PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT oedkope stroom voor [rootste gebruikers Vijf doden bij treinbotsing DE HITTE HEERST kleintjes - Regering VS twijfelt over graanakkoord SU ^erlouw geeft ruim vier cent korting Stookolie vrijdag goedkoper '82 De kwetsbare 'energie-vreters' MS NEDERLAND OVERWEEGT GAS-EXPORT TE VERHOGEN Sogmaals: warm Weersvooruitzichten voor donderdag t n Bterdag. Veranderlijke bewolking fn enkele regen- of onweersbuien. Mid- ^jlemperatuur dalend tot ongeveer 20 jraden. 225e jaargang no. 162 Woensdag 14 juli 1982 5 haaG (ANP) - Het aantal mensen dat als iverkloos staat geregistreerd is Nu zijn er, als rekening wordt gehouden met deze seizoencorrectie. 537.400 mensen juni over het half miljoen geschoten. Het bedroeg toen volgens voorlopige werkloos. Dat zijn er 17.800 meer dan eind mei (12.100 mannen en 5.700 vrouwen), van het ministerie van sociale zaken 521.600 tegen 486.000 eind mei, een Svan 35.600 (16.100 mannen en 19.500 vrouwen). d.e arbeidsbureaus staan nu nog 12.600 vacatures geregistreerd, dat zijn er 500 [ad mei echter waren er ook al meer dan een half miljoen werklozen (519.600) als minaer dan eind mei- „-fining wordt gehouden met het feit dat de werkloosheid gezien het zomersei- Ook als rekening wordt gehouden met het seizoen is de openstaande vraag oen flink had moeten dalen. gedaald, en wel met 300 ÜS -I I (Wan onze parlementaire redactie) HAAG - De vijftig grootste industriële verbruikers van elektriciteit krijgen vanaf 1 juli een orting van ruim vier cent per kWh. De Gasunie, het ministerie van economische zaken en de omenwerkende Elektriciteits-Produktiebedrijven hebben hierover overeenstemming bereikt. Je prijsverlaging wordt mogelijk gemaakt door de extra inzet van aardgas in elektriciteitscen- rales. De korting moet leiden tot een verbetering van de concurrentiepositie van de grootverbrui- tegenover het buitenland. Kleinere bedrijven vallen buiten deze regeling, terwijl het on- urschijnlijk is dat zij alsnog een dergelijke tegemoetkoming kunnen verwachten, ader de nieuwe regeling vallen 'ver- oedelp' zeven grootverbruikers in eland, hoewel er bij ten minste drie drijven vraagtekens moeten worden iet, aldus lichtte PZEM-woordvoer- r Joziasse desgevraagd toe. Van vier drijven is het vrijwel zeker dat ze de nnvan 30 miljoen kWh per jaar afne- b wel zullen halen. svier zijn Total, Hoechst, NSM en Air roducts. De andere drie bedrijven urovernog twijfels bestaan zijn CPC, itwil overgaan op zelfopwekking. Pe- bodemsanering Gedeputeerde staten van Zeeland vra- jen Den Haag" om een aantal onder jurken naar mogelijke bodemveront- itinlglng ln de provincie. Gs hebben ilut«ecretaris Lambers een lijst met lodemsaneringsprojecten aangebo den die enkele nieuwe plaatsen noemt (ondermeer ln Middelburg en Sas van Oest). streng in de hand gehouden. Rijkspolitie heeft de afgelopen dagen een groot aantal waarschuwingen en étn bekeuring gegeven. Een stukje Bind bij Nieuwvllet werd per abuis in nudistenblad nuktstrand PAGINA 7 whorg Ni klichten van patiënten en perso- ted komt er een nieuwe regeling voor tel pastoraal werk in Slnt-Antonius- üekenhuls ln Oostburg- Wie geen do minee of pastor wenst kan dat bij op name bekendmaken. chiney, dat meestentijds kernenergie gebruikt, en Zuid Chemie. Van deze laatste twee is het niet zeker of zij de gestelde norm wel zullen halen, aldus de PZEM-woordvoerder. Alleen bedrijven die meer dan 30 mil joen kWh per jaar gebruiken komen voor de regeling in aanmerking. De kor ting geldt alleen voor het verbruik bo ven de genoemde hoeveelheid. De be drijven betaalden tot nu toe 13 tot 15 cent per kWh, zo'n zes cent meer dan bedrijven in het buitenland, met name in West-Duitsland. Dat verschil loopt nu terug tot ongeveer twee cent. Verdere kortingen treden op door een beter gebruik van het gas (0.4 tot 0.5 cent per kWh). Ook zal rekening worden gehouden met de totale bedrijfstijd, hetgeen