PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamermeerderheid is voor solidariteitsheffing Chaos na noodweer Staakt-het-vuren na zware gevechten nabij Beiroet autn adria INSTEMMING MET HOOFDLIJNEN PLAN-SCHOUTEN VS EN ISRAEL EENS OVER HOOFDPUNTEN Vreugde voor Belgen Wisselend bewolkt Wisselende beioolking en enkele buien. Uiddagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Matige wind uit uiteenlopende richtingen met windkracht 3 225e jaargang no. 144 Woensdag 23 juni 1982 o wJuuui yieMOMHmgeMA: d//w u/B BUENOS AIRES (AFP) - Generaal Reynaldo Bignone is officieel be noemd tot president van Argentinië. Dit is bekendgemaakt in een communi qué van de landmacht dat dinsdag op alle radio- en televisiekanalen in het land is gepubliceerd. De landmacht zal nu verder alleen de verantwoordelijkheid dragen voor de regering, aldus het communiqué van het opperbevel van de landmacht. Bignone De breuk binnen de junta is hiermee een feit. Eerder op de dag had een woordvoerder van de landmacht al ver klaard alleen verder te zullen gaan wan neer niet op zeer korte termijn een be slissing zou worden genomen over de nieuwe president De luchtmacht en de marine hadden gedreigd de regering te zullen verlaten als een generaal en niet een burger tot opvolger van Galtieri zou worden be noemd. Volgens de verklaring heeft de com mandant van de landmacht generaal Cristino Nicolaides Bignone benoemd als president, Nicolaides volgde vorige week Galtieri op als legerbevelhebber en werd daar mee lid van de junta De eenheid van de strijdkrachten is niet aangetast door de maatregel, aldus het communiqué. Ook Canada heeft dinsdag de economi sche sancties opgeheven die Argentinië waren opgelegd wegens de verovering van de Falkland-eilanden (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer bij jkt onder invloed van het fors toegenomen overheidstekort alsnog in te stemmen met de tijdelijke belastingverhoging per 1 juli. Alleen de WD blijft zich met alle kracht tegen invoering van deze zogenoemde solidariteitsheffing verzet- len. CDA, PvdA en D'66 geloven dat het niet laten doorgaan van de belastingverhoging onverant woord zou zijn. Dit bleek dinsdag tijdens het debat over de Voorjaarsnota en de eerste ver se van het werkgelegenheidsplan. Het debat, dat donderdag wordt voortge- Kt, stond vooral in het teken van de slechte staat van de overheidsfinan ciën, en de noodzaak op korte termijn Ingrijpende maatregelen tot verbete- ketelbouw Het dagelijks bestuur van de provincie en het gemeentebestuur van Vlissin- gen hebben bij minister Terlouw van economische zaken aangedrongen op een snel gesprek over de ontwikkelin gen in de ketelbouw. In een brief spreekt het Zeeuwse college 'grote verontrusting' uit over de visie van de SEAN (Stichting Energie Apparatuur Nederland) dat bi] de uitvoering van de orders eerst VMF/STORK in Hen gelo 'vol' moet zitten voor er orders naar De 8chelde in Vbssingen zouden mogen gaan. PAGINA 3 op de bon Volgens het CDA-Tweede Kamerlid Weyers zullen de overheid en de gesub sidieerde Instellingen het voortouw moeten nemen bij een herverdeling rsn de arbeid. PAGINA 9 sanering De Nederlandse kokkelvisserij zit in de problemen, de produktie is de laat ste jaren veel te groot. Momenteel va ran in de Zeeuwse wateren en op de Waddenzee 32 kokkelschepen rond, en dat is zeker de helft te veel Een sane ring van de vloot is dan ook noodzake lijk PAGINA 11 rampjaar De ANWB beschouwt 1981 ais een rampjaar voor de automobilist en de reiziger per openbaar vervoer. De or