PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT in wapenverhouding Sharon waarschuwt PLO MIKPUNT MA RA DON A VS: naar gelijkheid Maaltje rapen GESPREK MET RUSSEN IN GENEVE Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Zeven weken achter piano 'TERRORISME KAN NIET MEER BESTAAN Benzine goedkoper Ruim drieduizend Zeeuwse jongeren zoeken baan. Zonnig en droog Bijna overal droog en vooral aan de kust perioden met zon. Middagtempe- ratuur ongeveer 17 graden. Matige wind, eerst westelijk en later draaiend naar het zuid-westen. 225e jaargang no. 150 Woensdag 30 juni 1982 De tien en Israël De regeringsleiders en staatslieden van de tien EG-landen hebben hun twee daagse top in Brussel afgeslo ten met een halfzachte ver klaring over de jongste ge beurtenissen in Libanon. Vooral geen stelling nemen in het conflict en er voor waken, dat één van beide partijen zich bezeerd zou voelen door een weinig vleiende passage in het slotcommuni qué. lijkt de achterliggende gedachte te zijn van de EG-politiek ten opzichte van het Midden-Oosten, Zowel Israel als de Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO wordt met een fluwelen hand schoen aangepakt. Israél moet zijn troepen enkele kilometers terugtrek ken van Beiroet; de PLO behoort tege lijkertijd zijn manschappen uit West- Beiroet weg te voeren. Veiligheid voor Israél: de Tien onderschrijven dat van harte, maar aan de rechtvaardigheid van alle volkeren in de regio - inclusief dus de Palestijnen - mag niet voorbij worden gegaan. Hoe daar inhoud aan moet worden gegeven? De EG-staats- hoofden en regeringsleiders weten het antwoord niet. De verklaring van de Tien over Libanon munt derhalve uit door vaagheid: vele goede bedoelingen en goede raadgevingen, maar geen en kele concrete aanwijzing, dat de EG daadwerkelijk aan een oplossing zou kunnen bijdragen. De Tien denken on derling toch nog zo verschillend over Israël en de Palestijnen, dat zij niet in staat zijn duidelijk te formuleren wat hun standpunt is inzake het Midden- Oosten. Kennelijk weet de EG geen raad met de mogelijkheid, dat Israel wel eens een militaire beslissing zou kunnen forceren, die de PLO als machtsfactor in het Midden-Oosten tien jaar terugzet. Israël heeft in nauwelijks een maand tijd het machtsevenwicht voorjaren gewijzigd. De PLO als militaire macht staat op het punt de grootste nederlaag in zijn geschiedenis te lijden. Syrië is als machtsfactor in Libanon nagenoeg uit geschakeld en een grote meerderheid van de christelijke bevolking in Liba non ziet de Israëliërs meer als bevrij ders dan als bezetters. Sinds de PLO aan het begin van de jaren zeventig uit Jordanië is verdreven en zich min of meer met medewerking van de moham medaanse bevolking in Libanon heeft gevestigd, heeft de gehele wereld - uit gezonderd Israël en in mindere mate de VS - de aanwezigheid van de inmiddels tot de tanden bewapende Palestijnen in Libanon als een voldongen feit aan vaard. Aan die zekerheid heeft Israéls actie 'Vrede voor Galilea' een einde ge maakt De Palestijnen staan, om het héél cru te zeggen, op het punt uit Liba non te worden geschopt. Geen Ara bisch land, dat zijn handen uitsteekt om de Palestijnen te helpen. Wél fraai klinkende verklaringen, maar intussen wrijft een deel van het Arabische kamp zich vergenoegd in de handen. Immers, die lastige PLO en die lastige Palestij nen, zijn voorlopig en misschien wel voor vele jaren op een zijspoor gezet. Arabische eenheid is er ooit eens ge weest op papier; in werkelijkheid heeft zij nooit bestaan. De Palestijnen kun nen zich met recht in de steek gelaten voelen