PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tien miljard extra bezuinigingen nodig Vegin wil gastarief aan banden leggen Israëlische troepen snijden weg Beiroet-Damascus af DE 'JAGER-TOLHOEK VAN DER STEE MELDT NIEUWE TEGENVALLERS: Feest voor kamerreces PRIJS KOPPELEN AAN STOOKOLIE HBO-verpleegkunde in Zeeland nu erkend FRANKRIJK WENDT ZICH TOT VEILIGHEIDSRAAD Mislukte aanslag op Mugabe Warmer Zonnige perioden, vanmiddag vanuit het zuidwesten toenemende bewolking maar waarschijnlijk tot de avond droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Matige zuidoostenwind. 225e jaargang no. 146 Vrijdag 25 juni 1982 moriKe KEUKENS Houtkade 7. tel. 01100-21250* zaterdag van 10.00-12.00 ut 1001 bouwmaterialen onder één dak! AMSTELVEEN - Om kwart over zeven donderdagavond is het Amstelveense kabelexperiment met Russische tele visie op last van het ministerie van CRM gestaakt. Het beeld dat de abon nees van de Amstelveense kabeltelevi sie op dat moment rechtstreeks van de Horizon-satelliet kregen, werd daar mee onderbroken. Dat gebeurde op last van de heer Van Hessen van CRM. Eerder had de heer Reinhold van CRM, die hoofd is van de afdeling omroep- en perszaken, naar Amstelveen gebeld om de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur te vragen: „Of ze wel wisten waar ze mee bezig waren". De experimentele uitzending in Am stelveen hield verband met de lance ring van de Russische Sojoez-raket naar het ruimtestation Saljoet. Aan boord was de eerste Westeuropese astronaut, de Fransman Jean-Loup Chrétien. De beelden van de lancering kwamen rond 18.15 uur direct via de communicatiesatelliet Horizon naar Amstelveen. Daarvoor had men op het Energiebedrijf speciaal een schotel aangebracht. Om de zaak daar goed te kunnen doorgeven had men het pro gramma van Duitsland-3 ervoor onder broken. Men voorzag de lancering van deskundig commentaar, publicist ChrietTitulaeren Wim de Graaff, hoog leraar ruimtevaart in Utrecht, waren naar Amstelveen gekomen, waar zij de beelden (de heer de Graaff spreekt Rus sische) van commentaar voorzagen ge durende een uur CVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet moet bij het opstellen van de begroting voor volgend jaar rekening houden met nieuwe tegenvallers van ongeveer tien miljard gulden. Minister Van der Stee (finan ciën) liet dit donderdag weten tijdens het debat over de Voorjaarsnota. Minister Van der Stee zei dat de tegen- rallers uit de Voorjaarsnota (f7,4 mil jardivoor bijna f 7 miljard in 1983 zullen doorwerken. Daarnaast moet er ook ex tra geld worden gevonden voor de wo ningbouw en stadsvernieuwing, terwijl rerdere tegenvallers verwacht worden bij de aardgasopbrengsten. Het kabi net blijft voorts streven naar een verla ging van het overheidstekort met 1 pro cent. Zoals bekend heeft het kabinet afge sproken volgend jaar in ieder geval f 8 miljard te bezuinigen. Door de nieuwe moedeloos Steeds meer jongeren worden volgens het district Zeeland van Werkende Jongeren CNV moedeloos van het sol liciteren naar banen, die er niet zijn Dit een onderzoek van de organisatie is gebleken dat in advertenties aange boden banen slechts voor 6,66 percent bestemd zijn voorjongeren. PAGINA 3 katastrofe Het Argentijnse oppositiefront dringt erbij de regering op aan het 'afglijden naar een katastrofe' te voorkomen door opheffing van de staat van beleg en het verbod op politieke activiteit, vrijlating van de politieke gevangenen en herstel van een grondwettelijke re gering. De vijf partijen zullen deze ei sen overbrengen aan de aanstaande president, de geperisioneerde generaal Reynaldo Bignone. PAGINA 11 prijscompensatie De FNV voelt niet voor het idee van de Tilburgse hoogleraar Schouten om de prijscompensatie te vervangen door belastingverlichting. De grootste vak centrale meent dat de prijscompensa tie moet blijven. PAGINA 13 problemen Frankrijk kwam in de slotfase van de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije nog in de problemen Toch zal het gelijk spel (1-1) wel voldoende zijn voor een PAGINA 15 royement Een al lang slepend conflict binnen de Zeeuwse ren- en toerclub Theo