ans op stevige ingreep in het ziekenfondspakket Tram botst op trein Voorzitter SER pleit voor een gedurfd beleid VBZ: STOP EXPERIMENT MET VROUWEN OP MARINESCHEPEN Geen vergelijking ambtenarensalarissen met bedrijfsleven r PZC/i binnen-buitenland f jERING WIL KOSTENBETEUGELING Verdeeldheid over 20 min voor kleine veeboeren love Boat LANDBOUWSCHAP CONTRA BONDEN*Sl™*i:^7~ tL"Si KINDEREN PLEITEN VOOR ZWEMBADEN ZONDER CHLOOR DE POUS: NAAR ECONOMISCH HERSTEL Slechts 2 man kem Rood Aktie Front - MPERDAG 8 JULI 1982 Van onze redactie volksgezondheid) 0ft JSTELVEEN - DEN HAAG (GPD, ANP) - Er moet rekening worden gehouden met een „stevige G* greep" in het ziekenfondspakket, zo voorspelt de Ziekenfondsraad in zijn verslag over 1981. nleiding zijn de adviesaanvragen van de regering over beperkingen in het pakket om de kosten Sou beteugelen, waarmee diverse commissies uit de Ziekenfondsraad nu aan de gang zijn. moet naar worden gestreefd om het n4mlk van onnodige dan wel onnodig [voorzieningen te voorkomen, zo Inf dt gesteld. Wat de wettelijke ver- E0 ikklngen betreft, er zal een restric- kering en van de bejaardenverzekering geeft grote zorg. In de vrijwillige verzekering stijgt de premie dit jaar naar raming met 8.8 pro cent. terwijl de premiestijging in de be- Je4 beleid moeten worden gevoerd, niet jaardenverzekering 10.7 procent be- sb.i ien wat betreft de omvang van een ui» strekking, maar ook wat de te beta- prijs betreft. ^mogelijkheden om een premieper- iuee vast te stellen dat de kosten t dekt zijn nu uitgeput. Er zijn geen 3 j' srves meer in de fondsen. Eind 1976 :d» ihet eigen vermogen van de zieken- r&i jskas nog f 1.2 miljard, eind 1981 ps i er een negatief vermogen van f 700 (oen, zodat in vijfjaar ruim f 1,9 mil- j werd ingeteerd. '0y! Ziekenfondsraad moet nu grote be- j l gen lenen, waardoor rentekosten igs staan en dus een kostenstijging die te Brmoet worden verhaald via een ho- tiat premiepercentage. Ook de premie- wikkeling van de vrijwillige verze- draagt. Gelet op de loonontwikkeling betekent dit dat de verzekerden een groter deel van hun inkomen aan de ge zondheidszorg zullen moeten besteden, aldus de Ziekenfondsraad. De samenwerkende centrales van werkgevers, verenigd in de RCO, wij zen een extra verhoging van de loon grens per 1 januari, waardoor 70 pro cent van de Nederlandse bevolking in het Ziekenfonds terecht zou komen, af. Dat hebben zij minister Gardeniers van volksgezondheid woensdag laten we ten. Een dergelijke maatregel moet de financiële problemen van de fondsen wegwerken. Voor de ondernemingen is een zekere rust tussen verplicht verze kerde en particulier verzekerde werk nemers van belang. Het duiventileffect moet worden vermeden. Een verschui ving van 375.000 werknemers geeft on rust, zo betogen de ondernemers. Zij menen bovendien dat er mee vooruit wordt gelopen op een herzienine van een veroordeling o Turkije door a> uropese parlement m RAATSBURG (ANP) - Tijdens de v- spagne dit najaar voorafgaand aan ireferendum over de nieuwe Turkse i w| ndwet zal het Europese Parlement Na teen delegatie in Ankara aanwezig c eten zijn die als waarneemster zal nr Ie^en* ie leden van de Europese volksverte- )niwoordiging konden zich achter deze Cu ie van de Westduitse christendemo- pI at Kai Uwe Van Hasassel scharen, lotl iwoensdag namens de politieke com- no.3 ssle van het parlement verslag uit- ,r:1- acht van zijn twee reizen naar Tur- e. Hoewel de meningen in het parle- J