Face-lift oude dame Ramschip Schorpioen wacht op reis naar Vlissingen radio televisie ZATERDAG NOS: Ieder heel uur nws. VARA: 12.03 Grammofoonmuz. 12.15 'n Nieuwe we reld dragen wij. 13.06 Knokke Cup 1982. NOS: 14.03 Radio Tour de France. VA RA: 17.02 De speeldoos. 17.55 Meded. VARA: 18.06 Dingen van de dag. 18.30 VARA-Folk. 19.02 Metropole Orkest. 19.30 Zing zomaar simpel een melodie. 20.03 Blaastest. 20.30 Een blokje Neder lands. NOS: 21.02 Langs de lijn, sport en muz. 2250 NOS-Sportjoum. 23.00 Nieuws en meded. VARA: 23.07-24.00 Knokke Cup 1982. HILVERSUM-2 MO 402 m. 748 KHz FM ina 17 00 uur) 99 8 MHz. kanna] 43 12 00 Ouderen, dokumentaire. NOS: 12.26 Meded. voor land- en tuinb 12.30 Nws. TROS: 12.36 Aktua. 13.00 Nws. 13.10 Werk in uitvoering (13.30 Nws.i. 14.00 Coulissen. (14.30 Nws). 15.00 Han en alleman op pad. (15.30 en 16.30 Nws.). 17.00 Borrelnoten 17.30 Nws. 17.36 Aktua. 18.00 Nws. 18.10 Cou lissen junior. OVERHEIDSVOOR LICHTING: 18.30 Franco huis. TROS: 18.40 Voorzichtig breekbaar. 19.00 De Franse kokkin, hoorspel. 20.00 Nws. 20.02 Het hemelse gerecht. EO: 20.45 Laat ons de rustdag wijden. TELEAC: 21.30 Micro-electronica (6. herh.). 22.00 Geologie en water (6). 22.30 Nws. EO: 22.40 Reflector. 23.00 (S) Klassieke klankjuwelen. 23.55 Nws, HILVERSUM-3 MO 445 m 874 kHz FM 95.0 MHz kanaal 27 NOS: Ieder heel uur nws. NCRV: 12.03 Los Vast's Ronde door Nederland. 14.03 Tussenuur. 15.03 Disco-expres. 16.03 Peter Blom show. 17.03 NCRV zaterdag sport. NOS: 18.03 De avondspits. NCRV: 19.02 Op stap. 20.02 Elpee-pop. 21.02 Country Style. 22.02 Weekend Blues. 22.30 Pers Vers. 23.02-24.00 Jazz- 'time. HILVERSUM-4 FM 99 8 MHz. kanaal 43 AVRO: 13.00 Nws. 133.05 Hoffhung Fes tival. 14.00 Schubert - wereldlijke voca le muz. 15.00 Op 't Schellinkje. 16.00- 17 00 Klassiek met Caroline. 20.00 Or gelsonates van Mozart. 20.15 Kasteel concert (2): cello en piano - oude mu ziek. 22.00-23.00 Johann Hermann Schein - een Duitse vroeg-Barokke meester. HILVERSUM-1 MO 298 m. 1007 kHz FM 87 85 MHz. kanaal 3 ZATERDAG 10 JULI 1982 Toen 'ontfermden' krakers zich over de ouwe arme 'Schorpioen Het rijk. de dienst Domeinen wilde het schip verko pen voor de sloop. 'Zit een stukkie in voor je blad' zeiden ze tegen Wil van Son. redactrice van 'Posseison'. het blad van de Vlissingse zeevaartschool of wel het Maritiem Instituut De Ruy- ter. Bij de De Ruyter-herdenking in maart ontmoette ze de overste J. Marcks van de Kon. Marine. Hij vertelde haar bij zonderheden over de 'Schorpioen'. Ook in Den Helder zou de stichting 'Vrien den van de Schorpioen' interesse heb ben het schip 'over te nemen', maar het geld scheen te ontbreken... Wil van Son, echtgenote van een voor malig koopvaardij-officier, zeer geïnte resseerd in alles wat met scheepvaart te maken heeft, werd 'verliefd' op de 'Schorpioen', zocht contact met gelijk gezinden. En vond die in de personen van overste Marcks, zakenman J. van Gent en KMS-man A. Schaap. Ze vorm den eerst een werkgroep 'tot behoud van de Schorpioen', die werd omgezet in een 'stichting Ramschip Schorpioen Vlissingen'. Een zenuwslopende tijd volgde: Publi caties in schecpvaarlbladen brachten onduidelijkheid over data van in schrijving voor de verkoop en de 'gun ning'. Maar de inschrijving door de stichting kwam nog op tijd. En toen de uitslag in Haarlem bekend werd, kon Wil van Son verheugd uitroepen: „W'e hebben hem". Wat de Helderse stichting niet was ge lukt door geldgebrek, dat lukte wel aan de Vlissingse vrienden van de 'Schor pioen'. Op dit moment beschikt de