tn PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onduidelijkheid over terugtrekking PLO Britse treinen rijden weer Israël en VS worden 'niet hard9 aangepakt William en niet Billy... TWEEDE RONDE DUITSE SPION GEPAKT GRAFSCHENNIS Come-back Grace Kehy EG-TOP: MIDDELEN BEPERKT ONDERHANDELINGEN INGEWIKKELDER Enkele buien Enkele buien en af en toe zon. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Vrij krachtige zuidwestelijke wind. 225e jaargang no. 149 pinsdag 29 juni 1982 tamse bv sinds 1881 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 Zware klappen in de tweede ronde om het wereldkam pioenschap voetballen in Spanje. Oostenrijk kwam tegen Frankrijk op de straffekoffie: 0-1 en de Bel gische buren moesten tegen Polen een 3-0 verlies note ren. Maar, de Mundial gaat door! Onze redactie bericht op pagina 12. prijscompensatie De Industriebond FNV wil de prijs compensatie ter discussie stellen. Eerst moeten er echter harde afspra ken gemaakt worden over een goed werkgelegenheidsbeleid. De koppe ling van lonen en uitkeringen moet in ieder geval gehandhaafd blijven. Het idee van de industriebond wordt van de hand gewezen door de voedings bond, de vervoersbond en de bouw- en houtbond. herdenking rellen De Poolse politie heeft met een forse politiemacht een herdenkingsbijeen komst in Poznan verspreid. Bij de ac tie tegen herdenking van de voedsel- rellen van 1956. waar een grote menig te aan deelnam, kwam het tot kleine schermu tselingen. PAGINA 12 vrije schop De vrije schop in de buurt van het strafschopgebied bleek gisteren op nieuw een machtig wapen. Bernard Genghini bezorgde Frankrijk de over winning in het WK-duel met Oosten rijk. Vanuit een vrije schop knalde hij het leer achter de Oostenrijkse doel man PAGINA 13 wimbledon De regen blijft het tennistoernooi van Wimbledon teisteren. De organisato ren zullen alles op alles moeten zetten om te voorkomen dat er een derde week voor de wedstrijden moet wor den uitgetrokken. De vele onderbre kingen irriteren de spelers. John McEnroe, een van de favorieten, kon gisteren pas in de derde instantie afre kenen met Lloyd Boume. Het werd 6-2, 6-2 en 6-0. PAGINA 15 De PLO heeft drie voorwaarden ge steld: Israël moet zich gedeeltelijk te rugtrekken, de Palestijnen mogen eni ge wapens behouden en de Verenigde Staten en de SowjetrUnie moeten de veiligheid van de Palestijnse guerrilla strijders garanderen „Als blijkt dat de PLO een spelletje speelt, zullen wij tot andere middelen overgaan", aldus een zegsman. Tegelij kertijd hebben Israëlische vliegtuigen opnieuw pamfletten boven Beiroet ver spreid waarin de bewoners worden op geroepen Beiroet te verlaten voor het te laat is. Het bestand dat afgelopen vrijdag werd afgekondigd is tot dusverre nageleefd- De onderhandelingen zitten buitenge woon ingewikkeld in elkaar. Israël, Egypte, Saoedi-Arabiè, Libanon, de PLO en Amerika doen mee, waarbij Is raël en Amerika weigeren rechtstreeks (Slot zie pagina 6 kolom 1) geldnood imf Het Internationale Monetaire Fonds verkeert in geldnood. De aanvragen om hulp van arme landen houden geen gelijke tred met de beschikbare mid delen. Functionarissen van de organi satie hopen dat de aangesloten landen akkoord zullen gaan met een verho ging van de bijdragen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 1 en 11. