PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PLO zou bereid zijn tot ontwapening LEO TINDEMANS: AGRESSIEVER BELEID ACHTER ONTSLAG HAIG Jongeren raakten slaags in nachtelijk Breskens Hitte en noodweer eisen vele doden Columbia op tijd NA ULTIMATUM VAN JERUZALEM kleintjes A UT O REED IN OP MENIGTE „Relaties met VS worden niet gemakkelijker' VS: aftreden Haig niet van invloed op START-overleg Koel weer Veel bewolking en enkele buien, mid- dagtemperatuur rond 18 graden. Ma tige zuidwestenwind. 225e jaargang no. 148 Maandag 28 juni 1982 ZUTPHEN (ANP) - Medewerkers van het gemeentelijk Graaf Otto-bad in Zutphen willen voorlopig niets meer met energiebesparing te maken heb ben. De onder meer dank zij een kostbare isolatiedeken voor het buitenbad vorig jaar bereikte besparing van bijna 230.000 kubiele meter aardgas, gaat het zwembad namelijk geld kosten De gas maatschappij Oost-Gelderland (GA- MOG) stuurde het bad onlangs een ge peperde rekening van 3200 gulden we gens het nietrafnemen van de contrac tueel overeengekomen 400.000 kubieke meter aardgas. Indien het zwembad blijft besparen, blijven ook dergelijke rekeningen komen. „Zoiets ontneemt je elk initiatief om ook nog maar één ku bieke meter gas te besparen", aldus een verbitterde bedrijfsleider A. Geerdink van het Graaf Otto-bad zondag in een reactie op de GAMOG-nota Hij is overigens niet van plan om ook maar één cent van die nota te betalen. In de gemeentelijke commissie Ener giebesparing, die vorig jaar wilden- thousiast reageerde op de plannen van het Graaf Otto-bad om flink te bespa ren. zaten ook adviseurs van de GA- MOG ..Er is toen zelfs een kosten-ba- tenanalyse gemaakt", aldus Geerdink. „maar over die boete voor niet-afgeno- men gas heeft niemand toen gepraat. En nu komt dan opeens dat contract uit de kast waaruit blijkt, dat het zwembad verplicht is tot 1985 jaarlijks minimaal 400.000 kubieke meter gas af te nemen. Zo kunnen we wel ophouden. BEIROET (GPD/RTR) - De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft nieuwe voorstellen gedaan om een Israëlische invasie in Beiroet te voorkomen. Dit is zondag in Libanese regerings kringen in Beiroet vernomen. De naar schatting 5 a 6.000 guerrillastrijders van de PLO zijn bereid hun wapens over te dragen aan het geregelde Libanese leger en te vertrekken uit Beiroet, wat de PLO betreft het liefst over zee. De PLO wil dat de Israëlische troepen ach op ongeveer vijf kilometer van de belegerde Libanese hoofdstad terug trekken zodat een veilige aftocht verze kerd is. Deze door de PLO geopperde regeling komt tegemoet aan de voorwaarden die het Israëlische kabinet zondag stelde, zo meent men in diplomatieke kring in Beiroet. De regering in Jeruzalem gaf zondag een verklaring uit waarin aan de PLO streekvervoer De NV Streekvervoer Zuid-West-Ne- derlard (ZWN) boekte In 1981 een winst van 557.000 gulden. Dit betekent een verdubbeling ten opzichte van 1980 toen een winst van 283.000 gulden' werd behaald. De verkoop van één van de twee toeristenschepen heeft bijge dragen aan het gunstige resultaat Dit jaar is overigens ook het tweede schip verkocht. PAGINA 10 wordt voorgesteld de wapens in te leve ren bij het Libanese leger en onder toe zicht van het Rode Kruis door de Israë lische linies heen Beiroet en Libanon te verlaten en naar Syrië te gaan. De regering in Jeruzalem gaf zondag een verklaring uit. waarin aan de PLO wordt voorgesteld de wapens in te leve ren bij het Libanese leger en onder toe zicht van het Rode Kruis door de Israë lische linies heen Beiroet en Libanon te verlaten en naar Syrië te gaan. Het voorstel