Middel kamp heeft deze week een climax be reikt met het royement van zes leden, onder wie drie jeugdrennertjes. De drie volwassen leden hebben zich volgens het algemeen bestuur 'schuldig ge maakt aan zodanige activiteiten, die nadelig zijn voorde vereniging Middel kamp'. PAGINA 19 herstel Op middellange termijn zal zich lang zaam een herstel van de economische groei in Nederland, Frankrijk. West- Duitsland, Italië. Engeland en België aftekenen. De werkloosheid zal verder stijgen en bereikt ln de zes landen sa men een niveau van elf miljoen men sen in 1987 Nieuws uit Zeeland: 2,5,7, 8 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4 Sport: 13 en 15. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. tegenvallers en uitgavenstijgingen stijgt dit bedrag met nog eens minstens f 10 miljard. Minister Van der Stee wees erop dat deze extra tegenvallers pas zichtbaar werden nadat het vorige ka binet het op Goede Vrijdag eens werd over aanvullende bezuinigingen Plan Schouten Minister Van der Stee verwierp op het einde van het debat nog een motie van de D'66-woordvoerder Engwirda, waarin deze aandringt op uitvoering van het plan-Schouten. Volgens dat plan moet gedurende vier jaar de prijs compensatie vervangen worden door belastingverlaging. Prof. Schouten gelooft dat daarmee de lasten voor het bedrijfsleven zodanig beperkt kunnen worden, dat de investe ringen weer aan zullen trekken. Daar mee moet de werkloosheid terugge drongen kunnen worden. Van der Stee meent evenwel dat het plan zal leiden totverhoging van het financieringste kort. Volgens Van der Stee is de Sociaal Eco nomische Raad bezig met het opstellen van een advies over deze materie Daar bij worden vier verschillende modellen beoordeeld. Hij gelooft dat de Tweede Kamer zich nu nog met dient uit te spreken over een van deze mogelijke oplossingen. Uit opmerkingen van CDA en WD viel op te maken dat ook deze fracties weinig voelen voor de mo tie van D'66. Minister Van der Stee wees een motie van de socialist Wöltgens van de hand waarin deze de regreing vroeg er bij de begroting 1983 vanuit te gaan tenmin ste het bedrag dat in dat jaar door extra inkomensmatiging beschikbaar komt (onder meer investringsloon) gebruikt wordt voor een extra werkgelegen- heidsinspanmng. DEN HAAG - Ter afsluiting van het kamerjaar tzomerrecesi is op het Bin nenhof weer een barbeceu-lunch gehouden. Fototijdens het verorberen van een saté kreeg fractievoorzitter Nijpels van de VVD een slagersmuts op zijn hoofd. Van der Stee verwierp verder een motie van de PvdA. waarin aangedrongen werd op een verhoging van de zieken fondsgrens De bewindsman gelooft dat een dergelijke maatregel leidt tot een verdere druk van de collectieve lasten. Ambtenaren Minister Rood (binnenlandse zaken) stemde niet in met een voorstel van de PvdA. waarin het kabinet gevraagd werd de totale opbrengst in 1983 van de extra-loonmatiging van ambtenaren te besteden voor werkgelegenheid. Rood had eerder in het debat verklaard dat hij in ieder geval f200 miljoen voor werkgelegenheid zal krijgen. Hij pro beert zo dicht mogelijk bij de totale op brengst van f660 miljoen te komen, maar de uitkomst is afhankelijk van het kabinetsberaad. Een voorstel van de WD, om bij over heidstaken meer gebruik te maken van het profijtbeginsel, werd door minister Van der Stee afgewezen. Hij gelooft dat een dergelijke verschuiving ingebed moet worden in een totaal pakket en niet afzonderlijk beoordeeld dient te worden. Een tweede motie van de WD, om al dit jaar de lasten voor bedrijven te verlichten, wees de minister ook af. Dat zou leiden tot een verdere vergro ting van het tekort, waartegen hij zich ..ongelooflijk scherp" zal verzetten. Hij zei eerder dat voor 1983, onder meer om de lastenverlichting voor het be drijfsleven van 500 miljoen te financiê- ren, gekeken wordt naar verschuivin gen in het belastingsregime. Hierbij noemde de minister een verhoging van de btw en een verlaging van de inkom stenbelasting. De bewindsman bena drukte dat het financieringstekort niet toelaat dat de opbrengst van de solida- riteitsheffing, 500 miljoen gulden, zou wegvallen. Tegen