PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ziekenhuizen krijgen 8000 bedden minder Varen mét bewijs Noodregeling voor 'Tilburgsche' GROOT FEL VERZET TEGEN INKRIMPING DE GROENE DY Amerikaan (85) hoest kogel op vandaag r. t Jr A Ja Oom Habib NOG GELD VOOR PANDBRIEFHOUDERS Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien, middagtempe- ratuur ongeveer 23 graden, maar aan zee enkele graden lager. Weinig wind, maar later aan de kust matige westen wind. \2Se jaargang no. 153 [aterdag 3 juli 1982 Automobielbedrijf a&s ftfocfceta.-</eaée\. O AC Goes T«leloon OHOO-'M'O \0UTH FIELD DP A- De 85-jarige Amerikaan George Adams voelde kriebel in \ekeel. kuchte tweemaal fors en hield een kogel in de hand. Hij had er 69 jaar mee de borst rondgelopen. Idams was als 16-jarige op een onafhankelijkheidsdag door de kogel getroffen. Dokters vonden het indertijd met raadzaam de kogel, die in de buurt van het hart ivas blijven steken, operatief te verwijderen De kogel heeft Adams al die jaren alleen last bezorgd als hij op een vliegveld door de controle moest. Dan bleek dat hij metaal op zijn persoon moest hebben, maar waar? Hij laat de kogel inlijsten. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het aantal ziekenhuisbedden in ons land zal de komende paar jaar met ongeveer achtduizend omlaag moeten. De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met een plan van minister Gardeniers (volksgezondheid) om in versneld tempo de norm van 3,7 bedden per duizend inwo ners te bereiken. Waar de klappen gaan vallen, is nog niet beslist. Vice-premier Terlouw zei gisteren na af- Jiloop van de kabinetsvergadering dat de jielft van de inkrimping gevonden zal gorden door sluiting van complete zie- /kenhuizen. Naar verwachting gaat het rpm tegen de twintig kleinere ziekenhui- Naen. De overige vierduizend bedden zul- Jen verdwijnen door sluiting van afde lingen van grote ziekenhuizen. Met de inkrimping van het aantal zie kenhuisbedden, dat nu omstreeks 63.000 bedraagt, hoopt het kabinet 700 a 800 miljoen gulden te besparen. Vice- premier Terlouw zei dat volgend jaar al de eerste honderd miljoen moet worden opgebracht. De besparing op de ziekenhuiskosten zal gedeeltelijk worden benut voor een verbetering van de zogenaamde eerste- zeven/bankovervallen De rechtbank in Middelburg heeft een inwoner van Hoensbroek veroordeeld tot vlereneenhakfj aar gevangenisstraf voor zijn aandeel ln zeven bankover vallen. De serie overvallen eindigde bij een poging om de kluis van Slaven- burgs Bank in Middelburg te lichten. PAGINA 3 lijnszorg (huisartsen en para-medische hulpverleners), voor de poliklinische zorg en voor de bouw van verpleeghui zen voor oude mensen en geestelijk ge handicapten. Minister Gardeniers be nadrukte deze week nog de noodzaak van deze „pijnlijke operatie" bij de ope ning van een verpleeghuis in Bilthoven. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft al aangekondigd zich met hand en tand te zullen verzetten tegen het plan van Gardeniers. Volgens de ziekenhui zen staan er 15.000 arbeidsplaatsen op het spel en wegen de besparingen niet op tegen de wachtgelden, schadeloos stellingen en sociale uitkeringen die de overheid straks moet betalen. De zie kenhuisraad twijfelt ook aan de juridi sche basis voor Gardeniers' plannen Volgens de ambtenarencentrale AB- VA-KABO gaan er door de plannen van minister Gardeniers zelfs 18.000 ar beidsplaatsen verloren. De centrale heeft bij monde van bestuurder Toon Mulder dan ook verontwaardigd ge reageerd. De ambtenarenorganisatie is vooral ge belgd omdat over het saneringsvoome- men geen overleg is gevoerd met de werknemerorganisaties Bovendien blokkeert de regering volgens Muller al maanden de afsluiting van een sociaal statuut voor het ziekenhuispersoneel waarin regels staan voor dé afvloeiing en omscholing van het personeel dat straks met de sluitingen te maken krijgt Ook van het instellen van een sociaal fonds, die een jaar geleden al als alge mene maatregel van bestuur was aan gekondigd, is nog niets terecht geko men. Volgens Muller zou in dat fonds meer dan een miljard gulden moeten zitten. Zonder dat geld is het niet mogelijk sociaal beleid te voeren voor de 18.000 man ziekenhuispersoneel die straks hun baan kwijtraken, aldus de ABVA- KABO-woord voerder. De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) zegt in een eerste reactie dat zij zich niet