door him broeders van de Arabi sche stam. Zij staan volstrekt alleen in hun strijd tegen een militair superieur Israél, dat - zoals het er thans naar uit ziet - evenmin iets te duchten heeft van de omringende Arabische staten Moet Israël nu worden gezien als de boeman van het Midden-Oosten, die meedogenloos toeslaat als echte of vermeende bedreigingen opduiken? Het antwoord op die vraag luidt 'neen ook al wijzen de gebeurtenissen in Li ba - non op het tegendeel. Israël heeft hier inderdaad veel meer gedaan, dan ver antwoord lijkt. De aangekondigde zui vering van een strook Libanees grond gebied. is uitgegroeid tot een groot scheepse militaire operatie met het ka rakter van een niet-verklaarde oorlog. Tot de slachtoffers behoren duizenden onschuldige burgers, die geen enkele kant uit konden. Met verwijzing naar de enorme hoeveelheden wapens, die op de Palestijnen zijn buitgemaakt, rechtvaardigt Israël zijn optreden in Li banon. Die wapens, aldus de Israëlische redenering, zouden eerdaags worden opgenomen tegen de bevolking van Is raél, met name in het noorden van het land. Israël is uiterst gevoelig als het om zijn veiligheid gaat. Intussen staat wél vast, dat Jeruzalem deze echte of vermeende bedreiging dankbaar heeft aangegrepen om met de Palestijnen af te rekenen. De kritiek van vrijwel alle landen in de wereld - uitgezonderd de VS. zoals tijdens de stemming in de VN bleek - met name als gevolg van het hoge dodencijfer onder de burgerbevol king van Libanon, neemt Israël voor wat het is. Het is voor alle bij het con flict betrokken partijen te hopen, dat er op korte termijn een politieke oplossing kan worden getroffen. Dat is vooral van belang nu de laatste confrontatie tus sen Israël en de PLO in West-Belroet voor de deur staat. Israél is tot de rand van zijn militaire en politieke mogelijk heden gegaan. Als de diplomatie nu geen ruimte krijgt, staat een geisoleerd Israël over enkele jaren opnieuw voor het dilemma een dan hernieuwde PLO. misschien wel in Jordanië, militair aan te pakken. Israel en de Palestijnen zij moeten ooit tot elkaar komen, wil de vrede in het Midden-Oosten een blij vende kans hebben. Liever vandaag dan morgen. Dim (Van onze correspondent GENEVE - Gelijkheid op alle niveaus, dat is het sleutelwoord waarmee de Amerikanen gisteren zijn begonnen aan de ontwapeningsonderhandelingen met de Russen, bekend onder de naam 'START'. Na afloop van de eerste ontmoeting tussen onderhandelaar Rowny en zijn Sowjet- tegenpool Karpov in de Villa Rosa, de Russische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties in Genève, benadrukte Rowny: „Wij geloven dat het duidelijk is dat deze overeenkomst gelijkheid zal opleveren voor alle systemen, want geen enkel wapensysteem zal van onderhandeling worden uitgesloten". zeeërs of bommenwerpers. „Een ver mindering van deze wapens is, en dat zullen de Russen beseffen, niet alleen in hun belang maar ook in het onze" Over de invloed van de vredesbewe ging op de onderhandelingen zei Row ny: „Ongetwijfeld kijken de Russen over onze schouder mee". En hij zei er op te vertrouwen dat de vredesbewe ging dezelfde oogmerken heeft als die van president Reagan. Op de vraag of voor het einde van president Reagans ambtstermijn resultaat geboekt moet zijn, zei Rowny zich niet te willen wa- De Amerikaanse delegatieleider zei dat er bij de Russen op zal worden aange drongen de meest destabiliserende ele menten te ontmantelen. Hiermee be doelde Rowny de te land gestationeer de raketten, waarvan de aantallen met een derde moeten worden terugge bracht tot 5000 elk. Het arsenaal van de Sowjet-Unie be staat voor 70 procent uit deze raketten, terwijl de Amerikanen het overgrote deel kunnen lanceren vanaf onder- Vrijdag vertrekt een recordaantal deelnemers in de 69ste Tour de France. In een speciale PZC-bij- lage komen de hoofdrolspelers ln de komende ron de uitgebreid aan bod Pagina's 13. 