QO PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT :VS gereed PLO uit ^Beiroet te evacueren Slimme 'Kn won 'Onkruit' verschanste zich in commandobunker Kloetinge VAN AGT OP BEZOEK BIJ MFO-TROEPEN IN SINAI vandaag autn adria Mysterieuze bolletjes Goudroof in België Ombudsman wil ook klachten over de BVD behandelen SCHEPEN MET MARINIERS NAAR LIBANON MARECHAUSSEE BEEINDIGDE ACTIE [De Amerikaanse marine heeft een heli- :optervliegdekschip en vier grote amfi- ileschepen met ongeveer achttienhon derd mariniers naar de kust voor Liba non gedirigeerd om zich gereed te hou den voor een eventuele taak in Beiroet. Dit is dinsdag van militaire bronnen in Washington vernomen. De opdracht kwam nadat president Reagan had ver klaard „in principe" bereid te zijn Ame rikaanse strijdkrachten een tijdelijke vredebewarende rol in westelijk Bei roet te laten vervullen als dat noodza kelijk mocht zijn. De betreffende vloot- eenheid bevindt zich in de Middelland se Zee. Het Franse ministerie van buitenland se zaken deelde mee dat Frankrijk de mogelijkheid van het zenden van troe pen naar Libanon bestudeert teneinde bij te dragen tot het scheiden van Pale- stijnen en Israëliërs. Maar er zijn nog geen definitieve plannen gemaakt. In Jeruzalem zei een Israëlische regerings functionaris dat stationering van Ame rikaanse troepen voor de joodse staat aanvaardbaar zou zijn. Het Amerikaans plan om samen met Frankrijk de PLO uit Beiroet te evacue ren is door de Amerikaanse bemidde laar Habib aan de PLO, Libanon en Is raël voorgelegd, met medewerking van Saoedi-Arabiè en Egypte. Het is echter nog niet duidelijk wie van de partijen dit plan heeft aanvaard. Het Palestijnse persbureau Wafa noemde het plan „be lachelijk". Volgens het plan van Habib zou de PLO Beiroet kunnen verlaten wanneer het Israëlische leger zich tegelijkertijd en kele kilometers van Beiroet terugtrekt. Teneinde een vernedering van de Pale- stijnen te voorkomen, zou een symboli- Warmer Droog weer en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur van 20 graden vlak aan zee tot 25 graden in het zuidoos ten. Weinig ivind, aan de kust een mati ge wind van zee. 225e jaargang no. 156 Woensdag 7 juli 1982 gefawMi UrtUjMA mJwpw: (Lom m Knetemann flitst als eerste over de finish in het Belgische Moeskroen Niet Jean-Luc Vandenbroucke, plaatselijk gemeenteraadslid in het Belgische grensplaatsje Moes kroen, won dinsdag de vierde etappe van de Tour de France, maar de slimme Gerrie Knetemann van de ploeg van Peter Post. Het was een goed voorbereide overwinning van een Postrenner: dat betekent, dat de gehele ploeg er aan meegewerkt heeft. Reeds ver voor de finish informeerde Knetemann bij Belgische collega's hoe de eindstreep in Moeskroen gesitueerd was. Al was het maar voor de sprint van Jan Raas of een andere ploeggenoot. Maar het was gevaarlijk Raas in een massasprint te lanceren, gezien de ongenaakbare vorm waarin rassprinter Kelly zich bevindt. Daarom viel de hele ploeg aan en maakte Knetemann in de laatste kilometers het werk van het collectief af. In wezen werd gewoon het vaste stramien uitgevoerd met dit keer Knetemann als middelpunt. En de 'Kneet' was slim genoeg om de vetste prijs uit het vuur te slepen Bovendien kan Knetemann als weinig anderen doorbijten als het in de koers een beetje naar wens gaat Hoe beroerd hij er aan toe is, hij blijft de situatie beheersen. Zie ook pagina 13. werkloosheid De komende anderhalf jaar zal de in flatie in Nederland afnemen van zeven tot 4,5 procent maar de werkloosheid toenemen van 10,5 tot 12,5 procent. Dit 4)n de voornaamste ramingen uit het aan Nederland gewijde hoofdstuk van het jongste rapport van de OESO over de economische vooruitzichten voor de westerse industrielanden voor de rest van dit jaar en volgend jaar PAGINA 11 huilen De samba-trommels zwijgen. De voet bal-dans is voorbij. Brazilië huilt en kan het eenvoudig niet begrijpen De nederlaag tegen Italië heeft de Brazi lianen volkomen van slag gebracht. In de grote steden zoals Rio de Janeiro, Sao Paulo, Belo Horizonte, Recife en Bellem drommen de mensen zwijgend bijeen. Wezenloos kijken ze elkaar aan. PAGINA 17 banenplan Voor de werkgelegenheidsproblemen in de Amsterd amse haven is een oplos sing naar Rotterdams model in de maak. Tot 1985 zullen in Amsterdam ruwweg 300 banen verdwijnen, voorna melijk ln de stukgoedbedryven. Een werkgroep van werkgevers en werkne mers werkt aan een regeling die pijnlij ke ingrepen moet voorkomen. