PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PLO bereid Libanon helemaal te verlaten Van Agt en Schmidt: snel besluit raketten VLIEGRAMP BIJ NEW ORLEANS GEEN BUREA U OF SYMBOLISCHE EENHEID Koeler en buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur ongeveer 22 graden. Ma tige wind uit westelijke richtingen 225e jaargang no. 159 zaterdag 10 juli 1982 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL (01180)28000 Schmidt bij 'Lieber Dries' (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De hoogte van de sociale uitkeringen moet niet worden afgeleid van de lonen in het bedrijfsleven, het zal veeleer andersom moeten zijn. Die uitleg geeft oud-vakbondsvoorzitter en Eerste-Kamerlid Andre Kloos aan de conclusies van de Adviescommissie inzake de Voortgang van het Industrie beleid (de zogenoemde commissie- Wagner 2). Kloos maakt zelf deel uit van de commissie. De commissie-Wagner meent dat de huidige, rechtstreekse koppeling tus sen de lonen en de uitkeringen (met na me de minimumlonen en de minimum uitkeringen) doorbroken moet worden. In een gesprek met Het Parool zegt Kloos: „Wij zien het zo de regering moet met de sociale partners (vakbon den en ondernemingsorganisaties) be spreken wat de economie aan verho ging van die uitkeringen kan trekken. Er komt dan een bepaald percentage uit de bus. Dan volgen de cao-onder handelingen. waarbij werkgevers en bonden dat percentage in het achter hoofd moeten hebben". ..Als zij er dan nog een flinke hap loon bovenop willen gooien, dan zeg ik: in dat geval deugt er iets niet met de veel geroemde solidariteit in Nederland'' Ondertussen heeft commissie-voorzit ter Wagner aan premier Van Agt schrif telijk verweten dat hij met het rapport van de commissie op de loop is gegaan. Van Agt verklaarde de conclusies van het rapport al tot uitgangspunt van de kabinetsformatie (na de verkiezingen van 8 september), nog voordat het rap port was verschenen Volgens Kloos kan het rapport trou wens geen basis voor het toekomstige kabinetsbeleid zijn. „Het is op z'n best een onderdeel. Het betreft tenslotte al leen de industriepolitiek. Natuurlijk kan het wel een rol spelen in de kabi netsformatie. maar dat had Van Agt moeten overlaten aan degenen die straks moeten onderhandelen over het regeringsbeleid. Hij heeft zich niet op gesteld als onpartijdig premier. Dat neemt de commissie hem kwalijk". (Van ome correspondenti JERUZALEM-De in West-Beiroet omsingelde PLO is volgens de Libanese ex-premier Saeb Salam bereid af te zien van zijn twee belangrijkste eisen: een politiek bureau in Beiroet en een symbo lische militaire aanwezigheid in Libanon. Salam, die optreedt als tussenpersoon voor de Amerikaanse bemiddelaar Philip Ha- bib en PLO-leider Yasser Arafat, zegt toch niet optimistisch te zijn over een akkoord. Volgens Saeb Salam wil de Israëlische minister van defensie Sharon een mili taire en geen politieke oplossing. De Li banese premier Wazzan heeft vrijdag voor het eerst sinds een week weer ge sproken met president Sarkis. De politiek leider van de PLO, Farouk Khaddoumi, heeft in Londen verklaard dat een overeenkomst over terugtrek king van de PLO uit Beiroet binnen een PAGINA 2 leuzen In de nacht van donderdag op vrijdag zijn de voorgevel van het Hulster stad huis. de stadsmolen en een kanon op een Hulster bolwerk beklad met een aantal leuzen tegen kernenergie en persoonlijke leuzen tegen burgemees ter P. J. Molthoff van Hulst. PAGINA 3 scheiding Het beëindigen van de fusie tussen Hoogovens en Hoesch in Estel is vrij dag een stap dichterbij gekomen. De raden van commissarissen van betrok ken bedrijven hebben principes goed gekeurd. op basis waarvan op korte G 'vliegend hert' Op 20 april 1736 tekende kapitein Wil liam Evans een contract met de Ver- 1 eenigde Oostrlndische Compagnie voor de berging van goederen van de op 3 februari 1735 gezonken Oost-In- dievaarder 't Vliegend Hert. Nu in 1982 wordt er weer naar 't Vliegend Hert op de bodem van de Deurloo gedoken. I PAGINA 9 warenwet De ministeries van