PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Habib wil concessies Israël rond Beiroet Minister doet ambtenaren voorstellen inkomensbeleid - Snuffelt U ook al f^/tussen de Kleintjes? Commissie- Wagner: ontkoppeling noodzaak JERUZALEM WEIGERT VOORSTEL PLO BOUWGIGANT NBM ZIT IN PROBLEMEN Wellicht vijfde kerncentrale bij Doel D Veronica-show afgebroken BONDEN WILLEN OPHELDERING OVER BEDRAGEN Minister vergat koningin Eerst nog buien In de ochtend, nog enkele regen- of on weersbuien, in de middag perioden met zon en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige wind, in hoofdzaak uit zuid west. 225e jaargang no. 145 Donderdag 24 juni 1982 DEN HAAG - Doorsnijden van de ban- jtn tussen de lonen in het bedrijfsle- tcn en die bij de overheid, alsmede «tkoppeling van de hoogte van de lo nen en die van de sociale uitkeringen njn absolute voorwaarden voor her- slel van de bedrijvigheid en daarmee tan de hele Nederlandse economie. Tot jie opstelling komt de zogenoemde commissie-Wagner-II in het rapport dat ze volgende week aan de minister raad zal uitbrengen over de mogelijk heden om het Nederlandse bedrijfsle ven weer op te krikken. Er zal voor het bedrijfsleven weinig kans zijn als het loonbeleid niet dras tisch wordt veranderd, zo meent de commissie. Voornaamste daarbij is dat afgestapt wordt van het systeem waar bij de salarissen van ambtenaren gelijk oplopen met de ontwikkeling van de lo nen in het particuliere bedrijf. De over heid zal een eigen loonbeleid moeten voeren op basis van de gelden die zij tot haar beschikking heeft. De commissie ziet overigens wel dege lijk een goede toekomst voor Nederland en zijn economie. Optimistisch toont ze zich weliswaar nog met. maar een al te somber beeld schetst zij ook weer met. Men zal volgens de commissie echter wel bereid moeten zijn door een paar heel zure appels (in het bijzonder de ontkoppeling) heen te bijten. De commissie wordt gevormd door mensen uit verschillende sectoren van de samenleving. JERUZALEM (GPD/RTR/AFP/DPA/UPI) - De Amerikaanse bemiddelaar Habib is woensdag avond vanuit Beiroet naar Jeruzalem vertrokken om met Israël te onderhandelen over een nieuw staakt-het-vuren. De speciale afgezant van president Reagan wil van Israël concessies om een politieke regeling in Beiroet te bewerkstelligen. Naar verluidt steunt Habib de PLO-eis dat de Israëlische troepen zich tien km van Beiroet terugtrekken. Israël is daartoe niet bereid omdat in de regeling die Arafat voorstelt een gedeeltelijke ontwapening van de PLO is en de Palestijnse militaire macht in belegerd Beiroet niet geheel wordt gebroken. De VS en Frankrijk hebben intussen ambassade in de Libanese hoofd- sad gesloten. Alle Amerikaanse bur- fers is opgedragen het land te verlaten uit vrees voor een Israëlische aanval op Beiroet. Aan de hoofdweg BeiroetrDamascus is ook woensdag weer hard gevochten tussen Israëlische en Syrische troepen. De strijd strekte zich uit over een breed front tot 30 kilometer ten oosten van Beiroet. Israël schakelde opnieuw zijn luchtmacht en artillerie in om zijn posi tie aan deze strategisch belangrijke weg te verbeteren. Daardoor wordt het beleg van Beiroet nog versterkt en kan anderszijds de Syrische hoofdmacht baalhoek De Belgische regering heeft de plan nen tot aanleg van het Baalhoekka- naal en tot afsnijding van de Bocht van Bath op een laag pitje gezet. Bel gië zou op dit moment prioriteit geven aan de verdieping van de vaargeul door de Westerschelde, een goedkoper uit te voeren project dan bijvoorbeeld het graven van het Baalhoekkanaal. PAGINA 3 overhoop De drie grote partijen in de Tweede Kamer hebben forse kritiek op de nieuwe plannen van minister Nypels van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. PvdA, CDA en WD verwij ten de minister dat hij in de korte tijd tot de verkiezingen in september zo veel overhoop wil halen dat de nieuw bouw en de stadsvernieuwing er onder zullen lijden. PAGINA 7 wild kamperen Het wild kamperen bij de boer is de afgelopen j aren sterk in omvang toege nomen. Het jaarverslag over 1981 van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland: 'Dit negeren