Buitenlanders eerst de eigen taal leren Dordtse gifzaak veel groter dan gedacht Minister Rood voor plan inspraak op burgemeestersbenoeming Vakantiebeurs en Caravan-rai in eikaars vaarwater BANKROOF VAN DE EEUW Prins Bernhard 71 MINISTER ZWICHT VOOR OMBUDSMAN 9 Wet openbaarheid van bestuur wordt uitgehold9 REACTIE SAMENWERKINGSVERBAND OP PLANNEN: Anesthesist veroordeeld wegens schuld dood patiënte San Francisco verbiedt wapenbezit SLOOP HONDERD WONINGEN NODIG Plannen voor recreatiedorp in Dronten WOENSDAG 30 JUNI 1982 PZC/binnen-buitenland 's GRAVELAND (ANPl - Een aantal organisaties op het gebied van natuur en milieu, recreatie, sport- en beroepsvisserij wil een onderzoek naar de haalbaar heid van een alternatief voor inpoldering van de Markerwaard. De groep van zeventien heeft het ingenieursbureau Oranjewoud opdracht gegeven een voor studie te maken over de ontwikkeling en het beheer van het Markermeer en het Klein IJsselmcer als open water. De Stichting Natuur en milieu heeft dit dinsdag meegedeeld. De groep vindt dat in een beheersvoorstel voor het IJsselmeer de nadruk moet komen te liggen op demogelijkheden voornatuur-en landschapsbehoud, recrea tie, visserij en waterhuishouding. Verder dienen de biologische, landschappelij ke en cultuurhistorische waarden van het gebied in acht te worden genomen. De bedoeling is dat de studie in september afgerond is. zodat de overheid er nog rekening mee kan houden bij haar plannen. Van de groep maken onder meer deel uit: het Koninklijk Nederlands Watersportverbond. de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties, de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer. de Stichting Natuur en Milieu, de ANWB, de Organisatie van Rand- en IJsselmeer- vissers en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. DEN HAAG (ANP) - Veel volwassen buitenlanders zijn analfabeet en spreken zelfs hun eigen taal slechts gebrekkig. Ook daarom slaat Nederlands taalonderwijs dikwijls onvoldoende aan. Bui tenlanders moeten vaak eerst de mogelijkheid krijgen in de eigen taal een basisniveau te berei ken. Anders kan een vreemde taal niet met enig succes goed worden geleerd. Dit staat in 'Inspraak over 3 x 30 mil joen'. een open brief van buitenlanders in Noord-Holland boven het Noord- zeekanaal, inclusief Velzen, exclusief Amsterdam. Ze reageren hiermee op de plannen van de regering voor driejaren telkens dertig miljoen gulden extra te besteden aan het minderhedenbeleid. De helft van dit extra geld is bedoeld voor de Nederlandse taal en oriëntering op de Nederlandse samenleving. Deze educatie mag volgens de buiten landers niet alleen gericht zijn op inte gratie in en aanpassing aan de Neder landse situatie. Volgens hen is educatie gericht op de eigen identiteit, eveneens noodzakelijk. Dat de projecten zich vooral op volwassenen richten is te recht, naar het samenwerkingsverband van buitenlanders en organisaties van buitenlanders in Noord-Holland op merken. Betreurd wordt, dat de geld stromen zo versnipperd zijn. Het minis terie van de coördinerend bewindsman, staatssecretaris Van Leyenhorst van binnenlandse zaken, zou ze moeten be heren. Het samenwerkingsverband is tegen de plannen opnieuw een Teleac-cursus Een rechtbank in Frankfort heeft dinsdag de 29-jarige Ingrid Barabass veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf wegens lidmaatschap van de ex tremistische 'beweging van de tweede juni', De openbare aanklager had vie reneenhalf jaar geéist, de verdediger kwijtschelding van de resterende straf. De verdachte heeft namelijk al twee jaar in voorarrest vastgezeten ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag de 52-jarige anesthesist L. M. V. A. uit Gouda over eenkomstig de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden. De arts is volgens de rechtbank schul dig aan de dood van een 62-jarige pa tiënte. De vrouw moest in het Goudse Bleulandziekenhuis, waar A. als week endwaarnemer werkte, een eenvoudige neusoperatie ondergaan. Bij het geven van de narcose plaatste A. de buis van de beademingsapparatuur in