(arige beloning «oor 'collectief' n ploegentijdrit MUTTER VERDRINKT IN VEDETTENDOM HENK LUBBERDING GEVALLEN (Doot Peter de Jongei UMELEC - Negen ploegentijdritten zijn er sinds 1976 verre de Ronde van Frankrijk en steeds heeft de Raleigh-ploeg in Peter Post zich op dat onderdeel de beste getoond. Het sterk- collectief vormen in 's werelds grootste etappewedstrijd is en geringe prestatie. Toch heeft het op de individuele rang- ïikking nooit erg veel invloed gehad. Aanvankelijk namelijk den die tijdritten niet mee voor het gewone algemeen klasse ent. Later wel, maar dan via bonificaties. i systeem van karigheid, dat bleek gisteren weer in Plumelec. een jklein dorpje in Bretagne dat in een fctijd klaarspeelde waar andere ste- ,1 een jaar over doen: zich opmaken rde ontvangst van de Tour. De ge- nde tijdrit werd vorige week woens- tussen Orchies en Fontaine-au-Pl- lamelijk geannuleerd, omdat een iep protesterende staalarbeiders de tlnemers halverwege staande hield, formatie van Peter Post won dus er de ploegentijdrit Met grote over- iht. Meer dan een minuut voor- ong op de formatie van Bernard Hi- en bijna drie op de equipes van il Willems. Joop Zoetemelk en lei- Phil Anderson. Toch was de tijds- tgoeding klein. Iets meer dan drie mi- ten (3.15) voor elke renner, die met Dn ploeg de lijn passeerde. Omdat ook nummers twee tot en met veertien de lergoeding kregen (van 2.50 min. opend naar tien seconden) was de ttowinst niet groot. Te weinig in elk geval om Gerrie Kne- temann in de gele trui te krijgen. Dat was wel gebeurd wanneer de werkelij ke tijd van de ploeg in het algemeen klassement zou zijn doorberekend. „Ik ben daar", aldus Knetemann, „apa- tisch onder. Ze draaien een reglement in elkaar en bet maakt niks uit of je je daar druk over maakt of niet. Boven dien, als je alles op een rijtje zet, is het systeem van de bonificaties misschien nog wel het minst oneerlijke van alle maal. Dus echt, het doet mij helemaal niets". Bij de introductie van de bonificaties in deze ritten, ging Lévitan er van uit dat een goede klassementsrenner in een mindere ploeg zijn kansen niet volledig zou mogen verspelen. Het ging er vooral om dat de sterkste formatie op de voor grond zou treden. Walter Godefroot. ploegleider van onder andere Peter Winnen en Theo de Rooy (die gisteren veel meer tijd verspeelden dan ze had den gedacht), vertelde:- „Vorig jaar ein digde de ploeg van Lucien van Impe als laatste in de ploegentijdrit, gewoon om dat er veel te weinig goeie renners in die formatie zaten. Toch werd Van Impe nog tweede in het eindklassement Ik heb dus nog hoop". Meer in elk geval dan Peter Winnen. Die treurde om het grote verlies. „We zijn maar achtste, terwijl we op een vijfde plaats hadden gerekend na het wegvallen van Gregor Braun". Vol gens Godefroot een gevolg van de psy chische klap, die men van die opgave heeft gekregen. „Er was geen leider in de ploeg. Theo de Rooy, die zich nor maal gesproken altijd overtreft in zo'n rit. bleef nu beneden zijn kunnen", zei de Belgische sportdirecteur. Rampzalig hoeven de tijdsverschillen dus niet te zijn. Ze moeten een drijf veer vormen om renners te dwingen zich ook in te spannen. Jules de Wever, de assistent-ploegleider van Post. her innert zich nog een van de eerste ploe gentijdritten: „Toen telde het niet voor het individueel klassement en stapten er van sommige ploegjes man nen af