verlenging van de so- (Slot zie pagina 10 kolom 2) Kort voor de start, vlnr, de Fransman Jean Loup-Chretien. commandant Wladimir Dzjanibekov en Alexander Ivansjen- kov. MOSKOU i KTR) - Een Sowjetrussische Sojoez mot drie man aan boord, onder wie de Fransman Jean-Loup Chretien, is donderdag om 18.30 uur (onze tijd) van de lanceerbasis Baikonoer in Centraal Azië gelanceerd. De lancering werd rechtstreeks uitgezonden op de Sow- jetrussische televisie, die hel programma ervoor onder brak. wat niet gebruikelijk is. Chretien en zijn Sowjetrussische collegas, de 40-jarige gezagvoerder Wladimir Dzjanibekov en de 41-jarige Alexander Ivansjenkov. zullen vandaag koppelen aan het ruimtestation Saljoet 7, dat al door twee mannen bewoond wordt. De drie nu gelanceerde ruimtevaar ders blijven negen dagen in de ruimte. <Van onze redactie economie UTRECHT - De Vegin. de vereniging van gasbedrijven in Nederland, wil dat de gasprijzen gekoppeld worden aan die van stookolie, net zoals dat nu al geldt voor grootverbruikers. Een voorstel daartoe is in de donderdag in Utrecht gehouden ledenvergadering aangenomen, zij het dat bij motie werd besloten een maximale stijging per jaar in te bouwen terwijl er in beginsel niet vaker dan eenmaal per jaar tot een GOES - Minister W. Deelman van onderwijs en wetenschappen heeft de Zeeuwse stichting voor laboratorium- en ander voortgezet onderwijs in Goes officieel erkenning verleend voor een hogere beroepsopleiding verpleegkunde (hbo-v). De erkenning gaat in op 1 augustus 1982. Enkele weken geleden liet de minister al weten dat een positieve aanwijzing van de opleiding te verwachten was. De erkenning houdt onder meer in dat de studenten in aanmerking kunnen komen voor rijksstudietoelagen Bovendien komen de leerlingen die goed afstuderen in het bezit van een officieel erkend diploma. De hbo-v-opleiding is - op initiatief en met financiële steun van instellingen voor gezondheidszorg en het kruiswerk in Zeeland - al in augustus 1981 - dus nog zonder officiële erkenning - in Goes van start gegaan. De erkenning betekent overigens niet dat de hbo-v ook subsidie van het rijk gaat ontvangen izie ook pag. 2i tariefverhoging zal mogen worden be sloten. Met de maatregel wil de Vegin de gas- prijs aan banden leggen. Hoe hoog de maximale prijs zou mogen worden, zal echter nog nader door de gasbedrijven worden bekeken. De Vegin zal tijdens de onderhandelin gen met de Gasunie en het ministerie van economische zaken, die binnenkort beginnen, pleiten voor een contract dat tot 1985 loopt. Tot nu toe is de gasprijs van kleinver bruikers. die de Vegm bedient, gekop peld aan de prijs van huisbrandolie. Omgerekend in aardgaskubieke me ters kostte stookolie per 1 mei van dit jaar 41.17 cent per kubieke meter en huisbrandolie 67 cent per kubieke me ter, een verschil van bijna 26 cent. Dat betekent dat de gasprijs voor kleinver bruikers (rond 55 cent) nog ver achter loopt bij die van huisbrandolie. Wan neer ook de gasprijs voor kleinverbrui kers wordt gekoppeld aan de stookolie- prijs is die achterstand weggewerkt. Gasunie De Gasunie heeft al laten weten, weinig te voelen voor een koppeling aan de stookolieprijs en meerjarenafspraken. Volgens de Vegin zijn dergelijke afspra ken echter hard nodig, omdat het gas anders voor steeds grotere groepen mensen onbetaalbaar dreigt te worden. Wanneer de onderhandelingen met de Gasunie en het ministerie van economi sche zaken niet de door de Vegin gewen ste resultaten opleveren, wil zij de over heid langs juridische weg daartoe dwin gen. De minister kan namelijk via de wet de gasbedrijven dwingen een bepaald ta rief in rekening te brengen, maar vol gens Vegin-voorzitter A. J. Kaland zijn er mogelijkheden om een dergelijk be sluit bij Europese rechtscolleges aan te vechten, gezien de veel lagere tarieven die Nederland voor zijn export-gas in rekening brengt. Namens het Konsumenten Kontakt pleitte directeur Donia ervoor dat de Vegin zich samen met de kleinverbrui kers sterk zal maken voor een zo laag mogelijke gasprijs voor kleinverbrui kers, met name ook uit sociale overwe gingen. ln Griekenland zullen tot nader or der geen kerncentrales worden ge bouwd. Het land moet meer gebruik maken van de binnenlandse energie bronnen. zo heeft de socialistische mi nister van industrie. Anastasios Pepo- nis, donderdag verklaard. BEIROET - TEL AVIV (AFP - RTR - UPI) - Voor de derde achtereenvolgen de dag duurden de gevechten van Is raëlische troepen tegen Syrièrs en Pa- lestijnen in Libanon voort. Onder mas sale dekking van artillerie en lucht macht slaagden de Israëliërs erin de strategische weg van Beiroet naar Da mascus af te snijden in het bergstadje Bhamdoun. 