Londen stuurt laatste groep krijgsgevangenen naar huis British Airways zet 7000 man op straat EG-MINISTERS ONEENS O VER STIMULEREN INVESTERINGEN PZCfi het weer BLOEMKOOL EN BRAADWORST BUENOS AIRES ONTKENT STAKING VIJANDELIJKHEDEN Russen: wijziging in strategie kernaanval Sleepauto in stuurslot: kind gedood 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Commissie: Europa vér achter Japan INSDAG 13 JULI 1982 fcersvooruitzichten voor woensdag f izatërdag atri fansdag nog zonnig en warm met een -Hl dagtemperatuur rond 30 graden. enkele regen- of onweersbuien middagtemperatuur dalend van 24 graden. ir'scs lot vandaag komt er aan het warme droge weer nog geen einde. Een ho- poiti érukgebied boven de Noordzee su- toniteen oostelijke stroming in stand. del {aangevoerde lucht is echter behoor- spj it heiig, wat goed te merken is aan het ter# tM.Aleen tijdje zijn onweerstoringen intn f.en Frankrijk en de ingang van het 'daal actief. Het ziet er nog niet naar jy iaat de buien tot de regio doordrin- wei doen hogere wolkensluiers de ;e ut jssoms schuil gaan, maar dit verhin- ttl,| tri het kwik niet om vanmiddag circa ma i graden aan te wijzen. Ook aan het tirandzal nagenoeg de dezelfde tempe- ruiti oturen bereikt worden. De wind is ^heersend matig uit het noordoos- rjj1; m boven open water neemt de wind in imiddag toe tot vrij krachtig. aar Vooruitzichten voor woensdag: Druk- diii ftd weer. met maxima van circa 26 mit raden, meer bewolking vanuit het ekb iéden, gevolgd door toenemende «pi uienkansen, mogelijk ook onweer. Sautisch bericht le wind: noordoost 4 tot 5 Bft, boven open water meest 5, wellicht soms 6 Bft de middag. Zicht: in de ochtend lecht, later matig, 4 tot 7 kilometer, temperatuur kustwater: ruim 19 gra den Célcxus; Veerse Meer en Grevelin- gen bijna 21 graden Celcius. Afwijking énji taterstanden: geen afwijking van bete- ,.Ra lenis. Maximum golfhoogte monding 'ens Scheldes: tijdens hoogwater circa een iaiue meter zeegang. ZON EN MAAN Up zon op 05. maan op 01. IhiDft water onder 21.55 onder 14.23 uur cm uur cm Dissda* 13 juli 07.24 185 19.44 178 THKUzen 07.49 208 20.06 201 08.49 147 20.49 134 08.32 •m 20.44 213 09.07 173 21.21 158 ütekrak 09.07 204 21.21 187 Brulnisse 09.41 17b 21.52 158 Woensdag 14 juli flisslngen 08.18 17b 20.41 170 femeuzen 08.45 199 21 02 193 Esikzee 09.39 141 2145 131 Esnweert 09.21 213 21.38 208 Teneldinge 09.56 167 22.11 153 Sreekrak 09.56 197 22.11 182 Bruinlsse 10,30 168 22.41 154 Laag water Dinsdag 13 juli Vlissingen lemeuzen Zienkzee Hacsweert Wemeldinge Kreekrak 01.32 200 02.02 214 02.13 172 02.23 229 02.35 191 02.51 220 02.43 189 03.08 222 03.21 187 03.38 215 03.30 186 Vakantielanden i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister De Koning (landbouw) vindt dat CD A-kandidaten voor de komende verkietingen de plaatsing van nieuwe kernraketten niet onvoorwaar delijk mogen afwijzen. Voor hen is geen plaats op onze lijst, zei De Koning maandag voor de radio. De Koning reageerde daarmee op opmerkingen van het huidige CDA-kamerlid Sytze Faber. Deze verklaarde zondag dat de vroegere groep van 'loyalisten' geen verantwoording zal kunnen dragen voor een kabinet van het CDA dat aanstuurt op plaatsing van de nieuwe raketten. De bewindsman, die net als Faber afkomstig is uit de vroegere ARP. vindt dat kamerkandidaten zich binden aan het verkie zingsprogramma. Daarin wordt plaatsing van de raketten niet onder alle omstandigheden ultgeslo ten. Premier Van Agt heeft er de laatste weken geen twijfel over laten bestaan dal hij voorstander is van plaatsing indien de ontwapeningsbesprekingen van VS en Sowjet-Rusland geen succes hebben De Koning zei dat van geen kamerkandidaat verwacht mag worden dat hij zegt dat er nooit besloten mag worden tot plaatsing Wel vindt hij dat, alle nadruk gelegd moet worden op de mogelijkheid om via onderhandelingen de plaatsing van de nieuwe raketten te voorkomen Maai' de onvoorwaardelijke afwijzing is in strijd met het CDA-program. Wie zich zo opstelt, moet geen kandidaat worden, vindt hij LONDEN (AFP/DPA/RTR) - Groot-Brittannië heeft maandag besloten de 593 Argentijnse krijgs gevangenen die het nog vasthield naar huis te sturen. