Dp rand faillissement f omatenkweker Dreischor Portunes: speurende onderwaterkruiper PvdA vraagt naar gevolgen zandafsluiting Philipsdam Temeuzenaar boos over verbod 'snuffelmarkt' 'ïïremiekeuring baarden in ierooskerke Voorlopig geen lieuw college oor Domburg Afscheid J. Cozijnsen bij Zeehospitium Zonneveld Alarmcentrale particuliere bewaking PZC/provincie )REIGEND ONTSLAG VOOR 15 WERKNEMERS IRIKZËE - Tomatenkwekerij Beekenkamp CV te Dreischor wordt waarschijnlijk failliet laard. Donderdag is een ontslag-aanvraag in gang gezet voor alle vijftien werknemers. ien Beekenkamp met vakantie :t buitenland verblijft, en zijn be- leider naar zijn zeggen onvoldoen- /eriiet de stand van zaken op de hoogte Ijjk'.werd gisteren niet duidelijk wie de bejlissement-saanvraag heeft inge- !nd Maar dat het faillissement is jigevraagd, weet ik heel zeker, aldus bedrijfsleider J P. Nie- Niemantsverdriet is de slechte i depg van zaken in het bedrijf al weken an-kend en voor een belangrijk deel me- lieijveroorzaakt door gebreken aan het i-complex aan de Kapteinsweg :r Dreischor. „De kas voldoet niet n de eisen en is. om maar wat te noe- én, aan alle kanten zo lek als een indje. Renovatie is dringend nodig, lt voor zover ik weet. zo'n twee mil- in moet gaan kosten. Maar toen Bee nkamp daar van hoorde, zei hij: ik Kt wel wat ik liever doe. En vonge iek donderdag ging hij met vakan- zegt Niemantsverdriet verzekerde de bedrijfslei- terf dat het kwekerij-personeel tot en heiït de laatste dag krijgt uitbetaald, totfat dat betreft komen de jongens vanr - De afdeling Zee- van het Warmbloed Paarden Nederland houdt zaterdag 3 variji voor ,je vijfde maal de Centrale ^ïjemiekeuring op het terrein van ma- estw De Eendracht in Serooskerke (W). ^)atn het evenement dat om tien uur 's orgens begint, wordt deelgenomen >or eigenaren van 127 paarden. paarden worden gekeurd in ver- billende rubneken. Omdat de afde- ig Zeeland het eerste lustrum viert is tevens een uitgebreid showprogram- a met onder andere een demonstratie n dressuur en het optuigen van de arden. Verder wordt er geshowd met Ikelspannen, een dubbelspan, een da- lesnummer en een tandemnummer, p de keuring zal gestreden worden om titels 'bestgaand rijpaard' en 'best- land tuigpaard' 1982. De boogge- [aatsten worden afegvaardigd naar de (rechtse paardendagen in september. Brder wordt het beste Zeeuwse sport- aard gehuldigd. Het festijn zal rond is uur zijn afgelopen. ÖMBURG - Het kan nog wel enkele eken duren voordat de vorming van in nieuw college van b en w in Dom- urg een feit is. De vijf fractievoorzit- irs van de in de raad zitting hebbende vlijen gaan eerst proberen een be- jidsplan op te stellen. Pas als daar vereenstemming over is ontstaan, omt de tweede fase aan de orde: de ersonele invulling van het nieuwe da- ilijks bestuur van de gemeente. Deze mdeiswijze werd donderdag bekend imaakt door de heer S. J. Lous, CDA- adslid in Domburg en namens de be- okken partijen degene die over de on- prhandelingen naar buiten treedt. [et beleidsplan, waarover de fractie- oorzitters zich buigen, bevat zeven oofdlijnen. Zo moet er overeenstem- ontstaan over ruimtelijke orde- en verkeer, financiën, welzijn, re- eatie en toerisme, sociale zaken, >lkshuisvesting en onderwijs. Wan eer de hierop volgende personele in- ulling van het college 'rond' is, zullen le partijen die niet in het college verte- mwoordigd zullen zijn, worden be- eeld met 'zware vertegenwoordigin- en' in de twee gemeentelijke stichtin- en (Badplaatsbelangen en Gemeente- elangen) en m de gemeenschappelijke igelingen. Iet opstellen van het beleidsplan ge- eurt. 