PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bezwaren D'66 tegen bezuinigingsplannen Parijs bereid tot aan vredesmacht deelname Beiroet Opec-top zonder resultaat uiteen Faber (CDA): loyalisten blijven tegen kruisraket Italië verdient titel toch SOLDAAT VERDRINKT NA DOLLE TOCHT MET TANK Snuffelt IX ook al tussen de Kleintjes? JERLOUW: ONTKOPPELING ONRECHTVAARDIG Paus benoemt aartsbisschop voor Chicago Vijf gevangenen voortvluchtig Warm Droog en zonnig. Middagtemperatuur van 25 op de Waddeneilanden tot 30 araden in het binnenland. Matige noordoostenwind. 225e jaargang no. 160 Maandag 12 juli 1982 PES HAAG - De groep van voormalige „loyalisten" in liet CDA zal geen verant woording kunnen dragen voor een kabinet met het CDA dat openlijk aanstuurt „.plaatsing van de kruisraketten in ons land. Dat zei één van die ex-loyalisten, Ijé{ Tweede-Kamerlid dr. Sytze Faber, zondag voor de AVRO-radio. jn december 1979 stemden de tien loyalisten tegen het kruisrakettenbeleid van het toenmalige kabinet-Van Agt-Wiegel Volgens Faber zullen deze tien dat weer doen, wanneer onder het komende kabinet over plaatsing beslist moet worden Faber (oud-vice-voorzitter van het CDA) zei begrip te hebben voor de kritiek vanuit de PvdA op de suggestie van premier Van Agt om van de kruisraketten een „vrije kwestie" te maken, waarbij de PvdA zich neerlegt bij een eventueel meerder heidsbesluit voor plaatsing. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - D'66 heeft grote bezwaren tegen de bezuinigingsvoorstellen van minister Van der voor 1983. Bij de eerste discussie over de begroting voor volgend jaar hebben de D'66- ministers zich verzet tegen een aantal hoofdpunten van die voorstellen. Minister Van der Stee wil de ambtena bevriezen en de sociale uitkeringen met zo'n 3 procent veria- gen. Hij volgt daarmee het advies op ran de Centrale Economische Commis sie iCEC). een groep van topambtena ren van de ministeries van financiën, imische en sociale zaken. De D'66- inibewmdslieden staan echter lijnrechtte- de genover Van der Stee ivoorstellen van Van der Stee komen er op een loskoppeling van de sociale mdceringen van de lonen, en bovendien vandeambtenarensalarissen van de in komens in het bedrijfsleven. Beide zijn De projectontwikkelingsmaatschap pij Fortress in Rotterdam moet bin nen drie maanden beginnen met het achterstallig onderhoud aan vier wo ningen in Oost-Souburg. De kanton rechter in Middelburg deed deze uit spraak in een proefproces, dat vijl'van de bewoners van de in totaal 210 For- tress-woningen tegen deze Rotter damse woninggigant hadden aange spannen. PAGINA 3 volgzaam Volgzaam heeft het congres van de Partij van de Arbeid zaterdag in Am sterdam het programma voor de ko mende verkiezigen vastgesteld. Pogin gen om een aantal harde beloften uit het oude programma, zoals een koop krachtgarantie voor de minima, op nieuw op te voeren, liepen stuk op een grote meerderheid PAGINA 10 oordeel Willem van Hanegem, Helenio Herrera I en vele andere binnen- en buitenland- I se voetbalkenners hebben een vemie- I tlgend oordeel uitgesproken over het I wereldkampioenschap 1982 Een I slecht toernooi, minder dan het gebeu- I ren vier jaar terug in Argentinië. PAGINA 12 open tour I Zowel bj) de renners als hun ploeglei- ders, is het plan van ronde-directeur I Fellx Levitan om volgend iaar tien I amateurploegen tot de Tour toe te la- I ten bijzonder slecht gevallen. „Maar I geloof me", zei Bernard Hinault dit I weekeinde, „zo ver zal het nooit ko- 1 men. Daarvan ben ik overtuigd" I PAGINA 13 kampioen Twee manch-overwinningen had Kees vandeVen.de KTM-fabrieksrijder250 cc nodig om zién Nederlands kam pioen te kunnen