GEEN VERWEER MAFFIA-VOETBAL ARBITER TEGEN Belgisch team werpt handdoek in de ring Chaos in te klein stadion PZC/sport 19 ITALIE-ARGENTINIE (2-1VELDSLAG VERCAUTEREN: WE GELOVEN NIET IN WONDEREN WOENSDAG 30 JUNI 1982 In een staat van verrukking zinkt de Italiaan Cabrini op zijn knieën. Hij heeft het tweede en vrijwel beslissende doelpunt tegen de favoriete Argentijnen gescoord. Tardelli, Scirea en Gentile tvlnr) stormen toe om de doelpuntenmaker te eren. I van onze sportredactie BARCELONA - Sommige clowns gaan in het zwart gekleed. De Fifa noemt hen dan scheidsrechters en stuurt hen af op wedstrij den als Italië-Argentinië (2-1), een sleutelduel in het toernooi om de twaalfde wereldtitel. Nicolai Rainea was er zo één. Hij liet de wedstrijd geheel volgens de zin van de Italianen ontaarden, gaf vijf gele kaarten en één rode. Drie van de gele kaarten voor praten tegen de scheidsrechter (Rossi, Passarella en Maradona) en slechts twee voor aanslagen op spelers (Kempes en Gentile). Gallego werd negen minuten voor het einde uit het veld ge stuurd na een aanslag op Tardelli. Toen echter was al het leed al geschied, was voetbal - met goedvinden van de vrijwel alles wegwuivende Roemeen - al bijna anderhalf uur lang onmogelijk gemaakt door de Italianen, die zich ove rigens niet veel schurkachtiger gedroe gen dan de Argentijnen. Maar Italië had wel de slechtste van allemaal in zijn ploeg. Claudio Gentile. Deze voorstop per was een voorschopper, die vrijwel geen duel van Maradona verloor omdat hij af en toe de bal, maar altijd de tegen stander trapte. Voor slechts een over treding pakte Rainea Gentile aan. De rest onttrok zich aan de waarneming van de scheidsrechter, of wilde door hem niet gezien worden. Handenschudden Het optreden van de Italianen was zo ver buiten alle normen, dat zelfs coach Enzo Bearzot toegaf dat zijn ploeg hard had gespeeld, maar pas nadat hij had gezegd dat het een grove wedstrijd was geweest, vooral door toedoen van de te genstander. Verliezer Ceasar Louis Menotti was, uiteraard, na afloop bitterder. „Wij hebben vandaag geen geluk gehad en de pech dat Italië niet op het veld was gekomen om te voetballen, maar om niet te voetballen. De spelregels van deze sport zijn duidelijk. Geschreven staat dat een speler die herhaaldelijk overtredingen maakt een waarschu wing dient te ontvangen en vervolgens uit het veld moet worden gestuurd. Te gen Maradona zijn twintig, ernstige, overtredingen gemaakt." Heel veel handen kreeg de Argentijnse wonderknaap Diego Armando Marado na te schudden gedurende de negentig minuten, die eigenlijk waren voorbe stemd voor een WK-voetbalwedstrijd. In die zes kwartier kwam men echter nauwelijks toe aan de bezigheden waar voor een wereldkampioenschap voet bal in feite toch is bestemd. Zeker Diego Armando Maradona niet. die vrijwel constant tegen de grasmat werd ge schopt door Claudio Gentile, die in een en dezelfde beweging steeds beide ar men naar de Argentijn uitstak om hem weer op de been te helpen. De Roemeen Rainea. die geacht werd het op voorhand met enige vrees tege- moetgeziene WK-duel voor wat betreft de onreglementaire handelingen goed te kunnen leiden, stond erbij en keek ernaar. Rainea trad wel kordaat op, wanneer Italianen en Argentijnen zijn beslissingen becommentarieerden, maar wanneer er echte aanslagen op li chamen en ledematen werden ge pleegd. hield de Oosteuropeaan zich wat autoritair glimlachend terzijde. Een houding die Argentinië in deze tijd