volksgezondheid en milieuhygiëne, economische zaken en landbouw en visserij hebben bij de Tweede Kamer het wetsontwerp voor een meuwe warenwet ingediend PAGINA 17 kritiek Vlak voor hun vertrek naar Alicante, waar vandaag de wedstrijd o m de der de en vierde plaats in het WK-voetbal toernooi wordt gespeeld, spuide het Franse voetbalelftal zijn ongenoegen over de gebeurtemissen in Madrid De beschuldigende vinger ging vooral naar de Westduitse doelman en de Ne derlandse scheidsrechter. PAGINA 19 winnen Tijdens de eerste week van de Tour de France heelt Peter Winnen een kleine balans opgemaakt en zijn tegenstan ders getaxeerd „Hinault heeft slecht gereden'concludeerde Winnen on omwonden. „Hier wil ik niet mee zeg gen. dat hij de Tour niet wint Je weet het bij hem nooit" Wie volgens Win nen de tour niet wint is gele truidrager Anderson Nieuws uit Zeeland: 2, 4. 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Financieel: 11 Zaterdagkrant: 13.14 en 15 Sport: 16. 17 en 19 I Varia: 20 en 21 I Radio en televisie: 22 en 23 etmaal geregeld kan zijn. „Afgezien van wat kleinigheden is het grootste deel rond". Volgens Khaddoumi houdt de PLO echter vast aan zijn eis over de weg met medeneming van zijn wapens naar Synë te vertrekken Syrië weigert Syriè heeft laten weten de uit Beiroet te vertrekken Palestijnse guerrilla strijders niet te willen opnemen. Een regeringswoordvoerder verklaarde dat de onderhandelingen in Beiroet in feite gaan over de hoofdkantoren van de PLO en niet over de leden. „Normaal is Syrië voor hen een gastvrij land. Maar onder deze omstandigheden wei geren wij hen op te nemen". In Israël zijn er tekenen die wijze op spanningen tussen Sharon en premier Begin. Volgens de gezaghebbende Jeru salem Post heeft Sharon de Amerikaan se plannen voor een akkoord alleen la ten uitlekken om ze te kunnen torpede ren. Reden: Sharon wil Amerika er zo veel mogelijk buiten houden. Begin wil De eerste Franse ruimtevaarder, Jean-Loup Chretien, die als beman ningslid deelnam aan de recente Frans- Russische ruimtevlucht, is vrijdag in Moskou onderscheiden. Chretien ont ving uit handen van Politburolid Niko lai Tichonov. de orde van Lenin en de titel 'held van de Sowjetunie'. Ook de twee Russische bemanningsleden wer den onderscheiden. By de instorting van een gebouw on der constructie in Fondi op 100 km ten zuidoosten van Rome zijn vrijdag vijf personen gedood en tien gewond Volgens de politie gebeurde het onge luk luttele seconden nadat een 7,5 me ter hoge stelling was ingezakt onder het gewicht van bouwvakkers die beton stortten. Twee wegens terreurdaden veroor deelde vrouwen, Sieglinde Hofmann en Ingnd Barabass, zijn sinds 26 juni in hongerstaking. Zij willen bereiken dat- ze in de gevangenis van Frankfort el kaar mogen ontmoeten. de VS er juist wel bij betrekken. Sharon wil de Palestijnen zo ver mogelijk ver nederen door hen geen eervolle aftocht uit Beiroet toe te staan Vliegveld Het vliegveld ten zuiden van Beiroet is vrijwel geruisloos door de Israëli's in be zit genomen. Enige weken geleden heette het nog dat dit niet zou worden veroverd. Dat heeft tot gevolg dat de Israeli's zich nu vlak tegenover de grote Palestijnse vluchtelingenkampen en bases bevinden in Burj el Barajne. het geen de vele beschietingen verklaart. Op het vliegveld zijn de Israeli's nu on der direct Palestijns vuurbereik geko men. Sharon denkt militair niet tot het uiterste te hoeven gaan: een dergelijk voortdurend beleg met langzaam op schuiven zal er uiteindelijk toe leiden dat de steeds meer verdeeld rakende Palestijnen uiteindelijk in zullen stor ten. Intussen staan de gebeurtenissen in de bezette gebieden in de schaduw van Libanon. De Israëlische gouver neur heeft de gematigde burgemeester van Gaza. Rashad a Shauwa. afgezet omdat hij niet met Israëlische burger- bestuur wilde samenwerken. Oproep Het joodse wereldcongres heeft zich vrijdag uitgesproken voor erkenning van „de rechten van het Palestijnse volk". Verder werd de steun aan de ak koorden van Camp David herbevestigd als