PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van der Stee laat at in bezuiniging Tegenstrijdige berichten onderhandelingen Beiroet Zeeuwse ziekenhuizen verliezen 86 bedden Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? AN 10 MILJARD EXTRA NAAR 6,5 Navo-voorstel voor beperking van troepen Winnaar Raas Italië finalist tegen Duitsland Miï BEZUINIGINGSPLAN VAN MINISTER GARDENIERS j Zier warm I Zonnig en zeer warm met middagtem- I matuur omstreeks 32 graden In de I avond mogelijke onweer. Tot matig I toenemende zuidoosten wind. 25e jaargang no. 158 Brijdag 9 juli 1982 (Van onze parlementaire redactiet |eN HAAG - Minister Van der Stee (financiën) wil dat volgend r 6,5 miljard gulden extra wordt bezuinigd, boven op de 8 Biljard gulden die reeds in de Voorjaarsnota zijn afgesproken. Ie 6,5 miljard moeten volgens in zijn ideeën vrijwel geheel wor sen opgebracht door de ambtenaren en de sociale zekerheid. jn der Stee vindt met name dat de fijbtenaren nog meer moeten Inleve- >n op hun inkomen dan dit jaar al is feesproken. Sinds 1 juli worden de Jlbtenarensalarissen al 1 procent ge- fort, wat de schatkist dit jaar 330 mil- |Sen en volgend jaar 660 miljoen ople- an der Stee zou nu de ambtenaren vol- ïdjaar nog eens 1 a 2 procent (650 tot miljoen) willen laten inleveren. De van de bezuinigingen moet voor grootste deel komen uit de sociale ieid. met name via de plannen minister De Graaf (sociale zaken) K>r een herziening van het sociale ze- rheldsstelsel. Daarin wordt ook een .Ontkoppeling van uitkeringen en lonen R jet uitgesloten. j~ ie minister heeft dit het kabinet laten IC reten in een vertrouwelijke notitie voor e discussies in het kabinet over de Mil- ili jenennota voor 1983, die vandaag be- De NV Provinciale Energie Maat- I schappij gaat de proefnemingen met I windenergie uitbreiden. De raad van bestuur van het provinciale nutsbe- I drijf heeft onlangs een bedrag van 1,5 I miljoen gulden beschikbaar gesteld I voorde aanschaf en Installatie van een I groot formaat windmolen. Er is nog I niet precies uitgemaakt waar de wind molen neergezet zal worden. 1000 banen Het personeelsbestand van land- en luchtmacht zal met ongeveer 1000 man worden verminderd, onder wie 750 dienstplichtigen Dat is het gevolg van reorganisaties van een aantal de fensieonderdelen Er zullen overigens geen ontslagen vallen, maar wel men sen worden overgeplaatst, zo blu kt uit de plannen van minister Van Mierlo van defensie. uitbreiding Ondanks het teruglopen van het aan tal rokers in Nederland, ziet het bedrijf Philip Morris Holland bv. de toekomst van de tabaksindustrie met het volste vertrouwen*tegemoet Het bedrijf het onlangs in Bergen op Zoom een fa briek bouwen, waarvan de totale in vestering zo'n 400 miljoen gulden be draagt. geknoei De afgelopen jaren hebben zich in de boekhouding van het Europese parle ment 'ernstige onregelmatigheden' voorgedaan Piet Dankert. de voorzit ter van de Europese volksvertegen woordiging, heeft dat donderdagmor gen in Straatsburg toegegeven, nadat hem en de 434 europarlementariërs een financieel rapport van de Europe se rekenkamer was overlegd. PAGINA 19 zinloos De Nederlandse vereniging van zeep fabrikanten acht een verbod op het ge bruik van fosfaten in wasmiddelen zin loos. Een gelijkwaardige en verant woorde vervanging van dit reinigings middel is nog niet gevonden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 11, 12, 13 en 15 Kunst: 16 Radio en televisie: 17 Financieel: 19 ginnen. Hij gaat er blijkens zijn voorstel mee akkoord - zij het onder voorwaar den - dat met alle