PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderhandelingen in 'Beiroet zitten vast Somalië voorbereid op oorlog D'66 wil desnoods val kabinet om bezuinigingen Vijf kinderen omgekomen bij brand in Dennendal REA GAN ZOU DREIGEN MET GESPREK PLO Iran klaar voor aanval op Irak Zware bom ontmanteld Itf 25e jaargang no. 161 pinsdag 13 juli 1982 flog warmer Droog, zonnig en warm, maar in de zuidelijke provincies ook enkele ivol- Icenvelden. Middagtemperatuur van 24 graden op de Wadden tot 32 graden jj! het zuidoosten van het land. Vrij jachtige oostelijke wind. l^EL-De 28-jarige F. A. S., agent van emeentcpolitie in Dordrecht, is door 2 m""™1" „..•meester J. H. van Zuuren van die Èmetnte geschorst omdat hij wordt irdacht van brandstichting in snack- ir'Mario' in Axel. De verdachte werd iterdagmorgcn met ernstige brand- onden opgenomen in het 'Refaja'-zie- itnhuis in Dordrecht. Onderzoek van de rijksrecherche en de districtsrecherche van de rijkspolitie in Middelburg wees hem aan als de ver moedelijke brandstichter. De agent ontkent dat. Hij verklaarde dat de brandwonden het gevolg zijn van een reparatie aan zijn motorfiets, waarbij een steekvlam ontstond. De snackbar aan de Kerkdreef in Axel. eigendom van W. de F. uit Westdorpe, werd door de brand volledig vernield. De schade bedroeg ruim 40 000 gulden. Vanaf het begin werd brandstichting vermoed. De agent heeft volgens zijn lezing van het gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag de brandwonden opgelopen toen hij 's nachts, in de buurt van Ant werpen. pech kreeg aan zijn motorfiets. Een passerende automobilist heeft hem toen meegenomen en afgeleverd bij het Dordtse ziekenhuis. Wie die passant is geweest, kon de agent niet zeggen. Ook is nog niet duidelijk, waar de motorfiets van S. nu is: ergens langs de weg in Ant- <Slot zie pagina 5 kolom li P2 (Van onze correspondent! aai JERUZALEM - De onderhandelingen in Beiroet over het vertrek van de PLO zijn vastgelopen. De Jlmerikaanse bemiddelaar Habib, die al enige weken in Beiroet doorbrengt, heeft zijn teleurstel- h"- ling uitgesproken over het gebrek aan vooruitgang. Volgens de Libanese oud-premier Saeb Salam die tussen Habib en de PLO pendelt - is de impasse te wijten aan de weigering van Syrië om de gewapende Palestijnen op te nerfien. De Amerikaanse bladen Newsweek en Amerikaans dreigement ten stelligste veranderd. Het Israëlische leger r" Time schreven dat premier Begin een ontkend. spreekt van drie doden aan haar zijde, tp dreigende brief van president Reagan Het zesde staakt-het-vuren dat zondag- /-<- r H: keft gekregen. Als Israel de onderhan- avond van kracht werd heeft maan. C liaOtlSCn delingen in Beiroet blijft dwarsbomen, dag jn en om Beiroet standgehouden. Het ziet er niet naar uit'dat de uiterst dan zal Amerika rechtstreeks met de Wej waren er enkele schotenwisselin- chaotische en ingewikkelde onderhan- PLO gaan praten, zo zou m die breif gCn in het oostelijk, door Syrische troe- delingen op korte termijn iets op zullen staan. Sinds 1975 is er een afspraak dat pen beheerste deel van Libanon met leveren. Habib zelf heeft als streefda- Amerika niet met de PLO zal praten israêlische strijdkrachten. Bij de hevi- Ac r, cc q cc ge Israëlische beschietingen van West- Beiroet afgelopen zondag zijn volgens In Jeruzalem is het bestaan van een de Libanese politie 83 mensen gedood Libanese regeringsfunctionarissen en en 211 gewond geraakt. Niet minder Palestijnen zeiden dat ze groot belang dan 166 gebouwen zijn in puinhopen toekenden aan de bezoeken aan