Behoud Bestuursschool Goes kost Kapelle geld Landbouwexport levert meer op dan aardgas De eerste foto's van Diana's baby. Verbouwde Dos 1 nu een teg attenlegger ANDERE PLANNEN WERDEN UITGESTELD ICTO onzorgvuldig ten opzichte van het IKV GPV-er: maak raad Axel leuker voor het publiek NU AL IN STORY! Alles over de pijnloze bevalling van Diana! Waarom ging ze toch naarhet ziekenhuis' WOENSDAG 30 JUNI 1982 KAPELLE - De gemeenteraad van Kapelle bekijkt met gemengde gevoelens de manier waarop het gemeentebestuur van Goes probeert de Bestuursschool Zeeland toch in de Ganzestad te houden. Vooral het feit dat Goes de nadruk legt op de financiële aspecten zit de Kapelse gemeentebestuur ders niet lekker. In de gemeenteraad van Kapelle werd er dinsdagavond op gewezen dat al aar dig wat geld is uitgegeven in verband met de mogelijke vestiging van de Be stuursschool. Hoewel het niet direct tot schadeclaims zal komen, vroeg de raad zich af wie voor die kosten moet op draaien als de Bestuursschool onver hoopt In Goes zou blijven. Wethouder C. M. Dagevos (cda, ge meentewerken) herinnerde eraan dat de gemeente Kapelle aanvankelijk van plan was om in de voormalige school aan de Biezelingseweg een aantal klei ne wooneenheden te bouwen. Dat plan is opzij geschoven om de Bestuurs school aan een nieuw onderkomen te helpen. De gemeente heeft verder het gebouw laten taxeren, de ernaast gele gen hoofdwoning aangekocht en de dienst gemeentewerken heeft verschei dene, zoals Dagevos het uitdrukte 'hand- en spandiensten', voor de Be stuursschool verricht. Hij wilde niet uit sluiten dat de gemeente daarvoor de re kening zal presenteren. „Want", ook al moeten de gemeenten uiteindelijk ak koord gaan met de verplaatsing van de Bestuursschool, het algemeen bestuur heeft zich toch wel moreel gebonden Oprichting links zangcollectief in Vlissingen VLISSINGEN - In Vlissingen is de aan zet gegeven tot de oprichting van een links muziek- en zangcollectief. Tij dens de oprichtingsvergadering in 'De Zwaan' in Oost-Souburg werden enke le werkgroepen opgericht, die onder meer tot taak hebben de concept-statu ten op te stellen. Dit concept wordt be sproken tijdens een vergadering op 3 september in 'De Zwaan', aanvang 21.00 uur. Het idee voor de oprichting van een der gelijk collectief is ontstaan tijdens de 1-mei-viering in Vlissingen. Daar trad het Nederlands zangcollectief op en bij de leden van het 1-mei-comité werd het ontbreken van een Zeeuws collectief als een gemis ervaren. Het is de bedoeling dat het Zeeuwse links muziek- en zang collectief voor het eerst optreedt tij dens de volgende 1 mei-viering. Daarna wil men zich richten op thema-acties. Het collectief stelt zich ten doel de strijd van de arbeidersbeweging daar waar mogelijk te steunen. Geslaagd Aan de modevakschool Ensaid in Bre da behaalde mevrouw H. Nijsse uit Hoofdplaat het diploma tailleuse. Auto tegen boom bij IJzendijke IJZENDIJKE - Bij een eenzijdig onge val op de Turkijeweg tussen Waterland kerkje en IJzendijke dinsdagmorgen omstreeks halfdrie is de personenauto van N. T. B. uit IJzendijke geheel ver nield. B. reed door nog onbekende oor zaak tegen een boom. B. werd de bloed proef afgenomen. Bestuurster van bromfiets bij Bruinisse gewond BRUINISSE - Een bestuurster van een bromfiets is dinsdagmorgen met ver wondingen aan haar voet en been naar het ziekenhuis in Zierikzee overge bracht, nadat zij eerder door een auto werd aangereden. Het ongeluk gebeurde bij de Staphor sterkruising bij Bruinisse. Een auto, be stuurd door J. W. H. uit Eindhoven, wil de bij de kruising de rijksweg 18 afslaan, maar verzuimde daarbij voorrang te verlenen aan de bromfiets bestuurster J. B. uit Bruinisse. die over de Paralel- weg reed. Zeeuwse popgroepen in tent Bellamypark in Vlissingen VLISSINGEN - De muziekgroepen 'Swell' en 'Esquirw' uit Vlissingen en de Middelburgse formatie 'September '80' treden zaterdag 3 juli op in de tent op het Bellamypark in Vlissingen. De aan vang is 13.30 uur. Het