houdt een vrije aftocht voor de Palestijnen in. Tegelijkertijd werd echter te verstaan gegeven dat bij een verwerping van het aanbod een verovering van Beiroet nog steeds tot de mogelijkheden behoort. De Palestijnse voorstellen werden uit gewerkt in een serie besprekingen tus sen PLO-leiders en Libanese ministers, onder wie premier Wazzan, die vrijdag zijn ontslag indiende. Terwijl de regeringssecretaris in Jeru zalem de regeringsverklaring voorlas, lieten Israëlische vliegtuigen boven Beiroet pamfletten neerdwarrelen waarin de bevolking van Beiroet wordt opgeroepen de stad te veriaten- Het gevolg van deze pamfletten was een nieuwe stroom vluchtelingen uit de stad. Van PLO-zijde werd geprobeerd daaraan een eind te maken door de overgang tussen Oost- en West-Beiroet af te sluiten. Israëls minister van defensie Sharon verklaarde dat de regering 'nieuwe be slissingen moet nemen' als de PLO het Israëlische voorstel afwijst. En zo'n be slissing kan wat Sharon betreft zeker van militaire aard zijn. Premier Begin heeft wat dat betreft ontkend ooit aan president Reagan beloofd te hebben Beiroet niet binnen te zullen vallen. Het staakt-het-vuren houdt stand. medailles Twee Zeeuwse toppers eindigden by de Nederlandse atletiekkamploen- 1 schappen In Vught in de medailles. Ja- colles van Gastel liep op de 100 meter horden naar een tweede plaats. Henk- Peter de Jonge haalde brons op de 400 meter horden. PAGINA 12 derde titel Hans Felius staat opnieuw op de bo venste trede van de Zeeuwse tennis- ladder. Op de Veste In Middelburg klopte hij regerend kampioen Joost Thorenaar Hy bereikte daarmee, net als Marjan Pietersz, zijn derde Zeeuw se tennlstitel. PAGINA 13 noodweer Regen, hagel en onweer teisterden za terdag de TT-races in Assen. De 500 cc, het klapstuk van de dag. werd zelfs In twee afleveringen verreden De Ita liaan Franco Unclni klopte zyn groot ste rivaal Kenny Roberts en nam daar door voor het eerst alleen de leiding in het tussenklassement van het wereld kampioenschap. PAGINA 14 TEL AVIV - Meer dan 10.000 mensen hebben zaterdag in Tel Aviv deelgenomen aan een demonstratie tegen de Israëlische invasie in Libanon maar enorme Israëlische versterkingen rollen dagelijks Libanon binnen rich ting Beiroet, kennelijk bedoeld om een aanval voor te bereiden. Intussen gaan in Israël steeds meer stemmen op dat de prijs te hoog is in mensenlevens, terwijl de politieke winst voor een conflict dat uiteindelijk niet met de wapens kan worden opge lost. te gering is Met name de Arbei derspartij maakt zich zorgen Politieke druk De politieke druk op de regering-Begin om de strijd in Libanon staken nam zondag toe. De algemene vergadering van de Verenigde Naties nam zaterdag avond bijna unaniem een resolutie aan waarin terugtrekking werd geëist van de Israëlische strijdkrachten Alleen Is rael zelf en de Verenigde Staten stem den tegen. De Verenigde Staten hebben zaterdag hun veto uitgesproken over een door Frankrijk bij de Veiligheidsraad inge diende resolutie waarin onmiddellijke terugtrekking van de Israëlische troe pen uit de buitenwijken van Beiroet wordt geëist als eerste stap naar volle dige terugtrekking uit Libanon. De overige veertien leden van de Veilig heidsraad stemden voor de resolutie waarin van alle partijen wordt geëist de vijandelijkheden in geheel Libanon te staken. Tegelijk met de terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten zou den de strijdkrachten van de PLO zich uit Beiroet in bestaande kampen moe ten terugtrekken. De Egyptische president Moebarak verklaarde „zeer teleurgesteld" te zijn over het veto. Hij