PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ►tart proefproject windenergiecentrale Israël verwerpt twee punten van Amerikaans evacuatieplan PLO Regering weinig enthousiast voor Zeeuws Energo-project Blokkade Tour Akkoord Philips-cao REGERING: PARK VAN 10 TOT 20 WINDMOLENS Van Agt noemt politiek van VS tegenstrijdig Hg Mysterieuze bolletjes opgeruimd Zelfde weertype Droog, perioden met zon maar ook wolkenvelden. Middagtemperatuur van 20 graden aan zee tot ongeveer 25 in het binnenland. Weinig toind, maar in de middag aan de kust matige wind 225e jaargang no. 157 londerdag 8 juli 1982 tamse bv sinds 1881 VOOR HET BETERE DAKDEKKERSWERK Postbus 154 - 4460 AD Goes - telefoon 01106-1740 IVan onze Haagse redacteuri JEN HAAG - De regering ziet niet veel t de mogelijkheden om het Energo- roject van de PZEM en Rijkswater- ut op het werkeiland Neelt je-Jans te .randeren in een demonstratiepro ject voor een windpark, gecombineerd itt een opslagbekken, tat blijkt uit het woensdag door minis- •rTerlouw van economische zaken ge- «bliceerde regeringsstandpunt over Indenergie en Opslag', een stand punt dat voortvloeit uit de studie naar de haalbaarheid van het Plan-Lievense, waarin wordt voorgesteld van het Mar kermeer een groot windenergie en op slagcentrum te maken. In de bij het re geringsstandpunt behorende studies wordt ook de mogelijkheid aangestipt om voor de kust van Schouwen in zee een spaarbekken voor energie te bou wen. De nadelige planologische en mi lieukundige effecten zouden hier klei ner zijn dan bij de 'Lievense-lokatie' in het Usselmeer. De regering vindt zo'n spaarbekken overigens iets voor de middellange termijn. Zij wil zich voorlo pig beperken tot een demonstratie-win denergiepark. Het Energo-project dat voor Neeltje- Jans is voorgesteld, waar tien vrij grote windmolens van 3 megawatt gebouwd zouden worden in samenhang met een opslagsysteem waarvoor de bouwput ten van de pijlers voor de stormvloed kering gebruikt zouden worden, is voor de regering niet echt interessant. Het Energo-project is „geen optimaal com promis tussen de te behalen leereffec ten en de benodigde investeringen", al dus het regeringsstandpunt. Het pro ject levert geen belangwekkende nieu we informatie op. zo is de verwachting, die nodig is voor een juiste beeldvor ming van de mogelijkheden van energieopslag. „Daarom ligt de bouw van een Energo- spaarbekken vooralsnog niet in de re de", staat in het regeringsstandpunt te lezen. Slechts van de eventuele bouw van een pomp-accumulatie-installatie zou men iets kunnen leren. De kust voor Schouwen is. zoals gezegd, aangewezen als één van de plaatsen voor een mogeljk buitengaats spaar bekken. net zo als overigens de kust ten westen van de Maasvlakte, welke laat ste mogelijkheid door de betrokken ambtelijke werkgroep iets positiever wordt beoordeeld Er worden geen bij zondere technische problemen ver wacht bij de realisatie ervan. De in vloed op de waterhuishouding voor de kust wordt niet negatief ingeschat, ter wijl een combinatie met de mogelijk heid van opslag van baggerspecie en de aanleg van een averijhaven wordt open gehouden. Een goed drainagesysteera wordt wel als technisch probleem ge zien. Volgens de verschillende w erkgroepen kan de kennis die Rijkswaterstaat bij de Deltawerken heeft opgebouwd be houden blijven en uitgebreid worden wanneer tot de aanleg van een spaar bekken zou worden besloten. JEN HAAG ANP/GPD) - De regering heeft besloten om in Nederland een proefproject op poten te letten met een windenergiecentrale. De gedachten gaan uit naar een park van tien a twintig windmolens, elk met een vermogen van 0,3 a 0,5 megawatt. In de tweede helft van dit jaar zal een lefinitieve beslissing worden genomen over de prototypes van de windmolens die zullen worden opgesteld, zo is woensdag bekendgemaakt. Nog voor het einde van het jaar zal worden bepaald waar het windmolenpark wordt gevestigd. Uiterlijk