ganisatie meent dat de kostenverho gingen die de overheid in dat jaar heeft doorgevoerd en die de automombilist en de reiziger per openbaar vervoer hebben getroffen, wel eens averechts gewerkt kunnen hebben. In plaats van de vele honderden miljoenen die dat extra moest opleveren, zou het tegen deel wel eens het geval kunnen zijn. krankzinnig Een federale jury heeft de Amerikaan John W Hinckley wegens krankzin nigheid niet schuldig bevonden aan de aanslag op president Ronald Reagan. De 27-Jarige Hinckley wordt voor on bepaalde tijd ln een psychiatrische in richting ln Washington geplaatst. PAGINA 15 koninginnerit Theo de Rooy heeft de 'koninginnerit' hl de Ronde van Zwitserland gewon nen. In de etappe van Locarno naar Taesch kwam hij als eerste over de eindstreep, voor de Italiaan Saronni oi de Belg Van Calster. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en U. Opinie: 4. Sport: 13 en 15. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. ring te nemen. Over de vorm van de maatregelen verschillen de fracties ech ter nogal van mening. De grote fracties stemden wel in met de hoofdlijnen van het plan van de Til- burgse professor Schouten om gedu rende enkele jaren de prijscompensa tie te vervangen door belastingverla ging. De partijen bleken het verder eens over de noodzaak tot ombuigin gen in de overheidssector, maar niet over de mate waarin dal dient te ge beuren en op welke gebieden de bezui nigingen moeten worden doorgevoerd. Afschaffing CDA-woordvoerder Van Amelsvoort liet de instemming van zijn fractie met de solidariteitsheffing afhangen van de toezegging van het kabinet dat deze op 1 januari weer wordt afgeschaft Minis ter Van der Slee (financiën) heefl vorige week nog laten doorschemeren dat de belastingverhoging mogelijk ook vol gend jaar zal gelden. De PvdA heeft minder moeite met de belastingverhoging, maar wil duidelijk heid over de gevolgen voor de werkgele genheid van het voorstel, aldus PvdA- woordvoerder Woltgens. Voor PvdA en VVD overheersen de aantrekkelijke kanten van het plan-Schouten. De WD vindt dat doorvoering van het plan al leen kan indien de noodzakelijke mid delen via extra bezuinigingen op de be groting gevonden worden. CDA Volgens het CDA blijkt uit de Voor jaarsnota dat de noodzakelijke sane ring van de overheidsfinanciën het bes te werkgelegenheidsplan vormt. Priva tisering van overheidstaken en verdere doorvoering van het profijtbeginsel Een faillissement van Drukkerij Hel mond is onvermijdelijk. Dat heeft be windvoerder mr. J. Kager dinsdag mee gedeeld. Hij zelf zal het faqtssemenl aanvragen. De 120 werknemers worden ontslagen. kunnen meehelpen om het tekort, terug te dringen Vermindering van de werk loosheid kan alleen indien de loonkos ten verder dalen Van Amelsvoort betwijfelt overigens of het uitgestippelde beleid voldoende Is voor het noodzakelijke herstel van het bedrijfsleven PvdA Woltgens (PvdA) meent dat ombuigin gen nodig zijn, maar niet mogen leiden tot een vergroting van de werkloosheid. Hij beklemtoonde Woltgens de nood zaak de overheidsinvesteringen op peil te houden. De socialist Van der Hek zei dat zijn (Slot zie pagina 3 kolom 5) BREDA (ANP) - De Nederlandse suikerindustrie zal per I juli de prijs van suiker bij aflevering aan de distribuerende handel verhogen. Voor de consument zal dit tot gevolg hebben dat de winkelprijs van een kilo suiker met dertien cent om hoog gaat. van 2,10 gulden tot 2.23 gulden. De coöperatie Suiker Unie te Breda beeft dit dinsdagavond laten weten. De prijs van in grote hoeveelheden