fflooydonk Optreden Montanaro als sluitstuk Franse Week werkwinkel 'machinaal componerenafgesloten DCRTFlORtJNCN PZC/streek Middelburg viert weer folkloristische dagen CHAUFFEURS EN PART TIME CHAUFFEURS Culturele raad Vlissingen over voortbestaan ZIKV POLO'S REGENJASSEN i JACKS 20% 175,- i 3 ioor- SHIRTS PULLOVERS ZOMERPANTALONS 79,- SEIZ0EN0PRUIMING mode voor hem MAANDAG 5 JULI 1982 RINGRIJDEN EN FRANSE FOLKLORE IN VLISSINGEN VLISSINGEN - Met het optreden van de folkloristische groep van Miguèn Monta naro in de tent op het Bellamypark vond de Franse week zaterdagavond een waardige afsluiting. De vier musici brachten een repertoire van liederen en dansen uit de Provence en toonden zich meesters op een veelheid van instrumen ten. Muziek en teksten waren voor het merendeel van Montanaro zelf. Hij heeft enerzijds aansluiting bij de al uit dc troubadourstijd stammende muziektraditie uit zijn streek, anderzijds schuwt hij eigentijdse muzikale invloeden niet. De klankkleur van het ensemble werd in hoge mate bepaald door het snerpende geluid van de galoubet, de met de linkerhand bespeelde Proven^aalse fluit, en de tegelijkertijd met de rechterhand bespeelde trommel. De muzikanten zagen kans het talrijke publiek ruim anderhalf uur in hun ban te houden. Daarna werd er nog gedanst op de Proven?aalse klanken, waarbij Montanaro zelf de farandole en andere dansen uit de streek aanvoerde. Als voorprogramma was op het laatste moment nog een concert van het jonge renkoor en -combo UNIT uit Stamproy ingevoegd. Deze brachten een aantal Engelstalige liedjes in folk-stjjl, die voor een deel ontleend waren aan een show over reizen, die in voorbereiding is. 's Middags hadden zij zich ook al op de Kleine Markt laten horen. In de middaguren verzorgden de Vlis- singse groepen Swell, September '80 en Esquire een muzikaal matinee in de evenemententent. Terzelfdertijd mar cheerde de Napoleongroep door de bin nenstad in de fleurige uniformen van de Napoleontische armée maar niettemin wat somber ogend alsof ze zojuist een marsorder voor Moskou hadden gekre- Kinderdienst en afscheid zondagsschool in Westkapelle WESTKAPELLE - De zondagsschool 'Kinderen van één vader' in Westka pelle hield een kinderdienst in de Ne derlands hervormde kerk in Westka pelle. De heer Wouters leidde de dienst in en vertelde een bijbalverhaal. Tij dens de dienst werd afscheid genomen van de oudste kinderen. De heer Ka- land sprak de kinderen toe en reikte aan hen een bijbel uit. Tevens werd tijdens de dienst het feit herdacht dat mevrouw J. Lievense- Hendrikse 25 Jaar leidster was van de zondagsschool. De jubilaresse werd toegesproken door de heer Veldhuis, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Zondagsschool Vereniging. Hij prees haar wegens haar grote inzet voor het zondagsschoolwerk en sprak de hoop uit dat zij nog lange tijd deel zal uitma ken van het team. Namens de NZV reik te hij haar de zilveren erespeld uit. Na een dankwoord van mevrouw Lievense. zongen de kindren haar toe. Na afloop van de kinderdienst werd de vienng van het Jubileum voortgezet In het jeugdgebouw. Mevrouw Lievense kreeg daarbij verschillende geschenken aan geboden. gen. Op de Kleine Markt gaven ze tot groot amusement van de omstanders een nummertje militaire excercitie weg. Van het meegevoerde stuk ge schut