de slok darm in plaats van in de luchtpijp, waardoor de patiënte zuurstofgebrek kreeg en haar hart uiteindelijk stil bleef staan. De noodvoorzieningen, die toen werden getroffen konden niet voorkomen, dat de patiente vier dagen later overleed. WASHINGTON (DPA) - Als eerste Amerikaanse stad heeft San Francisco dinsdag het particuliere bezit van wa pens verboden. De burgemeester van de stad. Dianne Feinstein, zette haar handtekening onder het decreet, dat binnen 30 dagen van kracht wordt. Alle inwoners van San Francisco krij gen vier maanden de tijd om hun hand vuurwapens in te leveren. Wie daarna nog wordt aangetroffen met een pistool 'of een geweer kan tot 30 dagen gevange nisstraf en een geldboete van 500 dollar worden veroordeeld. Voorstanders hebben een 'comité voor het recht op wapenbezit' opgericht en hebben protestacties aangekondigd. Onenigheid over plannen Philips Data Systems APELDOORN (ANPl - De directie van Philips Data Systems en de vakbonden zijn het dinsdag niet eens geworden over een sociaal plan voor de 200 werk nemers die bij de komende reorganisa tie van het Apeldoornse bedrijf over bodig worden. De bonden zijn boos uit het overleg weggelopen en hebben een afspraak voor een nader gesprek met de directie, aanstaande donderdag, afgezegd. Dat meldde bestuurder Frans Plomp van de Industriebond FNV De industriebond heeft besloten over te gaan tot vorming van een actiecomité, dat eventuele acties tegen de herstruc tureringsplannen bij Philips Data Sys tems moet gaan voorbereiden Daar over zal de bond donderdag met zijn kaderleden bij het bedrijf vergaderen. De militaire rechtbank van Ankara heeft dinsdag het proces tegen de voor malige sociaaldemocratische Turkse premier Bulent Ecevit verdaagd naar 27 juli Hij moest verschijnen wegens een artikel dat in april gepubliceerd werd in de Noorse krant Arbeitderbla- det UTRECHT (ANP)-De organisatoren van de vakantiebeurs in Utrecht, die van 12 tot en met 16 januari in de Jaarbeurs wordt gehouden, hebben het een beetje moeilijk met de beslissing van hun collega's in Amsterdam om de datum van de komende Caravan Rai te verschuiven. op te zetten, waarvoor de staatssecre taris 2.3 miljoen gulden wil bestem men. Ook de 'open school' via de televi sie is geen succes. Om zo'n cursus te kunnen volgen, is een heel goede basis opleiding nodig en die hebben buiten landers nauwelijks. Het geld voor de Teleac-cursussen zou beter besteed zijn als het wordt ge bruikt voor begeleiding en voorberei ding van terugkeerplannen in Neder land Het samenwerkingsverband vraagt zich in dit verband af wanneer het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid begint met de ontwik keling van een remigratiebeleid zoals is afgesproken, en waarbij het samen werkingsverband wil worden betrok ken. Het samenwerkingsverband vmdt het noodzakelijk, dat m het gewone onder wijs de mogelijkheden voor onderwijs een culturele minderheden tenminste worden gehandhaafd. Er moet zo snel mogelijk een regionale raad van advies van buitenlanders, met bij voorkeur een zo onafhankelijk mogelijke status komen aldus het samenwerkingsver band Deze laatste tentoonstelling zal niet zo als gebruikelijk in december plaatsvin den maar van 20 tot en met 24 januari ..Een beetje spijtig, ook al omdat er in detail geen overleg tussen beide partij en is geweest," zo constateert de Utrechtse organisatie, die vertelde dat er tussen beurzen in grote lijnen wel overleg wordt gepleegd De project-manager van de koninklijke Jaarbeurs, de heer H. P. Swarte, is het niet eens met de opvatting met mrA. F. M. van Dorp, secretaris van de RAI. af deling caravans, die desgevraagd ver klaarde m ue caravan Rai een publiek- sbeurs en in de vakantiebeurs meer een vakbeurs te zien Bovendien zou de RAI zich volgens hem meer toeleggen op de belangstelling van de ongeorganiseer de vakantieganger, terwijl de Utrechtse beurs meer geïnteresseerden voor geor ganiseerde vakanties zou aantrekken Op bepaalde punten loopt de te verkrij gen toeristische informatie parallel, meent Swarte. die overigens zei 