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 14. Financiën, economie: 15. AMSTERDAM (ANP) - De Duitse politie heeft, in samen werking met de Nederlandse justitie, de 50-jarige Westduit ser J. H. W. gearresteerd, die zich schuldig zou hebben ge maakt aan spionage-activiteiten vanuit kantoren in Am sterdam en West-Duitsland. Dit heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. R. J. Manschot maan dag bekendgemaakt. W. zou in West-Duitsland en Amerika door omkoping van 'hoge pieten' van het bedrijfsleven soms geheime technische informatie gekocht hebben, die hij doorverkocht aan onder meer Oost-Duitsland en landen in de derde wereld. Ook wordt het niet uitgesloten geacht dat de man documenten met een militair karakter doorverkocht aan de Oostduitsers. Volgens Manschot zijn in Duitsland de wetsartikelen over spionage-activiteiten iets ruimer dan in Nederland. Het op een illegale manier verkrijgen van technische informatie over bijvoorbeeld computerapparatuur of chemische pro ductieprocessen wordt daar, volgens de officier, zwaarder aangerekend dan hier. De afhandeling van de 'zaak W.' is nu helemaal in handen van de Duitse justitie. De rol van Nederland beperkte zich tot het doen van huiszoeking in het kantoor van W. in Am sterdam. De daar gevonden spullen die van belang zijn voor een eventuele strafzaak werden aan Duitsland doorge speeld, aldus Manschot. W. zit al sinds januari vast in Duits land. Wanneer zijn zaak behandeld wordt, is nog niet be kend. Stilstaande treinen en het lege spoorwegemplacement van het Waterloo Staion in Londen ROME-Prinses Grazia Patrizia van Monaco, de vroegere filmac- trice Grace Kelly, heeft onlangs in alle stilte een - als men het grote woord mag gebruiken - comeback gemaakt. Naar in Rome werd bekendgemaakt, heeft prinses Grace in het Vaticaan een ■paar opnamen gemaakt voor 'The greatest mystery', die niet voor de gewone bioscoop bestemd is. De film, die gaat over het christelijke leven van hedentendage en de inwerking van Christus, is voor een reeks particuliere religieu ze televisie-maatschappijen in de Verenigde Staten gemaakt. Prinses Grace heeft er 'onbezoldigd' aan meegewerkt. KAGOSJIMA (AFP) - De man die offi cieel wordt erkend als de oudste ter we reld, Sjigelsjijo Izoemi in Japan, heeft maandag zijn 117e verjaardag gevierd met het drinken van een glas alcohol van suikerriet. Izoemi, die met zijn fa milie woont op het eilandje Tokoenisji- ma in het zuiden van het land, is twee jaar geleden opgehouden met roken. Op 15 september, 'dag van eerbied voor de grijsaards', wordt in Izoemi's dorp een borstbeeld van hem onthuld ter ere van zijn respectabele leeftijd. SEROOSKERKE - Bijna honderd grafstenen op de algemene begraaf plaats in Serooskerke (W.) zijn dit weekeinde omgegooid. De zerken werden veelal met sokkel en al uit de grond getrokken en omvergeworpen, waarbij er twintig beschadigd werden. De rijkspolitiegroep Veere hield maandag avond twee jongens van 12 en 14 jaar uit Serooskerke aan, die ervan ver dacht worden aan de vernielpartïj te hebben meegedaan. De schade zou enkele tienduizenden guldens bedragen. Volgens de politie is de 'morele schade' veel groter. (Zie ook pagina 2). LONDEN (RTR/AFP/UPI) - De woord voerder van Buckingham Palace heeft maandag, bij het bekendmaken van de namen van de nieuwe prins van Wales - William Arthur Philip Louis - na drukkelijk gevraagd dat de zoon van prins Charles en prinses Diana niet aangesproken zal worden als 'Billy' zo als indertijd - grotendeels vergeefs - gevraagd werd de prinses van Wales niet aan te spreken als 'Lady Di'. 'King Billy' was de roepnaam die Wil liam de derde - prins Willem van Oran je, stadhouder van Holland - kreeg als volksheld van de radicale, rechtse pro testanten in het nog steeds roerige Noord-Ierland. Patrick Montague- Smith. hoofdredacteur van 'Debretts', met 'Burke's Peerage, baronetage and knightage' het register van de Britse adel, noemde William, een der grote his torische namen van Engeland en tege lijkertijd een van de populairste. Alleen James wordt met nog groter frequentie aan Britse jongens gegeven. Volgens de bookmakers was naam Wil liam de op een na populairste keuze