om de suprematie van het mafia-voet- bal op een 1-2-verlies kwam te staan en meer dan waarschijnlijk - met alleen nog de wedstrijd tegen de Brazilianen voor de boeg - voor hen het einde bete kent van dit twaalfde WK-toernooi. Ook overigens voor de Roemeen Rai nea, toch een van de kandidaten om de finale in Madrid te leiden, wanneer hij deze lastige wedstrijd tussen Italianen en Argentijnen tot een goed einde zou weten te brengen. Het merendeel van de gele kaarten (in volgorde voor Ta- rantini, Rossi, Kempes, Maradona en Gentile) viel al voor de rust, zodat met name de Italianen zich in de tweede 45 minuten wat rustiger moesten houden. In de voorgaande drie WK-duels name lijk waren Scirea, Tardelli en Antog- noni reeds op de bon gegaan, zodat een dreigende uitsluiting voor de volgende wedstrijd (twee gele kaarten betekent automatisch een wedstrijd schorsing) als een zwaard van Damocles boven de hoofden van de Azurri hing. Opmerkelijk was het wel dat de Italia nen juist in die 'rustige' periode tot bei de doelpunten kwamen. In de 58e mi nuut scoorde Tardelli uit een pass van Antognoni en ruim tien minuten later tekende Cabrini voor de tweede Ita liaanse treffer, nadat Rossi - later ver vangen door Altobelli - zich niet van de Argentijnse doelman Fillon had kun nen ontdoen. Anti-voetbal Over het gigantische anti-voetbal wat zijn ploeg in de voorgaande periode had laten zien, evenals trouwens de Argen tijnen die tijdens dit toernooi ook nog geen enkele maal werkelijke voetbal perfectie hebben gedemonstreerd, rep te de Italiaanse bondscoach Enzo Bear zot nauwelijks: „Argentinië was voor deze wedstrijd de grote favoriet, omdat zij in het gelukkige bezit zijn van een supertalent. Maradona. Alleen wan neer wij Maradona effectief tegenspel zouden kunnen bieden, zouden we een kansje hebben, zo wisten we". Enzo Bearzot had lang geaarzeld, zo zei hij, wie hij met die taak zou belasten. „Het was aanvankelijk afhankelijk in welke positie Maradona bij de Argen tijnen zou spelen. Wanneer hij als han gende spits op het middenveld zou heb ben gespeeld, zou Tardelli zich over hem ontfermen en wanneer hij meer in de punt van de aanval zou gaan spelen, zoals nu gebeurde, was die taak toebe deeld aan Gentile". Dat laatste overi gens tot grote tevredenheid van Bear zot, omdat Tardelli reeds een gele kaart achter zijn naam had en Gentile de WK-strijd nog ongeschonden was doorgekomen. Daarenboven konden de Azurri ook nog eens rekenen op de steun van Rai nea. die Maradona meer als een fratsen maker beschouwde dan hem werkelijk tegen de vaak te harde charges van Gentile te beschermen. Maar daarmee Hoewel Maradona voornamelijk door Gentile uit de wedstrijd werd geschopt, zaten ook andere Italianen hem vaak bijna letterlijk op de huid. Hier wordt de Argentijnse ster er onder gehouden door Scirea. (Van onze sportredactie) BARCELONA - Het wereldkampioen schap is gedaan, de tickets voor de te rugreis uitgedeeld, vrijdagochtend brengt de 'vlieger' de nationale voet balploeg van België terug naar Brus sel. „Tegen de Russen willen we in schoonheid afscheid nemen en ik denk dat we dan met opgeheven hoofd naar huis kunnen". In ontspannen sfeer praat België's bondscoach Guy Thijs over de successen in het recente verle den, over dit voetbalgebeuren en over de toekomst van zijn ploeg. De spelers zijn verdwenen naar het zwembad, er is niemand te vinden die nog in het succes gelooft, toch een verschil met Nederlanders. „In voetbal is