nt haarscherp tegenover elkaar eh Dden (socialisten en communisten eoi lenover conservatieven en christen- ss 6 nocraten) bleef zij n visie overeind: er 0£ sntwel in Turkije zo snel mogelijk een ide te komen aan de militaire dicta- ir, maar een veroordeling van het be- iei' id is in Straatsburg niet op haar I «is. DEN HAAG (ANP) - De verschillende organisaties in het Landbouwschap hebben woensdag geen overeenstem ming kunnen bereiken over de beste ding van de twintig miljoen gulden, die de Europese Gemeenschap aan Ne derland heeft gegeven als extraatje' voor kleine melkveeboeren. E>e drie landbouworganisaties, die sa men de meerderheid hebben, zeiden in een vergadering in Den Haag het geld vooral uit te willen geven in de vorm van investeringspremies. Daarmee stelden zij zich op een lijn met het dagelijks bestuur van het Land bouwschap, dat dit onder meer had voorgesteld. De voedingsbonden FNV en CNV pleit ten voor een uitkering ineens aan de kleine veeboeren. De FNV-woordvoer- der stelde voor iedere 'keuterboer' 800 gulden ineens te geven. Onder een kleine veehouder verstaat het landbouwschap een boer wiens koeien te zamen per jaar maximaal 200.000 kilo melk leveren. Er zijn onge veer 25.000 van zulke boeren. De voedingsbonden zijn tegen investe ringspremies. omdat de twintig miljoen gulden volgens hen dan bij de financieel krachtiger boeren terecht zal komen. Het geld is juist bedoeld voor de armste melkveehouders. Steunregeling Naast toekenning van investeringspre mies heeft het dagelijks bestuur van het landbouwschap woensdag voorgesteld een deel van de twintig miljoen te ge bruiken voor een steunregeling voor ou dere boeren die hun bedrijf willen beëindigen. In de vergadering van 1 september zal het dagelijks bestuur een definitief voorstel aan het landbouwschap voor leggen. Minister De Koning van land bouw moet de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, voor 30 september ver tellen hoe het geld zal worden besteed. DEN HELDER - Marja de Jong (21 wi Hoorn, matroos, heeft de laatste reis van 3,5 maand met de Zuid- kmis meegemaakt, maar heeft daarna aj'gehaakt. „En daar heb ik peen spijt van. Het eerste jaar was echt leuk aan boord, maar na die laatste reis hoefde het voor mij niet meer". Met name haar werk, navi gatie, zag ze met meer zitten. ,JDie reis moest ik dat samen met twee andere vrouioen doen. En die von den dat werk meer een lolletje dan «en vak. Dat leverde vaak knette rende ruzies op, ook tussen man nen en vrouwen". Daarnaast wijst Marja op de soms erg jonge leeftijd van de mannelij- fce opvarenden op de laatste reis. Dat leverde soms toestanden op die deden denken aan de film 'Love1 nee Boar van de televisie. Maar als je dan later een haven aandeed gin gen veel meisjes weer op stap met mannen van andere schepen van iei eskader. Nou, je begrijpt dat de ongens op onze boot dat niet zo enk vonden", aldus Marja, die nu op de operationele school werkt. jSotoer concludeert ook weer uit het verhaal van Marja, dat de marine lijaar te vroeg begonnen is met deze proef „Geen enkel Navo- II tehtp vaart rond met vrouwen in operationele functies op schepen, (aarwij moeten weerzo nodig het voortouw nemen VMO-voorzitter Gerard Brand vult dem aan. ,J)e politiek heeft de ma nie gedwongen met vrouwen in zee tie gaan Voor de marine hoefde dat lelemaal niet. De marine is er men- taai nog niet aan toe om dat voor- louw te nemen". Waarop Sohier op de eeuwenoude marine-uit