van het Britse volk; als eerste stond George (naar zijn overgrootvader koning Geor ge) en als derde Arthur. William was te vens de naam van de eerste 'moderne' koning van Engeland, Willem de Ver overaar, die regeerde van 1066 tot 1087 na de slag bij Hastings. Arthur en Philip zijn de namen die ook Charles draagt. Bovenduen heet Charles' vader ook Philip, Louis is gekozen naar Charles favoriete oom, lord Louis Mountbatten, die drie jaar geleden werd vermoord door het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Buckingham Pal ace maakte bekend dat Williams peters en meters zijn ex- koning Konstantijn van Griekenland, (Slot zie pagina 6 kolom 1) Premier Van Agt in gesprek met de Belgische eerste minister Wilfried Martens die tevens voorzitter is van de EG-minister- raad. Links de Luxemburgse premier Pierre Werner. (Van onze correspondent JERUZALEM - Het is nog steeds onduidelijk of de Palstijnen vrijwillig uit Beiroet zullen vertrekken. De Israëlische regering heeft via de Amerikaanse bemiddelaar Habib uit Beiroet voorstellen gekregen van de PLO als zou deze bereid zijn Libanon over zee te verlaten. Dit wordt door de Libanese staatsradio bevestigd, maar van PLO-zijde heftig ontkend. In Libanese regeringskringen wordt echter gesteld dat de tegenspraak een gevolg was van een dramatisch Pale stijns beraad zondagavond laat, waar op het eerdere aanbod werd ingetrok ken. Kennelijk is de PLO daarna op nieuw van standpunt veranderd en is maandag het aanbod tot terugtrekking alsnog herhaald. De stemming in Beiroet is niet optimis tisch. In Libanese regeringskringen wordt aangenomen dat de PLO de zaak probeert te rekken via tactische ma noeuvres, in de hoop dat uitstel afstel betekent. Israël heeft laten weten een eervolle aftocht van de Palestijnen te zullen toestaan, maar tegelijkertijd zeg gen regeringswoordvoerders dat Israël het resultaat van de onderhandelingen niet oneindig zal afwachten. (Van onze correspondent LONDEN - Een langdurige staking bij de Britse spoorwegen is van de baan. De spoorwegmensen, die in de nacht van zondag op maandag zonder veel enthousiasme aan de staking begon nen, gaan vanaf woensdag weer aan de slag. Het personeel van de ondergrondse in Londen blijft echter staken. De af gevaardigden van de vakbond stemden met 55 tegen 15 stemmen voor voortzet ting van deze staking. De beslissing om het werk bij de spoor wegen weer te hervatten, werd maan dagavond in Plymouth genomen tij dens een conferentie van de landelijke afgevaardigden van de nationale unie van spoorwegpesoneel. Met 47 tegen 30 stemmen werd het besluit genomen dat het geschil zal worden voorgelegd aan de zogenaamde arbitragecommissie, die bij arbeidsgeschillen bemiddelt. De ze commissie zal zich de komende we ken moeten buigen over het salarisaan bod dat de Britse spoorwegen heeft ge daan, en een aantal eisen van de spoor wegen om de produktiviteit te verho gen. De uitslag van de stemming in Ply mouth is een forse klap in het gezicht van het bestuur van de vakbond, dat enige weken geleden de staking uit schreef. De traditioneel gematigde af gevaardigden hebben beter de stem ming in het land aangevoeld dan het als links bekend staande bestuur. Maandagochtend bleek namelijk dat een fors deel van de tienduizenden bij de unie aangesloten spoorwegmensen helemaal niet voor een staking voelde. Duizenden hadden zich, ondanks de op roep van hun bond, toch gewoon op hun werk gemeld. Volgens schattingen van de Britse spoorwegen kwam in de verschillende regio's 10 tot soms zelfs 40 procent van de werknemers opdagen. De treinen loop in Engeland lag niettemin voor het overgrote deel stil, omdat werkne mers op sleuteiposten (de grote regio nale seinposten bijvoorbeeld) zich wél aan de stakingsoproep hadden gehou den. Het gevolg was. dat alleen op enkele kleinere routes, waar men niet afhanke lijk is van de regionale seinposten, op ongeregelde tijden treinen reden. Het gevolg was ook. dat in een aantal grote steden een verkeerschaos ontstond. doordat forensen zich gedwongen za gen de auto te nemen. Met name in Londen was de situatie rampzalig. Woordvoerders van de poli tie spraken maandagavond over de grootste catastrofe die de hoofdstad ooit op verkeersgebied heeft gekend. Ochtend- en avondspits leidden tot tientallen kilometers lange files. 