financiële tegenval lers volgend jaar nu al via bezuinigin gen worden weggewerkt. Drie weken geleden zei minister Van der Stee in de Tweede Kamer dat zich voor 10 miljard gulden aan financiële tegenvallers aftekenden Als hij nu genoegen neemt met 6,5 mil jard aan bezuinigingen, dan accepteert hij een „gat" van ruim 3 miljard. Moch ten de tegenvallers zich inderdaad in volle omvang voordoen, dan zal van de wens om het financieringstekort met 1 procent terug te dringen niets terecht komen. Van der Stee wil dan ook nu al afspraken maken over het opvangen van eventuele volgende tegenvallers, zodat de 3 miljard niet worden „wegge geven". In het voorstel van Van der Stee hoeven de afzonderlijke ministeries niet veel extra meer in te leveren. In de Voor jaarsnota staat reeds dat de departe menten volgend jaar 2.4 miljard gulden moeten bezuinigen. Daar komen nu als de minister zijn zin krijgt slechts enkele honderden miljoenen bij. Argument hiervoor is dat de citroen wat de diverse ministeries betreft nu vrijwel is uitgeknepen. Verder bezuini gen op deze posten zou een fors verlies aan werkgelegenheid betekenen en daaruit vloeien weer extra uitgaven voor de overheid voort. De industriële kracht van Japan ligt vjnog steeds op het gebied van defabrica- iiu etechniek en de verbetering van pro nkten, en in veel mindere mate op het aurretn van de ontwikkeling van nieuwe Khnologiëen. Dit is de conclusie van donderdag gepubliceerde studie het Japanse ministerie van indus- en buitenlandse handel. AVIGNON (RTR/GPD) - In het zuiden van Frankrijk zijn 600 brandweermannen bezig een enor me bosbrand te bestrijden. Vol gens functionarissen uit de omge ving van Avignon werden 18 vier kante kilometer pijnbomenbos en een boerderij door het vuur ver woest. Honderden mensen zijn geëvacueerd en een brandweer man liep ernstige verwondingen op. De brand, die woensdag uitbrak, breidt zich nog steeds uit. De oor zaak van de brand is nog niet be kend. In Spanje zijn in de omgeving van Barcelona 4.000 hectare bosge bied en 30 hulzen door branden ver woest. De branden worden bestre den door 3.000 man brandweer, die worden bijgestaan door soldaten. Brandweerlieden hebben gemeld dat zij vier gemaskerde mannen hebben gezien die in de omgeving brandstichtten. Spanje wordt deze dagen ook ge teisterd door een aanhoudende hit tegolf. Op diverse plaatsen zijn temperaturen gemeten die het hoogste niveau van deze eeuw be reikten. De recordhitte wordt ver oorzaakt door een luchtstroom vanuit Algerije, waardoor uitzon derlijk hete woestijnlucht over het Iberisch schiereiland wordt aange voerd. Het absolute maximum bereikte deze week de thermometer in Gra- nollers in Catalonié, waar 48,8 gra den in de schaduw werd gemeten. Vooral de doorgaans koelere stre ken in Noord-Spanje hebben onder de hittegolf te lijden. Volgens verwachtingen van het Spaanse meteorologisch instituut zal de hittegolf tot na dit weekein de voortduren. WENEN (RTR/UPI) - De Navo en het Warschaupact beperken land- en luchtstrijdkrachten in Midden-Euro pa tot 900.000 man aan beide zijden. Die beperking moet in vier stadia in zeven jaar haar beslag krijgen. Dat heeft de Navo donderdag in Genève voorgesteld. Het westen stelde eerder een beperking in twee fasen voor, met afzonderlijke overeenkomsten. De Westduitse am bassadeur Walter Boss diende het her ziene voorstel in de vorm van een ont werpverdrag in bij de zich sinds 1973 voortslepende onderhandelingen in Genève over troepenvermindering door oost en west Een woordvoerder van de Navo betitel de het stuk als een belangrijk