alles mo gelijk, een balletje kan raar rollen". Kreten die niet te noteren zijn in hotel Bella Terra. „De meesten in de ploeg zouden het liefst vandaag naar huis zijn gegaan, vier goals tegen de Rus sen, dat zijn wonderen waarin wij niet geloven", zegt Frank Vercauteren. Voor onze zuiderburen heeft de WK lang genoeg geduurd. De beurs is ge spekt met een slordige 50.000 gulden, het land is niet afgegaan Jongens wat willen we meer. zo is de stemming. Ook bij Guy Thijs: „Ik denk alweer aan de EK van 1984. wat is van deze ploeg nog bruikbaar De aanval is nog jong. daar kan ik mee door. Ik reken op de natura lisatie van Juan Lozano. ja dat gaat toch gebeuren. Wllfried van Moer is aan het einde. We moeten hem dankbaar zijn voor hetgeen hij gedaan heeft voor het Belgische voetbal. Verder zijn al leen Meeuws en Millecamps boven de dertig, Meeuws kan ik nog wel gebrui ken. Nee. met de nederlaag tegen Polen zijn de grote jaren van het Belgische voetbal niet voorbij". Thijs laat de suc cessen de revue passeren. 1979, Schotland en Portugal werden uitgeschakeld waardoor België zich plaatste voor het Europese kampioen schap. 1980. tweede plaats in de eindronde, pas twee minuten voor het einde ge klopt door een doelpunt van de West- duitse beul Horst Hrubesch. 1981. kwalificatie voor het wereld kampioenschap. waarbij men naties waar in voetballand hoog tegenaan ge keken wordt, achter zich liet. Frankrijk en Nederland „En hier m Spanje", zegt Guy Thijs, „kloppen we toch de uittredende we reldkampioen en werden reekshoofd met vijf punten uit dne. Mag je dan te vreden zijn'' Eén slechte wedstrijd maakt nog geen slechte competitie". Het is geen verspreking van de coach, één slechte wedstrijd Over de verrich tingen tegen de Argentijnen mag hij po chen El Salvador en Hongarije vond hij voldoende omdat het gewenste resul taat bereikt werd. Polen was de slecht ste. Het ontbreken van Eric Gerets. het vroege doelpunt en het verblijf in het bloedhete Elche noemt hij als excuses voor de 3-0-nederlaag Een zekere uit schakeling. „Het afscheid nemen van Gerets op het vliegveld was echt zielig, daar is iets van blijven hangen by de ploeg". Overdreven „Dan die snelle goal. we moesten ons blootgeven en de Polen hebben dat af gestraft. We zyn verdiend geklopt, de cijfers vond ik overdreven. Onverwacht kwam het voor mij niet, de jump was eruit. Drie weken zijn we in de bloedhit- te geweest, je wordt loom en als je dan naar Barcelona reist in de wetenschap dat je iets bereikt hebt dan gaat dat onbewust werken. Ach. we hebben ons doel bereikt. Na de gemanipuleerde lo ting gingen we er van uit dat we achter Argentinië tweede zouden worden, dan zouden we Brazilié treffen. Nu werden we eerste, daardoor ontliepen we Brazi lië. toen gingen de ambities verder. Po len is van onze kracht, de ene dag win nen zij, de andere dag wy. In de sport moetje kunnen verliezen". Thijs gelooft niet dat de mentaliteit van de Belg mede ten grondslag ligt aan de uitschakeling. De spelers wil den naar huis, een enkeling uitgezon derd. Vercauteren die zelf nog enkele dagen zou willen blijven om Argenti nië tegen Brazilié te zien: „De meeste jongens kunnen nergens anders meer over praten dan over thuis". En doel man Theo Custers: „Ik denk dat deze ploeg niet rijp is om zolang van huis te zijn". De coach ontkent: „De warmte is een groter probleem geweest dan de tijdsduur. Wei vond ik dat er tussen de wedstrijden te veel ruimte lag. Vooraf héb ik dat als