Scheiding Hoogovens en Hoesch dichterbij PZCfi VanderStee: drie procent korten op uitkeringen Prijzen stegen eerste halfjaar drie procent Vlootbezoek aan Scheveningen Akkoord bereikt over nieuwe omroep-cao PZC/i ra ra PRINCIPE-A CCOORD COMMISSARISSEN Benzine in België duurder Zuid-Frankrijk uitgedroogd Eerste hogehoedenmaker Kamerlid Mik kandidaat lijsttrekkerschap D'66 VS hopen op mogelijkheid verlichten sancties 10 JULI 1982 bin nen-bui ten land an ''Een storing boven ons land trekt van- hu ghiend naar het oosten weg en brengt (IsiJu, emd aan het warme weertype van •■-de laatste dagen. Met noordelijke win- *e ten stroomt later vandaag en morgen i V8 Kf» oceaanlucht over Zeeland. Het ig i ygedrukgebied boven de Oceaan ver- i tefyaatst zich later in het weekend naar Msü {.Europa, maar houdt het koele 1 noordelijke weertype in stand Van- rs-'daag'S er eerst veel bewolking en regen m ^onweer en er waait een vrij krachtige lï« ^westelijke wind. In de loop van de ochtend stroomt met krachtige noord noordwest en winden koele, drogere 1 SkM over Zeeland, waarin een enkele hu, kan ontstaan .Later op de dag ruimt -htc do wind verder naar noord. De maxi- in&uum temperatuur wordt niet hoger Pres ^an 20 graden Celsius. Vooruitzichten 1sti. droog met zonnige perioden, matige vrij krachtige noordelijke wind "u mm temperatuur 21 graden "zuidwest 5-6, vanochtend rui tend naar west tot noordwest 6. moge- tjk enige tijd 7 Bfl, vanavond draait de dnd verder naar noord: zichteerst K!tg, later vanochtend goed: tempe ruur kustwater: ruim 18 graden Cel- ius, afwijking waterstanden: eerst leen afwijking van betekenis, vanmid- lag en vanavond een geringe verho- jmg; maximale golfhoogte monding 5cheldes: bij hoog water vanochtend legen de meter, bij hoog water van avond iets meer dan een meter. ZON EN MAAN 11 juli zon op maan op 05.32 onder 21 58 00.22 onder 10.43 ZON EN MAAN 12 juli zon op 05 maan op 00 onder 21 57 onder 11.54 Hooit ti ater uterdag 10 juli uur c uur cm dff Vlissingen 5.21 218 17.37 211 kc Temeuzen 5 48 239 18.03 234 Senkzee 700 165 18.28 152 Boswee rt 6 32 252 1842 244 Wsneldinge 707 193 1922 179 Kreekrak 706 228 1921 211 Brulnisse 7.33 198 19 54 180 Zondag 11 juli Vllssingen 05.59 208 1816 200 ns: Temeuzen 06.25 230 18.40 223 nvt Zlerikzee 07.35 159 19.08 146 Hansweert 07.13 243 19.19 234 egi Wemeldinge 07.44 188 20.00 172 Zffl Kreekrak 07 43 221 20.00 203 Hit Brulnisse 08.13 190 20.32 172 elf Maandag 12 juli ate Vllssingen 06.39 198 18.58 190 Oil- Temeuzen 07 05 220 19.20 213 Zlenkzee 08 09 152 19.57 140 Hansweert 0751 232 19 59 224 Wemeldinge 08.23 180 20 40 165 Kreekrak 08.24 212 20 40 195 Brulnisse 08.57 183 21 11 166 Laaft water Vllsslneen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Zondag 11 juli Vllssingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert. Wemeldinge Kreekrak Brulntsse 11.37 171 1205 186 12.19 127 12.30 204 12 42 147 13.00 171 13.00 145 12.14 168 12.41 182 12.58 127 01.08 244 01 11 198 01.27 228 01.23 194 Maandag 12 juli Vllssingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge 'Krwkrak 12.53 162 01.22 219 01.30 175 01 44 236 01.52 195 02.09 224 02.02 193 00 00 000 1322 176 13 40 128 13 46 195 14 00 145 1419 168 14.21 146 NIJMEGEN (ANP) - Het beëindigen van de fusie tussen Hoogo vens en Hoesch in Estel is vrijdag een stap dichterbij gekomen. De raden van commissarissen van de betrokken bedrijven heb ben principes goedgekeurd, op basis waarvan op korte termijn