compro misvoorstel. Maar de Russische delega tieleider Valerian Michaüov zei dat de voortgang van de onderhandelingen er door gehinderd wordt omdat het niet ingaat op de kwestie van wapenbeper- kmg. Ondanks „beduidende tekortko mingen" zou het Warschaupact het aandachtig bestuderen. Als geen ander kan Jan Raas zich voorbereiden op een belangrijke wedstrijd Nadat hij eerder de beroemde klassieker Parijs-Roubaii had gewonnen, zegevierde de Zeeuwse profwielrenner donderdag in de zesde etappe over bijna hetzelfde parkoers Raas' jump naar de triomf kon zeker geen verrassing zijn voor zijn medevluchters want de renner uit 's-Hee- renhoek springt al jaren lang op circa twee kilometer voor de finish weg. Ook nu gebeurde het met onvoorstel bare kracht: geen enkele concurrent had enige kans zijn wiel te pakken. West-Duitsland heeft het dan toch voor elkaar gekre gen na een zeer matige start in het wereldkampioen schap voetbal in Spanje bereikten de spelers van trainer Derwall donderdagavond de finale. In een spannende wedstrijd werd Frankrijk verslagen: de normale speel tijd met verlenging eindigde in 3-3. De Westduitsers na men de strafschoppen beter: 5-4. Zondag speelt West- Duitsland de finale tegen Italië, dat Polen met 2-0 ver sloeg. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Terwijl in Beiroet de onderhandelingen over een Palestijn se aftocht doorgaan, komen uit de ver schillende hoofdsteden tegenstrijdige berichten over de kansen van slagen. In de Libanese hoofdstad, waar ook donderdag weer artillerieduels tussen Israëli's en Palestijnen werden uitge vochten. ging het gerucht dat een ak koord zeer nabij is. In Jeruzalem ver kondigde Begin dat hij vol vertrouwen is dat de PLO op zeer korte termijn Bei roet zal verlaten. PLO-woordvoerder Mahmoed Labadi heeft gezegd dat zijn organisatie helemaal niet door de Ame rikaanse Zesde Vloot geëvacueerd wil worden. Ook de positie van Washington is niet geheel duidelijk. Het schijnt dat het overleg behoorlijk vast zit zonder dat vooralsnog duidelijk is waar de PLO nu wel en niet toe bereid is en zonder dat Israël van zijn kant ook maar enige concessie wil doen om de Palestijnse aftocht enigzins eervol te doen schijnen. PLO-zegsman Mahmoed Labadi blijft volhouden dat er eerst binnen het ka der van de VN vreemde troepen naar Beiroet moeten komen voor er gespro ken kan worden over iets anders. De Libanese demissionaire eerste minister Chefik Wazzan is van mening dat even tueel vanaf schepen van de Zesde Vloot aan land komende Amerikaanse mari- BEIROET -Enkele Libanese jongetjes nemen een kijkje staan opgesteld de voorstad van Beiroet, waar vier Israëlische tanks (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Zeeuwse ziekenhui zen moeten 86 bedden inleveren in het kader van de bezuinigingsplannen van minister Gardeniers van volksgezond heid. De snoeiplanncn zijn onderdeel van de „8000-bedden-operatie", die de bewindsvrouwe op termijn ruim 800 miljoen gulden moet opleveren. Het Gasthuis in Middelburg verliest vol gens de donderdag gepresenteerde plannen van de minister één complete afdeling met 31 bedden, het Sint-Lidui- na ziekenhuis in Hulst gaat er 34 bed den op achteruit, eveneens een gehele afdeling, het Julianaziekenhuis in Ter- neuzen en het Sint Elisabethzieken- huis in Sluiskil, die samen één nieuw centrum in de Kanaalzone bouwen, gaan 9 bedden terug en het Sint-Anto- niusziekenhuis in Oostburg tot slot verliest 12 bedden. Zo zien de precieze cijfertjes eruit van de plannen van de bewindsvrouwe, die afgelopen vrijdag door de ministerraad werden