Was- tum 1 augustus genoemd voor het be reiken van een mogelijk akkoord hington deze week door de ministers van buitenlandse zaken van Syrië en Saoedi-Arabië. Het Tunesische staatshoofd. Habib Bourquiba, heeft de Arabische landen uitgenodigd voor een topconferentie van de Arabische Liga donderdag in de Tunesische stad Monastir om de kwes tie Libanon te bespreken. In Israël neemt de zorg toe dat Israël zich in de nesten heeft gewerkt. „De re gering is één brug te ver gegaan en zal nu de prijs moeten betalen." zegt een vooraanstaand Knesset-lid van de Ar beiderspartij. De politieke correspondent van de Je rusalem Post schreef dat het vertrou wen van het Israëlische kabinet in mi nister van defensie Sharon, de voor naamste architect van de operatie ..Vrede voor Galilea", tanende is. Een druk-gebarende premier Van Agt sprak maandagavond op het Catshuis met de secretaris-generaal van d' Verenigde Naties. Perez de Cuellar (r). SCHIPHOL - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar. is gisteren op Schiphol aange komen voor een officieel bezoek van twee dagen aan het Internationale Hof van Justitie in het Vredespaleis te Den Haag. Hij is daar op uitnodiging van de president van het Hof. T n Flias Gisteravond bood premier en minister van buitenlandse zaken Van Agt De Cuellar een diner aan. De secretaris-generaal die wordt vergezeld door zijn echtgenote, maakt momenteel een rondreis door Europa. Vandaag vliegt hij door naar Londen Op 21 juli keert hij terug naar New York. in top De Italiaanse vlag op ongeveer hon derd meter hoogte aan de schoorsteen van de conventionele elektriciteits centrale te Borssele. Zo vierde de vijf tigjarige Livio Scalni de prestaties van zijn landgenoten in het wereldkam pioenschap voetbal. PAGINA 3 argentijnen vrij Groot-Britannié stuurt de laatste 593 Argentijnse krijgsgevangenen naar huis. Londen en Buenos Aires spraken elkaar gisteren tegen over de weder zijdse instemming mhet staken van al le vijandigheden PAGINA 9 kneet derde 'J^! De ploeg Post la»! heelt de ploegen tijdrit in de Torn de France gewon nen. Door de boni- ficatie kwam Ger- neKnctemann op de derde plaats in het algemeen klassement van de ronde, met 48 seconden achter rand op leider Phil Anderson. OOK DE GRAAF TEGEN PLAN VAN DER STEE mterpolowinst Het Nederlandse waterpoloteam had aaneen 5-5gelijkspel tegen Spanje ge- noeg voor de eindoverwinning in het. achtlandentoemooi in Boedapest. De f wedstrijden gelden als voorbereiding j op de wereldkampioenschappen. eros-uitstraling De afdeling rechtspraak van de Raad j van State vindt dat erosboten een uit stralende werking hebben en daardoor I het op grote schaal gelegenheid geven I tot prostitutie stimuleren De afdeling I verwerpt het plan van de gemeente I Rotterdam voor het stationeren van I enkele van dergelijke boten in de ha- WEST-BEIROET - PLO-leider Yasser Arafat (l) schudt handen van Palestijnse strijders, nadat zij zondag gedurende 18 uur Israëlische bombardementen hadden doorgemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - D'66 is bereid een kabinetscrisis te forceren indien minister Van der Stee (financiën) vast blijft houden aan zijn bezuinigingsvoorstellen. Het Tweede-Kamerlid Engwirda zei dit maandagavond in een radio-interview. De Democraten zijn voorstander van minder vergaande bezuinigingen. Engwirda. die sociaal-economisch woordvoerder is van de D'66-kamer- fractie. verklaarde bij de TROS dat het voorstel van minister Van der Stee voor de fractie onaanvaardbaar is. De be windsman heeft voorgesteld om in de