van de ver plichte vergunningen komt in de meeste gemeenten voor, maar is het meest schrijnend in de gemeenten Westerschouwen, Brouwershaven, Duiveland, Tholen, Domburg, Marie- kerke, Wlssenkerke, Goes, Borsele, Oostburg en Temeuzen'. PAGINA 11 TYRUS - Libanese kindertjes zoeken tussen de ruines in de zivaar beschoten stad Tyrus naar nog bruikbare dingen. De stad was het toneel van hevige gevechten tussen Israëlische soldaten en Palestijnse guerilla's. meer naar net oosten m de Bekaa-vallei worden bedreigd. Terwijl de strijd doorwoedt, komen er voor het eerst meningsverschillen aan het licht, binnen en buiten de regering. Voor het eerst heeft de Arbeiderspartij een verklaring uitgegeven waarin na drukkelijk de regering gevraagd wordt Beiroet niet te veroveren. Mishandeling Volgens twee Noorse artsen hebben Is raëlische soldaten in Libanon Pale stijnse gevangenen zo ernstig mishan deld dat er ongeveer 10 binnen 36 uur zijn overleden. In een vluchtelingenkamp in de buurt van de Libanese kustplaats Sidon, waar beide artsen een week gevangen zaten, zagen ze dat er verscheidene van de 500 tot 600 gevangen genomen Pale stijnse burgers en guerrilleros omkwa men van honger, dorst en mishandelin gen. Israël heeft de hulporganisatie voor Pa lestijnse vluchtelingen van de Verenig de Naties (UNRWA) dinsdag toestem ming gegeven in Zuid-Libanon de hel pende hand te bieden. Dit heeft een woordvoerder van de VN in Wenen mee gedeeld. Het Israëlische kabinet houdt donder dag spoedberaad over de jongste ont wikkelingen aangaande Libanon in het licht van de Amerikaans-Israëlische be trekkingen. Begin zei bij zijn terugkeer het met Washington erover eens te zijn dat alle vreemde, ook Israëlische, troe pen uit Libanon moeten verdwijnen. Maar eerst zijn garanties vereist dat er nimmer meer Palestijnse aanvallen vanuit dat land kunnen plaatsvinden, zo verklaarde Begin. In dat verband is een multinationale vredesmacht nodig, niet zoiets als de VN-vredesmacht. De VN is niet onpartijdig omdat ze vijandig tegenover Israël staan, aldus Begin. EG-verklaring België, dat tot 1 juli van dit jaar het voorzitterschap van de EG heeft, wei- (Slot zie pagina 6 kolom 6) HILVERSUM - Een al te opdringerige menigte was er gisteravond de oor zaak van dat het Veronica-televisieprogramma .Jiederland Muziekland" al na tien minuten moest worden afgebroken. De rechtstreekse uitzending vanaf de Flortade in Amsterdam werd onmogelijk gemaakt toen het publiek tijdens het optreden van de groep De Dolly Dots enkele dranghekken omver liep en er technische mankementen ontstonden. Aanvankelijk leek het erop dat de uitzending kort daarna alsnog zou worden voortgezet maar de pro grammaleiding durfde dat niet meer aan. De vrijgekomen tijd werd gevuld met al eerder vertoonde opnamen van een muziekspecial rond Julio Iglesias en een show met fragmenten uit oude Nederland Muziekland-shoios. Volgens Veronica-perschef Jan Morriên, die het aantal toeschouwers op minstens 10.000 schatte, was sprake van een „rampenproduktie". De dag voor de afgebroken uitzending moest namelijk ook al een repetitie worden afgelast door overmatige regenval. Ruim 400 banen op de tocht ziekenfonds De premie voor het verplichte zieken fonds moet volgend jaar 1 procent om hoog. De opbrengst is nodig om het tekort bij de fondsen, eind dit jaar on geveer 1,3 miljard gulden, weg te werken. De Ziekenfondsraad beslist vandaag over de premievaststelling. PAGINA 13 voetbalshow Brazilië heeft gisteren weer een werve lende voetbalshow opgevoerd. Het slachtoffer was deze keer Nieuw Zee land: 4-0. BRUSSEL - Het ziet er naar uit, dat er bij het Belgische Doel nog een vijfde kerncentrale zal komen. De vierde Is momenteel in aanbouw. Deze ver wachting is gebaseerd op de stemming in de Belgische Kamer, waar momen teel de energie-nota van de regering wordt besproken. In deze nota wordt de bouw van de vijfde kerncentrale bij Doel, nabij de Nederlandse grens, aan gekondigd, alsmede de bouw van een kolencentrale in Belgisch Limburg. Voorts wil men de opwerkingsfabriek Eurochemic in Mol opnieuw op gang brengen. De voorkeur van, zoals het er nu naar uit ziet, de