gedgekeurd en tot. grote onrust in de wereld van ziekenhuizen en ver pleegkundigen hebben gezorgd Uit gangspunt voor mevrouw Gardeniers is dat een gezondheidsregio, en heel Zee land is zo'n gebied, niet meer dan 3.7 bedden per 1.000 inwoners mag hebben. De operatie moet zo soepel mogelijk verlopen, zegt de bewindsvrouwe, maar desondanks zal er toch van „schokef fecten" sprake kunnen zijn Op termijn redenerend mag Zeeland er in 1990 niet meer dan 1.300 hebben. Per 1 januari waren er - op grond van toen van kracht geworden gewijzigde erken ningen-1291 bedden, terwijl het er vol gens de oude regeling eind vorig jaar nog 1409 waren. De zogenaamde PAAZ- bedden. een begnp dat staat voor Psy chiatrische Afdeling van een Algemeen Ziekenhuis, zijn in die cijfers niet opge nomen; ze blijven overigens buiten de bezuinigingsoperaties. Zeeland zit dus al onder het voor 1990 gestelde maximum, maar dat wil met zeggen dat de provincie van een verdere bezuinigingsoperatie zal worden uitge sloten, zoals nu duideltj k uit de plannen van mevrouw Gardeniers blijkt. De 3,7 bedden-norm is namelijk een maxi mum, géén streefgetal dat in ieder ge bied mag worden volgemaakt. Uitgangspunt voor de minister is ge weest. dat de kosten voor de gezond heidszorg als geheel niet meer mogen stijgen. De aanzienlijke bezuinieineen I)ri€ €Xtfü DEN HAAG - In het kader van de bezuinigingsplannen van minister Gardeniers van volksgezondheid - met als doel het aantal ziekenhuisbedden in Nederland met 8.333 te vermin deren - moeten 25 ziekenhuizen sluiten en daarnaast moeten in 77 ziekenhuizen in totaal 150 afdelin verdwijnen. Hier mee zijn 15.000 arbeidsplaatsen gemoeid. Deze zullen ech ter, volgens minister Gardeniers, niet verloren gaan, daar in andere sectoren van de gezondheids- en welzijnszorg nog veel mensen nodig zijn Wat de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden be treft, vallen de grootste klappen in de vier grote steden, regio Amsterdam zes ziekenhuizen dicht (1.795); regio Den Haag drie ziekenhuizen dicht en dertien afdelingen (956 bedden i; Rijnmond één ziekenhuis dicht en negen afdelingen 697 bed den); Utrecht en utcui. en ex* <uuc- lingen (667 bedden). Mevrouw Gardeniers kon niet zeggen hoeveel jaar het zal duren voordat de ruim achtduizend bedden zijn verdwenen. Formeel moeten de bedden in de algemene ziekenhuizen in ieder geval omstreeks 1990 op een totaal van 55 000 zijn ge bracht (het huidige aantal is ongeveer 66 000) Vanaf 1990 wordt de structurele besparing geraamd op ongeveer 800 miljoen gulden per jaar. De minister wees er verder op. dat de Tweede Kamer, waar mee de beddenoperatie al sedert mei vorig jaar in bespreking is, de richtlijn van 3,7 bedden per duizend inwoners nog altijd hoog vindt. Zij liet dan ook doorschemeren dat het wel eens nodig kan worden dat cijfer op 3,5 te gaan bepalen in de komende jaren. 'Afslanking' van ziekenhuizen niers eerst de PLO en Israel moeten scheiden en pas daar de PLO moeten helpen evacueren. Israël wil juist het omgekeerde Sowjet-leider Brezjnjew heeft er in een telegram bij de Amerikaanse president Reagan op aangedrongen geen Ameri kaanse mariniers aan land te laten gaan. Wanneer Reagan hieraan geen gevolg geeft, noopt dit de Sowjet-Ume „zijn beleid aan te passen". De woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken zei dat de regering niet bereid is onder Russische druk haar voorstel tot evacuatie van de PLO te heroverwegen. Premier Begin heeft ontkend dat hij de Israëlische onderhandelaars een tijdsli miet zou hebben gesteld. De Israeli's hebben hun