aan de suikerverwerkende industrie geleverde suiker gaat ook omhoog, en wel met 11,31 gulden per honderd kilo of een kleine acht procent. Reden voor de verhoging is de verhogmg van de suiker-garantieprij- zen, waartoe de EG-ministerraad vorige maand besloten heeft. KAMER AANVAARDT LAGERE STIJGING MINIMUMLOON EN UITKERINGEN DEN IIAAG (ANP) - De tweede kamer heeft dinsdag bepaald dat het mini mumloon en alle uitkeringen per 1 juli in dezelfde mate zullen worden ver hoogd. dat wil zeggen met alleen de prijscompensatie van 2,46 procent. De regering had voorgesteld het mini mumloon en de lagere uitkeringen met 4,3 procent te verhogen en de hogere uitkeringen te bevriezen. Maar CDA en WD dienden een wijzigingsvoorstel in dat door de kamer werd aangenomen met de steun van CDA. WD. SGP. RPF en GPV. Het linkse blok stemde tegen Minister De Graaf kondigde in de ka mer een brief aan. waarin hjj de kamer zal vragen de wetsvoorstellen tot verla ging van de kinderbijslag en de toesla gen voor diegenen die al vanaf 1979 een uitkering ontvangen, niet verder te be handelen. LONDEN (UPI-RTR) - Prinses Diana van Wales heeft dinsdag in de voor avond met haar kersverse prins het St.-Mary's ziekenhuis verlaten. Prins Charles droeg de baby toen ze uit het ziekenhuis kwamen en over handigde hem ten overstaan van het publiek aan zijn stralende vrouw. Het paar werd met een auto naar Kensington Palace gereden. Volgens de koninklijke gynaecoloog sir George Pinker is de vroege terug keer naar huis mogelijk door de uit stekende gezondheidstoestand van de prinses. Koningin Elizabeth heeft dinsdag in het ziekenhuis voor het eerst de blauwogige prins aanschouwd De koningin was een van de familie leden die de jonge moeder omtrent het middaguur kwamen bezoeken. Een tweede was Diana's moeder, me vrouw Frances Shand-Kydd, ex-gra- vin Spencer. Twee uur tevoren was prins Charles in het ziekenhuis terug gekeerd om de gasten te ontvangen. „Ze ziet er stralend uit," zei mevrouw Shand-Kydd over haar dochter. „De baby is wat zijn vader gisteravond over hem zei - schatting". De koningin bleef twintig minuten in het ziekenhuis en sprak er ook met de gynaecoloog, sir George Pinker. Kort na het vertrek van de koningin arriveerde de vader van de jonge moeder, graaf Spencer, in stijl - in een Rolls Royce. De Britse kranten kwamen dinsdag koppen te kort: „Kroon op het werk", „Grote verwachtingen" en „Singing in the rain", een verwijzing naar het weer en de mensen die het getrot seerd hadden om voor het ziekenhuis te staan wachten De Daily Telegraph publiceerde een 'geboorte-ode' DEN HAAG - Hevige slagregens, storm en onweer hebben gisteravond in de Randstad enorme wateroverlast veroorzaakt. De brandweerkorpsen van Rotterdam, Delft. Den Haag, Gou da. Leiden en Amsterdam kregen tus sen acht uur tot middernacht meer dan duizend meldingen van ondergelopen kelders en straten.dakschade en ver stopte rioleringen terwijl op de grote verkeerswegen nogal wat materiële schade is ontstaan door auto's die slip ten. „Zoals het vanavond heeft geregend, gebeurt het maar eens in de vier a vijf jaar", aidus de brandweer van Delft. Op rijksweg A-13 tussen Delft en Rotter dam sloeg de bliksem in een boom ge- slagen, die daarop over de weg viel. Korte tijd daarna werd een aantal bo men langs deze weg ontworteld en viel eveneens over de autosnelweg. De Rotterdamse brandweer had een klein uur werk om de bomen te verwij deren. Den Haag was na zeven uur het toneel van grote slagregens, terwijl bo ven zee en een deel van de start een