tot een aanvullende korting van 0,2 cent leidt. Bedrijven, die zelf hun elektriciteit uit aardgas opwekken, krijgen evenredige kortingen. De Gasu nie zal ook bedrijven die tot 1 juli 1987 overgaan op het zelf-opwekken van stroom dit verlaagde tarief in rekening brengen. Volgens Terlouw wordt door deze kor tingen nog niet het volledige verschil met Duitsland weggewerkt. Dat is ech ter ook niet nodig, omdat Nederland een gunstiger vestigingsplaats voor de ze bedrijven blijkt te zijn. De minister verwacht geen problemen met de Euro pese Commissie, vanwege een concur rentievoordeel voor de industrie, om dat de prijsverlaging samenhangt met de huidige overproduktie van gas. „Je raakt het gas aan de straatstenen niet kwijt." aldus Terlouw op zijn persconfe rentie. Terlouw wees erop dat de reserveposi tie van het aardgas aanzienlijk is verbe terd en zo'n 200 miljard kubieke meter groter is dan aanvankelijk werd ver wacht. Dat komt onder meer doordat besparingsprogramma's succes heb ben. er nieuwe vondsten zijn gedaan en misdrijven Nederlanders lopen een flinke kans slachtoffer te worden van een misdrijf Uiteen enquête van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat 34 procent van elfduizend ondervraag den êén of meer misdrijven meemaak- AALTER - Vijf doden, vier zwaargewonden en 22 lichtgewonden vielen dinsdag ochtend bij een ernstig treinongeluk in bet Belgische Aalter. Door nog onbeken de oorzaak negeerde de machinist van de sneltrein Namen-Knokke drie oranje en een rood waarschuwingssignaal. Zijn trein boorde zich 's ochtends om kwart over zeven met een snelheid van 138 kilometer per uur in de achterste wagons van de stoptrein Brussel-Oostende die op het station van Aalter van spoor aan het wisselen was. De stoptrein werd over een lengte van 100 meter meegesleurd. Volgens de Belgische verkeersminister De Croo moet het ongeluk te wijten zijn aan een menselijke fout van de machinist van de sneltrein. De trein was twee maanden oud en uitgerust met de meest moderne veiligheidsmiddelen. De machi nist werd bij het ongeluk echter zwaargewond en overleed later. Justitie heeft de zogenaamde 'zwarte doos' uit de locomotief van de sneltrein gevonden en probeert nu daaruit op te maken wat er precies fout is gegaan. De Croo, die samen met premier Martens het terrein van de ramp bezocht, wees erop dat er veel meer doden en gewonden te vrezen zouden zijn geweest indien het ongeluk zich niet in vakantiety d zou hebben voorgedaan. Normaal zitten zowel de sneltrein als de stoptrein 's ochtends vroeg vol met passagiers, met name studen ten en scholieren die nu grotendeels afwezig waren. Onder de vijf doden bevinden zich overigens twee kinderen. De sneltrein en de achterste wagons van de stoptrein waren rijp voor de schroot- handelaar. De ravage was zo groot, dat de Belgische Spoorwegen de hele dag bezig waren de chaos te klaren. Gisteravond echter werd niet uitgesloten dat zich in de verwrongen staalmassa nog slachtoffers zouden bevinden. het gasverbruik als gevolg van de eco nomische teruggang minder is. Terlouw wilde niet toezeggen dat ook voor bedrijven die minder dan 30 mil joen kWh per jaar verbruiken de stroom goedkoper zal worden. Wel stu deert het ministerie nog op een rege ling, die dit mogelijk maakt. De tijdelijke extra gasinzet zal tot 1 juli 1987 tot een stijging van het verbruik met 20 miljard kubieke meter leiden. Daarvan wordt nog dit jaar en in 1987 twee miljard ingezet en in de overige jaren vier miljard. Al eerder was beslo ten tot eind 1986 12 miljard extra gas in te zetten, zodat deze hoeveelheid met 8 miljard is uitgebreid. De grotere afzet van het gas compen seert volgens Terlouw de lagere prijs per kubieke meter. Hy verwacht niet dat de regeling zal leiden tot een nieuw gat in de rijksbegroting. De nu gekozen oplossing moet dienen als een overbrugging voor de tijd, na 1987, wanneer het aantal op kolen ge stookte centrales aanzienlijk