drukking: „Een vrouw en een kind 'de pest op je schip". DEN HAAG - Twee inzittenden van een Haagse tram zijn woensdagmorgen licht gewond geraakt bij een botsing met een trein. De tram werd zwaar beschadigd; de trein ver voerde twee nieuwe trams. Het tramstel van lijn 6. onderweg naar Leidschendam. moest om half twaalf op het kruispunt Hobbemaplein in Den Haag zuidwest het NS-spoor kruisen dat evenwijdig aan andere tramsporen ligt. Op dit NS-spoor werden juist twee nieuwe trams voor de Haagsche Tramweg Maatschappij HTM aan gevoerd, op een hiervoor speciaal ingerichte platte wagen. De combinatie van in totaal dne wagens werd geduwd door een NS-locomotief. Bij de botsing werd een tram-verkeerslicht platgereden, maar het bleef functioneren en vertoonde rood knipperend licht. Volgens de HTM had de tram op lijn 6 hiervoor moeten stoppen. Bij de klap boorde een buffer van de spoorwagen zich diep in de tram op lijn 6. Een draaistel werd losgescheurd en het voorste deel van de dubbelgelede tram kantelde half. Ook de spoorwagen werd opgetiiö, maar de lading bleef ogenschijn lijk ongeschonden. De HTM is niet voor de schade verzekerd. Het verkeer onder vond grote hinder van het ongeluk. het stelsel van ziektekostenverzeke ring. De werkgeverscentrales zijn verder te gen omdat volgens hen: - de inkomensgroepen rond modaal rond 175 gulden per jaar meer premie moeten gaan betalen; - de gevolgen van een jarenlange te laag gehouden premie in de verplichte fondsverzekering afgewenteld wordt op de 375.000 loontrekkers die daarvan niet hebben kunne profiteren; - op oneigenlijke wijze de collectieve uitgaven worden vergroot (tegen spraak met regeringsvoomemeni; - voor een norm van 70 procent elke rechtsgrond ontbreekt. Het oorspron kelijke percentage van 70 procent was geen vooropgezet doel maar een gevolg van een gekozen loongrens; - de problemen liggen bij de terugloop in de vrijwillige fondsverzekering en de bejaardenverzekering. Optellen van de drie vormen en de aantal verzekerden uit te breiden deugt derhalve niet, aldus het RCO. Verzet PCO tegen bezuinigingen op onderwijs DEN HAAG - De Protestants Christe lijke Onderwijsvakorganisatie (PCO) gaat zich krachtig verzetten tegen de bezuinigingen die het onderwijs ge troffen hebben en eventueel nog zullen treffen. Via alle beschikbare kanalen gaat de PCO duidelijk maken „dat dit echt niet meer kan". Het hoofdbestuur bereidt zich voor om direkt in het be gin van het nieuwe schooljaar het ver zet vorm te geven. Dat is de mening van de meer dan 100 kaderleden van de PCO die in Utrecht bijeen waren geroepen door het hoofd bestuur. Han Gunneman treedt op 1 september af als voorzitter van de Pro testants Christelijke Onderwijsvakor ganisatie (PCO). Op die dag aanvaardt hij een nieuwe functie als voorzitter van de „Toetsingscommissie wet medezeg genschap onderwijs" Leen ter Haartot nu toe tweede voorzitter van de PCO, volgt Gunneman op. LEIDSCHENDAM - Een aantal kinderen van het Komi- tee Kindervuist heeft woensdagmiddag op het departe ment van volksgezondheid en milieuhygiëne in Leid schendam enkele duizenden handtekeningen en klach ten over het zwemwater in ons land overhandigd aan staatssecretaris Lambers-Hacquebard. Eén van de kinderen bood de staatssecretaris het eerste exemplaar aan van het boekje "Veilig zwemwater'. Daar in wordt de actie 'Chloor is goor' uit de doeken gedaan en er zijn vele klachten over slecht zwemwater in opgeno men. Ook staat in het