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Londen heeft Argentinië ermee ingestemd alle vijandelijkheden beëidigen. De Argentijnse minister van buitenlandse zaken, Lanari heeft maandag echter tegengesproken dat Argentinië een staking van de vijandelijkheden met Groot-Brittannië heeft aanvaard. Argentinië kan geen enkele voorwaar- kondiging van de vrijlating van 593 Ar- Aan het totstandkomen van de officiè- gentijnse officieren als een 'positief ge baar'. Die gevangenen zullen zo gauw mogelijk met het transportschip St. Ed mund naar de Argentijnse haven Puer to Madryn worden gebracht. In het weekeinde was de enige Britse krijgsge vangene een jonge piloot, uit Argenti nië naar Groot-Brittannië terugge keerd. Volgens Londen betekent de Argen tijnse verklaring een officieel einde van de strijd om de Falkland-eilanden. de accepteren aangaande de staking van de vijandelijkheden, die slechts 'fei telijk' bestaat, aldus Lanari. De minis ter zei, dat zijn land vasthoudt aan de positie van 18 juni, waarbij de staking van de vijandelijkheden 'als feit' wordt geaccepteerd. Alvorens Argentinië een staking van de vijandelijkheden zal aanvaarden, zal Groot-Brittannië de blokkade rond de Falkland Eilanden moeten opheffen, aldus Lanari. De minister bestempelde de Britse aan- MOSKOU (RTR/UPI/) - De Russische minister van defensie Dmitri Oesti- nov, heeft maandag gezinspeeld op een wijziging van de strategie van de Sowjet-Unie in geval van een vermoede kernaanval door de Verenigde Staten. „Gelet op de moderne staat van de opsporingssystemen en de paraatheid van de nucleair-stratcgische middelen aan Sow jet-zijde zullen de Verenigde Staten niet in staat zijn, de socialistische landen een vermin kende slag toe te brengen", aldus de maarschalk in een paginalang bericht in de de Prawda, waarin hij de resultaten opsomt van de speciale ontwape ningszitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Onder bondgenoten in het War schau Pact en binnen het militaire apparaat van de Sowjet-Unie was ongerustheid gerezen over de ge volgen van de toezegging van presi dent Brezjnev, dat de Sowjet-Unie niet als eerste een aanval met kern wapens zou doen. Westerse waarnemers in Moskou wezen erop, dat dit de duidelijkste aanwijzing is dat Moskou een be leid overweegt dat strategische plannenmakers omschrijven als 'lanceren op commando' (launch on command). Dit kan betekenen dat de Sowjet-Unie een vernieti gende vergeldingsactie met kern wapens zo ondernemen zodra ze de eerste tekenen ontwaart van een Amerikaanse eerste-slag die tot doel heeft Sowjet-raketten uit te schakelen. De minister van defensie wees erop, dat het van wezenlijk belang is „de verrassingsfactor tot een minimum te beperken, waardoor de agressor niet in de verleiding komt als eerste kernwapens in te zetten, omdat daarop een vergelding te verwach ten is". Oestinov heeft de Verenigde Sta ten er maandag tevens van be schuldigd onbuigzaam te zijn bij de onderhandelingen in Genève over de middellange-afstandsra- ketten. In de Prawda zegt Oestinov dat Washington niet verder wil gaan dan de z.g.n. nul-optie. Oestinov benadrukt dat de Sow jet-Unie niet aan eenzijdige ont wapening wil beginnen. Ie verklaring had de Zwitserse ambas sade in Buenos Aires een groot aan deel. Zwitserse diplomaten fungeer den sinds de breuk der betrekkingen tussen beide landen als onderhande laars. Engelse functionarissen zeiden dat de Argentijnse verklaring bevredigend was. hoewel niet de aanspraken op de soevereiniteit over de eilanden is opge heven: „De Argentijnse verklaring vormt een antwoord op een herhaald Engels verzoek". De