de ontvlechtingsovereenkomst zal worden gesloten. Dit heeft Estel vrijdag bekendgemaakt. In deze principes is vastgelegd dat - economisch gezien met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1982 - de situa tie. zoals die voor de samensmelting tot Estel bestond, zal worden hersteld Hoesch zal de aandelen van de Duitse werkmaatschappij Hoesch Werke AG overnemen, terwijl de Nederlandse werkmaatschappij Estel Hoogovens B V. weer tot KNHS (Koninklijke Ne derlandse Hoogovens- en Staalfabrie ken) gaat behoren Hoesch en KNHS zijn voorts overeengekomen de in het geding zijnde schulden van Estel ten bedrage van 1.516 miljoen op zich te ne men, en wel m de volgende verhouding: 946 miljoen door Hoesch en 570 mil joen door KNHS Uit het samenwerkingsverband onder leiding van Estel zijn samen werkings patronen ontstaan die met het oog op de beëindiging van de fusie dienen te worden herzien. Daartoe behoort met name het vraagstuk van de produktie- en leveringsquota. Hoesch en KNHS gaan ervan uit dat over dit probleem geen overeenstemming tussen partijen mogelijk zal zijn. De werkmaatschap pijen Hoesch Werke AG en Estel Hoog ovens B.V. behouden zich op dit punt alle rechten voor. Hoesch en KNHS stellen de regeling van dit vraagstuk echter niet als voorwaarde voor de beëindiging van de fusie. Door de on dertekening van de principes hebben BRUSSEL (ANP) - Volgende week dinsdag gaat de prijs van de benzine in België weer omhoog. Een liter super wordt dan 3.2 cent duur der. waardoor de prijs komt op 1.80 gul den. De normale benzine wordt 2.7 cent per liter duurder en gaat ruim 1.74 gul den per liter kosten De prijsstijging is het gevolg van het duurder worden van de dollar Hoesch. KNHS en Estel zowel elkaar als de werkmaatschappijen ten aanzien van de bepaling van hun onderne mingsbeleid vrijheid van handelen Hoesch en Hoogovens zullen na de goedkeuring van de ontvlechtingsover eenkomst door de betreffende vennoot schappelijke organen weer zelfstandige ondernemingen zijn Gelaten In IJmuiden wordt zowel in vakbonds als directiekringen met enige gelaten heid op de uitkomst van de maanden lange scheidingsonderhandelingen ge- PARIJS (AFP) - Frankrijk heeft dorst en lijdt sinds enkele dagen onder de hitte. De eerste slachtoffers zijn de die ren. In het zuidwesten zijn kippen on der heet zinken daken, die niet meer nat te houden waren, van warmte om gekomen. In AIbi bezweken tien runde ren in een wagon en in Narbonne moest de brandweer ingrijpen om een kudde koeien te laven. De hittegolf, die hier en daar rond de 40 graden schommelt, is de overheid gaan verontrusten In het midden van het land en in de streek van Midi-Pyrenees, voelt men gebrek aan voorraad en de bosbranden vermenigvuldigen zich hier De meeste heeft men kunnen blus sen, maar dat het erger kan worden staat buiten kijf In het zuidoosten is sinds maanden geen druppel water ge vallen en het is er geheel uitgedroogd Het. peil in de drinkwaterreservoirs heeft nooit zo laag gestaan. In Toulon schat men dat het tekort aan regenwa ter 700 mm bedraagt. 