middel voor een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten. Dit staat in een communique dat is uit gegeven aan het slot van het tweedaag se congres, dat in Parijs werd gehou den. Aan de bijeenkomst namen joden uit 60 landen deel. Er werd overigens met gezegd wat onder de „rechten van het Palestijnse volk" wordt verstaan. Vorige week deed een groep invloedrij ke joden een beroep op de PLO en Israël elkaar te erkennen. VLISSINGEN - Het kamperen wint - mede uit economische overwegingen - duidelijk aan populariteit. Tot deze conclusie komt de directeur van de Provinciale Zeeuwse VVV, de heer J. P. de Regt. wanneer hij het nog prille hoogseizoen onder de loep neemt. Na een (zoals verwacht) slappe eerste week van juli. begint de toeristen- stroom nu op gang te komen, hoewel het echte beeld van een hoogseizoen volgens de heer De Regt nog ontbreekt. De verwachting is echter dat met name de campings aan de kust dit weekeinde goed vol zullen lopen, maar in het ach terland zal dan nog volop plaats zijn. De rijkspolitie constateerde vrijdag - een tropische dag - geen overmatige drukte op de Zeeuwse wegen, wat ove rigens ook landelijk het geval was. Volgens de verkeerspolitie in Drieber gen waren de wegen 'leuk bezet', maar bleef het totale verkeersbeeld opmer kelijk rustig. De heer De Regt verwacht dat dit week einde de bezetting van hotels, pensions. NEW ORLEANS (RTR/AFP/UPI) - Een Boeing 727 van de Amerikaanse maatschappij Panam is vrijdag enkele minu ten na vertrek van het internationale vliegveld van New Orleans neergestort. Het toestel kwam terecht in een woon wijk van de voorstad Kenner, waar een aantal huizen in brand raakte. Alle 136 inzittenden van de Boeing zijn om het leven gekomen. Dit hebben functionarissen op de plaats van de ramp gisteravond laat meegedeeld. lavage is volgens hen enorm. Het toestel is geheel ver nield. Van een deel van de huizen staat weinig meer overeind. De reddingsploegen werden In hun werk gehinderd door dichte rook en het slechte weer. Brokstukken van het vlieg- tuing liggen over een groot gebied verspreid. Volgens oogge tuigen kwam het toestel in zwaar weer terecht en werd het door de bliksem getroffen. Over de oorzaak van de ramp is nog niets officieel meegedeeld. De Boeing was op weg naar Las Vegas. bungalows en vooral kampeerterreinen flink zal toenemen, maar er zal beslist nog geen sprake zijn van een uitver kocht huis. De belangstelling voor het kamperen noemde hij opvallend. Nog nooit eerder was het voorgekomen, dat de Provinciale VW door de voorraad kampeergidsen heen raakte, zodat be sloten moest worden er nog een aantal te laten bijdrukken. De heer De Regt neemt aan. dat de economische malaise hieraan ten grondslag ligt, want kam peren is relatief gezien vrij goedkoop. Dat de campagne om de vakantie in eigen land door te brengen betere tijden zou aankondigen, meent de heer De Regt onder de huidige omstandigheden te moeten betwijfelen, daar de toerist minder te besteden heeft. „Mensen die gewend waren voor drie weken een bun galow te huren, komen nu voor twee weken, dus heb je meer mensen nodig om op het oude niveau te blijven", stelt de VW-directeur, die zich evenwel (Slot zie pagina 5 kolom 6) DEN HAAG - Nederland kan er niet om heen op korte termijn een beslissing te nemen over het al of niet plaatsen van 48 kruisraketten. Dat zei minister-pre sident Van Agt vrijdag op een perscon ferentie die hij samen met bondskanse lier Helmut Schmidt gaf naar aanlei ding van diens bezoek aan Nederland. Schmidt had eerder verklaard dat in totaal vijf landen destijds verklaard hebben dat zij „in geval van nood" be reid zijn om kruis- en Pershing II-ra- ketten op hun grondgebied te installe ren. Die landen zijn: Italië, West-Duits- land, België. Nederland en Engeland. Schmidt legde de nadruk op de term „in geval van nood". Er zal namelijk niet tot stationering van raketten worden overgegaan als de ontwapeningsonder handelingen in Genève tussen de Ame rikanen en de Russen tot een positief resultaat leiden. Helmut