PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Alle Pales tij nen moeten uit Beiroet Politie grijpt niet in bij rel in Amsterdam 'De paus als politieke voetbal' Snuffelt U ook al kissen de Kleintjes? ISRAEL HOUDT VAST AAN EIS: Kortsjnoisin Wenen TOUR HALVE FINALES WIMBLEDON ZANDVOORT vandaag SLOPERS ACTIEF OP STOPERA-TERREIN Zonnig Perioden met zon en vrijwel overal droog. Mtddagtemperatuur ongeveer 19 graden. Vrij krachtige westenwind. tl25e jaargang no. 154 n|/|aandag 5 juli 1982 ONDEN iDPAi- Makers van souvenirs ter gelegenheid van het bezoek van paus 0hannes Paulus II aan Groot-Brittannië willen het Vaticaan en een door de poms-katholieke kerk in de arm genomen marketing firma financieel aansprake- fc stellen voor het feit dat zoveel souvenirs onverkocht zijn gebleven e 34 zaken verwijten het Vaticaan dat het door het zo lang in het onzekere laten van het bezoek van de paus als gevolg van de Falklandoorlog. de omzet m souve nirs heeft gedrukt. Pas twee dagen voor de geprogrammeerde aankomst liet het Vaticaan weten dat het bezoek doorging „De paus is als politieke voetbal gebruikt. Dat schrok de mensen af en zij kochten geen aandenken," aldus een woordvoerder van de betrokken firma's zaterdag in Londen. t (Van onze correspondent ERUZ ALEM - Israël zal de onderhandelingen over de evacuatie van de Palesti jnen nog enige tijd mmen. Na de kabinetszitting van zondag bleek echter dat Israël vasthoudt aan de eis dat alle 'alestijnse guerrillastrijders Libanon moeten verlaten. - ?LO-leider Arafat heeft de Libanese premier Shafik el Wazzan schriftelijk een lijst met voorwaar- en overhandigd waaronder de PLO zich in principe bereid verklaart uit West-Beiroet weg te rekken. De PLO eist echter eerst het terugtrekken van het Israëlische leger uit Beiroet en mgeving. De Libanese premier houdt de voorstellen van Arafat voorlopig bij zich uit woede over e Israëlische militaire activiteiten in Beiroet waar Israël begonnen is het beleg rond het weste lijk stadsdeel te verharden. I >ze psychologische oorlogvoering te- i jen de Palestijnen heeft tot doel via be- ierkte acties de druk te vergroten, zon- Ier dat Israël tot een algehele invasie in Ie stad overgaat. De doorlaatposten >an Oost- naar West-Beiroet zijn door iet Israëlische leger afgesloten, alle zonder loods De staking van het redepersoneel van het Belgisch loodswezen heeft het scheepvaartverkeer op de Wester- schelde niet in ernstige moeilijkheden gebracht. Een aantal schepen ging zonder loods verder PAGINA 3 de zwarte piet De crisis in het kabinet Van Agt-n is volgens premier Van Agt volledig de schuld van de PvdA. D'66 heeft daar entegen 'karakter' getoond, aldus Van Agt die in het algelopen weekeinde door de CDA-partijraad tot lijsttrek ker werd gekozen. Alleen oud-CDA-lei- der Aantjes probeerde de felle kritiek op de socialisten te temperen. De CDA-jongeren vrezen dat hij partij te snel de weg naar de WD inslaat popfeest Het popfestival Torhout-Werchter kreeg in het afgelopen weekeinde vol op Nederlandse belangstelling. Hoog tepunt van het dubbelfestival was het optreden van de groep Talking Heads. PAGINA 13 atletiek Het tweejaarlijkse treffen in Dublin van de zwakkere Europese atletiekna- ties heeft voor de Nederlandse deelne mers geen kwalificaties voor de Euro pese titelstrijd opgeleverd. Goede tij den waren er wel: Nellie Cooman won de 100 meter in 11.54 seconden Marjan Olyslager liep geholpen door rugwind naar de winst op de 100 meter horden. PAGINA 15 premiejagers De plaatselijke favoriet Vester Aarts I stak de Ronde van Kruiningen in zijn j zak. Aarts gooide het in een vroege I ontsnapping op een akkoordje met zijn medevluchter Mario van Vlimme- J ren en streek een groot aantal premies j op Toen de buit verdeeld was. werden j de twee ingehaald. Heddy Nieuwdorp I ging als eerste over de streep. toevoer van voedsel wordt belet en ook de water- en elektriciteitsvoorzienin- gen zijn ernstig beknot. Voor het eerst vonden gisteren in Zuid-Beiroet weer vuurgevechten plaats tussen Israëli sche en Palestijnse eenheden. In de wekelijkse zitting van de Israëli sche regering is gisteren besloten de druk op de Palestijnen te vergroten. De leiders van de oppositionele Arbei derspartij werden bij dit regerings- overleg betrokken. Zij