om even wat te gaan eten". Geldingsdrang NANTES - Hennie Kuiper, toch al ge plaagd door pech in de ploegentijdrit, liep gistermiddag nog eens tien secon den meer achterstand in de klassering op. „In de eerste rush onderweg," vertelde internationaal commissaris Wim Jere- misasse. „werd hij tijdens de sprint naar de overwinning geduwd door zijn ploegmaat WiUiam Tackaert." Jere- miasse. inmiddels al aangesteld voor de Ronde van Italië volgend jaar. consta teerde dat en er werd besloten tot dis kwalificatie van Kuiper in die sprint. Plus een tijdstraf van tien seconden, in plaats van de twaalf die hij hoopte te winnen. PLUMELEC - De uitslag en de tussentijden tijdens de ploegentijdrit lui- tn echte vlakke rit met 'De Neder- ndse etappeplaatsBordeaux als wkomst In deze volledig vlakke rit wen Saintes en Bordeaux zijn vijfbo- ficatiesprints opgenomen en twee tmetjes van de vierde categorie, xr de aankomst teen rechte lijn van W meter) moeten eerst nog twee ron- Un worden gereden. na 23,5 km na 47.5 km na 69 km (finish) 1 Post 30.15 1) 10.01.40 li 1.29.38 1) 2 Guimard 30,46 2) 1.02,48 2) 1 30.48 2) 3 Ploeg Driessens 30.49 4) 1.03,20 3) 1.32,29 3) 4 Ploeg Danguillaume 31.29 8) 1.04.53 (11) 1 32.43 4) 5 Ploeg De Muer 31.17 6) 1.04.09 6) 6 Ploeg De Bruyne 30.46 2) 1.03.22 4) 1.33.04 6) 7 Ploeg Girard 31.04 1 5) 1,03.34 b) 1.33,07 8 Ploeg Godefroot 31.34 9) 1.04,21 1 7) 1.33.35 8) 9 Crepel 31.45 (11) 1.04.47 (10) 1.34,05 9) 10 Ploeg De Gribaldy 31.27 7) 1.04.31 9) 1.34,09 (10) 11 Ploeg Swerts 31.41 (10) 1 04,25 12 Zandegu 31,49 (12) 1.05.02 (12) 1.35.00 (12) 13 Ploeg De Kimpe 31.14 (14) 1.06.12 (15) 1.34.54 (13) 14 Ploeg Boishardy 32.21 (15) 1.06,07 (13) 15 Ploeg Boifava 32,01 (13) 1.06,07 (13) (15) 16 Ploeg Arnold 32.28 (16) 1.07.51 (17) 1.35,45 (16) 17 Ploeg Perurena 33.15 (17) 1.07.29 (16) 1.38.23 (17) Van zo'n desinteresse is geen sprake meer. Want behalve het feit dat er in elk geval meer tijdwinst kon worden ge maakt dan tot nu toe in de meeste vlak ke ritten bij elkaar is gereden, was een aanleiding om de mouwen voor dit kar wei op te stropen. Plus de drang bij ploegleiders om zich als sterkste een heid te presenteren. „Ik wil", gaf Peter Post toe. „doodgewoon laten zien dat we de sterkste ploeg van de wereld zijn". Een geldingsdrang, die op de sponsor altUd positief werkt.' Walter Godefroot weer: „Die mensen waarde ren het als je het klassement wint of in de Tour met de gele petjes (leider in het ploegenklassement. red.) rijdt" In elk geval heeft Post laten zien dat zijn groep nog mets aan kracht heeft ingeboet. ..Het ging zelfs heel gemakke lijk". lachte de Amstelvener. „Na twin tig kilometer hadden wel al één minuut twintig voorsprong, zodat we met eens voluit door moesten gaan". En Jan Raas meende. „We hebben er nog nooit een zo gemakkelijk gewonnen. Toen we al vlug hoorden dat we veel voor lagen, viel er een druk van ons af'. De Belg Ludo Peeters tenslotte was boordevol waardering over de wijze waarop zijn formatie reed. .Het gaat er vooral om dat je elkaar zo veel mogelijk spaart. Dus snel de kop overnemen, terwijl het tempo toch hetzelfde blijft". De Post-brigade legde de 69 kilometer af met een gemiddelde snelheid van 46.188 kilometer per uur. Anders lag dat bij Hennie Kuiper. Zijn Daf-ploeg lag lang in derde positie, maar werd uiteindelijk slechts zesde. Een valpartij van Rene Martens, de winnaar van