noemen En daarvoor was hij naar Vlissingen gekomen. Tij dens de trainingen was al duidelijk ge worden dat de Bakelse crosser snel wasophetSloehaven-circuit. De opzet van Van de Ven lukte. Hij v was kampioen. i twee mishandeling Meteen even onbezonnen als ernstige mishandeling van tafeltennis-interna- üonal Ron van Spanje heeft de veel verguisde en geroemde Gerard Bakker een rigoureus einde gemaakt aan ojn zo glansvol ogende loopbaan bin nen de Nederlandse tafeltennisbond. he 'ontdekker- van Bettine Vriese- koop stelde zijn functie direct na de uit de hand gelopen confrontatie met Van Spanje ter beschikking Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 zaken waar D'66 zich ten sterkste tegen verzet. D'66 is fel tegen ontkoppeling. Minister Terlouw (economische zaken) zei zon dag dat ontkoppeling „onrechtvaar dig" is. Hij wil de koppeling tussen lo nen en uitkeringen handhaven. „Maar ROME (UPD - Paus Johannes Paulus II heeft aartsbisschop Joseph Bernardin nu al benoemd tot nieuwe aartsbis schop van Chicago om geruchten te ontzenuwen dat hij Paul Marcinkus in die functie zou benoemen om hem te bevrijden van zijn netelige positie als president van de Vaticaanse bank. Dat heeft het Amerikaanse blad Daily American zondag gemeld met verwij zing naar betrouwbare Amerikaanse en Vaticaanse bronnen. Volgens het blad zou de benoeming van Bernardin pas in september bekend worden gemaakt, terwijl ze zaterdag reeds wereldkundig werd. Marcinkus heeft veel kritiek te verduren gehad we gens de handelscontacten van de Vati caanse bank met de Italiaanse Banco Ambrosiano. De president daarvan, Roberto Calvi, werd op 18 juni dood in Londen gevonden. Er is een onderzoek gaande naar de financieêle malversa ties van Calvi. De 54-jarige Bernardin, sinds 1972 aartsbisshop van Cincinnati, volgt kar dinaal John Patrick Cody op, die eind april overleed. Hij is lange tijd voorzit ter geweest van de Amerikaanse bis schoppenconferentie. wanneer we niets doen, laat je de over heidsuitgaven bepalen door wat in het bedrijfsleven gebeurt". Volgens Terlouw kan ontkoppeling voorkomen worden door de prijscom pensatie voor iedereen iets te verlagen. In feite betekent dat een loonmaatre gel, indien werkgevers en werknemers het niet over een vrijwillige beperking van de prijscompensatie eens worden. Deze week gaat het kabinet verder met de discussie over de begroting voor 1983. en dan zullen de ministers van CDA en D'66 duidelijker posities inne men. Vrijdag bleef het bij een eerste voorlopi ge ronde, waarin nog niet „onderhan deld" werd. Duidelijk werd wel dat met name ook D'66-minister Rood (binnen landse zaken) grote problemen heeft met een nieuw extra inkomensoffer van ambtenaren. Dit jaar leveren de ambte naren al 1 procent meer in dan andere werknemers. De voorstellen van Van der Stee maken deel uit van een voorstel om volgend jaar 6,5 miljard gulden extra te bezuini- In het kader van de AWBZ is vorig jaar 6.885 miljoen gulden aan verpleeg- kosten uitbetaald of 7,55 procent meer dan in 1980. Dit blijkt uit het jaarver slag van de stichting centraal admini stratiekantoor algemene wet bijzonde re ziektekosten. De groei van de uitke ringen was voornamelijk het gevolg van de stijging van de verpleegprijzen. De Zuidafrikaanse katholieke bis schoppen hebben de paus gevraagd volgend jaar de republiek Zuid-Afrika te bezoeken. De 75 jaar oude aartsbis schop van Kaapstad, kardinaal Owen McCann, zei dat de gesprekken over een bezoek van paus Johannes Paulus reeds aan de gang zijn gen, bovenop de 8 miljard die reeds in de Vooijaarsnota zijn vastgelegd. Het ziet er nu naar uit dat het kabinet er niet in slaagt om - zoals de