boekje op welke manier het zwem water kan worden gezuiverd. Kindervuist startte in maart met de actie „veilig zwemwater" onder het motto „Chloor is goor" en sindsdien zijn volgens het comité honderden reacties binnengekomen. Veel mensen (jong en oud) hebben last van „rode ogen", uitslag, chloor- stank en hoofdpijn. Overgevoelige zwemmers hebben zelfs een zwemverbod van hun arts gekregen. De staatssecretaris beloofde de kinderen dat haar minis terie iets aan de zwembaden zal gaan doen. Het wetsont werp „hygiëne en veiligheid van zweminrichtingen,, ligt nu bij de eerste kamer en het is de bedoeling dat op 1 januari 1983 nieuwe regels van kracht zullen worden voor alle 454 overdekte en 693 openluchtbaden in Neder land. DEN HAAG (ANP) - Een beter even wicht tussen marktsector en collectie ve sector, inkomensmatiging en sane ring van de overheidsuitgaven zijn volgens voorzitter dr. J. W. de Pous van de Sociaal-Economische Raad de we gen waarlangs economisch herstel ge zocht moet worden. Hij schrijft dit in het jaarverslag 1981 van de SER, dat woensdag is gepubliceerd. Het sociaal-economische overleg staat volgens dr. De Pous voor een zware op gave. Maar door de groeiende bereid heid te zoeken naar overeenstemming over nieuwe hoofddoelstellingen, zijn de contouren van een meuwe aanpak ontstaan. De daartoe noodzakelijke be leidsvoorstellen zijn verstrekkend en bestrijken een breed terrein. Effect zul len ze pas hebben als ze een aantal jaren consequent worden doorgezet, aldus schrijft De Pous. „Het feit dat een half miljoen werklozen en nog eens vele honderdduizenden ar beidsongeschikten noodgedwongen buiten het arbeidsproces staan en het feit dat de economische ontwikkeling ons stelsel van collectieve voorzienin gen in de kem dreigt aan te tasten, rechtvaardigt een gedurfd beleid," zo merkt de SER-voorzitter op. Hij pleit voor een gezamenlijke aanpak, waar- (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Er komt geen onderzoek dat duidelijk zou kunnen maken of ambtenaren met hun arbeidsvoor waarden inderdaad beter af zijn dan werknemers in het particuliere be drijfsleven. De ambtenarenorganisa- ties zijn er furieus over. „Een breed op gezet onderzoek had een eind kunnen maken aan de grove stemmingmake rij", zo zeggen de vier samenwerkende centrales van overheidspersoneel in een verklaring. De houding van de werkgeversorgani saties is er blijkens de verklaring van de ambtenarenbonden oorzaak van dat het onderzoek niet doorgaat. „Hun defi nitieve weigering om mee te werken komt echter in een heel vreemd dag licht te staan omdat zij voortdurend verhalen rondstrooien als zouden de ar beidsvoorwaarden van het overheids personeel beduidend beter zijn dan die van mensen in het bedrijfsleven". Het standpunt van de werkgevers blijkt uit een brief die de Stichting van de Ar beid (overlegorgaan van werkgevers- en ondernemingsorganisaties) aan de mi nister van sociale zaken heeft gestuurd. Met name uit zaken als de pensioenre geling en het niet-betalen door ambte naren van sociale premies zijn de voor oordelen voortgekomen. De ambtena- renorganisaties bestrijden echter dat er van voordelen sprake is; zij vinden dat zij door bepaalde elementen in het pak ket arbeidsvoorwaarden van het parti culiere bedrijf juist een achterstand hebben. Al geruime tijd geleden werden initia tieven genomen om te komen tot een grondige vergelijking tussen de ver schillende pakketten arbeidsvoorwaar den, waarbij zeer