de Ronde van Vlaande ren, en Guy Nulens brak het tempo in de laatste kilometers. „In het begin", verhaalde Kuiper, „waren we Hendrik de Vos al bij een zware val verloren en op het moment dat Martens en Nulens tegen de grond gingen, reden we nog maar met zijn vijven. We moesten dus wel wachten". Ludo Peters sleurt aan de groep op weg naar de zege in de ploegentijdrit Rechts Henk Lubberding gevolgd door Knetemann Wijnands en De Keulenaar. (Door Peter de Jongei NANTES - In zijn eerste jaar als beroepsrenner bewoog de Zwitser Stefan Mutter zich na de Stephan Muiter besluit zijn solo met de etappe-; wedstrijd voort in een rode sportwagen, waar op hij aan de buitenkant met heldere witte plakletters zijn naam had gezet. Al vrij snel waande hij zich een vedette. Het probleem was alleen dat hij het niet waarmaakte. In zijn eerste profploeg (TI-Raleigh van Peter Post) kwam dat niet goed over. Hij wilde zich namelijk niet onbaatzuch tig opstellen en rechtvaardigde dat gedrag met z'n derde plaats in het wereldkampioenschap voor amateurs op de Nurburgring. Na twee jaar en zegge en schijve één overwin ning zette Post hem aan het eind van 1980 op straat. Mutter heeft er niets van geleerd. Hij won vorig seizoen de Ronde van de Middellandse Zee en het Zwitsers kampioen schap en vond dat zo geweldig dat hij meteen in de van talent bolstaande Cilo-formatie het leiderschap voor zich opeiste. Dat kreeg hij niet. omdat de snellere Gilbert Glaus werd gecontracteerd. „Op dat moment besloot ik weg te gaan", zei Mutter. Maar van winnen kwam niet veel terecht, gisteren in het tweede deel van de negende etappe van Plu melec naar Nantes lukte het voor het eerst dit seizoen. „Tot nu toe ben ik in de finales te nerveus geweest", beweerde de 27-jarige Mutter, „daarom won ik niet. Vandaag heb ik het daarom maar met een solo gedaan". Opluchting Veertig kilometer reed hij alleen op kop en alleen Yvon Ber- tin. die in zijn woonplaats Nantes graag als eerste over de streep zou zijn gereden, probeerde hem te achterhalen. In het peloton heerste opluchting toen er enkele voor het klasse ment onbelangrijke coureure vertrokken waren. „Er is onge looflijk hard gereden", stamelde Johan van der Velde na de finish. Zelfs toen Mutter en Bertin (later ingelopen) waren ontsnapt bleef het peloton volop in beweging. Maar lüj was te ver uitgelopen. Een achtervolging van Jan Raas (verbeten op kop) met Pierre Raymond Villemiane en Christian Jour dan leverde niet meer op dan dat de voor sprong van de Zwitser (maximaal drie minuten) slonk tot 59 seconden. Villemiane vergiste zich nog en dacht voor de zege te sprinten. „Daarom nam-ie natuurlijk niet de kop over in de achtervolging", zei de opmerkelijk actieve Raas. Na de twee halve etappes van gisteren veranderde er niet veel in het algemeen klassement. Veel renners uit de Post- ploeg bij de eerste tien (alleen Henk Lubberding zakte na de middagrit een plaatsje, omdat hij in de slotkilometers werd opgehouden door een grote valpartij pal voor hem) en na tuurlijk de duikvlucht van Sean Kelly. De ploeg van de Ier was te zwak om in de tijdrit zijn positie in de top van de rangschikking te handhaven. Hoewel er nog één rit met bonificaties is voordat de Tour de Pyreneeën gaat beklim men, de enige manier waarop hij die trui - zo lang binnen handbereik - nog kan krijgen is er zelf een te breien. NANTES - Via de maximale