14.15.16 en 17. journalisten vermist Zes journalisten worden ln El Salva dor vermist. De zes zijn verdwenen in een gebied waar een hevige strijd woedt tussen guerrillastrijders en re geringstroepen. Boeren uit de omge ving verklaarden dat de opstandelin gen zeker één journalist vasthouden. PAGINA 6 bestuursschool De pogingen van het gemeentebestuur van Goes om de bestuursschool toch voor de stad te behouden, vallen bü de gemeenteraad van Kapelle niet in goe de aarde. De raad vraagt zich af wie er voor de kosten opdraait die Kapelle heeft gemaakt voor de mogelijke vesti ging van de school PAGINA 7 liftsluis Het schrappen van de liftsluis in de Oesterdam betekent een schadepost van 16 miljoen gulden. Minister Zee vat king zegt in een notitie aan de twee de kamer dat hij de schade die ont staat voor de bedrijven Cargill en Con- line in Bergen op Zoom moeilijk kan becijferen. PAGINA 9 gifwijk WAGGA WAGGA (AUSTRALIËi - Een Australische barpianist heeft het wereldrecord piano spelen op zijn naam gebracht door ruim ze ven weken achtereen te spelen. De 33-jarige David Scott bracht in totaal 50 dagen en 18 uur, of 1.218 uur, achter het klavier door. Het vorige record stond met 1172 uur en 27 minuten op naam van Roger Lavern uit Londen. Tijdens zijn ma rathon brak Scott een botje in zijn hand doordat een bewonderaar hem iets te krachtig de hand druk te. Voorts werd tijdens het spel bij hem een kies getrokken Volgens de spelregels mocht de pia nist slechts twee uur per etmaal slapen. Om te laten zien dat hij be paald nog niet aan het eind van zijn krachten was, zat Scott na de vesti ging van zijn record diezelfde avond weer achter zijn piano in de bar. gen aan voorspellingen. Wel verwees hij naar vredesonderhandelingen in Europa, 150 jaar geleden, tussen een democratie en een totalitair geregeer de staat, een overleg dat ondanks de moeilijkheidsfactor wel tot succes had geleid. Hij citeerde een brief van president Reagan waarin deze de onderhandelin gen de belangrijkste ontwapeningsbe sprekingen van deze eeuw noemt. Rea gan beschrijft daarin de beide groot machten als de krachten waaraan de mensheid is toevertrouwd in het volle besef van de wereldwijde bezorgdheid over de wapenrace. Rowny verklaarde achteraf dat hij de belangrijkste delen van Reagans bood schap, die drie kantjes telde, aan Kar pov had voorgelezen. Hij weigerde te zeggen hoe de Rus reageerde Rowny deelde mee dat de eerste ontmoeting met zijn Sowjet-collega een kennisma kingsbijeenkomst was die meer dan een uur duurde. Ze was „hartelijk, zakelijk, openhartig en serieus", aldus de Ameri kaan. Vandaag begint het eigenlijke overleg. De beide voltallige delegaties ontmoe ten elkaar in een Amerikaans paviljoen dat ook al dienst deed bij vorige ontwa peningsgesprekken over strategische wapens. SALT-1 en SALT-2. Er lijkt een basis voor succesvolle on derhandelingen. Rowny en Karpov hebben beide beklemtoond dat kun re geringen van goede wil zijn. De eerste ronde van de Start-bespre kingen zal ongeveer een maand in be slag nemen. De delegaties zullen daar na tot het najaar op reces gaan. De ver wachting is dat de onderhandelingen verscheidene jaren zullen gaan duren. De eerste maand zal door de onderhan delaars worden gebruikt voor een uit eenzetting van de