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 11, 12 en 13 Varia: 14 Radio en televisie: 15 Financieel: 17 Premier van Agt inspecteert de Nederlandse MFO-troepen 'Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De Nationale Om budsman, prof. dr. J. F. Rang, vindt dat zijn instituut ook klachten over de Binnenlandse Veiligheids dienst moet behandelen. Hij is het niet eens met de regering die klachten over de BVD wil laten on derzoeken door een speciale com missie van drie deskundigen, zo blijkt uit een brief van de Ombuds man aan de Tweede Kamer. Rang vindt dat er een speciaal in stituut is voor de behandeling van klachten tegen de rijksoverheid, dat ook alle terreinen van het. over heidsbeleid moet kunnen bestrij ken Met het instellen van een spe ciale klachtencommissie wordt weer een nieuwe klachtenregeling aan de bestaande serie toegevoegd, wat het er voor de burger niet over zichtelijker op maakt. De Nationale Ombudsman is niet onder de indruk van het argument dat het bij klachten over de BVD gaat om zaken die staatsgeheim kunnen zijn en ook geheim moeten blijven. Volgens Rang gelden ook voor hem regels betreffende de ver trouwelijkheid van gegevens en komt hij als ombudsman ook nu al in aanraking met zaken die het staatsbelang aangaan. „Ik vind wat dat betreft geen verschil be staan ten aanzien van de BVD". Grootste bezwaar van Rang is zijn twijfel over de onafhankelijkheid van de speciale commissie. BRUSSEL (ANP) - Een vertegenwoordiger van het Belgische wisselkan toor 'Kirschen Roger en co' te Antwerpen is dinsdagmiddag nabij Meche- len van 50 kilo goud met een waarde van meer dan anderhalf miljoen gulden beroofd. De man was met het goud (in staven) op weg van Antwerpen naar de luchthaven Zaventem. Op de E-10. nabij de afrit Mechelen-zuid. zag hij plotseling een auto naast zich opduiken. Een man in die auto. gekleed in een blauw uniform (wat een sterke gelijkenis vertoonde met dat van de douanei gaf stoptekens. Nadat de vertegenwoordiger gestopt was werd hij overvallen door twee mannen die hem boeiden en een kap over zijn hoofd trokken. Hij werd daarna door de overvallers naar Perk gereden en daar geboeid in zijn auto achtergelaten. Enige tijd later werd hij ontdekt DEN HAAG lANPi - Een oliebestnjdingsvaartuig van rijkswaterstaat, de Smal Agt, is dinsdagavond rond elf uur vanuit Scheveningen naar de Wad denzee gevaren om daar oranjegele vetachtige bolletjes ter grootte van tennisballen van het water te vegen. Deze bolletjes werden dinsdagmiddag in grote getale gesignaleerd tussen Terschelling en Ameland Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat kon dinsdagavond desgevraagd nog mets meedelen over samenstelling en herkomst van de bolletjes De rijkspolitie heeft dinsdagmiddag met behulp van een helicopter enkele bolletjes uit de Waddenzee gehaald in opdracht van rijkswaterstaat, die de bolletjes vervolgens laat onderzoeken dooreen laboratorium in Rotterdam sche Palestijnse eenheid aan het Liba nese leger worden toegevoegd Deze zou voor een korte periode in de Bekaa- vallei in Oost-Libanon gelegerd moeten worden, totdat alle vreemde troepen Li banon zullen verlaten. Habib is van mening dat Israël deze bit tere pil moet slikken. Volgens het plan zouden de 6000 gewapende Palestijnen naar een viertal Arabische landen ver trekken, te weten Syrië, Irak, Saoedi- Arabië en Egypte. De Palestijnse lei ders. waaronder PLO-leider Arafat, zou voorlopig naar het Syrische Latakia gaan. Als een Palestijne regering in balling schap gevestigd zou worden in Cairo is het bijna onvermijdelijk dat deze be trokken raakt bij de Camp-David-ak- koorden, zo zei Kamal Hassan Ali eer der. De Egyptische president Moeba rak haalde uit naar Syrië. Volgens hem bestaan er afspraken tussen dat land en Israël om tot een uitwisseling te komen van grondgebied. Israël zou de Golan- hoogvlakte mogen houden in ruil voor een gedeelte van Libanees gebied. Het gebrek aan vechtlust van de Syrièrs tij dens de Israëlische aanvallen zou dit wel duidelijk hebben gemaakt. Voedsel Beiroet Israël zal toestaan dat de burgerbevol king van West-Beiroet water en voedsel krijgt. De Israëlische premier Begin heeft volgens de Israëlische radio dins dag verklaard het verzoek daartoe van Habib te hebben ingewilligd. Begin, die sprak met afgevaardigden van zijn par tij, herhaalde dat een