stichting over 65.000,- dankzij giften van particulieren, bedrijfsleven, ban ken, middenstand. „Heel veel mensen zeggen: ik heb geen geld, maar je kunt wel over mijn kennis, mijn arbeid, mijn vrije tijd beschikken om de 'Schor pioen' te helpen opknappen. En daar zijn veel vakmensen bij. Datiszeker net zo belangrijk als geld. hoe goed we dat ook kunnen gebruiken", zegt Wil van Son. Als het aan de stichting ligt. zal de Schorpioen worden afgemeerd in de Vlissingse Vissershaven. De kansen daarvoor bij de gemeente lijken iet on gunstig. De Werkgroep Vissershaven en Stadsherstel Vlissingen hebben rned.e- werking aangeboden, net als trouwens mensen uit het technisch onderwijs. Plannen En dc bestemming van de 'Schor pioen'? Plannen zijn er genoeg: een ma ritiem museum, met daarbij een res taurant, welllicht daarbij ook moge lijkheid voor vestiging van het kan toor van de havenmeester. Gezien de op het schip aanwezige ruimte zijn er zeker vele mogelijkheden, die vooral ook van de beschikbare financiën zul len afhangen. Als het schip eenmaal de 'Vlissingse wateren' binnenvaart moet dit met de nodige feestelijkheid geschieden. Daar om zijn er al muziekverenigingen en majorettenpelotons benaderd, evenals het Scheldeloodsenkoor. Maar éér het zo ver is moet het schip eerst nog 'even' uit Den Helder worden versleept. Het bergingsbedrijf Van den Akker heeft al laten weten dit gratis te willen doen Het karwei zal wel drie da gen in beslag nemen, want de 'Schor pioen' gaat niet over zee (de verzekerin gen vragen hiervoor enorm hoge pre mies). maar via de binnenwateren. Men zoekt naar een goede route, waarop het schip met zijn 62,72 meter lengte, 2,30 meter diepgang en 11,30 meter breedt en een hoogste punt van 9,60 m eter boven de waterlijn niet al te hinderlijke obstakels ontmoet. Streefdatum van aankomst in Vlissingen is zaterdag 24 juli. 'Schorpioen', alvast 'goede reis en behouden vaart'. Gerard C. van Loo DEN HELDER - 'Ramschip De Schorpioen wordt Vlissings Museum', meldde de PZC van 3 juli in een forse drie-koloms-kop. De Vlissingse stichting tot behoud van dit hoogbejaarde schip had haar zin. Op de verkoping door de dienst Domeinen in Haarlem bleek de stichting met 63.000,- de hoogste inschrijver te zijn. En de 'Schorpioen' werd aan de enthousiaste Vlissingers 'gegund' zoals dat heet. „Ga eens naar Den Helder, kijken in wat voor toestand dat schip er bij ligt", luidde de opdracht. En zo geschiedde... Met mevrouw Wil van Son van de stich ting 'Ramschip Schorpioen Vlissingen' en haar man. Henk van Son, beëdigd scheepsexpert. reden we een goede 300 kilometer van het uiterste zuidwesten naar het uiterste noordwesten van het land, naar de marine-stad Den Helder, waar aan één van de kaden van de rijks werf de 'schorpioen' afgemeerd ligt. 'A ship is a lady' zeggen de Engelsen. Als dat zo is, dan kregen we wel een bepaal de indruk van die oude. grijze dame, met de nu niet zo lieftallige naam van 'schorpioen'. Om het zo eens uit te drukken: 'me vrouw' heeft zo te zien wel een 'zwaar leven' achter de rug, is beslist geen 'maagd' meer en heeft 'heel wat over zich heen laten gaan'... Maar volgens een deskundig onderzoek 'heeft haar gestel er met onder geleden'... Henk van Son zei het wat anders, waar schuwde voor we aan boord gingen: „Denk er om. je komt nu op de Ark van Noach!". Daar lag ze dan te deinen op het water van de kade: een lompe, grijze kolos met weinig imponerends, of het moest de nog in tact zijnde ram-steven zijn. die als een kwaadaardige steek neus het water m