bedoe ling was - de begrotingsbesprekingen nog deze week af te ronden. Volgende week staan voor diverse bewindslie den vakanties gepland, ook al omdat daarvan vanaf half augustus door de verkiezingsstrijd niets meer komt. Wanneer het kabinet er deze week niet uitkomt, zal het opstellen van de be groting pas eind augustus kunnen wor den afgerond. Op de foto vieren de Italianen uitbundig faest. Rechts boven schreeuwt Clau- dio Gentile het uit van geluk. Vooral door zijn meedogenloos optreden tegen de Argentijn Maradona werd deze Gentile een veelomstreden speler. Op de foto wordt hij enthousiast omarmd door Antonio Cabrini. Deze vreugde explosie was te beleven na het derde en vrijwel beslissende doelpunt van de Italianen, gescoord door Alessandro Altobelli. die ergens verscholen ter aar de ligt MADRID - Geen schijn van kans om ook maar in de kwartfinale te ko men scheen Italië enkele weken ge leden te hebben in de eerste ronde van het wk-toernooi. Met hangen en wurgen en vooral met veel verdedi gen werden slechts gelijke spelen bereikt tegen Polen en tegen nietige voetbalnaties als Peru en Kame roen. Zonder één overwinning op zak raakte Italië zowaar toch nog verzeild in de tweede ronde. Maar toch is de formatie van trainer Enzo Bcarzot gisteravond in Madrid vol komen verdiend wereldkampioen geworden. De toch wel licht favorie te Westduitsers waren in de tweede helft van de finale kansloos tegen de ontketende Azzuri en verloren ten slotte met 3-1. Hoewel Italië in dit toernooi bij tijd en wijle vooral opviel door bruut ge weld, moet het veroveren van de we reldbeker toch als terecht worden ge kwalificeerd. Want in de eerste plaats gelukte het de Italianen om de oude wereldkampioen (Argentinië) te ver slaan. En in de tweede plaats slaag den zij er vaak met uitstekend voet bal ook in om de gedoodverfde toe komstige wereldkampioen (Brazilië) te doen capituleren. De Westduit sers, die met incidentele vechtlust (tegen Frankrijk) maar vooral met veel geluk de finale hadden bereikt, verdienden de wereldtitel zeker niet. (Van onze correspondentl JERUZALEM - De Israëlische rege ring zegt dat haar geduld op raakt. Op een kabinetsvergadering sprak de re gering haar onrust uit over de impasse in de onderhandeling die in Beiroet ge voerd worden over het vertrek van de PLO. Intussen laaide de strijd weer op met hevige beschietingen over en weer. De Franse regering maakte bekend in be ginsel akkoord te gaan met deelname van Franse troepen aan de vredes macht in Beiroet. De Israëlische regering is verdeeld over de nu te volgen koers. Een aantal ministers, onder wie minis ter van defensie Sharon, wil tot actie overgaan, omdat zij menen dat niet al leen de PLO, maar ook Amerika Israël voor de gek houdt met verhalen als zou de PLO bereid zijn om Beiroet te verla ten. Een andere stroming, onder wie pre mier Begin, wil doorgaan met onder handelen. zij het nog slechts beperkte tijd, een geluid dat al enige tijd gehoord wordt. Die onderhandelingen in Bei roet worden met zowel militaire als di plomatieke middelen gevoerd. De mili taire strijd was het weekeinde bijzonder fel, het hevigst sinds het begin van de oorlog. Heel westelijk Beiroet lag onder vuur, met telkens enige uren pauze. Er zijn onder de Libanese burgerbevolking tientallen doden gevallen. Aan Israëli sche zijde werden 28 soldaten gewond. De Palestijnen schieten terug, niet al leen naar de Israëlische posities, maar sinds zondag ook naar het oostelijke christelijke deel van Beiroet. Intussen gaat de Amerikaanse bemid delaar Habib door met zijn werk. Be langrijkste problemen: waar gaan de Palestijnen naartoe, en in welk stadium Twee inwoners van de