PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kinderbijslag paar leeftijd WEST-BEIROET ZONDER WATER EN VOEDSEL FNV: Deel prijscompensatie wellicht ruilen voor werk BELEGEN PARKEERBON PLAN MINISTER DE GRAAF: Van Agt in Egypte uw mmiim Israëliërs draaien duimschroeven aan Thee wordt woensdag 5 cent duurder Alternatief vervoer BONDEN WEER OP EEN LIJN FNV-ers Schelde 'verbijsterd' over discussie prijscompensatie Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra den. Matige zuidwestenwind. 25e jaargang no. 155 linsdag 6 juli 1982 bcrco EEN HUIS VOL MODE Middelburg IJMEGEN (ANP) - Vele tientallen automobilisten zijn jandag in Nijmegen het slachtoffer geworden van een wa- regen van parkeerbonnen. Oprechte verbazing echter bij wnie politie, toen de bekeurde chauffeurs hun overtreding op Iel bureau kwamen betalen. Want allemaal hadden ze een m achter de ruiten gevonden van het type dat in Nijmegen ll sinds 1978 niet meer wordt gebruikt, jrzaak is, indirect, de verhuizing van de Nijmeegse par- '.erpolitie naar een nieuw pand Dat gebeurde het afgelo- weekeinde. ,JSn wat doe je tijdens zo'n verhuizing," al dus een Nijmeegse politiewoordvoerder, ,je ruimt de boel lekker op, je maakt eens een keertje schoon schip." Op die manier belandden zondag naast een hele hoop oud papier ook honderden oude parkeerbonboekjes in een con tainer op de Nijmeegse Waalkade. Lang zullen ze daar overi gens niet hebben gelegen, want de eerste 'bekeuringen' in Nijmegen werden maandag al vroeg uitgedeeld. De grappen makers kunnen volgens de politiewoordvoerder voorlopig nog even vooruit: in elk boekje zitten dik honderd blanco bonnen. [ei|)EN HAAG - De kinderbijslag voor de jongste kinderen met de n helft omlaag en voor de oudste met de helft omhoog. Daarop zou nieuwe systeem neerkomen dat minister van sociale zaken ndén werkgelegenheid De Graaf volgend jaar wil invoeren. Voor "ipnderen van 6 tot 12 jaar zou de bijslag gelijk blijven. e?Al jaren geleden zijn plannen gemaakt Xde hoogte van de kinderbijslag af- kelijk te maken van de leeftijd van 3 vje kinderen. Achterliggende gedachte 'ttijaarbij is, dat kinderen meer in onder- laraoud gaan kosten naarmate ze ouder injforden Sociaal-Economische Raad (advies- lan van de regering, waarin ook irkgevers- en werknemersorganisa- vertegenwoordigd zijn) heeft zich al .eer dan een jaar geleden in positieve In over de leeftijdsafhankelijke kinder bijslag uitgesproken. Minister De Graaf wil er nu haast mee maken, ook al om dat het past in het kader van de bezuini gingen. Het nieuwe systeem zou een half miljard kunnen opleveren. De Graaf wil de Tweede Kamer zo snel mogelijk een wetsvoorstel sturen, zo dat het in 1983 van kracht kan worden. sluiting Gebruik van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde met als gevolg een wezenlijke verstoring van de getijbeweging, Is in strijd met de doelstelling van die kering. Een langdurig ononderbroken sluiting van de stormvloedkering - waardoor niet meer kan worden voldaan aan de eis van een gemiddeld getijverschil van 2,70 meter bij Yerseke - Is dan ook uit den boze. energie De Verenigde Staten trekken zich te rug uit alle energieprojecten van de Verenigde Naties ln Europa die op eni gerlei wijze ten goede zouden kunnen komen aan de Sowjet-Unie en haar Oosteuropese bondgenoten. De Ame rikaanse regering heeft dit meege deeld aan de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties. PAGINA 7 boos Bezoekers van camping Valkenisse. van C Vos in BIggekerke, zijn een handtekeningenactie begonnen tegen een parkeerverbod van het Wegschap Walcheren. Het wegschap heeft name lijk een parkeerverbod ingesteld voor het aangrenzende parkeerterrein, 's nachts tussen 02 00 en 05.00 uur, om lang parkeren te voorkomen PAGINA 11 sprinters De gezichten van de sprinters in deze Ronde van Frankrijk worden met de dag langer. De vrolijkheid straalde er toch al niet af. toen ze eind vorige week het rondeboek eens vluchtig doorbla- g derden, maar de realiteit ls nog erger. ;j „De vlakke aankomsten na de vlakke j etappes zijn