waarschuwde ervoor dat dc voort durende Israëlische aanvallen op Bei- reot rampzalig zouden kunnen zijn voor de stabiliteit in het Midden-Oos ten en de Amerikaans-Arabische be trekkingen zouden kunnen aantasten. Hij zei verder niets te zien in de door de VS gesteunde Israëlische eis dat de Ken Mattingly (links) en Henry Hartsfield. CAPE CANAVERAL (AFP/RTR/ DPA) - Het Amerikaanse ruimte veer Columbia is zondagmiddag op het voorgenomen tijdstip, om vijf uur Nederlandse tijd. begon nen aan zijn vierde en laatste test vlucht. Anders dan bij de eerste drie vluchten waren er geen noe menswaardige technische defec ten en verliep de lancering vlekke loos. Columbia blijft met de astronauten Thomas Ken Mattingly (46) en Henry W Hartsfield (48) aan boord een week m het heelal. Na 133 ba nen om de aarde moet het ruimte veer op 4 juli, Amerika's Onafhan kelijkheidsdag, in Califomié lan den. President Reagan zal de astro nauten verwelkomen. Voor de eer ste keer voert de Columbia tegen betaling opdrachten van het Pen tagon en van firma's en particulie ren uit. Hoewel de militaire experi menten geheim zijn, is uitgelekt dat speciale sensoren de aarde zul len aftasten op infrarode en ultra violette stralen. Met behulp daar van kunnen apparaten worden ver vaardigd die in staat zijn raketten op grond van hun brandstofresten op te sporen. De eerste zuiver com merciële vlucht met vier astronau ten is voor november voorgeno men. In de nacht van zaterdag op zondag heerste er in Cape Canveral enige paniek. Het onweerde en het hagel de. Vastgesteld werd dat enkele van de 30.000 keramiektegels. die het ruimteveer tegen de hitte moe ten beschermen, waren bescha digd. Zij moesten worden vervan gen. BRESKENS - In de nacht van zaterdag op zondag heeft de rijkspolitie in Bres kens enkele malen moeten ingrijpen bij massale vechtpartijen, tussen en kele tientallen Breskense en Terneu- zense jongelui. In het heetst van de strijd trachtten de in het nauw gedre- HH 8MHPMven jongeren uit Terneuzen met drie PLO haar wapens neerlegt en Libanon 'afgeladen personenauto's te ontsnap- verlaat. Pen- Twee auto's vonden een uitweg, ROME (DPA/JtTR/,AFP/,AP) - Bij een hittegolf in Zuid-Italiè. de hevigste sinds 20 jaar, en bij krachtige stormen in Noord-Italiè zijn dit weekeinde ver scheidene mensen om het leven geko men. Ook werden er velen gewond. Terwijl de temperatuur op Sicilië steeg tot 45 graden in de schaduw, hield in Milaan een orkaan huis. Hij richtte een miljoeneschade aan. Meer dan 40 men sen werden door omkiepende bomen en vallende dakpannen gewond. Verschei- dt..v mensen overleden, veei straten in Milaan stonden blank. In Zuïd-Italië steeg het aantal doden door de hitte tot negen. In heel Zuid- en Midden-Italiè, op Sardinië en de kleinere eilanden bra ken bosbranden uit. In Noord-Londen zijn zaterdag drie jon gens, van 15. 8 en 6 jaar, meegesleurd door een rivier, die als gevolg van hevi ge regenval tot een sterke stroom was aangezwollen. In zuid-Wales en mid- den-Engeland werden twee r dood door de bliksem. In Brazilië heeft een wervelstorm op het platteland van de deelstaat Parana aan zeker 30 mensen het leven gekost, zo hebben de autoriteiten zondag bekend gemaakt Tijdens een zware storm zijn zondag voor de Noordjapanse kust twee vis sersboten vergaan. Tweeëntwintig op varenden worden vermist. Ook Griekenland had hevig te lijden onder het weer. De hittegolf bereikte zaterdag recordtemperaturen. In Athe ne weru ecu iiuuuug temperatuur van 45 graden Celcius in de schaduw gemeten, in Larissa in het midden van het land 48 graden. Sinds juli 1977 is het in Grie