'er niet van wakker te liggen.' De vakantiebeurs is alleen in het week end van 15 en 16 januari voor het pu bliek open. MILAAN (AFP) - Bij een overval die maandag is ge pleegd op een bankkantoor in Milaan zijn omgerekend ongeveer negeneneenhalf miljoen gulden buitgemaakt, waardoor men spreekt van de 'bankroof van de eeuw' in Italië. Naar dinsdag werd bekendgemaakt verschaften de over vallers zich door middel van een magnetisch plaatje toe gang tot de bank. overmeesterden de vijf bedienden, leegden de kluizen en verdwenen De politie zoekt de kassier van de Banco Popolare die de overvallers het magnetisch plaatje zou hebben gegeven om binnen te komen Foto politie en voorbijgangers voor de bank waar de bankroof werd gepleegd Gisteren vierde ZKH prins Bernhard zijn 71ste verjaardag in het Italiaan se plaatsje Porto Er cole, waar hijsamen met prinses Juliana op vakantie is. Politiebond tegen individualisering toeslag voor onregelmatig werk ROTTERDAM (ANP) - Een buitenge woon congres van de Nederlandse poli tiebond (NPB) heeft dinsdag in Rotter dam in meerderheid de voorstellen met betrekking tot vergoeding van on regelmatige diensten verworpen, zoals de ministers van binnenlandse zaken en justitie in februari van dit jaar heb ben gedaan. Deze voorstellen zouden neerkomen op een achteruitgang van de onregelma tigheidsvergoeding van 8 naar 7,6 pro cent. In ruil daarvoor hebben de minis ters aangeboden de onregelmatigheids- toelage per individu te bekijken: wie meer onregelmatig werkt krijgt meer geld. Met name de afgevaardigden van de rijkspolitiekorpsen uitten tijdens het congres hierover hun ongenoegen. Ook bleek een ruime meerderheid van het congres tegen de voorgestelde verho ging van de ME-toelage (extra vuil werk) met veertig gulden per maand. In Utrecht heeft dinsdag de algemeen christelijke politiebond <ACPi in tegen stelling tot de Nederlandse politiebond wel voor het voorstel gestemd. De ACP is aangesloten bij het CNV en heeft 21.000 leden. De pensioenen in de meubeldetail handel gaan per 1 juli met 4 procent omhoog. Daartoe heeft het bedrijfspen sioenfonds voorde meubeldetailhandel dinsdag besloten. Er is overeenstemming bereikt over een cao voor 60.000 werknemers in de bedrijven van de zelfstandige levens middelendetaillisten en de verbruikers- coöperaties. De overeenkomst loopt april 1983 Vergeleken met de vorige cao is het mi nimum in de prijscompensatie voor de laagste categorieën verhoogd van 245 tot 270 gulden per procent per jaar. De minimum vakantietoeslag voor werk nemers van 23 jaar en ouder en voor kostwinners beneden de 23 jaar wordt tot 2100 gulden per jaar verhoogd. DORDRECHT (ANP)-De bodemverontreiniging in de zeven jaar oude woonwijk in de Merw edepolder van de gemeente Dordrecht blijkt omvangrijker te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Meende de Grontmij. die het bodemonderzoek heeft verricht, te kunnen volstaan met de afbraak van 29 huizen, de Provinciale Staten van Zuid-Holland houden het er voorlopig op dat 106 van de 710 woningen in de wijk 'De Staart' gesloopt moeten worden. Voor vier bejaardenflats met 86 worun- sloten dat het sterk verontreinigde gen moet nog worden bekeken welke grondwater naar andere delen van de gente gevallen. Inmiddels hebben vijf gezinnen hun huis al verlaten. Van ge dwongen ontruiming van de woningen door de gemeente is nog geen sprake. De schadevergoeding aan de bewoners is nog niet geregeld. maatregelen genomen moeten worden om de bewoners te beschermen tegen de eventuele nadelige gevolgen van het gif in de grond. Het is voorts niet uitge- DRONTEN (ANPl - In de gemeente Dronten moet nabij de Flevohof en aan het Veluwemeer een jachthaven ko men met daarbij een recreatie-dorp van 35 hectare. Dit staat in een plan, dat de gemeente Dronten en de Heide maatschappij maandag gepresenteerd hebben. Een marktverkenning wees uit, dat door de toegenomen pleziervaart in de randmeren van het Veluwemeer - van 26.300 boten in 1977 tot 33.000 boten in 1981 - in Dronten goede levenskansen zijn voor een haven en voorzieningen