onweer losbarstte. Grote schade werd hier veroorzaakt bij het in aanbouw zijnde verkeersknooppunt Leidschen- dam. waar grote hoeveelheden zand over de weg stroomden. De iets verder gelegen afrit naar Nootdorp werd afge sloten doordat het onderste deel van de afrit onder water stond. De Haagse brandweer kreeg bijna vierhonderd meldingen als gevolg van waterover last Verhoudingsgewijs groot was het aantal meldingen van daklekkages en inzakkingen in de vele bouwvallige buurten van Den Haag. Van de Schipholtunnel moesten in bei de buizen enkele rijstroken worden af gesloten, ook als gevolg van waterover last. Aan het eind van de middag, tegen vijf uur. kreeg de NS te kampen bliksemin slag op de beveiliging van de spoorweg tussen Zaandam en Purmerend. Tot kwart voor acht was geen treinverkeer op de route Amsterdam-Enkhuizen mogelijk, waardoor er in het spitsuur zeven treinen waren uitgevallen. (Zie ook pagina 2) De drie leiders van de anti-Vietna mese Cambodjaanse verzetsbeweging hebben dinsdag in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur een akkoord ondertekend dat ze in een coalitie tegen de door Vietnam geïnstalleerde rege ring in Phnom. Penh aaneensmeedt -(Van onze correspondent) JERUZALEM - Sinds dinsdagavond zes uur is een staakt-het-vuren tussen Israël en Syrië is van kracht. Het kwam tot stand na een dag van hevige gevechten in de buurt van de strate gisch belangrijke weg Beiroct-Damas- cus. Israëlische vliegtuigen, gesteund door tanks cn artillerie, bombardeer den daarbij Syrische posities. Volgens berichten uit Libanon veroverden de Israëli's een aantal dorpen om hun greep op de weg Beiroet-Damascus te verstevigen. De Israëlische vice-pre- mier Ehrlich, die de afwezige Begin vervangt, zei echter dat de Israëlische grondstrijdkrachten geen nieuw ge bied hebben veroverd. Het bestand kwam tot stand op verzoek van de Amerikaanse speciale afgezant Philip Habib Ehrlich aanvaardde het verzoek na telefonisch contact te heb ben gehad met premier Begin, die in Washington is De bombardementen bleven niet tot Syrische posities beperkt. De lucht macht bombardeerde ook vluchtelin genkampen in Beiroet. De Palestijnen hebben hun belangrijkste defensielij- nen daarom in het zuidwestelijk deel van de stad ingericht. De Israëlische regering heeft nog eens herhaald dat Israel niet van plan is West-Beiroet binnen te trekken. Meer Israëlische troepenkonvooien zijn in noordelijke richting naar de hoofd stad gesignaleerd waar PLO-leider Yas ser Arafat en zijn 6000 strijders omsin geld zijn. Zij zwoeren te zullen vechten tot de overwinning. Op het politieke vlak is het Nationale Comité voor de Redding van Libanon weer bijeengeweest onder leiding van president Sarkis en in aanwezigheid van de Amerikaanse afgezant Philip Habib. Premier Shafik el Wazan meld de „belangrijke vorderingen", maar dat moet met een korreltje zout genomen worden de verschillende Libanese par tijen die elkaar zes jaar lang in een bur geroorlog bestreden hebben, blijven on danks de noodtoestand doorkibbelen. Een belangrijk strijdpunt is de vraag of het Libanese ieger de controle over West-Beiroet zal overnemen voor of na de Israëlische terugtrekking uit Bei roet De PLO stelt voor dat Israel zich vijf kilometer van Beiroet terugtrekt Daarna zou in deze bufferzone een in ternationale legermacht gestationeerd moeten worden In de PLO-visie krijgt het Libanese leger de controle over Bei roet, maar blijft de PLO verantwoorde lijk voor de Palestijnse kampen Een voorstel dat onaanvaardbaar blijkt te zijn