70 procent onder normaal. De meteorologische dienst voorspelt 'voortdurend mooi. zonnig weer' - tot vreugde van café en frisdrankenfabri kant 0.15 212 0 15 212 0.52 176 00 51 205 00.00 000 00 00 000 13.06 200 13.19 147 13.38 170 13.41 145 UDEN - In Udeti is gisteren de enige ambachtelijke hogehoedenmakerij geopend. Hoedenmaker Boy de Winter is hier aan het werk in zgn werk plaats. De hoeden, die zo nodig op maat gemaakt worden vinden hun weg door heel Europa. Vakantielanden Weersvooruitzichten voor de vakantielan den voor zondag en maandag Skandinaviè: Hjdeiyk veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien, maandag zonnige perioden, maar In Lapland nog enkele buien en in zuid west Noorwegen later regen of motregen Mlddagtemperatuur van 14 graden langs de Noorse westkust tot 23 graden in Zuid-Zwe den en Zuidoost-Finland. Denemarken: penoden met zon en zondag nog een enkele bol. Mlddagtemperatuur dalend tot. onge- wer 20 graden Duitsland, Polen: Enkele regen- of onweersbuien, van het wes ten uit opklarend Mlddagtemperatuur da- J™ van 28 lot 23 graden. Britse eilanden, Ierland: Droog en zonnig in Schotland tijdelijk veel bewolking. Mlddagtemperatuur zondag on- Rveer 20 graden, maandag rond 23 graden Benelux. Frankrijk: Zonnige perioden en overwegend droog Mid- «flemperatuur ongeveer 21 graden in de wnelux, 25 graden in Midden-Frankrijk en «graden in Zuid-Frankrijk. Spanje en Portugal: ""inig en warm tot zeer warm. Mlddagtem- Peratuur van 30 graden in het noorden tol. 40 Paden in het zuiden en zuidwesten ^'Penlanden: Dl Oostenrijk zondag nog enkele onweers buien, overigens zonnige perioden en vrijwel overal droog, Mlddagtemperatuur ongeveer f4 graden. «•Jib en de Balkanlanden: ui net noorden van Italië en Joegoslavië en- regen- of onweersbuien, elders zonnig en mjwel overal droog. Dlddagtemperatuur v*" 25 graden op de Balkan en 28 tot 35 gra den In Italië LINKERVLEUGEL 'VERONTRUST' DEN HAAG (ANP) - Het D'66-tweedc- kamerlid Gerrit Mik stelt zich kandi daat voor het lijsttrekkerschap van zijn partij bij de kamerverkiezingen op 8 september. Volgens Mik - die wordt gerekend tot de linkervleugel van D'66 - is zijn kandidatuur het ge volg van een beroep dat een grote ADVERTENTIE groep geestverwante partijgenoten op hem heeft gedaan. Die wil een tegen kandidaat voor Jan Terlouw naar vo ren schuiven, voor het geval deze niet akkoord gaat met een blokkade van het D'66-verkiezingscongres op 17 juli tegen een coalitie met het CDA en de VVD. Naast Terlouw en Mik is ook Harry van Woerden (ambtenaar op binnenlandse zaken) in voor het lijsttrekkerschap. Hij wordt tot de rechtervleugel gerekend Ongeveer tweehonderd partijleden hebben dezer dagen een brief thuis ge kregen. waarin wordt opgeroepen de kandidatuur van Mik te steunen De brief is het inititatief van drie veront ruste D'66-ers. Ernst van Altena lid van de commissie die het beleids- en verkie zingsprogramma opstelt», oud-vice- voorzitter Cees Spigt en Ad van Tiel (voormalig publiciteitsmedewerker van het hoofdbestuur) Zij schrijven dat Mik „zowel in staat is de partij bijeen te houden, als een voor het congres uitge zette progressieve koers vast te hou den-' De drie wijzen het verwijt vanuit de par tij van de hand dat zij met de blief in strijd zouden handelen met het huis houdelijk reglement van de partij Dit kent een bepaling die het verbiedt het adressenbestand te gebruiken voor het voeren van een campagne voor een kan didaat Mik (601 is sinds een jaar lid van de tweede kamer. Daarvoor was hij sta tenlid en gedeputeerde in Groningen reageerd Een nog onverwacht groot aandeel voor Hoogovens in de schul denverdeling krijgt uiteindelijk toch de voorkeur boven zich nog jaren lang voortslepende scheidingsprocedures Grote zorgen bestaan er in IJmuiden over de verdeling van de produktie- quota die Hoogovens en Hoesch in Estel-verband hadden. Op dat