kenland niet zo heet geweest. De smog in Athene overschreed vrijdag in ver scheidene delen van de stad de alarm- grens. In Larissa stierven drie hartpatiënten van de hitte. Bij Kilkis in het noorden van het land moesten zeven dorpen worden ontruimd nadat brand was uit gebroken in een korenveld. maar de derde reed in op de menigte. Iedereen wist tijdig opzij springen. De vluchtpoging was van korte duur en eindigde tegen een lantaarnpaal. Drie van de zeven a acht inzittenden liepen hierbij verwondingen op. De bestuur der werd aangehouden. De vechtpartijen begonnen na een op treden van Peter Koelewijn and his Rockets in de vismijn in Breskens. toen omstreeks twaalf uur twintig tot dertig jongeren in de leeftijd van 18 tot 30 jaar op het oude veerplein met elkaar in het strijdperk traden. Twee agenten van de Breskense rijkspolitie wisten de zaak toen echter nog te sussen. Rond half één was het evenwel weer raak. De Temeuzenaren werden daar bij zo in het nauw gedreven, dat zij zich ophoopten in drie personenauto's, waarvan er twee schielijk vertrokken in de richting van het 'thuisfront'. De der de auto was echter geheel omsingeld door nurkse Bressiaanders, wat de be stuurder zo de angst om het hart deed slaan, dat hij blindelings op de menigte inreed. Iedereen zocht haastig een heenkomen, maar toen de auto tegen een lantaarnpaal tot stilstand was ge komen, klonterden weer zo'n dertig tot veertig jongeren samen rond het voer tuig en beqonnen de ramen in te stam pen. Op dat moment greep de gealarmeerde politie in. Met een man of vier werd de auto ontzet. De bestuurder, de 27-jarige B. de W. uit Temeuzen, die onder in vloed van alcohol bleek te verkeren, en de inzittenden werden meegenomen naar het politiebureau Drie van de in zittenden, die bij de botsing onzacht in aanraking waren gekomen met de voor ruit. moesten in het ziekenhuis van Oostburg worden behandeld, maar konden nadien naar huis terugkeren De politie heeft de zaak nog in onder zoek. driekleur BU het nationaal kampioenschap op de weg kwam de driekleur net als de voorgaande vier jaar in het bezit van een renner uit de Post-stal. In het Lim burgse Geulle pakte de grillige Johan van der Velde zijn tweede titel by de profs. 'Ik heb dit jaar een dieptepunt gehad, maar dat is voorbij Daarom ook vertrek ik helemaal gerust gesteld naar Bazel' Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7. Sport: 9.10.11.12.13 en 14 BONN (UPI/RTR) - Het ontslag van Haig als minister van buitenlandse za ken houdt verband met een 'agressie ver' beleid dat de VS sinds de economi sche topconferentie in Versaillies te genover Europa volgen. Dit heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken. Leo Tindemans, zaterdag ge zegd. Tindemans is tevens voorzitter van de EG-ministerraad tot eind deze maand. Hij verwees in dit verband naar Ameri ka's acties tegen Europese staalexport, zijn beleid op krediet- en handelsgebied tegenover Oost-Europa en zijn dreige menten tegen de Europese landbouw- en textielsectoren. Dat waren 'gevaar lijke' symptomen', aldus de Belgische minister Hij waarschuwde verder tegen een uit gesproken conflict zonder nog te willen spreken over een handelsoorlog. Maar dit kan tot een verergering van de eco nomische crisis leiden, zo zei hij. Tindemans vindt dat door het aftreden de Europese relaties met de Verenigde Staten „er niet gemakkelijker op zullen worden". Tindemans zei dat het nog te vroeg is om te kunnen beoordelen of de nieuwe Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken een evengrote gevoe ligheid voor Europa aan de dag zou kunnen leggen dan zijn