'in alle rust'. Er is geen uiterste ijdslimiet genoemd. Hoewel de vor- liing van een nieuw college op papier en betrekkelijk eenvoudige klus lijkt het huidige college van CDA en Ihristelijke Groepering kan in de nieu- re raad steunen op zes van de elf raads- etels- is gekozen voor deze procedure im, zoals de heer Lous zei, 'blokvor- ning te voorkomen'. Arthur Blewanus n Axelse galerie Bellemans' l.XEL-ln de Axelse galerie Bellemans de maanden juli en augustus een «positie te zien van de Terneuzense btograaf Arthur Blewanus. lewanus, leraar lichamelijke opvoe- ing aan het Zeldenrustcollege in Ter- leuzen. legt zich vooral toe op het ma- van landschapsfoto's en het ver vaardigen van fotografische reisversla gen. Hij volgde de opleiding kunstfilm jn fotografie aan de koninklijke acade- |üe voor Schone Kunsten in Gent (B). lijn afstudeerproject was een vooront werp voor een fotoboek met als titel leelden van de Westerschelde' Een antal foto's daarvan is ook te zien in alerie Bellemans. lewanus exposeert sinds 1978. Zijn rerk werd onder meer tentoongesteld n Londen, Liverpool. Manchester. Ter- leuzen en Gent niets tekort". En districtsbestuurder P M. Kenter van de voedingsbond FNV het weten tot nu niet benaderd te zijn door leden die geen loon ontvingen De in november 1980 in bedrijf gestelde tomatenkwekerij is van experimentele aard en werd opgezet met steun en me dewerking van de gemeente Brouwers haven, de provincie, het landbouw schap en het rijk. Uitgangspunt was door een geheel nieuwe opzet van mate riaal en inrichting een zodanige ener giebesparing te bereiken, dat tomaten gekweekt kunnen worden met minder dan de helft van de gebruikelijke hoe veelheid benodigde energie Toekomst klachten van omwonenden over ge luidshinder De rechter gelastte hem er voor te zorgen dat de motoren van de kwekerij minder geluid gingen produ ceren. En de klagende omwonenden kregen een smartegeld toegewezen. Beekenkamp verklaarde destijds des gevraagd tegenover de PZC: „De kwe kerij in Dreischor moei het bedrijf van de toekomst worden". Tot begin vorig jaar werd zo'n tien miljoen gulden in de kwekerij geïnvesteerd. Het ministe rie van economische zaken verstrekte een subsidie van drie miljoen. Vorig jaar raakte de tomatenkwekerij verstrikt in juridische problemen door OOSTKAPELLE - Met een receptie is de heer J. Cozijnsen donderdagm id- dag uitgezwaaid als sociaal-pedagogisch directeur van het Zeehospi tium Zonneveld (kinderrevalidatiecentrum) in Oostkapelle. In de avonduren was er een bijeenkomst met het personeel. Vandaag wordt afscheid genomen met de ouders. Tijdens de receptie van donderdag zwaaiden veel sprekers de heer Co zijnsen lof toe vanwege diens inzet en visie. Medisch directeur G. P. A Joosten benadrukte dat de schei dende collega veel heeft gedaan aan het ontstaan van een nieuwe structuur waarbij steeds het be lang van het kind centraal heeft ge staan. De heer Joosten zei dat de situatie is ontstaan dat de basis (groepswerkers en dergelijke) het beleid voor een belangrijk deel aan geeft. Volgens de medisch direc teur heeft deheer Cozijnsen aan het bereiken van deze structuur een zeer belangrijke bijdrage geleverd. De heer P. Hupkes, voorzitter van het bestuur, noemde Cozijnsen 'een kundig man met een zeer grote in zet die bovendien uiterst gemoti veerd was voor zijn taak'. Volgens de voorzitter zijn dit de beste capa - citeiten die je kunt verwachten.en zijn ze juist ook voor Zonneveld van belang geweest. „Volgens het Oud nederlands koopmansprincipe vroeg u altijd meer