meerderheid van de Belgi sche volksvertegenwoordiging voor kernenergie is onder meer een gevolg van het feit, dat men voor de grondstof fen voor een andere manier van opwek ken van energie (olie kolen en gas) hoofdzakelijk op het buitenland is aan gewezen. wat hoge investeringen tot ge volg heeft. Desondanks pleitte de Vlaamse socialist Willy Claes voor een periode van nucleaire rustin België, dat al zes kerncentrales heeft. De Vlaamse Volksunie wil zelfs helemaal niets van nieuwe kerncentrales weten, maar stuitte met dat standpunt op grote te genstand van de Christelijke Volkspar tij, die een vurig pleidooi hield voor kernenergie als goedkope krachtbron en elke vergelijking met kernwapens van de hand wees. (Zie ook pagina 9) AMSTERDAM - Een van de grootste bouwgiganten van Nederland de Ver enigde NBM-bedrijven vraagt van daag uitstel van betaling aan. Een con sortium van banken heeft duidelijk ge maakt dat het concern niet langer gefi nancierd kon worden. De aandelen van de Verenigde NBM-bedrijven zijn in pand gegeven aan de banken, overi gens zonder dat deze stemrecht heb ben. De groep banken onder aanvoering van de ABN heeft met 14 goedlopende werk maatschappijen van het concern recht streeks kredietovereenkomsten geslo ten waardoor de werkgelegenheid van 2500 mensen voorlopig is gewaarborgd. Bij Delta Baksteen Unie en NBM-lei- dingbouw komen echter 400 arbeids plaatsen op de tocht staan en bij de hol ding zelf zal waarschijnlijk een dertigtal mensen worden ontslagen. De Verenigde NBM-bedrijven hebben in 1981 32 miljoen gulden verlies gele den. De raad van bestuur heeft de laat ste tijd zelf verschillende oplossingen aangedragen om uit de problemen te komen. Het personeelsbestand wordt in 1981 al van 4547 teruggebracht tot 3524. Op het ogenblik onderhandelt men over de verkoop van vier dochter ondernemingen met in totaal 500 ar beidsplaatsen. De financiering van de dochterbedrijven in het Midden-Oos ten heeft de holding ter plaatse kunnen regelen. Het is nog uiterst onzeker of Schutters veld Holding NV in Enschede - waar 645 mensen werken - zal overleven. President-directeur G. Kaptein ver- laarde woensdag in de jaarlijkse aan deelhoudersvergadering dat het tex tielbedrijf er weliswaar niet hopeloos voor staat, maar dat een positief resul taat van een ingrijpende reorganisatie nog allerminst vaststaat. Als het plan hiervor volgens de verwachtingen van de directie wordt uitgevoerd kan Schutterveld in 1983 uit de rode cijfers zijn. collectief De Belgische bondscoach Guy Thijs t kon gisteren, bekomen van de emoties f van de wedstrijd tegen Hongarije, S: weer relativeren. Over zijn Rode Dui- veis: 'Onze kracht is de geest in de ploeg, het collectief, de werklust. Het is een goede ploeg, een beter elftal dan t tv. ee jaar geleden m Italië. De ervaring ls gegroeid'. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,7, 8 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13, 14 en 15. Varia: 17. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. Van der Stee stemt in met schijventarief auto's en motoren DEN' HAAG (ANP) - Minister Van der Stee heeft geen bezwaren tegen het voorstel van het CDA-tweede kamer lid Van Muiden om bij het heffen van de bijzondere verbruiksbelasting voor auto's en motoren een schijventarief te gaan hanteren in plaats van het zoge heten trapjestarief dat het kabinet had voorgesteld. Dat zei Van der Stee woensdag in de tweede kamer tijdens het debat over deze zaak. Dat betekent dat men bij de aankoop van een auto met een catalo gusprijs tot 10.000 gulden (exclusief btw) 16 procent bijzondere verbruiks belasting moet betalen. Voor iedere gul den die een auto duurder is dan 10.000 gulden moet 24 procent belasting wor den betaald. Voor motoren komt er eveneens een twee-schijventarief, na melijk tot 6.000 gulden 8 procent en voor het bedrag boven de 6.000 gulden 15 procent Van der Stee was bereid om het amen dement van Van Muiden over te nemen toen bleek dat er een brede steun in de kamer voor bestond. De Belgen en hun kernenergiepark het parlement lijkt het toch vrijwel zeker dat België ËEgQü zal besluiten om in Doel bij