Schmidt maakte duidelijk dat de Bondsrepu bliek haar altijd beleden standpunt handhaaft dat zij niet als enig Navg-lid nieuwe middellange-afstandsraketten op haar bodem wil installeren. Schmidt beklemtoonde dat Bonn nooit zal aanvaarden dat het in een isolement geraakt wanneer andere landen weige ren het Navo-dubbelbesluit uit te voe ren De stationering van nieuwe mid- dellange-afstandsraketen is nodig om een tegenwicht te vormen voor de SS- 20-raket aan Sowjet-zijde, aldus de kan selier. Bij de Sowjet-Unie mag volgens hem niet de hoop worden gewekt dat Europa die dreiging aanvaardt. Vol gens Van Agt zou tijdens de komende kabinetsformatie al een duidelijke af spraak gemaakt moeten worden over de plaatsing van de raketten. Hij wilde niet zeggen hoe zo'n besluit eruit zou moeten zien. Van Agt en Schmidt hebben van ge dachten gewisseld over vijf punten de problemen in de Europese Gemeen schap met daaruit voortvloeiend de uit breiding ervan met Spanje en Portugal plus de budgetproblemen. De kanselier maakte duidelijk dat West-Duitsland niet een dusdanig grote bijdrage aan de Europese Gemeenschap kan blijven le veren als nu het geval is. Verder is van gesproken over de situa tie in het Midden-Oosten, over de eco- DEN HAAG - Vrijdagmorgen sprak bondskanslier Helmuth Schmidt in hel gebouw van de eerste kamer met leden van de vaste kamercommissies voor buitenlandse zaken van eerste en tweede kamer. Op de foto de bondskanselier met links professor Steenkamp, voorzitter van de eerste kamercommissie en rechts CDA-tweedekamerlid J N Scholten Hel S( nomische toestand in de VS met in het verlengde daarvan een discussie over het aardgaspijpproject. Vervolgens over het Ryn-zoutverdrag. En ten slotte zijn er enkele bilaterale problemen aan de orde gekomen, zoals de Eems-Dol- lardhaven en in het algemeen, zoals Van Agt het formuleerde, de ontwikke ling over ontwapening en bewapening en bewapeningscontrole. Open sfeer Helmut Schmidt verklaarde dat de ge sprekken tussen hem en Van Agt in een buitengewoon open sfeer waren verlo pen en dat Nederland en de Bondsrepu bliek het vrijwel op alle politieke ge bieden eens zijn. Met name onderstreepte hij dat Bonn en Den Haag in dezelfde richting den ken ten opzichte van door de VS gewek te irritaties en dat beide landen er alles aan zullen doen om die wrijving weg te nemen. Ten slotte het de Westduitse regerings leider er geen twijfel over bestaan dat de Verenigde Staten de onvervangbare bondgenoot is en dé leider van het Wes ten Als laatste punt merkte Schmidt op dat Europa haar politieke en econo mische macht niet moet overschatten maar dat er ook geen aanleiding be staat om haar belangen te minimalise ren. De kanselier en zijn vrouw keerden vrijdagmiddag terug naar huis. Schmidt heeft premier Van Agt uitge nodigd voor een officieel tegenbezoek. [et bezoek van bondskan selier Helmut Schmidt aan zijn Nederlandse collega Dries van Agt - het was twin- fcsSS? tigjaar geleden, dateen West- duitse regeringschef ons land bezocht - heeft bij nadere beschouwing méér betekenis dan over het algemeen aan dit soort onderonsjes wordt toege kend. De agenda voor de tweedaagse besprekingen bevatte de gebruikelijke problemen die na verloop van tijd tus sen twee buurlanden kunnen ontstaan Veel hebben die allemaal niet om het lijf, maar het is goed. dat ze bij tijd en wijle eens worden uitgepraat. Of dit op het hoogste niveau moet geschieden is echter zeer de vraag. Schmidt heeft zijn bezoek aan Nederland aangegrepen om nog eens in alle duidelijkheid zijn - ove rigens bekend - standpunt inzake de produktie en plaatsing van Pershing-II en kruisraketten te formuleren. Niet al leen tegenover minister-president Van Agt, maar ook tegenover de leden van de tweede kamer der staten-generaal. Schmidt windt er geen doekjes om: de ze van kemladingen voorziene raketten moeten er komen. Hij speelt het spel zeifis zo hoog. dat hij dreigt te zullen aftreden als zijn eigen partij - de West duitse SPD - hem niet wil volgen. De boodschap aan Nederland