blokkade rond Beiroet donderdag enigszins afge zwakt. Zo mochten gisteren enkele vrachtwagens met voedingsmiddelen van Oost- naar West-Beiroet rijden. De directeur van een ziekenhuis in West- Beiroet heeft gezegd dat de voorraad medicijnen snel slinkt. Hij vermoedde dat er over een week geen brandstof en voedsel meer zal zijn in het westelijk stadsdeel. Na een lange periode van rust is het donderdag op de westelijke Jordaan- oever en in de Gazastrook tot ongere geldheden gekomen. Voor de derde maal dit jaar werd de universiteit van Bir Zeit gesloten, het bij Ramalla gele gen bolwerk van Palestijns nationalis- Afspraak Noren De commandant van het Noorse con tingent van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon heeft met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie een akkoord ge sloten volgens hetwelk de PLO zich vrijelijk in de door de Noren gecontro leerde sector mag bewegen. Dit maakte het Noorse ministerie van buitenlandse zaken donderdag bekend, De ambassade van Israël noemde de afspraak een „openlijke schending van het mandaat van de VN-troepen- macht". in de ziekenhuissector zal ten goede moeten komen aan de eerste lijnsge- zondheidszorg (huisarts en aanverwan te hulpverleners) en voor poliklinische behandeling. Voorts is er meer geld no dig voor de opvang van psychogeriatri sche patiënten (ouderen) en van geeste lijke gehandicapten. Mevrouw Gardeniers' plannen zien er. per ziekenhuis, zo uit - Het streekziekenhuis De Bevelanden in Goes blijft met zijn 322 bedden buiten de bezuinigingsoperaties. Sterker nog, dit ziekenhuis knjgt er 3 bedden bij. - Het Rode Kruisziekenhuis in Zierik- zee houdt zijn 75 bedden - Het Gasthuis in Middelburg en Be- thesda-Sint Joseph in Vlissingen mo gen in totaal op termijn 378 bedden hou den. Er moeten 31 bedden ingeleverd worden, iets dat wordt gerealiseerd door het sluiten van één afdeling in Middelburg Beide ziekenhuizen zijn overigens bij de gewijzigde erkennin gen ui januari van dit jaar al redelijk ver teruggegaan door samen ruim 70 bedden in te leveren; - Het Julianaziekenhuis in Terneuzen (Slot zie pag. 8 kol. 6) [inister Gardeniers van volksgezondheid heeft EgXI donderdag de precieze recep- tegfflM ten uitgeschreven aan de Ne- derlandse ziekenhuizen voor de afslanking' in bedden aantal die zij de komende paar jaar zul len moeten ondergaan. Sinds vorige week lag daar al het fiat van de minis terraad op een plan van de bewinds vrouwe om het totale bestand aan zie kenhuisbedden in het land met 8000 in te krimpen, een bezuinigingsoperatie die op wat langere duur een bedrag van ongeveer 800 miljoen gulden moet ople veren. Inmiddels zijn nu ook besturen en directies van de ziekenhuizen op de hoogte gesteld waar de 'pijnlijke opera ties' moeten worden uitgevoerd. Voor Zeeland komt het neer op een 'inleve ring" van 86 bedden, die voornamelijk zal worden verhaald op het Gasthuis in Middelburg (31 bedden), hetSint-Lidui- na-ziekenhuis in Hulst (34 bedden) en het Sint-Antonlus-zlekenhuis in Oost burg (12 bedden). Ingrepen met op zich zelf vrij vergaande gevolgen voor het verzorgingsniveau, maar aan de andere kant in alle redelijkheid geredeneerd toch ook weer niet zo dramatisch en on verwacht dat er van onverantwoorde maatregelen kan worden gesproken. De eerste reacties van de leiding van de betrokken Zeeuwse ziekenhuizen ver raden teleurstelling over de vanuit Den Haag opgelegde bezuiniging en be zorgdheid over de kwaliteit van de ge zondheidszorg in de komende jaren. Maar tegelijk wordt erkend dat er met het oog op nieuwe organisatie- en sa