zal zijn uitgebreid. De nu aangekondigde rege ling zal niet gelden voor bedrijven, die hun stroom nu al betrekken van centra les die op kolen stoken. VNO: te weinig Een goede aanzet, waaruit blijkt dat er oog is voor de problemen van het be drijfsleven, maar er had meer moeten gebeuren. Aldus reageerde de werkge versorganisatie VNO dinsdag op de plannen van minister Terlouw. Het VNO vindt dat er te veel bedrijven niet van de nieuwe regeling kunnen profi teren. De consumentenorganisatie Konsu- DEN HAAG-Minister Jan Terlouw van economische zaken kondigde dinsdag op een persconferentie in Den Haag aan dat de electriciteitsprijs voor grootverbrui kers omlaag gaat. SITU A TIE POLEN BELEMMERING WASHINGTON (RTR/ANP/DPA) - Er is onenigheid binnen de Amerikaanse regering aan het licht getreden over de vraag of de op 30 september aflopende graanovereenkomst met de Sowjet- Unie moet worden verlengd. De minister van landbouw. John Block, heeft er maandag bij president Reagan op aangedrongen besprekingen over een nieuwe overeenkomst te beginnen, maar dinsdag verklaarde de speciale handelsvertegenwoordiger van de rege ring, Bill Brock, dat het voor de VS moeilijk zal zijn over een nieuw graan akkoord te onderhandelen zolang in Polen de staat van beleg van kracht is. Broek zou bij graanbesprekingen de be langrijkste onderhandelaar zijn. Minister Block acht het afsluiten van een nieuwe overeenkomst in het belang van de Amerikaanse boeren, die het op het ogenblik moeilijk hebben als gevolg van het lage prijspeil op de wereld markt. Volgens Block moet er een dui delijk verschil worden gemaakt tussen Amerikaanse graanleveranties en me menten Kontakt vindt dat nu minister dewerking van Amerikaanse bedrijven Terlouw zoveel begrip toont voor het bedrijfsleven door het toekennen van een prijsverlaging voor elektriciteit, de consument aan de beurt is. Minister Terlouw zou de gasprijs in ja nuari 1983 voor de kleinverbruikers niet verder mogen verhogen. Ook de elektri citeitstarieven kunnen volgens het Konsumenten Kontakt op grond van de gedaalde olieprijs omlaag. aan de aanleg van een gasleiding van Siberië naar West-Europa. Voor het graan wordt contant betaald, zodat de Sowjet-Unie het geld niet meer kan uit geven aan wapens. Het materiaal voor de pijpleiding wordt op krediet gele verd en vormt daarom geen financiële belemmering voor voortzetting van de bewapeningswedloop, zo luidt de visie van de minister. De Sowjet-Unie en een Westduits bankconsortium hebben dinsdag in Leningrad een kredietovereenkomst ondertekend voor de financiering van leveranties van Duitse bedrijven ten behoeve van de aanleg van de omstre den gaspijpleiding, zo is bekendge maakt door Deutsche Bank, de leider van het consortium. West-Duitsland zal per jaar 10,5 miljard kubieke meter voor zijn rekening ne men en wordt daarmee de grootste af nemer. Het Westduitse bedrijfsleven heeft ook de meeste orders voor het project ge kregen. Een fabriek in Leningrad is intussen begonnen met de massaproduktie van krachtige turbines voor het transport van het aardgas uit Siberië. Westerse zakenlieden hebben gezegd te betwij felen of hun vermogen groot genoeg is. DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van een lichte daling van de noteringen op de vrije markt gaan vrijdag 16 juli de prij zen voor stookolie omlaag. Stookolie met een zwavelgehalte van één pro cent wordt 16,15 gulden per ton goed koper (excl. bt w) en stookolie met twee procent zwavel daalt 8,05 gulden per ton in prijs. Het ministerie van econo mische zaken heeft dit dinsdag meege deeld. Tegenover de prijsdaling op de olie- markt stond een stijging van de gemid delde dollarkoers van 2,72 gulden tot 2,75 gulden in vergelijking met de vori ge periode waarin de prijzen werden vastgesteld. De lagere noteringen be troffen vooral stookolie met één pro cent zwavel. De prijzen van de overige aardolieprodukten, waaronder benzi ne. blijven