wederzijdse voor stellen en standpunten. DRONTEN i ANP)-Prinses Margriet heeft dinsdag in Dronten de landbouw- manifestatie Landbouw '82 officieel geopend. Ze deed dat door het rooien van een aantal aardappelen. Een defile van tractoren, landbouwmachines en praalwagens - waarbij deze laatste de ontwikkeling van de landbouw gedurende de laatste vijftig jaar lieten zien - trok vervolgens aan de geno digden en belangstellenden voorbij. Door medewerking van de landbouw bedrijven in de polders, de loonwerkbedrtjven en de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders namen maar liefst 150 equipes deel aan het defile. De manifestatie wordt tot en met 3 juli gehouden op het terrein van de Flevohof. JERUZALEM (AFP - DPA - RTR - UPI) - De Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, heeft dinsdag bij de opening van het eerste debat in het Israëlische parlement over de invasie in Libanon verklaard, dat de Israëliërs 'vastbesloten zijn, dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO niet meer kan bestaan'. Is raël kan het 'centrum van terrorisme' in West-Beiroet militair wegvagen, maar heeft de opgesloten Palestijnse guerrillastrijders in plaats daarvan een vrijge leide aangeboden. Wij zijn niet uit op vernietiging van het Palestijnse volk, maar streven naar coëxistentie via de autonomie die wjj het voorstellen (in Gaza en Cis-Jorda- nië). Deze zullen wij krijgen, wanneer wij de PLO in Beiroet vernietigd zullen hebben, zo zei de minister, die zei te hopen op het ontstaan van een 'drie hoek van vrede' tussen Beiroet, Jeruza lem en Cairo. In een nieuwe poging een dreigende mi litaire strijd in de Libanese hoofdstad te voorkomen, heeft Saoedi-Arabie dins dag voorgesteld de guerrillastrijders van Yasser Arafat's PLO per vliegtuig uit het door de Israëliërs omsingelde West-Beiroet te halen en naar een land van keuze te brengen. Dit hebben wes terse diplomaten gemeld. Washington publiceerde maandag zijn plan voor een oplossing, dat wel ont wapening van de Palestijnen in en om Beiroet inhield, maar niet volledige ontwapening en verdwijning van alle PLO-strijders uit Libanon, zoals Israël eist. „Dit is een moment voor stilzwij gen," zo zei het dinsdag via Witte-Huis- woordvoerder Larry Speakes over de zich voortslepende onderhandelingen over het door Israël geëiste verdwij nen van de in Beiroet ingesloten PLO- strijders. Zij zijn in een gevoelige fase gekomen, zo zei hij. Waarnemers rond de onder- De bodemverontreiniging in de Dordt- se wijk de Merwedepolder blijkt ernsti ger dan aanvankelijk wwrd gedacht. De provincie Zuid-Holland houdt er voorlopig rekening meedat er zeker honderd van de zevenhonderd wonin gen in de wijk gesloopt moeten wor den. PAGINA 23 schiphol De luchthaven Schiphol heeft aanzien lijk minder verlies geleden dan oor spronkelijk was begroot. Ten opzichte van 1980 is het verlies ln 1981 met üen miljoen gulden verminderd. De lucht havendirectie verwacht het lopende Jaar weer met winst te kunnen afslui ten. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 13, 14, 15, 16.17, 18, 19 en 21. Radio en televisie: 22. Financiën, economie: 23. BARCELONA - Doortrapt gemene overtredingen maakten gistermiddag van het voetbalgevecht tussen Argenti nië en Italië weer eens een veldslag- Vooral de Zuidamerikaanse sterspeler Diego Maradona moest het ontgelden en werd bijna volledig uit de wedstrijd getrapt en gelrokken door de Italiaan se schaver Claudio Gentïle. De Roe meense scheidsrechter Nicolai Rainea liet zich wis en waarachtig wel gelden als er een aanmerking op zijn leiding werd gemaakt (onmiddellijk