nadrukkelijk ook zou moeten worden gekeken naar de bedra gen die men netto van salarissen over houdt. „Het is nu echter onmogelijk om tot een reële vergelijking te komen", aldus de bonden. „Een laatste poging om de centrale werkgeversorganisaties ertoe te bewegen aan een breed onderzoek deel te nemen, is mislukt - en wel door botte halsstarrigheid van werkgevers zijde". aan allen meewerken en waarbij de las ten eerlijk worden verdeeld. Voor zo n gezamenlijke aanpak moet aan vier voorwaarden worden voldaan. Het inkomensbeleid en het budgettaire en monetaire beleid moeten-in overleg - op elkaar worden afgestemd- De over heid moet in lijn hiermee een begro tingsbeleid, een gericht structuurbe leid en een eigen inkomensbeleid voe ren. De marktsector is de steunpilaar van de economie, en inkomensmati ging moet zicht bieden op resultaten, zij het dat die niet op voorhand kunnen worden gewaarborgd. De SER bracht in 1981308 adviezen aan de regering uit, waarvan volgens het jaarverslag 31 adviezen van principieel en fundamenteel karakter en van es sentiële sociaal-economische beteke nis. In 1981 werden 373 fusies bij de SER- commissie voor fusieaangelegenheden gemeld, 13 procent minder dan in 1980. In zeven gevallen werd een klacht in gediend over niet-naleving van de fu siecode. In vijf gevallen verklaarde de commissie die klacht gegrond, drie daarvan leverden een openbare sanc tie op. DEN HELDER (ANP) - De VBZ. de grootste vereniging van marineperso neel (26.000 leden), wil dat de proef wordt stopgezet waarbij vrouwelijk marinepersoneel aan boord van mari neschepen wordt geplaatst. Op basis van gesprekken met opvarenden van het bevoorradingsschip 'Zuiderkruis' waar het experiment al meer dan een jaar loopt, alsmede na een enquête on der de opvarenden, is de VBZ tot deze conclusie gekomen. „Indien echter politieke druk het stop pen van de proef onmogelijk maakt, moet de proef worden voortgezet op de echte oorlogsschepen, de standaardfre gatten en de gemoderniseerde Van Speijkfregatten. Alleen zal daar nog duidelijker blijken dat de proef tot mis lukken is gedoemd", aldus VBZ-voor- zitter R. Sohier woensdag desgevraagd. De proef, die begin 1981 startte met een twintigtal vrouwen op verschillende functies aan boord van de 'Zuiderkruis', werd gedurende een jaar door de mari ne intensief begeleid. Alle opvarenden aan boord deden toen vrijwillig aan het experiment mee. Daarna werd begin dit jaar onder heel wat andere omstandig heden een reis van 3,5 maand naar on der meer de Verenigde Staten gemaakt. „Andere omstandigheden waardoor de werkelijke gang van zaken op schepen heel wat dichterbij kwam. Geen specia le begeleiding en geen vrijwilligers. Toen bleek hoe het experiment faalde", aldus Sohier. Officieren De VMO, de aan dc VBZ gelieerde ver eniging van marine-officieren (3600 le den), neemt een wat minder hard standpunt in over het experiment. Voorzitter Gerard Brand: „De proef is in het eerste jaar geslaagd maar dat is logisch want de omstandigheden waren optimaal De laatste 3,5 maand werden de werkelijke omstandigheden bena derd. Toen kwamen de problemen Wij vinden echter dat de proef moet worden voortgezet, met dien voorstande dat het experiment op de standaardfregat ten en de gemoderniseerde Van Speijk fregatten moeten worden uitgevoerd. Dan pas kun je na een paar jaar zeggen of het kan of niet". Brand wijst erop dat zijn standpunt meer rekening houdt met de wil van de volksvertegenwoordi