PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aftreden van Haig slaat in als een bom Israël is bereid tot bestand Premier Van Agt: nu fors snoeien Invasie rupsen legt treinverkeer stil POLITIEK WEEK AF VAN VOORZICHTIGE KOERS' vandaag Commissie en Terlouw: ketel-orders eerlijk delen Algerijns protest na W-Duitsland-Oostenrijk NA DAG VAN HEVIGE AANVALLEN OP BEIROET m Enkele buien Enkele buien, mogelijk met onweer, ook ajen toe zon. Middagtemperatuur circa 19 graden Matige tol vrij krach tige zuidwestelijke wind. 225e jaargang no. 147 Zaterdag 26 juni 1982 IVan onze parlementaire redactiei den HAAG - Alleen op het minimum niveau zal alles gedaan moeten wor den om de koppeling tussen lonen en uitkeringen te handhaven. Voor de ho gere inkomens zal er een andere ver houding moeten komen tussen inko mens en uitkeringen. Dat zei premier Van Agt vrijdag na het wekelijkse ka binetsberaad. Van Agt reageerde daarmee op de sug gesties uit het nog vertrouwelijke rap port van de Commissie Wagner-II. waarin ontkoppeling wordt gepresen teerd als een absolute noodzaak om on ze economie te redden. Van Agt vindt dat de aanbevelingen uitdat-volgende week te publiceren - rapport volledig moeten worden opgevolgd Van Agt zei dat nu fors gesnoeid zal moeten worden in de kosten van de so ciale zekerheid. „Het is nu een kwestie van politieke wil en durf'. Het rapport van de tweede commissie-Wagner over het herstel van onze economie zal aan dat beleid ten grondslag liggen, aldus Van Agt. „Woensdag komt dat rapport uit. en dan is de basis voor de kabinetsforma tie gelegd. Wat daarin staat, moet ge beuren. Daarop wacht het land. De par tijen kunnen zich maar het beste daar op voorbereiden. Dan kunnen ze aan schuiven". De commissie Wagner wil niet alleen de koppeling tussen netto-minimumloon en netto-uitkeringen loslaten, maar ook de koppeling tussen de lonen in het bedrijfsleven en die bij de overheid, de zogenaamde trend. Volgens Wagner c.s. zijn dit absolute voorwaarden voor herstel van de bedrij vigheid en daarmee van de hele Neder landse economie. „Het uitblijven van werkelijk ingrijpende maatregelen heeft ons al te veel ellende bezorgd. Het Slot zie pagina 6 kolom 7) FABRIANOIDP A- Een invasie van rupsen heeft in de provincie Fabriano in Midden-Italie het treinverkeer op een baanvak stilgelegd. Op zoek naar voedsel stak een kilometerslange colonne van diertjes de rails over Volgens berichten van vrijdag probeerden de machinisten van de eerste aankomende treinen nog door te rijden. Maar de treinstellen bleven in de olie-achtige massa van de verpletterende rupsen steken en moesten met te hulp geschoten locomotieven worden weggesleept. Met desinfecterende middelen lukte het uiteindelijk de stroom diertjes om te leiden. Van onze correspondent.) WASHINGTON - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft vrijdagmiddag op het Witte Huis het aftreden bekendgemaakt van de minister van buitelandse zaken, Alexander Haig. Rea gan gaf op het aftreden geen nadere toelichting. Hij wees George Shultz aan als Haigs opvolger. Haigs aftreden (hij leverde zijn ontslagbrief vrijdagavond om vijf over negen Nederlandse tijd in) is in Washington als een bom ingeslagen. Niemand, zelfs in de beste geïnformeerde kringen van Huis en Senaat, had deze ontwikkeling verwacht. Haig verklaarde later op een persconfe rentie dat hij ontslag heeft genomen omdat het buitenlandse beleid van de regering 'was afgeweken van de voor- achte koers' die hij en president Rea gan oorspronkelijk waren overeengeko men. De bekendmaking van de presi dent volgde op een vergadering van de lange broek De leerlingen van de reformatorische kleuterschool in Anna Jacobapolder kunnen voortaan met een lange broek naar school De school, waar momen teel elf kleuters op zitten, valt vanaf augustus dit jaar onder het bestuur van de christelijke lagere school uit Anna Jacobapolder. een keus die het ministerie gemaakt PAGINA 3 n onderwijs onlangs heeft solidariteit De Tweede Kamer heeft ingestemd met het kabinetsvoorstel om de loon- en inkomstenbelasting tijdelijk met. l procent te verhogen. CDA, PvdA