priemde. Van een schoorsteen, van de destijds majestueuze masten met ra's, van een geschutskoepel is niets te bespeuren. Later vinden we benedendeks een res tant van de grote mast, waarvan nog een kleine, afgezaagde stomp op het bo vendek aanwezig is. De zeilen, die hier en daar nog de railing bekleden, hangen aan flarden bij. Patrijspoorten zijn er nog maar weinig in de scheepswand te ontdekken. Wël zijn er veel vierkante 'poorten' in de achtersteven, waarschijnlijk niet origi neel. Het glas is op vele plaatsen uit de sponningen, het hang- en sluitwerk van deze vierkante raampjes is in slechte conditie. De scheepswand schijnt nog goed in de grijze marine-verf te zitten, maar hier en daar manifesteren zich roestplek- ken. De naam van het schip is alleen nog maar op de achtersteven te lezen. Die steven wordt ontsierd door een gro te brandvlek. Men heeft destijds in de achterwaarts gelegen commandants kajuit een open haard ingebouwd. De schoorsteen hiervan was kennelijk niet al te best, want met alleen de achterste ven is door de hete rook geblakerdOok het plafond binnen de kajuit heeft er van geleden. De stevige boegspriet, die eens de voor steven een stoer voorkomen gaf, is ver dwenen. Het kost ons moeite de plaats vast te stellen waar de commandobrug heeft gestaan. Stuurhut, stuurrad, kompas, het is er allemaal niet meer, net zo min als de ankers, de ankerket tingen en de reddingssloepen. Men heeft deze 'lady' die 'Schorpioen' heet behoorlijk (of eigenlijk onbehoorlijk) 'uitgekleed'. Maar ze is ook weer 'opge doft' met 'kleding' die haar eigenlijk niet staat... Op het bovendek heeft men een lelijke 'hoed' opgezet: een houten zonnetent, die - vanaf het achterdek gerekend - van het schip overdekt. En waar eens de trotse schoorsteen stond, heeft men een dekhuis gebouwd, compleet met air conditioning... tie te verkeren, al is het breeu wsel gro tendeels van tussen de planken ver dwenen. 'De ark van Noach'... Wie benedendeks kijkt, krijgt soms de indruk dat de oli fant dan wel moet zijn los gebroken en daar samen met de oer-os een dolletjes heeft huis gehouden. Maar het waren krakers die het schip als laatste bewo ners bevolkten. Hun sporen zijn nog duidelijk waarneembaar, niet alleen aan de vele gebroken ruiten, ook aan de achtergelaten pamfletten, aan de door grafiti onder hen aagebrachte opschrif ten. aan zinloos vernielde kasten in de hutten... Toch mogen die krakers niet alleen de schuld krijgen van de interne vermin kingen van het schip. Er is ook 'officieel' veel weggebroken terwille van de ruim te, de 'efficiency'; want de 'Schorpioen' is behalve 'gevechtsvaartuig' ook wachtschip en logiesschip geweest. Dat blijkt ook nog uit de huidige inrichting van de 'bak', het voorschip. Dat is inge richt als wasplaats met roestvrije-sta len wasbakken, douches, toiletten. Toch is niet alles weggesloopt. In som mige hutten zijn de originele kooien en kasten nog aanwezig, evenals het venti- latieroosterwerk en de oorspronkelijke sierlijsten. Ook de houten dubbeke trao tussendeks moet origineel zijn, evenals de houtenlijst rondom het trapgat. Een kijkje in de machinekamer levert weinig interessants pp: de twee machti ge stoommachines met een vermogen van totaal 2269 -I-PK staat er niet meer, alle ketels en hulpwerktuigen zijn ver wijderd en de schroefassen zijn niet méér aanwezig, net zo min trouwens als de twee bijna vier (dia)meter metende schroeven. De machinekamer biedt nu alleen nog maar plaats aan de centrale verwarmingsinstallaties. En in het ach terschip is