menwerkingsvormen al rekening was gehouden met een teruggang in het beddenbestand. De voorgeschreven 'af slanking' komt alleen, gezien de stand van de plannen voor een nieuwe opzet en de wachttijd die ermee is gemoeid voordat daarvan in de praktijk iets zichtbaar zal zijn, uiterst ongelegen. Nijpend gebrek aan geld in 's rijks schatkist is er dus oorzaak van dat een nieuwe normstelling in de zieken huiswereld (3.7 bedden per 1000 inwo ners) in de komende jaren versneld zal worden doorgevoerd. En daarbij gaat het dan nog om een maximum, een ui terste bovengrens. In de jarenlang ge voerde discussies over aanpassing en vernieuwing van de ziekenhuisvoorzie ningen in Zeeland en moeizaam ge groeide samenwerkingsverbanden en fusievoomemens was men in de wereld van de gezondheidszorg al vertrouwd geraakt met dat toekomstige streefge tal. Maar dan op termijn, met het oog op nieuwe, moderne omstandigheden m de voorzieningen. Het plotselinge ka rakter van de bezuiningsmaatregelen laat geen ruimte voor een geleidelijke gewenning. En dat wekt vanzelfspre kend verzet. Zeker als wordt bedacht dat de ziekenhuizen naast een terug gang in het verzorgingsniveau ook nog worden opgescheept met het probleem van een uitverkoop aan arbeidsplaats sen, het haast onvermijdelijke gevolg van iedere bezuinigingsoperatie in de overheidssector. Het meuwe kabinet zal de uiteindelijke uitvoering van de plannen van minister Gardeniers voor zijn rekening moeten nemen. De zo- merploeg'-Van Agt m heeft voorlopig niet veel meer gedaan dan de knuppel in het kippenhok gooien. Er zijn vier maanden uitgetrokken voor de reacties vanuit de ziekenhuiswereld Afgezien van de directe problemen, waarvoor de Nederlandse zieken huizen zich met deze nadere aandui ding van de bezuinigingsplannen van het kabinet zien gesteld, zit er in de hele gang van zaken ook een stuk ontnuch tering. De mogelijkheden voor het toe komstig voorzieningenpeil" in de ge zondheidszorg worden afgepaald. Mis schien moet er ook nog wel worden 'in geleverd' op allerlei plannen voor ver nieuwing en verbetering van zieken huisvoorzieningen. Veel zal dan ook af hangen van de vraag hoe sterk de zie kenhuiswereld zelf rekening houdt met een 'verkrapping' over de hele linie. In Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoorbeeld kwamen gisteren de nadere cijfers van minister Gardeniers over de inkrim ping van het beddenbestand in de ver schillende ziekenhuizen met het oog op de komende fusie over als 'een grote op- luchting' (een opmerking van ir Korbee in zijn kwaliteit als vice-voorzitter van de bestuursraad van de Zeeuws-Vlaam se ziekenhuizen). De Haagse ingrepen worden gezien als een 'bevestiging' van het fusiemodel dat daar tussen de be sturen van de verschillende ziekenhui zen aan het groeien is. Duidelijkheid over en weer tussen alle instanties die m Nederland met ziekenhuisvoorzie ningen te maken hebben is nooit zo'n sterk punt geweest. Wanneer gedwon gen bezuiniging daarvoor als toets steen kan gelden is dat in de verwarde en verwarrende wereld van de gezond heidszorg in ieder geval een positief punt op de lat vdM In Amsterdam is donderdagmorgen vroeg de 21-jarige taxichauffeur M J aangehouden wegens het mishandelen van een 23-jarige Libanees. Volgens de politie probeerde de man voor zijn beurt te gaan, toen bij de taxistancl plaats aan het Leidseplein een aantal mensen op een taxi stond te wachten De taxichauffeur pikte dit niet en mis handelde de man zodanig dat deze in het ziekenhuis moest worden opgeno men

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1