diplomatieke op lossing voor de kwestie van de Pale stijnse aanwezigheid in Beiroet snel ge vonden moet worden. Anders zou Israël zijn toevlucht nemen tot „andere mid delen". Israëlische en Palestijnse strijders hebben elkaar dinsdag in het gebied van Beiroet weer beschoten, een dag nadat het vijfde bestand van de op 6 juni begonnen strijd in Libanon van kracht was geworden. Beide partijen beschuldigden elkaar van schending van het bestand. (Zie ook pag. 2). Omringd door marechausees wordt een van de Onkruit-leden l vierde van links in overall maar het bus je geleid. n i CAIRO (GPD, UPI, AFP) - De Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamal Hasan Ali heeft verklaard dat de PLO bereid is Beiroet te verlaten met behulp van schepen van de Amerikaanse zesde vloot en de Franse marine. Ali zei dit nieuws persoonlijk van de Amerikaanse ambassadeur in Beiroet vernomen te hebben. helikopters H Het is in Nederland niet nodig bij het verlenen van medische hulp aan ver- keersslachtoffere en lijders aan acuut J optredende, levensbedreigende ziek ten, medici eventueel met helikopters naar de plaats van het ongeval te bren- gen. Het is nuttiger de bestaande hulp verlening verder te ontwikkelen op grond van de wet op het ambulance vervoer PAGINA 7 berging KLOETINGE - Tien actievoerders van de antimilitaristische groep 'Onkruit' zijn dinsdag in Kloetinge aangehou den bij een bezetting van de provincia le militaire commandobunker. Drie van hen werden in de nacht van maan dag op dinsdag door de Goese politie bij de bunker betrapt. De andere zeven (twee vrouwen en vijf mannen) hadden zich, nadat ze met behulp van een snij brander binnen waren gekomen, in de bunker verschanst. Ze werden er hal verwege de middag door speciale een heden van de koninklijke marechaus see zonder problemen uitgehaald. Onkruit streeft naar openbaarmaking van militaire geheimen om de aandacht van de bevolking te vestigen op de ge varen die verbonden zijn aan de voorbe reidingen op een kernoorlog. Zover kwam het dinsdag niet. De actievoer ders konden zich slechts toegang ver schaffen tot de centrale ruimte in de bunker en de telefooncentrale. Pogin gen om ook andere deuren te openen hadden geen succes. Volgens een woordvoerder van de landmacht zijn in de bunker ook geen grote geheimen te vinden, De comandobunker is onbe mand en onbewaakt. In tijd van oorlog trekt de provinciale militaire bevelheb ber zich erin terug. De bergingsoperaties op het wrak van het VOC-schip 'Het Vliegend Hert' voor de kust van Walcheren zullen worden geleid door de Engelse ber- gmgsdeskundige Rex Cowan. een man die grote faam en ervaring heeft op dit terrein Cowan leidt een soort noma den bestaan, doorlopend op zoek naar wrakken van oude zeilschepen BEIROET - Een klein Libanees meisje probeert nog enkele druppels water uit een kraan op te vangen in West-Beiroet, waar de Israëlische troepen de water- en electriciteit hebben afgesneden. AL GHORA - Met een driewerf hoera en een klein cadeautje werd dinsdag in de mess van het Nederlandse MFO-de- tachement in de Sinai-woestijn de ver jaardag gevierd mevrouw Eugenie van Agt. die samen met haar man een be zoek bracht aan de troepen. Ook de vandaag naar Holland terugkerende soldaten hadden wat te vieren. Na vier maanden pionierswerk bij het opzet ten van de communicatielijnen van het vredesleger. kregen ze eerder op de dag een medaille uitgereikt. pyramide van Gizeh) en een agrarisch grootbedrijf waarin Nederlandse tech nologie is geïnvesteerd, was de tijd voor het bezoek aan de MFO beperkt. Zowel de commandant van het Neder landse detachement, overste Radema kers. als premier Van Agt benadrukten de vredeswensen bij het deelnemen van ons land aan de vredesmacht. Ook wa ren beiden het in hun korte toespraak jes roerend eens over de verbetering van het imago van de Nederlandse strijdkrachten door de aanwezigheid in de Sinai. Van Agt. door de langdurige ziekte van defensieminister Van Mierlo de eerste bewindsman op bezoek bij de MFO. zei verder onder meer zeer betrokken te zijn geweest bij de beslissing over Ne derlandse deelname. „Ik was toen in de regering en ik blijf dat misschien nog even". En. overbuigend naar zijn jarige vrouw: „Maar dat spreken we samen nog af'. Na een bezoek aan enkele pyramides en andere Egyptische oudheden (zoals het pas gerestaureerde dodenschip bij de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1