Falkland-eilanden zullen voorlopig op een militaire ves ting blijven lijken. Er blijven ongeveer 2.500 Engelse militairen. Vermoedelijk zullen er ook gevechtsvliegtuigen van het type Phantom gestationeerd wor den om de eilandengroep te bescher men tegen mogelijke aanvallen. Ook blijven er enkele oorlogsschepen, waar onder een onderzeeër in Port Stanley, RAALTE - Dc vijftien maanden oude Laura Schuilting uit Raalte is maan dag door een gecompliceerd verkeers ongeval in haar woonplaats om het le ven gekomen. Haar moeder werd met lichte verwondingen in een ziekenhuis opgenomen en kon 's avonds naar huis, aldus de politie. Het kind zat in een zitje op de fiets van haar moeder die op de kruising van twee wegen stond te praten. Juist op dat moment werd een uitgebrande auto weggesleept. Terwijl de trekkende auto een bocht nam. schoot de sleep recht door en trof de vrouw en het kind. De politie stelde later vast dat de gesleepte auto op het stuurslot stond waardoor deze de trekkende auto bij het afslaan niet kon volgen. de hoofdstad van de Falkland-eilan den. President Rcagan heeft maandag de economische sancties tegen Argenti nië, die op 30 april waren ingesteld naar aanleiding van de Falklandcrisis, opgeheven. De sancties hielden onder meer in dat er geen import- en export kredieten werden verstrekt en dat er geen verzekeringen werden afgegeven voor transacties tussen de twee lan den. John Dellow <511 van Scotland Yard werd maandag belast met het onderzoek naar de incidenten in en rond Buckingham Palace Hij zal de veiligheidsmaatre gelen onder de loep moeten nemen LONDEN (UPI/AFP) - De Britse regering heeft maandag bekend gemaakt dat maatregelen worden genomen ter verhoging van de veiligheid rond koningin Elizabeth, nu een insluiper erin geslaagd is door te dringen tot haar slaapkamer in Buckingham Palace. De verantwoordelijke minister van buitenlandse, zaken, William Whitclaw, verscheen in het Lagerhuis om een verklaring over het inci dent af te leggen. „De laatste jaren was een aantal aan vullende veiligheidsmaatregelen geno men". zei Whitelaw. „maar dit jongste incident toont aan dat zij niet bevredi gend werkten. Er zijn onmiddellijk stappen genomen om aanvullende vei ligheidsmaatregelen te treffen" Alge meen werd aangenomen dat Whitelaw de consequenties uit het incident zou trekken en zijn ontslag zou aanbieden De minister bevestigde dat een man het paleis vrijdagochtend vroeg was bin nengedrongen. „Het huis zal mijn be zorgdheid over het falen van de veilig heidsmaatregelen delen", zei hij en hij deelde mee dat hij al een gesprek had gehad met de hoofdcommissaris van politie van Londen, sir David McNee, en dat hij zo gauw mogelijk opnieuw voor het Lagerhuis zou verschijnen om nog een verklaring af te leggen De zaak was maandagmorgen open baar gemaakt door de Daily Express, die schrref dat de indringer een mi nuut of tien op de rand van het ledi kant van de koningin met haar had zit ten praten. Zij kreeg de gelegenheid alarm te slaan toen hij om een sigaret vroeg die zij niet binnen handbereik had. Frankrijk begint wapenleveranties aan Nicaragua PARIJS (UPI/DPA/RTR) - Frankrijk begint met de uitvoering van een vorig jaar gesloten overeenkomst over wa penleveranties aan Nicaragua. Dat heeft de Franse minister van buiten landse zaken, Claude Cheysson, maan dag verklaard, tijdens het bezoek aan Parijs van de Nicaraguaanse juntalei der, Daniel Ortega. De overeenkomst ter waarde van acht tien miljoen dollar betreft de leverantie van onder meer helikopters, vrachtwa gens, raketten en twee patrouilleboten. De overeenkomst is steeds sterk bekri tiseerd door de Verenigde Staten. De koningin was volgens de Daily Ex press niet in paniek geraakt en door de ze koelbloedige houding voorkwam zij wellicht erger De echtgenoot van de koningin, prins Philip, genoot zijn nachtrust in een ander vertrek. In het Hogerhuis heeft lord Elton, woordvoer