voordeel genoemd. Eerst de openingswedstrijd, daarna zes da gen niets. Dan op zaterdag tegen El Salvador, op dinsdag tegen Hongarije, dat was goed. Daarna weer zes dagen wachten. Verzet is er niet (Van Moer: „Een tochtje met de lift was het enige verzetje"), je gaat twee keer per dag trainen, maar aanpakken kun je ze niet, want daarvoor is het veel te warm". Donderdagavond <21.00 uuri besluit Belgiè het toernooi met de wedstrijd te gen Rusland, voor hen een formaliteit, voor het Oostblokland uiterst belang rijk. Zü ontmoeten een vrijuit spelende formatie, die zich trots op de borst kan slaan, want vier maal bereikten de Ro de Duivels de eindronde van een we reldkampioenschap. maar nimmer werd de tweede ronde gehaald. Er valt in Bella Terra dan ook geen somber ge zicht te vinden. Voordeel „Op naar de EK van 1984" is de leus van Thijs, die voor het wereldkampioen schap zyn contract met de bond voor drie jaar verlengd heeft. „Je kunt als bondscoach in België ideaal werken De bond heeft zyn zaken goed voor elkaar, de clubs werken mee". Een voordeel vindt Thys het ook dat maar weinig voetballers over de grens hun geld ver dienen. Is hij niet bang dat door de pestaties op de EK twee jaar terug cn dc WK nu meer spelers naar het buitenland zul len vertrekken. „Dat zou niet aange naam zijn, maar als de bereidheid bij de spelers aanwezig is om voor het na tionale team te voetballen dan mag het geen probleem zijn", meent Thijs die het voor Jean-Marie PfalT zelfs uitste kend vindt als hij een tijdje uit België verdwijnt. „Hij heeft het verbruid in ons land. Ja. ook door die blessure. Ik heb hem net nog gevraagd of hij mor gen kan keepen. 'Nee, trainer, ik ben nog gekwetst', antwoordde hij. Dokto ren kunnen niets vinden, met een spierblessure kan dat natuurlijk. Maai als je bekend staat als een aansteller ja dan word je al snel niet geloofd". hadden de Italianen wel hun doel be reikt Maradona kon met de goedkeu ring van de Roemeense arbiter volledig vleugellam worden gemaakt, waardoor in feite de totale aanval van de Argenty- nen werd ontkracht, omdat het niveau van de rest aan beschikbare Zuidameri- kaanse aanvallers niet van het niveau is om zich tegen een puur negatief spelen de verdediging van de Italianen te kun nen onderscheiden. Zelfs een Osvaldo Ardiles vanuit de tweede lyn niet. Rade kaart De rode kaart die de Argentijnse bondscoach in gedachten al ettelijke malen voor Gentile had getrokken, kwam uiteindelijk toch, vlak nadat Passarella uit een vrije trap vijf minu ten voor tijd 2-1 had gescoord, maar werd uitgedeeld aan een van zijn eigen speltrs. Gallego deponeerde Conti rücksichtslos tegen het Sarria-gras met als gevolg dat Rainea, beinvloed door het nodige Italiaanse theater dat na de overtreding werd opgevoerd, de Argentijn van het speelveld verwij derde. Rainea, die naast die rode kaart zyn strafmaatregelen na de rust alleen nog maar beperkte tot een gele kaart voor Conti, was op dat moment allang niet meer in staat de werkelyke van de gesi muleerde overtredingen te onderschei den en liet de naleving van de spelregels, al langer hoe meer over aan de spelers zelf. Zoals Ardiles by de Argentynse te gentreffer demonstreerde, toen hy per- sooniyk de Italiaanse muur op de ver eiste afstand zette, iets waartoe Rainea na vier pogingen niet in staat was ge weest. „Toeh", zo vertelde Bearzot vanachter zijn onafscheidelijke pyp, „hebben wy tegen de Argentijnen onze beste wed strijd tot nu toe gespeeld, al