voorganger of dat hij de belichaming is van een harde re houding van Washington ten aanzien van Europa Naast de situatie in het Midden-Oosten is de snel verslechterende relatie met de VS een van de hoofdonderwerpen van de EG-topbijeenkomst. die vandaag en dinsdag in Brussel wordt gehouden. De Westduitse bondskanselier Schmidt heeft de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Geor ge Shultz zondag betiteld als een 'be trouwbare vriend' die altijd heeft begre pen dat de Verenigde Staten en Europa 'hechte partners' van elkaar zijn. Shultz George P. Shultz wordt in politieke kringen vooralsnog beoordeeld aan de hand van zijn uitspraken in het verle den Die wijzen op een bewindsman, die terdege beseft dat het begrip detente' met kan bestaan zonder betere econo mische betrekkingen tussen Oost en West Shultz zei zaterdag na een gesprek van twee uur met president Reagan en diens naaste adviseurs, dat hij denkt met de president vriendschappelijk te kunnen samenwerken. En als dit zo is, blijft de verharding van de VS-politiek onmiskenbaar. Shultz, uit het arsenaal van de Bechtel Corporation, waar ook minister van de fensie Caspar Weinberger een belangrij ke functie bekleedde, is een ingewijde uit de kring van Californièrs. waaruit Reagan vooral heeft geput voor de be zetting van ae belangrijke posten in zijn kabinet. Ai na Reagans verkiezing was hij de voornaamste kandidaat voor bui tenlandse zaken, maar om onduidelijke redenen kreeg Halg toen de voorkeur. Toen reeds klonken er stemmen van be zorgdheid over een te pro-Arabische houding van Shultz. De Bechtel-groep immers onderhoudt zeer lucratieve contracten met Saoedi-Arablë. En hij heeft al eens gezegd, dat hij Reagans beleid ten aanzien van Israël niet deel de. In zijn verleden als minister van finan ciën heeft Shultz bij herhaling te ken nen gegeven geen politicus te zijn. maar een technocraat vooral, die er voor dient te zorgen dat de president een variëteit van visies voorgelegd krijgt. Eén van die visies, die voor Eu- (ropa bemoedigend moet heten, is deze (uit 1972): „Wij moeten vermijden dat de wereld in tegengestelde blokken uit elkaar valt We moeten niet uit onze problemen vluchten achter i protectionisme". GENEVE (AP/.UPI) - De Russische on derhandelaar Viktor Karpov heeft zon dag bij zijn aankomst in Geneve, waar hij de START-besprekingen tussen Amerika en Rusland over de strategi sche kernwapens bij zal wonen, gezegd dat hij zal ijveren vooreen kernwapen- verdrag met de VS. Dat verdrag zou de vrede moeten bevorderen door een scherpe vermindering van wapenarse nalen en beperking van technische verfijningen. De Amerikaanse delega tieleider. luitenant-generaal Rowny zei zaterdag in Geneve dat het terug treden van dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig geen in vloed zal hebben op de START-bespre kingen. Het START-overleg begint morgen. Overigens zou het onverwachte ontslag van Haig het wantrouwen van het Kremlin tegenover de regering van Reagan kunnen doen toenemen, zo wordt in diplomatieke kringen in Mos kou gezegd. Het hervatten van de dia loog tussen de twee supermachten kan erdoor worden bemoeilijkt. De Amerikaanse president Reagan had vanwege zijn dalende populariteit een zondebok nodig en minster minister van buitenlandse zaken Haig was de uitverkorene, zo schreef het Russische partijorgaan de Prawda zondag Het blad levert geen commentaar op Haigs opvolger. George Shultz. maar gaat er van uit dat de wijziging nauwelijks ol geen efTect zal hebben op het totale be leid van Washlneton

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1