op de vingers van een Ij hand te tellen", zei Jan Raas. PAGINA 12 besparingen Minister Van Mierlo is naarstig op I zoek naar bezuinlgings mogelijkheden binnen de krijgsmacht. In zijn begro- ting van dit jaar zit nog een 'gat' van 11 400 miljoen gulden, waarvoor hij dek- king moet zien te vinden. PAGINA 15 woonbol De woonbol van de Brabantse Indus trieel ontwerper D. Kreykamp is nog I te duur om ln aanmerking te komen voor rijkssubsidie. Dit heeft het minis terie van volkshuisvesting maandag I verklaard. Nieuws uit Zeeland: 2,4,5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 12 Sport: 9,10 en 11 Radio en televisie: 13 Financieel: 15 In de berekeningen die voor het nieuwe systeem zijn gemaakt, zou de kinderbij slag stapsgewijs worden veranderd. Uitgaande van de huidige toestand zou uiteindelijk voor kinderen van 0 tot 6 jaar nog maar de helft van de thans gel dende bedragen worden uitgekeerd. Voor kinderen van 6 tot 12 jaar zou de uitkering gelijk blyven. Voor kinderen van 12 tot en met 16 jaar zou de helft meer worden betaald dan thans. Te vroeg Op een persbijeenkomst in Den Haag zei minister De Graaf maandag het nog (Slot zie pagina 6 kolom 6) De Italiaanse spits Paolo Rossi (links) juicht om het eerste doelpunt tegen de Brazilianen. Rossi passeerde doelman Balder Peres in deze schitterende wedstrijd later nog twee maal. Het ongelooflijke is ge beurd. Maandag in het Sar- ria-stadion van Barcelona werd Brazilië verslagen... De als schier onoverwinne lijk afgeschilderde Zuida merikanen, die met werkelijk schitterend aan- valsvoetbal spelenderwijs op de wereldtitel leken af te stevenen, gingen met 3-2 ten onder tegen de Italia nen, de verdedigers bij uit stek. Italië speelde maandag echter be ter dan ooit. Driemaal scoorde Pao lo Rossi, de speler, die een groot aandeel had in het voetbalschan daal in zijn land en de afgelopen twee jaar niet mocht spelen. Onbe schrijfelijke vreugde in Italië, diepe droefheid in Brazilië. In de halve finales speelt Italië te gen Polen. In de andere halve finale ontmoet Frankrijk de Westduit sers West-Duitsland won zonder zelf te spelen groep B van de tweede ronde. Dat hadden de Duitsers te danken aan Engeland, dat in een bijzonder onaantrekkelijke wed strijd met 0-0 gelijk speelde tegen gastheer Spanje, terwijl de Britten met tenminste 2-0 moesten winnen. Het was het verdiende loon van de Engelsen, die eigenlijk tijdens dit wereldtoemooi met eenmaal de Engelse speelstijl kozen. Coach Ron Greenwood schreef zijn ploeg een uiterst voorzichtige tactiek voor, die in de tweede ronde uit mondde in twee fantasieloze gelij ke spelen. Bij de Spaanse pers is Frankrijk fa voriet. Maar de journalisten van het gastland hebben al eerder op het verkeerde paard (hun eigen ploeg namelijk) gewed. BEIROET/JERUZALEM (RTR/UPI/ DPA/AFP) - Het Israëlische leger heeft maandag het belegerde West-Beiroet de duimschroeven verder aange draaid. De aanvoer van water, voedsel en elektriciteit naar het westelijk deel van de Libanese hoofdstad werd afge sneden en Palestijnse stellingen in de zuidelijke voorsteden werden zwaar onder vuur genomen, 's Middags om LONDON - De Londenaren laten zich niet snel weerhouden om op tijd op hun werk te komen. Ook de huidige staking van treinmachinisten kan daar blijkbaar weinig aan veranderen. Al is daar af en toe wel de nodige vinding rijkheid en conditie voor nodig. Gisteren ging de staking de tweede dag in en slechts enkele tremen reden. AMSTERDAM (ANP) - Woensdag gaat de consumptieprijs voor thee omhoog met 5 cent per pakje van 100 gram. De verhoging is een gevolg van de geste gen grondstoffenprijzen en andere kos tenstijgingen, aldus dc Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Thee pakkers. Met het ministerie van econo mische zaken heeft overleg plaatsge vonden. vier uur (Nederlandse tijd) werd het rustig rond de hoofdstad. Van Israëlische en Palestijnse zijde kwam de mededeling dat het vuren toen was gestaakt. Volgens Palestijnse functionarissen is een bestand bereikt na intensieve onderhandelingen tussen de Libanese