begroting voor 1983 de ambtenarensa larissen te bevriezen en de sociale uiL- keringen met drie procent te verlagen. D'66 staat op het standpunt dat derge lijke eenzijdige maatregelen niet aan vaardbaar zijn. In plaats daarvan heb ben de D'66-bewindslieden voorgesteld om op 1 januari alle lonen te bevriezen. Door de koppelingen werkt deze maat regel ook door naar ambtenaren en uit keringen. Tegelijkertijd zou de inko mensachteruitgang beperkt moeten worden via een belastingverlaging. werkt dit dan door naar de jeugdlonen en de uitkeringen. Een aangekondigde bijeenkomst van de D'66-ministers naar aanleiding van de conflicten binnen het kabinet, werd in de loop van de maandag afgelast. Vandaag vergadert het kabinet verder over de begroting-voor 1983. van minder principiële aard dan die van de D'66 ministers. Hij wijst de forse in greep in de uitkeringen van de hand. maar gelooft dat deze wel iets mogen zakken. Vandaar dat hij voorkeur heeft voor een eenmalige verlaging van het minimumloon. Via de koppelingen DEN DOLDER (ANP) - Een brand in de Willem Arntsz Hoe ve in Den Dolder (Dennendal) heeft in de afgelopen nacht aan vijf kinderen het leven gekost. Een zesde pupil is in het ziekenhuis opgenomen, aldus de politie. De overige pupil len uit het verwoeste paviljoen zijn inmiddels in veiligheid gebracht. De brand woedde in het paviljoen De Grashoek, dat voor een groot deel uit hout was opgebouwd. De brandweer van Zeist rukte na de melding, even na één uur, met groot materieel uit. Toen de brandweer bij de psychiatrische inrichting arri veerde had het vuur al dusdanig om zich heengegrepen dat er weinig meer te redden viel. Engwirda acht het overigens niet erg waarschijnlijk dat het kabinet, dat op 8 september demissionair zal zijn, werkelijk zal vallen. Maar het is een vol waardig kabinet, en kan dus vallen, zei Engwirda. De Graaf De opstelling van het kamerlid komt overeen met de opvattingen van de D'66-ministers in het kabinet. Eind vo rige week werd duidelijk dat binnen het kabinet onenigheid was ontstaan over de invulling van de begroting. Een deel van het CDA stond daarbij tegenover de D'66-ministers en onder meer CDA-minister de Graaf (sociale zaken). De bezwaren van minister De Graaf zijn Zwemmers in moeilijkheden SCHEVENINGEN - Een sterke noordoosten wind heeft gisteren tientallen zwemmers in de Noord zee in grote moeilijkheden ge bracht. De Haagse politie haalde voor de kust van Scheveningen 24 mensen uit het water, terwijl een onbekend aantal door strandgas- ten werd gered. Voor de kust van Monster raakte een groot aantal kinderen in moeilijkheden. In Kat wijk kwam één zwemmer door de sterke stroming in moeilijkheden. Hij moest per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. De zee was niet bij alle badplaatsen aan de Zuidhollandse kust gevaar lijk. Op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden hoefde de politie niet in actie te komen. Japanse markt Japan geeft niet toe aan de klachten van de Europese Gemeenschap over de ontoegankelijkheid van de Japanse markt. Japan boekte in de eerste helft van dit jaar een overschot op de han delsbalans van ruim vijf miljard gul- Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en li. Sport: 9 en 10. Radio en televisie: 12. Financiën, economie: 13 NAIROBI - MOGADISCIO (DPA/RTR/UPI) - Na een reeks Ethiopische aanvallen op So- maJisch grondgebied heeft So malië zijn burgers opdracht ge geven gereed te staan om te vechten voor hun land. In So malië demonsteerden maan dag honderdduizenden Soma- liërs tegen de 