ongewijzigd. ontsnapt TOUR onbedreigde zeges DeTemeuzense atlete Marjan Olysla- hwft twee onderdelen van de JTOxl-aUetlekwedstrij den in Roosen- ®Algewonnen. Marjan was de snelste JNf honderd meter horden en de wthonderd meter. Nieuws uit Zeeland: 2,5,7 en- en buitenland: 3 en li. Opinie en achtergrond: 4. sPort: 13 en 15. Nadio en telvisie: 17. Financiën, economie: 19. Redders zoeken tussen de wrakstukken van de treinstellen naar overlevenden en slachtoffers DEN HAAG- De zomerse temperaturen blijven ons land beheersen. Giste ren telde het KNMI in De Bilt de dertiende zomerse dag van dit jaar met temperaturen boven de 25 graden. Maar het (voorlopige?) einde van de zomerse dagen lijkt in zicht. Vandaag zullen de temperaturen weliswaar opnieuw tot rond de dertig graden stijgen, maar vanaf donderdag daalt de thermometer naar ongeveer twintig graden. In Den Haag en Rotterdam voerde de gemeente een tropenrooster in voor haar ambtenaren. Het rooster geldt niet voor loketambtenaren, omdat het publiek er geen hinder van mag ondervinden Het warme weer heeft vooral de windsurfers naar het water gelokt, hetgeen nu de nodige problemen heeft veroorzaakt. De surfers ne men zoveel ruimte in beslag, dat het recreatieschap Oostelijk Gel derland maatregelen heeft moeten treffen Bij teveel drukte op het wa ter wordt een vlag gehesen en gaat een sirene loeien. Dat is het teken voor de suiters om de zeilen te strij ken. Pas als een aantal de kant heeft opgezocht, kan er verder wor den gesurfd. Aan het warme weer wordt uitste kend verdiend. Houders van strandtenten spreken nu al over een fantastisch seizoen. Ook de frisdranken- en bierindustrie draait op volle toeren, maar van tekorten is nog geen sprake. Voor de consument heeft het zo merse weer nog het voordeel, dat de groenteprijzen enorm zijn gedaald. De hitte heeft btj de kwekers tot recordomzetten geleid. Toch worden de goedkope groen ten nauwelijks verkocht De consu ment koopt liever frisse groenten als tomaat, sla en komkommer, Niet iedereen is even gelukkig met het mooie weer. De grote waren huizen, die aan de vooravond van de uitverkoop staan, maken moei lijke tijden door. De klanten blij ven weg. BRUSSEL (ANP) - Nederland over weegt een fundamentele wijziging in zijn aardgasbeleid. Het gaat om een (tijdelijke) opvoering van het eigen ge bruik in elektriciteitscentrales en om verhoging van de export. Dat heeft drs. Willem Tieleman, direc teur-generaal energiezaken by het Ne derlandse ministerie van economische zaken, dinsdag in Brussel in de Europe se energieraad meegedeeld. Tieleman, die de Nederlandse delegatie in die raad leidde, maakte duidelyk dat de Neder landse aardgasafzet sneller afneemt dan verwacht werd ..en dat geeft meer ruimte voor een gewijzigd gasbeleid". rinister Terlouw van eco nomische zaken heeft gisteren officieel bekendge maakt hoever hij ongeveer 50 energie-verslindende bedrij- ■5# ven wil tegemoet komen met een verlaging van de tarieven voor elek triciteit. Een niet onbelangrijke mede deling op de dag waarop tevens duide lijk werd dat Nederland kort geleden de grens van 500 000 (een half miljoen!i werklozen is gepasseerd. Werkgelegen heid en stroompnjzen voor zogeheten grootverbruikers in de industrie staan nameüjk in direct verband met elkaar. Als gevolg van de veel duurder gewor den elektriciteit (zeker in vergeiyking met ons omringende landen als Frank rijk. West-Duitsland en Belgiè» is de concurrentiekracht van juist deze on dernemingen de laatste jaren stevig aangetast. Dat een dergelijke ontwik keling niet zonder gevaar is hebben de ze bedrijven het kabinet met gezamen lijke druk de afgelopen maanden duide lyk gemaakt. Want juist van een verbe tering van de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland moet Ne derland-exportland het met zijn be drijfsleven hebben. Met hoge arbeids- en energiekosten heeft de Nederlandse industrie zich enkele jaren terug op een groot aantal