punt is geen overeenstemming bereikt tussen beide bedrijven EEG-commissaris Davignon zal ten aanzien van die quota-problemen op zeer korte termijn knopen door moeten hakken, zo wordt in IJmuiden gezegd. Er zal in een later stadium zelfs sprake kunnen zijn van arbitrage door Davig non De nieuwe CAO voor 4300 man bij het transportbedrijf Van Gend en Loos is rond Het akkoord voorziet onder meer in het behoud van de prijscompensatie, een extra vakantiedag en zoveel moge lijk compenseren van overuren in vrije tijd in plaats van geld. aldus de ver- voersbond CNV Koninging Beatrix en prins Claus zijn vrijdagochtend met hun drie zoons voor hun zomervakantie naar Italië vertrokken. De rijksvoorlichtings dienst heeft dit meegedeeld. Saoedische prins gearresteerd in VS wegens oplichting HOLLYWOOD (RTÏUUPI/AFP) - Sjeik Mohammed AI-Fassi. een neef van ko ning Fahd van Saoedi-Arabié, is in de Verenigde Staten aangehouden op ver denking van poging tot oplichting van een hotel. Na zijn arrestatie deze week werd hij op borgtocht van duizend dollar voorlopig op vrije voeten gesteld. De advocaat van sjeik Mohammed. Frank Thomas, deelde mee dat het hotel zegt dat het ongeveer anderhalf miljoen dollar van de Arabier krijgt. De 28-jarige sjeik heeft met zijn gevolg en de vier kinde ren om wie hij vecht met zijn in Belgie geboren vrouw in een echtscheidings zaak waarmee drie miljard dollar zijn gemoeid, bijna een jaar een aantal ka mers in het hotel bewoond. De sjeik vecht de kosten van de kamers en ver schillende servicekosten aan De 26-jarige prins Ibnsaud Abdul Ka- rim uit Saoedi-Arabié is donderdag avond in zijn woning in Parijs overval len en beroofd. Vijf gewapende mannen drongen zijn woning binnen en dwon gen de prins zijn geld en kostbaarheden af te geven De prins bleef ongedeerd De overvallers maakten zich uit de voe ten met een buit ter waarde van 5 mil joen frank (ongeveer 2 miljoen guldeni WASHINGTON (UPD- De Amerikaan se regering onderzoekt middelen om de economische sancties tegen de Sow- jet-Unie en Polen te verlichten als de situatie in Polen verbetert. Een naaste medewerker van president Ronald Reagan zei dat de regering hoop heeft dat de Sowjets en de Polen stappen zouden ondernemen die een heroverweging mogelijk zou maken van de sancties In West-Europa ont stond veel verzet tegen het Amerikaan se verbod op de verkoop van materieel voor de Trans-Siberische aardgaslei ding. De New York Times schreef dat een her ziening van de sancties was overwogen na wat regeringsfunctionarissen een 'explosieve' bijeenkomst op 27 juni op kabinetsniveau noemden Het conflict zou een rol hebben ge speeld in het ontslag van de minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig. die zich verzette tegen het harde re standpunt dat de president had inge nomen Ook de ministeries van handel finan ciën en landbouw zouden zich tegen het presidentiele standpunt verzet hebben, aldus de New York Times. De directeur van het Japanse economi sche planbureau Toshio Komoto zei donderdag dat de EG en Japan samen actie moeten ondernemen inzake de Amerikaanse sancties. Het ministerie van buitenlandse zaken in Tokio had eerder Washington meegedeeld dat Ja pan niet zal meewerken aan de sanc ties. DEN HAAG - Zeven mijnenbestrijdingsvaartuigen van de Standing Naval Force Channel itwee WestduUse, twee Engelse, twee Nederlandse en een Belgische i kwamen gisteren aan voor een vlootbezoek aan de Schevewngsehaven. Vandaag, zaterdag en