als winkels Het dorp moet volgens het plan 600 vakantiehuisjes en appartementen, winkels, horeca, sportaccommodaties en een watersportcentrum van 7.5 hec tare omvatten. Dit zou 60 tot 70 miljoen gulden kosten. Het plan zou verder ge stalte moeten krijgen in een samen spraak van gemeente, toekomstige ex ploitanten en 'beleggers' Het dorp zou aan vijftig mensen blijvend werk bie den en mdirect nog eens zeventig ar beidsplaatsen opleveren De gemeente Dronten zal het rijk om financiële steun vragen. De regering wil het toerisme in eigen land aantrekkelij ker maken, zodat meer fvakantieigeld in ons land wordt besteed. Momenteel geven de Nederlanders meer uit aan vakantie in het buitenland dan buiten landers in ons land. De hoeveelheid jodium in keuken zout gaat per 1 september flink omhoog. De ministerraad is met een voorstel daartoe van de ministers van volksge zondheid. economische zaken en land bouw akkoord gegaan. Dat heeft hel ministerie van volksgezondheid dins dag laten weten. wijk doordringt, zodat ook daar wonin gen in gevaar komen. Als snel maatre gelen worden genomen, kan dit waar schijnlijk worden voorkomen. Gedeputeerde staten voeren thans met het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne overleg over te nemen maatregelen en de financiering ervan. De kosten van het gehele project wor den voorlopig geschat op veertig mil joen gulden. Omdat 90 procent van dit bedrag voor rekening van het rijk komt, zal de staatssecretaris van milieuhygiëne uit eindelijk moeten beslissen over het sa neringsvoorstel, dat in september aan haar zal worden voorgelegd. Vooruitlopend op deze beslissing zal de gemeente Dordrecht in augustus vast beginnen met het slopen van twintig tot 25 woningen. Dit zijn de meest ur- Veel kritiek op Joegoslavisch partijcongres BELGRADO (AFP-REUTER) - De Joe goslavische communistische partij heeft dinsdag het twaalfde partijcon gres afgesloten met resoluties waarin de onafhankelijke politiek wordt be vestigd en dringend wordt opgeroepen tot stabilisatie van de economie. De belangrijkste resolutie ging over maatregelen, die Joegoslavië uit de 'zeer ernstige economische moeilijkhe den' moeten halen. Het land kent een inflatie van veertig procent, een buiten landse schuld van 19,3 miljard dollar en een dalende produktie. DEN' HAAG- Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft het gezag van de Nationale Ombudsman erkend en is thans bereid informaties te verschaffen in verband met klachten, die bij de ombudsman zijn binnengekomen over het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen. Aanvankelijk weigerde de minister elke medewerking. Hij zei niet verantwoorde lijk te zijn voor het doen en laten van het CBR. Minister Zeevalking heeft reeds toegegeven dat een aantal klachten terecht is. MAATREGEL VAN THIJN GAAT 1 NOVEMBER IN DEN HAAG - Minister Rood (binnen landse zaken) houdt vast aan de plan nen van zijn voorganger Van Thi.in om de gemeenteraad meer invloed te ge ven op de benoeming van een burge meester. Daarmee legt hij de bezwaren van de burgemeesters en de commissa rissen van dc koningin tegen deze maatregel naast zich neer. ..De huidige inspraak is te mager", vindt Rood. Dit schrijft de minister in een brief aan de Tweede Kamer. Een voorstel van Van Thijn om de ge meenteraad ook advies te vragen over herbenoeming van de burgemeester na de wettelijke ambtsperiode van zes jaar, vindt Rood echter te ver gaan Hij meent wel dat ook in deze gevallen in spraak van de raad nodig is. maar acht in de plannen van zyn voorganger de rechtspositie van de burgemeester te zeer ondermijnd Later zal Rood met een eigen voorstel komen. De minister wil de nieuwe inspraak procedure voor burgemeestersbenoe mingen op 1 november laten Ingaan een maand later dan Van Thijn van plan was Volgens die procedure kan de gemeenteraad niet alleen een profiel schets van de gewenste nieuwe burge meester maken maar ook een vertrou wenscommissie benoemen om sollici tanten te beoordelen Voor zulke vertrouwenscommissies ko men er landelijke spelregels, waarbij