was kort en duidelijk: de Europese Navolanden mo gen West-Duitsland niet m de steek la ten. Met andere woorden: zijn betoog hield een pleidooi in voor de plaatsing van kruisraketten en Pershings op Ne derlands grondgebied. Het kan tevens als een steun-in-de-rug worden opgevat voor premier Van Agt - tijdens het offi ciële diner noemde Schmidt hem enke le malen 'Lieber Dries' - die van oordeel is dat heel snel na de verkiezingen van 8 september a.s. over de plaatsing moet worden beslist. Waarom is Schmidt, die ooit als jong parlementariër vurig pleitte voor ontwapening, vóór plaatsing van de kruisraketten en Pershings. waarvan er in totaal 572 in in West-Europa moeten worden gestationeerd volgens een en kele jaren geleden genomen Navobe- sluit? Het gaat om wat heet het "Navo- dubbelbesluit". dat wil zeggen enerzijds besluit de Navo nieuwe wapensyste men te plaatsen en anderzijds wordt de weg opengehouden om via onderhan delingen met de tegenpartij tot wapen- vermindering te komen. Een pragmati sche benadering, die evenwel heel wat politieke consequenties inhoudt. Als voorstander van het openhouden van de dialoog met Moskou ziet Schmidt een dergelijke aanpak als een eerste en belangrijke voorwaarde van een poli tiek concept tussen beide machtsblok ken. Veiligheid en ontspanning. In die volgorde. West-Europa en de Navo moeten met de Sowjet-Unie onderhan delen vanuit een positie van kracht. Schmidt zegt dat laatste niet nadruk kelijk. maar hij bedoelt het weL In zijn optiek is een Oost-West-beleid pas zin vol als daarin veiligheid en ontspan ning hand-in-hand gaan. De vredesbe weging. die mordicus tegen de plaat sing van kruisraketten en Pershings is, is naar het oordeel van kanselier Schmidt als morele krachtbron met een sterke innerlijke overtuiging een factor die zeker weegt in het totaal, maar je kunt er geen praktische politiek mee bedrijven Eenzijdige ontwapening komt derhalve niet voor in het woor denboek van Schmidt. Met al deze in drukken en standpunten, gedurende zijn tweedaags bezoek aan Nederland nog eens nadrukkelijk naar voren ge bracht. levert Schmidt ongewild - is dat wel zo? - een bijdrage aan de politieke discussie in Nederland over al of niet plaatsing van de veelomstreden raket ten met kernladingen. Nederland heeft tot nu toe de beslis sing over modernisering en plaat sing steeds vooruit geschoven. Eind 1979 werd de beslissing om 48 kruisra ketten in Nederland te plaatsen doorge schoven naar eind 1981. Inmiddels zit ten we al ver in 1982 en nog altijd heeft Nederland zijn Navo-partners in het on gewisse gelaten over het definitieve be sluit Begin deze week verklaarde mi nister-president Van Agt in Cairo dat snel een beslissing moet worden geno men. Door het parlement. Voor Van Agt weegt de kruisrakettenkwestie zelfs zo zwaar, dat hij er eventuele samenwer king met de Partij van de Arbeid van zal laten afhangen. Evenals ruim een jaar geleden zal ook nu het Navo-dubbelbe- sluit een rol spelen in de komende ver kiezingsstrijd en ongetwijfeld een fac tor van belang worden bij de daarop volgende kabinetsformatie. Van Agt gaf maandag vanuit Cairo al een voor- zet-op-maat. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft de bal uitstekend opge vangen. Of hij doel heeft getroffen zal over enkele maanden büjken. Wél heeft hy inmiddels zijn steentje bijgedragen aan de komende verkiezingsstrijd Niet de voorman van de Nederlandse socia listen. Den Uyl. ontvangt de onver wachte Duitse steun, maar uitgerekend de christen-democraat 'Lieber' Dries Van Agt. Bondskanselier Helmut Schmidt gaf er tijdens het officiële diner blijk van. dat hij het bijzondere van zijn verhouding tot premier Van Agt inziet, toen hij opmerkte, dat het niet van be lang is of iemand conservatief, liberaal, socialist of sociaal-democraat is. Het komt volgens hem op de mensen aan En voor Schmidt is dat in de kwestie van de raketten de huidige Nederland se premier. Tenslotte gaat het óók om Schmidts politieke toekomst Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1