tijdver- goeding uit de ploegentijdrit klom Henk Lubberding naar de vijfde plaats in het algemeen klassement. Aan het einde van de middag moest de Gelder lander alweer een stapje terug doen. Lubberding was betrokken bij een val partij kort voor de eindstreep in Nan tes. Wel twintig renners lagen op een hoop. Joop Zoetemelk kon de chaos nog net ontwijken. Lubberding en de Franse klimmer Jean-Rene Bemau- deau niet. Beide renners beëindigden de etappe met 33 seconden achter stand. De Belg Daniël Willems steeg vanzelf naar de vijfde positie en deed zijn zesde stelling over aan de Nederlander. Van Bemaudeau wordt verwacht dat hij in het hooggebergte een offensief opent op Bernard Hinault. Door de valpartij en een matige vijfde plaats in de ploegen tijdrit steeg zijn achterstand op de gro te favoriet tot drie minuten. Bemau deau lijkt nu reeds kansloos voor de tourzege, vooral als men er vanuit gaat dat hij nog enige tijd moet inleveren in de tijdrit over 57 kilometer in Valence d'Agen van woensdag. tDoor Peter Heerkensi NANTES - Binnen het jury-corps („de commissarissen") dat door de Union Cycliste International aan de Tour de France is geleverd, bestaat ernstige kritiek op de handelswijze van Félix Levitan en Jacques Goddet. Het onge noegen wordt geventileerd door het Nederlandse lid van deze groep Wim Jeremiasse. „De Tour-directie werkt bijzonder au toritair. Men neemt beslissingen die wij dienen te nemen en we horen het in de meeste gevallen pas achteraf Ik maak te verschillende keren mee dat er wijzi gingen waren. Zoals bijvoorbeeld het verleggen van het parkoers voor de ploegentijdrit, waarvan wij pas in ken nis werden gesteld toen het allemaal al vaststond. Dan zeiden ze tegen ons: zus-en-zo gaan we het doen en we ne men aan dat u ermee akkoord bent.. Af. uit... Technisch gezien is op hun ingre pen weinig aan te merken, want ze doen het goed. Het gaat me dan ook niet om de feiten, maar om het principe. Regle mentair klopt het niet. Op deze manier zijn wij assistenten van Lévitan en God det en dat is een onjuiste situatie. Ik zou zo niet altijd willen werken", aldus Wim Jeremiasse Volgens Wim Jeremiasse is het jury kamp in tweeën verdeeld de Fransen en de niet-Fransen. „Er wordt door ons vaak en veel over deze zaak gesproken, want het zit iedereen hoog. Maar als we het erover hebben, onttrekken Hutse- baut, Halna en Rooy - de Fransen dus - zich aan de discussies. Ze zijn erg onder danig aan de Tour-directie Alleen als ze merken dat we praten over iets waar ze zelf direct belang bij hebben en wat naar Levitan en Goddet toe weinig kwaad kan, geven ze ons gelijk. Maar echt stelling nemen tegen de Tour-di rectie durven ze niet". Dirigeren De bezwaren concentreren zich vooral op wat Jeremiasse noemt „het dirige ren van de koers". „Dat is heel nadruk kelijk onze taak. Samen met de contro le op het naleven van de reglementen, waar we overigens wel aan toekomen. We hebben een papierwinkel van hicr- lot-ginder... Wat dat dirigeren van de koers betreft: Lévitan en Goddet bege leiden de kopgroep en het peloton, iets wat formeel genomen de juryleden moeten doen". ..Op de eerste dag ging Nicolas Ledent ide voorzitter van de internationale ju ry. red bij de kopgroep rijden omdat hij dat tot zijn taak rekende 's Avonds werd hij daarover onderhouden door Felix Lévitan die hem op verwijtende toon vroeg of hij daar soms was