realiseer ik me dat we het tegen de Brazilianen een stuk moeiiyker zal krijgen, omdat die ploeg in de persooniyke mandekking niet even goed aan banden kan worden gelegd als nu de Argentynen". Er is dus toch nog hoop... BARCELONA - Indirect is België verantwoordelijk voor de klappen die in de vooravond vielen in de catacomben van het Sarria-stadion in Barcelona. De mannen van Thijs zorg den door een eerste plaats in groep drie voor de verbanning van wereldkampioen Argentinië uit het Nou Camp-stadion en verstoorde de plannen van de organisatie daarmee da nig. Want Brazilië moest volgens die planning zijn wedstrij den voor de tweede ronde in het veel te kleine optrekje van Espanol afwerken en ter vergroting van de ellende kwam daar ook nog eens Italië bij. De chaos was compleet, 1600 Braziliaanse journalisten, een kleine 1000 uit Argentinië, daarij nog eens zo'n aantal driftige Italianen, de pers uit het thuisland en dat allemaal in een stadion dat de toeloop bij een competitiewedstrijd aardig kan verwerken, maar niet een bestorming van de wereldpers. De Policia Nacional had zyn handen vol om in het gedrang niet ten onder te gaan, klappen konden niet uitblijven. Tech nici van de televisie werden in de houdgreep genomen, een blonde commentatrice van de Argentynse televisie werd met zachte drang afgevoerd en keerde weer terug bij haar micro foon toen de spelers allang waren verdwenen. In de persruimte mochten 120 journalisten luisteren naar de commentaren van Enzo Bearzot en Cesar Luis Menotti. kan didaten voor een toegangsbewys voor de persconferentie, zo'n kleine 1000. Een gesloten tv-circuit was het alternatief, toestellen stonden opgesteld in de gang waar duizenden mensen stonden te kwebbelen. Bearzot en Menotti, je zag ze wel, maar hoorde ze niet. Argentynse spelers die niet goed genoeg zijn op de reserve bank en daardoor verbannen zyn naar de tribune werden omringd door 50 journalisten, reservespelers die zich niet in het zweet gewerkt hebben scoren het dubbele en de vedetten Maradona, Ardiles.. ja, daar moeten ze even staan. In de gang vallen Italiaanse journalisten elkaar huilend in de armen, ze hebben de eerste weken van het Spaanse ver blijf alleen maar ellende naar het vaderland kunnen seinen en nu verslaat die verguisde ploeg zomaar de wereldkam pioen en niet voor de eerste keer, want vier jaar terug in Argentinië versloeg de ploeg van Bearzot ook als enige de formatie van Menotti. Toen kregen ze de kans het missertje te herstellen, maar zover zullen de Italianen het dit keer zeker niet laten komen. W-Duitsland-Engeland MADRID - In groep B van de twee de ronde hebben West-Duitsland en Engeland dinsdagavond gelijk gespeeld. Er werden in het Berna- beu-stadion geen doelpunten ge maakt. De karakteristiek is: West-Duitsland - Engeland 0-0. Scheidsrechter Coelho (Bra). Toe schouwers: 80.000. Gele kaart: Stie- leke (WD1). West-Duitsland: Schumacher; Kaltz. Stieleke. Karl-Heinz Foer- ster en Bnegel; Dremmler. Bernd Foerster, Breitner en Mueller (74 Fischer); Reinders (63 Littbarski) en Rummenigge. Engeland: Shilton; Mills. Butcher. Thompson en Samson; Coppell, Robson. Wilkins en Rix; Francis (77 Woodcock) en Mariner. Stand in groep B: Engeland 10 10 10-0 W -Duitsland 10 10 10-0 Spanje 0 0 0 0 0 0-0 Resterende wedstrijden: vrijdag 2 juli: Spanje - West-Duits land. maandag 5 juli: Spanje - En geland. Italië-Argentinië BARCELONA - De eerste wed strijd uit groep C van de tweede eindronde tussen