Noordoost polder zijn in de nacht van zaterdag op zondag door een verkeersongeval om het leven gekomen. De twee. de 23-jari- ge F. Ray mans en haar vier jaar oudere vriend H. Steeghs werden fietsend op de weg Espel-Creil van achteren aange reden door een auto, bestuurd door een 26-jarige inwoner van de Noordoostpol der. Zowel de slachtoffers als de auto mobilist kwamen van hetzelfde feest in Espel. zullen de voorgestelde vredestroepen naar Beiroet komen. De Palestijnen willen een vredesleger als een soort van buffer, tussen de Israëlische en Pale stijnse linies in, maar Israël wil daar niet van horen. De taak van een vredes- i leger zou alleen zijn, toe te zien op de aftocht van de Palestijnen uit Beiroet. Frankrijk is nu officieel bereid om troe pen te leveren voor zo'n vredesleger, heigeen de vredesmacht een interna tionaal karakter tou gven naast de Amerikaanse mariniers, die president Reagan wil sturen. Dan moeten echter wel alle betrokken partijen daarmee in stemmen, zo werd gesteld in Parijs. Is raël is weinig ingenomen met het aan bod vanwege de Franse politieke steun aan de PLO De Fransen willen de PLO redden, zo zeggen de Israëli's. De woede in Israel is groot nu president Mitterrand, die algemeen als een vriend van Israël geldt, het optreden van Israël in Libanon heeft vergeleken met dat van de nazi's. De Israëlische ambassa deur in Parijs heeft daar een officieel protest over ingediend. De Amerikaan se president heeft zich inmiddels ver heugd uitgelaten over de Franse be reidheid. In Moskou is de Franse beslis sing scherp veroordeeld. Griekenland De Griekse regering is bereid de Pale stijnse guerillastrijders. die vastzitten in het belegerde West-Beiroet, uit de Li banese hoofdstad te vervoeren. Dit heeft een woordvoerder van de regering in Athene zaterdag meegedeeld. De woordvoerder reageerde op de berich ten uit Beiroet volgens welke de Ameri kaanse bemiddelaar Habib zou hebben gesuggereerd dat de Palestijnen uit Beiroet kunnen worden geëvacueerd met Canadese, Belgiesche, Franse of Griekse schepen. INVOERING QUOTA-SYSTEEM MISLUKT MANNHEIM (UPI) - Een '20-jarige Amerikaanse soldaat, gelegerd in het Westduitse Mannheim, is verdronken nadat hij zaterdag met een tank aan de haal was gegaan en na een tocht door het centrum van de stad in de rivier de Neckar belandde. Bij de bizarre tocht werden drie personen ge wond en werden verscheidene auto's en en tram geramd. Pas na zes uur slaagde men er zondag in de tank (die niet waterdicht isi met zijn inzittende uit het water te halen. Het is niet bekend waarom de militair er met hel legervoertuig vandoor ging Er gingen geruchten dat de soldaat dronken was of dat de hitte hem teveel was geworden. De tank heeft voor meer dan een miljoen gulden schade aangericht in de binnenstad. Een politiewoordvoerder noemde het een won der dat er niet meer gewonden zijn gevallen. De tank werd na 6 uur uit de rivier opgetakeld Van onze correspondent WENEN - De poging van de Opec (orga nisatie van olie exporterende landen) om een halt toe te roepen aan de dalen de olieprijs op de wereldmarkt is mis lukt. De olie-exporterende landen wil len dit bereiken door het invoeren van een quota-systeem voor de bij de Opec aangesloten leden. Een spoedzitting van de olieministers in Wenen, die vrij dag begon, eindigde in de kleine uur tjes van zaterdag op zondag zonder dat enig tastbaar resultaat was geboekt. De oorlog tussen Iran en Irak was op nieuw de voornaamste reden voor de dreiging dat het binnen de Opec tot een splitsing zal komen. In maart zijn de oliéministers van de dertien bij de Opec aangesloten landen met elkaar over eengekomen om de olieproduktie terug te