optreden, dat is georganiseerd door de Stichting Rythm and Booze, maakt deel uit van de Franse week, die tot en met zaterdag wordt gehouden in Vlis singen. Geslaagden Goese St Willibrordcollege GOES - Aan het Sint Willibrordcollege te Goes slaagden voor het eindexamen: Atheneum: Gracla Dierikx, Vlissingen, Nelle- ke Hulge, Ovezande, Havo: Eric Aerts, Rilland-Bath, Rinus Blom- maert, Heinkenszand, Herman van de Dries, 's-Heerenhoek, Chris GOtte. Kapelle. Chris tian In de Weij, Rilland-Bath, Anja de Jonge, 's-Heerenhoek, Freddy Kosters, Yerseke. Ire ne Raas, Kloetlnge, Lucian Voet. Lewedorp, Gerard Woestenburg, 's-Gravenpolder, Cari- ne Wóstmann, Ovezande; Mavo: Ellen Buijsrogge, Goes, Anne-Marle Franse, Kwadendamme, Miranda de Jonge. Heinkenszand, Petra van de Kufil, Goes, Ma rianne van Laarschot, Colijnsplaat, Anja Ver meulen, Nlsse, Jacco Vermue. s-Heer Abts- kerke. Koen de Waard, 's-Heer Arendskerke, Trudy Weintré, Oost-Souburg, José van 't Westeinde, Arnemuiden, Eline van Willegen, Kapelle, door tot twee keer toe duidelijk, uit te spreken dat de school naar Kapelle zal verhuizen." Gevolgen A. C. van Overbeeke (pvda) en A. M. Dek (cda) vonden het niet verstandig Dinsdagavond stelde Oggel - in de rondvraag - met, leedwezen vast dat de raadsvergaderingen in Axel mank gaan aan matheid en dat er daardoor bij de bevolking slechts een minieme belang stelling voor de gemeentepolitiek is. „Raadsvergaderingen", aldus Oggel, „zijn voor toehoorders weinig interes sant, omdat er nauwelijks agendapun ten zijn waarover wordt gediscus sieerd", i Als oorzaak daarvan wees hij op het feit, dat twaalf van de vijftien raadsle den tot de 'regeringspartijen' behoren en uit dien hoofde vaak al een binding hebben met de voorstellen van de zijde van b en w. „Met als gevolg dat er voor discussies of wijziningen van de voor stellen weinig weerklank is te vinden", stelde Oggel vast. Nu er in Axel toch een commissie aan het werk is gegaan met de opdracht een onderzoek in te stellen naar wijziging van het reglement van orde, gaf de GPV-er gelijk als suggestie mee discus sies over vragen in de rondvraag moge lijk te maken. „De levendigheid van de vergaderingen zou erdoor bevorderd kunnen worden". Burgemeester A. Hack zegde toe dat voorstel ter bespre king in de commissie aan de orde te stellen. De raad ging akkoord met het instellen van een distributie-planologisch onder zoek naar het functioneren van het mid- om op voorhand al met schadeclaims te gaan komen. Wel meenden ze dat het een goede zaak is om de gemeenten, die uiteindelijk moeten beslissen over de vestigingsplaats van de Bestuurs school, een inzicht te geven in de finan ciële gevolgen voor de gemeente Kapel- den- en kleinbedrijf in Axel. Dat onder zoek kost ruim 43.000 gulden terwijl de stichting Streekcentrum Axel eenzelf de bedrag op tafel legt. De resterende 31.000 gulden wordt gesubsidieerd via het ministerie van economische zaken. Slechts het PvdA-raadslid J. Vink had bedenkingen tegen het plan. Aange moedigd door het al terughoudende standpunt van b en w ten opzichte van een dergelijk onderzoek, vroeg hij zich af of de consequenties wel goed over dacht waren. Vink: „Het is vrijwel ze ker dat het eindrapport aanbevelingen zal doen over een betere verkeerscircu- latie en een betere bereikbaarheid van de parkeerterreinen. Zaken die de ge meente aangaan, en waarvan het niet duidelijk is of b en w en gemeenteraad wel bereid zijn eventueel tot uitvoe ring over te gaan. Of is het plan be doeld om in een lade te verdwijnen?". Wethouder J. M. van Schaik gaf toe dat het college twijfels heeft over het nut van een planologisch onderzoek, maar anderzijds zijn b en w best bereid er 6000 gulden voor beschikbaar te stel len. „Dat bedrag is het ons zeker waard", aldus Van Schaik, „maar we hebben ons zeer duidelijk het recht voorbehouden aanbevelingen uit het rapport niet uit te voeren met het oog op financiële consequenties voor de ge meente". van alle maatregelen die al zijn geno- en. „Ik