zondag, houden de oorlogsschepen van 14.00 tot 16 00 uur 'open huis' BEVRIEZING VAN AMBTENARENSALARISSEN DEN HAAG - Het kabinet heeft zich vrijdagmorgen gebogen over de voor stellen van minister Van der Stee over de bezuiningen voor 1983. Zoals ge meld wil de minister 6,5 miljard extra bezuiningen, boven de acht miljard waarover al afspraken zijn gemaakt in de Voorjaarsnota. Engelsman bekent beroving van taxichauffeur ROERMOND (ANP) - In samenwer king met de gemeentepolitie van Tege- len heeft de Roermondse politie vrij dag de 28-jarige Engelsman R. G. uit Salesbury aangehouden. Hij wordt er van verdacht een taxichauffeur uit Venlo onder bedreiging met een pi stool een paar honderd gulden plus de taxi afhandig gemaakt te hebben. Bij zijn arrestatie verklaarde de man tussen Amsterdam en Utrecht een lift te hebben gekregen van een personen auto, de bestuurder uit de wagen te hebben gezet en daarna met de gesto len auto naar Venlo te zijn gereden, waar hij de wagen achterliet op een par keerplaats In Venlo overviel hij de taxi en reed naar Roermond De politie van Tegelen kon de Engels man met de geroofde taxi vrijdagmor gen aanhouden. In de auto lag het vuur wapen plus enig munitie en het gesto len geld. De gestolen personenauto is eveneens teruggevonden. Noord-Ierland heeft in de afgelopen tien jaar 133.000 inwoners zien vertrek ken. Dat is bijna tien procent van de huidige totale bevolkina van tegen de 1.5 miljoen. Aan de voorstellen van Van der Stee ligt een rapport van de Centraal Econo mische Commissie, waarin topambte naren van financiën en economische za ken zitten, ten grondslag. De CEC wil dat de noodzakelijke elf miljard bezui nigingen worden uitgesmeerd over twee jaar Voor komend jaar zou een bevriezing van de ambtenarensalarissen 2.5 mil jard opleveren. Een korting met drie procent op de sociale uitkeringen le vert 1.25 miljard op. Westduitser wil in ij'zeren kooi oceaan oversteken FRANKFORT tDPA) - De 43-jarige Westduilse avonturier Jaromir Wagner uit Giessen in Hessen wil eind augustus in een ijzeren kooi van zes meter lengte en dne meter hoogte de Atlantische Oceaan oversteken. Wagner zei deze week in Giessen dat een Pools contai nerschip de kooi aan een kabel m tien dagen van Hamburg via Rotterdam naar New York zou slepen. De banneling uit Tsjechoslowakije is in 1980 het noorden van de Atlantische Oceaan overgestoken staande op een vliegtuig en heeft in 1981 in Hocken- heim in Baden-Württemberg een snel heidsrecord op rolschaatsen gevestigd. Tijdens de overtoch zal Wagner dag en nacht zijn blootgesteld aan het veertien graden koude zeewater, want de kooi zal door slechts een paar lege 50-lüer- vaten drijvende gehouden worden De plannen voor bevriezing van de ambtenarensalarissen, die een daling van de koopkracht met enkele procen ten inhouden, komen bovenop het eer der aanvaarde plan om één procent op de ambtelijke salarissen te korten. Dat leverde de schatkist al 330 miljoen dit jaar en 660 miljoen volgens jaar op Aanvaarding van de plannen betekent een volledige ontkoppeling van de in komensontwikkeling in het particulie re bedrijfsleven, bij de ambtenaren en van de uitkenngstrekkers Daarvoor pleitte onlangs ook de commissie-Wag- ner in een door premier Van Agt om helsd rapport. Coalitiepartner D'66 ver zet zich echter tegen ontkoppeling van lonen en uitkeringen. Van de afzonderlijke departementen lijkt volksgezondheid het merendeel van de nog niet ingevulde bezuini gingsplannen voor