kan voorstellen dat besparin gen op die schaal de kwaliteit van de zorg niet zullen aantasten. greenpeace Greenpace Nederland is verbijsterd door de uitspraak van een Londense rechter die de milieuorganisatie wil verbieden om in internationale wate ren een Brits schip lastig te vallen dat eind deze maand nucleair afval gaat dumpen. staking redepersoneel De staking van het redepersoneel van het Belgische loodswezen heeft een voorlopig resultaat De Belgische mi nister van verkeerswezen zal een ver tegenwoordiger van de staker ontvan- PETTEN (ANP) - Een vijftigtal demonstranten heeft vrijdagmiddag een trans portauto met radio-actief afval zodanjg beschadigd, dat de wagen enige tijd niet meer kon rijden. Als gevolg daarvan blokkeerde de auto de toegang naar het terrein van ECN in Petten. Even na half twee arriveerde de auto met radio-actief afval van de Kema in Arnhem bij de poort van het ECN-ter- tientallen politiemensen hebben daar op rond half vier circa 30 demonstran ten weggesleept. De truck met oplegger rein. De lading van het voertuig zou tij- was inmiddels weer zodanig hersteld, delijk bij ECN worden opgeslagen in af wachting van dumping in zee. Bij de poort van het terrein hadden de demon stranten de weg geblokkeerd. Toen de chauffeur van de auto voor de demon stranten remde, kwam de auto dwars op de weg te staan. De demonstranten trokken toen een aantal rem- en brand stofleidingen kapot. In de loop van de middag is tevergeefs getracht de demonstranten te overre den hun blokkade op te heffen. Enkele dat deze ongehinderd het ECN-terrein kon bereiken. Het is het derde van een onbekend aan tal transporten dat radio-actief afval bij liet ECN aflevert. Later zal het afval naar Den Helder worden vervoerd, vanwaar het wordt verscheept naar de Atlantische Oceaan ter dumping. Het organiserend actiecomité heeft aange kondigd de transporten met geweldlo ze blokkades zoveel mogelijk te zullen dwarsbomen. RELLEN ROND GOUDMIJNEN JOHANNESBURG (AP) - Tijdens de ernstigste gewelddadigheden sinds een jaar rond de Zuidafrikaanse goud mijnen heeft de politie vrijdag traan gas moeten gebruiken om een grote menigte met stenen gooiende zwarte mijnwerkers uiteen te drijven. Functionarissen melden dat ongeveer 7.000 mijnwerkers vrijdag weigerden aan het werk te gaan. Bij de Dreifontein-, Buffelsfontein- en Stilfonteinmijnen patrouilleerden vrij dag honderden politiemensen en de si tuatie in het gebied, ongeveer 170 km ten zuidwesten van Johannesburg, werd omschreven als gespannen. PAGINA 13 f hogere omzet Elektronica-gigant Siemens verwacht over dit jaar een stijging van de omzet met tien procent. Hoewel de vooruit zichten van het concern gunstig zijn, spreekt de raad van bestuur van de noodzaak van personeelsinkrimping en verbetering van de produktiviteit. PAGINA 21 hinault één Bernard Hinault laat geen twijfel over zijn bedoelin gen. De Breton won de proloog van de Ronde van Frankrijk Gerrie Knetemann werd tweede: hij kwam zeven seconden tekort Van de Ne derlandse klasse mentsrijders hield alleen Zoe temelk aanslui ting. Hij werd zes- Goed voorbeeld doet goed volgen: na de succesvolle ledenwerfactie van de VPRO zet ook de Evangelische Om roep alles op alles om de B-status te bereiken De acüe gaat onder het mot to: "Leden werven leden'. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Financiën, economie: 13. Sport: 19, 20 en 21. Kunst en cultuur 25. Radio en televisie: 26 en 27. Zaterdagkrant: 15, 16, 17 en 18 Voor Diego Maradona is het wk- toemooi voetballen tenslotte in een nachtmerrie geëindigd. Niet alleen werd gisteren 'zijn' Argentinië kansloos opzij geschoven door Brazilië 3-1)maar bovendien werd hij door de Mexicaanse scheidsrechter Rubio Vasquez van het veld gestuurd. Maradona zou - zo was bij herhaling voorspeld door de Argentijnen - de grote ster worden van dit toernooi. De Argen tijnse aanvaller schitterde echter maar zelden, kon nooit in hel spoor treden van een Pele of een Cruijff en beleefde tenslotte de ontgoocheling van een rode kaart. Overigens: vol komen terecht. Door de nederlaag werd wereldkampioen Argentinië uitgeschakeld. Later op de dag was er voor vele miljoenen Spanjaar den ook een teleurstelling te incas seren. Door een 2-1-nederlaag te gen VJest-Duitsland werd ook gast land Spanje uitgeschakeld. Op de foto probeert Ardiles Ui zijn ploegmakker Maradona (10) nog te behoeden voor een rode kaart. Te vergeefs. De Braziliaan Barbas zit nog op de grond en Lousinho (4) is toeschouwer bij het drama. (Pagina 19) Siegfried Westphal, die destijds de jongste generaal van Hitler was, is vrij dag in zijn woning te Celle, in de West- duitse deelstaat Neder-Saksen op 80- jarige leeftijd overleden. Hij trad op als chef van de generale staf onder de vel- maarschalken Von Manstein, Rommel, Kesselring en Von Rundstedt, voordat hij in 1945 werd bevorderd tot generaal. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Vanaf 1 oktober 1983 zal het vaarbewijs verplicht worden inge voerd. Beroepsschippers, bestuurders van (speed)boten die sneller'dan 20 ki lometer per uur kunnen varen en schippers van jachten die langer dan 15 meter zijn, zullen zo'n vaarbewijs moeten hebben. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met het wetsontwerp van minister Zee- valking waarin dit wordt geregeld. Het ontwerp gaat nu voor advies naar de Raad van State. Eind augustus begint het ministerie van verkeer en water staat met een grootscheepse voorlich tingscampagne. waarin een speciale brochure op grote schaal verspreid zal worden. Het Israëlische leger heeft in Libanon de oom van de Amerikaanse onderhan delaar Philip Habib ontdekt De man. Escanar Habib, zei dat zijn neef nooit op bezoek is geiveesl in zijn dorp, Ein Arab in het zuidoosten van Libanon. (Kwestie Libanon op pagina 6) AMSTERDAM - Beleggers die. in de vorm van pandbrieven aan toonder, geld hebben gestoken in de Tilburg sche Hypotheekbank, zijn hun geld waarschijnlijk niet helemaal kwijt. Weliswaar is vrijdag op grond van de Wet Toezicht Kredietwezen de specia le 'noodregeling' op de bank van toe passing verklaard, maar het lijkt aan nemelijk dat de schuldeisers niet meer. of zelfs minder dan de helft van hun vorderingen kwijt zullen zijn. De rechtbank in Breda heeft vrijdag be sloten tot toepassing van de noodrege ling tin feite een aangepaste vorm van surséance van betaling). De Nederland- sche Bank had daarom gevraagd, ge zien de deplorabele toestand waarin de Tilburgsche Hypotheekbank voorna melijk door de inzakkende onroerend goedmarkt was geraakt. Tot bewind voerderszijn benoemd mr J J M Kau- lingffeks. T van Wettum en drs. C van Zadelhoff, in het bijzonder deskundig op het gebied van het onroerend goed (huizen, kantoor- en andere bedrijfsge bouwen) dat de Tilburgsche Hypo theekbank fataal is geworden Het voortbestaan van de Tilburgsche Hypotheek kwam m de lucht te hangen toen een uiterste reddingspoging woensdagavond strandde Vervelend De Nederlandsche Bank beschouwt het deficiet van de Tilburgsche Hypo theekbank als een vervelend incident in de wereld van de Nederlandse flnan- cieringsinstellingen. De bank ver wacht er geen nadelige gevolgen van voor de rest van het Nederlandse kre dietwezen. De Nederlandsche Bank gelooft ook niet dat het nodig is de Wet Toezicht Kredietwezen te verscherpen. Naar het oordeel van de president van de bank. dr. Duisenberg. zijn de problemen door controle van de Nederlandsche Bank aan het licht gekomen. De bank kon toen echter niets meer doen aan de con tracten die in belangrijke mate tot de moeilijkheden bij de Tilburgsche Hypo theekbank hebben bijgedragen. Die contracten betroffen onder meer hypotheken voor onroerend-goedpro- jecten waarvoor de onderpanden in middels bij lange na niet meer toerei kend waren. De vorige directeur van de Hypotheekbank wordt verweten dat hij die hypotheken te lichtvaardig heeft behandeld. Deze directeur is in middels geruime tijd geleden vervan gen Meer vrije tijd, minder verteren fT Tandaag breekt het topsei- V zoen van de zomervakan tie-1982 aan. De scholen slui ten. Nederland gaat op sjouw De algemene verwachting is dat de neergang van de eco nomie öök duidelijk invloed zal hebben op het gedrag en het uitgavenpatroon van de vakantieganger. Waarschijnlijk zal hij er wat korter 'tussenuit gaan dichter bij huis blijven en zich met wat minder toeristische luxe tevreden moe ten stellen. Alles wat zich met dienst verlening op het brede veld van toeris me en recreatie bezig houdt heeft er al enige tijd en krijgt, er in de komende jaren nog veel meer mee te maken: dat andere type afnemer enof gebruiker. Buitenlandse en binnenlandse toeris ten en recreanten hebben en krijgen méér vrije tijd en minder te verteren. Langere en steeds meer tussentijdse vakanties en lange