eind 1984 moet met de bouw van het park worden begonnen. spoedige uitvoering van dit belangrijke energieproject. De meest in aanmerking komende ves tigingsplaatsen voor deze „windcentra- le" zijn: Friesland. Noordoost-Gronin- gen, Flevoland en het Moerdijkgebied. Overheid en elektriciteitsbedrijven werken in dit project samen. De helft let „demopark", zoals de nu te bouwen iroefwindcentrale wel wordt genoemd, an volgens minister Terlouw (econo mische zaken) in 1985 elektriciteit aan iet openbare net gaan leveren. Dit zei )Üj woensdag nadat in de ministerraad reenstemming was bereikt over van de kosten, tot een maximum van f35 miljoen wordt daar economische zaken betaald. Het proefpark komt er in het kader van het zogenaamde plan-Lievense, dat twee jaar geleden werd gelanceerd. Ir. L. W Lievense uit Breda voorzag behal ve een windmolenpark ook een spaar- ongegrond De uitbreiding van de Agrimarkt in Goes is definitief van de baan. De Kroon heeft beroepen van de gemeen teraad van Goes en Agrimarkt BV on gegrond verklaard De Kroon is van oordeel dat uitbreiding van de Agri markt het wlnkeipalroon in Goes zal verstoren. Bovendien wordt vergro ting van het bedrijf uit het oogpunt van ruimtelijke ordening niet wense lijk geacht. theaterbureau "Uit in Zeeland' wordt mogelijk omge vormd tot een theaterbureau voor de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee. Volgens Jan de la Mar, directeur van de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland, staan meer ge meenten welwillend tegenover een manier van samenwerking op het ge bied van de podiumkunsten in Zee land. Als de plannen doorgaan blijft er een apparaat bestaan van waaruit des kundigheid kan worden verstrekt als het gaat om de organisatie van thea- terevenementen. PAGINA 3 postbank De regering vindt dat de Postbank zo spoedig mogelijk tot stand komt. Deze - volwaardige - Postbank moet zo mo gelijk al per 1 januari 1984 in werking treden. Vestigingsplaats voor het hoofdkantoor wordt Amsterdam. De Postbank zal op commerciële basis ge bruik blijven maken van de loketdien sten van de PTT-kantoren ziekenfonds Er moet rekening worden gehouden meteen 'stevige ingreep' in het zieken fondspakket. De Ziekenfondsraad voorspelt dat in zijn verslag over 1981. De raad wijst op de adviesaanvragen van de regering over beperkingen ln het pakket om de kosten te beteuge len. De windturbine in Petten bekken voor de opslag van elektriciteit, te bouwen in het IJsseimeer (plaats van de eventuele toekomstige Marker waard of buitengaats in de Noordzee). Een dergelijk bekken wordt nu nog niet noodzakelijk geacht. Losgekoppeld Terlouw wilde dit onderdeel loskoppe len van de rest. Hij lichtte woensdag toe dat het verstandiger is in fasen te werken. Er hoeft over opslag nog niet te worden beslist, omdat maximaal 1000 miljoen watt vermogen (van de „windcentrale") direct kan worden ge leverd en niet hoeft te worden opgesla gen. Pas als het windvermogen 2000 (Slot zie pag. 8 kol. 5) CAIRO (UPI/AFP) - De Amerikaanse buitenlandse politiek is enige tijd „te genstrijdig" geweest. „Men kan niet ontkennen dat Israël de invasie in Li banon niet had kunnen uitvoeren zon der enige Amerikaanse steun. Men kan echter ook niet ontkennen dat zonder de Amerikaanse druk de joodse staat geheel Beiroet zou hebben bezet". Dit heeft premier en minister van bui tenlandse zaken Van Agt gezegd in een interview met de Egyptische krant Al Ahram dat woensdag is verschenen. Van Agt bracht een driedaags bezoek aan Cairo en keerde woensdagmorgen terug naar Nederland. De premier zei met te kunnen zeggen of de Amerikaanse regering van te voren op de hoogte was van de Israëlische plannen in Libanon. Volgens Van Agt. „weliswaar een vriend van de Verenig de Staten", wordt de Amerikaanse poli tiek in het Midden-Oosten „geken merkt door veel aarzelingen'' en „door een gebrek aan een duidelijke directe poltieke lijn". Hij gaf toe dat