het tevergeefs zoeken naar de roerkoning, ofschoon van buiten af gezien het roer nog in conditie lijkt. Henk van Son is niet voor 't eerst aan boord. Hij heeft als beëdigd expert na mens Intersurvey, een raadgevend in genieursbureau voor de scheepvaart wereld, het schip onderzocht en een 're port of survey' opgesteld, dat ook door de verzekeringsmaatschappijen wordt aanvaard. Redelijk „Ja", zegt Henk, „Wat het scheeps- bouwgedeelte betreft, is het schip nog in een zeer redelijke conditie. Als er een machine in zat zou je er bij wijze van spreken zo mee kunnen wegvaren. En voor zover het zichtbaar is zijn dek- balkcn, spanten, kiel, klinknagels en zovoorts allemaal redelijke geconser veerd gebleven. Maar de accommoda tie. die is uitgeleefd en geruïneerd. Als je mij vraagt wat het kost het schip te repareren en in oorspronkelijke toe stand te restaureren, dan seg ik: ander half miljoen gulden..." Is het dat wel waard? Henk en zijn vrouw knikken instemmend. Immers, de 'Schorpioen' is een historisch pronk stuk. In 1867 werd de kiel gelegd, in het Franse Toulon bij de Societé des For ges et Chantiers. Deze werf bouwde een voor die tijd modern oorlogsschip, een ramschip voor de Nederlandse marine, met een (nu gesloopte) bepantsering van 7,6 tot 15,2 centimeter dikte, met twee kanons voor 23 cm granaten, plaats voor een bemanning van 110 koppen, met een topsnelheid van 12,82 mijl per uur. En dat voor de prijs van 1.157.408,-. Het ramschip 'Schorpioen' werd uit sluitend gebruikt voor kustverdediging in de Nederlandse wateren. In 1871 maakte het een reis naar Antwerpen met als doel de stoffelijke resten op te halen van de bij de Belgische opstand van 1830 gesneuvelde verdedigers van de citadel. De 'Schorpioen' is nimmer in gevecht geweest, maar in 1870 dreef een koopvaardijschip - de Maria Adriana - tegen de ramsteven aan. Ijlings moest dit schip bij Brouwershaven op een zandbank worden gezet. In 1886 liet een sleepboot zien dat hij de kunst van het rammen ook meester was: hij nam de 'Schorpioen' even te pakken net onder het gepantseerde deel van de huid... en de brave 'Schorpioen' zonk... Logementschip In 1903 ging de 'oude dame' de officiële marine dienst uit. om in 1908 tot loge mentschip te worden omgebouwd. In die functie lag de 'Schorpioen' in Hel- levoetsluis, Vlissingen en Gorinchem. Vanaf 1926 lag het schip in Den Helder. De Duitse bezetters legden er beslag op, maar in 1947 werd de 'Schorpioen' in Hamburg teruggevonden. Terug in Den Helder werd het wachtschip voor de Marva's, en sedert 1971 internaat voor de zeevaartschool, die april 1982 het schip ruilde voor een nieuw inter naat op de wal. 'De ark van Noach...', een ark waarvan de houten dekken gedeeltelijk met as- faltpapier zijn beplakt, of met cement zijn bestreken. Toch blijkt een groot deel van het dek nog in redelijke condi- Wil en Henk van Son. Op 16, 17 en 18 juli 1982 vindt in het Congresge bouw te Den Haag het North Sea Jazz Festival plaats. Evenals in voorgaande jaren heeft dit „Paul Acket's Jazz Circus" weer vele jazz-giganten op het programma staan. Vanavond ziet u enkele korte flitsen van het festival van verleden jaar onder an- dre Stan Getz (foto) NOS 22.50 Journaal 23.00 Nieuws voor slechthorenden AVRO 23.00 - 00.55 Le Serpent. Frans-ltalïaans-Duitse spionagefilm uit 1974, onder regie van Henri Verneuil. Muziek: Ennio Morricone. In de hoofdrollen: Yul Brynner, Henri Fonda, Dirk Bogarde en Philippe Noiret: Kolonel Wlassow, top man van de Russische geheime dienst (KGB) loopt over naar het Westen. De CIA stelt een onderzoek in naar zijn beweegredenen. NEDERLAND-2 NOS 13.00 -13.05 Nieuws voor slechthorenden. 