P"r|wH Antwerpen (vlak over de grens met Nederland, aan de Schelde) een vijfde eenheid toe te voe gen aan het park van kerncentrales daar Drie zijn er inmiddels in produk- tie; een vierde centrale is in aanbouw en komt in 1985 in bedrijf. Deze week is aan de Wetstraat in Brussel (het Belgische Binnenhof) een debat gaande over een energienota van de regering. Een aan zet tot een stuk samenhangend beleid met het oog op de toekomstige energie voorziening van onze zuiderburen. Het is voor het eerst dat het parlement zich waagt aan een min of meer allesomvat tende dialoog met de regering over de uiteindelijke richting die België op moet om met name de elektriciteitspro- duktie tot het eind van deze eeuw veilig te stellen. Te kiezen is er in Brussel niet veel. Over eigen energiebronnen, zoals wij die als semi-OPEC-land kennen on der de bodem van het Groningse Sloch- teren en mogelijk ook op het continen tale plat van de Noordzee, beschikken de Belgen nauwelijks. Of er zou een zeer ingrijpende vergroting en vernieuwing van de steenkolenwinning ter hand moeten worden genomen. Voor het ove rige heeft België zich na de jaren '50 bijzonder afhankelijk gemaakt van olie-importen. Met alle gevolgen van dien voor de nationale economie door de fabelachtige prijsverhogingen. En toen daarop een rem nodig was is vrij grootscheeps overgeschakeld op de in voering van kernenergie. at laatste, de relatief snelle uitbrei ding van de nucleaire energievoor ziening. is in België vrij geruisloos en zonder duidelijk richtinggevend beleid gegaan. De Belgen begonnen aan de ri vieren de Maas en de Schelde, in het grensgebied met Frankrijk en dat met Nederland elektriciteitsproduktiebe- drijven de gelegenheid te bieden om kerncentrales te bouwen. En met name bij Doel volgde de ene eenheid de ande re in gestaag tempo op. Uit een oogpunt van nationale energiepolitiek kwam het er op neer dat België al de reputatie van (zoals oud-minister Willy Claes, so cialist, het uitdrukte) „land met een procentueel wereldrecord aan nucleai re elektriciteitsproduktie" had verwor ven voordat parlement en bevolking er eigenlijk goed erg in hadden gekregen. Om uiteenlopende redenen nam de Bel gische regering steeds afzonderlijke be slissingen over de bouw van kernener gie-eenheden. Voortdurende kabinets wisselingen hebben in het verleden een samenhangend beleid op dit stuk van zaken bepaald tegengehouden. Om uit eenlopende redenen heeft het Belgi sche parlement steeds nagelaten om opeenvolgende kabinetten aan de noodzaak daartoe te herinneren. Een militante anti-kemenergiebeweging. zoals West-Duitsland en Nederland kennen, ontbreekt vrijwel bij onze zuiderburen. En zo kon het gebeuren dat kernenergie in korte tijd begon uit te groeien tot een zeer wezenlijk be standdeel (meer dan 25 procent) van de totale energievoorziening in België. I doen de gang van zaken rond de be sluitvorming op het terrein van de toe komstige energievoorziening in Brussel nauwlettend en kritisch te volgen. Wat heeft het voor zin om als op een onbe woond eiland uitsluitend bezig te zijn met een Brede Maatschappelijke Dis cussie (BMD) over de (kemjenergie- voorziemng in eigen land, terwijl er nauwelijks aandacht wordt geschon ken aan wat er enkele kilometers over de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen bij Doel gebeurt? Waar het grensover schrijdende belangen van scheepvaart en watervoorziening betreft hebben België en Nederland nauw contact met elkaar. De laatste jaren hebben in ieder geval een stuk eenheid van beleid en reglementering opgeleverd. En daarbij geldt als uitgangspunt dat België en Nederland elkaar duidelijk nodig heb ben en verplichtingen aan elkaar ver schuldigd zijn. Pogingen om tot een vorm van overleg te komen over niet minder ver reikende grensoverschrij dende wederzijdse belangen als die van de bouw van kerncentrales zijn tot nu toe blijven steken in nietszeggendheid Zeeland en West-Brabant komen tus sen nu en het begin van de jaren '90 in de invloedssfeer te liggen van een van de grootste kernenergieparken ter we reld, dat in Doel bij Antwerpen. Met dat perspectief is het debat in het Belgische