's-Och- tends liep het totale aantal kilometers file in Londen zelfs op tot 120. Dat kwam in hoofdzaak doordat, naast de treinen, ook de ondergrondse, als gevolg van een vorige week begonnen staking, niet reed. Via de spoorwegen en de ondergrondse komen dagelijks 700.000 forensen naar hun werk. de normen van internationaal gedrag vereisen". De Europese partners waren het maan dagavond overigens nog niet eens over een gemeenschappelijke verklaring over het Midden-Oosten. De positie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in komende onderhandelingen en de mate waarin Israël veroordeeld moet worden, leidden tot meningsverschil len. Nederland, Duitsland en Denemar ken bepleitten hierbij een „zachtere koers" dan bijvoorbeeld Frankrijk, Groot-Brittannié en Griekenland. Een zachte koers wil de Europese Ge meenschap ook volgen tegenover de Verenigde Staten. De regeringsleiders willen vóór alles voorkomen dat de huidige gespannen handelsrelaties uitgroeien tot een diepe politieke cri sis in het westerse bondgenootschap. Ze hebben tijdens hun vertrouwelijk (Slot zie pagina 6 kolom 4) (Van onze correspondent BRUSSEL-De Europese Gemeenschap zal geen economische sancties treffen tegen Israël wegens de situatie in Libanon. De regeringsleiders van de tien lidstaten van de EG waren het er maandag, op de eerste dag van hun topconferentie in Brussel, over eens dat economische sancties praktisch onmogelijk zijn en ook weinig zullen helpen. Sancties tegen Israël zijn veel moeilijker te nemen dan bijvoorbeeld tegen Argentinië, omdat er sinds 1975 een samenwerkingsverdrag tussen Euro pa en Israël bestaat. Volgens premier Van Agt zou het een jaar duren voordat er, na opzegging van dit verdrag, werkelijk economische strafmaatregelen mogelijk zijn. Wel zal haven geblokkeerd Actievoerende havenarbeiders verhin derden gisteren aan de Vllssingse Sloehaven de overslag van een lading boter door personeel van het Stuwa- doorsbedryf Vlissingen-Oost De leden van de Vervoersbond FNV beschuldi gen het bedrijf van malafide praktij ken. Als gevolg van de actie werd het werk overgenomen door de NV Haven van Vllssingen. de ministersvergadering in het kader van het samenwerkingsverdrag, die half juli plaats zou vinden, voorlopig niet doorgaan. .Misschien kun je dit een lichte sanctie noemen", aldus pre mier Van Agt in Brussel. De premier trok in twijfel of eventuele economische maatregelen nu wel het gewenste effect zouden hebben op de bereidheid van Israël aan een oplossing van het probleem mee te werken. „Is het wijsheid zulke sancties nu te wil len?", vroeg hij zich af. De Europese Ge meenschap wil volgens hem „naar de mate van het mogelijke" bijdragen tot een staakt-het-vuren en een vertrek op langere termijn van alle vreemde troe pen uit Libanon, Er bestond tussen de regeringsleiders kennelijk overeenstemming dat de mogelijkheden om daartoe invloed uit te oefenen zeer beperkt zijn. Dit on danks een dringende oproep van de Egyptische president Moebarak aan de Europese topconferentie. „Israël moet bijgebracht worden dat het belang van de vrede, zowel als zijn eigen belang, een soepeler houding en eerbied voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1