en D'66 stemden voor invoering van de solidariteitsheffing, VVD en kleine linkse en rechtse partijen waren tegen. In guldens gaat het om een achteruit gang in 1982 van enkele tientjes tot honderden guldens, naar gelang de hoogte van het inkomen. PAGINA 11 snoeien Minister Deetrnan (onderwijs en we tenschappen) wil in zes jaar 400 mil joen gulden en in vijftien tot twintig jaar een miljard gulden 'besparen' door het invoeren van een nieuwe sala risstructuur. geënt op die voor de be zoldiging van rijksambtenaren In het voorgestelde systeem is bezoldiging naar bevoegdheid verlaten. De onder wijsvakorganisaties hebben er geen goed woord voor over: een ordinaire bezuinigingstruc. PAGINA 19 uitgeschakeld Belgté zal het de rest van het wereldbe kertoernooi voetbal in Spanje moeten stellen zonder aanvoerder Eric Gerets. Een onderzoek wees uit dat Gerets, die in het duel legen Hongarije een her senschudding opliep, niet fit genoeg zal zijn om nog te spelen Hij vliegt in het weekeinde terug naar Belgie PAGINA 20 debacle Voor het begin van de tweede ronde van het wk-voetbal (maandag), is al duidelijk dat de Spaanse economie een verlies van miljarden guldens zal lelden. Vooral de belangstelling vanuil het. buitenland is fors tegengevallen. Het speciaal opgerichte reisbureau 'Mundiespana', dat 1.3 miljoen toe gangskaarten kreeg toegewezen, kon ondanks een grootscheepse reclame campagne in 49 landen slechts 600.000 kaarten aan de man brengen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 19, 20 en 21. Varia: 23. Radio en televisie: 24 en 25 Financiën: 10 Zaterdagkrant 15. 16. 17 en 18. Nationale Veiligheidsraad (NCS) die de stryd in Libanon besprak. Haigs opvolger Shultz (61) maakte van 1969 tot 1974 deel uit van de regering Nixon als achtereenvolgens minister van arbeid, directeur begrotingszaken, minister van financiën en economisch adviseur van de president. Hij is nu pre sident van een bouwbedrijf. In 1981 wei gerde hij als minister van buitenlandse zaken in de regering-Reagan plaats te nemen. President Reagan belastte Shultz met de voorbereidingen voor zijn Europese reis van begin juni, waardoor de nieuwe minister in contact kwam met diverse Europese leiders. De Europese bondgenoten hebben in eerste instantie 'geschokt en verrast' gereageerd op het aftreden van Haig. Ook Israël betuigde spijt over Haigs vertrek. Het officiële Sowjet-persbu- reau Tass meldde het bericht vrijdag avond met dc mededeling dan Haigs ontslag volgde na besprekingen tussen president Reagan en de Israëlische pre mier Begin. De secretaris-generaal van de NAVO mr. J M. A H. Luns. verklaar de Haigs vertrek zeer te betreuren. De algemene strekking van de Europese verklaringen was dat Haig gezien werd als 'een vriend en pleitbezorger van Eu- Sojoez gekoppeld MOSKOU (TASS) - De Sowjetrussi- sche Sojoez T-6 met een gemengde Sowjet-russische-Franse bemanning is vrijdagavond aan het ruimtestation Saljoet-7 gekoppeld. Alle systemen hebben normaal gewerkt. De vijf ruimtevaarders, Anatoly Bere- zovoy en Valentin Lebedev. die al in de Saljoet waren, en de drie nieuw aange komen, Alexander Ivansjenkov, Wladi- mir Dzjanïbekov en de Fransman Jean- Loup Chrettien, voelen zich goed, aldus het persbureau Tass. ropa'. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wilde in afwachting van nadere informatie geen commen taar leveren. Invloed tanend In Washington was het al enige tijd dui delijk dat Haigs invloed op het buiten landse beleid tanende was en dat zijn voormalige tweede man. William Clark, die naar het Witte Huis vertrok als advi seur van nationale veiligheid, op essen tiële elementen van beleid met Haig van mening verschilde. Tezelfdertijd was Clarks invloed op president Rea gan kennelijk stijgende Haigs geloofwaardigheid, met name te genover Amerika's Europese bondge noten, leed ernstige schade door de nieuwe sancties die president Reagan heeft afgekondigd tegenover bedrijven die technologie exporteren naar de Sowjet-Unie voor de aanleg van een pijpleiding voor aardgas naar een reeks Westeuropese landen. Nog kort voor de NAVO-top in Bonn en de bijeenkomst van