dan nodig was. Dat botste weieens maar gelukkig is er tussen u het bestuur toch snel begrip ontstaan", aldus de heer Hupkes. De heer R. van IJssel (hoofd van de aan het centrum verbonden mytyl school) prees de heer Cozijnsen eveneens voor diens inzet en vond de vergelijking van een kaars die aan twee kanten opbrandt te zwak. „In feite ben je een zevenklapper die aan zeven kanten is aangesto ken". Verder spraken de heer E. Poll (na mens de gemeenschappelijke me dische dienst), de heer C. W. F. Hursman (namens de MOBO-oplei- dingen van De Wellinge en De Waaijenburghi. de heer dr A. H. Roebers oud-geneesheer-direc teur), de heer A. Jeras (namens Bond voor Motorisch Gehandicap ten) en de heer C Westerweel (na mens stichting Sport Steunt Zon neveld). Velen overhandigden de heer en mevrouw Cozijnsen ge schenken. Daarbij een horloge dat aangeboden werd door voorzitter Hupkes namens het bestuur: „Co zijnsen was bij de tijd dus geven we hem iets wat de tijd aangeeft met de wens dat het ook goede tijden aan zal geven". De heer Cozijnsen toonde zich ver rast over de belagsteliing en de ve le geschenken. „Ik heb hier ook veel geleerd en een mooie tijd be leefd, ondanks de slapeloze nachten waarvan een enkele keren sprake was. Toch ben ik bijzonder blij met het punt wat met Zonne veld is bereikt. Mensen zijn daar bij niet belangrijk, wel de zaak die nagestreefd wordt" aldus de schei dende directeur. Hij gaat enkele uren per week les geven aan de Ho gere Beroeps Opleiding verpleeg kunde in Goes en dat dan vooral in de organisatiekunde. Daarnaast is hij bezig met het opzetten van een eigen adviesbureau voor de so ciaal-culturele sector. J. Cozijnsen (linfcs) in gesprek met de heer Van Spanje van de RAVOZ. Ontslagen Prinsendam voor kantonrechter ROTTERDAM - De kantonrechter in Rotterdam, mr. H. Vies, heeft donder dag het verzoek van de Holland Ameri ka Lijn behandeld om de kapitein en drie officieren van de 'Prinsendam' te mogen ontslaan. Kapitein C. Wabeke en vier officieren van de 'Prinsendam' werden in december vorig jaar door de raad voor de scheepvaart in Amster dam schuldig bevonden aan de onder gang van het cruiseschip. De 'Prinsen dam' zonk in oktober 1980 in de buur(t van Alaska nadat er brand in de machi nekamer was uitgebroken. De zaak tegen de kapitein en de drie officieren - een veroordeelde officier heeft inmiddels zelf ontslag genomen - werd achter gesloten deuren behan deld. Beide partijen voelden er niets voor met de zaak m de publiciteit te treden. De behandeling door de raad voor de scheepvaart trok indertijd de nodige belangstelling van de media. Kapitein Wabeke en zijn officieren zijn tegen de uitspraak van de raad voor de scheepvaart in hoger beroep gegaan De advocaten die voor beide partijen optraden vonden het niet in het belang van hun cliënten iets over de behande ling van de zaak voor de kantonrechter bekend te maken. Naar verwachting zal de kantonrechter over enkele weken uitspraak doen. VLISSINGEN - Steeds meer particulie ren en bedrijven in Zeeland doen een beroep op particuliere bewakings diensten. Dat wordt onder meer ver oorzaakt door een stijging van de 'klei ne crmininaliteit'. In Zeeland opere ren momenteel zo'n vijf bewakings diensten. Buijs Bewaking BV (geves tigd in Middelburg) zal binnen kort een eigen alarmcentrale in gebruik nemen. Op die centrale kunnen ongeveer twee duizend adressen aangesloten worden. De meldingen die via de centrale bij de bewakingsdienst binnenkomen, zullen - indien nodig - worden doorgespeeld naar politie of brandweer. Volgens di rectie-assistent A. Trapman