parlement over de eerste echte energie nota van onze zuiderburen hoogst actu eel. En de uitkomst ervan iets om in al zijn effecten goed in de gaten te houden. vdM DEN HAAG (ANP) - Minister Rood (binnenlandse zaken) zal de beleids voornemens uit de voorjaarsnota voor zover die doorwerken op binnenlandse zaken zoeken in de inkomenssfeer van het overheidspersoneel. Uitgaven die effect hebben op de werkgelegenheid zullen zoveel mogelijk worden ont zien. Dit liet minister Rood woensdag de centrales van overheidspersoneel weten, met wie hij op 21 juli over het arbeidsvoorwaardenbeleid gaat pra ten. Beschikbare werkgelegenheidsgelden (onder meer uit een korting op de trend) zullen worden aangewend voor herver deling van werk, waarbij vervroegde uittreding een rol kan spelen. Rood stelt de ambtenaren voor hiertoe de vut-leeftljd van 62 naar 61 jaar te verla gen met ingang van 1 oktober en de vrii- Kuiiienüe ar beidsplaatsen door jonge ren te laten bezetten. In de salarissfeer zullen de ambtenaren één procent van het trendvoorschot per 1 juli (gelijk aan de prijscompensatie in het bedrijfsleven van 2.46 procent) moe ten inleveren. Het resterende deel valt onder de in het kader van de loonmaat regel vallende aftopping Van de 660 miljoen gulden die deze korting ople vert. zal 200 miljoen voor werkgelegen heid worden gebruikt Minister Rood stelt de centrales voor om de effecten van de herstructurering van de lonen en van de toeslagverwer king in het bedrijfsleven definitief uit de trend te schrappen. Deze doorwerking was voor dit jaar al ongedaan gemaakt. t De minister herinnert de centrales er aan dat de wijzigingen in het werkne mersdeel van een aantal sociale verze keringspremies per 1 juli zullen worden gewyzigd. wat doorwerkt in de inhou ding op de ambtenarensalarissen. Die zorgt ervoor dat lonen in het bedrijfsle ven en bij de overheid in de pas lopen. De pensioenbijdrage voor deeltijdwer kers, die verhoudingsgewijs laag is in verhouding met het pensioen, zal aan gepast worden. De extra bijdrage in de kosten van vakantie van een ambte naarmet kinderen moet verdwjj nen De ambtenaren mogen van minister Rood een dag langer met vakantie: 23. omdat in het bedrijfsleven het gemiddelde thans 23.5 dag bedraagt. Bonden De ambtenarenbonden willen ophel dering van minister Rood over zijn uit latingen dat hij nog wel een robbertje zou gaan vechten over de besteding van 660 miljoen aan beztiinieingsecld voor hu ^gelegenheid waarvan hij van minister van financiën Van der Stee slechts 200 miljoen ter beschik king heeft gekregen. Uit zijn brief aan de ambtenarenbon den blijkt daarvan niets. Hierin noemt de minister slechts het bedrag van 200 miljoen. ..Over het feit dat door de be zuinigingen op de ministeries zeer veel banen op de tocht komen te staan, rept de minister met geen woord'aldus de bonden. De Christelijke Federatie van Over heidspersoneel CFO zegt dat uit bere keningen blijkt, dat de ambtenaren en trendvolgers veel meer moeten gaan in leveren dan de werknemers in het be drijfsleven. De bonden zijn ook bevreesd dat met de aangekondigde maatregelen de eer ste stap wordt gezet naar het loslaten van het trendheleid. DEN HAAG (ANP) - Qp last van kamervoorzitter Dolman heeft de tweede kamer woensdag een wets ontwerp, dat door minister Deel man van onderwijs en wetenschap pen aan de kamer was aangebo den. naar diens departement te ruggestuurd. Ministers dienen na melijk geen wetsontwerpen in. Elk ontwerp van de wet wordt door de koningin aan de tweede kamer aangeboden, voorzien van een ko ninklijke boodschap: „Wij bieden u hiernevens ter overweging aan een ontwerp van wet inhoud van het ontwerp) De toelichtende memo rie (en eventuele bijlagen) die het wetsontwerp vergezelt, bevat de gronden waarop het rust. En hier mee bevelen wij u in Godes heilige bescherming". Plaats, datum, naam staatshoofd. In dit geval ont brak de koninklijke boodschap en was de aanbiedingsbrief onderte kend door minister Deetman Kamervoorzitter Dolman„We kunnen het beter als niet ontvan gen beschouwen. Men was bezig in de fout te gaan".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1