ging die tot dit experiment leidde. Problemen Een van de problemen op de laatste reis was dat de bezetting van de com mandocentrale uit twee mannen en ne gen vrouwen bestond. „Een gevolg van tekorten in onder meer dat dienstvak. Je leidt dus vrouwen het liefste op in dienstvakken waar grote tekorten be staan. Maar het gevolg daarvan is dat mannen steeds meer verdrongen wor den naar posten op de standaardfregat ten en de Van Speijkfregatten, en daar door veel langere vaarperioden moeten maken", aldus Sohier. Volgens Sohier heeft de enquête een groot aantal nadelige aspecten van de plaatsing van vrouwen aan boord van de 'Zuiderkruis' aan het licht gebracht. „Hun fysieke kracht blijkt duidelijk te kort te schieten voor sommige taken. Bij een oefening met brandslangen lukt het de meeste vrouwen niet de slang, waar zo'n zes atmosfeer druk op staat, goed vast te houden. Veel mannelijke opvarenden vinden dat de veiligheid van het schip hieronder lijdt. Maar ook het stutten, het laden van munitie en van voorraden levert de vrouwen fysie ke problemen op". Bovendien blijkt het biologische ver schil tussen man en vrouw aan boord problemen op te leveren „Het leidt tot een continue spanning. Want tussen die jonge vrouwen en kerels ontstaat toch vaak wat verkering, wat weer leidt tot jaloezie bij andere mannelijke opvaren den Het gevolg is een continue span ning aan boord, die de saamhorigheid ondermijnt", aldus Sohier. Andere problemen met de vrouwelijke aanwezigheid aan boord liggen op het vlak van de discipline. „Vrouwen heb ben veel minder gevoel voor discipli ne" en gebrek aan motivatie, aldus de VBZ-voorzitter. HILVERSUM - Het Rood Actie Front Nederland (RAFN) blijkt te bestaan uit niet meer dan twee personen: een 19- jarige Hilversummer en een 17-jarige scholier uit 's-Graveland. Een dinsdag aangehouden 23-jarige inwoner van Huizen blijkt slechts sympathiek te genover de ideeën van het tweetal te hebben gestaan. De jongens die met molotov-cocktails aanslagen pleegden op een TROS-ge- bouw, een benzinestation en op wonin gen van de RPF-voorman Meindert Leerling in Huizen en ex-joumalist Hans Knoop in Naarden, hebben voorts dreigbrieven geschreven aan de Franse ambassade en de minister van justitie. Van de aanslagen hebben ze volledige bekentenis afgelegd. Het tweetal verklaarde de democratie te willen provoceren. Met name politiek rechts georiènteerden waren hun doel wit. De politie zegt, dat de uitvoering van hun acties „bijzonder knullig" was. Het tweetal zal vrijdag aan de officier van justitie worden voorgeleid. Hen zal brandstichting ten laste worden ge legd. Inspecteur B. de Blaauw die het onder zoek leidde, zegt dat tot arrestatie kon worden overgegaan na enige anonieme tips. „Dat het om een dergelijk relatief kleine zaak zou gaan. had ik niet ver moed". aldus De Blaauw Aantjes voorzitter van kampeerraad DEN HAAG (ANP) - Voormalig CDA- fractievoorzitter mr. Willem Aantjes wordt voorzitter van de kampeerraad. De ministerraad heeft woensdag op voordracht van de minister van CRM tot die benoeming besloten. De kampeerraad wordt Ingesteld op ba sis van de kampeerwet, die mei vorig jaar het staatsblad heeft bereikt. De raad heeft onder meer tot taak de mi nister van CRM, gevraagd of onge vraagd van advies te dienen over kam- peeraangelegenheden. Het voorzitter schap van de kampeerraad is een bezol digde functie voor twee dagen per week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9