van Buijs Bewaking is een dergelijk systeem uniek in Zeeland. „Het aantal aanvragen van particulie ren en bedrijven wordt steeds groter. Men weet eigenlijk niet meer welke pas sende maatregelen genomen moeten worden om eigendommen te bescher men. Daarom wordt ons nogal eens ge vraagd bepaalde adressen mee te ne men in onze surveillance in Middelburg en Vlissingen. Maar uiteindelijk zijn we een commercieel bedrijf, dus moet er geld op tafel komen. En het blijkt dat men nogal eens aanhikt tegen het kos tenaspect. Daarom hebben we gezocht naar een alternatief'. De aansluitingskosten zijn overigens vrij pittig. Voor particulieren kunnen die kosten van zestienhonderd tot drie duizend gulden varieren. Dat is afhan kelijk van de alarminstallatie die in'de woning of het bedrijf wordt aange bracht. Daarnaast wordt maandelijks ook nog een abonnementsgeld van en kele tientjes in rekening gebracht. Bij de Middelburgse politie heeft men niet zo erg veel moeite met het initiatief van de bewakingsdienst. Commissaris K. de Vos: „Als de meldingen aan ons worden doorgegeven, kunnen we er wei nig bezwaar tegen hebben Anders wordt het. wanneer de bewakings dienst zelf voor poütieagentje gaat spe len. Dan zeg ik: dat kan niet". De Portunes op het droge NIEUWE AANWINST VAN DELTADIENST BURGHSLUIS - Het onderwatervoertuig 'Portunes', ofte wel zwemkrab. is de jongste aanwinst van de rijkswaterstaats Deltadienst bij de aanleg van de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding. De zwemkrab, die een science-fictionachtige aanblik biedt en eerder aan een maanvoertuig doet denken dan aan een onderwaterkruiper, zal worden ingezet voor controle werkzaamheden op de bodem van de Oosterschelde. Met name gaat het daarbij om inspecties van de funderingsmatten, waarop de pijlers van de stormvloedkering komen te rusten. De 'Portunes' wordt momenteel in de werkhaven bij Schelphoek grondig uitgeprobeerd In eerste instantie ge beurt dat op het droge, waar twee proefopstellingen van funderings matten zijn gemaakt. Nog deze week gaat het voertuig voor het eerst ook onder water. In september moet het voertuig volledig operationeel kun nen zijn. De inzet van de 'Portunes' zal worden gekoppeld aan de activi teiten van de 'Cardium'. hetmatten- legponton. De 'Portunes' moet bij de bouw van de stormvloedkering zo'n drie jaar meegaan, tot alle pijlers ge plaatst zijn. De onderwaterkruiper is ontworpen en gebouwd door de firma NECOS, een samenwerkingsverband van een aantal ondernemingen. De bouw van het mechanische gedeelte van het voertuig gebeurde in Yerseke (bij Skadoc). 'Kaal' zijn de bouwkosten van de 'Portunes' ongeveer 6.5 mil joen gulden, compleet met alles erop en eraan, ongeveer 11 miljoen gul den. De zwemkrab is uniek. Een der gelijk onbemand inspectievoertuig voor onderwater is niet eerder ont worpen. Er is ook van buiten de Del tadienst de nodige belangstelling voor de mogelijkheden getoond. De 'Portunes' is voorzien van 6 onderwa tercamera's en heeft een obstakel-so- nar om op de Oosterschelde aanrij dingen te voorkomen. De snelheid die ontwikkeld kan worden is 0,5 me ter per seconde, de opnamesnelheid van de camera's 10 meter per minuut. De inspecties moeten erg nauwkeu rig worden uitgevoerd en vooral het opsporen van aanzandingen op de funderingsmatten is erg belangrijk. De aanzanding mag namelijk maar hooguit enkele centimeters zijn. Voor de inzet van de 'Portunes' wordt een uitgebreide organisatie opge bouwd. Dat is noodzakelijk, gelet op het feit dat op een gegeven moment in diverse sluisgaten tegelijk inspec ties