zijn rekening te moeten nemen. Van minister Garde niers worden enkele honderden mil joen guldens gevraagd. Dat kan onder meer door invoering van een eigen bij drage voor doktershulp en medicijnen. HILVERSUM - Omroepwerkgevers (NOS) en -vakbonden hebben vrijdag avond zoals verwacht overeenstem ming bereikt over de cao van 1982 voor ongeveer vijfduizend omroepmede werkers. De resultaten van het overleg na de omroepstaking van vorige maand, zijn nu neergelegd in een ar beidsovereenkomst. De drie belangrijkste afspraken uit het na-stakingsoverleg die nu in de cao voorkomen, zijn: - handhaving van de volledige prijs compensatie. - NOS en Radio Nederland Wereldom roep nemen het initiatief om tot een zo genaamd programmastatuut te komen en treden daarover in overleg met de overige omroepen - het niet verloren laten gaan van ba nen bij andere omroepen, voortkomen de uit het verkrijgen van de B-status door Veronica. Bovendien is afgesproken een gemeen schappelijke studie te doen naar de mo gelijkheden van arbeidstijdverkorting. Daarvoor zal mogelijk het omstreden potje van 1981 worden aangewend. Daartegenover hebben de werkgevers de toezegging teruggekregen, dat mo gelijk per 31 december een deel van de prijscompensatie zal worden gebruikt om tot arbeidstijdverkorting te kunnen komen De resultaten van genoemde studie over arbeidstijdverkorting zullen ter sprake komen bij het werkgelegen- heidsoverleg, dit najaar. ONTWIKKELING IN DE PAS MET PROGNOSE (Van onze redactie economic DEN HAAG - De kosten van levensonderhoud zijn in de eerste zes maanden van dit jaar met precies 3 procent gesle gen. zo blijkt uit berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek CBS. Hiermee loopt de ontwikkeling wel zo ongeveer in de pas met de prognose, die voor dit gehele jaar op 5.5 tot 6 procent is gesteld. Het inflatietempo ligt inmiddels al bijna een half jaar op 6,8 procent. Tussen half mei en half juni steeg het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud met 0,2 procent, van 150.9 tot loi.i punten top basis van 1975 is 100) Alleen al de gestegen benzineprijzen waren goed voor dit, overigens geringe, ver schil Ook brood, vleeswaren, vlees, nieuwe en tweedehands auto's en aardappellen stegen in prijs. Dalingen werden on der meer genoteerd voor kleding en eieren Uit. berekeningen over de prijsontwikkeling der verschillen de onderdelen uit het pakket goederen en diensten voor het prijsindexcijfer over de eerste zes maanden van 1982 blijkt dat tarieven en prijzen van medische verzorging en voeding meer dan het gemiddelde (3 procent dus) stegen. Kleding en schoeisel bleef achter. De energiekosten voor de woning ble ven gelijk na de gasprijsstyging van 1 januari Directie K. Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlïssingen Walstraat 56-60.4381 EG Vllssingen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Temeuzen, tel.(01150)94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (011401 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t m vrijdag van af 19.00 uur (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01184)63533 Advertentie-afdeling (01186)1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 57.30; franco per post f 68.-. per maand 19,55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet btw.). Postrek nr 3754316, tn.v. PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 17.55; ingezonden mededelingen 2 'Ax tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3