25 km ten oosten van de hoofdstad. Twee Syrische Migs wer den in luchtgevechten neergehaald. Grondtroepen en marine voerden op nieuw beschietingen uit op Beiroet. Intussen sprak het Israëlische kabinet langdurig over het lot van de 6.000 Pa- lestiinse guerrillastrijders in het westen van de omsingelde hoofdstad Officiële bijzonderheden werden niet verstrekt, maar volgens politieke kringen is beslo ten dat de Israëlische troepen de stad niet zullen binnentrekken. Wel staat Is raël erop dat de Palestijnen hun wa pens neerleggen en de stad verlaten. Vandaag komt het kabinet opnieuw in spoedzitting bijeen. Arafat De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Yasser Arafat, heeft donderdag een telefoongesprek van een kwartier gevoerd met Bechir Gemayel. leider van de 'Libanese Christelijke milities Dit heeft de Liba nese televisie bekendgemaakt Gemayel vroeg Arafat samen te werken met de Libanese staat en het comité voor nationale redding. Over het antwoord is niets bekend Wel werd meegedeeld dat beiden hun con tacten zouden voorzetten Veiligheidsraad De Franse president, Francois Mitter rand. heeft Israël opgeroepen de bepa lingen van het bestand in acht te ne men. Hij verklaarde dal Frankrijk zich tot de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties gewend heeft. Hij wil een scheiding tot stand brengen tussen de strijdende partijen, waardoor het Libanese leger, eventueel met be hulp van een VN-macht kan optreden en een neutralisering van Beiroet onder VN-toezicht kan worden gerealiseerd. Washington sprak zich weer uit voor beëindiging van de vijandelijkheden in Libanon. Een woordvoerder van het Witte Huis zei echter dat een regeling van de crisis een voorziening moet be vatten dat. Palestijnen die in dat land blijven ondergeschikt zijn aan de Liba nese regering Cuba heeft, uit naam van de niet-ge- bonden landen, gevraagd om een spoedbijeenkomst van de algemene vergadering van de Verenigde Naties De EG-commi- Israëlische regering gevraagd alles in het werk te stellen om er voor te zorgen dat de Europese humanitaire hulp voor Libanon zo snel mogelijk bij de bevol king terechtkomt Amerikaanse marineschepen zijn don derdag begonnen met het evacueren 'van Amenkanen en enkele andere bui tenlanders uit Libanon. Aanslag Twee mannen op een motorfiets heb ben donderdag in Rome een politie agent doodgeschoten die op wacht stond voor de woning van de vertegen woordiger van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie in Italië, Nemer Hammad. Hammad was in het huis tijdens de aanslag, maar hij bleef ongedeerd. Een Palestijnse woordvoerder beschuldig de onmiddellijk Israël. iVan onze correspondent) JOHANNESBURG - Onbekenden heb ben donderdagmorgen vroeg aansla gen gepleegd op de ambtswoningen van de Zimbabweaanse premier Ro bert Moegabe en minister Enos Nkala. Beide politici kwamen met de schrik vrij. De vroegere minister-president van Rhodesië. Ian Smith, die nog steeds lei der is van het blanke Republican Front, is, kreeg donderdag in het parlement een hartaanval en moest in een zieken huis worden opgenomen. Voor de residentie van Moegabe werd een van de aanvallers gedood toen wachtposten het vuur beantwoordden De politie in Harare, vroeger Salisbury genaamd, neemt aan dat de aanval werd uitgevoerd door ontevreden de serteurs uit het nieuw gevormde leger van Zimbabwe. Zij hadden automati sche geweren en een RPG-7-raket- ter beschikking. Deze waren vermoedelijk kort tevoren gestolen uit een nabijgele gen militair kamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1