terreinen uit de markt ge prijsd. En waar de kosten van energie een zeer groot onderdeel van de pro- duktie uitmaken srujdt het mes nadelig aan twee kanten. De goedkopere tane ven die de minister ter beschikking stelt (via de extra inzet van aardgas, waaruit de elektriciteit wordt gemaakt) gaan naar bedrijven als Hoogovens. DSM, Akzo Zoutchemie, Dow Chemi cal - bedrijven waar de energierekening globaal een kwart van de omzet be loopt. In wezen is de handreiking van Ter- louw aan deze typische 'stroomvre- ters' onder de Nederlandse bedrijven een herijking van de vestigingsvoor waarden voor de industrie. In de jaren '60 en begin '70 hebben achtereenvol gende regeringen en ook lagere overhe den (provincies en gemeenten) een zee haven- en industriebeleid gevoerd, dat er op was gericht vaak buitenlandse on dernemingen aan te trekken voor vesti ging van fabrieken. Gunstige ligging aan zee, een stabiel sociaal klimaat, goede verbindingen met het achter land, hoog gekwalificeerd onderwijs. - het waren stuk voor stuk punten waar mee Nederland hoog scoorde als het tot onderhandelingen met gegadigde on dernemingen kwam. Veel van deze be drijven hebben een produktie in de sfeer van (petro)chemie en metallurgie. En waar het dan om de levering van energie ging wilde de overheid ook nog wel eens een aardig aanbod doen, iets wat tenslotte in onze buurlanden niet onbekend was. Op een enkele uitzonde ring na overtroffen overigens de andere, typisch Nederlandse aantrekkelijkhe den dat energie-voordeel. Zeker in een tyd toen energie nog redelyk goedkoop kon worden genoemd. De positie van de grootverbruikers van elektriciteit is intussen danig veranderd als gevolg van twee energie- crises. Ze kwamen gaandeweg in de hoek van de kwetsbare ondernemin gen. En als zodanig hebben ze zich ook voor een deel aaneengesloten in een Sa menwerkingsverband Industriële Grootafnemers van Energie (SIGE). Deze bewuste groep heeft het kabinet er tenslotte van weten te overtuigen dat er iets moest gebeuren in tarieven-land, willen er op termyn geen ongelukken gebeuren en op grote schaal arbeids plaatsen verloren gaan. Het prijsver schil met het buitenland was zo opval lend geworden dat de andere gunstige vestigingsvoorwaarden in Nederland van destyds er bij begonnen te verble ken. In andere landen gelden tarieven stelsels die voordelig uitpakken en wordt elektriciteit gemaakt met een re latief goedkoop brandstoffenpakket. Duitsland maakt meer en meer gebruik van steenkool en bruinkool, in België worden de tarieven laag gehouden door de vrij aanzienlyke inzet van kernener gie, maar Nederland stookt zyn elektri citeit erg duur met aardgas dat in prijs is gekoppeld aan stookolie. Op den duur zal daar wel verandering in komen wanneer ook hier sterker wordt overge schakeld op kolen, maar voorlopig (ze ker een periode van 5 jaar) was een over bruggingsregeling nodig voor de be wuste grootafriemers. Het is te hopen dat de nu getroffen maatregel om een aantal vitale ondernemingen een stuk je tegemoet te komen er toe zal leiden dat binnen deze bedrijven zelf de ver- nieuwings- en verbetenngsdrang in het produktieproces als een stuk wissel werking nog verder zal doorzetten. Voor het niveau van het Nederlandse bedrijfsleven en behoud van werkgele genheid kan dan een dubbel effect ont staan. vdM De Frans-Duitse industriële groep 'Erosatelliet' gaat twee kunstmanenfa- briceren, zo heeft de Westduitse minis ter voor wetenschappelijk onderzoek. Andreas von Buelow. maandagavond in Bonn meegedeeld. Hij en zijn Franse ambtgenoot, Jean-Pierre Chevene- ment. hebben het contract voor bouw. lancering en beproeving tijdens twee jaren van de Franse kunstmaan TDF-1 en de West-Duitse SAT goedgekeurd. Tien bemanningsleden van de Britse tanker Algol zijn omgekomen bij een brand in de slaapruimten, zo hebben de scheepvaartautoriteiten in Panama- Stad dinsdag meegedeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1