hadden al eerder verklaard tegen een Israëlische invasie van West-Bei roet te zijn omdat dit niet alleen te veel Israëlische slachtoffers kan kosten maar ook tot een bloedbad onder de Libanese burgerbevolking zal leiden. In regeringskringen wordt nu echter de kans groot geacht dat de Palestijnen uiteindelijk uit Libanon zullen ver trekken. In een grote demonstratie waaraan naar schatting 80.000 mensen deelna men. heeft de beweging Vrede Nu zater dagavond tegen de oorlog in Libanon geprotesteerd. „Niet met geweld maar door onderhandelen moeten we het Pa- COLMAR-ZURICH - De zoon en stiefmoeder van de uitge weken Russische schaakgroot meester Viktor Kortsjnoi zijn zon dag vanuit Leningrad in Zurich aangekomen. Meteen na aankomst is het tweetal per auto afgereisd naar Glarus, waar de Zwitserse advocaat van Kortsjnoi woont. Kortsjnoi kon hen zondagavond nog niet ontmoeten omdat hij deel neemt aan een schaaktoernooi in het Franse Colmar. In Colmar zei Kortsjnoi dat de strijd tegen de Russische autoritei ten om zijn gezin het land uit te krijgen hem „fysiek totaal had uit geput". De tijdens een toernooi in Nederland uitgeweken grootmees ter, nu woonachtig in Zwitserland, zei op het toernooi in Colmar te hebben ingeschreven nadat hy be richt had ontvangen dat zijn gezin al op 27 juni zou aankomen, maar niet kwam opdagen. De vertraging schreef hij wt aan „Sowjet-bureau- cratie". De zoon van de schaakgrootmees ter heeft tweeëneenhalf jaar in een Siberisch kamp gezeten wegens dienstweigering en hij had een nieuwe oproep voor militaire dienst gekregen toen het bericht af kwam dat men zich mocht aanslui ten bij Kortsjnoi in Zwitserland, waar de schaakmeester sinds zijn vertrek uit de Sowjet-Unie woont. Mevrouw Kortsjnoi zei dat het ge zin nog geen plannen had, maar dat Igor Kortsjnoi wilde gaan studeren in de Verenigde Staten. Op zijn re vers een knoop dragend met de tekst: „Verdeelde families van de wereld, verenigt u", zei de jonge Kortsjnoi dat hij hoopte in Ameri ka werktuigkunde te kunnen gaan studeren. Vergezeld door Kortsj- nois advocaat zou de hereniging met de schaakgrootmeester later in Zürich plaatshebben. nijboer terug Gerard Nijboer laat geen twijfel be- l' staan over zijn herstel Tijdens de Ne- 'j derlandse kampioenschappen op de 25 kilometer gaf Nijboer blijk niet meer gehinderd te worden door blessures. Hij maakte korte metten met de con- currentle en kwam met zijn winnende li tijd dichtbij het wereldrecord Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10,11.12.13,15 en 16 lestijnse vraagstuk oplossen", luidde een van de leuzes. De demonstranten eisten het vertrek van de minister van defensie Ariel Sharon. De demonstra tie, die over het algemeen rustig verliep, werd af en toe verstoord door groepjes tegenstanders die luid „Begin, Begin" scandeerden. De demonstranten von den daar al snel het gepaste antwoord op door aan het Begin-Begin-geroep „naar huis" toe te voegen. Ruim een uur lang bestegen voorname lijk net uit Libanon teruggekeerde re serve-officieren het podium om tegen de oorlog te demonstreren. „Wij zijn op geleid om ons land te verdedigen, niet om een nieuwe orde in Libanon te vesti gen", riep een van hen. Premier Begin reageerde op de demon stratie met de verklaring dat hij zich niet door dit soort evenementen zal la ten leiden. Hij weet zich, volgens een laatste opinie-onderzoek, gesteund door de overgrote meerderheid van dc bevolking. Aan bet diplomatieke fronl gonsde het van activiteiten. De Liba nese premier, Chefïk Wazzan, brak ech ter zondag uit protest het overleg mei de Amerikaanse pendeidilomaat Phi lip Habib af en zei dat hij pas weer me de Amerikaan aan tafel wilde gaan zit ten als de Israëliërs de afgrendelinj van de doorlaatposten ongedaan heb ben gemaakt. Boskalis heeft tot nu toe de betalin gen voor het pijpleidingenproject in Ar gentinië volgens schema ontvangen. Zij verwacht in de toekomst evenmin pro blemen, zij het dat een tijdelijk, echter dan slecht kort oponthoud vanwege de huidige regeringswisseling in het Zuid-' amerikaanse land niet is uitgesloten Het concern heeft dit meegedeeld naar aanleiding van recente koersontwikke lingen op de Amsterdamse beurs voor het fonds. ZANDVOORT - Technische problemen deden René Amoux in het begin van de