komen rijden op hém te controleren.Ledent heeft zich daarna niet meer in ccn soort gelijke situatie willen manoeuvreren, maar toen kwam er ineens kritiek van Josy Esch i voorzitter van de profsectie binnen de UCIi. die In de buurt van Lux emburg en Belgie de Tour enkele dagen volgde" ..Hij had een kopgroep zien rijden zon der jury-lid Ik heb hem toen verteld wat er zich tussen Ledent en Levitan had afgespeeld Hij vond dat. net als wij. een foute zaak. Ik heb hem toen gevraagd, maar wat kunnen wij als commissarissen daar aan veranderen? Dat wist hij zo gauw niet. Hij stelde voor dat we na de Ronde zo snel mogelijk met de Tour-directie rond de tafel moe ten om dit allemaal te bespreken Maar hij zei er wel meteen achter ik denk niet dat het in de praktijk veel zal helpen. Ik zie er weinig van terecht komen...", al dus Wim Jeremiasse Toch leken er belangrijke veranderin gen op til sinds een nieuwe generatie juryleden zijn intrede in de Tour deed. De nogal directie-gevoelige Fransman Jean Court verdween en onder leiding van de Italiaan Mario Prece begon er een afstandelijker houding te ont staan. Althans... daar zag het naar uit. Als voorzitter van de jury toonde Prece zich minder buigzaam dan Court, maar in deze Tour de France zij hij en zijn collega's erachter gekomen hoe de Tour-directie dat soort neigingen de kop weet in te drukken. Pesterijtjes Thans in de functie van „inspecteur me dical" (ofwel jurylid dopincontrole) bij de Tour heeft - zo zag Wim Jeremiasse - de donkere Italiaan af te rekenen met pesterijtjes. Jeremiasse: „Hij wordt met de nek aangekeken en ze pakken hem met allerlei kleine geniepige dingen. Bijvoorbeeld: wij krijgen elke avond de communique's in een enveloppe met daarop keurig onze naam. Hij niet. Er is voor iedereen in de hotels een eenper soons kamer gereserveerd - waar we recht op hebben - maar voor hem meestal niet. We hebben allemaal een eigen auto met chauffeur, voor ieder apart, maar Prece moet de auto delen met anderen. HU kreeg nog steeds zijn reisgeld niet van vorig jaar en als ie er over begint verzinnen ze de ene smoes na de andere Dat zijn van die details waaruit we allemaal duidelijk onze con clusie kunnen trekken Prece spreekt er dagelijks over met ons. Het zit hem ver schrikkelijk hoog. Hij zegt dat hij nooit meer terugkomt naar de Tour En ik heb intussen begrepen dat er meer zijn". Etappe klassement De uitslag van het tweede deel van de negende etappe (Plumelec-Nantesi is: 1 Mutter iZwi -Am.1 138.5 km in 3.07.32 (met tijdsvergoeding 3.07 02i, 2 Villemia ne (FTa.-Bol.1 op 58sec (met tijdsvergoe ding 3.08.10). 3 Raas (Ned.-Postl op 59 sec. (met lijdvergoeding 3.08.21), 4 Planckaert (Bel-Kim.) op 1 03. 5 Kelly (ier.-Gri 1, 6 Van Vliet (Ned.-Post). 7 Wij nands (Ned.-Post), 8 Jourdan (Fra.-Cre 9 Rault (Fra.-Boi.). 10 Anderson (Aus.- Mue 11 Pevenage (Bel.-God.), 12 Go mez (Fra.-Bol.i. 13 Vandenbrande (Bel.- Kim 1. 14 Seznec 'Fra.-Boi 15 Amaud 1 Fra.-Boi.1. 16 Hinault (Fra-Gul.). 17 Chassang (Fra.-Boi-1. 18 Mentheour iFran-Dan.i. 19 Vallet (Fra-Cre.). 20 Vanoverschelde (Fra.-Cre 1 allen in de zelfde tijd als Planckaert. 26 De Rooy (NetL-Godefroot). 28 Peeters (BeL-Post), 29 Van de Velde (Ned.-Post). 30 Hoste (Bel.-Post), 36 Winnen (Ned.-Godefroot), 39 Zoetemelk (Ned.-Danquitlaumel, 54. A. van Houwelingen (Ned.-S werts), 55 J. van Houwelingen (Ned.-S werts), 60 Van der Poel (Ned.