de Ameri kaanse-Europese betrekkingen onder hevig zijn aan „werkelijke spanning" en dat West-Europa graag deze spanning wil opheffen maar dat Washington een bijdrage in deze richting moet leveren. Volgens de premier is Nederland bereid opnieuw troepen te leveren voor Unifil wanneer zijn mandaat wordt verlengd. Van Agt vindt evacuatie van de PLO uit West-Beiroet door de Franse vloot, on der escorte van de Amerikaanse zesde vloot, de enig voorstelbare oplossing voor de 6000 Palestijnen in de Libanese hoofdstad. DENAIN - Honderden staalarbeiders uit het Noordfranse stadje Denain. die ontslagen zijn of met ontslag bedreigd worden, hebben dinsdag de Tour de France tot stilstand gebracht. De fabrieksarbeiders blokkeerden het parkoers, waarop een ploegentijdrit gereden werd en zorgden voor een uncicum in de lange Tourhistorie: de renners konden niet verder. De ren ners van ploegleider De Kimpe, die als eersten arriveerden keken hulpe loos rond, maar mochten de rit niet vervolgen. Ook andere ploegen werden op andere plaatsen in het parkoers tegengehouden, zodat weldra een enor me chaos ontstond. De Tourdirectie annuleerde omstreeks één uur de etappe en besloten later om zondag een tijdnt voor ploegen in te lassenJuist omdat het een ploegen tijdrit was kon men de Touretappe niet vervolgen. Was het een gewone etappe geweest, dan was de actie van de staalarbeiders mislukt, omdat de Franse politie in zo'n geval de demonstranten uiteen had geslagen en Tour baas Levitan de rennersgroep opnieuw had laten vertrekken. Nu. nadat de tijdrit was stilgelegd, kon dat niet meer. De renners zouden niet meer gestart zijn. De Belg Planckaert: „We hebben allemaal dikke benen...'. (Zie ook pagina Ui EINDHOVEN (ANP) - Philips en de vakbonden hebben woensdagavond in de zevende onderhandelingsronde een principe-akkoord .bereikt over een nieuwe cao voor de circa 75.000 Neder landse Philips-werknemers. De prijs compensatie - het belangrijkste strui kelblok in de onderhandelingen tot dusver - is voor dit jaar gehandhaafd met dien verstande dat de Philips- werknemers per 1 juli 2,75 procent prijscompensatie krijgen in plaats van de 3,3 procent die de bonden eigenlijk hadden gewild. Het landelijk percen tage prijscompensatie per 1 juli is 2,54 procent. In de cao-onderhandelingen voor vol gend jaar zal het al of niet voortzetten van het systeem van prijscompensatie bij Philips weer aan de orde komen, zo is Philips met de bonden overeengeko men. De prijscompensatie per 31 december 1982 zal in ieder ge val 25 procent bedra gen en als het landelijk gemiddelde ho ger is zal dit worden gevolgd. Andere punten uit het cao-akkoord zijn: experi menten met het overschakelen van vier- op vijfploegendiensten die per Phi- lips-vestiging nader ingevuld moeten worden gaan dit jaar van start. Ook is overeenstemming bereikt over een an dere wijze van het uitbetalen van de eindejaarsuitkering en de vakantietoe slag. Het stoffelijk overschot dat dinsdag ingemetseld werd aangetroffen in een woning in IJsselstein was van een vrouw met blond haar. Patholoog-ana toom dr. Zeldenrust heeft dit woensdag vastgesteld tijdens de sectie. Omtrent de identiteit van de vrouw is volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie nog niets bekend. De Belg Roger Noel is in Polen gear resteerd toen hij een radiozender over handigde aan vertegenwoordigers van de geschorste vakbond Solidariteit. Dat heeft de politie in Warschau woens dag meegedeeld. De zender was verstopt tussen de medi sche apparatuur die de manmzijr. auto had. halve finales Vanmiddag en vanavond worden de halve finales van het wk-voetbal in Spanje afgewerkt In Barcelona ko men eerst Italië en Polen tegen elkaar in actie. Beide teams missen een be langrijkespeler bij Polen blijft Boniek aan de kant. Italië treedt aan zonder Gentile. Belde spelers liepen in de voorgaande wedstrijden twee keer te gen een gele kaart op. In Sevilla strij den West-Duitsland en Frankrijk om een plaats in de finale. De Westduit- aers zullen het karwei zonder hun ster speler Rummenlgge moeten klaren. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 11, 12 en 13. Varia: 14. Radio en televisie: 15. Financiën: 17. (Van ome correspondent) JERUZALEM - Israël heeft de Ameri kaanse voorstellen die tot een evacua tie van de PLO uit Beiroet moeten lei den op twee punten verworpen. Israel gaat er mee akkoord dat de Ameri kaanse Zesde Vloot op de rede van Bei roet de gewapende Palestijnen aan boord neemt en hen onder de vlag van het Rode Kruis overbrengt naar de Sy rische haven Latakia. Het kabinet-Be gin is tegen een politiek bureau in de Libanese hoofdstad. Ook een even sym bolische detachering van twee kleine Palestijnse militaire eenheden bij het Libanese leger wordt door Jeruzalem van de hand gewezen. Na de spoedzitting van het Israëlische kabinet zeiden ministers optimistisch te zijn over een vrijwillige aftocht van de PLO uit Beiroet. Niet duidelijk is waarop deze mening stoelt. De PLO zelf ontkent nadrukkelijk door de Ameri kaanse Zesde Vloot 'gered' te willen worden Israël heeft voor een overeenkomst over het vertrek van de PLO uit Beiroet een ultimatum gesteld dat zondag af loopt. Dat heeft de Amerikaanse minis ter van defensie Caspar Weinberger woensdag gezegd Een besluit van die strekking zou het Israëlische kabinet afgelopen zondag hebben genomen. Syrië heeft aangeboden de Palestijnse guerrillastrijders op te nemen. Dit heeft de Israëlische minister van economi sche zaken. Jakov Meridor, woensdag avond meegedeeld in een interview met radio-Jeruzalem Beschietingen In en rond West-Beiroet zelf zijn de ar tilleriebeschietingen over en weer na een gevechtspauze van 12 uur woens dagavond hervat Israel blijft zijn worg greep op westelijk Beiroet verstevigen, zo delen militaire zegslieden mee. al is de toevoer van electriciteit en water weer hersteld. Het verkeer tussen Oost en West-Beiroet was woensdag zeer be perkt van omvang. Intussen rijst in Israël de vraag of met het vertrek van de Palestijnen uit Bei roet het PLO-probleem in Libanon is opgelost. Er wordt op gewezen dat in het Noordlibanese Tripoli nog Pale stijnse kampen zijn en PLO-bases. Mi nister van economische zaken Merridor - belast met de Israëlische hulpverle ning aan Libanon - heeft echter laten weten dat Israel geen belangstelling heeft voor Tripoli, ook al omdat niet uit te maken is wie in die kampen vluchte ling. en wie terrorist is. Dit werpt de vraag op of de Israëli's in de vluchtelin genkampen in Zuid-Libanon dat onder scheid wel hebben kunnen en willen maken. De bereidheid van president Ronald Sport en politiek 'et onderbreken van de gisteren (gedeeltelijk) verreden vijfde etappe in de Ronde van Frankrijk is geen ISesaj op zichzelf staand incident. De laatste jaren is het her- fiaaMelyk voorgekomen, dat bepaalde groeperingen belangrijke sportgebeur tenissen aangrepen om via blokkades de aandacht op hun problemen te vesti gen. Een zelden falend middel, want kranten, radio en televisie plegen nu eenmaal veel aandacht te schenken aan grote sportevenementen Het on derbreken daarvan - en in dit geval de afgelasting door de Tourdirectie - is dus nieuws. In het Franse stadje De- nam, waar duizenden arbeiders het slachtoffer dreigen te worden van de crisis in de staalindustrie, hadden de voormannen van de met ontslag be dreigde arbeiders weinig fantasie nodig om meteen de ongekende mogelijkhe den te zien van zo een verleidelijk ob ject als een Touretappe. Uit sportief oogpunt gezien een 'wanprestatie', maar die staat in geen verhouding tot wat de Franse regering presteert: slui ting van de staalfabriek van Denain. De Franse staalarbeiders hebben met hun demonstratieve blokkade duidelijk wil len maken, dat zij zich bedrogen voelen door de beloften van de politieke partij en en met name door Frankrijks presi dent Francois Mitterrand. In