15.30 Tour de France. Rechtstreekse reportage. De laatste kilometers van de etappe: Cancale naar Concarneau. 18.00 Studio Sport-Extra. Tour de France: samenvatting van de vandaag ver reden etappe. Roeien: verslag van de internationa le wedstrijden op de Bosbaan te Amsterdam. 18.45 Toeristische tips 18.54 Bereboot NCRV 18.59 Alfons. Zweedse jeugdserie. Afl.3: „Welterusten, Alfons". 19.10 Zo vader, zo zoon. Spelprogramma. Wie is de „echte "vader van Eric? Ook in de tiende aflevering van dit seizoen probe ren Rien Poortvliet, Nen van Ramshorst, Dick Pas- schier en Anne van Egmond achter de juiste fami lierelatie te komen. Presentatie: Gerard van den Berg. 19.35 Verhalen uit de Bijbel. „Rebecca". Vierde aflevering uit de 12-delige Ame rikaanse serie „The Genesis Project": Een zo au thentiek mogelijke verfilming van het eerste bijbel boek. NOS 20.00 Journaal NCRV 20.27 Michel Strogoff. „Koerier van de Tsaar". TV-serie met Raimund Harmstorf en Lorenza Guer- rieri. Laatste aflevering: Michel heeft na alle tegen slagen en vernederingen de hoop op het slagen van zijn missie bijna opgegeven, maar Nadia spoort hem aan verder te trekken, zeker nu ze Ir- koetsk zo dicht zijn genaderd. Ondertussen is Iwan Ogareff bij groothertog Dimitri aangekomen bij wie hij zich als „koerier van de Tsaar" laat aandienen. Het zegel van de Tsaar, dat hij Michel afhandig gemaakt heeft dient hierbij als bewijs. 21.25 Zuiderzeespel. Ter gelegenheid van 50 jaar Zuiderzee-inpoldering heeft de NCRV een aantal Zeskampen georgani seerd tussen gemeenten rond het IJsselmeer. Van avond de finale tussen de sterkste gemeenten uit de beide voorronden 22.25 Kerkepad '82 Een tocht langs kerken, kloosters, kapellen en ande re monumentale gebouwen. Vandaag: Tholen, Oud-Vossemeer, Halsteren en Wouw. ZATERDAG NEDERLAND-1 NOS 13.00 -13.05 Nieuws voor slechthorenden 15.30 Journaal VARA 15.33 Het bed in de mierenhoop Tsjechische tekenfilm. 15.40 Captain Caveman Tekenfilmserie 15.51 Aan de rand van de wereld. Documentaire van Edwin Mckleburgh: Door de oorlog tussen Engeland en Argentinië is een bijna vergeten eilandje, dichtbij het Zuidpool, in het nieuws gekomen: Zuid-Georgië. Dit eiland werd in 1775 door de Engelse kapitein Cook ontdekt, en tot in de jaren vijftig uitsluitend bewoond door walvis vaarders, pinguin- en zeehbndenjagers. Dun-.an Case filmde het eiland en de dieren die er op en in de zee rondom leven. Maar ook de ruines van de traanfabrieken en de scheepswrakken, die achter bleven toen de laatste walsvisjager het eiland ver liet. 16.40 De Roze Panter en Kreezie. de kraanvogel Tekenfilmserie. 17.07 De film van Ome Willem. Vandaag: „De neef van Ome Willem komt". NOS 18.20 Nieuws voor slechthorenden 18.58 Journaal AVRO 19.00 Avro's fietscross trophy 1982. Voor de tweede maal dit seizoen strijden 8 Neder landse fiets-crossclubs in het BMX-stadion te Slag haren om de AVRO Trophy 1982. Met de clubs uit Waalre, de Bollenstreek, Eindhoven, Apeldoorn, Geleen. Nijmegen, Volkel en het Friese Gorredijk. NOS 19.55 WK-voetbal. Verslag van de wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen Frankrijk en Polen vanuit Alicante. 21.45 Journaal AVRO 22.10 Alice. Amerikaanse serie met Linda Lavin, Polly Hoiliday, Vic Tayback: Als Alice haar vriendin Flo probeert te helpen bij het „vangen" van de man van haar dro men, loopt dat uit op alle mogelijke en onmogelijke situaties. 