begaf helaas een wiel het onder weg. Het meest spectaculaire evenement van de derde en laatste dag van de Franse markt aan de Scheldestraat vormde het ringrijden. in de Kasteel straat. dat de hele dag duurde. Dit werd hier voor de tweede keer gehouden en werd ook dit jaar weer georganiseerd door ringrijdersvereniging „Ons Kla verblad" uit Rltthem en de Souburgse Ringrijdersvereniging in samenwer king met de winkeliersvereniging Scheldestraat. Onder ideale weersom- MIDDELBURG - Auto's moeten deze zomer traditiegetrouw op het Molen water in Middelburg weer twee keer wijken voor de paarden. De Folkloris tische Commissie Middelburg is don derdag 8 juli en donderdag 12 augustus opnieuw gastheer bij de Folkloristi sche Dagen, die dit jaar voor de 26-ste keer worden gehouden. De eerste dag staat in het teken van de Walcherse klederdracht. Verreden worden een wedstrijd met versierde sjezen en een ringrijderij te paard. Alle deelnemers zijn verplicht om in Walchers kostuum te verschijnen. Aan het eerste wedstrijdonderdeel ne men 44 equipes deel. Bij de ringrijderij te paard zullen 27 ruiters op het par cours verschijnen. Zij komen tegen el kaar uit in een baan die achter de mu ziektent op het Molenwater wordt aan gelegd. De sjezen leggen een lang par cours af, dat via het Molenwater, de Branderijmolengang en het Noordbol- werk weer uitkomt op het Molenwater. De deelnemers rijden daarbij altijd in de richting van het Gasthuis naar de Schouwburg. De wedstrijden beginnen 's morgens om half tien en eindigen om streeks vijf uur 's middags. Tussen twaalf en één uur is er pauze. De ringlijders kunnen tijdens de eerste folkloristische dag proberen om één van de twaalf beschikbaar gestelde be- Gevraagd: Taxicentrale Vlissingen B.V., Tel. (01184) - 16000 en 17000. Industrieweg 17, Vlissingen. kers in de wacm te siepen Zeven hier van zijn in tet vooruitzicht gesteld door bedrijven en twee bekers worden uitge loofd door de Folkloristische Commis sie. De resterende drie bekers komen van de provinciale VW, de gemeente Middelburg en van een particulier. De verrichtingen worden beoordeeld door verschillende jury's. De categorieën bij de sjezen waarin de bekers worden ver deeld zijn: Mooist geklede paar in Wal chers kostuum, mooist versierde sjees en het paar dat de meeste ringen steekt. Ook bij de ringlijders te paard zijn er drie bekers beschikbaar. De organiserende Folkloritische Com missie bestaat dit jaar uit de heren jhr mr D. H. van Doom, J. W. Goossen en K. Scherphuis. Bovendien hebben een drietal heren van de Zeeuwse Ringlij ders Vereniging (ZRV) zitting in de commissie. Hun namen zijn 8. J. Lous. J. J. Provoost en J. Braam. Hoewel ze een lang parcours voor de sjezen heb ben opgesteld -waardoor veel belang stellenden de activiteiten gade kunnen slaan- moet hen nog één kritische kant- tekening van het hart: „Door de be perkte financiële middelen van de ge meente Middelburg laat de afbakening van de baan van de sjezen, veel te wen sen over Het publiek wordt dan ook zeer nadrukkelijk verzocht deze plaat sen. die met touwen zijn gemarkeerd, tijdens de wedstrijden niet over te ste ken". aldus de organiserende commis sie in een persverklaring. Barok Ensemble concerteert in kerk Domburg DOMBURG - Het Amsterdamse Barok Ensemble geeft woensdagavond 7 juli een concert in dc Nederlands hervorm de kerk aan de Markt in Domburg. Het in 1979 opgerichte ensemble stelt zich ten doel de muziek van de zeventiende en achttiende eeuw volgens de uitvoe ringspraktijk van die tijd tot klank te brengen. Het barokensemble concer teerde zaterdagavond nog in Veere. Op het programma staan werken van J S. Bach. 