staatshoofden en regeringsleiders van de economisch machtigste westelijke landen in Ver sailles. duidde het officiële VS-beleid er op dat geen pogingen meer zouden wor- (Slot zie pagina 6 kolom 6) (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De Tweede Kamercom missie voor economische zaken en mi nister Terlouw zelf hebben vrijdag duidelijk aangegeven dat de SEAN zich zal moeten houden aan de uit gangspunten die kamer en bewinds man bij de debatten over de grote ke- telbouw hebben geformuleerd. Dat komt er op neer dat ketel-orders gelij kelijk zullen moeten worden verdeeld over de op te richten MESK in Hengelo én RSV-dochter De Schelde in Vlissin- gen. Komt de SEAN er in de onderhan delingen met de Hengelose partner en RSV niet uit, dan zal Terlouw gaan „scheidsrechteren", waarbij hij „zeer dicht bij de lijn van de kamer zal uitko men". zo verzekerde hij vrijdagmid dag in een gesprek met de commissie. Dat gesprek was van korte duur. Zowel Kamer als minister wilden niet de ver stoorders van de broedende kip zijn. in die zin dat zij eerst RSV en de KMS. VMF en de Mesk én SEAN de kans wil len geven om een samenwerkingsover eenkomst te sluiten, het inmiddels be ruchte convenant. Terlouw heeft er goede hoop op dat een voor alle partijen aanvaardbaar conve nant er spoedig zal zijn. De besprekin gen afgelopen woensdag zijn volgens hem een eind In de goede richting ge gaan -ze zullen wellicht volgende week al worden afgerond. Dat moet ook wel, want de bewindsman wil voor 1 juli een definitief besluit omdat hij anders „met hardere hand zal ingrijpen". Er is, ook in de kamer, echter enig wan- (Slot zie pagina 6 kolom 7) GYON - Voorzitter Sewkal van de Al gerijnse voetbalbond heeft vrijdag na afloop van het duel West-Duitsland- Oostenrijk (1-0) een protest ingediend bij dc FIFA. Sewkal wijst 'deze paro die met grote energie' van de hand. Hij verwacht dat naar aanleiding van deze ontmoeting afdoende maatregelen worden genomen. Volgens Sewkal die nen beide ploegen te worden gedis kwalificeerd voor hun 'immorele en schandalige' gedrag. Door de overwinning met 1-0 plaatste West-Duitsland zich voor de tweede ronde van het WK-eindtoernooi. Zeker in de tweede helft wekten de Oostenrij kers niet de indruk een gelijkmaker te ambiëren. Door een ongunstig doelsal do werd het op WK-niveau debuterende Algerije voortzetting van het toernooi onthouden. De vooriztter van de Algerijnse voetbal bond spreekt in zijn verklaring over een 'sinister complot', dat zich voor de ogen van de FIFA-bonzen afspeelde en te vens de toestemming van de scheids rechter had. Sewkal stelt deze wed strijd de houding van beide ploegen te zien als een aanval op de ethische sport- principes Ook beschouwt hij het tref fen als een belediging van het Spaanse publiek. De officiële verklaring van de Algerijn se voetbalbond is vrijdagavond nog naar het FIFA-kantoor in Zwitserland gezonden. „Als de FIFA onze klacht niet in behandeling neemt, dan bete kent dat dat de wereldvoetbalorganisa- tie voor dit soort combines toestem ming geeft", verklaarde Sekkal tijdens een persconferentie. Met deze uitspraak reageerde hij op een uitlating van de voorzitter van de West- duitse voetbalbond en vice-voorzitter van de FIFA. Hermann Neuberger, die na de wedstrijd had gezegd dat het FI- FA-reglement niet in dergelijke situa ties voorziet. v\p.r leden van Beiroets Stadsdefensie dragen een slachtoffer naar een ambulance, nadat een auto door een bom opgeblazen en in brand vloog. Daarbij vielen vier doden en verschillende zwaar gewonden. TEL AVIV-BEIROET (RTR. DPA, UPI. AFP, GPD) - Israël heeft vrijdagavond na een dag van hevige aanvallen op de Libanese hoofdstad Beiroet ingestemd met een algeheel bestand. In Libanon diende premier Shafiq al-Wazzan zijn ontslag in bij president Elias Sarkis, omdat hij „onder de chantage van de militaire escalatie niet kan werken". Hij sprak van een internationale sa menwerking tegen Libanon. De linkse Libanese leider Walid Joublatt, wiens milities hebben samengewerkt met de Palestijnen, trok zich terug uit het 'Co mité van Nationale redding'. Joumblatt verklaarde dat