'Ethiopische agressie'. Het grensgebied tus sen Somalië en Ethiopië is de laatste dagen het toneel van gevechten. Afgelopen zondag deden volgens het Somalische ministerie van defensie twee Ethiopische vliegtuigen een aanval op de stad Galcaoi, on geveer 60 kilometer van de om streden Ogaden-grens. Ook maandag zetten de Ethiopiers hun aanvallen op Somalische plaatsen voort. Volgens het SDSF (democra tisch front voor de redding van Soma lië). dat strijdt tegen het bewind van president Siad Barre, zijn SDSF-strij- ders verantwoordelijk voor de gevech ten en zijn er geen Ethiopische troepen bij betrokken. President Siad Barre heeft de voorzit ter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, president Arap Moi van Kenia gevraagd te protesteren tegen de Ethio pische invallen. In Geneve uitte de Somalische ambas sadeur bij de Verenigde Naties de be schuldiging dat troepen uit het Sowjet- blok en Cuba gebruikt zijn bij recente aanvallen van Ethiopië, die 'groot ver lies aan levens en bezittingen hebben geelst." Sornalië en Ethiopië hebben in 1977/79 een bittere oorlog uitgevochten over de LONDEN (RTRl - Het Iraanse leger staat klaar Irak binnen te vallen en alleen een politiek besluit van Teheran kan die inval tegenhouden. Dit is de mening van Westerse diplomaten. Zij meldden maandag dat Iraniers een groot aantal divisies bijeengebracht hadden aan het oorlogsfront en nu de Iraakse havenstad Basra bedreigden. De diplomaten baseerden zich op rapporten van inlichtingendiensten. Religieuze en politieke leiders in Iran hebben de laatste weken campagne gevoerd voor een inval in Irak om zo president Saddam Hussein van Irak te dwingen herstelbetalingen te geven voor de oorlog tussen Irak en Iran. Ogaden. Ethiopië won deze oorlog met de steun van Cubaanse troepen en Rus sische wapens en adviseurs. Geschat wordt dat nog 10.000 Cubanen in Ethio pië gestationeerd zijn langs de Ogaden. De afgelopen weken is er melding ge maakt van verscheidene schermutse lingen langs de grens tussen Somalië eu Ethiopië. Volgens de leider van het Westsomalische bcvrijdingsfront i WLSF). dat strijdt voor de onafhanke lijkheid van de Ogaden, heeft Ethiopië een troepenmacht van 40.000 man aan de grens met Somalië samengetrokken voor een aanval. Dit bevrijdingsfront, dat steun krijgt van Somalië, zegt in juni bij een offensief in de Ogaden dui zenden Ethiopièrs en honderden Cu baanse huurlingen te hebben gedood. OLSOIRTR) - De Noorse politie onder zoekt een niet-ontplofte bom die afge lopen weekeinde werd gevonden in Os lo's grootste station. Als het apparaat was ontploft waren mogelijk 30 tot 40 mensen omgekomen. Dit heeft een po litiewoordvoerder maandag meege deeld. De bom werkte niet vanwege een kleine fout in de bedrading, en kon bij de ge ringste schok exploderen, aldus de woordvoerder De explosieve lading bestond uit twee kilo dynamiet en een ontstekingsme chanisme gebaseerd op een eenvoudig dameshorloge, verklaarde een recher cheur. De bom werd aangetroffen bij een bagagedepot waar op 2 juli een 19- jarige vrouw de dood vond door een bo montploffing. Een 67-jarige vrouw be vindt zich als gevolg van die aanslag nog in kritieke toestand De bom die in het weekeinde werd ge vonden had volgens het ontstekings mechanisme moeten ontploffen in plaats van de bom die tien dagen gele den explodeerde, verklaarde een re chercheur. Volgens de politie heeft de dader een tweede bom gemaakt en in de kluis geplaatst toen hij bemerkt dal de eerste niet was afgegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1