betreur het en het is ten princi ple onjuist dat een bepaling in de ge- eenschappelijke regeling wordt ge buikt als breekijzer om te voorkomen dat de Bestuursssehool naar Kapelle gaat", zei Dek. Dagevos vroeg zich af of het inderdaad zover zal komen dat het algemeen be stuur van de Bestuursschool zijn eer der genomen besluiten intrekt als on voldoende gemeenten (dat moeten er minstens tweederde van het aantal deelnemers zijn) met de verhuizing in stemt. „Ik kan me voorstellen", ver klaarde Dagevos, „dat het bestuur zich toch moreel verplicht voelt tot Kapel le." Dek geloofde daar niet in: „De ver tegenwoordigers van de gemeenten zullen het standpunt van hun raden moeten verkondigen." Afgesproken werd uiteindelijk dat b en w contact op zullen nemen met het da gelijks bestuur van de Bestuursschool over de manier waarop een en ander onder de aandacht van de gemeenten kan worden gebracht. J. Bruggeman uit Westdorpe koning Nederlandse Bond van Wipschutters KOEWACHT - De heer J. Bruggeman uit Westdorpe is afgelopen zaterdag koning geworden bij de schictingen om de titel van de Nederlandse Bond in Koewacht. Er deden 28 koningen en keizers van de Nederlandse Bond van Wipschutters aan deze wedstrijden mee, die in Koewacht werd gehouden, omdat R. Gijsel van de schuttersver eniging Koewacht vorig jaar de ko ningstitel veroverde. De deelnemers waren afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaan- deren en Zuid-Beveland. De heer Bruggeman schoot reeds in de eerste ronde de koningsvogel af. In de volgende ronden werd hij nog verschil lende malen geraakt, waardoor hij zelfs werd los geschoten (zodat hij opnieuw moest worden bevestigd), maar niet meer afgeschoten. Vice-voorzitter A. Suij van de Zeeuws-Vlaamse Bond en voorzitter A. Almekinders van de Zuid- Bevelandse Bond reikten de nieuwe ko ning zijn versierselen uit. De schieting om de koningstitel zal in 1983 in West dorpe worden gehouden. Zaterdag 31 juli schieten de koningen en keizers van de Zeeuws-Vlaamse Bond in Klooster- zande om de Zeeuws-Vlaamse titel. Dit is kortweg de 'boodschap' van Landbouw '82. Een grootscheepse, vijf daagse manifestatie bij de Flevohof in Biddinghuizen. Gesteund door lande lijke organisaties en instellingen geven de drie agrarische standsorganisaties in de IJsselmeerpolders (algemeen, ka tholiek en protestant) een compleet beeld van de landbouw in Nederland. Het gebeuren wordt ondersteund door een reeks evenementen, die elk een be paald thema uit de land- en tuinbouw behandelen. Folkloregroepen en een in ternationale vlaggenparade zorgen voor de feestelijke tinten. In 1982 wordt in de IJsselmeerpolders een aantal belangrijke gebeurtenissen herdacht. Het gaat onder meer om de afsluiting van de Zuiderzee (1932), het droogvallen van de polders, de vesti ging van de eerste bewoners in de ver schillende woonkernen en de verdere ontsluiting van Nederlands nieuwe land. Om de gebeurtenissen te vieren, is er een speciale stichting in het leven geroepen. De bijdrage vanuit de agrari sche sector is de tentoonstelling Land bouw '82. Oorspronkelijk bedoeld als regionale manifestatie, maar al doende uitgegroeid tot een nationaal spekta kel. Binnen en buiten De tentoonstelling beslaat een gebied van zo'n 25 hectare en speelt zich af in hallen en in de buitenlucht. Er is een tentoonstellingsterrein, waarop hal len staan met een oppervlakte van 150.000 vierkante meter. Het ministerie van landbouw en visserij Twee auto's zwaar beschadigd bij botsing Sas van Gent SAS VAN GENT - Bij een aanrijding tussen twee personenauto's in Sas van Gent dinsdagmiddag, werden beide auto's zwaar beschadigd. De botsing ontstond toen de Belg J. B. R. D. uit Zelzate komende uit de rich ting Oostdam Rij ksweg 257 op wilde rij den en daarbij geen voorrang verleende aan de auto bestuurd door W. G. B. uit Terneuzen. die over de rijksweg reed. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. presenteert er de activiteiten op het vlak van onderzoek en voorlichting door middel van verschillende thema's: zon, bodem, planten, dier, mens en maatschappij, terwijl ook aandacht wordt besteed aan de veredeling van akkerbouw- en tuinbouwproducten en de verbetering van rassen, teelten, en dergelijke. Op het tentoonstellingster rein zijn verder exposities ingericht over de akkerbouw, veehouderij, de toe leverende industrie en de agrarische producten verwerkende industrie. Naast het tentoonstellingsterrein is er mechanisatiecentrum (met een demon stratieterrein en expositiehallen), een tuinbouwcentrum (met fruit- en moes tuinen, groenten onder glas en exposi tiehallen) en een evenemententerrein. Aansluitend ligt de Flevohof, de perma nente land- en tuinbouwmanifestatie. Een rijdende tentoonstelling van veer tig landbouwwagens beeldt de ontwik keling van de agrarische sector in de afgelopen vijftig jaar uit. Landbouw '82 duurt tot en met zater dag 3 juli. Vandaag, woensdag, is het rundveedag met voor het eerst een ge zamenlijke fokveekeuring van het ko ninklijk Fries rundvee syndicaat en het koninklijk Nederlands rundvee stamboek. Er wordt ook een sympo sium over de vrouw in de land- en tuin bouw gehouden. Donderdag 1 juli wordt een paardendag gehouden met keuringen van het warmbloedpaar denstamboek Nederland, ringsteken en diverse demonstraties. Tegelijker tijd is er het symposium over vrouw en beroep. Vrijdag 2 juli is het schapen dag met het Nederlands kampioen schap schapen scheren, een presenta tie van vleeslammeren en een zoge naamde sheep-dog trial: een wedstrijd in het drijven en manouvreren van een .schaapskudde door speciaal afgerich te honden (border collies). De laatste dag van Landbouw '82, zaterdag 3 juli, is er onder meer een reünie van oud- polderbewoners, keuringen en demon straties van geiten, een wedstrijd trek ker-trek en een jongerendieren-keu- ring (kinderen tot dertien jaar kunnen hun dier laten keuren). ZEEUWSE WERKGROEP VREDESWEEK: MIDDELBURG - „Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) is onzorgvuldig in discussies met hen met wie ze van mening verschilt". Dit verwijt dóet de provinciale interkerkelijke werkgroep vredesweek in een ver klaring. Deze verklaring volgt op verwijten van het landelijk bestuur van het ICTO ln de richting van het IKV, Deze werden in deze krant van maandag gepubliceerd en waren een vervolg op een afwijzend standpunt welk mensen van de Zeeuwse IKV-kernen vorige week innamen ten opzichte van het ICTO. Deze vergadering van IKV-kernen werd gehouden onder leiding van de provincia le interkerkelijke werkgroep vredesweek. In een verklaring zegt deze organisatie dat het ICTO werd opgericht om het IKV in huidige vorm te bestrijden. „Het ICTO zegt namelijk dat het niet werd opgericht om het oorspronkelijke IKV te bestrij den. Dit houdt dan wel in dat het ten doel heeft het IKV van 'de kernwapens de wereld uit' te bestrijden" aldus de provinciale werkgroep in een commentaar. „ICTO noemt het IKV een politieke actiegroep. Deze organisatie schrijft echter dat ze protesteert tegen elke verzwakking van de westerse bewapening. Is het ICTO dan een politieke actiegroep" zo vraagt de provinciale werkgroep zich af. Tenslotte wordt in de verklaring gezegd: „Erger dan halve of hele verdachtmakin gen is echter dat het ICTO de werkelijke vragen welke in het verslag van de IKV-vergadering van vorige week voorkomen negeert. De vraag naar de opdracht van de mens in deze samenleving, het Oost-West denken van het ICTO en het buiten beschouwing laten van de problemen in de Derde Wereld-landen en de belangrijkste vraag of de vrijheid van godsdienst wel met (kern) wapens verdedigd kan en mag worden" aldus de provinciale werkgroep in een commentaar op uitlatingen van het ICTO. AXEL - Het Axelse GPV-raadslid I). J. Oggel vindt, dat de raadsvergaderingen in 'zijn' gemeente aantrekkelijker voor het publick moeten worden gemaakt. Oggel denkt dat te kunnen bereiken door bij de rondvraag aan het einde van elke raadsvergadering discussies en interrupties