president Sarkis en de Amerikaanse bemiddelaar Habib. Ook de Israëlische minister van defen sie Ariel Sharon heeft maandag in Bei roet een ontmoeting gehad met Habib. zo maakte de Israëlische radio bekend. De Libanese premier Chefik Wazzan verklaarde dat door de Israëlische blok kade van het voornamelijk door Mos lems bewoonde West-Beiroet 700.000 personen zonder water, elektriciteit, medicamenten en onontbeerlijke le vensmiddelen zijn komen te zitten. Op een persconferentie zei Wazzan dat de Israëliërs alle wegen naar het omsingel de deel van de stad hebben geblok keerd. Auto's mochten van het door christelijke eenheden gecontroleerde Oost-Beiroet naar het westelijke deel van de stad, maar vrachtwagens met voedsel en andere benodigdheden, waaronder een konvooi van het rode kruis werden tegengehouden door Is raëliërs en hun rechtse Libanese bond genoten. Unicef, het kinderfonds van de Verenig de Naties, deelde maandag in Parijs mee de bevolking van West-Beiroet van drinkwater te willen voorzien, n De Syrische president Hafez Al-Assad had maandag voor de tweede maal in Saoedi-Arabië een onderhoud met ko ning Fahd. Het Saoedische officiële persbureau gaf geen bijzonderheden over het gesprek. Frankrijk dient vandaag bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties op nieuw een ontwerp-resolutie in voor het oplossen van de Libanoncrisis. Uit Franse regeringskringen werd verno men dat de resolutie het samen met Egypte opgestelde werkdocument, dat al enige dagen in New York op tafel ligt, als basis heeft. In dat werkdocu ment worden voorstellen gedaan voor het terugtrekken van bewapende Pale- stijnen en de Israëlische strijdkrach ten uit Beiroet. AMSTERDAM - Alle bonden binnen de Federatie Nederlandse Vakbewe ging zullen eventueel (een deel van) de prijscompensatie inzetten als „ruil middel" voor verruiming van de werk gelegenheid. Wat dat betreft zijn maandag tussen de verschillende bon den de klokken weer gelijkgezet na de lichte verwarring die vorige week ont stond door een artikel in „Zin", het blad van de Industriebond FNV. Daar in stelde de bond de prijscompensatie ter discussie als gebaar van vakbewe gingszijde om de economische malaise te bestrijden. Werkgevers waarschuwen al lange tijd dat het bedrijfsleven de nek wordt om gedraaid door de automatische prijs compensatie (loonsverhoging die in ze kere mate genjK is aan net duurder wor den van het, levensonderhoud). De rede nering is dat ondernemers tot loonsver hogingen verplicht worden zonder dat hun bedrijfsresultaten zóveel stijgen dat ze daaruit te betalen zijn. In de Federatieraad van de FNV is maandag vastgelegd dat het systeem van de prijscompensatie niet mag wor den aangetast. Hogere prijzen voor het levensonderhoud moeten blijven leiden tot meer loon. Wel zou, volgens de FNV, een deel ervan mogen worden gebruikt voor het scheppen van meer banen. Te genover korter werken zou dan een ge ringere (hier en daar wellicht zelfs hele maal geen) prijscompensatie kunnen staan. De „leeggekomen" uren zouden vervolgens moeten worden opgevuld door mensen die zonder werk zitten. In werkgeverskring zijn soortgelijke be rekeningen eerder al eens verworpen. Daar wordt erop gewezen dat het aan gepaste systeem mets afhaalt van het automatisme en ook de stijging van de totale loonkosten niet beperkt. Im mers. wat dan niet hoeft te worden be taald aan het al in dienst zijnd perso neel, gaat op aan mensen die men ge dwongen in dienst zou moeten nemen. De FNV-bonden zullen (een deel van) de prijscompensatie uitsluitend „laten zitten", wanneer zij spijkerhard de verzekering hebben gekregen dat er UitKCEltlg nieuwe banen tegenover komen te staan. Voortgang van het Industriebeleid (de commissie-Wagner 2) wordt afschaffing van de automatische prijscompensatie als een van de voorwaarden genoemd voor het herstel van het Nederlandse bedrijfsleven en daarmee van de Neder landse economie. FNV-voorzitter Kok waarschuwde gis teren echter al, dat zijn organisatie de verworvenheden die de vakbeweging ook in de vorm van de prijscompensia- tie