'Concerto In A grote terts', BWV 1055. Antonio Vivaldi. 'La Notte'; Thomas Morley, 'Fantasias 1595'; Jo- hann Joachim Quartz. 'Trio Sonate in C kleine terts', en van Georg Philip Tele- rnann. 'Concert in A grote terts' uit Ta- felmuziek 1. uit 1733. Als solist zal Fe- renc Hutyra optreden (fluit). Het con cert begint om halfnegen en wordt geor ganiseerd door de Interkerkelijke Zo- merwerkcommissie van de hervormde kerk in Domburg. Geslaagden creatieve handvaardigheid in Middelburg MIDDELBURG - In de Middelburgse Stedelijke Scholengemeenschap wer den examens afgenomen voor het di ploma creatieve handvaardigheid, uit gegeven door de Vereniging Ontwikke ling Beeldende Kreativiteit te Gronin gen. Na een tweejarige avondopleiding, uitgaande van de Vereniging voor Han denarbeid Zeeland, slaagden de volgen de kandidaten voor het examen: E. Dekker: S. Eleveld-Den Hollander: D. Goedegebuure-Wondergem; C. Ha gen-De Boer; N. Kodde-Melis; J. Reij- nierse-James; P. Rnkhoud; Sijnke-Wal- ma: M. Wagenaar-Van Heesen; L. Ter Welle-Den Hollander. Eén kandidaat werd afgewezen. standigheden - niet te warm en geen regen - bekampten de leden van de bei de ring rijdersverenigingen elkaar om de bekers en andere prijzen die door de winkeliers van de Scheldestraat en de buurtbewoners waren uitgeloofd.Één van de organisatoren sprak de hoop uit dat deze ringrijderij een jaarlijkse tradi tie zal worden, omdat ook nu weer alles een heel plezierig verloop had en er veel belangstelling voor het spektakel was. Ook de bewoners van de Kasteelstraat zijn volgens de heer L. M. Duinhouwer erg ingenomen met het evenement. Er werd gul gegeven voor de twee door de buurt beschikbaar gestelde bekers. De eerste prijs ging naar R Asscheman uit Oost-Souburg, die 27 ringen wist te steken. De overige prijswinnars waren: 2. C. Wisse (Ritthem), 26 ringen, 3. L. de Visser (Ritthem) 26 ringen, 4. J. Dellebe- ke (Ritthem) 25 ringen, 5. J. de Visser (Oost-Souburg) 25 ringen, 6. D. van Ei keren (Oost-Souburg) 24 ringen. De jeugdbeker ging naar Johnny de Pagter uit Ritthem, die een uitstekende pres tatie leverde door evenals de winnaar bij de senioren 27 ringen te steken. Hij won ook de traditionele pollepel die aan het beste resultaat in de laatste twee beurten is verbonden. Examens MIDDELBURG - Aan de christelijke Scholengemeenschap 'Walcheren' in Middelburg slaagden, na het afleggen van een examen in het tweede tijdvak, alsnog de volgende leerlingen: V.W.O.: Eric Baas, Alex Buren, Heieen Dekker, Jeannet Goor, Nel den Herder, Jelle Kruidenier. Tlny Polderman, Jan Poortvliet, Maria de Schipper, Erna Te- vel. Havo: Hans Douma, Evert-Jan van Elk, Arie-Geert Jongeneel. Ciska Joosse, Louise Kas, Marja van Kooten, Yvonne Leenheer, Eibert Lijnbach. Karin Mal- jers, Ruden Riemens, Erwin Versluijs, Marina de Visser. Marijke Wielemaker MIDDELBURG - Voor het eindexa men aan de Stedelijke Scholengemeen schap te Middelburg slaagden alsnog de volgende kandidaten: Atheneum A