der in die kamer van het Britse parle ment van het ministerie van binnen landse zaken, gezegd dat de man die op 7 juni de halve liter wijn stal en vrijdag ochtend doordrong tot in de slaapka mer van de koningin, een en dezelfde persoon - Fagan - is geweest. Fagan verscheen zaterdag voor de politierech ter in Londen. Lord Elton legde in het House of Lords dezelfde soort verkla ring af als minister Whitelaw in de com mons. De 'grote bezorgdheid' die premier Margaret Thatcher maandag uitsprak, werd meteen al concreet vertaald: er waren meer politiemannen bij het pa leis op de been en men zag camera's en prikkeldraad. ADVERTENTIEl 13.42 159 14.10 171 14.28 127 14.31 190 14.47 146 15.06 168 15.06 145 14.38 155 15.04 168 15.24 129 15.23 186 15.42 145 16.01 167 15.59 146 ffftrsvoortuizichten voor de vakantielan den geldig voor dinsdag en woensdag. ttoord-Scandinavië: Zonnige perioden, maar eerst nog enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 15 graden. Utdden-Scandinavie. Finland: Droog en zonnig, middagtemperatuur onge- rar 20 graden hü-Scandinaviê. Denemarken. Rtoke zonnige perioden en op de meeste Plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Britse eilanden' Zonnige perioden, maar vooral in Engeland en later ook in Schotland afgewisseld door enkele regen- of onweersbuiten, middagtem peratuur van 20 9 25 graden in Schotland en Ierland tot 25 a 30 graden tn Zuid-Engeland. Benelux en West-Duitsland. Droog en zonnig, maar later in België moge- Sik een onweersbui. middagtemperatuur on geveer 30 graden, maar In het Waddengebied minder warm. Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakljc Veranderlijk bewolking en enkele regen- of onweersbuien, maar in het Oosten eerst nog zonnig. Middagtemperatuur 25 a 30 graden, maar langs de Adriatische kust koeler LONDEN (ANP/DPA) - De Britse staatsluchtvaartmaat schappij British Airways (BA) wil haar aantal werknemers v o or eind maart 1983 met nog eens 7000 verminderen, zo heeft de raad van bestuur maandag bekendgemaakt. De maatschappij zal honderd miljoen pond sterling (ongeveer 474 miljoen pond) beschikbaar stellen voor een afvloeiings regeling. In 1981 zijn al 10.000 werknemers op basis van vrijwilligheid vertrokken wegens de financiële problemen van de maat schappij. BA heeft een schuld van ongeveer een miliard pond. Als de nu ontvouwde plannen zijn uitgevoerd zal het aantal werknemers in drie jaar zijn verminderd met 23.000 tot 35.000. De 7000 ontslagen zullen een besparing op de loonkosten opleveren van negentig miljoen pond per jaar. Daardoor zal BA volgens de vice-voorzitter van de raad van commissarissen. Roy Watts, weer kunnen concurreren met andere maatschappijen. De conservatieve regering van premier Margaret Thatcher streeft emaar BA nog voor het aflopen van haar ambtster mijn in het voorjaar van 1984 te denationaliseren. Enkele maanden geleden zijn al ingrijpende plannen voor organisa torische herstructurering bekendgemaakt. BA heeft in het afgelopen boekjaar een verlies geleden van omstreeks 250 miljoen pond. British Airways heeft verder bekendgemaakt dat zij het me rendeel van de bestelde vliegtuigen van het type Boeing 757 nodig heeft voor haar eigen vloot. Vorige week werd bekend dat twee van de negentien bestelde toestellen zullen worden doorverkocht aan de onafhankelij ke maatschappij Air Euro pe. maar daar zal het bij blijven. De vliegtuigen worden vanaf begin volgend jaar afgeleverd. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Bloemkool, 1 QO per stuk 1.00 Fijne braadworst, 500 g-5^8 4.48 7QO kilo QS8 AwO In het algemeen veel bewolking en af en toe hulen, soms met onweer, middagtempera- toir van 20 graden in het Noordwesten tot ongeveer 30 in het Zuidoosten. ItaHé. Vól zonnig maar in het noorden later meer Slicing en kans op een bui. middagtempe ratuur van 25 a 30 graden in het Noorden tot 30435 graden in het Zuiden Balkaneilanden In Griekenland vrij zonnig en op de meeste Plaatsen droog, middagtemperatuur 25 tot 30 Paden, maar meer naar het noorden veran derlijke bewolking en enkele regen- of on weersbuien, middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Alpengebied: flinke zonnige perioden, maar later van het westen uit een regen- of onweersbui Middag temperatuur in de dalen 25 tot 30 graden IVan onze correspondent i BRUSSEL - „De raad der wanhoop", zo kenschetste Ierland gisteren de ver gadering van de Europese ministers van financiën in Brussel over de stag nerende economie in de tien lidstaten van de Europese Gemeenschap. Alle ministers waren het eens over de kwaal: de investeringen in Europa blijven achter, industriële vernieu wing komt daardoor te traag op gang en de werkloosheid blijft maar toene men. Volgens de berekeningen van de Euro pese Commissie liggen de investerin gen in Europa ver achter op die van bij voorbeeld Japan. Europa besteedt 20 procent van zijn bruto nationaal pro- dukt aan investeringen, de Japanners maar liefst 30 procent. Door deze ach terstand wordt het voor de Europese landen steeds moeilijker om op de we reldmarkt te concurreren. De vraag waarover men het in Europa echter niet eens kan worden, is hoe die investeringen weer aan te zwengelen. West-Duitsland, Groot-Brittannië en ook de Nederlandse minister van fi nanciën Van der Stee keerden zich maandag in Brussel tegen uitbreiding van de overheidsuitgaven als motor om de economie sneller te doen draai en. Juist een strikt begrotingsbeleid, bestrijding van de begrotingstekorten cn zo ook van de inflatie, wordt door hen het juiste middel geacht om de eco nomie weer op de been te helpen. Ande re landen, zoals Frankrijk en Denemar ken vinden dat er toch wat meer moet gebeuren om de Europese economie uit het slop te halen. De Franse minister van financiën De- lors drong aan op gemeenschappelijke Europese actie om de investeringen vooral in hoogwaardige technologie te stimuleren en zo wat hij noemde de 'dé- industrialisatie' van Europa, de af braak van de industrieën dus, te voor komen. De Europese ministers van financiën werden het over deze aanpak maandag in Brussel niet eens. Ze zullen zich de komende maanden verder beraden over mogelijkheden van een Europese aanpak op dit terrein. Begroting Het wordt de hoogste tijd dat de EG- lidstaten orde op zaken gaan stellen bij hun begrotingen. Dat is de belangrijk ste boodschap die de EG-commissie brengt in een document over 'begro tingsdiscipline' dat maandag in Brus sel door de ministers van financiën is behandeld. De EG-ministerraad werd het er over eens dat de overheidstekorten terugge bracht moeten worden en liefst niet via belastingverhoging, maar door een be perking van de uitgaven. „Zeer krachtig optreden acht de EG- commissie nodig in België, Denemar ken en Ierland. Daar bestaan namelijk hoge financieringstekorten en grote te korten op de lopende rekening. Ook de Italiaanse en Gnekse regenng moeten fors ingrijpen. Over Nederland wordt gezegd: „Een verlaging van het begrotingstekort is noodzakelijk met het oog op de te verwachten daling van de aardgasproduktie en, op korte ter mijn. voor het scheppen van betere voorwaarden voor investeringen, groei en werkgelegenheid" Directie: K. Scherphuis, W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goesf Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel.(01150)94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19 00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184)63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57,30; franco per post f 68,-; per maand f 19,55; losse nummers 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.; 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'Ax tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 3^93 00, Uitgeverij Provincia le Ze .uwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 25