vooral de geheimhouding een grote rol speelt De Commissaris van de Konin gin zal van vijf a tien kandidaten de sollicitatiebrieven naar de vertrou wenscommissie doorsturen Deze kan te commissarissen an de koningin te gen de plannen. Rood noemt het ,,een dan - eventueel na gesprekken met de eis van democratie dat degenen die in betrokkenen - een oordeel geven. In zijn eigen aanbeveling aan de minis- belangrijke mate worden geraakt door een benoemingsbesluit daarbij ook ter van binnenlandse zaken betrekt de worden betrokken, zonder overigens Commissaris van de Koningin het oor- mee te beslissen deel van de vertrouwenscommissie Al le stukken komen bij de minister, die uiteindelijk benoemt, op tafel Een soortgelijke procedure zal gelden voor de benoeming van een nieuwe Commis saris van de Koningin Dan vormen Provinciale Stalen een vertrouwens commissie die rechtstreeks de minister adviseert. In de brief bestrijdt de minister ook de bezwaren van het Georganiseerd Over leg van Burgemeesters en van de mees- De burgemeesters en commissarissen achten verregaande inspraak echter een aantasting van het grondwettelijk beginsel dat de Kroon hen benoemt. Bovendien twijfelen ze aan de capaci teiten van een vertrouwenscommissie om over kandidaten te oordelen, vre zen ze voor de privacy van sollicitan ten en zijn ze bang dat het „doorstro- mingsbeleid" (overplaatsingen van kleine naar grote gemeenten) zal wor den ondermijnd. DEN HAAG (ANPl - Politieke opportuniteit dreigt de uitvoering van de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) uit te hollen. Op alle niveaus - rijk. provincie, gemeente - steunen volksvertegenwoordigers dikwijls om politieke redenen bestuurders die stukken niet openbaar willen ma ken. Dit is de belangrijkste conclusie van de Evaluatiecommissie Wet Openbaarheid (EWO), neergelegd in haar derde interimrapport. Dat rap port werd dinsdag onder de titel 'Openbaarheid onder druk: discussie bijeenkomsten over de WOB' in Den Haag gepresenteerd. De WOB werd op 1 mei 1980 van kracht. Volgens de commissie, waarin on der anderen ex-premier mr B Bies heuvel, prof dr J Kooiman en H. A M Hoefnagels zitting hebben, grijpen bestuurders politieke op portuniteit vaak aan als richtsnoer bij het interpreteren van de uitzon deringsregels in de WOB Dat is. zo staat in het rapport, heel nadruk kelijk het tegendeel van wat met de WOB wordt bedoeld Behalve die opportuniteit heeft de commissie uit discussiebijeenkomsten met ge bruikers van de wet imedia. organi saties en particulieren) de indruk gekregen, dat de werking ervan nog lang niet goed is doordrongen of correct wordt uitgevoerd. Nog te vaak wordt informatie ge weigerd. Een duidelijk voorbeeld daarvan zijn volgens de commissie de laatste kabinetsformaties, waar bij. veel vaker dan anders, teveel verschillende reacties kwamen op vragen om informatie en publikatle van bepaalde stukken De commis sie had verder nog geen idee hoe by voorbeeld stukken van en voor het kabinetsberaad in de openbaar heid konden worden gebracht. Wel werd erop gewezen, dat elke minis ter in principe met de WOB in de hand bijna alle informatie kon vrij geven. In de discussiebijeenkom sten kwamen ook de bezuinigingen aan bod. De commissie constateer de. dat wel op de verschillende ma nieren van voorlichting mag wor den bezuinigd, maar zeker niet op de kwaliteit en kwantiteit ervan. De bezuinigingen waren mede aan leiding tot erg veel suggesties voor verbetering van de werking van de wet. Een van de meest gehoorde was het instellen van een zoge noemde 'informatiekamer', die als een soort ombudsinstituut zou moeten werken. In het rapport werd tevens aangestipt, dat de WOB geen sancties kent op weige ring van openbaarmaking van be paalde informatie. In haar interimrapporten doet de EWO nog geen uitspraken over de gedane suggesties. Die zijn voorbe houden voor het eindrapport, waarvan men aanneemt dat het in het voorjaar van 1983 aan de mi nisters van binnenlandse en alge mene zaken kan worden aangebo den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9