A. Mlnet; A. A Verdonck. Atheneum B W. A. van Noppen. Havo: I. J- M, Bal. M. Hoogendijk. L E. Li- plijn, C. M. Louwerse; R. S. Raatgever: G M. Soplantila: R. B. Wild. Mavo: A. W. Faasse; R. Freni, M. Jobse: M. de Nooijer; R. Reijnoudt; E. P. de Rooij. W. C. Verbeek; D. S. Schot. Werkgroep Gravestraat Vlissingen praat over wateroverlast VLISSINGEN - De werkgroep Grave straat en omgeving van het wijkcomi- té Binnenstad in Vlissingen vergadert vanavond, maandag, in het gebouw van de speeltuinvereniging 'De Oude Stad' aan de Paardenstraat. Onder werp van gesprek zal onder meer zijn de wateroverlast die onlangs in de Pa lingstraat ontstond. Andere onderwerpen zijn het postkan toor, de alternatieve plannen van de ar chitectenwinkel en het vacante voorzit terschap. Men heeft inmiddels Willem Willemse bereid gevonden zich kandi daat te stellen. De vergadering van de werkgroep begint om 19.30 uur. Slraattoernooi volleybal Souburg OOST-SOUBURG - Op het grasveld aan de Gouwestraat in Oost-Soburg werd voor het derde achtereenvolgen de jaar een straat-volleybaltoernooi gehouden, waaraan zo'n 200 bewoners uit de straten - omringd door de Burg. Stemerdinglaan-Lekstraat en het Koopmansvoetpad - deelnamen. Dertig stratenteams streden in vijf pou les om het kampioenschap. Op en om het grasveld heerste een sportieve en gezellige sfeer. Een flinke regenbui bracht echter een voortijdig einde aan het toernooi. De organisatie besloot om het team met tot dan toe de meeste punten tot straatkampioen uit te roe pen. De einduitslag luidt. 1 Roerstraat n (straat- kampioen), 7 punten; 2 Zaanstraat I (6 pnt), 3 Diesestraat III (5,5 pnt). De winnaars ontvin gen een taart, beschikbaar gesteld door de bakkers uit Oost-Souburg. Iannis Xenakis geeft uitleg bij het UPlC-project, de componeermachine (Foto- Wim Riemens) Iannis Xenakis beleefde, zoals hij zei. „gelukkige dagen". Vrijdag avond maakte hij - tijdens het Festi val van de Nieuwe Muziek in Mid delburg - gloedvolle uitvoeringen mee van zijn 'Psappha' en 'Komboi' door Sylvio Gualda (slagwerk) en Elisabeth Chojnacka (clavecimbcl). Zaterdagavond werd in de Vleeshal de Werkwinkel Computermuziek af gesloten met een, drukbezocht, con cert van elektronische muziek, door componisten en werkgroepjes ver vaardigd met gebruikmaking van Xenakis' UPIC-procedé. De Frans-Griekse meester leidde dit slotconcert in. waarbij hij de vele en grote mogelijkheden van zijn 'Com poneermachine' nogmaals aan de or de stelde. „Dit procédé is vooral de mocratisch. Het is niet bedoeld voor een elite, maar stelt letterlijk ieder in staat met Ideeën te spelen en te werken Het directe resultaat is een van de aantrekkelijkste aspecten." Dat bleek dan zeker uit de ervarin gen van de werkgroepen die voor het publiek werden vrijgegeven. Deze groepen hebben verschillende dagen 1 rl I onder leiding van Xenakis, Cornelia Colyer. de Nederlandse componist Jan Vriend en diens Amerikaanse collega Cort Lippe met de UPIC ge werkt. De groepen kwamen zowel uit de amateuristische hoek als uit de pro fessionele sfeer twee jeugdige schoolteams uit Nieuw- en Sint Joos- land, mensen uit de vnje beroepen, kunstenaars-met-componisten, componisten, technici en weten schapsmensen. Jan Vnend presenteerde het pro gramma dat naast de composities van de groepen werken bevatte van Pierre