dit geval waren de arbeiders van oordeel, dat het doel in alle opzichten de middelen hei ligt. Toevallig was de Tour de France bij de hand om aan hun protest extra inhoud te geven. Jammer voor de ren ners en vervelend voor hun miljoenen supporters, die gisteren in de kou ble ven staan, maar dramatisch voor de sport is het niet. Politiek en sport zijn - helaas - twee niet te scheiden groothe den. In een moderne wereld als de onze hebben zij nu eenmaal veel raakvlak ken. Ieder mag dat betreuren, maar dat neemt niet weg, dat de vermenging van sport en politiek een realiteit is. In een dergelijk klimaat kunnen botsingen, zoals die zich gisteren hebben voorge daan, niet altijd worden vermeden. Wie daaraan voorbijgaat, heeft ook niets be grepen van de maatschappelijke ont wikkelingen van de afgelopen vijfen twintig jaar. Dim De wind eronder Na een periode van verwarrend veel verspreide proefjes en elkaar be concurrerende ideeën heeft het kabinet dan nu besloten om het onderzoek naar de mogelijkheden van windenergie in Nederland doelgericht aan te pakken. Nog voor het eind van dit jaar zullen de plannen zijn uitgewerkt voor de bouw van een windmolenpark (bestaande uit 10 tot 20 molens) met daaraan gekop peld een elektriciteitscentrale, die stroom moet gaan leveren aan het openbare net. Minister Terlouw van economische zaken heeft het regerings- voomemen daartoe gisteren bekend ge maakt en daarby aangetekend dat het hier gaat om een samenwerkingspro ject van overheid, industrie, markt en wetenschap. Het is een goede zaak dat juist dit onderdeel van de zogeheten al ternatieve energievoorziening uit de sfeer van de eindeloze discussies en het vrijblijvend geëxperimenteer wordt ge haald. Nederland-windland (op 'Neeltje Jans' in de Oosterschelde waaide het zelfs te hard voor de eerste proefmolen) biedt in principe kansen voor de ont wikkeling van windenergie. Als alle partijen het daarover eens zijn moet op korte termijn ook kunnen worden vast gesteld hoe hoog de mogelijkheden in de toekomst zijn aan te slaan. Waar het dus eerst en vooral om gaat is dat erva ring wordt opgedaan met de eerste be ginselen van windenergie als concurre rende leverancier van elektriciteit voor de toekomst. De laatste paar jaar zijn op papier allerlei aantrekkelijke, maar ingewikkelde windenergieprojecten ge combineerd met opslagmogelijkheden van elektriciteit uitgewerkt. Het kabi net wil er voorlopig nog niet toe over gaan om deze op zich kostbare proefne mingen op poten te zetten. Eerst moet duidelijk worden of Nederland op ter mijn uit windenergie werkelijk profijt kan trekken. Een nuchtere aanpak, waar weinig tegen valt in te brengen. Alleen moet ze nu wel vlot van start, de wind eronder vdM Reagan om Amerikaanse militairen in te zetten voor een oplossing van de cri sis in Libanon heeft in de Verenigde Staten tot heftige discussies geleid. Onrust Voorop staat daar de vrees dat de Ame rikanen direct bij het conflict betrok ken zullen raken. Men waarschuwt dat Washington er voor moet oppassen dat het in deze kwestie niet alleen komt te staan. Yasser Arafat, zou officieel worden ont vangen als hij zou besluiten naar Parijs te komen. Dit heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheys- son, verklaard in een vraaggesprek met het weekblad Paris-Match. DEN HAAG (ANP) - De bolletjes die dinsdagmiddag in groten geta le zijn gesignaleerd in de Wadden zee tussen Terschelling en Ame land. zijn door rijkswaterstaat op geruimd. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van verkeer en waterstaat dinsdagmiddag meegedeeld. Onderzoek naar de samenstelling van de oranje-geel gekleurde vet- achtige bollen heeft uitgewezen dat het ging om zachte paraffine Paraf fine is een half-fabrikaat van olie en is niet schadelijk voor het milieu Over de herkomst van de bolletjes tast rijkswaterstaat nog in het duister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1