recreatiegebied is. Het zou bijvoorbeeld daarom niet juist zijn iedere vaarweggebruiker zijn eigen be perkte gebiedje te geven om te varen. Zo'n beperking zou wel kritiek oproe pen bij de surfers". Dat zegt adjudant J. Slabbekoom, groepscommandant van de rijkspolitie te water te Vlissingen. „Maar het is natuurlijk wel in ieders be lang om zich aan de nu geldende regels te houden. En een surfer bijzoorbeeld, die de beroepsvaart zou hinderen, kan zeker op een bon van onze mensen reke nen. Bovendien: zeilplanken zijn offi cieel vaartuigen. Dat heeft de Hoge Raad uitgesproken na een door ons uit gelokt proefproces. Maar dat betekent dan ook dat voor plankzeilers het vaar reglement geldt', aldus adjudant Slab- bekoom. VLISSINGEN - Twee geparkeerde au to's in de Vlissingse wijk Bossenburgh zijn beschadigd bij een aanrijding, in de nacht van maandag op dinsdag- De dader is doorgereden en nog onbekend bij de politie. De auto's waren van E. V. en B. J. M K. uit Vlissingen. die hun voertuig hadden geparkeerd voor hun woning in Assen burg. Een van de buurtbewoners was die nacht om ongeveer drie uur een klap gehoord. Toen de eigenaars de volgen de ochtend naar hun auto gingen kijken bleken deze Hink beschadigd. De auto van V was vernield aan de linker achter kant en de auto van K aan de linker voorkant. De politie vermoedt, dat de dader te krap langs de auto's heeft gere den en ze daardoor heeft geraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7