race de macht over het stuur verliezen. Min of meer verrassend heeft Polen zich toch geplaatst voor de halve finales van het wereldkampioenschap voetballen. De favoriete Sovjet-Unie werd gisteravond bedwongen (0-0) en dat was voor de Polen juist voldoen de. Daarentegen stonden de Fransen in hun wedstrijd tegen Noord-Ierland geen verrassing toe. De Britse voet ballers werden met 4-1 verslagen. Frankrijk dus ook halve finalist. In de wedstrijden Brazilie-ltaliè en Enge- land-Spanje wordt vandaag uitgemaakt wie de andere twee halve finalisten zullen worden. Jimmy Connors zorgde voor een zinderende finale op Wimbledon. Na een ruim vier uur durende krachtmeting had hij McEnroe gevloerd: 3-6, 6-3,6-7, 7-6,6-4. Martina Navratilova zegevierde bij de dames. Zij versloeg Chris Lloyd met 6-1, 3-6, 6-2 De Ronde van Frankrijk kent tot nu toe allerminst een eentonig verloop, in drie dagen drie verschillende dra gers van de gele trui. Zaterdag veroverde Ludo Peelers van de Peter Post-ploeg de leiderstrui, maar gisteravond zat het geel om de schouders van de Australiër Phil Anderson. Jan Raas kon zich niet handhaven als berg koning. De Franse autocoureur DidierPirom ijlde zaterdagmid dag op het circuit van Zandvoort naar de overwinning in de Grote Prijs van Nederland. Terwijl favorieten als Amoux, Watson en Prost de strijd moesten staken door slippartijen of motorproblemen, handhaafde Pironi zich steeds in de voorste gelederen. (pagina 9,10.1L 12.13.15.16) AMSTERDAM - Het heien van de eerste paal voor het nieuwe stadhuis annex muziektheater in Amsterdam (de zogenoemde Stopera) wat vandaag zo ge beuren is ernstig vertraagd doordat jongeren zaterdag middag op het bouwterrein een aanzienlijke hoeveelheid materieel in brand hebben ge stoken of op andere manier hebben gesloopt. Met stenen, ijzeren staven en zelfs een voorhamer werden cabines van hijskranen en graafwerk- tuigen in elkaar geslagen of in brand gestoken. Door de poli tie is niet opgetreden „omdat de stemming grimmig was en de agenten sterk in de minder heid waren". Het wangedrag gebeurde na afloop van een demonstratie op de Dam tegen de bouw van het muziektheater op het Wa- terlooplein dat volgens velen een ex ploitatietekort van tientallen miljoe nen guldens zal opleveren. De organisa toren van de demonstratieve optocht hebben zich zaterdag gedistantieerd van de vernielingen. De politie heeft de demonstratie, waar aan circa vijfhonderd mensen deelna men, begeleid van de Dam naar het Wa- terlooplein. Daar ontstond een rellerige situatie nadat honderden jongeren het onbewaakte bouwterrein opstroomden en zich op de hei-installaties en de graafmachines stortten. De schade die aan het materiaal van de aannemersgroep Stameco in de bouw put is aangericht, beloopt volgens een politiewoordvoerder op zijn minst een miljoen gulden. De aanwezige politie kon deze rellen niet aan en heeft zich na overleg met burgemeester Polak afzij dig gehouden, om 'geen ernstige rellen uit te lokken'. Tegen zeven uur was de situatie op het Waterlooplein rustiger geworden. Twee werkketen waren in de Amstel geduwd en de graafmachines en heistellingen stonden zwartgeblakerd en verbogen in de enorme zandkuil. Een manshoge afbeelding van een schaar die eerder het dubbele hek om het bouwterrein versierde, hing nu tussen de kabels van de heitoren. Later op de avond zijn twee jongens door de politie aangehouden op grond van ver nieling of brandstichting. Zondagavond hebben het „Doe mee Comité" en de groep „Stopera, zand er over", die de demonstratie en de mani festatie op de Dam organiseerden, na urenlang vergaderen meegedeeld dat deze dag het begin is van een daadwer kelijk verzet. Zij zullen hiertoe woens dagavond een „openbare samenzwe ring" houden in het gebouw De Smede- (Slot zie pagina 6 kolom 4 EAU CLAIRE iReuteri - De Amerikaanse zakenman George Nademck uit Chica go heeft zaterdag de negende wereldkampioenschappen kersepitspuwen in Eau Claire in de Amerikaanse staat Michigan gewonnen dooreen afstand te overbrug gen van 19,6 meter Nadenicks prestatie bleef met 30 cm onder het wereld-spuwrecord, maar hij bracht het verder dan alle andere 200 deelnemers, die elk dne pitten spuwden De prijs een beker en een emmer kersen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1