-De Bruyne), 69 Knete mann (Ned.-Post) allen dezelfde tijd als planckaert), 74. Kuiper (Ned.-De Bruiy- ne) op 1.13 (Inclusief 10 strafseconden), 97 Lubberding (Ned- Post) op 136. 128 De Keulenaar (Bel.-Post) z.t.. 129 Veld- scholten (Ned.-Post) x.t„ 142 Schipper (Ned_-De KJ ra pel op 1.59.154 en laatste: Ballopin (Fra -De Gribaldy) op 2.59 Opgegeven Milani (Ita.-Zandegui. Algemeen klassement Het algemeen klassementziet er na de In twee delen gereden negende etappe als volgt uit: 1 Anderson (Aus.-De Muen 41 uur 18 mi nuten en 36 seconden. 2 Hinault (Fra- Guimardi op 28 seconden. 3 Kentte- mann (Ned.-Post) op 0.48. 4 Peeters (Bel.-Post) op 0.53,5 Willems (Bel.-Dnes- sens) op 1 29. 6 Lubberding (Ned.-Post) op 1.43, 7 Kelly (Ier.-De Gribaldy) op 1.48. 8 Van der Velde (Ned.-Post) op 1.53. 9 Madiot iFra.%Guimard> op 2.00, 10 Clere (Fra -Danguillaume) op 2.09. 11 Berard (Fra.-Guimard) op 2.13. 12 Van Vliet (Ned.-Post) op 2.14, 13 Rodriguez (Fra.-Gulmard)op2.21,14 Bonnet (Fra.- Guimard) op 2.26. 15 Didier (Lux.-Gui- mardi op 2.30.16 Zoetemelk (NetL-Dan- guil.i op 2.31. 17 Le Guilloux (Fra.'Gui- mace op. 2 38. 18 Laurent (Fra.-De omt r)op 2.45, 19 Vallet (Fra.-Crepel) op 2.56, 20 Martin (Fra -Danquillaumei op 3.94. 21 Kuiper (Ned.-De Bruyne) op 3.08, 25 De Rooy 1 Ned.-Godefroot 1 op 3.18, 30 Winnen (Ned.-Godefroot) op 3.31.51 Wij nands (Ned.-Posti op 5.25.52 A. van Hou welingen (Ned.-Swerts) op 5.37.58 Raas (Ned.-Post) op 6.17, 81 Van der Poel (Ned.-De Bruyne) op 10.01.92 Veldschol- ten (Ned.-Post) op 13.30,105 Hoste (BeL- Post) op 13.52, 113 J. van Houwelingen (Ned.-Swerts) op 15.30, 124 De Keuie- naer (Bel.-Post) op 18.48, 131 Schipper (Ned.-De Kimpe) op 20.25,154 Moro (Ita.- Boifavai op 1.00.52. Dagploegen- klassement l Arnold 12.33.17.2 Boishardy 12.34.15.3 Post 12.34,16. 4 Crepel 12.34.20, 5 De Muer z.t., 6 Guimard z.t. Algemeen ploegenklassement 1 Post 173.00.14, 2 Guimard 173.06,51. 3 Danguillaume 173.16.38. 4 De Muer 173.16.39, 5 De Bruyne 173.21.01. 6 Go defroot 173.21.31. Bergklassement 1 Vallet (Fra 97 punten. 2 Bemaudeau (Fra. 140.3 Clere (Fra.) 28.4 Nllsson (Zwe) en Breu (Zit.) 20.6 Peeters (Bel.) 19.10 A. van Houwelingen (Ned.) 13. Punten klassement l Kelly (Ien 206 punten, 2 Anderson (Aus) 110.3 Raas (Ned) 99.4 Mutter (Zwi) S3.5 Villemiane (Frai 82.6 E Planckaert (Bel) 69. 11 Knetemann (Ned. 48. Jongeren- klassement 1 Anderson (Aus) 41 18.36,2 Madiot (Fra) op 2.00, 3 Le Bigault (Fra) op 3.44.4 An dersen 1 Den 1 op 4.14,5 Mentheour Fra. op 5.22. 6 Wijnands (Ned.) op 5.25. Pierre Danguillaume, de ploeg leider van Joop Zoetemelk, blijft ook volgend jaar in dienst van de Franse ploeg Coop-Mercier. in de eerste dagen van de Ronde van Frankrijk circuleerde het gerucht dat de directies van die firma's zo ontevreden waren over de verrich tingen van hun ploeg dat er een 'grote schoonmaak' zou volgen. Dat is nu tegengesproken. Fons de Wolf heeft het moeilijk. Bij een val in de rit van zondag (toen hij trouwens de strijd wilde staken 1 liep hij een diepe wond op aan zijn linker enkel. Maar omdat hij daar te lang heeft gewacht voor dat hij een arts consulteerde, kon het niet meer ivorden gehecht en rijdt hij nu met een strak verband om zijn voet. Gisteren probeerde De Wolf desondanks aan te vallen. Hij werd echter gecounterd door zijn aartsrivaal Daniel Willems.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9