Bernard, Jean-Claude Eloy, Julio Estrada. Francois-Bernard Ma- che en Iannis Xenakis. Na afloop speelde pianist Geoffrey Douglas Madge in de Stadhuishal Zondagavond was er een concert door Florian Kitt (cello) en Harold Ossberger (piano) met werken van Osborne, Urbanner en Feldman. Morgen - dinsdag - begint het mu ziektheaterproject 'Moord in Cuyperspoort' met aflevering num mer Eén (21.000 uur). Aan de UPIC-werkuhnkel werd ook deelgenomen door een kleutergroep van 'De Springplank'in Nieuw- en Sint Joosland. Deze groep maakte 'Een schoolreis per com puter'. De kindergroep van de Van Randwijckschool. eveneens uit Nieuwland, vervaardigde - met steun van andere scholieren - het stuk 'Ratteplan', Foto de jeugd componeert. Jan Vriend kijkt toe. (Foto: Wim Riemens) Nieuwe melodieën carillon Lange Jan MIDDELBURG - Op het speelwerk van het carillon van de Lange Jan in Middelburg zijn weer nieuwe melodieen te beluis teren. In de hele uren wordt ge speeld: 'Utrechts Jolijt', in de hal ve uren: het Vlaams volkslied, vijf tien minuten over he.t hele uur klinkt 'De groene en de blauwe boer' en een kwartier voor het hele uur is 'Menuet van Mozart' te ho- Jw mstzinnii 14 ■en bestuj g| te komj v. Altijd gratis bij aankoop van een kleurenfilm Altijd een piek korting per florijn bij ontwikkelen en afdrukken Nteuwendijk 35 - 39, Vlissingen VLISSINGEN - Het voortbestaan van het Zeeuws Instituut voor Kunstzii Vorming komt ter sprake in de komende vergadering van het algemeen van de Vlissingse culturele raad. Reden om tot een heroverweging vormt het dalende aantal cursisten en de stijgende kosten van het ZIKV. Ve schillende Zeeuwse gemeentebesturen hebben inmiddels al te kennen gegei om tot een andere opzet van het ZIKV cursus-aanbod te willen komen. De singse culturele raad moet donderdag 8 juli bekijken of ook in de scheldestadi plaatselijke aanpak van de kunsfzinnige vorming niet de voorkeur verdient Het dagelijks bestuur van de gemeente De culturele raad zal zich donder Vlissingen heeft zich in principe al ac- coord verklaard met zo'n plaatselijke aanpak. De openbare vergadering van de culturele raad begint donderdag om acht uur 's avonds en wordt gehouden in welzijnscentrum Bachten Komme. De bestuursleden krijgen een voorstel onder ogen waarin wordt gepleit voor het Onderbrengen van het ZIKV-werk bij de gemeentelijke dienst welzijns voorzieningen. Een plaatselijke werk groep en een part-time beroepskracht moeten het reilen en zeilen van het kunstzinnige werk in Vlissingen gestal te gaan geven. De culturele raad wordt daarbij dan ook ingeschakeld. Deze nieuwe situatie moet dan op 1 januari ook buigen over enkele subsidie-aa vragen. Aan de orde komt onder n een verzoek van het Regionaal Edutj tief Centrum Walcheren (REC) omc| geveer 3000 gulden voor het uitbreng van een educatieve krantEen z bedrag wil de Molukse Werkgroep S burg voor het organiseren van een m zomerfeest. Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. 1 McGregor - lacoste - melka - McGregor 1 - 1 korting Kolberts v.a. 158,- OPRUIMING BEGINT DONDERDAG 15 JULI. ARROW - MELKA - McGREGOR - GARDEUR - MELKA 39,90 p. st. 2 stuks 75,- 2 voor 150,- 40 kostuums nu 258,- bij WALSTRAAT 66, VLISSINGEN. MAANDAGMIDDAG GEOPEND - VRIJDAG KOOPAVOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 4