brengen tot een totaal van 17.5 mil joen vaten (van 159 liter) per dag leder land kreeg een quotum aan olieproduk tie toegewezen dat niet mocht wordt overschreden. De olieministers gingen er vanuit dat als deze quota voor een langere periode zouden worden aange houden het overschot op de oliemarkt zou verdwijnen en dat de olieprijs weer zou aantrekken Iran heeft sinds maart zijn produktie echter verdubbeld en wil haar zelfs nog verder verhogen Het heeft de olie-in komsten nodig om de oorlog tegen Irak te financieren De Iraanse delegatie drong erop aan dat als de Opec wilde vasthouden aan de grens van 17,5 mil joen vaten per dag de grootste oliepro ducent Saoedi-Arabië verder zou moe ten terugdraaien zodat Iran meer zou kunnen produceren. De machtige olieminister van Saoedi- Arabië. sjeik Jamani, was tot ieders ver bazing niet aanwezig bij de in de haast bijeengeroepen spoedconferentie en had een afgevaardigde. Al Turki, ge stuurd. Mogelijk als gevolg van agres sieve verklaringen die Iran een week voor de spoedconferentie had afgelegd, wees Saoedi-Arabië de Iraanse sugges tie van de hand. Er zouden momenteel tussen de 18,2 en 18,5 miljoen vaten worden geprodu ceerd. Venezuela had gedreigd ook meer dan was overeengekomen te pro- ducerren als de overtreders zich niet aan de afspraken zouden houden. Naar in OPEC-krmgen verluidt zijn naast Iran, Libië en Nigeria de voornaamste overtreders. Aan het slot van de topconferentie werd een verklaring uitgegeven waar in wordt gezegd dat de Opec in princi pe blijft bij het eerder dit jaar vastge stelde produktieplafond van 17,5 mil joen vaten per dag. De details voor de verdeling van de quota over de ver schillende landen werd overgelaten aan de Opec-marktcommissie. De prijs van 34 dollar per vat blijft gehand haafd als ondergrens. SCHEVENINGEN - Zes gedetineerden zijn gisteravond tijdens de pauze van het tv-verslag van de voetbalwed strijd Italiè-West-Duitsland uit de Scheveningse strafgevangenis ont snapt. Later op de avond werd een van hen bij Woerden door de politie aange houden. De man was in gezelschap van in ieder geval een van zijn metgezellen, die echter, evenals de andere vier, nog voortvluchtig is. Na de eerste helft van de voetbalwed strijd in de tv-ruimte van de strafgevan genis te hebben uitgekeken, liepen de zes op de drie dienstdoende bewaarders af, bedreigden hen met messen, bonden ze vast en sloten ze op in een kamertje. De zes gevangenen, vier Nederlanders en twee buitenlanders "(een Italiaan en een Joegoslaaf) namen daarop de be nen en verlieten de strafinrichting via de gevangenismuur. Met een gereed staande auto zijn ze ontkomen. Volgens een woordvoerder van de Haagse poli tie behoren de ontsnapte gevangenen tot de categorie zware criminelen In samenwerking met de Rijkspolitie begon de Haagse recherche direct met een grootscheepse zoekactie, wat leid de tot de aanhouding van een van de ontsnapten. De uitvalswegen in de Haagse regio en verkeersknooppunten worden nauwlettend gecontroleerd. Inbreker stal flesje wijn uit Buckingham Palace LONDEN (UPI/RTRl- Een man die vrijdag het Buckingham Palace binnendrong, is zaterdag voor de rechtbank verschenen. Hij is be schuldigd van het inbreken in het paleis en van het stelen van een halve fles wijn (ter waarde van om gerekend 13 gulden) uit de kelder van koningin Elizabeth. Hangende een medisch en mentaal onderzoek moet hij tot 19 juli in hechtenis blij ven. Het was de tweede keer dat de 30- jarige werkloze Michael Fagan er in was geslaagd de veiligheids maatregelen te doorbreken en het paleis binnen te dringen. Hij ivos niet gewapend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1