hij deze be slissing had genomen, omdat het comi té is veranderd in een verzameling be grafenisondernemers die belast is met het begraven van het Libanese en Palestijnse volk. De woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken maakte vrijdagavond bekend dat de Is raëlische regering een nieuw verzoek voor het staken van het vuren in Liba non met ingang van 20.00 uur (onze tijd), had aanvaard. Het verzoek was in gediend door Philip Habib. de Ameri kaanse bemiddelaar. PLO-leider Arafat zei vrijdag in ant woord op een oproep van VN-secretans- generaal Perza de Cuellar bereid te zijn tot een staakt-het- vuren Hij zei ook in te stemmen met het Franse plan tot neutralisering van Beiroet onder toe zicht van de VN. De Veiligheidsraad is vrijdagavond bijeengekomen om dit voorstel te bespreken. Ook de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties bespreekt, op verzoek van Cuba, de toe stand in Libanon. Bombardementen Eerder op de dag hadden Israëlische vliegtuigen bombardementen uitge voerd op Syrische en Palestijnse posi ties tot in het centrum van Beiroet, la ter werden de Palestijnse vluchtelin genkampen en de kustweg onder vuur genomen door kanonneerboten. Ooge- tuigen spraken van de zwaarste aanval len sinds het begin van de Israëlische De Nederlandse ambassade is ver plaatst van West-Beiroet naar Jounieh, een haven ten noorden van de hoofd stad die door de christelijke militie wordt beheerst. De Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, riep zijn landgenoten op geduld te oefenen en het leger de kans te geven zijn taak in Libanon te vol tooien. De PLO staat op instorten we moeten nu niet afhaken, aldus Sharon. Joumblatt beschuldigde Israël ervan de Palestijnen geen eervolle overgave te gunnen. „Ze willen hen alleen maar doden", zo zei hij Hij stelde de Verenig de Staten verantwoordelijk voor de ge beurtenissen. De PLO juicht het op stappen van Joumblatt toe. „Het is een moedig besluit want het onthult de werkelijke positie van de Amerikanen, aldus Mahmoud Labadi de woordvoer der van de PLO De Arabische liga heeft een bijzondere zitting van de staatshoofden van de Arabische landen uitgeschreven. De se cretaris-generaal van de islamitische conferentie. Habib Chatti. heeft tijdens Balans van een 'verloren jaar' een bezoek aan Bonn de EG-landen ge vraagd zich te distantiëren van de pro- Israehsche politiek van de Verenigde Staten. Hij sloot sancties van de islami tische landen tegen het westen als 'ui terste middel' niet uit. als Israel met bewogen kan worden tot terugtrekking uit Libanon. Bom De Amerikaanse regering verlangt van Israël uitleg over het gebruik van een type ffagmentatiebom in Libanon. In Washington herinnerde de woord voerder van het Witte Huis Larry Spea- kes, eraan dat Begin tijdens zijn bespre kingen met president Reagan heeft toe gezegd dat de Israëlische troepen Bei roet niet zullen innemen. Hij sprak de hoop uit dat Israël zich aan die belofte zal houden. Het Rode Kruis in Beiroet heeft vrij dag meegedeeld dat 14.000 mensen zijn omgekomen sedert de Israëlische inva sie in Libanon, genaamd 'Vrede voor Galilea', op 6 juni begon. Voorts zijn er 20.000 gewonden. ra een week met veel over- I werk is de tweede kamer gisteravond op zomervakan- E5|02 tie gegaan tot eind augustus, de Nederlandse burger weinig geinspireerd voor het politie ke bedrijf achterlatend Met de directe gevolgen per 1 juli van de zogeheten Voorjaarsnota (lastenverzwaring en koopkrachtvermindering). Met herin neringen aan een debat over de voor stellen van het minderheidskabinet- Van Agt in. dat wèl veel koeien van waarheden over de beroerde toestand van 's lands economie opleverde, maar geen handvaten voor bruikbare oplos singen. En met een voorschotje op de verkiezingen van 8 september aan staande: een verdere verwijdering tus sen CDA en PvdA en de schijn van een naderend verbond tussen CDA en WD Voor de meeste kamerleden was het voorbije parlementaire jaar een verlo ren jaar. Ze komen daar rond voor uit. Van het eigenlijke wetgevende en con trolerende werk. waarvoor de volksver tegenwoordigers tenslotte zijn inge