weekeinden, werk tijdverkorting. deeltijdarbeid en alle mogelijke tussenvormen zullen er toe leiden dat er meer en meer (over het gehele jaar gemeten) gelegenheid is om te recreëren en op vakantie te gaan. Maar dat zal meer en meer op een 'doe- het-zelf-manier moeten gebeuren, want de huishoudportemonnee biedt juist ook voor dit doel in een tijd van inleveren minder aan middelen. De vraag waar het daarbij om draait is: spelen beleid en dienstverlening in re creatie en toerisme tijdig en vindingrijk genoeg in op de veranderende omstan digheden? Het Pinksterweekeinde in mei is wat dat betreft al een aardig voor proefje geweest en de komende zes we ken, top van de zomervakantie, worden een duidelijke test Om maar dicht bij huis te blijven: de Provinciale Planologische Dienst (PPD) voor Zeeland is in overleg met allerlei andere instellingen bezig aan de voorbereiding van een beleidsplan voor recreatie en toerisme, dat midden 1983 klaar moet zijn. Onderdeel van de opzet is een onderzoek om erachter te komen aan welk soort - tegenwoordig zo ge noemde - 'elkweervoorzieningen' re creanten in deze provincie behoefte hebben. Willen recreatie en toerisme voor de toekomst wezenlijke(r) be standdelen van de economie en dus ook van werkgelegenheid - in dit gewest zijn, dan zullen doelmatigheid en voor zichtigheid tegelijk de benadering van bestuurders en dienstverlening moeten bepalen. Zeeland is in trek en moet dat blijven. Dat geldt voor wat deze provin cie te bieden heeft, het geldt ook voor wat eigen bevolking zowel als toeristen en recreanten daarvan mogen verwach ten. Op het gebied van verblijfsaccom- modaties (hotels, zomerhuizen, cam pings), dat van verkeer- en parkeer voorzieningen, bescherming van na tuur en landschap, watersportmoge- lijkheden, waar het gaat om het toe staan van nieuwe ontwikkelingen en verschijnselen (vergunning voor evene menten, voor kamperen bij de boer, ac cepteren van naaktrecreatie): op al de ze terreinen heeft Zeeland de laatste ja ren een voorzichtig en terughoudend beleid gevoerd. 'Geen uitbreiding, maar verbetering van de kwaliteit'was de doelstelling. En de redenering daar bij was dat een veel grotere druk op de Zeeuwse natuur- en recreatiegebieden een sterk nadelige invloed heeft. Toch zal op topmomenten niet zijn te ontkomen aan een grotere druk van toeristen en recreanten dan waarop Zeeland (en dan met name de kust) is berekend. Elders in deze krant (pagina 15) komt deze problematiek uitvoerig aan de orde. Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NTB) stelt onweerlegbaar vast dat buitengewone drukte aan de kust tot een regelmatig terugkerend verschijnsel behoort: „de mensen ma ken zelf uit waar ze heen willen"' Uiter aard betekent dit niet dat beleid en dienstverlening op piekbelastingen zouden moeten of kunnen worden afge stemd. Het houdt wel in dat er met steeds vaker voorkomende toppen re kening zal moeten worden gehouden. En daarbij dient zich de vraag aan of er juist met het oog op die piekbeiastin- gen wel sprake is van doelmatige vorm van reserve-opvang. Al was het alleen maar om veel grotere problemen te voorkomen die zich anders bij pieken (zullen gaan) voordoen. Voor een niet onbelangrijk deel zijn al deze grote en kleine perikelen in en rondom het hoogseizoen van de zomer terug te voeren naar de onmacht om een goed werkend systeem van vakan tiespreiding te bewerkstelligen. Ieder jaar opnieuw blijkt daarvan weinig of niets terecht te komen. De Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EG heeft juist deze week aangekon digd dat het wil pogen om de vakantie spreiding op Europees niveau aan te pakken. In Brussel is uitgerekend dat de uitgaven van de toeristen 7 procent van de totale particuliere consumptie uitmaken en dat de toeristische inkom sten in de EG gemiddeld 4 procent van het bruto nationaal produkt belopen. Niet onaanzienlijk cijfermateriaal Ze ker voldoende om te kunnen vaststel len dat iedereen die op zijn tijd wel eens recreant of toerist is over de besteding daarvan tevreden naar huis moet kun nen schrijven. vdM Bij de donderdag gehouden inschrij ving op schatkistbiljetten met een loop tijd van vijfjaar tegen 100 pet is van de ingeschreven bedragen toegewezen een totaal vanf. 589.5 min. zo heeft het Mi nisterie van Financiti bekendgemaakt De rente werd vastgesteld op 10,8125 net

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1