nodig zijn en er daarbij zo min mogelijk vertraging mag optreden. Bediening Overigens kan de Tortunes' zelf weinig ondernemen, zonder nauwe steun van het moederschip 'Wijker Rib'. Het voertuig is met een kabel (lengte totaal 250 meter) met het schip verbonden. Die navelstreng doet tegelijkertijd dienst als hijska bel. De inspectietochten van de 'Por tunes' worden vanuit een met com puterapparatuur volgestouwde ruimte op de 'Wijker Rib' gestuurd en waargenomen. Daar staan ook de beeldschermen, waarop de beelden van de onderwatercamera's komen. Voor de bediening van één en ander worden 6 mensen ingezet. De 'Wijker Rib' is een 24 jaar oude onderlosser, die laatstelijk voorzien van lange meetermen dienst deed als karteringsvaartuig van rijkswater staat. Voor zo'n 2,5 miljoen gulden is het schip voorzien van een nieuw dekhuis, de computercabine en de kabel/kraaninstallatle. kortom ge schikt gemaakt als moederschip voor de zwemkrab. De 5-koppige be manning. in dienst van rijkswater staat, blyft aan boord van de 'Wijker Rib'. BIJ VOORTGANGSRAPPORT OOSTERSCHELDE /Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het PvdA-Tweede Ka merlid dr. Kees Zijlstra wil van minis ter Zeevalking weten wat de gevolgen voor het milieu zijn van het sluiten van de Philipsdam met zand, in plaats van met stenen. -Hij is enigszins kritisch over de voorgestelde compartimente- ringsdam, onderdeel van de Ooster- scheldewerken, aangezien vaak is ge steld dat zand in het Oosterscheldewa- ter gaat 'zweven' en negatieve gevol gen heeft voor bijvoorbeeld de schelp diercultures. Zijlstra heeft z'n vragen gesteld ter voorbereiding van de be handeling van het elfde voortgangs rapport voor de Oosterscheldewerken. Zijlstra wil dat Zeevalking met name ingaat op de standpunten van de Stich ting Natuur en Milieu, die grote vraag tekens zet bij de zandsluiting waar voor nu, mede omdat het goedkoper is, is gekozen. Het PvdA-kamerlid is ook benieuwd naar een eventuele regeling tussen Zee valking en diens collega Van der Stee van financiën voor wat de uitbetaling van prijscompensatie betreft. Omdat het percentage voor prijsstijgingen dat Van der Stee hanteert afwijkt van het werkelijke percentage voor de Ooster scheldewerken, ontstaan er af en toe ga ten in de financiering van het project. Halfverwege '81 was er een 300 miljoen TERNEUZKN - De Terneuzenaar Ru dy Maas gaat in beroep tegen het be sluit van b en w van Terneuzen om hem geen toestemming te verlenen voor het houden van een maandelijkse 'snuffel markt'. Maas beheerde tot vorig jaar een 'dumpzaak' in de binnenstad. Toen hij die verliet, bracht hij zijn tweede hands goederen onder in twee oude loodsen aan het Schuttershof, op een steenworp afstand van de binnenstad. In die loodsen wilde hij een 'snuffel markt' beginnen. Maar b en w hebben hem laten weten, dat van dat voornemen niets kan ko men. Zo'n 'snuffelmarkt' zou in strijd zijn met het bestemmingsplan. Daar aan zou eventueel wel een mouw te pas sen zijn. ware het niet dat het college van mening is dat er met die 'snuffel markt' 'feitelijk een nieuwe iwaren- )markt zou ontstaan, hetgeen wij onge wenst achten'. B en w hebben de ervaringen met 'snuf- felmarkten' elders in den lande gepeild, zo blijkt uit de brief aan Maas. „Het blijkt niet mogelijk te zijn te voorko men. dat handelaren, semi-handelaren c.q. particulieren tijdens deze snuffel- markten nieuwe handelswaar te koop zullen aanbieden, hetgeen in feite niets anders is dan een vorm van detailhan del". En van die detailhandel in de twee oude loodsen willen b en w zéker mets weten. De