huurd, is weinig terechtgekomen. Vorig jaar op Prinjesdag, de start van het par lementaire jaar. was de kabinetsforma tie nog in volle gang. Nu. aan het begin van de zomervakantie zit er alweer een andere, uitgedunde ministersploeg achter de regeringstafel. Tussen die twee momenten ligt een periode waarin Nederland van de ene (bijna)-regerings- crisis naar het andere politieke ongeluk sukkelde. Voor het parlement bleef in die omstandigheden niet veel anders over dan duimendraaiend langs de zij lijn staan. Het zomerkabinet-Van Agt m is er vooral gekomen om te helpen ver hinderen dat ook 1983 bij gebrek aan beslissingen politiek en sociaal-econo misch een verloren jaar wordt. Daarom kunnen de bewindslieden nu aan het werk om de rijksbegroting-1983 samen te stellen. Een onbevredigend en hei dens karwei, dat is na de afgelopen week van scherpe confrontaties met de kamer en wisselende meerderheden voor bepaalde voorgestelde maatrege len wel duidelijk. Het is dan ook zeer de vraag of het kabinet kans ziet op Prins jesdag met méér voor de dag te komen dan het bij de behandeling van deze Voorjaarsnota heeft laten zien: een op telsom van de onmogelijkheden. Te midden van het gekakel van deskundi gen-economen, direct betrokkenen als werkgevers en vakbeweging, profeten die brood eten (afkomstig uit de finan ciële wereld en aanverwante sectoren) heeft het kabinet alleen maar geholpen de verwarring nog groter te maken. Ne derland is hard op weg naar 'Belgische toestanden' waar het betreft het beheer van de overheidsfinanciën en de terug gang van de economie. Het enige be leidsthema dat het kabinet daar via mi nister van financiën Fons van der Stee tegenover zet is: bezuinigen, bezuini gen en nog eens bezuinigen. Zonder uit- zicht overigens op verbetering van zoiets als de werkgelegenheid. Het is het beleid van de gevangene binnen een cirkel. Alleen maar bezuinigen bete kent aantasting van de koopkracht. Be drijven die het daarbij uitsluitend van de binnenlandse markt moeten hebben zien de vraag teruglopen, de omzet da len en de kosten minstens gelijk blijven. Dat op zich veroorzaakt meer werklo zen. die op him beurt aanspraak maken op een uitkering waarvoor hogere pre mies moeten worden betaald. En die premies jagen de bedrijfskosten weer omhoog. Kortom, we zijn de cirkel rond en er is niets veranderd. Intussen woedt overigens de deskun digen-discussie voort over allerlei uit de hoed getoverde maatregelen, die bij nader inzien toch steeds weer naar al lerlei kanten verkeerd lijken te werken. Wat wordt voorgesteld, in welke rich ting ookhet financieringstekort van de overheid wordt er groter door en de werkloosheid loopt verder op. Toch mag het niet bij dat soort constaterin gen blijven. De kiezer, die op 8 septem ber zijn voorkeur voor een politieke par tij moet uitspreken, wordt in dat geval opgezadeld met een opdracht die hij nog nauwelijks kan overzien. Wat de politieke partijen in de komende maan den te doen staat is: volstrekte duide lijkheid scheppen over de vraag waar zij staan als het erom gaat maatregelen te nemen, die de afgelopen paar jaar met grote bogen zyn omzeild. Maatregelen om het sociale zekerheidsstelsel betaal baar te houden, maatregelen om tot een verantwoorde verdeling van werkgele genheid te komen, maatregelen waarbij het hele wezen van de beloningsstruc tuur aan de orde is. Dat vergt, juist met het oog op de verkiezingen, politieke moed. Alleen politieke moed namelijk kan Nederland weer enig perspectief bieden op herstel van de economie De uitsluitend holle woorden, waarbij het de afgelopen paar jaar is gebleven in Den Haag, hebben de malaise er vele graden ernstiger op gemaakt dan nodig is geweest. vdM De lopende rekening van de beta lingsbalans gaf voorseizoensinvloeden gecorrigeerd in het eerste kwartaal van dil jaar een overschot te zien van 3.6 miljard gulden transactiebasis/. De lopende rekening geeft een beeld van het handels- en dienstenverkeer en van de rentebetalingen van en naar het buitenland Minister Van der Stee heeft dit aan de tweede kamer laten weten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1