voor alle partijen, omdat de Pale stijnse controle over de kampen al in 1969 overeengekomen was bij de zoge naamde Calro-akkoorden, en in de praktijk nooit gewerkt heeft. Overeenstemming Van groot belang is dat Amerika en Is raël het kennelijk op een aantal hoofd punten eens zijn: vertrek van alle vreemde troepen uit Libanon, een ster ke en vrije regering voor Libanon en veiligheidsgaranties voor Israël. Nu Begin zich in de belangrijkste eisen door Amerika gesteund weet, is er geen reden om aan te nemen dat Israël met minder genoegen zal nemen dan een volledig vertrek van de PLO uit Bei roet. De Libanese regering heeft de Arabi sche Liga en de Verenigde Naties offi cieel meegedeeld dat zij het mandaat van de Syrische troepen (van de Arabi sche vredesmacht) niet wil verlengen. Dit heeft de Libanese ambassadeur bij de VN. Ghassan Tueni. dinsdag in een vraaggesprek met de Amerikaanse te levisie verklaard Premier Begin heeft dinsdag aan een werkontbijt nog een ontmoeting gehad met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Alexander Haig Hij zei later tegen journalisten optimis tisch gestemd te zun over een spoedig herstel van het gezag van de Libanese regering. Begin heefl dinsdag verder van de Ame rikaanse senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen ongewoon scherpe kritiek te horen gekregen over de inval in Libanon. Commissievoorzit ter Charles Percy veroordeelde in harde termen het gebruik van bommen die vooral bestemd zijn om mensen om te brengen, hoewel Begin zei niet te weten of zulke wapens waren gebruikt. Begin was volgens de senatoren soms openlijk agressief. Zij zeiden an afloop nog nimmer zo'n scherpe ondervraging te hebben meegemaakt van een bezoe kende regeringsleider Tweede kamer De Tweede Kamer heeft dinsdag in een motie de Israëlische acties in Libanon veroordeeld als „flagrante schending van het internationaal recht en de meest fundamentele humanitaire be ginselen". De regering is voorts ge vraagd te zoeken naar maatregelen die Nederland kan nemen wanneer Israel blijft weigeren zich terug te trekken Terugtrekking van de Israëlische en an óere buitenlandse troepen uit Libanon is een wezenlijke voorwaarde voor een oplossing van de huidige noodsituatie m dat land. aldus een aangenomen mo tie die door D'66 was ingediend. Neder land moet een actieve rol spelen om het conflict te helpen oplossen en de Liba nese souvereiniteit te helpen herstel len. Ondanks overwinningen op Argentinië en El Salvador balanceerde Belgie gisteravond lange tijd op de rand van uitschakeling in het toernooi om het wereldkampioenschap voetballen In de beslissende wedstrijd tegen Hon garije keek de ploeg van coach Guy Thijs lange tijd tegen een 1-0-achter- stand aan En de Belgen moesten tenminste gelijkspelen om in de ticeede ronde te komen Daarom was de vreugde van onze zuiderburen uitbundig toen twaalf minuten voor het einde Alex Czerniatynski voor de gelijkmaker zorgde Voor een belangrijk deel was deze treffer te danken aan Jan Ceule- mans. die na een schitterende rush de bal voor de voeten van zijn medespe ler legde België was na een enorme spanning een ronde verder Op de foto vieren de Belgen feest Jan Ceulemans ilmksi wordt gehuldigd door Czer niatynski top de rug gezien met nummer 21). Ludo Coeck i achter Ceule- mans).Frank Vercauteren rechtsien Fnrtn van denBergh iachtergrondi. Naast België bereikten ook Rusland ivia een gelijkspel tegen Schotland) en Polen (door een zege op Peru) de tweede ronde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1