Italië en Argen tinië is door de Italianen met 2-1 gewonnen. De ruststand in het Sarria-stadion in Barcelona was 0- 0. De Roemeense scheidsrechter stuurde vlak voor tijd de Argen tijn Gallego van het veld en deelde verder vijf gele kaarten uit. De karakteristiek van de wedstryd: Italië-Argentinië 2-1 (0-0), 56 Tar delli 1-0.68 Cabrini 2-0,84 Passarel la 2-1. Scheidsrechter: Rainea (Roe). Toeschouwers: 35.000. Gele kaarten: Rossi en Gentille (beide Italië), Kempes, Maradona en Ardiles allen Argentinië). Rode kaart: Gallego (Arg). Italië Zoff, Gentile, Scirea, Collo- vati en Cabrini; Oriall (75. Marini), Antognoni en Tardelli; Conti, Ros si (81. Altobelli) en Graziani. Argentinië: Fillol; Olguin, Passa rella. Galvan en Tarantini; Ardiles. Gallego. Maradona en Kempes (58. Valencia); Bertoni en Diaz (58. Cal- deron) De stand in groep C na een wed strijd: Italië 1 1 0 0 2 2-1 Brazilië 0 0 0 0 0 0-0 Argentinië 10 0 10 1-2 Resterende programma Donderdag 2 juli (17.15 uur): Brazi- liè-Argentiniè. Maandag 5 juli (17.15 uur): Italië-Brazilië. Topscorers MADRID - Op de wk-topscorers- lijst kwam dinsdag weinig veran dering. Daniel Passarella maakte tegen Italië zijn tweede doelpunt in dit wereldkampioenschap. Voor Graziani en Tardelli betekende het de eerste treffer. Aan kop gaan nog altijd de Pool Boniek en de Westduitser Rummenigge met vier doelpunten. De topscorers- lijst ziet er aan dc kop als volgt uit: Rummenigge (Wdl) en Boniek (Pol) 4 treffers; Kiss (Hon) en Zico (Bra) 3 treffers; Wark (Sch), Nyilasi (Hon), Maradona (Arg), Poloskei (Hon), Bertoni (Arg), Six (Fra), As sad Alg). Francis Eng), Passarella (Arg), Fazekas (Hon), Robson (Eng), Eder (Bra), Schachner (Oos), Falcao (Bra), Panenka (Tsj), Arm strong (Ier) en Genghini (Fra), al len 2 doelpunten. Spelmaker BARCELONA - De Sowjet- coach Konstantin Beskov heeft in het duel tegen Belgiè weer de be schikking over Leonid Roerjak. De 28-jarige spelmaker van Dinamo Kiev was langdurig geblesseerd aan de hiel. Met de Russische se lectie verhuisde Boerjak dinsdag van Estcpona naar Barcelona, waar het donderdag de eerste wed strijd in de tweede ronde speelt te gen Belgiè. Advies Pele MADRID - Pele heeft in een Braziliaanse krant verklaard voor stander te zyn van ingrijpende spelregelwyzigingen. Allereerst stelt de Braziliaan voor het aantal scheidsrechters per wedstrijd te verdubbelen. Bovendien wil hij de gele kaart vervangen door strafmi- nuten, in navolging van het ijshoc key. Onzekerheid BARCELONA - In het Brazi liaanse kamp heerst onzekerheid over het meespelen van rechter vleugelverdediger Leandro in het eerste duel uit de tweede ronde, vrydag. tegen Argentinië. Leandro klaagt al geruime tijd over pijn in de heup Eventuele vervanger wordt Edevaldo. Ook middenvel der Cerezo is niet honderd procent fit. Daarentegen hebben Zico. Ser- gmho en Falcao na twee dagen rust de training hervat Noord-leren MADRID - De wk-organisatie heeft geweigerd medewerking te verlenen aan de door de Noordieren gevraagde wisseling van onderko men. Uit veiligheidsoverwegingen bleek de organisatie niet bereid op de wens van coach Bingham in te gaan zyn selectie niet in het naby het vliegveld gelegen hotel Alame da maar elders onder te brengen. Bingham wenste een andere ver blijfplaats omdat Alameda geen ontspanningsmogeiykheden bood. Zo togen de spelers dinsdag op zoek naar een openbaar zwembad voor een verfrissende duik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 19