heeft binnengehaald, „zeer zuinig" zal behandelen. In het vorige week verschenen rapport van de Adviescommissie inzake de VLISSINGEN - De bedrijfsledengroep van de Industriebond FNV bij de Ko ninklijke maatschappij De Schelde in Vlissingen is 'verbijsterd' over de be reidheid van het bondsbestuur om bij cao-onderhandelingen de prijscom pensatie ter discussie te stellen. Vol gens de bedrijfsledengroep, die daar over een boze brief aan het bondsbe stuur gestuurd, is deze bond hiermee een 'totaal verkeerde weg ingeslagen'. (zie ook pag. 7i Overigens heeft een woordvoerder van de Industriebond FNV maandag laten weien dat de achterban akkoord gaat met de nieuwe cao voor de metaalin dustrie 1 circa 200 000 man), waarin de prijscompensatie nog overeind blijft. Op de diverse ledenvergaderingen die de bond de afgelopen dagen overal in het land hield, kwamen 1623 man op draven. Van hen was viervylde akkoord met het onderhandelingsresultaat, de rest was tegen of stemde blanco De bonden moesten hun eisen voor ar beidstijdverkorting inslikken Dit on derwerp is naar de studeerkamer ver wezen. De nieuwe cao loopt tot april '83. De FNV zal zich verzetten tegen verla ging van de sociale uitkeringen, zoals minister van sociale zaken en werkgele genheid De Graaf gisteren in Den Haag nog eens aankondigde Al vorige week liet hij in een commissievergadering in de Tweede Kamer blijken een neer waartse aanpassing van de uitkeringen niet uit te sluiten. Gisteren voegde hij daar nog eens aan toe dat de koppe lingsmechanismen, die de hoogte van uitkeringen aan de hoogte van de lonen in het bedrijfsleven binden, op de hel ling moeten worden gezet. Slechts voor de zogenoemde „echte" minima (huishoudens die moeten rondkomen van wat één inkomen strekker binnenbrengt) wil De Graaf door bijzondere maatregelen de koop kracht beschermen. Hij kondigde maandag aan dat hij voor zelfstandi gen ook een regeling in het leven wil roepen om hun koopkracht op peil te houden. CAIRO- Het is premier en minister van buitenlandse zaken Van Agt maandag tijdens de eerste dag van zijn driedaags bezoek aan Egypte duidelijk geworden, dat de sleutel tot de oplossing van de crisis in Li banon bij de VS ligt. Zijn drie Egyp tische gesprekspartners, president Mohammed Hosni Moebarak, pre mier dr. Fouad l Mohieddin en mi nister van buitenlandse zaken Ka- mal Hassa Ali, legden er de nadruk op dat geen zelfstandige rol voor de tien lidstaten van de EG is wegge legd in het nemen van initiatieven voor vrede in het Midden-Oosten. Slechts druk van de tien op de VS en zo op Israel kan leiden tot vrede. Van Agt zegde toe die druk uit te zullen oefenen. Nederland zal als een van de tien lidstaten van de ge meenschap in gesprekken met de VS en met Israël aandringen op een eervolle aftocht van de PLO uit West-Beiroet en een oplossing van het Palestijnse probleem. Dit is vol gens de Nederlandse bewindsman niet alleen in het belang van de Pa- lestijnen, maar evenzeer in het be lang van het hele westen. Europa en de VS. Jsraël overvraagt op het moment", aldus Van Agt. ,M\jn ge sprekspartners hebben mij verteld, en ik ben het daarmee eens. dat wanneer er geen oplossing komt voor het Palestijnse probleem er een uitbarsting zal volgen van ter rorisme. van een omvang en een in tensiteit zoals de wereld die nog niet heeft gekend". Behalve de PLO moet ook Syrië weg uit Libanon. Daarover waren Van Agt en zijn gesprekspartners het eens. Er moet een solide eigen Libanese regering komen die op de lange duur misschien een beperkte Palestijnse macht onder Arabische supervisie op zijn grondgebied zou kunnen tolereren. De Egyptenaren hebben tenslotte de wens uilge sproken dat na een oplossing Unifü blijft met eventueel een versterkt mandaat. De Nederlandse ministér van buitenlandse zaken en premier Van Agt ver laat m gezelschap van de Nederlandse ambassadeur in Egypte. P Buwalda. het monument waar de vermoorde president Anwar Sadat begraven ligt. Van Agt legde maandagochtend een krans op het graf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1