brief ..Het houden van de snuffel- markten zal ten koste gaan van zowel de beslaande twee warenmarkten als mede de detailhandelsbednjven. die zijn gevestigd in daarvoor geschikt ge maakte panden op de daarvoor in be stemmingsplannen aangewezen plaat sen". B en w zijn met het verzoek van Maas naar de Ondememersfederatie 'Groot- Temeuzen' gestapt, Het bestuur van die federatie voelde evenmin iets voor de 'snuffelmarkten' Rudy Maas: „Ik heb nu wel toestem ming gehad om zaterdag, tijdens de Havenfecsten. een grote rommelmarkt te houden in die twee loodsen aan het Schuttershof. Dan moet het spul maar voor een schijntje weg. Wat moet ik er anders mee... het is wel een flinke ver liespost". En verder stapt hij naar de gemeente raad om beroep aan te tekenen tegen het college-besluit. „Ik vind het alle maal erg kinderachtig", zegt Maas. „Waarom mag zo'n maandelijkse snuf felmarkt in Goes. Bergen op Zoom en Clinge bijvoorbeeld wel en hier niet? De mensen hebben er behoefte aan. dat blijkt welIedereen moet op de kleintjes letten en dan kan zo'n snuisterijen- markt een uitkomst zijn. Van plan om handelaren in de arm te nemen? Nooit' Integendeel zelfs Ik wilde in die oude loodsen vijftig kramen neerzetten en verenigingen en dergelijke inschake len. Er was genoeg belangstelling" groot gat. dat uiteindelijk door de mi nisterraad is gedekt toen er extra geld ter beschikking werd gesteld. In de tweede helft van het vorig j aar ontstond er een gaatje van 15 miljoen, dat moest worden gedekt door op de werken zelf te bezuinigen. Een van de onderdelen waarop werd be zuinigd, is de aanleg van de sluis bij het Goese Sas. Zeevalking wil slechts geld voor een kleinere sluis dat oorspronke lijk gepland was beschikbaar stellen, en de gemeente Goes wil dat bedrag weer aanvullen zodat de grote sluis mogelijk blijft. Zijlstra wil nu weten wat de gevol gen zjn wanneer er ondanks alles toch uiteindelijk een kleine sluis wordt ge bouwd. Hij wil ook op de hoogte worden gebracht van de .financiële gevolgen van de doorbraak van de Markiezaats- kade en van de oorzaak ervan, en vraagt zich af of er vertragingen in de uitvoering van de werken ontstaan nu steen vanuit Duitsland en Finland te laat wordt opgeleverd. Zijlstra vraagt ook naar de order voor de schuifstand- besturings-bewakingsinstallatie, die tot woede van het Rotterdamse bedrijf Van Rietschoten en Houwers naar het Zweedse Asea is gegaan. Tot slot herinnert Zijlstra Zeevalking aan z'n toezegging dat de voortgangs rapportages voortaan sneller zullen worden uitgebracht. Dat was nu nog niet het geval: het laatste, dat de twee de helft van '81 behandelde, verscheen in mei van dit jaar. Yersekenaar gewond bij ongeval met trekker YERSEKE - De fruitkweker A. D. uit Yerseke is donderdagochtend rond ne gen uur ernstig gewond geraakt aan zijn linker been toen hij door een onge val onder zijn trekker terecht kwam. Het ongeval gebeurde op de Zanddijk, tussen Kruiningen en Yerseke, waar D. een boomgaard aan het spuiten was. Waarschijnlijk heeft hij bij het uitdraai en de bocht te ruim genomen, waardoor de trekker met het linkerwiel bij de sloot terecht kwam. De trekker kantel de en de bestuurder raakte eronder be kneld. De brandweerkorpsen van Yer seke en Kruiningen moesten eraan te pas komen om de man uit zijn benarde positie te bevrijden. Er was een arts ter plaatse geroepen om eerste hulp te ver lenen A. D is per ambulance overge bracht naar ziekenhuis De Bevelanden in Goes. De trekker bleef vrijwel onbe schadigd. jJDAG 2 JULI 1982

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9