een gele kaart) maar liet vrijwel alle grove over tredingen ongestraft. Mede dankzij de aanslagen van Gentile op Maradona ontregelden de Italianen het spel van Argentinië doeltreffend. En omdat Ita lië tussen de oorlogshandelingen door ook nog verrassend goed voetbalde, werd de ontknoping een sensatie: een nederlaag voor wereldkampioen Ar gentinië, dat nu vrijwel uitgeschakeld is. In een andere groep bleef alles nog volledig in het omgewisse omdat Enge land en West-Duitsland in een betrek kelijk tamme wedstrijd elkaar keurig in evenwicht hielden: 0-0. (Mundial Spanje: pagina 19 en 211. handelingen, van de Palestijnen met Li banon en via Libanon met de Ameri kaanse gezant Philip Habib, meldden dat het front van de rechtse Libanese christenen een van de voornaamste voorstellen van de PLO zonder meer had afgewezen. Dit zou inhouden, dat de PLO haar gewapende aanwezigheid in Libanon zou verminderen door een aantal van haar guerrillastrijders te la- (Slot zie pag. 8 kol. 4) Kampeerders wijken voor bosbrand aan de Franse Riviëra FREJUS (DPA) - Bij de /.uidiranse plaats Frejus hebben dinsdagavond ongeveer 6.000 kampeerders de wijk moeten nemen voor een brand die al 200 hectare bos in de as heeft gelegd. De autoriteiten spraken van een hachelij ke toestand. Verscheidene kampeer terreinen en vakantiewoningen wor den door het vuur bedreigd. Aan het biussingswerk nemen vier speciale vliegtuigen voor brandbestrijding en een groot aantal brandweerwagens deel. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Morgen, donderdag 1 juli, gaan de maximumprijzen van benzine met 2 cent omlaag. Ook dieselolie, petroleum, huisbrando lie en LPG dalen in prijs, stookolie daarentegen wordt iets duurder. Oorzaak is de forse daling van de marktnoteringen in relatie tot de stijging van de dollar. De maximumprijzen voor benzine worden als volgt: super 181,6; nor maal 176 en tweetakt 194 cent per liter. Dieselolie wordt 117.8. petro leum 115,5 en huisbrandolie 77.05 per liter. LPG daalt in prijs van 74.2 tot 72.6 cent per liter. Stookolie met een zwavelgehalte van 1 procent stijgt naar f 640,40 per ton. stooko lie van 2 procent gaat naar f526,50 per ton. Het ministerie h.eeft dinsdag op nieuw maximumprijzen bekend ge maakt. hoewel het aanvankelijke plan van minister Terlouw was om het oude maximum prijssysteeem af te schaffen Maandag heeft hij betrokken partijen officieel laten weten dat hij per 1 augustus een „nieuw systeem" wil invoeren, dat aanzienlijk meer vrijheid toestaat. Eerst moet echter overleg worden gevoerd om de bestaande bezwa ren onder ogen te zien. MIDDELBURG - Meer dan drieduizend jongeren uit Zeeland gaan deze zomer op zoek naar een baantje met een kersvers diploma op zak. Dat betekent dat het aantal werkloze schoolverlaters in Zeeland komt te staan op een kleine vierdui zend, want zo'n 700 jongeren, die vorig jaar van school kwamen, staan nu nog ingeschreven bij het arbeidsbureau. Dit is gebleken uit een onderzoek dat het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening begin april uitvoerde. Dat de kansen om ook werkelijk aan werk te komen, zeer slecht liggen mag blijken uit die 'restgroep' van 700 die nog steeds als werkzoekende staat ingeschreven. Bovendien is het aantal werkzoekers dat van school komt in 1982 gestegen met 24 procent ten opzichte van 1981. In een prognose stelt het districtsbureau dat deze stijging zich zal voortzetten tot 1987. De daling die daarna verwacht wordt, is dan alleen te danken aan geboortedaling van na 1970. (Zie ook pagina 2).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1