22.35 North Sea Jazz Festival 1982: PZC/radlo-tv en kunst 22.50 Maggie Forbes. Nederlands jeugdfeuilleton, met LidySluyter.Pe Faber, Lex Schoorel en Ronald Carilho (foto).„(y bel vier". Sylvia begint het duiken al aardig ora de knie te krijgen en denkt er niet over om Bona te verlaten. El Loco ontwijkt haar nieuwsgieri vragen, maar een deel van het raadsel wordt opj lost wanneer Lucas er achter komt dat Alma Aur samen met haar broer een korte tijd op Bonai verbleef en met wie El Loco bijzonder bevrier moet zijn geweest... 19.30 Tiercé Lotto-trekking, mededelingen en programra overzicht. 19.45 Journaal 20.15 Terloops. Nieuws in de marge 21.00 Knokke-Cup '82. Rechtstreekse uitzending van de finale van: songfestival. Presentatie: Jan Theys. 22.20 Home sweet home. 13-delige Australische komische serie met Jok Bluthal, Arianthe Calani, Christopher Bell en Ca men Tanti. omnt o); „een oude vlam". Een gew zen vriendinnetje van Enzo komt opdagen. Da confrontatie met het Italiaans verleden veroorzaa bij het gezin Pacelli een chaos... 22.45 Journaal 19.45 WK-voetbal. Verslag van de wedstrijd om de derde en viera plaats tussen Frankrijk en Polen vanuit Alicante FRANSTALIGE PROGRAMMA'S BELGIE-NEDERLAND-1 15.30 Tour de France. Rechtstreekse reportage. De laatste kilometer,, de etappe: Cancale-Concarneau. Commenü Louis De Pelsmaeker 18.00 Emilie. Belgische jeugdserie. Emilie speelt „Wie zoeklj vindt". 18.05 Leven op aarde. 13-delige serie van David Attenborough overj ven" vanaf de eerste primitieve cellen tot de pi KI ten en dieren die nu leven. Afl. 6: „De verover} f" van het land". In een kolenmijn in Durham to David Attenborough de skeletten van de reuzenj fibieën die ongeveer 100 miljoen jaar op asr voorkwamen. De amfibieën die nu leven (kikke salamanders, padden) zijn tamelijk klein. Hunj dragingen worden gedicteerd door hun voortpij J ting. Met de soms zeer eigenaardige voortpl tingsgewoonten van bepaalde amfibieën mat; j we in dit programma kennis. 19.30 Duel in de diepte. BELGIE FRANS 1 15.30 Tour de France. Rechtstreekse reportage. De laatste kilometersvt de etappe: Cancale-Concarneau. 16.30 Muzikaal portret. De Canadese componist Serge Garant. 17.45 La pensee et les hommes. Filosofische uitzending. 18.15 Cine-vacances. Jeugdmagazine 18.30 Summertime. Jeugdprogramma met muziek en actualiteiten? der andere The Cure (foto) 19.00 Teletourisme. Toeristisch magazine 19.23 Lotto en weerbericht 19.30 Journaal 19.55 Tour de France. Samenvatting van de etappe Cancale-Concarnfö 20.05 l'Aventure de la vie. Documentaire serie. Afl 1„Levend water". Over waar water is, ontstaat leven, gebracht doorvw of vogels. 20.35 Ya, ya, mon général. Amerikaanse komische film (1970) van Jerry Le* met Jerry Lewis, Jan Murray en John Wood: Br? dan Byers is een Amerikaans miljardair dies! enorm verveelt. Hij is dan ook heel blij als hij in 19< in militaire dienst moet. Tot zijn teleurstel!»! wordt hij ongeschikt verklaard. Dan besluit hij® eigen leger in het leven te roepen... 22.15 Franc'Amour. Amusementsprogramma. 23.05 Journaal, lotto en weerbericht BELGIE FRANS 2. Tot 19.55 Programma-overname België Frans 1 19.55 WK-voetbal. Verslag van de wedstrijd om de derde en viera plaats tussen Frankrijk en Polen vanuit AlicanK Britse politieserie met Jill Gascoine: (forijChart ge". Ivor Stocker is een geziene vijftiger liewo- gechanteerd met foto's van zijn vriendn JUj Door wie en waarom wordt hij bedreigd? NOS 23.40 Journaal 23.45 Nieuws voor slechthorenden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 22