toe te staan. Dat is nu niet mogelijk: het reglement van orde staat bij de rondvraag slechts beantwoording van de gestelde vragen toe. PZC/provincie ADVERTENTIE) INKELTJE JANS - Deze week is in de monding van de Oosterschelde een begin gemaakt met het uittesten van de Dos I, een van de bijzondere vaar werktuigen voor de bouw van de stormvloedkering. Het schip is eind vorige week afgeleverd. De eerste test bestond uit een koppelproef met de Macoma. Vastgemaakt aan dit schip moet de Dos I bovenop de onder- en bovenmat ten, die samen de fundering voor de pijlers vormen, wanneer dat nodig is correctiematten neerleggen om eventuele oneffenheden uit te vlakken. De Dos I is geen onbekende in de Oosterschelde. Het schip heeft als blokkenmattenlegger al in de tijd dat er nog van werd uitgegaan dat de Oosterschelde met een dichte dam zou worden afgesloten vele hectaren bodembescherming aangebracht. Die blokkenmatten bestonden uit doek. waaraan betonblokken waren bevestigd. De correctiematten (ook wel tegelmatten genoemd) worden gemaakt van betonnen tegels die met stalen ogen aan elkaar zijn be vestigd. Deze matten moeten uiterst nauwkeurig op hun plaats worden gelegd. Een en ander maakte een tamelijk ingrijpende verbouwing van de Dos I noodzakelijk. In ongeveer een jaar tyd is het schip voor zijn nieuwe func tie gereed gemaakt op de werf Boele in Bolnes. Kosten: 5.4 miljoen gul den. Het vaartuig is voorzien van een koppelingssysteem om aan de Maco ma te kunnen vastmaken, de haspels zijn aangepast en er is allerlei elek tronische apparatuur aangebracht om de Dos I op de juiste plaats te kunnen manoeuvreren. Maatwerk De tegelmatten zullen worden ge maakt in de voormalige blokkenmat- tenfabriek aan de Sofiahaven op Noord-Beveland. Deze fabriek is tij dens de aanpassing van de Dos I ook omgebouwd. De vervaardiging van de correctiematten is maatwerk. Wanneer de Cardium de funderings- matten op de Oosterscheldebodem heeft neergelegd en verdicht, meet de zuigmond van dit vaartuig het profiel van de fundering op. Zo kunnen alle oneffenheden in kaart worden ge bracht. Op basis van die meting wordt in de fabriek aan de Sofiaha ven een tegelmat gemaakt die, op de juiste plaats gelegd, een vlakke on dergrond oplevert voor de pijler. Zo'n tegelmat is 48 m lang en 5,5 m breed. De dikte kan uiteenlopen van 15 tot 60 cm. De pijlers rusten niet met de hele voetplaat van 50 bij 25 m op de funderingsmatten. maar slechts met twee ribbels, de zogenoemde 'billen', Het neerleggen van de correctiemat ten is een heel secuur werk, omdat de dikste tegels precies in de dalen van de funderingsmatten moeten komen te liggen. Daarom kunnen de tegelmatten met behulp van een hy draulisch systeem aan de kopbalk nog wat worden verschoven. Voor dat de matten worden neergelegd, ruimt de zuigmond van de Macoma het zand op dat door de stroming in de Oosterscheklemonding op de fun deringsmatten is terechtgekomen. Na de bouwvakantie zal in de tegel- mattenfabriek een proefmat worden vervaardigd, waarmee de Dos I ver der kan worden uitgeprobeerd. LANDBOUWMANIFESTATIE FLEVOHOF BIDDINGHUIZEN - De bijdrage van de Nederlandse landbouw aan de nationale economie is zeer aanzienlijk. De uitvoer van agrarische producten levert zelfs een grotere gunstige bijdrage aan de betalingsbalans, dan de verkoop van aard gas aan het buitenland. De landbouw staat dan ook, zowel wat hoeveelheid als hoedanigheid betreft, op een hoog peil. Een hechte samenwerking tussen weten schap, voorlichting en praktijk ligt hier in belangrijke mate aan ten grondslag. De Nederlandse boer mag voor zijn activiteiten best eens wat meer waardering ontvangen van overheid en burger. me verlaten. 8 Extra pagina's vol exclusieve kleurenfoto's van Prinses Diana en haar zoon. Enwat u nog niet wist over de bevalling. jUleenin Story De eerste foto's van de baby Opnieuw drama LindaVfiUiams Beatrix in Amerika Demeest vertederende Nu overal te koop!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 6